monopolê Tip MM/kN I ff tl II lx Eigen schouwburg een te kostbare aangelegenheid fcr-A'-um: Dorus en de metro Raadslid stelt vragen over wijkvoorlichting Een zaak van leven en dood Genieten van sneeuw en ijs en de zon Bruidsreportage Photo Jean Korft KUNSTGEBITTEN miM H 17e iaar£anün0-[lon(lertla21 f61™" Het lid van de gemeenteraad te Schiedam, drs. J. Bastiaans (PvdA) heeft de volgende vragen gesteld: 1. Hebben Burgemeester en Wet houders kennis, genomen van de pers berichten, o.a. in de Nieuwe Rotter damse Courant van 26 januari j.l., die vermelden dat het wijkvoorlich- tings- en inlichtingenbureau in Holy, Vlaardingen een zodanig succes is geworden, dat ook in andere wijken van die gemeente zulke bureaus zul len worden geopend? 2. Zijn Burgemeester en Wethou ders bereid om spoed te betrachten met de bestudering van de maatrege len, onder meer als de onder 1. be doelde, welke beogen het contact van de overheid met de burgerij te ver beteren? (Ondergetekende verwijst hiervoor naar zijn beschouwingen over dit onderwerp bij de be'hande- Gevelplastiek van Van Stuivenberg voor school Dwarsstraat Voor het plaatsen en-of aanbrengen van gevelplastieken en sculpturen zijn dit jaar studies gemaakt voor diver se projecten. Na overleg met de Bouw en Sledebouwkundige beoordelings commissie, de directeur van 't Stede- lijk Museum en de inspecteur voor het soortgelijke enquête m Schiedam? Onderwijs te Schiedam is aan de beel- zo neen, waarom niet? dende kunstenaar Pieter van Stui- venberg opdracht verstrekt een gevel plastiek voor de openbare school aan de Dwarsstraat uit te voeren. Een tweetal kunstenaars is verzocht een prijsopgave te doen voor het maken van schetsontwerpen en eventueel het vervaardigen van een wandschildering In de openbare ulo-school aan de De Leeuwlaan en van een speelplastiek bij de openbare scholen aan de Peter van Anrooylaan. De besturen van debetrokken school- ling van de begroting voor 1968 en de daarop door B. en W. gedane toezeg gingen). 3 Zijn Burgemeester en Wethou ders hét met ondergetekende eens, dat een goede weg om terzake spoe dig tot daden te geraken zou zijn om voor bedoelde bestudering op korte termijn een werkgroep in te stellen, waarin naast geïnteresseerde burgers ook raadsleden zitting zouden moeten nemen? Zo ja, zijn zij bereid daartoe op korte termijn stappen te nemen? Ook over de schade als gevolg van de explosie bij de Shell heeft drs. Bastiaans vragen gesteld. 1. Is het burgemeester en wethouders bekend, dat zij het in veel gerin gere mate dan In andere gemeenten ook in Schiedam glas- en wellicht ook andere schade is geleden als ge- volg van de ontploffing op het ter- rein van de Shell? 2. Is het burgemeester en wethouders bekend, dat het Rotterdamse gemeen tebestuur het nuttig heeft geoordeeld een schade-enquête in samenwerking met de Shell te doen houden, opdat eventuele aanspraken op vergoeding van schade, welke niet door de eigen assuranties wordt gedekt, vastgesteld en daarmede veilig gesteld kunnen worden? 