onEE „IK WEET NIET OF IK OOIT NOG STUK ZAL SCHRIJVEN" D.W.S. hield Schutters voorlopig van titel af Dodge 0SIMCA opruiming BUNINGH KOOPMANS PANNEKOEK MEEL speciaal KOOP MANS Bijzondere collecte ditmaal voor negers in Mississippi S<# opruiming opruiming -ft» DE HAVENLOODS DONDERDAG 1 FEBRUARI 196S 11 S'dam NRT MET „INTERVIEW" VAN MARIE SOPHIE NATHUSIES Marie Sophie Nathusius werd op 19 juni 1906 in Amsterdam geboren. Zij volgde een dansopleiding. Na een kort engagement bij het Vlaams Volkstoneel volgde zij in Duitsland een toneelopleiding. Tot 1933 was zij actrice in Hamburg. Van 1943 tot 1945 is zij geïnterneerd geweest in Zwitserland. Na de oorlog speelde zij nog enkele rollen bij het Centraal Toneel. Daarna hield ze defi nitief op met toneelspelen. Sinds 1947 heeft ze veel toneelstukken vertaald. In 1954 publiceerde zij voor het eerst literair werk. Over de invloeden die zij in haar 1even en haar werk heeft ondergaan, schrijft ze zelf: „In Nederland geboren, joods; ouders, moeder in Duitsland geboren, vader in Texas. Drietalig opgevoed: Engels, Duits, Nederlands. Van jongs af aan veel op reis. Geen „echt Hollands" gevoel, maar ook niet toebehorend aan een ander land. Dat is, meen ik, zo ongeveer de kwin tessens: ook de drijfveer achter mijn schrijverij. En zeer Victoriaans opgevoed. Als jongste in feite enig kind. Na de oorlog een kentering, op ieder gebied, ook literair, onmogelijk nog te denken of te schrijven als voor de oorlog. Nu de Fransen: Beckett, Butor etc.; verdere „invloeden" reizen naar Israël en Ame rika. Mijn allergrootste ervaring tenslotte was de psychoanalyse". Het werk van Marie. Sophie Nathusius is uitgege ven door de Amsterdamse uitgeverij Querido. „De partner" (1954), novelle prijs van de gemeente Amsterdam; ,,lno", een roman (1955), „De ketting", novelle (1955); ,,De boog van Eros", verhalen (1958); „Onder de zeespiegel", kinderboek 1958; Mijnheer Goed", novelle (1961); „In plaats van moord", roman (1964); „Gedenk Leo Vroom", toneelstuk, dat nu door Twee-en-een half jaar geleden won Marie Sophie Nathusius met haar toneelstuk „Gedenk Leo Vroom", dat op 16 februari als „Interview" bij het Nieuw Rotterdams Toneel in première gaat, de Van der Vies-prijs. Waaróm moest het „zo lang" duren eer het tot een opvoering kwam? M.S.N.: „In het jury-rapport stond dat er in samenwerking met een dramaturg of een regisseur aan geschaafd moest worden. Dat vond ik zelf ook. Dat is toch ook niets bijzonders? Neem het nieuwe stuk -van Miller. Dat ligt al jaren. Dat heb je gauw. Toneel namelijk is samen werking. Met acteurs en met eep regisseur, die een bepaalde opvatting heeft. Ik heb het enorme geluk dat Pim Dikkers mijn stuk regisseert. Hij heeit het helemaal begrepen. Dat moet je treffen. Nadat ik die prijs had ge wonnen, heb ik het eerst laten liggen. Na een half jaar ongeveer ben ik er weer aan begonnen: Toen heb ik het aan Rotterdam aangeboden. Ze waren van af het begin zeer geïnte resseerd. Met Rob de Vries en Anty Westerling heb ik er lang over ge praat. Daar heb ik enorm veel aan gehad. Tenslotte was het mijn stuk niet meer. Ze zaten onderling te re detwisten over wat er met dit of dat in het stuk werd bedoeld. Ik zat er maar bij. Het was heel leuk". Is er veel in veranderd? M.S.N.: ,,Nee, niet zo veel. Het grondthema is natuurlijk gebleven. De tekst ook. Het was hier en daar nodig een scène om te zetten". De rolbezetting van „Interview" is als volgt: Loudi Nijhof. Jan Teulings, Enny Meunier, Johan Schmitz, Marti- ne Crefcoeur, Jules Royaards en Ca- mille de Vries. M.S.N.