Unieke serie radiolezingen dr. Visser 't Hooft van Petit Jean Jean wint de tweede voorronde m De hele wereld is jaloers i Sportgrabbelton Eerste paal voor een geriatrische kliniek Talenten Festival '6 Huur Pipo komt opruiming 35** 42* DE HAVENLOODSDONDERDAG 1 FEBRUARY 1968 Op zondag 4 februari begint de NCRV-radio aan de uitzending van een unieke serie zondagavondlezingen. Onder de titel „Leren leven met de oecumene" zal de vroegere secretaris-generaal van de Wereldraad van kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft, twintig voordrachten houden, die de NCRV „momentopnamen" uit zijn leven noemt. Visser 't Hooft zal het echter niet over zich zelf hebben in deze lezingen, maar uitsluitend over het jntstaan en de ontwikkeling van de oecumenische be rging in de wereld. Deze serie zondagavondlezingen wordt terecht uniek genoemd. In de eerste plaats, omdat zij de mensen zal bereiken voordat Visser 't Hooft's memoires verschijnen en in de twee de plaats, omdat de NCRV de enige omroep in de wereld is, die de serie uitzendt. Vanuit alle delen van de we reld is er op Visser 't Hooft aandrang uitgeoefend deze lezingen te houden. Hij is tenslotte alleen ingegaan op het verzoek van de NCRV. Zo snel moge lijk na de laatste uitzending zal bij uitgeverij G. F. Callenbach NV de gebundelde lezingen verschijnen on der dezelfde titel, „Leren leven met de oecumene". De jonge Nederlandse predikant ds. A. H. van den Heuvel, sinds oktober directeur van het nieuw opgerichte departement voor communicatie van de wereldraad, heeft op een perscon ferentie in Hilversum de serie lezin gen van Visser 't Hooft ingeleid door iets over zijn vroegere baas te vertel len. De staf van de Wereldraad onder scheidt in Visser 't Hooft drie kwali teiten, die niet te scheiden zijn-, maar 1 waarvan de volgorde wel belangrijk is. De kwaliteiten van 1. de theoloog; 2. de pastor; 3. de diplomaat. Van den Heuvel schetste vier lijnen in het denken van de theoloog Visser 't Hooft. Vier lijnen, die elkaar com pleteren en die voortkomen uit zijn contact met alle grote theologen van deze eeuw. Dat wil zeggen een direct contact met alles wat gedacht en ge zegd werd. De eerste lijn is: het Evangelie van Jezus Christus is' uniek, omdat het iets over God vertelt dat wij anders niet zouden hebben geweten. En ook over de mens. (Dit uitgangspunt van de „nederige arrogarltie", zoals Van den Heuvel het noemde, maakt de po sitie van de Wereldraad ten opzichte van de ander,e grote wereldreligies uiterst zwak). De tweede lijn is: de geschiedenis is van groot belang, omdat God zich heeft laten onthullen op een bepaald moment in die geschiedenis. Hieruit vloeit Visser 't Hooft's belangstelling voor de politiek voort. En de vraag die hij stelt: hoe verhoudt de geschie denis zich tot de theologie. Vanuit die vraag stelt hij de prioriteit van het historisch moment. Voor vandaag betekent dat, dat de ontwikkelingshulp de hoogste priori teit heeft. Als Visser 't Hooft nu moet spreken, heeft hij het over ont wikkelingshulp. Over iets anders wil hij het eenvoudig niet hebben. De derde lijn is: de eenheid van de mensen. Visser 't Hooft is een groot anti-nationalist. Theologisch legt hij de nadruk op de universaliteit van de mensen. Hieruit vloeit voort de n a- drukkelijke taak, die hij aan de zen ding stelt. De vierde lijn is: de kerk staat in een dienstrelatie tot de wereld en vindt zo zijn eenheid. Van den Heu vel stelt: hier vertoont Visser 't Hooft's denken een ontwikkeling. Veertig jaar geleden was het ant woord op de vraag: waarom eenheid, „omdat God het wil". Thans luidt het antwoord: ..omdat de wereld het no dig heeft". Hierin ligt geen tegenstel ling opgesloten. Het is slechts