We moeten iets doen aan lot pancreas fibrose- kinderen Initiatief van Gouds echtpaar: jüoJ^pöJgVerkeersveruoer voor psychologen 330,- Coleman Hawkins in B-14 WINTERSPORT KUNSTGEBITTEN SE HAVENLOODS 17e jaargang no. 12, donderdag 18 januari 1988 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". EEN OP DE DUIZEND baby's lijdt aan pancreas fibrose. In gezinnen waar deze ziekte voorkomt de vader en de moeder hebben bepaalde erfelijke eigenschappen meegebracht kan één op de vier de ziekte krijgen. De kinderen sterven vaak vlak na de geboorte, soms zonder dat men de juiste oorzaak vaststelt, en als ze in leven blijven, worden ze gewoonlijk niet ouder dan een jaar of tien. Ze hebben dan een leven achter de rug, dat een aaneenschakeling is geweest van pijn, benauwd heden, doktersbehandelingen en ziekenhuizen. Teveel voor zo'n klein mensje om te dragen. zij nu hebben, lijden gelukkig niet aan pancreas fibrose, maar zij we ten uit ervaring wat andere ouders moeten doormaken. Voorwaarde voor oprichting van zo'n vereniging is de medewerking van één of meer artsen. Mevrouw Huisman schreef daarom ook aan een professor van het Wilhelmina Kinderziekenhuis van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Zij bood tevens de kostbare misttent aan. De professor was het wel eens met de oprichting van een nationaal instituut voor deze patiëntjes en sfei- de voor de misttent daarvoor be schikbaar te houden. Hij zou nog na der contact opnemen met mevrouw Huisman, maar dat is tot nu toe (een jaar na het eerste schrijven nog niet gebeurd). Mevrouw Huisman en haar echtge noot willen hun plan doorzetten. Al leen maar om het leven van die an dere kinderen wat te kunnen ver lichten. Zij hopen dat alle ouders met deze patiëntjes onder hun kinde ren zich met hen aaneen willen slui ten, zodat er ook in dit land uit zicht zal komen in het beklagens waardig lot van deze kleinen. Wij dachten dat dit alle moeite meer .dan waard is. Katholiek Schiedam nam afscheid van deken Boelrijk In verband met zijn vertrek naar de Nicolaasparochie te Nieuwveen, heeft zondagmorgen de deken van Schiedam, F. P. J. Boelrijk afscheid genómen van zijn dekenaat. In de geheel gevulde St. Liduinakerk aan de Nieuwe Haven was het pastoor J. A. L. Laurent van de parochie St. Lidiiina en Rozenkranskerk, die de predikatie hield, nadat deken Boel rijk als hoofdcelebrant een H. Mis had opgedragen. De assistentie bestond iut pastoor Laurent en rector De Kok van het Mgr. Nolensziekenhuis. In zijn preek constateerde pastoor Laurent, dar de deken met grote voortvarendheid de maateegelen heeft genomen, welke in verband met de huidige situatie op kerkelijk gebied in Schiedam noodzakelijk blij ken te zijn. „Dit kan velen onsym pathieke aandoen, doch de maatrege len zijn juist met het oog op de toe komst getroffen, zodat we over tien jaar niet met een onprettig erfstuk zitten". Nh de dienst volgde een receptie, waarin pastoor Laurent namens de parochianen de deken een bedrag van f 2700 aanbood, dat door hem zeer waarschijnlijk zal worden benut voor aankoop van een auto, die hij in zijn uitgebreide nieuwe parochie nodig zal hebben. Tot de zeer velen die persoonlijk afscheid kwamen ne men van deken Boelrijk behoorde ook burgemeester Roelfsema en wet-» houder Van Kinderen. Na afsluiting van de eerste ronde van de dekenverkiezing voor het de kenaat Schiedam zijn de zes volgen de kandidaten uit de bus gekomen: P. M. de Groot, rector van de Dr. Noletstichting te Schiedam; C. N. M. Hammann, pastoor van de St. Jans- kerk te Rotterdam-Hoogvliet; A. J. Meyer, nationaal aalmoezenier bij de K. W. J. te Den Haag; J. J. Ouds hoorn, pastoor van de Visitatiekerk te Schiedam; dr. C. J. M. Robben, pas toor van de St. Jan de Doperkerk te Schiedam en J. M. Schlattmann, mo derator van het St. Agnuslyceum te Leiden. Op maandag 22 januari om kwart over acht wordt een hearing gehou den in de kantine van Schiekarton, Burg. Honnerlage Gretelaan 89. De zes kandidaten zullen dan aanwezig zijn voor een informatief