nonopole Echtpaar Vlasveld poogt jeugd uit Dieselstraat op te vangen Aantal ongelukken in 1967 gedaald Rosi's „Wie doodde Salvatore Guiliano?" Deurknop voor postkantoor Première voor Filmkring: KUNSTGEBITTEN Rotterdams Jeugdfestival telt al 300 deelnemers Niet lekker high, maar helpen JEUGDHAVEN HEROPENT DE HAVENLOODS 17e jaargang no. 16, donderdag 15 februari 1968 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". De klacht die de directeur van het postkantoor Schiedam onlangs in ons blad heeft geuit omtrent er gerlijk vandalisme in de hal van het bijkantoor aan de Dieselstraat heeft vruchten afgeworpen. Dat is vooral te danken aan het echt paar H. Vlasveld, dat zich bijzon der heeft ingespannen om deze zaak geregeld te krijgen. Zodra het echtpaar had kennisgenomen van de klacht, heeft het zich met deze aangelegenheid bemoeid. Het gevolg was dat enkele jonge ren die zich aan de kwade daden schuldig maakten, zich vrijwillig bij het echtpaar Vlasveld hebben gemeld en met dubbeltjes en kwartjes een bedrag van ongeveer acht gulden bijeen hebben ge bracht voor een nieuwe deurknop „Het zijn echt geen vernielers of lastige jongens en meisjes, maar ja, hoe gaat het als zij zich vervelen? Wat de één niet weet. dat weet de ander", aldus heft echtpaar Vlasveld, dat sinds twee maanden bij het bij kantoor een cafetaria exploiteert. Daar blijft het niet bij, al moet ui teraard in de eerste plaats aandacht worden besteed aan het bedrijf, dat toch wel stevige lasten heeft te dra gen. De heer en mevrouw Vlasveld po gen de jeugd uit de Dieselstraat en omgeving zoveel mogelijk op te van gen en wat amusement te bezorgen. „Het komt er niet zo op aan, of ze hier soms een paar uur op een Cola- tje zitten. Per slot van rekening moe ten de meeste meisjes en jongens ook van hun zakgeld rond zien te komen. Wij vinden het belangrijk, als we iets voor deze jongeren kunnen doen en als ze hier zitten, halen ze in ie der geval geen kattekwaad uit", aldus het standpunt van.de Via»voider Erezaak Met name mevrouw Vlasveld heeft zich bemoeid met de kwestie van de baldadigheden in het postkantoor. „Natuurlijk wist ik niet precies wie er bij betrokken waren, maar ik heb met alle meisjes en jongens die hier in de zaak komen, en dat zijn er nog al wat, gepraat. Ik heb hun geweze,, op .de narigheden die er het gevolg van kunnen zijn als de directeur van het postkantoor inderdaad zou besluiten om de posthal 's avonds te sluiten en ik 'heb hun aangeraden te zeggen wie er bij betrokken waren. Zo kwamen er enkelen voor de dag, maar ook an deren, die niet mee hadden gedaan, zagen het als een soort ere-zaak om alles in orde te brengen. Zo kwa men ze vanzelf met dubbeltjes of kwartjes voor de schadevergoeding. Toen ik dat vertelde aan de directeur van het postkantoor vond die het zo geweldig, dat hij meeteen besloot de maatregel niet uit te voeren". Later hebben nog enkele gesprekken plaats gehad, o.a. met de wijkagent, de beer C. J. Goutziens, die zich véél moeite getroost om de jeugd in deze omgeving in goede banen te leiden. Overigens is het wel merkwaardig dat terwijl van veel, zo niet alles de schuld wordt gegeven aan de jeugd, ook ouderen zich niet ontzien bescha- Hoogstraat 2 Schiedam Tel. 268808 donderdag 8, vrijdag 7-9.15 zaterdag 2-7-9.15, zondag 7-9.15, dinsdag 8, woensdag 8. HERCULES, DE HELD VAN DE OLYMPUS (The son of Jupiter) BRAD HARRIS - ELKE AHRENOT BRIGITTE COREY 14 jaar zondag 2-4.15, woensdag 2. DODENVAL IN DAKOTA JOHN LUND 14 jaar zaterdagnacht 24 uur HET MYSTERIE VAN HET ZWARTE MUSEUM MICHAEL GOUGH JUNE CUNNINGHAM zien van deze GRIEZELFILM. Cinemascope Centra Film In kleuren 18 jaar 'Mk De Schiedamse Filmkring geeft dinsdagavond 20 februari in de aula van de Rijks hbs en mms aan de Hugo de Grootstraat 4, de première van de omstreden Italiaanse film over de ac tiviteiten van de Maffia: „Wie doodde Salvatore Giuliano?" van Francesco Rosi. Aanvang 8 uur. Ook niet-leden hebben toegang. De scholieren en houders van het CJP genieten een aanzienlijke reduktie. Na