Vijftig jaar geleden begon Remmen i<>* „De Kralingsche Troep" m Visser Neerlandiaprijs voor dokter Voet uit Rotterdam halve prijs 29." 39." Polyester-Katoen o.a. Jehlenka herenregenjassen slechts 2 dagen DE HAVENLOODS DONDERDAG 15 FEBRUARI 1968 IT Vijftig jaar geleden, werd in Kralingen een padvindersgroep „De Kra lingsche Troep" opgericht. Dit zal op 18 mei luisterrijk gevierd worden, onder meer met een reünie van voormalige leden in de Rotter- damsche Manége, waar tevens een tentoonstelling van de geschiedenis van de groep zal worden ingericht. Daarbij zal naar voren komen dat de padvinderij vele jaren dè jeugdvorming was buiten gezin en school verband voor jongens van acht tot achttien jaar. Die vorming is van belang geweest, alleen al omdat zij voor honderden, die nu een voor aanstaande plaats in het maatschappelijk leven van Nederland en vooral van Rotterdam innemen, de wereld was waarin zij buiten het ouderlijk, huis en het schoolgebouw leefden. plaatse waar nu het restaurant „In de Rustwat" ligt. Deze blokhut was echter ook in gebruik bij het Kraling- se Volkshuis, wat tot moeilijkheden leidde, zodat men in 1928 overging ruimte in de ambtswoning Ook nu is de Kralingse padvinders- groep nog een bloeiende vereniging, maar de tijd lijkt aangebroken dat de padvinderij overweegt of zij plat getreden paden bewandelt in plaats van pioniert in een nog niet in kui tuur gebracht gebied. De wereld rond om verandert snel; daarom zal de padvinderij vormen moeten zoeken en vinden die jongens van nu aanspre ken. Op 20 maaft 1911 richtte de Rotter damse assuradeur mr. J. R. Goddard in zijn woonplaats een plaatselijke padvindeirsbeweging op, die afdelin gen kreeig in de vorm van „groepen", van no. 1 ai genummerd. Deze groe pen waren sterk aan de Rotterdamse stadswijken gebonden. Ook de levens beschouwing kwam om de hoek kij ken: nummers 6, 7 en 8 werden ge reserveerd voor de christelijke pad- vindersgroepen. De „Kralingsche Troep" is in feite voortgekomen uit groep 3, een in die diagen nogal avontuurlijk en moeilijk te leiden stel jongens. De leider van die groep. ir. P. J. Winkler Prins, •wiens vader, een bekend huisarts in Kralingen, in het bestuur van de Rot terdamse padvinderij zat, beviel de sfeer van de derde groep niet langer; hij trók zich terug om een nieuwe groep te vortmen, die aanvankelijk nummer negen, maar toen dit cijfer ook voor de christelijke groepen ge reserveerd werd, na enige weken nummer tien kreeg. Dat gebeurde om precies te zijn op 17 januari 1918. Op Nieuwe impulsen 15 o.rnHl van dat iaar de geboortedag venweg, een echte lijnbaan, waar des tijds nog touiw getrokken werd en die zich uitstrekte tot aan de ringvaart. Hier vertrok men in 1931 en na nog enige maanden gastvrijheid genoten te hebben in het clubgebouw van de C.J.M.V. „Onerimus" en daarna on derdak gevonden te hebben in een leeg herenhuis aan de Kralingse Pias laan van J. Hudig LJzn., firmant van Hiudig Co., betrok men in 1932 een eigen clubhuis. Dit was een nieuw houten gebouwtje tussen het Kraling se bos en de wielerbaan, gelegen aan de Ceintuurbaan. Lang had men ér geen plezier van, want het jaar daar op werd het door vandalen in brand gestoken. Tijdelijk verbleef de groep in het districtshoofd'kwartier aan het Haring vliet, totdat op 29 september 1934 een herbouwd en groter clubhuis geopend kon worden. Dit tehuis, dat met het daarom heen liggend land naar de ge boortestreek van St. Joris „Cappado- cie" gedoopt werd, is nog steeds als zodanig in gebruik. Wel is de omge ving door de aanleg van de autowe gen naar en van de Brienenoordbrug tegenwoordig aanzienlijk veranderd. Vooral r waar het Nationaal Hoofd kwartier gevestigd