3. Bestaat er naar het oordeel van burgemeester en wethouders aanlei- ding tot het doen houden van een HET feit dat in de nabije toekomst Tj A tt Theater neen aaarop dij munue van hét kantoorgebouw van de HAV- directeur Gerschtanowitz een ander hebben geschreven zijn er bij de be- bank Schiedam zal worden ont- licht op de zaak geworpen, waarbij sprekingen diverse mogelijkheden verenigingen is gevraagd voorstellen als CTovnlo van overolaat- duidelijk een verlangen bleek naar naar voren gekomen niet alleen wat te doen voor het aanbrengen van een ruimd, als gevolg van overpiaai nader overleg met het gemeentebe- de exploitatie betreft, doch ook wat versierjng in 0f aan de scholen aan sing van het bedrijf biedt nieuwe stuur De affaire Passage Theater de beperkte of ruime verbouwing de Eduard van Beinumlaan. Aan een perspectieven, aan reeds eerder be- is dus nog geen afgesloten hoofdstuk aangaat, teneinde het Theater beter tweetal kunstenaars zal zeer binnen- perspec yen ddi en dit is op zichzelf al belangrijk. geschikt te maken voor andere cul- kort het ver20ek worden gericht ont- sproken plannen inzake ae sticn- In het blad cultura" schreef de turele evenementen dan filmverto- ct-ai den voor beeld- ting van een schouwburg. Deze heer J. D. F. Morel o.m.: „Vanzelf- pïannen hebben vastere vorpen ^"tïanlLbbende dl 'kwestte aangenomen nadat er vorig jaar paSsage Theater op de voet proberen moeilijkheden ontstonden met het te volgen. Passage Theater, dat niet beschik- SbSd*!'wTS.ÏÏ baar was voor diverse culturele niet bij betrokken waren moeten wij evenementen waarvoor het tot dus- ons beperken- ^t enkele^kanttekenin- ZIE ADVERTENTIE GEBR. DE VELD PAG. 3 ver eveneens werd gebruikt. Het Passage Theater is gebouwd als bioscoop en heeft dus niet de eigenschappen die nodig zijn voor een goede schouwburg of concert zaal. Ook om die reden waren reeds eer der stemmen opgegaan om een schouwburg in Schiedam te stichten, welke plannen door, het vrij komen van genoemd kantoorgebouw, weer in sterker daglicht zijn komen te staan. Ongetwijfeld zal de Cultuur Nota waarvan de spoedige verschijning in de laatstê raadsvergadering door B. en W. is aangekondigd, ook aan de ze zaak aandacht besteden. Uiteraard is nog niet bekend in welke richting men de oplossing wenst te zoeken, in die van een nieuw gebouw dan wel door oplossing van het Passage Theater-conflict. Mogelijk is conflict" wat gen achteraf, waarbij wij dus uit moeten gaan van wat wij gehoord hebben. Dat wij het mislukken jammer vin den is vanzelfsprekend en niet alleen omdat onze vereniging hiermee ge dupeerd is. Wij kunnen ons een stad als Schiedam niet voorstellen zonder een centrum voor culturele uitingen. Natuurlijk kan men in zijn alge meenheid stellen dat men ontdekt heeft hoe dichtbij een Rotterdamse Schouwburg en Doelen zijn. Dit is echter te simpel omdat men dan he lemaal voorbij ziet aan de maat schappelijke en sociale functie van zo'n zaal in eigen stad. Vandaar dat wij ieder streven van B. en W. op dit terrein zullen blijven toejuichen. Publieke opinie Wij vragen ons bij deze mislukking wel af of dit alles ook zo verlopen zou zijn wanneer aan de inhoud van ningen. Het zou dwaas zijn indien de par tijen als twee koppige bokken tegen over elkaar bleven staan. Het Pas sage Theater als bestaand gebouw, biedt mogelijkheden en waarschijn lijk ook in financieel'opzicht. Met niets doen komen we niet verder en wordt het culturele leven steeds meer benadeeld. Schouwburg Bij de plannen tot stichting van een schouwburg zijn reeds eerder mogelijkheden genoemd in het nieu we stadsplan welke plannen voor de Schiedamse binnenstad bestaan. Op zichzelf is dit wat de schouwburg plannen betreft niet zo bezwaarlijk, omdat het niet de pléats van het ge bouw is die het probleem vormt, doch de praktische uitvoerbaarheid van het plan. En dit nu lijkt ons bezwaarlijk, om niet te zeggen onmogelijk. Een dergelijke financiële last een behoorlijk gebouw kost miljoe nen zou voor Schiedam niet te dragen zijn, temeer niet. daar we de handen de eerste jaren wel