Dick Verdoom werkt hard aan terugkeer nOll Laten we lachen Menig „opschepperiju" kwam al bedrogen uit Lustrumconcert Politie Muziek van hoog gehalte Na afwezigheid van enkele jaren Naar Antwerpen Oefenen 13S'dam DE HAVENLOODS DONDERDAG 15 FEBRUARI 1968 nu... beduidend goedkoper Voor de prijs van een mooie diaviewer- bijna dertig gulden - koopt U nu een volledige dia projector, met half-automa- tisch diatransport. Een wonder van technisch' kun nen in beknopte uitvoering ge schikt voor alle formaten dia's t/m 24 x 36 - en vanwege de 60 mm lens ook bijzonder ge schikt voor halfkleinbeeld, in- stamaticen rapid dia's. Een uiterstsolide constructie met dubbele condensor en scherp tekenende 3.2/60 mm lens- een ideale projector om mee te nemen. Met houder voor 16 dia's, die met schuif- of afstandsbedie ningskabel worden getranspor teerd, een voldoende lichtsterk beeld t/m 1:20 mtr., 220-Volt - 100 Watt lamp. Een uniek apparaat door z'n compactheid, voor nog géén dertig gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze handige, inklapbare diaprojectoren, in mini-formaat, 26 x 10 x 7 cm Na een afwezigheid van enkele jaren gaat de Rotterdamse renner Dick Verdoorn begin mei in de Rotterdamse zesdaagse zijn ren tree maken in de wielerwereld. In Nederland zal men van deze mede deling minder verrast opkijken dan in België en met name in Ant werpen, waar de Rotterdammer nog steeds een heel grote naam heeft. In het sportpaleis heeft hij niet minder dan veertig maal prijs gere den, een prestatie die door tal van bekende renners niet eens is gele verd. Enkele jaren geleden besloot Dick Verdoorn zijn carrière als ama teur op te geven, omdat hij de tijd miste om zich werkelijk helemaal aan de sport te wijden. Eind vorig jaar kwam hij in contact met de or ganisatoren van de Rotterdamse zes daagse die weinig woorden nodig hadden om hem voor het evenement te interesseren. Hij ziegt: ,,Ik ga het straks als prof proberen.. Misschien ga ik een koppel vormen met Piet van der Lans. Die heeft dit seizoen al heel wat zesdaagsen gereden en daar zou ik dus een geweldige steun aan hebben. Wanneer de plannen inderdaad doorgaan zou begin mei de geschie denis zich herhalen. In zijn beste ja ren als amateur heeft Verdoorn na melijk grote successen met Van der Lans geboekt en van de hereniging stelt hij zich veel voor. '„Of we suc ces zullen hebben valt natuurlijk he lemaal niet te zeggen. Ik ben mo menteel hard in training. Wanneer het straks een beetje leuk gaat blijf ik misschien wel prof. Ik heb in ieder geval gemerkt dat ik de sport moei lijk kan missen". Ter voorbereiding op zijh verras sende rentree is Dick Verdoorn bij voorbeeld zondag op de fiets naar Antwerpen gereden, waar hij zon dagmiddag de wedstrijden heeft bij gewoond. In zijn plakboek neemt dit paleis een belangrijke plaats in. Hij heeft er talrijke grote triomfen ge boekt met renners die reeds lang van het toneel zijn verdwenen. Ook in Rotterdam heeft Verdoorn zijn sporen duidelijk gedrukt; voor namelijk op de baan aan de Kromme Zandweg. Zijn plakboek leert boven dien dat hij rond 1936 enkele malen kampioen van Nederland op de 300 meter wegsprint is geweest. In zijn lange wielerloopbaan heeft Verdoorn dozen vol bekers en medailles ge wonnen. Die staan nu op zolder, uit geslagen en vergeten. Het beste be wijs dat zijn besluit een aantal jaren geleden definitief was. Metro-voor moderne mensen 25 voor f 1.50 Dick Verdoorn zegt: „Toen begon de aardigheid er