7? matrassen w Struisvogelpolitiek om het te ontkennen opruiming opruiming BUNINGH COUPONS stormloop 39.80 48.- DEKLERK&ZN Vandalisme in postkantoor BUNINGH BUNINGH DE HAVENLOODS DONDERDAG 25 JANUARI 1968 S'dam 9 Vulkaan is er! Dit is de prijs van onze welvaart. Een oorverdovende klap, die den en nog eens duizenden mensen doet opschrikken. Een vlammenzee, die pas na 32 uur bedwongen kon worden. Twee doden. Negenenzeventig gewonden. En, naar een agent heeft geconstateerd, ongeveer een kwart van de bewoners van de 3500 woningen, die door de explosie zijn be schadigd, met lichte verwondingen, zoals snijwonden en schrammen door rondvliegend glas. Dat betekent ongeveer 3500 licht tot zeer licht gewonden. Tweehonderd ton glas, dat na de explosie door de Roteb werd opgeruimd. Leeft de bevolking Hoogvliet terdamse wethouder G. Z. de Vos toen hem maandagochtend tijdens een persconferentie die vraag werd gesteld. De wethouder was bijzonder positief in zijn uitspraak. Maar de be volking van Hoogvliet voelt zich niet veilig. Dat blijkt wel uit het feit. dat enkele bewoners een comité hebben opgericht, dat meer voorlichting en openheid wil hebben over wat men daar in Hoogvliet kan verwachten. De klap op de vroege zaterdagoch tend was niet de eerste, die het Bot- lekgebied heeft opgeschrikt Men hoeft geen pessimist te zijn om te voorspellen, dat deze kJap ook niet de laatste zal zijn. En wanneer dan wet houder De Vos zegt dat de bewoners Geen enkele man hoeft nog last van koude voeten te hebben... want wij verkopen een prach tige, eerste keus heren- en jongensschoen, voor een onge looflijke prijs. Een apres-ski voor binnen en buiten, zalig warm gevoerd, met stoere, dikke, waterdichte pro- fielzool (anti-slip)... waarop U 6 maanden garantie heeft. Halfhoge herenschoenen, ro buust en waterdicht, toch soepel in 't dragen, ideaal voor 't werk, voor 't land, voor school, voor vissen of jagen... en de prijs is een lachertje, want U koopt ze per paar voor nog géén acht gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze halfhoge heren- en jongensschoenen, met warme voering en Waterdichte anti- slipzool, in zwart, maten 39 t/m 46 a per paar Duur van de Opruiming 18 januari tot 9 februari Geen tel. of schrift, best. Hoogvliet niet op een vulkaan le ven, poenen wij die uitspraak te mo- geti ^betwijfelen. Men zou wel kunnen discussiëren in welke mate die vul kaan gevaarlijk is en of het leven op die vulkaan een aanvaardbaar risico is. Maar het is onjuist te stellen, dat de vulkaan niet bestaat. Vooral, wan neer men op dezelfde persconferentie verklaart, dat de veiligheidsmaatre gelen op de raffinaderij voor 99,9 procent perfect is. Het is duidelijk, dat de volle honderd procent onbe reikbaar is, maar die kleine marge kan bij een raffinaderij een ramp be tekenen. De explosie en de brand bij de Shell hebben zich hoe vreemd het ook klinkt op een bijzonder gun stig tijdstip voorgedaan. Er was geen verkeer op de weg, zodat de ambu- 'ances en het brandweermaterieel in record tijd de plaats van de ramp kon den bereiken. Er was geen wind, zodat de zware rookwolken, waarin zich grote hoeveelheden gas bevinden die ver van de vurrhaard tot ontbranding komen, vrijwel loodrecht omhoog stegen. De gasbranden in die rook wolken. konden daarom verder geen schade aanrichten. Bovendien was er in verhouding weinig personeel op de raffinaderij aanwezig. Een kantoor, waarin in de week 250 menSen wer ken, werd door de explosie vernield. Uiteraard duiken er bij een derge lijke ramp veronderstellingen op. Als de ontploffing en de brand zich over dag tijdens het spitsuur hadden voor gedaan, als er wel een flinke wind was geweest die de rookwolken en de brandende gassen naar beneden had doen slaan, als het kantoorge bouw wel bezet was geweest met het 250 man tellende personeel. Ook al zou slechts een van deze omstandig heden zich hebben voorgedaan, zou de ramp ongetwijfeld veel groter zijn geweest dan thans het geval was. Alleen de feiten Ook op de persconferentie van maandagochtend zijn deze vragen ter tafel gekomen. ,,ïk ben niet bereid me te gaan verdiepen in veronderstel lingen", reageerde wethouder De Vos op die vragen. ,,Het gaat mij om de feiten en daarbij wil ik de gunstige omstandigheden van deze ramp niet in aanmerking nemen. Het heeft geen enkele zin om je te gaan verdiepen in de vraag i^at er had kunnen gebeu- ren". Ook dit is weer een aanvechtbaar standpunt. Het is