vol heb ben aan de bouw van het nieuwe stadhuis, sanerings- en opbouwwer ken etc. Belangrijk is ook, dat in Rotter- houwwerken ter plaatsing nabij de Proveniers- en de Brandersbrug. Op het beeld in het Julianapark is de oorspronkeljke tekst opnieuw aange bracht. Van het beeld in de Plantage is de tekst op andere wijze aange bracht, zodat deze beter leesbaar is geworden. Vier kandidaten voor dekenaat Schiedam Tijdens een hearing van rooms-ka- tholieken in Schiedam, teneinde een voordracht samen te stellen voor de bisschop van Rotterdam ter benoeming van de nieuwe deken, als opvolger van pastoor F. P. J. Boelrijk, hebben twee van de zes kandidaten namelijk pas toor Hammen en rector De Groot, meegedeeld liever niet voor het ambt in aanmerking te komen. Uit de overige vier kandidaten wordt nu door een commissie een voordracht van drie pastoors opgesteld, die de bisschop dezer dagen zal worden aan geboden. De verenigde parochies van de binnenstad Schiedam staan voor lopig onder leiding van pastoor J. A. L. Laurent. nu ook verzorgd door Mathenesserlaan 185 Rotterdams - Tel. 234842 De aanvallen op de thans rondreizen de. Zuidafrikaanse chirurg Barnard gaan door. Over het algemeen rich ten de verwiiten van medische autoriteiten zich op het experimen tele karakter van-de harttransplan taties. De proeven op dieren zouden nog niet voldoende afgerond zijn om operaties op mensen te mogen toepassen. Eniae weken geleden wezen we reeds op de buitenge woon moeilijke ethische vragen die deze harttransplantaties oproepen. Deze problemen zijn nu noa be moeilijkt door de ontdekking dat hersencellen na de ..klinische dood" (hartstilstand) electrische stroom uitzenden, een activiteit die als le- venstekenen kunnen worden opge vat. De hersenen ..bevatten" a.h.w. de persoonlijkheid van de mens: zolang het hersenweefsel niet .afge- storven is en het verdere lichaam desondanks dood is. zou men noa kunnen spreken van leven. In dit verband is er nog geen aan dacht gevestigd op de vooral door Ettinger gepropageerde en vroeger in ons blad besproken mogelijkhe den tot diepvriezen van doden. Et- tingers plan is veel meer dan een onzinnige fantasie. Nu wij weten dat de meest vitale organen en zelfs harten getransplanteerd kun nen worden, moet de mogelijkheid worden aanvaard dat ingevroren lichamen in een verder gevorderd stadium van transplantatie en ..res- tauratie"-technieken op de mens weer tot leven kunnen worden ge bracht. M.a.iv. is de wetenschapop het punt gekomen waarop de onherroepe lijkheid van de dood een vraaa is geworden. Kan een mens die zelfs ..helemaal" dood is maar later ..in geconserveerde toestand" zodanig wordt behandeld dat hij weer leeft, als onherroepelijk dood beschouwd worden? We weten wel dat zo ge steld het probleem bijzonder ex treem gesteld wordt, maar het voorbeeld dient slechts als illustra tie voor welke moeilijkheden de ontwikkeling van transplantatie en regeneratietechnieken ons zullen gaan stellen. Daar zijn de proble men waarvoor prof. Barnard en andere artsen die zich met trans plantaties bezighouden, nog maar kinderspel bij! De grens tussen biologisch leven en biologische dood is veel en veel pa per dan men tot voor kort ooit kon vermoeden. De daardoor opgeroe pen problematiek zal niet langer 'n uitsluitend medische zijn. maar ook allerlei rechtskundige, theologische en sociale normen en regels ver eisen. De ontwikkeling gaat ook op dit gebied zo snel, dat het de hoog ste tijd is zich intensief met deze vragen te gaan bezighouden. H.V. scherp gesteld, doch