gesprek olv drs. F. H. Gossens van het diosc. past. centrum te Rotterdam. De laatste ronde van de verkiezing sluit op 24 januari. De lijst met de drie overge bleven kandidaten zal dan aan de bis schop van Rotterdam, mgr. Jansen worden overhandigd, waarna deze een keuze zal maken. Zaterdagavond is er een Top Jazz Concert bi? ,,B-14" als daar Coleman Hawkins zal optreden met als bege leiders: Pim Jacobs, Ruud Jacobs, Wim Overgauw en de Amerikaanse drummer Steve McCall. Hawkins wordt beschouwd als de belangrijkste tenor-saxofonist. Hij werd geboren op 21-11-1904 in St. Jo seph. Hij speelde van 1923 tot 1934 bij Fletcher Henderson en verbleef daarna 5 jaar in Europa. Na zijn terugkeer in 1939 in de USA werd de plaat ..Body and Soul" opgenomen, wat zijn beroemdste compositie werd. Verder heeft hij-regelmatig deel uit gemaakt van de JATP-tburnee's. Hij heeft platen gemaakt met vele musi ci. zoals Milt Jackson. Duke Elling ton. Rollins. Clark Terry, Hodges, Eldridge, Ben Webster e.v.a. Haw kins is ook nog bekend onder de bij namen ,,Bean" en ,,Hawk". Meer nieuws over Coleman Hawkins elders in ons blad. R.K. Instuif viert koperen jubileum De Stichting „Instuif R.K. Jong Schiedam" gaat het 12V2-jarig be staan vieren en doet dat uiteraard in eigen stijl, dat wil zeggen met dans en muziek. Op zaterdag 20 jan. is er een reünie van oud-leden op 21 jan. gevolgd door een feestavond in Musis Sacrum. Oud-burgemeester mr. Peek heeft mede de stoot gegeven tot de oprichting van de Instuif. Met was pater Van Aubel O.P., die op 14 april 1955 tot de oprichting kwam. Een aantal leden van de Katholieke Jongeren Kring spande zich er even- De eerste avonden werden gehou den in een zaaltje aan de Lange Ha ven, doch de belangstelling groeide snel, zodat naar een grotere ruimte moest worden uitgezien. In 1958 werd een zaal van het Wijkcentrum Nieuw- land in gebruik genomen, doch in 1965 moest opnieuw naar meer ruim te worden uitgezien en werd gebouw Arcade betrokken waar sindsdien de bijeenkomsten worden gehouden. De reünie heeft zaterdag 20 jan. plaats in De Bron, men kan zich voor deel neming aanmelden via postbus 189. Zondagavond spelen in Musis het combo van Tony Spring. Er treden twee zanggroepen op, nl. Luck Ber ries en het Duo Kol Symchach. Pancreas fibrose kenmerkt zich door afwijkingen in de spijsverte ring, longcomplicaties, veroor zaakt door een teveel aan taai slijm in het hele lichaam, dat en- slotte de longen vernietigt. Gene zing voor deze kinderen is nog niet mogelijk. Hun lijden kan slechts verlicht worden door kost bare beademingsapparaten, een vetarm dieet en bepaalde medicij nen, die echter geen afdoend re sultaat opleveren. De International Cystic Associa tions heeft 50 vestigingen in de hele wereld en enkele in oprichting. Dit instituut houdt zich uitsluitend bezig met het helpen van kinderen die aan de ziekte lijden. In New York is een research-afdeling die baanbrekend werk verricht, contacten onderhoudt met de ouders van de patiëntjes en de benodigde apparatuur levert. Hier worden de resultaten bekeken die on derzoekingen opleveren, kunnen ouders ervaringen uitwisselen, de benodigde apparaten worden gele verd, kortom alles wordt gedaan om zowel de patiëntjes als hun ouders te helpen. In Nederland is nog niets van dien aard. De ouders van kinderen die aan de ziekte lijden, moeten zich tot het Amerikaanse instituut wenden om hulp. Vaak is het zelfs zo dat de kinderen sterven zonder dat ze de juiste behandeling hebben gekregen, omdat men dacht, dat ze longontste king hadden. Wanhopige strijd In Gouda aan de Von Suttnerstraat 44 woont het echtpaar Huisman-van Rijsoort. Zij hebben vier kinderen gekregen, waarvan twee, beiden meisjes, leden aan pancreas fibrose en gestorven zijn. Hun oudste doch ter, Christine, is geboren in juli 1953 en overleden in december 1965. In december 1961 werd Marion gebo ren, die echter een paar weken later al ovterleed. Tijdens het korte leven van Christine voerden haar ouders een wanhopige strijd voor het