TiF H&VFNTilllTlx nonopole GROTE TOEKOMST „VINGERSTEDEN"? Gezin De Bruin is voor tweede maal geëmigreerd LAATSTE NIEUWS KIIHSTfiEBITTEN Verbinding Groenoord-Holy niet eerder dan volgend jaar 6 UUR GEWEEST! BLOEMEN VERGETEN? Supra-gemeentelijk Metro-lijn Probleemkindje Rijnmond gevolg schaalvergro NA ZUID-AFRIKA NU AUSTRALIË 7*;< m1*1 s hij vaak op als conferencier en als zanger. Die talenten heeft hij ook tij dens zijn verblijf in Zuid-Afrika niel verborgen gehouden en vaak trad hij op, o.a. voor de Nederlandse vereni ging aldaar. „Ik hoop maar, dat ik daartoe in Whyalla of Adelaide ook de kans krijg", vertrouwt hij ons toe. Ook in die plaatsen zijn Nederlandse verenigingen, zodat de kans er wel in zit. De heer De Bruin komt in dienst van de Broken Hill Prop., een me taalindustrie, waar een flat het eerst onderdak zal geven. Later zullen ook bungalows van het bedrijf beschik baar komen. De 16-jarige zoon Pieter, die in Schiedam lid was van O.B.K., komt in Whyalla op de Bedrijfsschool. „En nou zie ik de juffrouw van school niet meer", huilt de zesjarige Tonny als de onderwijzeres weg is. „In Australië zijn ook aardige onder wijzeressen", troost de tienjarige Bet ty op de toekomst vooruitlopende. Ach ja, emigreren is immers vooruit zien? xondag 2-4.15, woensdag 2 RIN-TIN-TIN DE DAPPERE WOLFSHOND (The challenge of Rln-Tin-Tln.) JIM L. BROWN - LEE AAKER Rin-Tln-Tin offert zijn vrijheid om zijn jonge baas te redden. Regie: Robert G. Walker Columbia International a.l. JONG EN DOORTRAPT (13 West Straet) ALAN LADD - ROD STEIGER KENNETH McKENNA Zij werden gangsters uit tijdver- drijf. Regie: Philip Leacock Columbia International 18 jaar De heer J. G. Bosman, Obrecht- straat 14, Schiedam en anderen, heb ben bij brief van 10 november 1967 verzocht de Laan van Bol'Es ten be hoeve van het rijwiel- en voetgan gersverkeer door te trekken naar de woonwijk Holy te Vlaardingen. Een verbingdingsweg tussen de woonwijken Groenoord en Holy zou inderdaad gewenst zijn. Zonder deze kunnen de bewoners van deze twee wijken elkaar slechts met een omweg via de Hargalaan bereiken, met alle ongemakken van dien. Aan deze minder prettige toestand kan echter nog geen einde worden gemaakt, omdat de beoogde verbin ding om verschillende redenen voor lopig niet kan worden aangelegd. Rijkswaterstaat is eind vorig jaar begonnen met de aanleg van het grondlichaam van de zg. Zoomweg, •ïoordelijk van het Kethelplein. Het andtransport hiervoor geschiedt met auto's via rijksweg 20 en kruist het tracé van de verlengde Laan van Bol 'Es. Bovendien ligt ter plaatse een punt, waarin het perswater voor de opspuiting van Groenoord werd afge voerd. Deze put kan eerst worden ge dempt nadat een andere afvoermo- gelijkheid voor het perswater ten be hoeve van de opspuiting van Woud- hoek aanwezig is. De Laan van Bol'Es kan daarom op zijn vroegst omstreeks 1969 wor- ïloemsnKiosken STATIONSPLEIN (ingang STATION) Elke dag geopend van 8.30 tot 21.00 uur. OOK ZONDAGS. den doorgetrokken. Ook daarna zal nog rekening moeten worden gehou den met belemmeringen als gevolg van de bouw van viaducten ter plaat se. Met Rijkswaterstaat en de gemeen te Vlaardingen, die hierbij eveneens zijn betrokken, zal over de aanleg van deze verbindingsweg tijdig over leg worden gepleegd. Grote California wedstrijd ZONDER NIETEN ledereen die 10 wikkels van California soep-in-blik opzendt krijgt een leuke Californla-verrassing DUS... IEDEREEN! Extra! Wie zendt vóór 20 maart de meeste California wikkels aan: CALIFORNIA - HARDERWIJK? Prijzen: f1000,- ƒ800.-, ƒ600.-, ƒ400.-, ƒ200.