er zijn omtrent de besprekingen meer openbaarheid dam een mocierne schouwburg staat, mhol was CPETeven. Geheime toestanden erom airIrnli-ilr "horoilrVianr nnlr vnnr rlp deze aangelegenheid door het Schie damse college vrij scherpe woorden gebezigd en men heeft een tekening vart de situatie gegeven, die geen re den tot twijfel overliet. Hoogstraat 2 - Schiedam - Tel. 268808 donderdag 8, vrijdag 7-9.15, zaterdag 2-7-9.15, zondag 7-9.15 dinsdag en woensdag 8. AGENT X 1-7, OPERATIE OCEANO Geliefd bij de vrouwen ge vreesd bij zijn tegenstanders! Cinemascope Technicolor Royal Film 14 jaar zondag 2-4.15, woensdag 2. DE TWEE GLADIATOREN RICHARD HARRISON MORIA ORFEI Adembenemende strijd in de are na, van twee broers, waarvan slechts één het leven mocht be houden. Cinemascope Technicolor Royal Film 14 jaar zaterdagnacht 24 uur DE ONZICHTBARE WREKER (Dark city) CHARLTON HESTON LIZABETH SCOTT De wreedheid van een mensen jacht! Royal Film 18 jaar was gegeven. Geheime toestanden geven altijd de kans te switchen. Bij de openbare besprekingen speelt de publieke opinie een grote rol, al is het dan een stille partner. De publie ke opinie bepaalt in grote mate de goodwill van een theater. Nu lazen wij dat de onderhandelaars eikaars onderhandelingspositie onderschat hebben op het punt van financiële garanties. Wij geloven hier niets van. omdat wij in dit geval beide partijen te hoog aanslaan om deze vergissin gen gemaakt te hebben, vooral nu het om bedragen ging van honderd duizenden. Onze plannen voor de toekomst! Momenteel is hierover nog niets be kend Verder tobben in een onver- bouwd theater is ondoenlijk en zin loos. De tijd blijft ook voor een thea ter niet stil staan. Wij begrijpen dat zaken doen voor een directie van Tuschinski een keihard bedrijf is. De aandeelhouders bekijken met ar gusogen hun dividend. Wij zouden de heer Gerschtanowitz uiteraard een doetje vinden in zijn functie wanneer hij niet het meest gunstige resultaat wil boeken. Wij vinden hen naïef, die ontkennen dat ih zaken en liefde alles geoorloofd is. Of wij het er mee eens zijn of niet, het zijn de feiten. Een feit is echter ook dat het het aanbod dat de heer Gerschtanowitz nu doet eveneens voorbij gaat aan de realiteit. Nu reeds weigeren diverse gezelschappen naar het theater te ko ftien. Straks komt er niemand meer!", aldus de heer Morel. De zaak Passage Theater staat dus min of meer op scherp gesteld en het wordt afwachten wie van bei de partijen de eerste stap zal doen om ondanks alles toch tot een verge- gemakkelijk bereikbaar ook voor de Schiedammers, vooral nu steeds meer mensen over, eigen vervoer be schikken. Is het dan nog nodig in Schiedam een dergelijk zwaar druk kende last op zich te nemen. Men vindt in Rotterdam op cultu reel terrein alles te kust en te keur, gezelschappen die men tóch nimmer naar Schiedam zou kunnen halen. Schiedam kan zonder een Schouw burg op ander terrein genoëg eigen karakter bewaren. Want werkelijk, een eigen schouwburg lijkt ons een overschatting van krachten. REPARATIES INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40. R'dara. Tel. 010-12.60.10 Trams 1 2 3 6 8 9 11 en bus 34 Per vliegtuig zullen lezers van ons hebbers zullen mooie wandelingen Nederlands WIJ hebben sortering grootste blad op 15 februari van Schiphol naar Genève vertrekken voor een winter sportvakantie van elf dagen in het rustige bergdorpje Chateau d'Oex in Zwitserland. Er zijn nog wat plaatsen over, zodat liefhebbers van de winter sport deze kans kunnen aangrijpen om van een volledig verzorgde