een an dere deur naar hetzelfde mysterie. Uitgangspunt Het uitgangspunt van de sche beweging, zoals Visser 't Hooft het heeft geformuleerd, is: de wereld is te sterk voor een verdeelde kerk. De achtergrond van deze formule ligt besloten in de overtuiging dat de wereld ten onder gaat aan haar ver deeldheid. Komt er niet één wereld, dan is er geen wereld. Vanidaar dat Visser 't Hooft „Vrede" vertaalt met „eenheid". Hierbij moet worden be dacht dat de eenheid van de kerk representatief moet zijn voor de een heid van de wereld. Dat wil zeggen: de eenheid van de kerk moet de we reld ten goede komen. Een eenheid van de kerk die op zichzelf staat is iets afschuwelijks, is de hoer van Ba byion. Dan is er Visser 't Hooft, de pas tor. Van den Heuvel betitelde hem als een „prioriteiten-pastor". Hij hield zich niet op met kleins moeilijk heden. Slechts de grote crises, ook die in het persoonlijke leven van zijn medewerker1: hielden hem bezig. Agressief ^WurliTzer] met recht van koop 25-pjnrd. zonder eerste storting Demonstraties •van 411e modellen te Rotterdam dagelijks van 10 -4 uur door onze Wurlltzer-organist 100P WALVIS. Reeds duizenden muziekliefhebbers leer* B den met het normale notenschrift door mid- del van het-unieke aanwljssyiiËSa op de Wurlltzer-school vlot orgelspelen. j Enorme sortering Piano's... ..Prijzen V.a. 675.- HllUr met recht van koop vanaf .15.- P-mrid. zonder eerste storting hoge inruilwaarde.. voor uw oude PIANO, HARMO- NIUM of ELECTRON1SCH ORGEL Vraag folders en inlichtingen bij de Wurl itzer-importeur:. j Pratend over de diplomaat, die in de vroegere secretaris-generaal schuilt, mag de safhenhang met de eerste twee begrippen niet uit het oog worden verloren. Het zijn zijn diplo matieke gaven geweest, dié Visser 't Hooft mogelijk hebben gemaakt voort durend het gesprek gaande te houden tussen de kerken, die samenwerken in de Wereldraad en die toch zo onge looflijk ver uit elkaar liggen. Van den Heuvel sprak over een „agressie ve diplomatie" of een onvoorzichtige diplomatie, die niets in het verborge ne hield, „tot mijn grote vreugde". Van den Heuvel kondigde de lezin gen van Visser 't Hooft aan als „heel eenvoudige verhaaltjes". Want deze man „van ongehoorde gaven" heeft het grote talent alle moeilijke discus sies en problemen in eenvoudige be woordingen weer te geven. Hoezeer het in het leven van Visser 't Hooft ging om de oecumenische beweging, illustreert de speech, die hij hield bij zijn afscheid. Er was danig de loftrompet over hem gestoken door een rij van spre kers. Hij ging er nauwelijks op in. Zijn laatste rede als secretaris-gene raal was edn college over de oecume ne. Opnieuw legde hij zijn medewer kers uit waar het om ging in het werk van de Wereldraad. Eens heeft hij gelegd dat een vol gende generatie niet alleen zal vragen of dé oecumenische beweging de paar den op de baan heeft gebracht, maar ook of ze de horden hebben genomen. Een moeilijke vraag, omdat Visser 't Hooft en velen met hem een grote crisis in de oecumenische beweging constateren, omdat de kerken in eigen kring niet waar maken wat ze inldie beweging zeggen. De Wereldraad is een gemeenschap van zieke kerken. Men gaat ervan uit dat de kerken elkaar nodig hebben om de diagnose te stellen en de me dicijn te vinden. En wie dan vroom zegt dat in het evangelie het medicijn schuilt, krijgt van Van den Heuvel het antwoord, dat daar in feite niets •mee is gezegd. Wat thans actueel is in de Wereld raad is een gesprek met Rome over een lidmaatschap van een oecumeni sche organisatie zoals de wereldraad. Een gesprek waar Visser 't Hooft al tijd een hard hoofd in heeft gehad, omdat bij Rome de toekomst minder open is. dan hij vindt dat nodig is voor het werk van de oecumenische beweging. RADIO-UITZENDINGEN 4 februari: 1. De wereld gaat weer open. 11 februari: 2. Eerste kennismaking met de Oecumene. 