Sociëteitsleven van nu is de dood in de pot monopolë 0 üssiy Schrijf een toneelstuk: wedstrijd voor de jeugd Het dilemma Hein de Koster stelt het keihard: Wie zich niet aan een ander spiegelt, krijgt een bon O BRILLANT Bruidsreportage Photo lean Korft KUNSTGEBITTEN ■Wrr BE HAVENLOODS 17e jaargang no. 15, donderdag 8 februari 1968 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Hootdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". HET sociëteitsleven van nu is de dood in de pot. Dat is de mening van Hein de Koster, bestuurslid van de Schiedamse stichting Gam ma die op 14 en 15 december vorig jaar in Schiedam de Rijnmond manifestatie „Hee kom mee" orga niseerde. De mening van Hein is trouwens mede gebaseerd op het succes dat „Hee kom mee" heeft geboekt. Deze manifestatie ken merkte zich door een zeer geva rieerd programma; muziek in de ruimste zin, poëzie, sprekers van diverse pluimage, missverkiezin gen enz. Voor iedereen was er wel iets te doen. Daarom ook wil stich ting Gamma het sociëteitsleven, waarvan zij vindt dat het te enig en te beperkt is, nieuw leven in blazen Zij heeft daartoe de Maas- stedensociëteit en de Maassteden organisatie opgericht. Hein de Koster vertelde, wat pre cies de bedoeling is van de Maasste- denorganisatie: „Zij wil een organisa tie zijn die vóór en met de bestaan de sociëteiten diverse manifestaties organiseert. Men kan bijvoorbeeld ja renlang lid zijn van een beatsociëteit maar op een gegeVen ogenblik gaat dat toch mateloos vervelen. Het ge volg is, dat het sociëteitsleven lang zamerhand doodbloedt. Men wil, en dat geldt niet alleen voor beat. op een gegeven ogenblik wel eens iets anders zien en horen." Wat stel je je voor te gaan doen? „Wij willen om de sleur te doorbre ken. manifestaties organiseren en di verse sociëteiten met elkaar in con tact brengen. Dat laatste is dan de eenvoudigste vorm. Om het wat dui delijker te zeggen: een beatsoos or ganiseert bijvoorbeeld een beatavond bij een jazzsociëteit en andersom. De leden van beide sociëteiten kunnen zo doende ook 'ns kennis maken met an dersoortige muziek. Verder willen we. net zo als op „Hee kom mee" nieuwe vormen van dichtkunst, teach-ins. hearings, modeshowtjes enz. Iedereen die iets te zeggen heeft of denkt iets te zeggen te hebben moet op deze ma nifestaties een kans krijgen. Waar het om gaat is communicatie en cultuur." Dat is dus het werk van de Maas steden organisatie. Wat gaat nu de Maasstedensociëteit doen? „De Maasstedensociëteit kent al leen maar actieleden. Het is namelijk de bedoeling, dat men slechts via een bestaande sociëteit lid wordt. We zou den anders onder andermans duiven gaan schieten en dan zouden we de plank misslaan. De mensen echter die geen lid zijn van een sociëteit en die zich bij ops aanmelden worden actie lid. Van hen wordt verwacht, dat zij zoveel mogelijk actief deelnemen aan N te organiseren manifestaties." Wat gebeurt er als ze te passief zijn? „Wanneer dat mocht blijken advi seren wij hun lid te worden vap een sociëteit. Op die manier helpen wij de sociëteiten ook weer aan leden. Verwacht je veel medewerking van de sociëteitsbesturen? „Waarom niet? Wij vangen hen geen leden af. integendeel. Wij ver wachten van degenen die lid zijn van een soos. dat ze dat ook blijven. Wij willen ook niet de baas spelen. De Maasstedenorganisatie wil slechts de schakel zijn tussen de diverse socië teiten om de enge kringetjes te door breken, om te zoeken naar nieuwe vormen van kunst. De contributie hebben we bovendien zo laag moge lijk gesteld, namelijk op 2,50 per kwartaal." Zit daar met een onredelijkheid in? Als men rechtstreeks lid wordt van de Maasstedensociëteit betaalt men 2,50 maar degenen die lid zijn van een bestaande sociëteit moeten buiten die rijksdaalder ook nog de contribu tie voor hun eigen soos betalen. „Nou nee, want