vakan tie te genieten. Aanvankelijk zou de reis per bus .worden gemaakt, maar met het oog op het lawinegevaar in de Alpen heb ben de organisatoren de gemakkelij ke en bovenal snellere verbinding per vliegtuig gekozen. Dat maakt de va kantie, die oorspronkelijk f 330,- per persoon kostte, wel 100 gulden duur der maar daar staat tegenover, dat men bijna drie dagen langer van zijn vakantie kan genieten. Volgens de laatste berichten is het in Chateau d'Oex stralend weer. Het vliegtuig vertrekt 's morgens kwart over negen van Schiphol. Om tien uur landen de vakantiegangers in Genève waarna zij per trein een prachtige rit langs het meer van Ge nève naar Chateau d'Oex maken. Nog voor de lunch arriveren zij in hotel Rosat. Uiteraard kan men in Chateau d'Oex genieten van sneeuw en ijs. Men kan er schaatsen, skiën of zomaar genieten van de zon. Voor de lief- worden georganiseerd, terwijl ook de mogelijkheid bestaat deel te nemen aan aantrekkelijke dagtochten. Bij het nemen van skilessen of bij het skiën zelf zullen onze gastheer en gastvrouw de deelnemers aan deze reis met raad en daad ter zijde staan. Hotel Rosat is het grootste hotel van dit bergplaatsje, dat ligt op een hoogte van 1000 meter. Het hotel is alcoholvrij maar zij die 's avonds toch een geestrijk drankje willen ge bruiken kunnen dat doen in een na bijgelegen bar- Het hotel beschikt over mooie zonneterrassen waarvan men volop kan genieten, omdat de zon zich daar vooral in februari vaak laat zien. De terugreis voert weer per trein naar Genève vanwaar men om vijf uur 's middags vertrekt. Door een tus senlanding is men in de gelegenheid te winkelen in de belastingvrije win kels In Zürich (de beste van Europa) Om half elf is men weer in Rotter dam. Men mag tot 20 kilo bagage vrij meenemen. Zij die meer willen weten -over de ze wintersportreis, kunnen tot en met 5 februari nadere inlichtingen inwin nen aan onze kantoren Westblaak 25 Rotterdam, telefoon 132170 en Van der Driftstraat 4a Vlaardingen, tele foon 344349, Begin februari wordt de 100.000- ste bezoeker verwacht in het caba ret Tom Manders. De gelukkige zal worden bedolven onder goede gaven: abonnementen op Doelen. Schouw burg. huxor-theater en Diergaarde Blijdorp. Voorts krijgt hij of zij een Philipsaandeel van f 100, een platen- bon van 100 en een vierdaagse reis voor twee personen naar Luxem burg. Het is maar dat u het weet. zodat u dag en nacht op de stoep op wacht gaat staan om op het goe de ogenblik naar binnen te stappen. Verder nieuws van Dorus: op 9 fe bruari komt een grammofoonplaat op de markt met een spedaal Me tro-lied. dat de titel kreeg ..Daar neem je je hoed voor af" en dat naast „beestachtig chauvinistisch" een fijne mee-dein-dreun is. Over drie maanden verschijnt een lp met nieuwe Dorus-liederen. Lie deren die binnenkort te horen zijn in het nieuwe programma, dat op 15 februari van start gaat. Voor de pau ze de beste nummers uit het oude programma, na de pauze anderhalf uur nieuwe schetsen, ensemblenum mers. liedjes en het praatje van Do rus. Vanaf 15, april tot 15 september zal er op het Dorusplein dagelijks markt zijn. Er komen twintig kraampjes bij de twaalf die er al zijn. In de zomervakantie zal Manders op het pleintje poppenkastvoorstellingen ge ven. bSSb ^^Bk m Jv Weekblad Schiedam en Kethel Él j» Ui w, S Hf -fP^iSI mm S WÊ H - M mm «as Bi WB to TH Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 132170 SLJt f M St H IT m Hf ffLgdf i w m JP JBLHF A W wnen> postgiro gH|0r jHHHp pu mk wBÊÊ H

De Havenloods | 1968 | | pagina 1