Offerbloed van Christus als enige voorwaarde tot heil Erasmusprijs voor Engelse beeldhouwer Henry Moore Jongerenreizen De grote vragen (XXV): opruiming opruiming WASAUTOMAAT? S'dam VI 11 Uit talrijke reacties is gebleken dat er veel vragen zijn over de verhoudingen tussen „onze wereld" en wat de bijbel het „Koninkrijk Gods" noemt. Zeer beknopt hebben wij getracht de bijbelse voorstellingen over het Godsrijk op aarde zowel als in de hemel te schetsen. Daarbij werd ge steld dat het Koninkrijk Gods zowel aanwezig is in de levens van de gelovigen in de tegenwoor dig e tijd als toekomstig over de gehele aarde. ïl datnu zeggen dat de gelovigen in Jezus Christus, die net Ki> nipkriik Gods nog verborgen in zich hebben, met de armen over elkaar kunnen gaan zitten en al- ivachten tot Godsrijk zichtbaar komt Moet de wetenschap, dat alleen Jezus Christus het rijk Gods op aarde kan brengen, de christenheid tot passieve af wachting brengen? De apostel Paulus heeft geopenbaard dat christenen mede-arbeiders van God zijn, dat zij tijdig en ontijdig het Koninkrijk Gods moeten proclameren en dat zij er, des noods dwars tegen alle satanische- en menselijke tegen krachten in, aan mee moeten werken. Er kan geen sprake van zijn dat de christenheid de wereld kan „bekeren' maar er kan evenmin sprake van zijn dat de christenen de wereld aan zijn lot mogen overlaten! Op alle terreinen van het leven moeten christenen trachten de beginselen van het Koninkrijk Gods uit te dragen en te realiseren Dit is een geweldige opdracht en tevens het kruis dat de volgelingen van Christus hebben te dragen. Een geweldige opdracht omdat de christenen de voor hoede mogen zijn van het Godsrijk dat eens de gehele aarde zal omspannen, en een kruis omdat zij op grond van de profetie weten dat, naarmate de tijd van de ontsluiting van Gods heil voor de gehele we reld nadert, de antimachten sterker zullen opdringen en alles zullen doen om de doorbraak van het heil te verhin deren. Gods beloften zijn garant dat deze luciferische opzet niet zal gelukken, maar wél staat vast dat in het kader van de grote scheiding tussen de vertegenwoordigers van God en die van de „tegenstander" (hebr. schatan) de wereld in een „verdrukking" gebracht wordt, zoals er naar Jezus' eigen woorden in Mattheus 24 „nooit geweest' is. „Goed" en „kwaad" in de bijbelse zin van „vóór" of .jtegen" God spitsen zich immers in de voleinding van de geschiedenis toe. Jezus gebruikt in zijn gesprek over de voleinding het beeld van „weeën" die een geboorte voorafgaan. Deze .weeën" moeten er zijn wil de geboorte, de ont sluiting van Gods heil tot stand kunnen komen Het Koninkrijk Gods is immers de vrucht die uit de harde schil van de Godsvijandige machten gepeld moet wor den en dat is voor de gehele wereld een pijnlijke operatie. Om de kostbare vrucht te ontsluiten, moet God de keiharde noot van deze wereld kraken. Daarom staat een wezenlijk christen in een dubbel kruis: allereerst moet hij zelf met vallen en opstaan de eigen van God afgekeerde hardheid doorbreken en dan, als mede-arbeider van God, de harde nood van de God-vijandige wereld kraken. Bij dit alles is inzicht in het ontsluitingsproces nodig Alle activiteiten die het manifeste Koninkrijk Gods voor bereiden zijn nodig en juist, maar zij resulteren niet in een paradijs op aarde De voorbereidende ac tiviteiten zijn bouwelementen die in de antichris telijke periode welke over de wereld komt gelouterd zullen worden ingevoegd. Christenen die veel méér doen dan bidden voor hun persoonlijk zieieheil en daadwerkelijk be zig zijn voor het Koninkrijk Gods zijn pioniers. Zij „be reiken" Kanaan niet. maar bereiden de intocht van Gods volk in Kanaan voor. Als wij nu over inzicht spreken, betekent dit niet alleen dat wij aan de hand van de profetie iets weten over de toe komstige ontsluitingsprocessen en de weeën die daarmee verband houden. Het betekent