18 februari3. Opkomst en 1 on dergang van het idealistisch internationalis me. 25 februari: 4. Kerkstrijd ln Duitsland. 3 maart: 5. Ontdekking van de Oosters-Or- thodoxe wereld. 10 maart: 6. Eerste kon takten met de Rooms-Katholieken. 17 maart: 7. Ontwakend Azië. 24 maart: 8. Plannen ma ken voor een Wereldraad van Kerken. 31 maart: 9. De betekenis van de oecumeni sche beweging ln oorlogstijd. 7 april: 10. Lon den ln 1942. 14 april: 11 De kortse weg van Amsterdam naar Londen loopt vla Genève (De Zwitserse weg). 21 april: 12. De trage die van het Duitse verzet tegen Hitier. 28 april: 13. Het nieuwe begin na de oorlog. Ds. A. H. van den Heuvel is werk zaam bij de Wereldraad van kerken. Sinds I960 was hij verbonden aan het jeugddepartement. eerst als se cretaris. later als directeur. In augustus 1967 besloot het centrale comité van de Wereldraad in een vergadering te Kreta tot het samen gaan van de afdelingen vertaling en publicaties en het informatiedeparte ment tot een nieuw departement voor communicatie. Ds. Van den Heuvel werd benoemd tot directeur van dit nieuwe departement en ver vult sinds 16 oktober deze functie, waarin hij direct onder de secreta ris-generaal dr. Carson Blake staal. Voordat ds. Van den Heuvel naar Geneve vertrok was hij twee jaar verbonden aan de Oecumenische Jeugdraad in Utrecht. Hij schreef o.a. ..These rebellious powers" en „The humiliation of the church". Ds. Van den Heuvel is een zeer non-conformistisch man. Zijn colle ga's treffen hem geregeld aan. ver diept in de lectuur en de foto's van hei Amerikaanse blad ..Playboy en in de .verhalen van Tom Poes. Een andere wending in het denken der Wereldraad na het afscheid van Visser 't Hooft is de bezinning op de verscheidenheid. De jongeren binnen de Wereldraad vinden dat er lang ge noeg gepraat is over de eenheid; men wil het nu over de verscheidenheid hebben. Het betekent niet dat men Visser 't Hooft verloochent, maar dat men geschraagd is door zijn denken, nieuwe wegen inslaat ter wille van de eenheid van de wereld. JAN HEIN DE GROOT. Willem Adolph Visser 't Hooft werd op 20 september 1900 te Haar lem geboren. Na een jaar rechten en theologie te hebben gestudeerd, werd definitief de theologie als studievak gekozen. Direct na zijn doctoraal examen in 1924 vertrok de jonge theoloog met zijn vrouw naar Genè ve. waar hij werd benoemd tot se cretaris-generaal van de YMCA. In 1931 in die tijd werden vele grote oecumenische konferenties ge houden werd hij benoemd tot se cretaris-generaal van de wereldfede ratie van christenstudenten. Hij was onder meer aanwezig op de konfe renties te Stockholm (1925), waar hij de iongste deelnemer was. Lausanne (1027),' Jeruzalem (1928). Oxford (1937) Tambaran (1938). In datzelf de jaar kwam hij in Utrecht terug en in dat jaar nog ging de droom van de grote oecumenische pioniers in vervulling: de Wereldraad van Kerken werd opgericht en dr. W. A. Visser 't Hooft werd benoemd als secretaris-generaal. In de oorlogsja ren heeft deze organisatie vanuit Ge nève inspfrèftfod gewerkt op de ker ken in de landen die onder Duits toezicht waren gekomen. Na de oorlog, in 1948, ging men definitief over tot de oprichting van de Wereldraad van Kerken en werd dr. Visser 't Hooft benoemd tot se cretaris-generaal van deze organisa tie. Een funktie die hij tot 1966 heeft bekleed, toen hij nadat al in 1964 een opvolger voor hem' was gevon den. die echter niet werd benoemd door het centrale comité van de we reldraad werd opgevolgd door de Amerikaanse theolooa dr Eugene Carson Blake. In het clubblad