- SOEP-IN-BLIK De bestuurlijke problemen in de randstad Holland spitsen zich de laatste jaren meer en meer toe. In de Rotterdamse agglomeratie waar zich de „schaal vergroting" op allerlei gebied in sneltreinvaart manifes teert is dit met name het gevaL Een probleem kindje als het Rijnmond-orgaan is er het gevolg van. De vraag of Alexanderstad een zelfstandige stad moet worden of niet, is een ander facet, dat beter een uitschieter genoemd kan worden. In feite is de randstad Holland al één grote miljoenenstad met enkele fikse woonkernen^ die meer en meer naar elkaar toegroeien. Hoe dat naar elkaar toegroeien gaat, wordt geïllustreerd door-de bouw van Alexanderstad. Hier en daar zijn wijken als Het Lage Land en Middelwatering al vrijwel vol tooid. Ommoord is in wording en voor we een tiental jaren verder zijn, zijn Rotterdamse delen en stukken van Capelle a.d. IJssel al aan elkaar vastgebakken. Maar tegen die tijd is Ommoord ook al geheel voltooid en reikt Alexander stad, in feite als oostelijke uitschie ter van de Rotterdamse agglome ratie, al in de richting van Zoeter- meer en daarmee van Den Haag. Maar Nieuwerkerk a.d. IJssel en Zevenhuizen zijn dan ook al haast aan de blokken woonwijken vastge groeid. De kans, dat tegen die tijd de nieuwe stad al met een vinger in de richting van Gouda reikt is verre van denkbeeldig. Er zijn immers al denkbeelden ontwikkeld over vinger- of bandsteden, enorme woonblokken die langs wegen of spoorlijnen lopen Het is duidelijk, dat een dergelijke ontwikkeling om een nieuwe of een aangepaste bestuursvorm vraagt. Het denkbeeld van vingersteden wordt door sommigen beschouwd als een briljant idee. Het is een soort ver edelde lintbebouwing met dien ver stande, dat de nadelen ervan zoveel mogelijk zijn opgeheven. Een soort lintbebouwing van hoge wotontorens kan men toepassen langs een metro-lijn, een spoorlijn, een weg etc. In hoge woontorens van b.v. twintig etages kan men vele gezinnen huisvesten, die via „het lint" zich snel naar stadskernen kunnen bege ven. Aan de andere zijde van die woontorens kan men echter uitzicht hebben op de wijde verte, een pol derlandschap of ander landschappe lijk schoon. Men woont dan welis waar in woonblokken, van waaruit de stad snel bereikbaar is, maar toch ook vlak bij een ruimtelijk gebied, dat men via zijweggetjes onmiddel lijk kan bereiken. In Ommoord worden ze al ge bouwd, de woontorens van twintig etages. De vinger- of bandsteden lij ken onvermijdelijk. Dergelijke vingersteden kunnen echter niet op het grondgebied van een stad ais Rotterdam worden ge bouwd. Rotterdam heeft daarvoor gewoon niet voldoende grond. Er is dus voor het realiseren van vinger steden een bestuurlijke vorm nodig, die verder kan reiken dan de ge meentelijke bestuursvorm. Het is in feite zeer te betreuren, dat het Rijnmond-orgaan een kwak kelend orgaan is geworden. Op dit ogenblik had Rijnmond goed moeten functioneren als supra-gemeentelijk bestuursorgaan. De mogelijkheid tot schaalvergroting was dan aanwezig geweest. Oud-burgemeester mr. G. E. van Walsum van Rotterdam is één van de grote inspirators geweest van Rijn mond. Zijn idee was om een bestuur lijke tussenvorm tussen stad en pro vincie te verkrijgen. In de Rotterdam se agglomeratie zouden 24 gemeenten deel uitmaken van Rijnmond. Op be paalde gebieden zou Rijnmond be stuurlijke invloed dienen te hebben. De invloed van het machtigste lid van Rijnmond, Rotterdam, werd echter gevreesd en toen het wetsontwerp Rijnmond in het parlement werd be handeld bleef er weinig over van de ideeën van burgemeester Van Wal sum. Beslissingen In de Rotterdamse agglomeratie zijn thans beslissingen nodig, die noch door de provincie, noch door de ge meenten elk voor zich kunnen wor den genomen. Openbaar vervoer, vin gersteden, brandweervoorzieningen, drinkwatervoorziening, woningbouw, aanleg van recreatiegebieden behoren tot de voornaamste onderwerpen, die door een boven-gemeentelijk orgaan gouden moeten worden behandeld. In een gebied als de Rotterdamse agglo meratie gebeurt te veel en wat