ook dat wij ons bewust worden van de voorwaarden van het heil. Heel het kerkelijk denken van onze tijd is vol van begrippen als naastenliefde, medemenselijkheid, sociale gerechtigheid, vrede en geluk. Vele kerken zijn zich ervan bewust dat het persoonlijk heil te veel gekoesterd werd en dat men daar bij de wereld rustig in zijn ellende liet verzinken. Maar nu is het gevaar levensgroot dat men zich gaat blind staren op allerlei menselijke middelen die de wereld moe ten redden en verbeteren. De God van de bijbel treedt in relatie tot de persoonlijke mens, maar laat daarbij de wereld als totale grootheid niet rusten Het is echter evenzeer waar dat God de wereld niet aanpakt zónder eerst de persoonlijke mens aan te spreken! Vrede, gerechtigheid, naastenliefde, mede menselijkheid blijven loze kreten als de mensen de Weg niet volgen die uitsluitend tot redding gegeven is. In één der eerste artikelen van deze reeks hebben wij ge wezen op het „zó zijn" van JHVH, d.i. IK BEN DIE IK BEN en Ik ben zoals Ik ben. Als wij vrede, gerechtig heid, naastenliefde, medemenselijkheid enz. anders en op een andere wijze willen dan God wil, bevorderen wij niet de komst van zijn Koninkrijk en daarmee ook niet de verlangens van alle mensen van goede wil Alle kerkelijke én „wereldlijke" beginselen en activitei ten die n i e t overeenkomstig het „zó zijn" van IK BEN (God) zijn, lopen dood. Welke weg heeft God ons dan gewezen? Jezus heeft ge zegd dat hij zelf de WEG is. De weg naar het goede doel: de volkomen mens op een volmaakte wereld, is on denkbaar zonder het Christus-bestaan. Om de weg te kunnen volgen die naar het doel leidt moeten wij deel nemen aan dit Christusbestaan en dit deelnemen houdt n i e t in dat wij Christus „nadoen", maar dat wij met hem meedoen. Geen mens is evenwel in staat tot dit „mee doen", tenzij hij het offer van Christus aanvaardt Er is geen heil denkbaar zonder het offerbloed van Christus. Alle activiteiten, ook al zijn zij nog zo christelijk in de zin ven „etiek" of het volgen van evangelische beginselen, kunnen niets dan desillusies opleveren als met de eer ste voorwaarde is vervuldde bedenking van de menselijke schuld door het bloed van Jezus ""^ee^enkele verworvenheid in het Koninkrijk Gods is mogelijk zonder dit centrale heilsfeit: dat God zichzelf tot offer voor de schuld van de mensheid heeft gegeven. Hoe geweldig dit feit overigens ook is, het kan eerst tot heil voor de wereld worden als dit offer wordt aanvaardt Wat de gemeente van Christus betreft leeft dit gees telijk organisme uit het bloed van Christus en in het Heilig Avondmaal wordt de gemeenschap met dit offerbloed tot teken en werkelijkheid. Maar het zou een volkomen mis kenning van de bijbelse leer op dit gebied zijn als wij zouden veronderstellen dat de verlossing van de gehele wereld buiten het bloed van Christus zou kunnen omgaan. Alle leefbaarheid, alles wat er nog „goed" en welluidend en liefelijk is op deze aarde, is uitsluitend te danken aan het offer van Christus. Velen hebben bezwaar tegen een God die „bloed wil zien" om de schuld van de mens te delgen. Men ziet er een primitief wreedaardig ritueel uit vergane tijden in. Het Oude Testament zegt ergens dat „de ziel in het bloed is, d.w.z. dat de essence van ons leven het bloed is. Het offer van Kaïn werd afgewezen omdat het geen bloed offer was en Abels offer werd aanvaard, want het was een leven dat geofferd werd aan de enige Gever van het leven. Toen de engel des doods door Egypte trok om alle eerstgeborenen te doden, ging hij voorbij aan de huizen waarvan de deurposten bestreken waren met het bloed van geslachte dieren en één maal per jaar deed de Hoge priester van Israël verzoening voor de zonden van het volk door bloed op de Ark te sprenkelen. Het „zo zijn" van JHVH houdt de eis van het offerbloed in en dan is het vol komen niet terzake doende of wij deze God wel „gewenst' achten. Het