het zien van deze rolprent blijkt, dat men met een zeer belangrijke film heeft te maken. In Italië heeft de film in 1962 nogal wat stof doen opwaaien. Twaalf jaar na de dood van Salvatore Giuliano (één der leiders van de Maffia) werd een commissie uit het digingen of vernielingen aan te rich- ten. Jongeren vertelden nl., dat zij een oudere heer in woede zagen ontste ken, toen de postzegelautomaat niet snel genoeg naar zijn zin werkte. Hij gaf een trap tegen de automaat met als resultaat, dat deze niet alleen de postzegels leverde, doch bovendien het geld teruggaf. „En daarvan krij gen wij dan vaak de schuld", aldus en kele jongeren. Het echtpaar Vlasveld heeft niet de minste last van de buurtjeugd, inte gendeel. Men gaat er plezierig mee om. „Uiteindelijk hebben we zelf ook kinderen, die niet altijd even gemak kelijk zijn", zeggen zij. Hoewel de zaak vooral in de avonduren veel tijd vergt, omdat er een groot aantal jon geren bijeenkomt voor een praatje of een spelletje, wil het echtpaar Vlas veld trachten op de eigen vrije avond, wanneer de zaak dus gesloten is, voor de jeugd wat spelen te organi se wordt met een dergebjke aitvic tie inéëns geconfronteerd, maar je doet dan ook w.at je kunt", aldus de heer Vlasveld, iemand die als oud- hofmeeeter op verschillende schepen wel gewend is met allerlei publiek om te gaan. De klacht is wel, dat er in de omgeving van de Dieselstraat wei nig te doen is voor de jeugd en het zal niet eenvoudig zijn deze op te van gen. Doch het echtpaar Vlasveld wil er, voorzover het de tijd er voor heeft, het zijne toe bijdragen. Herstelwerk De directeur van het postkantoor Schiedam deelde ons mee bevredigd te zijn door de reacties op zijn oproep tot de bewoners van de Dieselstraat. „Ik heb in een rustig gesprek gewe zen op de problemen die er voor onze dienst ontstaan wanneer dergelijk vandalisme zou doorgaan", zo zei hij. Er worden nu maatregelen getroffen om de beschadigingen te herstellen, hetgeen binnen een maand zal kun nen geschieden. „Daarna kunnen we pas constateren, of en in hoeverre de toezeggingen effect zullen sorte ren", aldus de directeur, die mede deelde vooriopig althans niet over te zullen gaan tot sluiting van de hal. REPARATIES le klas werk vanaf ƒ5,— per reparatie. 20-karaats gouden kroon 17,50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA B. en W. willen contactbijeenkomsten In antwoord cp vragen van het raadslid drs. J. Bastiaans (PvdA) omtrent het feit, (jat de gemeente Vlaardingen is overgegaan tot instel ling van wijkvoo^ichtingsbureaus, antwoorden B. en WJ van Schiedam: „Ons college betraeht niet alleen spoed met de toezegging, gedaan me dio december j.l. bij de behandeling van de begroting voo| het dienstjaar 1968, doch heeft reeds als eerste stap om het contact tusseh overheid en burgerij te verbeteren een contact bijeenkomst uitgeschoven voor een deel der bewoners iran de nieuwe wijk Kethel-Groenoord. Indien deze bijeenkomst aanslaat bij de bevolking, zijn wij voornemens meer van deze bijeenkomsten te - beleggen. Andere maatregelen wordegi nog door ons be studeerd en wij vertrouwen binnenkort hierover meer te kiijiien mededelen. Wij zijn van mening, dat het thans niet nodig is voor bestudering van dit onderwerp een J werkgroep in te stellen, waarin naait geïnteresseerde burgers ook raadsleden zitting zpuden moeten nemen. Alstdagelijks bestuur van de gemeente adpt het college het op. zijn weg' te liggoi éérst zelf deze problematiek te bestuderen. Mocht het college tijdens dé studie behoefte hebben aan bespreking in groter ver band, dan zal het hietvan doen blijken Wij wijzereer overigens nog op, dat de oplossing fan deze materie niet al leen gelegen Is in hél aangeven van bepaalde- wegen om het contact tus sen overheid en hurgerij tot stand te brengen, maar ooit ih het vinden van dé nodige financiëléyiiiddelen". „Het doet me deugd, dat de Schie damse politie een kwade naam heeft gekregen bij de onverant woordelijke autobestuurders", zo verklaarde commissaris C. van der Haagen in