„Ik ben erg blij met deze bezetting. Indertijd was Richard Flink erg enthousiast over het stuk. Hij wilde graag de rol van de grootvader spelen. Dat doet nu Johan Schmitz. waar ik erg blij om ben". „Interview" is de geschiedenis van een gezin, waarvan de leden plots klaps worden geconfronteerd met hun eigen leven door de komst van een jonge journaliste, die de beroemde, autoritaire, non-conformistische groot vader komt interviewen. Grootvader, gezagssymbool, domineert het gezins leven, ook als hij niet aanwezig is. Als de journaliste binnenkomt, wordt grootvader verdonkeremaand. En al le aanwezigen willen de jonge vrouw hun beeld van grootvader opdringen. Een gevaarlijke bezigheid, omdat ze al doende zichzelf bloot geven. Eigen leven Van een, grote buitenlandse platenmaatschappij kochten wij een enorme'partij single's, die een gans magazijn blokkeerden... "Voor welke prijs!"... Voor èjke prijs!"... zei de fabrikant en dan aarzelen wij niet lang... dat weet U uit ondervinding. En op onze Platenmarkt, 2e etage ziet U 't resultaat, een ongekende collectie met klin kende namen op 't gebied van de Hit Parade - tienduizenden plaatjes van .the Searchers, The Kinks, Sandy Shaw,Pat Boone, voor ongekende prijzen, voor nog géén zes dubbeltjes. platenmarkt 2e etage The Kinks The Searchers Sandy Shaw Pat Boone Petula Clark Suzie en vele anderen In onze Platenmarkt, op de 2e etage verkopen wij deze enorme partij single's van overbekende door elkaar, per stuk SINGLE'S 25 cent Yoorndig IB januari lot 9 februa r schrift. Uit de running De kenners van haar werk zullen de schrijfster in dit gegeven onmid dellijk herkennen. Marie Sophie Na thusius houdt zich bezig met de inner- lijke-drijfveren van het menselijk han delen. „In plaats van moord" en „Een gat in de tijd" zijn er duide lijke voorbeelden van. Hoewel een heel ander verhaal heeft „Interview" dezelfde structuur als „Een gat in de tijd", waarin ook een onverwacht ge beuren van buitenaf de mensen be paalt bij hun eigen leven. M.S.N.„Ik geeft geen oplossingen. Dat kan ook niet, want iedereen zal anders reageren. Ik zeg het Galileï uit Brecht's stuk graag na: „Wij kun nen de waarheid niet vinden, maar wel zoveel mogelijk leugens afbre ken". In de figuur van de grootvader zal de één god zien de ander 't gezag, 't Is wel duidelijk dat hij de autori teit vertegenwoordigt". „Interview" is mevrouw Nathusius' eerste toneelstuk. M.S.N.: Het gegeven is als een to neelstuk naar me toegekomen. Het 'begon in dialogen. Je kan het dan ook niet dwingen in een andere vorm. De vorm zit onherroepelijk vast aan de inhoud". Komen er meer stukken? M.S.N.: „Eén zwaluw, maakt nog geen zomer. Ik weet niet of ik nog eens een stuk zal schrijven. De tech niek dat het over het voetlicht komt heb ik beslist nog niet onder de knie. Ik heb nog wel een stuk geschreven, maar dat heb ik zelf afgekeurd. An ty wilde dat ik er aan verder werkte, maar ik vind van niet. Het heeft geen doel". Eerst in 1954 begon Marie Sophie Nathusius te publiceren. M.S.N.: „Ik heb altijd al geschre ven, maar ik ben pas laat gaan