PERIODE VAN EXCLUSIEVE CINERAMAFILMS VOORBIJ m Wat verwacht stadsbewoner van maatschappelijk werk? '0 r^OadciE □SIMCA Monsterprodukties lopen niet zo best 52* 6'2 -52* '72* 92* 92* Een bril ,DE LENS"! Trudi Svirsky bevaart de zeven wereldzeeën GEVONDEN VOORWERPEN willemse Deze week in de bioscopen Triffids bi] De Harg IVOROL DE HAVENLOODS DONDERDAG 15 FEBRUARI 1968 nu... beduidend goedkoper Drie soorten Europa-banden, langspeel, doubleplay en Tripleplay banden, voor prij zen, die een derde zijn van de normale en let U eens speciaal op het grote aantal meters 'per spoel. Een nieuwe serie, die niet alleen indrukwekkend Is door de prima kwaliteit, maar ook door de bijzonder voordelige prijzen, langspeelbanden europa langspeelay 15 cm .360 mtr double play triple play 13 cm 540 mtr In onze Discohoek verkopen wij deze drie series langspeelbanden een speciale aanbieding voor onze klanten... meer meters voor minder geld. Gtin UI. of schrift. In een periode van goed een jaar hebben in het Rotterdamse Cinerama- theater vier verschillende films gedraaid: Dr. Zhivago, Grand Prix, Dr. Dolittle en Camelot. Deze week nog zgl de première gaan van een vijfde film: Russian Adventure. Enige jaren geleden was het nog ge bruikelijk. dat in het theater uitsluitend exclusieve Cinerama-produkties werden gedraaid, die het dan een jaar volhielden. Deze periode schijnt voorgoed voorbij te zijn. Het Cinerama-theater verschilt thans nog maar in één opzicht van andere bioscopen: het vertoont de films op een bij zonder groot doek. Deze ontwikkeling is de zoveelste stap in de bewogen geschiedenis van het Cinerama-theater, die oorspron kelijk begon met de strijdvraag of er wel of niet Cineramafilms vertoond zouden worden en met de vraag wie het theater eigenlijk zou moeten gaan exploiteren. Uit die strijd kwam ten slotte Herman llmer uit de bus. Op de Wereldtentoonstelling te Brussel verwierf hij de exclusieve vertonings rechten voor de Benelux en kort daarna bracht hij het eerste spekta kel in de bioscoop aan de Westblaak. De heer llmer was een vrijbuiter in de wereld van bioscoopexploitan ten, een vrijbuiterij overigens, die hem later ten val heeft gebracht. Hij werd geen lid van de Nederlandse Bioscoopbond, die voor alle aangeslo ten bioscoopexploitanten en filmver huurkantoren de wet voorschrijft. Hij huurde de films rechtstreeks van de Amerikaanse produktie maat schappij en stelde zijn eigen regels op. Hij maakte afspraken met reis bureaus in alle delen van ons land en wist daarmee te bereiken, dat de Cinerama-llefhebbers bij bussen vol van heinde en verre werden aange voerd. In deze gang van zaken kwam na enkele jaren de klad. Deels was dit te wijten aan de figuur van llmer echt naar wens koopt u bij C. T. Stuij Keuze uit duizend en een mo dellen v.a. f 15,- Schiedamseweg 64 Tel. 236055. Peppelweg 131 - Tel. 188465. j „Soli Deo Gloria" viert 75ste jaarfeest De Maaslandse Chr. Jongemannen- vereniging „Soli Deo Gloria" houdt op zaterdag 17 februari om 7.45 uur, haar 75ste jaarfeest in Het Trefpunt. Door de leden Zelf zal worden opge voerd het blijspel „Het hing in de lucht" van Bert Peets. De Maaslandse Dauwtrappers, zullen in de pauze de aanwezigen onthalen op vrolijke muziek. Voor enkele dinsdagavonden in de maand, zoekt de vereniging nog en kele personen die de leiding op zich willen nemen. nu... beduidend goedkoper Areanell, een begrip op het ge bied van oogcosmetica en niet voor niets... met Arcaneil bent U verzekerd van een goede oog- make up, die waterproof is. Een complete set Arcancil oog-make up, bestaande uit