grote offer wordt ten slotte door God zelf gebracht, als hij zich in Jezus Christus als een lam laat slachten voor de schulden der wereld. Alle streven naar eenheid, naar gemeenschap, naar vrede en gerechtigheid, zeker heid en een „betere wereld", óók het streven van de kerken, is ijdel, tenzij men zich bewust wordt van zijn grenzeloze schuld en deze schuld ook beleden wordt, plei tend op het offerbloed van Christus. Deze waarheid ia vreemd aan alle religie en filosofie van de mens uit. Het is de meest o n.t w e k e n en verdoezelde waarheid die wij kennen, en wat wel om drie redenen: 1 de onverdragelijke betekenis van onze collectieve 2 de^,dwaasheid'dat het bloed van een Jood „uit het jaar 0" ons voorwaarde tot het heil zou kunnen zijn 3 de „vernedering" dat „een ander" of zelfs God voor ons zou moeten boeten. Laten wij geen illusies koesteren De gehele mensheid is van één bloed leert de bijbel en de myriaden gevoelens, gedachten en daden van de mensheid zijn de uitingen van één organisme. Er zijn persoonlijk gradaties van schuld, maar het ene „lichaam" dat de mensheid vormt is m zijn geheel schuldig door het „anders zijn" dan het „zo zijn VaOveral rijzen de muren tussen mensen en volken op; het zijn wezenlijk de zelfgebouwde bolwerken van onze schuld. Er zijn geen poorten naar het land van belofte in deze muren en geen beleid, noch geweld kan ze omver halen. Wij tasten als blinden langs muren riep Jesajj» Israël toe omdat er geen gerechtigheid is. De gerech tigheid kunnen wij zelf niet verwerven; zij is uitsluitend te verkrijgen door het pleiten op het bloed van het Lam Gods, dat naar Johannes woorden de zonden der werela wegneemt. Het Koninkrijk Gods komt zo zeker als de profetie waar is, maar er is een klemmend en buitengewoon alternatief. Het komt met geweld en onvoorstelbare catastrofen door God zelf, als de mensen voortgaan hun torens van Babel te bouwen, óf het komt doordat de mensen eindelijk alle eigen gerechtigheid laten varen en zich stellen onder het bloed van Christus. De leer van de laatste dingen onthult ons dat beide wegen bewandeld zullen worden. Een deel van de mensen zal zich onder het offerbloed stellen en zó gered worden om Kanaan binnen te gaan: een ander deel zal weigeren en onder de druk van een scala van rampen tot bekering „geperst" worden. Slechts de onver- zoenlijken zullen „verloren" gaan, d.w.z. dat zij geen deel zullen hebben aan het Koninkrijk Gods en de „tweede dood" zullen sterven. Actueel gesproken willen wij volstaan met op drie pro blemen van wereldbetekenis te wijzen. De vrede op aarde is geen zaak van politieke constructies en evenwicht dei- machten, geen zaak van protesten en acties, maar geheel en al van schuldbelijden en aanvaarding van het offerbloed van Christus. De scheiding van beide Duitslanden is geen politieke zaak, maar een zaak van volharding in de ontkenning van schuld. Denken wij werkelijk dat een Volk aan Gods „oog appel" Juda kan komen, denken wij werkelijk dat een volk met een drieduizend kilometer lange rij Joodse doden kan voortbestaan zónder zich onder het bloed van de Jood Jezus van Nazareth te stellen? De eenheid der kerken wordt niet volbracht in de aan vaarding van uitgekiende formules en in lokale demonstra ties van uiterlijke eenheid, noch in de activiteiten van de Wereldraad, maar in de eenheid der schuldbelijdenis en in de eenheid van geloof in de reiniging door het bloed van C*is'raëf'zal de „hand van JHVH" zijn in het Koninkrijk Gods op aarde, de bestuurder der volken, maar niet dan nadat Israël Jezus van Nazareth aanvaardt als zijn mes- sias, wiens bloed alléén Israël kan verlossen H. VERWEIJ afgepaste overgordijnen 2S0X120 cm ook geschikt en deuren. Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit kunstleer met 6 jaar garantie, kleurecht, koude en warmte bestendig, in een groot aantal kleuren, /I/I nu per meter dres plaats (blokletters s.v.p.) De Erasmusprijs 1968, groot honderdduizend gulden, is toegekend aan de Engelse beeldhouwer Henry Moore. Zijne koninklijke hoogheid prins Bernhard. regent van de Erasmusstichting, zal op 3 mei te Arnhem de kunstenaar de prijs overhandigen. Dezelfde dag zal een retrospectieve tentoonstelling in het Kröller Muller Muséum geopend worden. De expositie zal half september te zien zijn in Museum Boymans van Beuningen te Rotterdam. De Premium Erasmianum wordt eenmaal per jaar toegekend aan per sonen of instellingen die een belang rijke bijdrage op cultureel, sociaal of sociaal-wetenschappelijk terrein voor Europa hebben geleverd. De laureaat 1966, Sir Herbert Read, ty peerde de nu bekroonde kunstenaar, als volgt. „De grootheid van Henry Moore als beeldhouwer ligt besloten in zijn ver inogen om in een tot de zinnen spre kende perfectie symbolen te verwe zenlijken die ons onbekende dimensies Makkelijker kan 't al niet... U hangt zó deze kant en klaar overgordijnen op, omdat het hakenband en de onderzoom er reeds Inzitten! Een grote partij afgepaste overgordijnen, in twee uit voeringen, Jacquard damast van 15.50 in drie verschillende kleu ren en moderne weefstof van 17.50 - Ideaal voor slaap- logeer- en huiskamer, nu door elkaar per stuk voor nog géén acht gulden. Jaquard Damast Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze afgepaste overgordij nen, in Jacquard damast of mo derne Weefstof, kant en klaar met onderzoom en hakenband, 250 cm lang, 120 cm breed, door elkaar £LÊ per stuk \M%jO n de Opruiming 18 JtRUari tot 9 februari tel. of schrift. best. van de werkelijkheid openbaren". Henry Moore werd 30 juli 1898 als zevende kind van de mijnwerker Ray mond Moore te Castleford geboren. Als knaap wilde hij al beeldhouwer worden. De enige van wie hij gehoord had was Michelangelo. Door middel van een beurs kreeg Moore een onder wijzersopleiding en in 1916 had hij al een plaats aan zijn oude lagere school. In 1917, deel uitmakend van het vijf tiende regiment Londense Jagers werd hij het slachtoffer van een gas aanval. Als oud-strijder kreeg hij fi nancieel d,e gelegenheid de Leeds School of Arts te bezoeken, waar hij twee jaar bleef. Na enkele reizen naar Frankrijk en Italië werd hij benoemd tot beeld- houwdocent an het Royal College of Arts te Londen. In 1926 kreeg hij zijn eerste tentoonstelling in de St. George Galerie. Daar begon zijn weg naar in ternationale roem. CONFLICT FABRIKANT OVERTREKT NU BANKSTEL Schoonheid in de zin van de late Grieken of de Renaissance is niet wat Moore zoekt. Tussen schoonheid van uitdrukking en uitdrukkingskracht ligt een functioneel verschil. Voor Moore bekoort het eerste alleen maar, het tweede bezit een geestelijke vitali teit die dieper ontroert en verder dan de zinnen. Reeds in vroege wer ken treft ons een ondefinieerbaar beeld, een bijna mystieke verbonden heid met de oorsprong van aarde en mensensoort. Moeder en kind. één van de kenmerkende thema's in zijn werk, uit 1925, zou in elke voorbije of komende cultuur begrepen worden. Het is een realiteit van leven. Niette genstaande beeldt Moore niet de schijn van de werkelijkheid uit, maar een expressie van het leven zelf en geeft hij een stimulans om met me,er energie te leven. „Ik ben persoonlijk ervan overtuigd dat alle leven conflict is. Dat is een feit, waarvan men zich bewust moet zijn en waarin men zich moet schik ken. Sterven moeten wij en de dood is het tegendeel van het leven. De mens moet een synthese vinden en het met tegengestelden eens zijn. Kunst en leven bestaan uit conflic ten". WORMEN geen mogelijkheden grote objecten te verwezenlijken. Noodgedwongen maakte hij tekeningen o.a. van men sen in schuilkelders. Door zijn vroege bewondering voor prehistorische rots tekeningen in Spanje zal Moore wel licht vergelijkingen getrokken hebben t.a.v. zijn tijdgenoten, in oneindige rijen naast elkaar liggend, anonieme