zijn toelichting op de verkeersstatistiek over liet afge lopen jaar. Het is bekend} dat de politie de laatste tijd een ver scherpte controle uitoefent, met name op da maximumsnelheid en liet rijden ddor het rode verkeers licht. Ondanks de sterke toeneming van het verkeer, nam in Schiedam het afgelopen jaar het aantal verkeers ongevallen af tot 2032. In '66 bedroeg dit aantal 2812. De oorzaak hiervan is tweeledig, ten eerste omdat bij be-' perkte schade de politie geen pro cesverbaal meer opmaakt en ten tweede de openstelling van rijks weg 20, in juni van vorig jaar, die het doorgaande verkeer uit de bin nenstad heeft gehaald. In totaal werden in 1967, 1064 per sonen bekeurd wegens rijden door rood licht. Voor diverse verkeers overtredingen werden 4655 (4891) processen-verbaal opgemaakt. Van de 2032 verkeersongevallen waren er negen met dodelijke afloop, waar van twee slachtoffers onder de leef tijd van 15 jaar. Het voorgaande jaar waren er acht doden. Zwaar ge wonden 78 (65) licht gewonden 561 (589). De cijfers tussen haakjes zijn die van 1966. OORZAKEN De oorzaken van botsingen waren in 388 (555) gevallen het niet verle nen van voorrang, 172 (221) de door gang niet vrij laten, 218 (320) onjuist passeren, 118 (202) onvoorzichtig achteruitrijden, 351 (424) onoplet tendheid, 101 (138) doordat voetgan gers onvoorzichtig overstaken, 103 (177) door slippen, 28 (31) door tech nische gebreken. „We streven er naar, het aantal ongevallen zo laag mogelijk te hou den doch een nulpunt zal in deze nimmer worden bereikt, „aldus com missaris Van der Haagen. Bij de botsingen waren 4132 (5736) objecten betrokken, waarvan 2157 (2983) personenauto's, 310 (620) vrachtauto's, 632 (822) bromfietsen, 206 (297) fietsers en 202 (241) bestel- uto's. Sinds de openstelling van rijksweg 20 in juni, hadden daar en op de af ritten 19 ongevallen plaats. Op de ze bra's 32 (64) aanrijdingen. Hierbij werden 27 (20) personen gewond, twee gedood, zes zwaar en 19 licht gewond. Aan 15 bestuurders van motorvoer tuigen (14) en aan 14 (10) brom fietsers werd een rijverbod opge legd in verband met drankmisbruik. Tegen 21 bestuurders werd ter zake van dronkenschap proces-verbaal op gemaakt. Wegens overtreding van de maxi mum-snelheid werden 1192 personen bekeurd, waaronder 671 bromfietsers en wegens rijden door rood licht, 1064 weggebruikers. Er werden 176 processen-verbaal opgemaakt we gens rijden met voertuigen met ver- parlement benoemd met de opdracht de door Francesco Rosi aan de kaak gestelde wantoestanden te onderzoe ken. De film sloeg in als een bom. De mysterieuze dood van de in zijn leven al legendarische Siciliaan was voor Rosi slechts een dramatisch uit gangspunt voor het politieke en maat schappelijke gewetensonderzoek, dat zijn film is. De titelheld komt nauwe lijks in het beeld. In de gevechtstafe relen ziet men af en toe een jachtige figuur in een witte regenjas bevelen uitdelen en bij het begin van de film krijgt de toeschouwer uitvoerig het lijk van Turiddu, zoals hij in Sicilië werd genoemd te zien. De werkelijke hoofdrollen in zijn film spelen de honderden die gebukt gaan onder de „omerta" de zwijg plicht de bange corrupte ambtena ren, de machteloze militaire en poli tiële autoriteiten, de rechters, die tel kens wieer stuiten op een muur van angst en vijandschap, de vele slachtof fers van de misdadige terreur die in hun strijd tegen het onrecht de wraak van de bandieten durven te riskeren, van wie Salvatore Giuliano er één Rosi speurt met zijn camera naar de waarheid achter de feiten (de achter gronden van Giuliano's dood, de gevol gen). Doordat hij de interpretatie en beoordeling der door hem geschetste feiten volledig aan de toeschouwer overlaat, is zijn film zeker geen ge makkelijk werkstuk. Maar mede daardoor en omwille van de cinema tografische vormgeving, mag Rosi's film door geen enkele filmliefhebber worden gemist. Toegang 14 jaar én ouder. Voor de pauze vertoont de Filmkring de Tsjechische poppenfilm „De gla zen stuiter". Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. Zendeling Jorgensen spreekt in groothandelsgeibouw Zondagavond 18 februari om half zeven spreekt in het Dakpaviljoen van het Groothandelsgebouw de Ame rikaanse prediker Meivin Jorgensen, die jaren als zendeling heeft gewenkt in de Kongo Melvin Jorgensen is in Rottendam op uitnodiging van de Volle Evange lie Gemeenschap Rotterdam in het raam van een bijzondere evangelisa- tiedienst, die op deze avond plaats vindt. Naast de prediking is er een aantrekkelijk voorprogramma met o.m. samenzang en muzikale mede werking. Iedereen is welkom, de toe gang is vrij. Inlichtingen over de Volle Evange lie Gemeenschap worden verstrekt door de secretaris: H. Sas, Dosio- straat 236. Rotterdam (Alexanderpol- der) tel. 206996. Commissaris Van der Haagen sleten banden, 86 wegens defecte uit laai;, 29 wegens niet goed werkende remmen, 28 wegens overbelading, 336 weèens overtreding stop- of parkeer verbod en 4655 (4891) ter zake an- derë verkeersovertredingen. Qverigens verwacht commissaris Vaa der Haagen in 1968 een verde re vermindering van het verkeer in de .pinnenstad van Schiedam, wan- neejr de nieuwe rijksweg geheel zal worden opengesteld. Noordzee Veerdiensten verlagen tarieven De directie van Noordzee Veerdien sten heeft met ingang van 12 februari al haar vrachttarieven herzien en met tenminste vijf tot maximaal twintig procent verlaagd. „Deze maatregel heeft onze concurrentie-positie aan zienlijk verstevigd", aldus de heer I. M. Churcher, general manager van Noordzee Veerdiensten. Zij houdt ook in, dat de verladers op het continent wier aanbod door de devaluatie van het Pond Sterling in een sterk concurrerende Britse markt is geko men hun aandeel op deze markt kunnen behouden of vergroten. Vorig jaar vervoerde de maat schappij tussen Rotterdam en Huil, aan de oostkust van Midden-Engeland ruim een kwart miljoen ton lading. Deze dienst, die dagelijks wordt ver zorgd, geschiedt met twee moderne rij-op-rij-af schepen, de „Norwind" en de „Norwave" van 4000 brt. elk. Het Nederlandse aandeel in Noordzee- Veerdiensten, waarin ook Britse en Duitse belangen zijn gebundeld, wordt vertegenwoordigd door Phs. van Om meren en de HoUandsche Stoomboot Maatschappij. De pfdeling Schiedam van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde zal woens'dag 21 februari in gebouw Irene vergaderen. De heer L. Boekhout zal spreken óver „Bloemsierkunst" en een demonstratie geven. Nederlands sortering Voor het Rotterdams Jeugdfestival hebben zich al meer dan 300 deelne mers opgegeven. Een aantal dat wijst op-het f nthousiasme waarmee jaar lijks naar het festival wordt uitgezien. Vandaar ook dat de organisatoren be sloten het festival open te stellen voor zoveel mogelijk jonge mensen. Zo kwamen er verleden jaar ruim 500. Ook dit jaar heeft men de organisatie afgestemd op de deelneming van 500 of'iorcer jongeren. Hoe dSfepèning van het festival op 23februari er uit gaat zien, is be kend geworden. De Rotterdamse schil der Bouke IJlstra is er present met zijn lichtshow, die van beat-mu- ziek wordt voorzien door The living 'cick formation. Tijdens deze lichtshow, projectie op vier wanden, zullen Bas ten Baten burg, Pieter Lutz en Martine Cref- coeur het stuk „De Witters" van Hans Andreus opvoeren. Maar op een totaal andere manier dan tot nu tóe itt het Piccolo-theater is gebeurd. De televisieuitzending „High" toonde allerlei manieren en methoden om een onbevredigde jeugd (en oude ren) tot bewustzijnsverruiming te brengen zonder LSD en andere nar cotica. Er werd een en ander naar voren gebracht over meditatieve technieken, spelen en yoga. Een en ander werd voorgesteld als compensatie in een harde, rationele wereld waarin jongeren zich ver stikt en bedreigd gevoelen. Op zich zelf moeten de onlust, de beklem ming, het verlangen naar geestelij ke verruiming en verrijking, naar ontplooiing van de persoonlijkheid als positieve verschijnselen ge waardeerd worden. Zelfs kan en moet men begrip opbrengen voor de vormen van onaangepastheid die het karakter van een