Eye-liner, penseel om de eye liner mee op te brengen en Remover om Uw oog-make up In een handomdraai te verwijde ren, vindt U bij ons voor nog géén vijf gulden. zeii, uiiiueu, inj V/-K ment zijn schulden niet meer betaal de. Zelfs de huur van de -films aan de Amerikaanse produktie maat schappij werd niet voldaan. Deze VRSR vergadert over sporthal Op 23 februari komt de Vlaarding- se Raad voor Sport en Recreatie in openbare vergadering bijeen. De agenda voor deze vergadering is nog niet vastgesteld, maar zal naar mag worden aangenomen zeker een ver zoek van B. en W. om advies over het laatst ontworpen sporthalplan ver melden. Sectieberaad vooraf hangt af van het feit of de betreffende secties vóór die datum volledig geformeerd zijn, hetgeen uiteraard ook afhanke lijk is van de medewerking van het verenigingsleven. In ieder geval is het verzoek om advies aan de VRSR een nieuwe stap in de richting van de ver wezenlijking van het Vlaardingse sporthalplan. Veel animo voor tafeltennis Het aantal liefhebbers voor tafel tennis blijkt in Maasland zo groot te zijn, dat het verantwoord is hiervoor een tweetal avonden beschikbaar te stellen. Op maandag- en dinsdag avond kan men voor deze sport te recht in de sportzaal van de gym nastiekvereniging NIO aan de Doel- straat. Gespeeldwoydt van 20.30 tot 22.00 uut. Overwogen wordt binnenkort voor junioren de mogelijkheid tot het spe len van tafeltennis te openen op een tijdstip, dat beter met hun leeftijd overeenkomt Nieuwe leden zijn op maandag- of dinsdagavond welkom. Juniorleden kunnen zich reeds thans opgeven bij de voorzitter, de heer J. Meijer, Huis te Veldelaan 70. Maas land. oog-make"uP Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze set Arcancil oog-make up, waterproof, in de kleuren zwart, bruin en bronsgroen, leuk verpakt In plastic op karton Gitn tol. of schrift, bost. kodbt llmer uit voor een fiks bedrag, dat gedeeltelijk weer verdwèen aan de aflossing van schulden en gedeeltelijk in een snel treintempo erdoor werd gejaagd. Daarbij deed zich tegelijkertijd het feit voor, dat de produktie van Cineramafilms stagneerde. Het was dan oolk in die tijd, dat de heer ll mer aansluiting schijnt te hebben ge zocht bij de Nederlandse Bioscoop bond, die hem echter niet in haar midden zou hebben willen opnemen. De redenen daarvoor zijn begrijpe lijk. Nadat de exploitatie van het theater echter in andere handen was overgegaan niet helemaal duide lijk is hoe en wat, al is wel bekend, dat het theater wordt geëxploiteerd door Cinerama Exhibitors Neder land N.V.. een Frans-Zwitserse on derneming kreeg men wel aanslui ting bij de Bioscoopbond, met alle gevolgen van dien voor de exploita tie van het theater. Exploitanten van een bioscoop, die aangesloten zijn bij de Bioscoop bond, mogen hun films alleen maar huren via een verhuurkantoor. Hoe wel de produktie van Cineramafilms de laatste jaren weer stevig op gang is gekomen, kunnen de Nederlandse verhuurkantoren zich de prijs van een originele Cineramafilm niet ver oorloven. Deze kopie, die dan alleen in het Rotterdamse en Amsterdamse theater gedraaid kan worden, is drie INZAMELINGSACTIE VOOR GEHANDICAPTEN De Stichting geestelijke en lichame lijk gehandicapten organiseert op maandag 19 februari een nationale inzamelingsaktie, die zal worden in geleid door een TV-dokumentaire van één uur (van 20.20 uur tot 21.20 uur), waarvoor de medewerking is verkre gen van het televisiebedrijf van de AVRO. Na deze dokumentaire zal een beroep worden gedaan op het Neder landse volk om bij te dragen voor de lichamelijk gehandicapten en van ge