pu bliceren". Waarom? M.S.N.: „Ik heb eerst allerlei din gen gedaan. Gedanst, toneel gespeeld. Ik heb tientallen boeken geschreven, die ik weggooide. Ik had altijd het ge voel: dat is het net niet. Ik heb geloof ik grote moeite iets buiten me te zet ten. Ik ben een zeurpiet". NW. BINNENWEG 195 Aabe- en Zaalberg-dekens g"J EjQ Chenille spreien Q en 2-persoons KINDERDEKENS MET 50 KORTING Velours chiffon spreien Cf CQ 2-petsoons B|,»g Merk autoplaids van. 20 00 het Nieuw Rotterdams Toneel onder de titel „Inter view" wordt gespeeld, (1965) Van der Viesprijs; „Een gat in de tijd", novelle (1966). Mevrouw Nathusius is sinds 1934 getrouwd met de acteur-regisseur dan Teulings. Zij is moeder van een 20-jarige dochter. gevoel nergens thuis te zijn. Dat is misschien ook mijn plus. Het niet vast zitten aan bepaalde milieus en plaatsen heeft 'n bepaalde soepelheid tot gevolg". Na de oorlog heeft Marie Sophie Nathusius veel toneelstukken vertaald. M.S.N.: „Ik heb een massa stukken gedaan. Stukken waarvan je zegt: ach, nou ja, zoals „Thee en sympa thie". De fijnste waren „De ijsman komt" van O'Neill en „De krijgshaf tige held van Shaw. Wat een fantas tische stukken". En de tegenwoordige schrijvers? M.S.N.: „Albee, daar ben ik ja loers op. Dat is de grootste op het ogenblik. Ik geloof ook dat Albee blijft. Pinter vind ik ook groot. „De huisbewaarder" heeft me erg veel ge daan. „Thuiskomst", daar ben ik niet zo dol op. En dan Claus. Zijn „Een bruid in de morgen" vind ik nog al tijd zijn mooiste stuk. Veel beter dan „Suiker". Dat hoeft voor mij niet. Ik weet dat ik daarmee op tenen trap". Tenslotte haar reis naar Amerika. M.S.N.: „Ik ben erg teleurgesteld in het Amerikaanse theaterleven. Alles draait er om de musical. Zelfs de klassieken bewerken ze tot musicals. Dat vind ik walgelijk". JAN HEIN DE GROOT pannekoeken! Door de speciale combinatie van Tarwebloem en boekweit bloem maakt u hiermee heer lijke goudgele pannekoeken. Echte smulpannekoeken 1 Koopmans Pannekoekmeel Speciaal speciaal voor Pannekoeken Ter kennismaking RECEPT Appelpannekoeken Op de normale beslag 'maken. Dunne schijfjes appel met het beslag De heren van DWS hebben het afgelopen weekeinde een knappe prestatie ge leverd door Schutters te kloppen. DWS heeft zich met die overwinning weer een ietsje veiliger gesteld. In deze wedstrijd kwam Schutters in het stuk haast niet voor. Het snelle en goed opgezette aanvalsspel van de Schiedammers bracht de verdediging van Schutters vólkomen in paniek en de ruststand v De dames wilden blijkbaar niet ach ter blijven bij de heren en ook zij le verden een prestatie van de eerste or de, door kampioenspretendent Schut ters voorlopig van de titel af te hou den. De Schutters dames hadden aan een gelijkspel voldoende om zich kampioen te noemen, maar is onver wacht op een sterk en energiek spe lend DWS gestoten. De eerste helft gaf een volkomen gelijk opgaande strijd te zien, maar na de rust toon den de Schiedamse dames wat zij Jaarlijks houdt de hervormde kerk in het gehele land een bijzondere col lecte, waarvan dc opbrengst ten goe de komt aan de Internationale Hulp verlening. Op zondag 4 februari zullen in alle kerken voor dit doel de extra gaven in ontvangst worden genomen- De opbrengst zal dit jaar worden ge bruikt voor het werk in de Mississip pi Delta in de V.S. In