van de korfbal club Succes lazen we een stukje ge schreven door de heer B. van Krog- ten. Het is een zeer interessant arti keltje geworden o.a. over actieve en passieve recreatie. In het slot van zijn artikel wijst de heer Van Krog: ten op het belang van de pers. Hu wijst op zaken als de bouw van de Sporthal en de actie voor het zwem bad Schiedam-Zuid. „Hier is wel ge bleken welk een grote positieve in vloed de pers kan uitoefenen", aldus de schrijver. Hij gaat verder: „Ho pelijk is uit dit stukje naar voren gekomen dat de topprestatie niet de alles overheersende factor mag zijn waarop een vereniging zich instelt, maar dat de actieve recreatie met daarin de vormingswaarden van groot belang is voor een vereniging. Het is te wensen dat de pers de sportbeoefening ook op lager dan top niveau blijft stimuleren en dat de sportverenigingen blijven voorzien in de behoefte aan sportieve, goed geleide actieve recreatie I" Wij zijn het volkomen met de heer Van Krogten eens en ik dacht dat er in de Schiedamse pers veel aandacht wordt besteed aan de sport op laag niveau. Natuurlijk zou het misschien beter kunnen, maar dan zullen de verenigingsbesturen toch mee moeten werken. Wij kunnen nu eenmaal niet overal gelijk zijn en zijn dus dik- wjls afhankelijk van de verenigings bestuurders. Laten zij dan ook de helpende hand toesteken, zodat de pers de sport niet alleen aan de top kan stimuleren, maar ook in de breedte. Vooral de plaatselijke pers kan de talloze sportverenigingen bij staan om hun sport of hun vereniging meer in het daglicht te stellen. Al duurt het nog wel enkele we ken, carnaval staat weer voor de deur. We leven hier wel boven de Moerdijk, maar dat specifieke zuide lijke feest, dringt toch steeds meer door tot onze contreien. Het eerste carnavalsfeest heeft zich in Schiedam al aangekondigd. DHS heeft bekend gemaakt, dat het DHS-carnaval op 23 februari gehouden zal worden. Geloof maar dat het een feest zal worden. C. W. M. van der Keemel als ere voorzitter werd met algemene stem men aangenomen. Het werd dus meer feesten dan vergaderen. De heer Keemel is een van de oprichters van de vereniging en voorzitter E. Bergs- ma memoreerde in zijn installatie- toespraak de verdiensten van de heer Keemel. die jaren op de bres bres heeft gestaan om de belangen van de vereniging te verdedigen. De heer J. Plat. jarenlang een naaste medewerker van de nieuw benoemde ere-voorzitter, werd in de hulde be trokken Voor mevrouw Keemel was er een bloemenhulde, omdat zij to dikwijls alleen heeft moeten .-'Uen omdat haar man op pad wat voor de vereniging. Met recht, ere wie ere toekomt. De junior-icommissie van Hermes DVS zal het na vele jaren zonder de heer De Rondë moeten doen en daar over lazen wij in „De aftrap", de junioren weekbrief van Hermes het volgende: Voor het voetlicht deze week de heer De Ronde, die deze week officieel afscheid heeft geno men van de Junior-Commissie. De heer De Ronde heeft vele iaren het junior-werk gediend en het zou wel eens aardig zin om te weten hoeveel uren „Harga" hij er op heeft zitten. De heer De Ronde heeft voor onze junioren klaar gestaan als elftallei- der, commissielid belast met diverse secretariaten en als „pupillenman Echter zoals wij onze jongelui ook altijd voorhouden dat huiswerk voor voetballen gaat, zo heeft de heer De Ronde op een gegeven moment ge meend dat eigen werk vóór Hermes- werk ging. Kort en goed, wij allen, commissie leden en junioren zeggen de heer De Ronde graag heel hartelijk dank voor het vele en prima werk dat hij voor Hermes DVS heeft gedaan. Ongetwij feld zien we hem toch regelmatig langs de lijn bij onze wedstrijden De heer Stadhouders heeft inmiddels zijn intrede in onze commissie