zinsvervangende tehuizen voor gees telijk gehandicapten, waarvan er ze ker nog 200 nodig zijn. Dank zij de instemming van de Staatssekretaris van Onderwijs, mr. J. H. Grosheide, en van de plv. direkteur-generaal der PTT, mr. J. J. Klaasesz en de mede werking van de betrokken overkoepe lende schoolorganisaties zijn vrijwel alle postkantoren en -agentschappen en verscheidene duizenden lagere en blo-scholen bereid gevonden om als inzamelingsposten te fungeren na af loop van de TV-uitzending van 21.20 uur tot 22.30 uur. Zeemansvrouwen hebben het over het algemeen niet gemakke lijk. Terwijl haar man de zeven zeeën bevaart en soms maanden lang niet thuis komt, blijft zij een zaam achter, vaak zelfs met de taak om alleen de kinderen op te voeden. Soms krijgen zij wel eens gelegenheid een reisje mee te ma ken, maar ook dit blijft behoren tot de uitzonderingen, hoewel de accommodatie op de grote, moder ne tankers daar meestal wel op be rekend is. Wanneer eert zeemans vrouw altijd bij haar man wil blij ven, zal zij iets drastisch moeten doen. De 30-jarige mevrouw Trudi Svir- sky-Barendregt uit Rotterdam heeft iets drastisch gedaan. Zij zocht en vond de mogelijkheid om samen met haar man de wereldzeeën te bevaren. Dat is voor een Nederlandse vrouw niet zo gemakkelijk, want anders dan bijvoorbeeld op Russische en Scandi navische schepen, zijn bij de Neder landse koopvaardij geen plaatsen voor vrouwen. Trudi Svirsky-Barendregt behaalde echter het diploma van ra dio-telegrafiste, zodat de zee bij wijze van spreken voor haar open lag. Zeven jaar geleden trouwde dit Rot terdamse meisje met een Israëlische zeeman. Haar positie als zeemans vrouw zou vooral moeilijk worden, Te bevragen aan bet hoofdbureau van po litie te Schiedam, dagelijks van 9.00-11.00 uur, behalve op zaterdag 9.00-11 zondag: ring vulpen: sleutel herenhandschoen i (bruta-w Geen reclame Dit laatste is een handicap, omdat de Nederlandse Bioscoopbond ook voorschrijft, dat een theater geen re clame mag maken buiten de eigen gemeente. Het Cineramatheater mag dus zelfs geen reclame maken in Schiedam. Daardoor is ook de moge lijkheid uitgesloten om wederom af spraken te maken met reisbureaus en zo de mensen weer bij bussen vol naar de Westblaak te halen. Indien dat wel mogelijk zou zijn, zou het huren van een Cinerama-kopie toch een lonende bezigheid kunnen zijn. Thans is dat niet het geval, mede ook door het feit, dat van Cinerama films ook „normale" kopieën worden uitgebracht, zodat zij geschikt zijn voor vertoning in andere theaters. Daardoor kan het gebeuren, dat in Denemarken reeds geruime tijd de Cineramafilm „Custer of the West" draait, een film, die men kan verge lijken met het kassucces „How the West was won". Het is hoogst twij felachtig of deze film ooit naar Ne derland zal komen. De Ciperama film „Russian Adventure", die deze week gaat draaien, is een oude film, die als gevolg van de culturele uitwisseling tussen Amerika en Rus land eerst thans voor vertoning in Nederland is vrijgegeven. Deze filpis was reeds eigendom van een Nederlands verhuurkantoor. omdat haar echtgenoot op den duur zou gaan varen als gezagvoerder op de Stille Oceaan, waardoor hij slechts zelden thuis zou kunnen komen. Trudi zou dan in Israël moeten gaan wo nen, maar veel liever ging zij met hem varen. Een handicap was echter, dat een bij de ZIM, de Israëlische rederij, waar haar echtgenoot voor voer. ook al geen vrouwen aanneemt. Zij nam echter contact op met de di recteur van de rederij, die beloofde voor haar een uitzondering te maken, wanneer zij het diploma voor