vlucht uit de werkelijkheid dragen. Deze werkelijkheid is voor bepaalde gevoelige naturen, bij een razend tempo van ontwikkeling, dikioijIs on- verdragelijk, temeer waar de ver snelde ontwikkeling talrijke muta ties of „sprongen" inhoudt die als dreigend worden ervaren. Lang niet iedereen kan zich met de werkelijkheid van onze tijd vereen zelvigen. Er ontstaat allerweg een vervreemding die tenslotte tot een „vlucht" leidt, met alle gevaren van bewustzijnsverruimendemid delen die de vervreemding slechts groter en onherroepelijker kunnen maken. Het moet verwondering wekken dat dit probleem niet volkomen anders wordt aangepakt. De geestelijke lei ders van ons volk moeten, evenzeer als de verantwoordelijke politieke leiders en regeerders niet langer, al of niet gesteund door psychologen, sociologen en andere deskundigen, theoretiseren en discussiëren over dit probleem maar voorwaarden scheppen dat de betrokken jongeren (en ouderen) zich daadwerkelijk dienstbaar kunnen maken! Hen moet duidelijk worden gemaakt dat zij de gegeven werkelijkheid niet moeten en niet wezenlijk kun nen ontvluchten, maar dat zij er juist midden in moeten gaan staan. Het gevoel van leegheid, van be dreiging, van onvervuld zijn, kan niet gecompenseerd worden door manipulaties met het bewustzijn en een zich verliezen in allerlei op verlossinggerichte spelen en li chaamsoefeningen. Men kan de ver foeide werkelijkheid niet ontvluch ten, maar men kan deze werkelijk heid aanvaardbaar en zelfs uiterma te boeiend maken door er dienend aan deel te ndhtén,. om hem zodoen- Het is rondweg immoreel, egoïstisch en kortzichtig in besloten clubjes „lief" voor elkaar te zijn en zich lekker „high" maken, om de „rest" van de wereld te laten „rotten"! Deze „Weltschmerz" is met al zijn vergoten tranen over de ellende in de wereld een laf soort romantiek, een schijn-religiositeit, die veel minder van wezenlijke liefde heeft dan de miserabelste zwerver die de kachel aanmaakt bij een zieke oude man. Duizenden eenzame bejaarden, zie ken, en hulpbehoevenden zitten zon der hulp. Laten allen die zo graag „high" willen zijn, hun leegheid vul len met deze mensen te helpen. La ten zij de door hen verfoeide wer kelijkheid aanpakken door het schreeuwend tekort aan hulp op al lerlei gebied te compenseren. Lief de moet gedaan worden en dat heeft niets te maken met „lief doen" en zo nu en dan hard schreeuwen dat het zo'n rotzooi op de wereld is. Het gaat niet om „lief doen", maar ge heel en al om „liefde doen." H.V. JUDOKA'S WEER GOED OP DREEF Tijdens de interland judowedstrijd Nederland—Rusland door Neder land met 6—3 gewonnen heeft het Zuid-Hollands judoteam met 72 ge wonnen van het Nederlands politie- judoteam. De beide vertegenwoordi gers van sportschool Heeck uit Capel- le, P. Lagerwaard en W. Burggraaf, die in het Zuid-Hollandse team opge steld waren, wonnen hun partijen. P. Lagerwaard won van E. den Boer met een beenworp gevolgd door een houdgreep. J. Westerkamp, de tegen stander van W. Burggraaf ging binnen een minuut naar de mat door een beenworp (de-ashi-barai) van de Ca- pellenaar. Met een houdgreep maakta bij tenslotte een vol punt. Het is een verhaal in vervolgen, dat tevens onderdeel is van een totaal gebeuren, waarin ook de sneldichter van Delfshaven, Cohen, en Japie de Portier aandeel zullen hebben. Het zal zich allemaal afspelen in de Mau- ritszaal van de AMVJ. Het verdere festival-programma biedt een keur van mogelijkheden aan allen die in kunst en kunstenaars geïntereseerd zijn. En dat alles voor een habbekrats: f 25. Inlichtingen en aanmelding: Stichting kunst voor de jeugd, Coolsingel 6, tel. 11380, toestel 252. Vrijdagavond 16 februari zal het gerestaureerde jeugdgebouw van de C.J.V. „Jeugdhaven" aan de Lange Haven feestelijk worden heropend. De benedenverdieping is grondig ver bouwd en als sociëteit ingericht. Op de tweede etage is gelegenheid voor biljarten, televisie-kijken, studeren en discussiëren. 9 t/m 18 FEBR. '68 RHOY' HELIPORT ROTTERDA

De Havenloods | 1968 | | pagina 1