dit gebied zo groot dis driemaal Nederland en met een totale bevol king van twee miljoen, heerst op ve lerlei gebied nog een schreeuwende armoede, Door de Amerikaanse federale wet op de burgerrechten moet op korte termijn een enorme achterstand wor den ingehaald door de kleurling. Die achterstand is vooral op het terrein van het onderwijs, de hygiëne en de gezinsverhouding het grootst en door het analfabetisme is het dubbel moei lijk snel verbeteringen ten behoeve van de negerbevolking te realiseren. De verschillende samenwerkende kerken over de gehele wereld helpen hier echter via het werelddiakonaat aan mee, hetgeen naast de grote in spanningen van de Amerikaanse re gering zelf, ook zeer gewenst is. In het deltagebied moeten zeer ve le scholen voor kleuteronderwijs wor- Ik heb nu erg het gevoel dat als je niet ieder jaar een boek schrijft je uit de running raakt. Het is eigen lijk meer dan een gevoel. Een Duit se uitgever heeft me laatst bevestigd dat het inderdaad zo is. Het heeft iets met de publiciteit te maken". Ze heeft zelf over haar gebrek aan een „echt Hollands gevoel geschre ven. M.S.N.: ,..Ts. ik "rr. het HOOFDPIJN POEDERS KIESPIJN POEDERS HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend Handbal Apotherkersdlenst De dienst vangt aan vrijdagavonds om zes uur en eindigt maan dagmorgen acht uur. Dienst: apotheek Van Westendorp,Parkweg 207, tel. 267«74. Politie Muziek viert 30ste verjaardag Op vrijdag 9 februari geeft het Schiedams Politie Muziek Gezelschap ter gelegenheid, van zijn 30-jarig be staan. een concert-feestavond in Mu sis Sacrum. Lang^ Haven te Scjiie- dam, voor donateurs, donatrices, ge nodigden. leden en andere belang stellenden. Medewerking op deze avond wordt verlèend door: Het Schiedams Politie Muziek Gezelschap, o.l.v. de heer M.' Brillerhan, de toneelgroep van de Politie-personeelsvereni^ing „Poli- ma". Rotterdam, onder regie van G. Meijer, het tienerkoor „De Rijweg Tieners", o.l.v. de heer A. van der Heijde en het dans- en amusements orkest „Metro Combo", o.l.v. W. J. Th. Boenders. Er is nog een beperkt aantal kaar ten verkrijgbaar. Prijs f2 per per soon. den gesticht en maaltijden worden verstrekt om het kind van „nu" ge reed te maken om „morgen" als vol wassene in zijn woongebied een rede lijk bestaan te kunnen opbouwen. Voor dit doel en voor nog vele an dere zaken zal het geld, dat men op 4 februari wil geven, worden ge bruikt. Op deze wijze kan de kerk een jïaad van praktisch christendom stellén, daar waar de naaste hulp zo dringend nodig heeft. Historische optocht De linker Maasoever zal zich ook niet onbetuigd laten als de metro gaat rijden. Als tegenhanger van het Noordelijke vuurwerk gaat op zater dag 10 februari door Zuid een grote historische optocht. De stoet bestaat uit 30 bespannen wagens, waaronder een oude Engelse postkoets. De op tocht wordt vergezeld van diverse muziekkorpsen en zal 1 kilometer lang zijn. Er nemen 350 personen aan deel en veel paarden. De route die gevolgd wordt is 10 kilometer lang en begint en eindigt bij de Oranjeboombrouwerij. Daar wordt om 1 uur gestart en men neemt aan dat men daar omstreeks half vier weer terug zal zijn. Bovendien is er een fotowedstrijd aan verbonden on der het motto: Van postkoets tot Me tro. Zondag 4 februari houdt de Kyno- logenclub Club „Rotterdam" een