eigenlijk een beet je af te raken. Ik had niet zoals an deren de gelegenheid om erg veel te traipen en dan raak je achterop. Om die reden ben ik nooit naar wereld kampioenschappen of Olympische Spelen uitgezonden. Jarenlang heb ik in de selectie gezeten, maar steeds'als het er op aan kwam stond ik naast de ploeg. Erg jammer, want ik ben kandidaat geweest voor de Olympische Spelen in Rome en in Tokio. Tenslotte zie je dan in dat je jezelf niet zo kunt inzetten als veel anderen en dan kun je beter stoppen". Ekseption bij BRB The Ekseption" is weer in de stad. Na een bijzonder geslaagd optreden voor de Rijks HBS en Martin Green is het nu de beurt aan BRB om de ze bijzonder goede groep te ontvan gen. De jongens hebben ook al ver scheidene platen gemaakt, onder an dere „A.B.C.", „Talk about tomor row and forget about today". Voor f 3 zijn de toegangsbewijzen te krijgen bij Oud Holland en sig. mag. Stout- bandel en zal iedereen van een avond goede muziek kunnen genieten. Expositie Sloveense grafiek geprolongeerd De tentopnstelling van 20 Sloveense grafici, in het Stedelijk Museum van Schiedam, is wegens grote belang stelling verlengd tot 19 februari. Deze expositie Iaat verschillende boeiende facetten zien van de hedendaagse Slo veense grafiek, die ondanks de geheel andere culturele achtergrond van het volk toch zeer internationaal aandoet. De expositie zal na het Stedelijk Mu seum in Schiedam getoond wordèn in het Dordrechts Museum. Dick Verdoorn heeft nu de hand schoen opnieuw opgenomen. Dage lijks wordt er op een home-trainer thuis en op de weg geoefend, voor de Zesdaagse die straks in Rotterdam gereden gaat worden. Net als een aantal jaren geleden zal Leen Jan sen zijn seigneur worden. Tegen de tijd dat het grote wielerevenement gaat naderen wordt de training op gevoerd. „Dan ga ik ook maar wat middagen vrij nemen", ze'gt de 30- jarige coureur die eenmaal in zijn leven als amateur een zesdaagse in Brussel heeft gereden. Verdoorn bekent: „Ik stel me niet voor dat ik als wielrenner nog een grote toekomst tegemoet ga. Het is voor mij gewoon te laat om terug te komen. Ik doe het trouwens ook niet zozeer voor de verdiensten, maar voornamelijk voor de sport. Ik weet na zo'n lange loopbaan in de sport zelf te goed wat er allemaal komt kijken om in topvorm te geraken". In de kleine kring van de „Rotter damse Leeuw" heeft men inmiddels vastgesteld dat Dick Verdoorn die als monteur werkzaam is bij het au tomobielbedrijf Joost Bakker ver rassend snel weer in vorm komt. Ofschoon het voorbarig is om van de rentree al te grote verwachtingen te hebben, is het wel zeker dat het verhaal in zijn plakboek een vervolg krijgt. In ieder geval van één zes daagse. „Daarna zien we dan wel weer verder" zegt Dick Verdoom. HET PA1SNEKOEKE1SHUISJE IN GOUDA Achter Hotel de Zalm aan de Markt te Gouda bevindt zich een eldorado voor kinderen. Maar niet voor hen alleen. Het is het Panne- koekenhuisje, dat als officiële naam „Restaurant De Eenhoorn" draagt. Daar worden pannekoeken zo groot als wagenwielen op even grote borden aangedragen en menige kleine opschepper, die vol verhalen over stapels pannekoeken naar binnen stapte, heeft aan zijn maag moeten ondervinden, dat een pannekoek sterker kan zijn dan zijn dagdromen. Het pannekoekenhuisje is ongeveer vier jaar geleden begonnen met het vullen van de hongerige magen. Voor die tijd werd de ruimte in beslag ge nomen door de antiekhandel van Kootje van Beusekom. De ruimte was echter eigendom