die laatste groep heeft natuurlijk meer. Die heeft bui ten datgene wat wij organiseren, ook nog de eigen soosavonden. De kans bestaat natuurlijk, dat de Maatregelen tegen vandalisme in postkantoor Naar aanleiding van ons stukje over vandalisme in het bijkantoor van de PTT aan de Dieselstraat te Schie dam, is o.a. vanwege de buurtvereni ging Singelkwartier getracht daarin verbetering te brengen. Aan de di recteur van het postkantoor is een lijst met namen verstrekt van jonge lui die zich aan de vernielingen en bekladden van muren hebben schul dig gemaakt. Verder worden opnieuw pogingen aangewend om voor de jeugd in deze wijk een speeltuin in te richten. Wilton Fijenoord heeft toe gezegd hiervoor speelmateriaal te le veren. Hoogstraat 2 - SchiedamTel. 268808 ONTSNAPPING UIT DE ORIëNT Sex en avontuur met 200 km per Centra Film. 14 jaar zondag 2-4.15, woensdag 2. KAARTEN, KUSSEN EN KOGELS MARIE WINDSOR RICHARD ROBER ALLAN NIXON Een film uit het wilde westen, die nu eens heel anders is. Cinecolor Centra Film. Regie: Samuel Newfield 14 jaar zaterdagnacht 24 uur HET MEISJE GO-GO 18 jaar De strenge controle van de Schie damse politie op de stipte naleving van de verkeersregels, blijkt helaas niet erg preventief te werken. Daar om zet de politie de actie voort en het afgelopen weekeinde hebben 76 autobestuurders moeten ervaren, dat nauwkeurig op hen wordt gelet. Dit betreft dan speciaal de overtreding van de maximum-snelheid en het rij den door rood verkeerslicht. Die controle wordt op diverse pun ten in de stad, maar uiteraard het meest op de Horvathweg—Burge meester Van Haarenlaan toegepast, omdat deze zich bijzonder lenen voor het opvoeren van snelheid. De politie valt echt niet over een kilometertje boven de vijftig, doch men moet het niet zo gek maken als die automobi list, die 90 reed. „Het gaat niet in de eerste plaats om de snelheid, maar om de onver antwoordelijkheid waarmee dan wordt gereden", zei ons commissaris C. van der Haagen, die nog aller minst van plan is de actie af te slui ten, integendeel. Het voornemen be staat, indien mogelijk, op meer plaat sen tegelijk een controle in te voeren. „De resultaten zijn wel merkbaar, doch er blijken nog steeds autobe stuurders te zijn, die het erop willen wagen en dat is dan hun risico. Wij houden vol en blijven onverbidde lijk tegen dat soort wegmaniakken optreden". De jakkerende en rumoerige brom fietsers worden evenmin vergeten. Dat ondervonden in het afgelopen weekend 24 van hen. Ook zij hadden te hard gereden. In deze gevallen liep het nog af met een proces-ver baal. Doch indien er enigszins aan leiding toe bestaat, wordt de brom fiets in beslag genomen. EUROPOORT t Binnenhuis '68 ZIE PAG. n Halve eeuw E H B O. De afdeling Schiedam van de E.H.B.O. zal ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan een erewedstrijd houden op 25 maart gevolgd door een feestavond. De afdeling telt thans 34 leden van de brigade. De afdeling heeft aan plm,. 1500 leerlingen van Schiedamse scholen de mond-op- mond-beademing geleerd. Woensdag 21 februari wordt door het Ned. Instituut voor Volksontwik keling en Natuurvriendenwerk een programma gebracht in het Volksge bouw te Schiedam over: „Parijs in 1900, de weg naar nu". Er worden o.a. dia's vertoond. Om in de sfeer te blijven van de Maassteden organisatie, o.a. zoeken van nieuwe uitdrukkingsvormen, maakte onze fotograaf deze montage. De beschilderde kop is die van de Schiedamse kunstenaar Joop Prins. Het inzetje is het conterfeitsel van Hein de Koster. De beschouwyr van deze plaat zal zich ongetwijfeld afvragen waarom een kunstenaar zichzelf beschildert. Precies weten wij het ook niet want er zijn diverse mogelijkheden, name lijk: a. het schilderslinnen is onbetaal baar geworden. b. adhesiebetuiging met de in re servaten levende Noord-Amerikaanse indianen