clubmatch in de Rivièrahal in Dier gaarde Blijdorp. Voor hondenliefheb bers een unieke kans om bekende en minder bekende honderassen eens nader te bekijken. De tentoonstel ling is geopend van 10—17 uur. De keuring begint om 11 uur. Zod ra U meer aandacht besteedt aan "de mode onder dé mode" valt het verrassend resultaat. U op... Uw japonnen en pullovers zitten oneindig beter. En dat er voor een correct figuur geen handenvol geld nodig zijn, kunt U in onze afdeling corsetterie zien. Stretch beha's met elastisch Lycra achterpand, voorgevorm de cups, met kant overtrokken. Lycra schouderbandjes en laag, laag uitgesneden rug... nu voor nog géén drie gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij in onze Corsetterie afdeling deze stretch beha's in A en B cup, maten 32-34-36-38, Duur vin de Opruiming - 1S januari tot 9 februari Géén ttl. of schrift. I» waard waren. Het Schiedamse team greep toen ook de winst, al werd het maar een krappe 6—5 overwinning. Hierdoor moet Schutters nog even wachten met het kampioensfeest. Voor zondag a.s staat er voor de DWS dames weer een zware strijd op het programma. Bet Delftse Rohda is ook nog niet veilig en zal alles op al les zetten om tot een zo gunsug mo gelijk resultaat te komen. Gezien ech ter het spel van DWS tegen Schutters, geven we de Schiedamse dames toch wel een kans om tot de overwinning té komen. Winst zou DWS definitief.uit de gevaarlijke zone brengen, 't Twee de damesteam van DWS had niet veel in te brengen tegén EDH, dat een overwinriirig vah 5—2 bfeh'aalde. Het gaat er naar uitzien, dat in het dis trict 2e klasse B, de strijd tegen de gradatie zal gaan tussen DWS en UVG. UVG bracht het er in -Maassluis te gen Actief namelijk ook niet best af en kreeg een nederlaag vah 1-95 te incasseren. Actief werd mede door deze overwinning kampioen'. Voor za terdagavond staat in de Margriethal de derby tussen DWS 2 en UVG op het programma en daal: zou dan wel eens de beslissing kunnen vallen. De eerste ontmoeting werd een. overwin ning voor DWS, maar dit team is ge heel van slag af en daarom geven we UVG een kleine kans om tot winst te komen. Voor de liefhebbers van een spannende, wedstrijd wijzen we er op dat die ontmoeting om 19.30 uur begint. U.V.G.-lieren De heren van UVG hebben zaterdag tegen Meeuwen 2 een merkwaardige wedstrijd gespeeld. In de eerste helft kwamen onze stadgenoten er niet aan te pas, maar na de rust hebben zij Meeuwen volkomen hün wil opgelegd en behaalden dan ook een monster overwinning van 216. Door een be ter doelgemiddelde blijft UVG aan de kop, gevolgd door het Vlaardingse WIK, dat een krappe overwinning van 11—10 op Snelwiek behaalde. Ook de heren van Wilton blijven lijstaanvoerder in hun afdeling. Na de overwinning op Dynamo 2, is het Schiedamse team nog steeds ongesla gen. De Rotterdammers hebben het WF wel zeer lastig gemaakt. In de eerste helft ontbrak het in de ploeg van WF aan elke variatie en het was dan ook niet verwonderlijk dat Dyna mo uit kon lopen tot 85 wat ook de ruststand was. In de tweede helft her stelde WF zich echter volkbmen en behaalde toch een duidelijke overwin ning van 1510. Zaterdag wordt het in de Margriet hal wel de dag van de derby's, want dan treden ook aan de herenteams van WF en DWS2. Wil DWS nog een kans houden op de titel, dan zal hef tot