van Hotel De Zalm en de directie had al jaren lang eigen plannen voor dit gedeelte van het gebouw, dat uit 1551 da teert. De gedachte om er een panne koekenhuisje in te vestigen, is ech ter langzaam gegroeid. Dat het iets Oudhollands moest worden, stond echter van het begin af aan vast. De heer P. Nix, die thans een jaar of negen de directie voert van Hotel de Zalm, heeft er inderdaad een Oudhollands eethuisje van gemaakt. In de loop der jaren heeft hij vele antieke spullen verzameld en een groot gedeelte daarvan heeft hij in „De Eenhoorn" ondergebracht. Wat bijzonder opvalt, zijn de twee „hal ve" rijtuigjes, die tegen de wanden staan. Dit rijtuigje was al jarenlang eigendom van de heer Nix. die bij dé inrichting van het pannekoeken huisje op het lumineuze idee kwam het rijtuigje door midden te laten za gen en de beide helften, nadat er nog iets van af was genomen, tegen de muur te plaatsen. Een pannekoek is een pannekoek, zou men denken. Dat is beslist niet het geval. In „De Eenhoorn" ser veert men maar liefst twintig ver schillende soorten pannekoeken, met daarnaast nog een fikse verscheiden heid van flensjes, wentelteefjes en wat dies meer zij. Er zijn geijkte pannekoeken bij met suiker of stroop, maar ook grote, ronde schijven met krenten, rozijnen, kaneel en suiker, of met ragout of kaas of wat men maar wil. De eigen specialiteit is de „Pannekoek Gouda", met ham en uiteraard kaas, een recept van chef-kok Jelluma, die ook de „Kip Gouda", eveneens een eigen specia liteit heeft uitgedacht. Over de geschiedenis van het ge bouw. waarin Hotel De Zalm geves tigd is, is eigenlijk weinig bekend. Oorspronkelijk schijnt het een pleis terplaats te zijn geweest voor de post koets. Later werd het een herberg, maar veel meer weet ook de huidige eigenaar er niet van. Wat men weet is „van horen zeggen". Uiteraard oefent het pannekoekenhuis je een gróte aantrekkingskracht uit op kinderen, hetgeen nog wordt ver groot door een speciale attractie, die de directie heeft ingevoerd voor jari ge kinderen, die hun feestje in „De Eenhoorn" geven. Het zou echter een onjuiste veronderstelling zijn, wan neer men denkt, dat volwassenen niet om pannekoeken zouden geven. Vooral tijdens de weekeinden komen dé mensen van heinde en verre om zich aan dit Oudhollandse' gerecht te .goed te doén. Er komen natuurlijk ook veel bui tenlanders genieten van de sfeer. Vooral gedurende het toeristensei zoen, maar ook daarbuiten. Zo zijn de leden van de Amerikaanse ambas sade vaste klanten, terwijl ook veel Engelsen, die in Nederland wonen, geregeld naar het pannekoekenhuisje toekomen. Momenteel heeft de directie geen verdere plannen voor uitbreidingen. Dat is ook begrijpelijk, wanneer men weet, dat de heer Nix thans bezig is met de bouw van een motel in Span je. Bovendien komt volgende maand een ingrijpende verbouwing van de eerste en tweede etage van het ho tel, waar muren en leidingen moes ten plaats maken voor moderner voorzieningen. Maar dat laatste zal de lekkerbekkende kinderen minder kunnen schelen. Als zij maar fijn kunnen happen van de pannekoeken, die vaak letterlijk groter zijn dan hun buik. Op een samenkomst had ik een toe spraak over de Bijbel gehouden en we hadden zo af en toe eens hartelijk met elkaar gelachen. Prompt kwam er in de discussie een dame, die zich zelf „waarachtig bekeerd" achtte, naar voren met scherpe kritiek. Ze vond lachen in de kerk en ook in godsdienstige samenkomsten totaal ongepast. Volgens haar