radio- telegrafiste zou behalen. Ongeveer drie jaar geleden vertrok de heer Svirsky naar Israël om daar verder te gaan studeren voor het di ploma van gezagvoerder. Trudi liet zich inschrijven bij het voormalig ra dio-instituut Steehouwer en begon ook te studeren. En aangezien zij vroeger met goede cijfers de M.M.S. in Kra lingen had afgelopen en bovendien goed overweg kon met talen en wis kunde, leverde haar studie niet al te veel moeilijkheden op. Zij slaagde dan ook voor het examen van de P.T.T. Kust- en Scheepsradioinspectie in Den Haag. In september '56 ging haar echtge noot naar Japan om daar het toezicht te houden op de. bouw van 2 bulkcar riers. Trudi volgde hem. Sindsdien is ze nog 'n paar maanden even „thuis" geweest bij haar ouders aan de Prins Hendriklaan op het Noordereiland. Daarna vloog ze via de Noordpool te rug naar Japan en in juni van het vorige jaar voer ze samen met haar echtgenoot hij als kapitein en zij als radio-telegrafiste het zeegat uit. Sindsdien varen zij met de bulk carrier „Besor" tussen Peru. Japan en de Verenigde Staten. „Nee. ze komt voorlopig niet meer thuis," vertelde ons haar vader, die toch wel trots is op de prestatie van zijn dochter. „Ze hebben wel een huis in Tel Aviv of in Haifa, dat weet ik zelf ook niet zo precies, maar daar komen ze natuurlijk ook bijna nooit. Ze varen daar maar op de Stille Oce aan." Trudi is overigens niet de enige van de drie dochters uit het gezin Baren- dregt, die een huwelijk met een zee man heeft gekozen. Ook haar oudste zuster is getrouwd met een ex-werk- tuigbouwkundige bij de koopvaardij. Haar andere ongetrouwde zus ter is sinds kort lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. En daar ergens midden op de Stille Oceaan hoorde Trudi Svirsky-Baren dregt, terwijl ze in haar radiohut zat te luisteren, via de Wereldomroep het nieuws, dat haar zuster als Kamer lid was beëdigd. En eigenhandig sein de zij onmiddellijk een gelukstele gram naar huis. Vanwege de gemeente Schiedam is in gebouw Irene een oriënterings- tijd maar blij en opgewekt haar dienst 2 rollen af fiches; 2 Jerrycans; werkmap; halsband; kinderstap (bureau Buitenhavenweg); 2 gympakjes; portemonnee met inh.; tasje met Inh.tabakszaak met inh. Te bevragen bij de vinders: Kabelslot, Chattelain, Bingham, Nieuwe Haven; wiel van tankwagen, Warande 155; 4 bougies, Wuist, Iepenlaan 12 (Kethel)wieldop VW, Bol, Dr. Zamenhofstraat 61 (tel 152962); hazewindhond, Dierentehuis Sint Anna Zus terstraat; koter (wlt-rood), Bencker, Van Swlndenslngel 12; kater (rood-wlt), Maarsen- Brink, Broersvost 14a; Lassie hond, Aleidastraat 32b; Bastaard fox bastaard hondje (reu, zwart) hond (reu, bruin-witte vlek op borst), al'le Dierentehuis, Sint Anna Zuster straat; aktentas met Inh., Kapper Bouhuls, Hoofdstraat 129; beursje met Inh., Versteeg, Ruijs de BeerenjbroaickJaan 8; beursje met Inh., Postkantoor, Lange Nteuwstraat; da- mespoTtemonnee met Inh., Fa. Hensen, Broersvest 14; tennisschoen, A. v. d. Beek, W. Passtoorsstraot 26; 2 pakjes inh. shawl en kous, Geveke, Broersvest 58; slede, N. Baart, W. H. VMegenstraat 28; kasboek, Sehwagarman, Beierlandsestraat 21; nietma chine, v.d. Pluljm, Van Sameleveltstraat 37b; 4 kartonnen dozen met Inh., Fa. R.E.O. Kommiezen laan; dameshandschoen, Simons Burg. Knapportlaan 190; dameshandschoen (r.). van Alphem, w. Brouwerstraat 14a; herenhandschoen, Van Veen, Westfranke- lamdsestraat 94; dameshandschoen (glacé), W. Kunst, Burg. Honnerlage 1 paar babywantjes, van Zutphenstraat 33; franje. Slingerland, Mgr. Jongenshandschoen, mevr. Koomon, dlngerdijk 219; 1 