leven van hun dochtertje. Zij gre pen alle mogelijkheden aan om haar lijden te kunnen verlichten. Zij senreven naar farmaceutische fa brieken met de vraag of er mis schien een medicijn tegen de ziekte was gevonden, naar specialisten op dit gebied in Amsterdam en Utrecht en ze kwamen tenslotte bij het ge noemde Amerikaanse instituut te recht. Op Amerikaans advies instal leerden zij een misttent met ver stuiver, die de ademhaling van Christine moest vergemakkelijken. In de mist kan men medicijnen of een zoutoplossing verstuiven, die het slijm wat dunner kan maken, er ont brak echter een juiste beschrijving van de afstelling van het apparaat, en toen de ouders die ontdekten, was Christine ai in het eindstadium van haar ziekte. Na haar overlijden stond het kostbare apparaat werke loos. Nu is het apparaat verkocht ten behoeve van een 11-jarige jongen, die er volgens zijn ouder, wel baat bij heeft. De ouders van de jongen kwamen achter het adres van de fam. Huisman, via het Amerikaanse instituut. Sterk gemis Inmiddels hebben de mensen van het Amerikaanse instituut, waarmee mevrouw Huisman in contact staat, hun verwondering erover uitgespro ken, dat er in Nederland geen ver eniging of organisatie is die contac ten onderhoudt met de ouders van deze patiëntjes. Ook mevrouw Huis man heeft dit gemis sterk gevoeld. In een organisatie, die natuurlijk alleen maar met artsen en specialis ten tot stand kan komen, zouden vele praktijk-ervaringen uitgewisseld kunnen worden. Mevrouw Huisman besloot haar krachten in te zetten om hier in Ne derland een goede organisatie op touw te zetten. Zij begreep dat daar voor publiciteit onontbeerlijk was. Zij schreef herhaalde malen aan De Telegraaf, zonder ook maar één keer antwoord te krijgen en richtte daar na een verzoek tot Elseviers Week blad. Inderdaad werd in dit blad een kort bericht geplaatst met de oproep maar er kwarflen geen reacties Hoogstraat 2 .Schiedam»Tel.268808 VERPLEEGSTERS ZONDER MASKER (The new Interns) E SEGAL - BARBARA 1 - STEFANIE POVERS heersen wilde levenslust en moede hartstochten. Regie: John Rich 14 jaar Zondag 2-4.15, woensdag 2. GENGHIS KHAN OMAR SHARIF - STEPHEN BOYD JAMES MASON FRANCOISE DORLEAC Een werkelijk grootse film over legendarische figuur. Cinemascope - In Kit Columbia Int. 14 jaar Zaterdagnacht 24 uur. VOETSTAPPEN IN DE MIST I Footsteps -in the fog) STEWART GRANGER - JEAN SIMMONS - BELINDA LEE Terug naar het deftige Londen uit de dagen der gasverlichting Wat speelde zich af tussen de ge achte weduwnaar en zijn dienst- 18 jaar Woensdag 24 januari zullen de ge combineerde C.H. en A.R. kiesvereni gingen te Schiedam een vergadering houden in gebouw Irene, waarin ge sproken zal worden over: „Hoe zien we de samenwerking in de toekomst". De heer J. van Katwijk, fractielei der van de PCG-raadsfractie zal over de gemeentebegroting spreken. De gemeenteraad van Schiedam vergadert maandagavond 22 jan. om 8 uur. op. Blijven doorgaan Met „De Havenloods" en „Holland Silhouet" naar de 11 onvergetelijke dagen, volledig verzorgd in het winter sport-hoogseizoen voor slechts exclusief verzekering ihóhh*1* Vertrek op 15 februari a.s. per luxe touringcar via de autobaan naar Baden-Baden (Duitsland) waar gedineerd en overnacht zal worden. De volgende ochtend wordt doorgereisd naar Chateau d'Oex, 'n rus tig gelegen bergdorpje op 1000 m hoogte, waar Mr. Owens, de direk- teur van Hotel Rosat de gasten zal verwelkomen. uitstekende kamers (eventueel met bad tegen bijbetaling) prima keuken zonneterrassen (in februari veel zon) skiweiden prachtig wandelgebied ijsbaan voor de schaatsliefhebbers Bij voldoende deelname zullen verschillende evenementen georgani seerd worden: skilessen voor beginners en gevorderden wandeltochten uitstapjes per trein en bus o.a. naar GSTAAD, het vakantieverblijf van vorsten en hoogwaardigheidsbekleders bezoek aan de hoogste bergtoppen in de omgeving o.a. Les Diable» rets (per „téléphirique") Nadere inlichtingen aan onze kantoren: Westblaak 25, Rotterdam, Telefoon 