staat er in de Bijbel wel een paar keer dat Jezus huilde, maar nooit, dat Jezus lachte. En ik maar betogen, dat de Bijbel wel degelijk zegt dat God zelf lacht. Bijvoorbeeld in psalm 2. En dat Je zus zijn loopbaan nota bene op de bruiloft begon, waar hij water in wijn veranderde, opdat op het feest het bruidspaar en zijn gasten het lachen niet vergaan zou. Die dame was niet te overtuigen. Ten slotte verliet ze de zaal, stampend met haar paraplu, in „heilige" verontwaardiging over zoveel lichtzinnigheid en dat nog wel in een bijlokaal van de kerk.... Ik moest aan dit voorval denken, toen ik pas geleden ergens las, dat het woordje „gein" van joodse af komst is en zoiets als „genade" bete kent. Ik zie verschillende lezers nu toch wel bedenkelijk fronsen met hun voorhoofd. Lachen in een kerkelijk lokaal is tot daaraantoe, maar dat „genade" de bron van „gein" is, gaat, dat niet de perken te buiten? Of is er wellicht toch tussen de genade van God en echte humor een onlosmake lijk verband? Humor is een lach met een traan in het oog. Humor komt voort uit de tegenstelling tussen de dingen en de mensen, zoals je verwacht dat ze zijn zullen en zoals ze in werkelijkheid zijn. Humor ontspringt aan het con trast tussen ideaal en werkelijkheid. Maar in de humor wordt dat contrast s een speels, verruimd gelach. Ieder een kan ontspannen toekijken, want de sprong in het duister eindigt in een vangzeil, dat net op tijd werd ge spannen. We leven in een wereld, waarin de spanningen ondraaglijk dreigen te worden. Overal aan de politieke he mel zware stormfronten. Overal on weer aan de lucht. Maar Goddank, ja Goddank, er is genade. En daar om is er gein. God vangt ons ergens Restauratie Luth. kerkgebouw Er worden plannen uitgewerkt tot restauratie van het kerkgebouw van de Luth. Gemeente te Schiedam, waarvan de kosten op f 5000 worden geraamd. Er zijn enkele lekkages, ook in het torentje. Besloten is, ook dit jaar een jaarmarkt te organise ren, waarvoor getracht wordt contact te leggen met Duitse industrie. Op 26 april is er een Bingo-avond ten bate van het restauratiefonds. 0 Uitslag verloting Oefening Baart Kunst: le prijs centrifuge 4844; 2e prijs tiets 2634; 3e prijs pick-up 4608 4e prijs transistorra dio 1127; 5e prijs reisetui heren 4036 6e prijs weekendtas 2455: 7e prijs ontbijtla. ken met 6 vingerdoekjes 513; 8e prijs he itas 4762; 9e prijs handdoekenset prijs schemerlamp 781: 11. siga- steker 1724; 12. rolveger 4253: 13e prijs kapstel 365; 14e prijs pop 0070 Prijzen af te hallen bij de firma J. H H. van Krogten, Rotterdamsedljk 148 Schie dam (zo mogelijk voor zes uur 's avonds). Het lustrumconcert van het 30-ja- rig Schiedams Politie Muziek Gezel schap was niet alleen van een bij zonder hoog gehalte doch ook derma te gevarieerd, dat iedere toehoorder aan zijn trekken kwam. Het gezel schap weet het uitnemende instru mentarium terdege te gebruiken en het ovationeel applaus dat herhaal delijk opklonk, was welverdiend. Musis Sacrum was vrijwel tot de laatsffe plaaits bezet. Onder de gasten bevonden zich burgemeester en me vrouw Roelfsema, commissaris en mevrouw Van der Haagen, oud-com- ris Rijpma, die ere-voorzitter mevrouw Rijpma, de heer en duw Van Vollenhoven. gemeen tesecretaris en mevrouw Blok en uiteraardeen groot deel van het Schiedamse politiekorps. M. Briileman had het zich niet ge makkelijk' gemaakt wat het program ma betrof, nochtans kwam het ge zelschap onder zijn directie tot een zeer goed resultaat, met