paar zwarte damesglacé's, Lange Nieuwstraot; bankbiljet, 911; gouden knopje, Mevrouw Van de Broersvest 81a; bankbiljet, P. de Kaper, Goereesestraat 10; damesarmband, Sla venburg, P. J. Troelstralaan 115; enveloppe met Inh. (geld), De heer Vos, Burg. van Haarenlaan 936, bankbiljet, BIJtenhoorn. Lldulnahof 4; etui Inh. pennen en potloden Boom, Thomas h Kemplsstraat 32; ring mei 5 sleutels, Weergang, Dr. Boslaan 18; vul pen, Nette, Carteslusstraat 20; etui met bril Van Til, Cornelia van Zantenplein 123; bril- etui, Belastingkantoor, Lange Nleuwstraai no. 195; huissleutel, J. Does, Lange Singel straat 86; bos mot sleutels ta etui, De Ligt Van 't Hoffpleln 11; 2 autosleutel», Vermaas, Burg. Knappertloam no. 248b. avond gehouden over het maatschappelijk werk. De heer J. van der Woude, ambtenaar bij de Gemeentelijke Sociale Dienst had de leiding van deze bijeenkomst. Deze zette in een kort woord uiteen wat de be doeling van deze avondenreeks is. „Het belangrijkste is wel elkaar te leren kennen. Belangrijk is, dat het kerkelijke en particuliere wetrk enerzijds en het werk van de overheid op elkaar ingeschoten raken. Dit kunnen we ook bereiken met vakliteratuur, commissies en comite's en uitwisseling van standpunten, maar daardoor leren we elkaar nog niet kennen." Vervolgens gaf de heer Van der Woude een korte toelichting op het onderwerp van deze avond. „De aan wezigen hebben recht te weten, waar om juist dit onderwerp in het winter- programma was opgenomen. Dit on derwerp luidde: „Wat verwacht de stadsbewoner van het maatschappe lijk werk?" Is dit hulpverlening of nog iets meer? De hulpbehoevende behoeft niet meer te vragen maar kan eisen. Hij kan geld eisen op grond van de Al gemene Bijstandswet en verpleging verlangen op grond van de Algeme ne Wet Bijzondere- Ziektekostenverze kering. Zo treedt ook binnenkort een Wet Sociale Werkvoorziening in wer king. waaraan h,et beginsel van recht op arbeid ten grondslag ligt en nog een nieuwe Woonwagenwet. Dit alles regelt de rechtspositie van de hulp vragende. Aan de kant van het aan bod zien we ook het nodige verande ren. In de subsidieregelingen, in de ontwikkeling in de grote steden en ook in het buitenland zien we een toe- De heer J. W. Jansen, interieur ar chitect en sociaal pedagoog te Bilt- hoven bracht zijn betoog niet als man van de wetenschap, maar als kunste naar: „zaak is. dat men de ogen open heeft voor het echt schone. Er is ech ter veel valse schoonheid omdat de mens te veel verknoeid heeft aan de cultuur," zo meende hij. Hij achtte dit een ernstige zaak. Hierover handelen ook de boeken, die hij zijn gehoor aanbeval en die ter inzage waren gelegd. Bovenaan de boekenlijst had de heer Jansen de Bijbel genoteerd en verder boeken als Chesterton: „Wat mankeert de wereld?"; Martin Buber: „Zijn leven en Werk" en de gedichtenbundel „Vo gels en Vissen" van Guillaume van der Graft, die sprekei1 in zijn betoog nog extra noemde. Echt-onccht Ook met zijn boekenlijst wilde spre ker zijn mensen zelf laten denken over hoe het ook anders kan. In zijn Lichtbeelden, stelde de heer Jansen echt en onecht steeds tegenover el kaar". Onecht is als we onze vrije tijd persé nuttig willen maken. Als we dat willen, weten we niet wat le ven is. Echt oud zijn is zo moeilijk omdat de cultuur gevangen zit in de productiviteit. Echt oog te hebben voor het leven en de kunst het leven te beoefenen moeten we al leren op de kleuterschool. We moeten het le ven ook niet anders maken dan het is. We hebben méér aan een sombe re en norse verpleegster, die levens echt is. dan een verpleegster, die