was. ingeschreven. Merkwaardigerwijs gingen vijf pad vinders uit die oude branieachtige en ongedisciplineerde groep 3 over naar 'de Kralingse troep; Henk Volkerts Nico van deT Velde, Wim Goudzwaard en Eddie Cool. Andere jongens ^«on middellijk toetraden waren Jan Hoff mann van Hove Adriaan en Lou Hein- sius Hans Coert, Hein van Suylekom, •Ben'Resting, J. W. Rotseheid, Ab van Renterghem, Ru en Fred Hoogewerff en John Soer. Allemaal namen die erg Kralings aandoen. Dit stadsdeel was immers tussen de beide wereld- oorlogen miin of meer het „Wasse naar" van de Maasstad. Het was toen „in" padvinder te zijn! Al gauw kwamen Peter Buyze. Cees Chevalier, de broeders Ben en Gas Croon, Cor Jaquet, Albert Goudnaan Hans van Aken van der Laan, Lou La- maison van der Berg. de beide Lam berts, drie jongens Mees, Manus en Jan Pool, vier Van Suyleteoms, Hector van Vierssen Trip en veie anderen de gelederen versterken. Clubhuisperikelen De groep bezat aanvankelijk geen clubhuls. Men kwam bij elkaar in kel ders op zolders of in tuinhuisjes van het ouderlijk huis, Dank zij mr. dr. K. P. van der Mandele, modht men in maart 1921 een ruimte betrekken in een blokhut, die op het landgoed van de familie Van Hoey Smith aan de Lage Honingerdijik stond, ongeveer ter nu... beduidend goedkoper Met dit zelfklevend* plastic tovert U, zonder punaises, zonder lijn..., weer fleur en kleur op verveloze planken, deu ren, muren, dienbladen, prulle- manden enz. Zelfklevend* plastic, dat U in een ommezien aanbrengt, wiir U wilt... verkopen wij voor nog géén gulden per meter. Zij Sb JAAR KRAUNOSCHe TROEP" WurliTzer Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit plakplastie, In diverse dessins, o.a. kinderdessins en In effen kleuren, 45'cm breed, In coupons van jgL Jfk 2,5 en 5 meter. /1/J per meur aJ iuur met recht van koop m v.a. p.jnnd. zonder eerste storting Demonstraties van Slle modellen te Rotterdam dagelijks van 10 -4 uur door onze Wurtltzer-organlst Wurlltzer-school vlot orgelspelen. Enorme sortering Piano'sPrijzen v.a. 675s- Hlllir met recht van koop •iiiiiitH vanaf ,15." p.mnd. zonder eerste storting -Letwel: :hoge inruilwaarde.. voor Uw oude PIANO, HARMO- I NIUM of ELECTRONISCH ORGEL Vraag folders en inlichtingen bij j de Wurlitzer-importeur: •JJPj CUn tel. of schrift. feest. estersingel 42-44 «R'dom tel. (010) 13 50 25 kwam toen onder leiding van H. E. Madlette de Buy Wenniger. Vaandrigs waren dr. A. J. Teychiné Stakenburg en ir. P. van Dijk en troepleider, prof. dr. J. Nauita, toen uiteraard nog niet voorzien van hun academische titels. De Hanenpatroui'lle van de groep wist in 1939 op Ada's Hoeve in Ommen de Nationale Pataouillewedistrijden te winnen, de hoogste onderscheiding voor verkenners. Uiteraard zagen de bezetters tn de oorlogsjaren niets in een beweging die haar oorsprong vond in Engeland. Zij moesten bovendien niets hebben van verenigingen die niet in de geest van hun leider waren. De „Kralingsche Troep" is echter wel blijven bestaan. Zij heeft haar oranje das vervangen door een met een geel fond met een rode ster naar het wapen van Kra lingen. Met die provocerende oranje das heeft zij zich overigens toch nog wel tot 1943 getooid. Aan die oranje- dassen was de groep gekomen, toen in de novemberdagen van 1918 door ver kenners burgerwachtdiensten bij de Botersloot en het stadhuis verricht werden. Dat was in de week dat de aarzelende burgemeester Zimmerman de revolutie zag overwaaien naar de Maasstad. De vale blauw-met-groene dassen werden toen vervangen dooi de koninklijke kleuren. Het verhaal gaat dat op grond van deze aktlvltei- ten de groep aan Prins Hendrik heeft gevraagd en dat recht van hem heeft verkregen hun oranje