ge daan. Een contactavond wordt er vrij dagavond 9 februari gehouden door Ursus. Niet m het clublokaal zoals gewoonlijk, maar in zaal „De nieuwe brug" Rozenburgstraat 2a. Sinds zaterdagavond beeft de wa tersportvereniging „De Schie" een ere-voorzitter. Op een feestvergade- ring in het wijkcentrum Nieuwland, met als enig punt van bespreking het voorstel tot benoeming van de heer De belangstelling voor de plannen tot oprichting van een wijkvereni- ging in Kethel-Groenoord blijkt zo danig te zijn. dat daartoe binnen kort een vergadering zal worden ge houden. Deze zal plaats hebben op dinsdag 20 februari. Er zijn reeds plm. 150 gunstige reacties ontvangen, waarvan ongeveer veertig personen bereid zijn daadwerkelijk hulp te verlenen- Op vrijdag 2 februari zal ten behoeve van de dienst der gemeentelijke verpleegin richtingen - om 15.00 uur de eerste paal worden geslagen voor de geriatrische kll- nie-k (voor geestelijk gestoorde bejaarden), gelegen aan de Asserweg (Schiebroek). De gemeenteraad besloot Rotterdam plex zijn de ruimten ten behoeve van de me dische dienst. w.o de polikliniek, en de lo kaliteiten voor reactivering en arb'eidsthera- pie van de huishoudelijke dienst en de ad ministratieve dienst geprojecteerd Boven oen gedeelte van de begane grond zal het vijf verdiepingen tellende bedden- 7 265 patiënten verrijzen, ««i» 26 augustus 1965. Deze kliniek it bedoeld als de verpleeginrichting voor langdurig zieken aan de Boezembocht, het reactiveringscentrum aan de Claes de Vrle- selaan, de verpleeginrichting aan de Heem raadssingel en de sanatoriumafdeling van het Bergwegziekenhuis, die eveneens Is ge vestigd aan de Boezembocht Op de begane grond van het nieuwe com- het personeel. drie flats voor de leidinggevende verpiegenden opgenomen. De sanatoriumafdeling ligt enigszins af zijdig van het overige complex, doch tr daar mede verbonden door een overdekte gang. ZIJ zal 53 bedden tellen, verdeeld oveT twee bouwlagen, en voorts Isoleerkamers, onder, zoekkamers. e De iouw van het object z: ergen. zodat de volledige in het voorjaar het project is an Gemeentewi s do nv Aannemlngsma; Eesteren te Rotterdam ..e Amerilca's. 12 dam tweemaal centrum vat 9 mei: 16. Geen apartheid 15. I Westersingel 42-44 R'dam «tel. 1010)135025 menisch reiziger in Zuid-Afrika. 26 mei: 17. Oud en nieuw in Afrika. 2 Juni: 18 De Rus sische Kerk komt binnen. oorlogse Azië. 16 Juni: 20. lieke Kerk wordt oecumenisch actief. Uitzending van deze unieke serie zondag avondlezingen van 4 februari tot 16 Juni 1966 van 19.30-19.45 uur. Herhaling steeds op de volgende zaterdag van 11.02J1.17 uur. Donderdagavond 25 februari. Een gezellige drukte in het Promenade Restaurant van Ruteck's aan het Stadhuisplein, toen daar aan de twee de voorronde in het grote Talenten Festival '68 begonnen werd. Onder de bedrijvige leiding van de spelleiders van Phonogram werden de laatste voorbereidingen getroffen om de nieuwe kandidaten ruim baan te ge ven. Een geanimeerde stemming van het weer in groten getale opgekomen publiek zorgde voor de sfeer toen om circa half negen de jury aan de tafel met de gouden beker plaats nam. Buiten: een regenachtige, doodgewo ne donderdagavond, binnen: fans, die reikhalzend uitzien naar hun vrienden of familieleden die vanavond op het podium van Ruteck's hun beste beentje voor zullen zetten. De heer Abel Postema (Phono gram) memoreerde nog even de eer ste geslaagde voorronde. „Iedere kan didaat moet een eerlijke kans krijgen en daarom vraag ik stilte en uw aan dacht". Na het voorstellen van de ju ry werden de initiatiefnemers (Dan- kers, Phonogram, Ruteck's en De Ha venloods) genoemd en konden de eer ste kandidaten, The Whoopies uit Ber- kel, hun gang