logisch, dat de men sen die zich uitsluitend bezig hebben te houden met het bestrijden van de vlammenzee, zo redeneren. Zij heb ben op dat moment niets te maken met de vraag wat er had kunnen ge beuren wanneer de omstandigheden anders zouden zijn geweest. Voor de bevolking ligt het echter heel anders. Voor haar is het een duidelijke zaak, dat een dergelijke ramp ook op een ander moment kan gebeuren, waar door de gevolgen ernstiger kunnen Rotterdam en daarmee het he]e Waterweggebied staat hiermee op een weg met éénrichtingverkeer. Toen men begon aan de ontwikkeling van Hoogvliet, had men rekening moeten houden met de vestiging van de Shell, die daar reeds voor de oor log was. „Twintig jaar geleden had men niet kunnen veronderstellen dat de Shell daar zo groot zou worden", zei wethouder De Vos maandagoch- if LINOLEUM if TREDFORT if BOUCLé HEUGAFELT ETC. 50-75% KORTING Te bezien: SCHIETBAANLAAN 23 hoek Bellevoysstraat - Rotterdam CH] Midwinterfeest met Novem '62 in Piccolo Op zaterdag 27 januari houdt CHJ sektie 18-30 in het Piccolotheater aan de Van Oldenbarneveltstraat 99 haar jaarlijkse midwinterfeest. Medewer king aan dit midwinterfeest wordt verleend door de toneelgroep „Novem '62", die twee eenakters „Het Lange Afscheid'.' van Tennessee Williams en „De Groene Kakatoe" van Arthur Schnitzler zal opvoeren. Verder wordt het midwinterfeest opgeluisterd door het optreden van de Funny House Jazz Band" o.l.v. Gerard Dekkers. De toegansprijs bedraagt f 3,75- Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en bij de administratie van Gebouw De Heuvel. Sint Laurensplaats 5. Gun Uzelf de luxe en het gemak van een mooie, grote pasSpiegel, waarin U zich ten voeten uit kunt zien... en kunt controleren of de naad van Uw kousen recht zit en Uw japon correct hangt. Een passpiegel, die iedere huis moeder, die zelf haar garderobe maakt, zéker moet hebben - gemaakt van prachtig helder spiegelglas, normale prijs 12.50 ...nu voor nog géén acht 18 JANUARI T/M 3 FEBR Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze passpiegels, 98x32 cm groot passend aan de binnen- kant van Uw kastdeur),... i.v. breuk alstublieft 18 januari tot 9 februari Géén tel. of schrift, best Een grandioze opruimingsaanbieding MATRASSEN voor ver schillende (soms bijna vergeten) doeleinden: logeerkamer, zomerhuizen, caravans, bedbanken enz. POLYETHER MATRASSEN Qfi 9 cm hoog 80x190 van 39.- nu fcU»"" idem met één zijde doorstikt; r. QQ 80x190 van 49.-nu «JTr" 57 80 120x190 van 72.50 nu 511 130x190 van 82.50 nu 64.80 Speciale aanbieding van MATRASSEN voor BEDBANKEN. Een matras die overdag uw bedbanktoteen comfortabel zitmeubel maakt. BEDBANKMATRAS bekleed met een leuke Schotse ruitstof in rood/groen met geel streepje. Eén zijde is doorstikt, 80x190 van 49.75 nu voor Speciaal voor de goede nachtrust van uw kinderenhoogwaar dige POLYETHER MATRASSEN van maar liefst 10 cm hoog: Overtrek in 2 heel aparte kleuren: petrol en bois de rose tend. „Men kan nu niet stellen, dat er destijds een stedebouwkundige fout is gemaakt". Misschien is het inderdaad zo, dat men toen niet had kunnen weten, dat de Shell-raffinaderij zou uitgroeien tot een van de grootste en straks de grootste, op de wereld. Wel wist men destijds reeds dat het Water weggebied een ideale vestigingsplaats zou zijn voor de petro-chemische in dustrie. Wel had men de ontwikke lingen kunnen zien aankomen en daarom had men nooit zo vef mo gen gaan de woningen tot vlak bij de voordeur van de raffinaderij te bou wen. Er had een bufferzone moeten komen, zoals er nu een bufferzone moet zijn tussen elk vergelijkbaar in dustriegebied en de woonkernen. Op de persconferentie van maan dag is er uitdrukkelijk op gewezen hoe goed het apparaat zowel brand weer, geneeskundige dienst als de po litie heeft gefunctioneerd. De sa menwerking tussen de Rotterdamse brandweer en de bedrijfsbrandweer van dé Shell is perfect geweest. Dat zijn allemaal omstandigheden om blij mee te zijn. Het is echter geen bij zondere verdienste. Elke automobi list, die nadenkt, zal er voor zorgen, dat zijn auto zo wordt onderhouden, dat hij zo veilig mogelijk rijdt. Een gemeente en zeker een, die con centraties van dergelijke industrieën binnen haar grenzen heeft moet wel een goed apparaat opbouwen om haar bevolking zo goed mogelijk te beschermen. En dat een raffinaderij een zo Rerfect mogelijk werkend vei ligheidssysteem heeft, is ook al geen verdienste, maar