winst moeten komen. Wilton is er echter op gebrand de zaalcompetitie ongeslagen te beëindigen. Er kan dan ook een felle wedstrijd verwacht wor den waaraan scheidsrechter Daal- meyer de handen vol zal hebben. De ze wedstrijd begint om 21.10 uur. De dames van Wilton hebben tegen Westlandia de eer aan dé tegenstan ders moeten laten. Na een achter stand bij de rust 14, kreeg in de tweede helft, Wilton wel meer vat op het spel, maar kwam toen tijd te kort om de achterstand geheel weg te werken. Het moest met een nederlaag van 7—6 genoegen nemen. Zondag zijn de dames vrij. De dames van Scylla kunnen zaterdag laten zien dat de twee weken rust goed gebruikt zijn. Oliveo uit Pijnacker komt op bezoek en het zou ons wel erg tegenvallen als de punten niet in Schiedam zouden blijven. Al die handige doe-'t^elVers kunnen in onze afdeling wand- bekleding hun hart ophalen... Want daar verkopen wij wand- bekleding op textiel basis, 120 en 130 cm breed, ideaal voor 't bekleden van wanden, deuren, tafels en ook geschikt voor slaapkamer stoelen en -krukjes. Maar nu komt 't, U koopt deze wandbekleding niet voor de normale prijs van 6.75 per meter, maar omdat er kleine foutjes in zitten per meter voor nog géén anderhalve gulden. wandbe kleding op textielbasis 120 en 130 cm breed Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze originele wandbekle ding op textiel basis met kleine foutjes, 120 en 130 cm breed, In lichte kleure Dialogen lussen kerken worden vruchtbaarder Met een korte kernachtige gebeds- samemkomst heeft de plaatselijke oecumenische raad van kerken de in ternationale week van gebed voor de eenheid van de christenen donderdag avond in de Opstandingskerk beslo ten. Het eerste gedeelte van de sa menkomst, geleid door ds. K. H. Schuring, werd besloten met een ge zamenlijk gesproken geloofsbelijde nis. Pastoor Robben sprak daarna in zijn meditatie o.m. over de manier waarop op juiste en onjuiste wijze over de oecumene kan worden ge dacht en geschreven. De ongerust heid over de vernieuwing in eigen kerken kan onzekerhejd brengen, in de oecumenische samenwerking. De dialogen tussen de kerken worden echter steeds vruchtbaarder. Na de wederzijdse doppérkenningen zal nu aandacht moeteii worden besteed aan de eucharistie. De kerk moet in ge loof bidden een vruchtbaar werk tuig van de Heer te mogen zijn tot God Zijn rijk een definitieve gestal te zal geven. In de dienst der gebeden, in ver band met ziekte van ds. Groenewe- gen geleid door ds. Spaling, werd de reeks van gebeden der kerken voort gezet waarbij achtereenvolgens de gebe/ien der lofprijzing, verootmoedi ging en om de eenheid der christe nen aan de orde kwajnen. De eerstkomende Oecumenische sa menkomst is een gespreksdienst op zondag 11 februari waarin pastoor Fr. Smit de komende vergadering van de Wereldraad van Kerken aan de orde zal stellen. MEER PASSAGIERS VIA LUCHTHAVEN Het passagiersvervoer via de Luchthaven Rotterdam vertoonde over 1967 een stijging van 8.1 pet vergeleken met het voorgaande jaar: In 1966 maakten 340.689 passagiers gebruik van de luchthaven, in 1967 waren dit er 368.398. Het goederenvervoer daarentegen liep 11,3 pet terug van 7.442.066 kg tot 6.604.655 kg. Ook werden minder auto's vervoerd, 5.187 in 1966; 5.019 in 1967, een teruggang van 3.2 pet.

De Havenloods | 1968 | | pagina 11