hals doeken t,e mogen bestendigen. Na de bevrijding leidde dr. G. H. Bast enige jaren de veelkoppige ver kennerstroep, geassisteerd door een keur van vaandrigs. Er ontstonden zelfs drie vendels. Mr. J. Metzlar ver vulde toen lang het groepsleidersohap dat hij in oktober 1959 moest overge ven aan A. J. Bouwers die op zijn beurt de leiding tegen het eind van 1966 overdroeg aan A. Sanders. En in al die jaren werden er op zaterdag middag oefeningen en tochten gehou den, vonden er met Pinksteren en in de zomermaanden kampen plaats, waaraan velen onvergetelijke herinne ringen bewaren. En wanneer er in de stad „iets te doen was", vervulden de leden maatschappelijke diensten. In de maatschappij Van de jongens die eenmaal van de groep lid waren, hebben de meesten leidinggevende posities in de maat schappij verworven. Van hen hebben veirscheldenen in de sector van het maatschappelijk werk nationale en lo kale initiatieven genomen. Zo richtten dr. Stakenburg en E. H. Wenniger in 1944 de latere Rotterdamse Jeugdge meenschap op; vestigde eerstgenoem de de Rotterd'amsche Stichting Onge organiseerde Jeugd en het meisjescen trum „De Zonnebloem" waaruit het Nationaal Centrum Vorming Bedrijfs Jeugd is voortgekomen. De groep mag dan ook op 18 mei met recht, haar jubileum vieren, en wel in de ietwat deftige Rotterdam se Manége, waar tijdens de reünie van oud-leden H. E. Maillette de Buy Wen niger in de namiddag een lezing ver lucht met dia's zal houden, een ge meenschappelijke maaltijd zal worden opgediend en een tentoonstelling over Kamperen oude stijl de geschiedenis van de groep zal wor den georganiseerd. Vervolgens staan een puzzeltocht en een kampvuur op „Cappadoclë" op het programma. Een slotbijeenkomst vindt plaats op het motorschip „Jan Backx" in de Parkhaven. Uit de gehele wereld zullen voormalige leden er zijn er sinds 1918 ongeveer 850 op deze reünie elkaar weerzien. Nog van deze tijd Afgezien van de vele „slechte" za ken, die de padvinderij in vroeger da gen terecht of ten onrechte werden toegedicht, mag men zich afvragen of het verkennen, zoals het ook nu nog plaats vindt, nog wel van deze tijd is, een tijd van maanreizen, van een vertechniseerde wereld, van een com puter-intellect, van politiek engage ment met het gebeuren in die wereld, waar geen jungle van bomen meer bestaat, maar wel een woestijn van botsende meningen en oorlogen. Te veel wellicht heeft de padvinde rij, worstelend in haar oorsprong, het accent gelegd op de technische vaar digheid, die intertijd van nut was voor Baden Powell en de zijnen in de Afri kaanse wouden. Waarom heeft ook de Nederlandse padvinderswereld zo per tinent de kunst en de sport uit haar midden gebannen, zelfs in een tijd toen hier algemeen nieuwe inzichten over gehuldigd werden? En ook: waar om bleef en blijft zij ook nu nog ogen schijnlijk de wouden van het verleden verkjennen? temamid als dr. Stakenburg, secreta ris van de Stichting Vakopleidingen Havenbedrijf, gelooft wel in het spel van „verkennen" voor déze tijd. Hij zegt: „Bij de opleiding op de haven vakscholen is er bijvoorbeeld dank baar gebruik van gemaakt. De goede leraar en vormingsleider zal er met eigen fantasie en creativiteit veel mee kunnen bereiken. Natuurlijk mogen sport, vrije expressie, schouwburg-, museum- en tenitoonstellingsbezoefc en muziek niet vergeten worden. Maar ook hier geldt weer: interpreteren en aanpassen bij de veranderende tijds omstandigheden^ Ti/77?7P<:tere ^uid? UJiUllKO. Babyderm-zeep Wel, de metro rijdt. Al weer bijna een week en naar het weekend ons - geleerd heeft met daverend succes. We hebben al een nieuw werk woord gesignaleerd, metroën. Vrij dag werden de remmen voor een be