wormen in een donker aardhol be scherming zoekend, evenals in pre historische voorouders, tegen aan vallen op zijn bakstenen veiligheid. Na 1945, als reactie op de dagelijk se dreiging, ontstaan gezinsgroepen-, beelden die geborgenheid en veilig heid symboliseren. De familie als te genstelling van de op massale vernie tiging uitzijnde oorlog. DE GROTE AARDMOEDER Henry Moore is- altijd van zijn on bewuste uitgegaan. Beeldmateriaal dat ieder in zich heeft en dat terug gaat tot de eerse verschijnselen van leven, universele vormen waarmee ieders onderbewustzijn bekend is. doemen als flitsen in het bewustzijn op. Tekens waarop een ieder kan rea geren, mits het alledaagse bewust zijn niet de overhand heeft. Na sculpturen als moeder en kind wordt in het thema liggende vrouwen de verbinding met de grote moeder gehandhaafd. De vrouwenfiguren wor den landschappelijk gehakt en gebei teld. godinnen van de vruchtbaar heid. Moore's bezetenheid voor het voor bijzonder lage prijs! Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 25 31 II, Rotterdam b.g.g. tel. 28 34 63 vrouwelijke draagt geen erotisch ka rakter maar is een zoeken naar een archaïsche wereld waarin alleen het zijn en voortbestaan telt, een existen tie ontdaan van alle franje en status. Bij de gebruikte materialen als Horntonsteen, Armeens marmer en donker Afrikaans ho-ut, dwalen onze gedachten onwillekeurig af naar ruige rotsgebergtes, onbegaanbare wouden, archaïsche landschappen waar men zich moet meten met de kracht van de natuur. Moore schrikt niet terug van deze weerbarstige blokken. Na eerst het overtollige weggehakt te hebben, gaat hij ze te lijf met geheel zijn inzet en techniek. In technisch opzicht wijkt zijn werkwijze dan ook niet af van de oer-oude traditie. Het is een puur mannelijke kunst, constant bezig met de grote aardmoeder. Het zijn vormen die staan en de omringende ruimte beheersen. Henry Moore drukt het zelf als volgt uit. „Ruimte en vorm zijn één en het zelfde. Men moet er voorzichtig mee zijn. De belangstelling voor de ruimte kan zich altijd meer op de voorgrond dringen en uiteindelijk tot doel wor den, zodat ten slotte geen vorm meer overblijft. Men moet niet vergeten dat beeldhouwen hoofdzanelijk vorm 1S"' ZEKVELD Welk merk? Welk type?Welke prijs? En waar krijg ik de hoogste korting? Al deze vragen worden onpartij dig beantwoord door het Consu menten Voorlichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Con sumenten Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon Invullen en opplakken op briefkaart of in ge sloten enveloppe zenden aan: bureau (C.V.B.) Postbus 207 Dordrecht Vliegreizen 1S degen vol peneien Spanje'BenidormJHotel Orozea v.a. 399,- Roemenië/Eforia/Bung.park v.a. f 439,- Corfu/Duikschool Barakuda v.a. 649.— Vele doe-het-zelvers profiteer den het afgelopen seizoen van onze aanbiedingen kunstleer... nu verkopen wij in deze oprui ming nog voordeliger en bent U in de gelegenheid dit kunstleer voor minder dan de helft van de normale prijs aan te schaf fen. Grote partij kunstleer, prima geschikt voor meubelbekleding, wandbekleding enz. Kunstleer dat zich subliem laat verwerken en een ongekend resultaat geeft, zes jaar garantie, gegarandeerd kleurecht, koude en warmte be stendig, verkrijgbaar in een groot aantal kleuren, nu per meter voor nog'géén drie gul den. Henry Moore Don Kozakkenkoor in De Doelen Zaterdag 10 februari zal het origi nele Don Kozakkenkoor onder leiding van Serge Jaroff een concert geven in de grote zaal van De Doelen. Dit concert maakt deel uit van een uitgebreide toernee die het koor door geheel Europa maakt gedurende dit seizoen. Het Don Kozakken Koor telt 25 leden. Het koor brengt weer een nieuw programma van liturgische ge zangen. volsmelodieën en typisch Rus sische koorzang. Het is in 1918 opge richt en staat sindsdien onder leiding van Serge Jaroff.

De Havenloods | 1968 | | pagina 11