gaan. Na hun twee eigen composities een Vlaardingse kandidaat, de heer Jan Verdijk (56). Na de beat nu een solo uit een opera van Puccini, gebracht door een man wiens stem hem voer de van het Vlaardingse Muziek Ly ceum naar het Conservatorium. Na zijn optreden was het de beurt voor Ruteck's huisorkest, het Skyray Quin tet Deze vijf Nederlandse musici we ten' het publiek te boeien. Zonder al teveel show weten zij zich in dit won derlijke programma te voegen en el ke keer weer mogen zij zich verheu gen in een dankbaar publiek. Daarna was het tijd voor de negen tienjarige Mar ja Luyendijk die met een heel goede presentatie en een leu ke stem een belofte voor de toe komst inhoudt. Dit meiske was erg zenuwachtig, zoals de meeste kandi- daten trouwens, en haar mening kwam in feite het meest duidelijk over in haar opmerking: „Het fijnste werk wat je kunt doen is de mensen blij maken. Dat wil ik en het is tevens de mening van mijn zanglerares, me vrouw Both-Haas." Na de nerveuze Mar ja een rustige heer W. Marsé, die de operette in het Promenade Restau rant terugbrengt. Deze kandidaat had al eens een talentenjacht gewonnen en ook zijn studie van een jaar toon kunst zal aan zijn goede optreden toegeschreven kunnen worden. Eigen werk De laatste kandidaat. Rudolf Noor- lander uit Rotterdam, ook wel bekend als Petit Jean Jean, bracht zijn twee eigen composities met eigen tekst, door hemzelf begeleid met gitaar en mondharmonica. „Een kater" en „Marionet" deden het goed bij het pu bliek en ook de jury was van oordeel dat hier de winnaar van de tweede voorronde aan het werk was. Petit Jean Jean zei daar zelf van: „Natuurlijk voel ik me gelukkig dat ik gewonnen heb. Oók omdat ik me sinds kort van Asnavour heb afge wend en nu dus op eigen kracht en talent een vorm gevonden meen te hebben. „Je hebt zo'n idool nodig om je aan op te trekken en routine op te doen. Ik ben hard aan het werk om een eigen geluid te laten horen. Binnenkort ga ik met mijn meisje en mijn gitaar een jaar de wereld door. Ik wil ondervinding opdoen en liedjes maken Misschien kunnen we wel sa men düetjes zingen, enfin we zullen wel zien wat dat wordt". Vanavond zal de derde voorronde plaatsvinden. Er zijn 15 kandidaten opgeroepen. Het nieuwe huisorkest van Ruteck's voor de maand februa ri, is het Duitse orkest van Gunther Balk. Zaterdag 3 februari wordt een gro te kindervoorstelling in De Doelen ge organiseerd. Een vijf kwartier durend non-stop-programma met Pipo de Clown als hoofdpersoon zal de kinde ren van alle leeftijden een heerlijke middag bezorgen. Er zullen twee voorstellingen zijn, om 2 uur en om 4 uur. De prijzen der plaatsen: f 1,50 f 2 50 en f 3,50. Kaartverkoop u 11- sluitend aan de kassa van De Doelen. Dagelijks van 11—3 uur, tele fonisch na 11 uur: 132490. In het pro gramma is verder nog opgenomen: drie artiesten op de trampoline, Joop Reynolds aan het Hammondor gel, jongleurs op een rollende kogel en een „mens of pop"-act. Het gehe le programma is afgestemd op de grote bühne van De Doelen. Pipo treedt ongeveer drie kwartier op. Een grote Opruimingsverkoop van 1- en 2-persoons Hatema Orlon en Fibrenka dekens, in gewerkte dessins en effen kleuren, voor ongekend lage prijzen. Kostelijke dekens, licht In ge wicht, heerlijk warm, prima wasbaar, nu voor echte ter Meulên prijzen. HATEMA Orlon en Fibrenka dekens Orlon dek®"» 150*W° 150 x 200 170x220 cm dekens 180 x 220 Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze één- en twee-persoons Orlon (Dormibtlh) en Fibrenka dekens, voor prijzen, die U alleen in een Opruimings-aan- bieding kunt verwachten. Duur van de Opruiming - 18 januari tot 9 februari Gein tel. of schrift, t

De Havenloods | 1968 | | pagina 9