c. de kunstenaar wil voorkomen dat zijn werk onsterfelijk wordt Wie dit voorbeeld wil volgen dient wel te bedenken, dat het jstuk na vol tooiing niet kan worden opgehangen, omdat dan na korte tijd beslist blauwzweemoptreedt. Een unieke nu ook verzorgd door Mathenesserlaan 185 Rotterdams - Tel. 234842 klassiek en modern TaWl» sociëteitsbesturen zeggen: wat de stichting Gamma wil. kunnen wijzelf ook wel organiseren. Uitwisseling „Ze kunnen uiteraard contact opne men met andere sociëteiten en tot een soort uitwisseling komen. Dat is al leen maar toe te juichen. Toch blijft het dan volgens mij beperkt tot, laat ons zeggen muziek. Wij willen juist geen beperkingen. Wij willen een zo breed mogelijk terrein bestrijken. We hebben met „Hee kom mee" wel be wezen dat dat kan. Een dergelijke manifestatie willen we binnenkort ook in Dordrecht of Barendrecht en in Rot terdam organiseren." Welke gemeenten wil de stichting Gamma met de Maassteden organisa tie bestrijken? „Dat moet je zo breed mogelijk zien. We noemen het wel Maassteden- organisatie maar dat is slechts een naam. Sociëteiten in Gouda of Delft of waar dan ook kunnen zich even eens aansluiten. We streven er zelfs naar om er een landelijke organisatie van te maken. Voorts gaan we het blad „Formation" uitgeven voor een gulden per nummer. Men kan zich hierop ook abonneren zonder lid te worden van onze sociëteit." Wie lid wil worden van de Maasste densociëteit stuurt een brief met pas foto. naam. adres, leeftijd (geboorte datum), beroep of school naar „De Globe"-Boeken en Affiches. Broers- veld 42 te Schiedam, telefoon 266452 (achterop de pasfoto naam en adres vermelden). Na storting van f 2,50 op giro 4444 van de bank van Mees Hope te Schiedam met vermelding van „Gamma-So-si-je-tijd", ontvangt men het inschrijvingsbewijs met de pasfoto retour. De min. leeftijd voor leden is zestien jaar. Jongelui die lid willen worden en jonger zijn dan acht tien laar hebben de handtekening van hün ouders nodig. Zij die zich als lid opgegeven ontvangen het eerste num mer van „Formation" gratis. Schrijf een toneelstuk! Onze wed strijd, verleden jaar een groot suc ces, is weer van start gegaan. We vragen jonge mensen van 14. tot 20 jaar (iets jonger of iets ouder mag ook) een toneelstuk te schrijven, dat een maximale speelduur heeft van ongeveer een half uur. (Ook voor de ze grens geldt dat het geen absolu te is). Het is niet noodzakelijk een stuk van een half uur te schrijven. Een korte, puntige schets is ook goed. Het is immers best mogelijk, dat de een in een kort stuk evenveel of meer nog te zeggen heeft, dan een ander in een lang stuk. Een jury zal de inzendingen beoor delen. Zij bestaat uit de acteurs van het Nieuw Rotterdams Toneel Piet van der Meulen en. Pieter Lutz en de toneelredacteur van ons blad Jan Hein de Groot. Als de kwaliteit van de inzendingen even hoog is als vorig jaar, zal op nieuw een middag in het Piccolo-thea ter worden belegd, waarop het prijs winnende werk door jonge acteurs van het NRT zal worden gespeeld. Aan de wedstrijd is een prijs ver bonden: „Het sterrenplukkertje", een beeldje dat Joke Roldaan maakte van Jan, de hoofdfiguur uit „Uitkomst", het stuk van de Rotterdamse schrij ver Herman Heijermans. Jan zit op de rug van de zwaan, vliegend naar de hemel om er sterren te plukken. Eén inzender kan het beeldje win nen. Opvallend werk zal worden be loond met een aantal faciliteiten, die de inzenders dichter bij de wereld van het toneel zullen betrekken. Het winnen van de eerste prijs be- teként niet dat het stuk ook door het NRT zal worden gespeeld zoals vo rig jaar wel het geval was. Mevrouw Anty Westerling, dramaturge van het NRT, heeft echter toegezegd de prijs winnende stukken te beoordelen op hun speelbaarheid. Vóór 4 maart verwachten we de inzendingen op het volgende adres: Redactie