een eerste vereiste en ook een brok eigenbelang. Er is geen terug meer mogelijk. Men kan de Shell niet dwingen de raffinaderij af te breken en elders weer op te bouwen. Rotterdam zal er niet over piekeren Hoogvliet te ver plaatsen, al gaf wethouder De Vos wel toe, dat het goed zou zijn als dat mogelijk was. Men zal dus moeten doorleven met de wetenschap, dat de welvaart steeds opnieuw zijn tol zal eisen. Maar daarbij mag men geen struisvogelpolitiek voeren. De vul kaan is er J. D. Vergoeding glasschade In ongeveer 50 woningen te Schie dam is door de explósie op het ter rein van de Shell in meer of mindera mate schade aangericht door het bre ken van ruiten. Dit betreft voorname lijk de omgeving van de Julianalaan, maar ook diverse straten in Schie- dam-Zuid en aan de Burgemeester Van Haarenlaan. Meegedeeld wordt, dat opgave van schade kan geschieden bij Shell Per nis, waarna een en ander met de ver zekering zal worden geregeld, zulk» in zoverx-e eigen verzekering de scha de niet vergoedt. 80x190 van 59.50 nu voor COMPLETE WONINGINRICHTING BINNENWEG, BEIJERLANDSELAAN NW. BINNENWEG 195 Aabe- en Zaalberg Dekens O"7 eft vanaf Chenille Spreien 1 Q en 2-persoons 1 KINDERDEKENS MET 50 KORTING Velours Chiffon Spreien g'T Eft 2-persoons Merk Autoplaids van 26-501 Sinds enige tijd heeft de P.T.T. te Schiedam in het bijkantoor aan de Dieselstraat de mogelijkheid ge opend tot een zekere zelfservice met betrekking tot de telefoon en nog en kele andere zaken. Helaas is die ruimte zo bevuild en vernield, dat de directeur van het Dostkantoor Schie dam ernstig overweegt om deze zelf bedieningsruimte te sluiten. Het is met name de jeugd, die zich aan dit vandalisme te buiten gaat. De dix-ectie van de P.T.T- zou het betreuren, indien het dienstbetoon aan de bewoners van deze buurt zou moe ten vervallen, doch de kósten herstel etc. zijn te groot om het men van maatregelen na te laten. Muziekschool naar ander gebouw Na de Paasvakantie zal de Schie- damse Muziekschool, die thans is gevestigd aan de Lange Haven, ver huizen naar het gebouw waarin het gymnasium was gevestigd aan de Lan ge Nieuwstraat. De school telt thans 31 leraren verdeeld over 36 klassen met samen 1000 leerlingen. Ieder jaar worden onder leerlingen van de Schie- damse scholen plm. 3000 folders ver spreid en komen er plm. 200 leer lingen bij. In Kethel is een depen dance ingericht in de oude chr. school aan de Vlaardingerweg. De directeur, de heer Kees Bak die sinds 1958 aan de school is ver bonden acht de theoretische vorming van de jeugd op het terrein van de muziek van het grootste belang. Hij is ook voorstander van een schoolor- kest. De grootste belangstelling blijkt nog uit te gaan naar de pianolessen, waarvoor 160 leerlingen zijn. Doch er is b.v, ook een hobo-klas met negen leerlingen. Zeven leerlingen spelen harp. Begin april zal een radio-opna me worden gemaakt. De in gebruik neming van het nieuwe gebouw zal met enig feestelijk vertoon gepaard gaan. SPORTDEMONSTRATIES BIJ OPENING DE ENK Op maandag 29 januari zal om 20 uur, de nieuwe sporthal van de ge meente Rotterdam, aan de Enk, doox de wethouder van Sport en Recreatie R. Langerak officieel in gebruik wor den gesteld. Teinde de beoefenaars van de binnensporten met deze nieu we hal kennis te laten maken, wor den er hierna door de verschillend» sportbonden, demonstraties gehouden Dinsdag 6 februari zal door het dis trict Rotterdam van de Kon. Ned Lawn Tennis Bond, een tennisdemon- stratie worden gegeven. Deze omval klassikaal lesgeven aan zeer jeugds ge spelers. Hierbij zal gebruik ge maakt worden van het „ienniskanon" Inderdaad... U heeft nu warme dekens nodig, van die dekens, die al een behaagelijk gevoel geven als je er naar kijkt... maar die dekens moeten ook practisch zijn en makkelijk in het onder houd. En dat zijn deze Acryl dekens, een mooie partij moderne de kens, in fraaie volle ruiten, dekens, die als bovendeken een sprei uitsparen, zó leuk zijn ze - in flink formaat en prima' was- baarl- NW. BINNENWEG 190 Uit onze collectie '67 GORDIJNSTOFFEN VITRAGE 10-30-50% VERLAAGD OOK VELE COUPONS EXTRA LAAG GEPRIJSD acrylon dekens 150x220 cm 180 x 220 cm Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote partij Acryl de kens, in fraai ruitdessin, in een- en tweepersoonsmaat, in de kleuren groen, geei, grijs, voor prijzen, die nu in hartje winter een extra meevaller zijn! Géén tel. of schrift

De Havenloods | 1968 | | pagina 9