name in de rapsodie van negro spirituals met in de spanningen op. „Hij omringt ons met vrolijke liederen van bevrijding". Bekend is het verhaal van Grock, de wereldberoemde komiek, die leed aan buien van diepe neerslachtigheid. Hij ging eens anoniem naar een bekende psychiater en die gaf hem de raad, eens een avondje naar Grock te gaan. Uitstekend medicijn tegen zwaarmoe digheid! Maar toen moest Grock zeg gen: „Dokter, dat ben ik zelf". Met komieken redden we het dus niet in al die depressies. We hebben een die pere humor nodig dan het „Lach nu, Paljasso, want je hart is gebroken". We hebben de humor van God no dig, die het hart van zijn Zoon, Je zus, liet breken aan het kruis. Aan dat kruis is de hele spanning tussen ideaal en werkelijkheid, tussen men sen en dingen zoals ze wezen moeten en zoals ze werkelijk zijn, zo wonder lijk ontladen, dat we onbedaarlijk vrolijk mogen zijn, met de tranen van berouw in de ogen. Aan het kruis, is God, is Jezus alles geweest wat u en ik moeten zijn. Wij moderne mensen, hebben eigen lijk vaak weinig gein meer over. We zijn vaak net zo gestemd als onze pu bers. Die jongeren tussen mal en dwaas zijn vaak zo geladen door hun innerlijke conflicten, ,zo kwetsbaar in hun zelf-gevoel, zo emotioneel ge spannen, dat ze eenvoudig niet kun nen hebben, dat ze eens flink in het ootje worden genomen. Ze kunnen niet om zichzelf lachen en daarom zijn ze vaak kruidjes-roer-me-niet! Maar wie Gods genade kent, kan om zichzelf veel binnenpretjes heb ben. Hij beleeft de spanning tussen ideaal en werkelijkheid, tussen hemel en aarde zo fel als niemand anders. Maar hij wordt telkens door God zelf in het zonnetje gezet. En hij kan af stand nemen van zichzelf. Want hij leeft ten slotte niet voor eigen reke ning maar voor rekening van God. En die het laatst lacht, lacht het best. Dr. K. J. KRAAN sterk wisselende intonatie en ritme en het trompetnummer uitgevoerd door J. Boschma, W. Bruins, J. Ab- ma, J. Mous, P. Torensma en J. Blom. En wie genoot er niet van de vermaarde „Marche Militaire" van Schubert? Bekende klanken eveneens in de American Folk Suite gevolgd door een vlot gespeeld „Somewhere my love" uit de film „Dr. Zjivago". Na de pauze was het woord aan de toneelgroep van de politiepersoneels- vereniging „Póltma" uit Rotterdam onder .regie van de heer G. Meijer, met een geslaagde opvoering van de komedie „Als de klok drie heeft ge slagen". Voorts was er het Rotter damse koor „De Rijweg-tieners", dat onder leiding van de heer A. v.d. Heijdè en met pianobegeleiding van de heer J. G- van Irsen een aantal liedéren zong. Het feest werd beslo ten met bal met medewerking van „Metro-Combo" onder leiding van W. J. Th. Boenders. L. 't H. Geen enkele man hoeft nog last van koude voeten te hebben... want wij verkopen een prach tige, eerste keus heren- en jongensschoen, voor een onge looflijke prijs. Een apres-ski voor binnen en buiten, zalig warm gevoerd, met stoere, dikke, waterdichte pro- fielzool (anti-slip)... waarop U 6 maanden garantie heeft. Halfhoge herenschoenen, ro buust en waterdicht, toch soepel in 't dragen, ideaal voor 't werk, voor 't land, voor school, voor vissen of jagen... en de prijs is een lachertje, want U koopt ze per paar voor nog géén acht gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze halfhoge heren- en jongensschoenen, met warme voering en waterdichte antl- slipzool, in zwart, maten 39 t/m 46 per paar voor of ichr/ft

De Havenloods | 1968 | | pagina 13