perkt publiek losgegooid. Op foto's heeft men niet veel meer gezien dan prinses Beatrix en prins Claus, maar er waren toch wel een paar meer mensen, 1800 ongeveer. En fin, zo kwam Claus toch nog bij de ondergrondse. Het was een heel feest. We hebben het allemaal meegemaakt. De toe spraken van de burgemeester en staatssecretaris Keyzer, de Mari nierskapel en het RET-mannenkoor en de film over de metrobouw. Toen de trein in. Langs alle perrons waar druk gemusiceerd werd, op naar het station Zuidplein waar Rotte's Mannenkoor erg stond te zingen. Prachtig, prachtig alle maal. Daarna met zijn achttien honderden aan de lunch. Een beetje veel om eens gezellig te babbelen, maar lekker was het wel. Verschillende metro-bezittende-steden willen een duit in het zakje doen. Zo ontvingen burgemeester en me vrouw Thomassen een uitnodiging in 1972 in München de Olympische Spelen bij te wonen. De op een boekwerk gelijkende invitatie werd door de directeur van Gemeente werken, de heer Peter Engelbrecht namens burgemeester Vogel van München overhandigd tijdens het di ner dat Rotterdam zijn buitenlandse Metro-gasten in de Burgerzaal aan bood. De heer A. H. Grainger, de voorzit ter van de U.I.T.P. in Brussel gaf de verguld-bronzen penning van de Internationale Unie van Openbaar Vervoersorganisaties aan burge meester Thomassen als bewijs van erkentelijkheid voor de gastvrijheid van Rotterdam. De burgemeester van Barcelona liet zijn vriendelijke brief vergezeld gaan van een bronzen model van een befaamde fontein ln zijn stad. De vroegere directeur van Gemeen tewerken van Hamburg, de heer G. Mandel, stak de loftrompet over de prestaties van de Rotterdamse Metrobouwers, waarbij hij in het bijzonder ir. Plantema eer bewees. Onder de vele gasten was ook de heer L. l'Allier, de directeur van het Stedelijk Vervoersbedrijf in Mon treal, die uit eigen ervaring kon vertellen dat de zonnewijzer die Rotterdam aan Canada's grootste stad heeft geschonken, het uitste kend „doet". Talrijk zijn verder de gelukwenstelegrammen en -brieven die er de afgelopen dagen uit het buitenland zijn binnengekomen. Voorts is er een fraaie grammofoon plaat uitgebracht met de naam „Juich Rotterdam". Op de plaat 12 Rotterdamse liederen en marsen, gespeeld door de Marinierskapel en gezongen door het RET-mannenkoor en het politiekoor Hermandad. Eer ste nummer van de plaat hoe kan het ook anders de Metromars, gecomponeerd door J. P. Laro, tekst van Marinus van Henegou wen. Tijdens de openingsplechtig heid werd een exemplaar van de plaat aangeboden aan het prinselijk paar, dat bovendien een „vrijkaart voor het leven" voor de metro kreeg Weggegooid geld als u het ons vraagt, maar het is een mooi ge baar. En zo ging het allemaal. De metro rijdt. Het went al weer. Mooi stuk werk. Prachtige oeververbinding. Kortom, een aardig trammetje op zich. Zaterdag worden in de Rolzaal aan het Haagse Binnenhof de Visser Neerlandia prijzen uitge reikt aan talrijke verdienstelijke Nederlanders. Onder hen: dr. H. A. Voet, keel-, neus- en oorarts te Rotterdam. Hij krijgt ƒ1.000.- voor zijn een-acter „Slakken en vrouwen." Verleden jaar pleegde hij met onze redactie overleg om deze eenakter te laten meedingen in onze toneel prijsvraag. Gezien de bedoeling van onze wedstrijd was dat uitgesloten. Dr. Voet besloot zijn werkstuk nog wat bij te schaven en in te sturen naar de Visser Neerlandia prijzen. Zelf zegt hij van zijn stuk: „Slakken en vrouwen" is een paro die op de techniek, die zelfs gevoelens tussen mensen meent te kunnen me ten. Gevoelens echter zijn onmeet baar. Ze zijn wel te beïnvloeden. Als men van twee gelieven die elkaar een uur zien, eist dat ze tien formulieren invullen dan