132170 V.d. Driftstraat 4a, Vlaardingen, Telefoon 344349 Dubbele Buurt 6, Gouda, Telefoon 01820-3172 Het aantal overtredingen van artikel 30 van de Wegenverkeerswet doorrijden na eeh aanrijding neemt in onrustbarende mate toe. In Rotterdam steeg dit cijfer van 59 in 1960 naar 265 vorig jaar, een stijging dus van ruim 400 procent! Daarbij moet men bedenken, dat dat deze cijfers alleen betrekking hebben op die gevallen, waarvan aangifte bij de politie is gedaan en waarbij lichamelijk letsel en-of zware materiële schade is toege bracht. Het aantal kleinere botsin gen. waarbij lichte schade wordt veroorzaakt en waarvan de schuldi ge niet meer te vinden is. is nog oneindig veel groter. Het lijkt ons. dat deze toenemende verruwing in het verkeer niet op zichzelf staat. Men kan het ook op andere gebieden van ons maat schappelijk leven constateren. Dit verschijnsel kan men gelijkscha kelen met de situaties, waarbij mensen staan toe te kijken hoe een ander verdrinkt of wordt mishan deld, zonder dat men ingrijpt. Er blijkt niet alleen een ontstellend ge brek aan naastenliefde, maar ook een minstens even grote minach ting voor het leven en de eigen dommen van de medemens uit. Uiteraard is het onmiddellijk motief voor het doorrijden de angst voor de gevolgen, het verliezen van de no-claim bij de verzekeringsmaat schappij en de eventuele boete. Wanneer de betrokken automobilist dan ook nog iets heeft gedronken, komt daar dan nog de angst bij voor een nog veel zwaardere straf, die soms ook zijn weerslag vindt in de werkkring. Maar onder die angst liggen die andere, hierboven reeds genoemde, eigenschappen, die be paald niet bij de weggebruiker al leen te vinden zijn. Vooral in het verkeer is een derge lijke houding echter funest. Het ver keer begint vormen aan te nemen, waar alleen maar de geestelijk werkelijk sterken zich zonder kleer scheuren doorheen kunnen blijven worstelen. Het aantal dodelijke slachtoffers, dat jaarlijks aan dit monster ten prooi valt. is ontstel lend groot. Men zou zich kunnen afvragen of de maatreaelen. die men kan nemen, wel voldoende zijn. Men kan over gaan tot een drastische verhoging van de straf, die staat op overtre ding van artikel 30. Het is echter de vraag of dat veel zal uithalen. Degene, die doorrijdt, gaat er van uit, dat hij niet betrapt zal toorden, hoe groot de straf ook is. Men kan ook de vraag stellen of de opleiding tot automobilist wel vol doende is. Natuurlijk, de eisen om in het bezit te komen van een rij bewijs. worden steeds strenger. Maar dat zijn in feite technische eisen. Men verwacht van de kandi daat, dat hij of zij de auto zo goed mogelijk kan besturen en dat hij of zij de verkeersregels goed uit het hoofd heeft geleerd. Is aan die voor waarden voldaan, dan wordt weer een nieuw slachtoffer op het ver keer losgelaten. Mentaal wordt er echter niets ge daan tijdens de opleiding. Dat is ook niet te verbazen, omdat de rij- instructeur beslist geen leraar is met pedagogische gaven. Hij leert de mensen autorijden en hij vertelt over de verkeersregels. Wanneer hij zijn vak en vooral zijn ver antwoording goed ziet. zal hij nu en dan misschien ook wel eens iets zeggen over de mentale instelling van de weggebruiker. Maar dat zal altijd een uitzondering blijven, ten zij de rijschoolhouder zelf ook wordt opgeleid tot een vollediae leerkracht, een betrekking, waar niet alle mensen geschikt voor zijn en waarvoor streng geselecteerd zal moeten worden. Misschien verdient het ook aanbeve- lina om naast de fysieke eisen ook psychische eisen te gaan stellen. In ieder geval is het een fikse kluif voor psychologen en psychiaters om daar eens in te duiken. Als zij daarvoor de oplossing zouden kun nen vinden, zouden zij de mensheid een grote dienst bewijzen. J. D. REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA Hoogstraat 40, R'dam. Tel. 010-12.60.10 Trams 1 - 2 3 6 8 - 9 - 11 en bus 34 WIJ hebben Nederlands grootste sortering erlovlngsrlng LEO VAN IERLAND LIJNBAAN 10

De Havenloods | 1968 | | pagina 1