weekblad De Havenloods, Westblaak 25, Rotterdam. Links op de envelop vermelden: Toneelwed strijd. Ook vanuit de lucht kun je de me tro fotograferen. Gek, als je bedenkt dat de metro een ondergrondse is, maar daar storen we ons in Rotter dam niet aan. Als we iets moois ma ken, willen we het weten ook en dus zorgen we er voor dat het project althans voor een groot deel goed zichtbaar is. REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40. R'dam. Tel. 010-12.60.10 Trams 1 2 3 6 8 9 11 en bus 34 Afgezien van alle politieke sentimen ten en stellingname valt te consta teren dat de verheviging van de oorlog in Vietnam de rode streep nadert. Die „rode streep" is hier het symbool van een wereldomvat tend gevaar. Dit gevaar wordt be paald door een situatie waarin de Verenigde Staten bijna niet meer terug kunnen, ook al zouden daar duizend goede redenen voor zijn! De ontwikkeling van deze vreselijke oorloa is namelijk in een fase geko men. waarin de oorspronkelijke po litieke uitgangspunten nauwelijks nog kunnen aelden. Met de dag gaan argumenten van prestige zwaarder wegen. De machtigste natie ter wereld (al thans in kwantitatieve arootheden uitgedrukt) blijkt de handen vol te hebben in een „primitief" land en lijdt hier en daar geduchte verlie zen. Achter de Vietcong zien voor al de Amerikaanse militaire leiders de grote uitdager China staan, met zijn honende uitlating dat Amerika tisch: kan Amerika qua prestige nog terug, ook al zou het politiek gesproken willen? Kunnen de Amerikaanse leiders de discipline opbrengen deze voor hen smadelijke oorlog (zowel smadelijk in politiek als in militair opzicht, gezien de geringe adhesie en de po vere militaire resultaten tegen een theoretisch veel zwakkere vijand) met conventionele wapenen voort te zetten, om nog maar niet te spre ken van beëindigen? Zal bij de toe name van politieke weerstand en de verhevigipa van de Vietcong- weerstand met de relatief geringe militaire resultaten de irritatie van de verantwoordelijke Amerikaanse leiders niet zo hevig worden dat ten slotte tóch kernwapenen in de strijd gebracht worden De verleiding is in een bepaald sta dium zeer groot, aangezien de psy chologische motieven óók bij gro ten der aarde" dikwijls sterker zijn dan verstandelijke overwegingen. Wij leven nog steeds in een wereld waarin de sterkste het voor het zeg gen heeft en er zijn „sterken" die het oordeel van de wereld over de middelen die zij gebruiken in een bepaald stadium van wanhoop en verbittering niet meer laten gelden. Het gevaar is des te groter door de mogelijkheid van het inzetten van „kleine" atoomwapens met „be perkt" effect. Juist het bezit van kernprojectielen met een kleine ac tieradius maakt de verleiding zo groot ze in een critiek stadium van de oorlog als doorslaggevende fac tor in te zetten. Zou uitsluitend het gebruik van de „grote" A- en H-bommen mogelijk zijn. dan zou het gevaar veel ge ringer zijn. Bij alle politieke overwegingen t.a.v. de oorloa in Vietnam, en alle vra gen naar uitgangspunten en doel stellingen. gaat thans het gevaar voor een kernoorlog het zwaarst we gen. Willen de Verenigde Staten de ze oorloa voortzetten tot een poli tieke overeenkomst is bereikt dan moeten zij kiezen tussen de moge lijkheid van een langdurige en bloe dige strijd met conventionele wape nen en een groot aantal mensenle vens enerzijds en de mogelijkheid van een spoedige overwinning met beperkte kernwapens, mét het risi co van een wereldomvattende kern oorlog. anderzijds. In deze overwegingen is niet verdis conteerd de mogelijkheid dat de Vietcong toch spoedig zal opgeven. Het lijkt reëler in een berekening van risico's met deze laatste moge lijkheid. geen rekening te houden. H.V. STÖOPMAN JUWELIER MGR. NOLENSLAAN 512 - SCHIEDAM M. BINNENWEG 397 - ZWARTJANSTR. »5 - R'DAM

De Havenloods | 1968 | | pagina 1