wordt hun liefde beïn vloed. Als men van een arts eist, dat hij eerst formulieren invult voor hij met zijn patiënt kan praten dan wordt ook de verhouding arts-patiënt ongun stig beïnvloed. Ook de onvolprezen technische medische apparatuur (kunsthart, -longen, -nieren) kan door te veel techniek verkilling geven en de patiënt ontmensen, hoe bijzonder dat apparaat ook is". Betekent het dat zijn stuk o.m. een aanval is op de papieren rompslomp van ziekenfondsen en verzekeringen? Dr. Voet spreekt de conclusie niet tegen. Hij heeft veel nagedacht over de verhouding arts-patiënt. Over het algemeen vindt hij dat er wat aan hapert. Administratieve beslomme ringen en technische ontwikkelingen dreigen steeds meer de menselijke communicatie eerste voorwaarde tussen arts en patiënt in de weg te gaan staan. Hij is na tien jaar huisarts te zijn geweest specialist geworden. „Dat was na de oorlog", zegt hij. „Iedereen wilde wat anders. Maar in mijn ziel ben ik huisarts gebleven. Huisarts, dat betekent in de eerste plaats, praten, horen, luisteren en Vroeger sport CARAVANS - BOTEN VOUWWAGENS \SlestailimrEn Weslerkade 24 -tel.010-264850- Schiedam sport doet („Vroeger was alles sport. Mijn broer en ik waren reuze goede voetballers. Toen mijn broer in Bata via kwam was hij een sensatie, een soort Cruyff) heeft hij de pen ter hand genomen. Hij is er zelf nog verbaasd „Want", zei hij, „vroeger had ik de pest aan literatuur. Alles was sport. Maar ja, ik kreeg last van mijn rug". Twee van zijn pennevruchten, ook toneelstukken, verschenen onder het pseudoniem Henri van Hillegaers- berg, in druk: „De weegschaal" en „De vreemde vogel". Het eerste werd gespeeld door het Marnix-gymnasium en de meisjes van het Breitnerlyce- moeilijk. Ik heb links en rechts werk opgestuurd. Naar de radio, naar de televisie. En altijd krijg je briefjes te rug, vriendelijke, met de mededeling dat het erg aardig is, maar „voor ons minder geschikt". Toen ik „Slakken en vrouwen" had geschreven, dacht ik, ik stuur het op en dan schei ik er mee uit. En op dat moment win je een prijs. Vreemd". Korte verhaal Omdat het bloed nu eenmaal kruipt waar het niet gaan kan, stortte dr. Voet zich op een andere tak van de schrijverij: het korte verhaal. Toen hij Carmiggelt op een avond voor de tv. een verhaal hoorde voorlezen dacht hij (zoals zoveel anderen) dat pro beer ik ook. Uit zijn artsen-ervaring herinnerde hij zich tientallen voor vallen die zich uitstekend leenden als onderwerpen voor korte schetsen. Alex van Waaijenburg had er belang stelling voor. In zijn radio-ziekenpro- gramma „Zonnebloem" leest Luc Lutz af en toe zo'n cursiefje voor. Dr. Voet: „En nu word ik bedreigd door succes. Er is namelijk een gro te uitgeverij die de beste verhalen in een pocket wil bundelen". De vraag die overblijft is, wordt zijn eenakter gespeeld? „Ik hoop het. Dat "Jjilenka regenjassen met nylon ge voerd, sterk, kreukherstellend, was- baar en plooihoudend. In verschil lende modekleuren. Serie 1 i&5tr Serie 2 J&Xl Clm 9 u schri ftel i jke orders Per k lont slechts één regenjas. ROTTERDAM t SmierlandMloon tASIogtwhtroot ROTTERDAM ROTTERDAM HOOGVLIET SCHIEDAM VLAARDINGEN LEIDEN ZEIST ARNHEM In de badkamer, hall, gang, of slaapkamer, overal komt het van pas, zo'n handig toilet spiegeltje. Fraaie toiletspiegel, 29 x 19 em met praetisch afwasbaar plateau, geheel afgebiesd met goudkleu rige strip, verkrijgbaar in diver se kleuren. Nu koopt U deze toiletspiegel voor nog géén driegulden. 29 x19 cm Vrijdag cn zaterdag verkopen wij deze fraaie toiletspiegeltjes met plateau, 29x19 cm in diverse tact over gehad. We zullen wel zi 5^*1 Gtin tel. of schrift, best

De Havenloods | 1968 | | pagina 6