al- begint." Door middel van licht-beelden na de pauze liet de heer Jansen zien, dat chic ingerichte flats, maar wel bij de levensechtheid niet te vinden is in een boer in een blauwe kiel, bij var kens in een hok en bij een koe in de wei. De eenvoud, die het kenmerk is van het ware, zien we ook in allerlei gebruiksvoorwerpen. Zo eenvoudig als de vorm van een goudse pijp kan zijn, zo eenvoudig moet de maat schappelijk werker zich verstaan met de ander. ARENA: The War wagon, 14 J. (prol.) ooo CENTRAAL: Sexy In neon. It J. O CINEAC NRC: Zeventien, 18 J. (prol.) OO CINEAC AD: Cosa Nostra, erfvijand van de FBI, 14 j. CINERAMA: Cinerama bezoekt Rus land, a.l. O-Ob COLOSSEUM: 3-S-3 pokert met Moskou, 18 j. <X> CORSO: The sound of music, a.l. (prol.) bbb GRAND: Irma la Douce, 18 j. (prol.) OOO HARMONIE: Dodenspoor van een kil ler, do t,m zo, 18 J. b Zwendel in een striptease-club, ma t/m wo, 18 J. b KRITERION: Les créatures, 18 j. bbb LUMIERE: Vakantieperikelen met Funes-te gevolgen, a.l. bbb METRO: Dr. ZJlvago, 14 j. (prol.) bbb PASSAGE: Blow up, 18 j. bbb PRINSES: The professionals, 14 J. b REX: iwo Jima, 14 J. bb STUDIO '82: Wat deed JIJ nou in de oorlog, pappie? 14 J. bbb THALIA: Spel met de zonde, 18 j. b T VENSTER: Le depart, 14 J. bbb Obbb-zeer goed bbb - goed bb middelmatig b beneden de maat it première Vijf maanden na de oprichting be schikt de Kethelse dansclub De Harg al over zo'n goede 300 leden. Reden vond het bestuur om een eigen clubblad op te rieten. Een dezer dagen viel dit in onze bus: Een leuk uitziend, goed ver zorgd maandblad. Alleen de druk laat wat te wensen over. Er staat een overizhet in van wat De Harg alzo heeft gepresteerd; er wordt wat achtergrondinformatie gegeven van groepen die al hebben opgetreden en bovendien beschikt het blad over een agenda die ons ver telt wat er nog meer op beatgebied valt te smullen. En volgens deze zelfde agenda zullen de eerstkomen de keer de Triffids acte de presence geven. Er staat helaas alleen maar dat dit gebeuren als slotfestijn van de maand februari zal plaatsvinden. We zullen dus maar aannemen dat hiermee zaterdag 24 februari wordt bedoeld. In verband met het carna val wordt het meebrengen van feest neuzen e.d. op prijs gesteld. Tenslotte staan er nog in eeit leuk artiekeltje over de mode en over de Schiedamse boetieks in het bijzonder en natuurlijk, met moet met zijn tijde mee een schreeuwstukje van een onbeheerste jongeling over het Amerikaanse optreden in Vietnam. Al met al een blad om trots op te zijn. Tanden blank-Adem fris Onbetwist de bestetandpasta Sjaloom-manifestatie op Den Alerdinck „Met elkaar verder!" luidt het motto van een gezamenlijke mani festatie van Sjaloom in Odijk en het vormingscentrum den Alerdinck te Laag-Zuthem (bij Zwolle) voor ker kelijk- (kath.-prot.) gemengd ver loofden en gehuwden op 23 en 24 maart 1968 op den Alerdinck. Het programma vermeldt een open forumgesprek over het oecumeni sche huwelijk, de film: „morgen zijn ze groot", bijbelstudie, actie-planning en een maaltijdsdienst. Voor de kin deren is er een kindercrèche. De leiding berust bij Bruno de Roeck en bij de heer Eimert Pruim, cursuslei der op den Alerdinck. Dit oecumenische weekend werd voorbereid door een commissie be staande uit de heer D. Coppes van de S.O.S.-telefoon-hulpcentrale Cor relatie te Odijk; pater S. Jelsma m.s.c. van de bijbelse leergang te Utrecht; ds. A. Klamer van het oe cumenisch radiopastoraat te Hilver sum; E. Pruim, lid van de Sjaloom- groep; en B. de Roeck van de Vlaam se Diepgang-beweging.

De Havenloods | 1968 | | pagina 16