er ge beurt gaat te snel dan dat het te rechtvaardigen is. dat vele gemeen teraden oeverloos keuvelen over be slissingen die genomen dienen te wor den voor een veel groter gebied dan de eigen gemeente. Misschien is het de verdienste van Capelle a.d. IJssel met de idee van IJsseldam een knuppel in het hoender hok te hebben gegooid. Er zullen wei nigen zijn, die de totstandkoming van IJsseldam een reële kans geven. Maar wel is het zeker dat daar, waar de steden en dorpen in de randstad Holland aan elkaar groeien bestuurs vormen gevonden moeten worden, die het in de praktijk mogelijk maken, dat alles harmonieus aaneengroeit. De noodzaak van een boven-ge- meentelijke bestuursvorm doet zich ook voor bij het zich uitbreidende openbaar vervoer. Het bovenvermel de „lint" zou een spoorlijn, maar ook b.v. eenmetro-lijn kunnen zijn. Nu gaan we terug naar onze stelling, dat randstad Holland een miljoenenstad is met hier en daar fikse woonkernen. Die grote woonkernen zoals ze op het ogenblik zijn hebben elk hun eigen autonome openbaar-vervoers- apparaat. Hoe logisch zou het niet zijn wanneer men, zoals dat momen teel in het bedrijfsleven het geval is, tot een geïntegreerd agglomeratiever- voer zou kunnen komen. Bankinstel lingen komen de laatste jaren tot opzienbarende samensmeltingen, waarom zou dat niet mogelijk zijn bij de gemeentelijke vervoersbedrijven? In de praktijk groeit het er al naar toe. De bussen van de vier grote ste den in randstand Holland krijgen al dezelfde wijnrode kleur als symbool van gezamenlijk overleg over gestan daardiseerde busmodellen. Bij de ope ning van de metro heeft burgemees ter Thomassen van Rotterdam voorts gesproken over de wenselijkheid om te komen tot een geïntegreerd ag glomeratie-vervoer. De Nederlandse Spoorwegen hebben belangstelling ge toond voor de mogelijkheid tot deel neming aan het randstad-vervoer. Nu nog strijdt een orgaan als Rijn mond voor het „overnemen" van het openbaar vervoersbedrijf van Rotter dam. In feite is wat het openbaar vervoer betreft Rijnmond al verle den tijd en moet worden gedacht aan een groter verband. De „schaalver groting" van deze tijd heeft zelfs Rijnmond al te klein gemaakt. REPARATIES le klas werk vanaf ƒ5,— per reparatie. 20-karaats gouden kroon 17,50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA ■Bk bhb n ap m m bu mmm jpk /\|RK 170 ,aar£ang no-17, donderdag 22 februari 19S8 JjL^Ê Pos^g/ro 18344. v uitgave stichting „De De oplossina van onze metropuzzel mocht dan luiden: „Na een graafter- reur van jaren, is de metroput thans dicht", dat zal de Rotterdamse ge meente-arbeiders niet weerhouden ge zwind een nieuwe put te delven. Blaak en W.estblaak zijn nu het slachtoffer van de graaflusten. Het zal wel er gens toe dienen. We hebben inmid dels al vernomen dat het tot 1970 een rotzooi blijft. Maar dan.... Dan zal al les veel beter zijn dan het was. Waar na de menselijke mollen een ander punt zullen zoeken om nieuwe sleu ven te maken. GEB wil meterstanden eenmaal per twee maanden opnemen B. en W. van Schiedam stellen de raad voor om inplaats van één keer per maand het gas- water- en elek triciteitsverbruik, bij de kleinver bruikers éénmaal per twee maanden op te nemen, in verband met toege nomen werkzaamheden. De praktijk in andere gemeenten heeft geleerd, dat er geen incasso moeilijkheden behoeven te worden gevreesd. Bij het volledig handhaven van gecombineerde meteropneming en incasso zouden de meterstanden ook zesmaal per jaar opgenomen die nen te worden. Omdat deze regeling in de vakantieperiode moeilijkheden kan opleveren stellen B. en W. voor éénmaal de opneming achterwege te laten en voor de afname in het tijd vak van 16 juli15 augustus een be taling te vragen, waarvan het bedrag is gebaseerd is op het geschatte ver bruik. Het opnemen van de watermeters, dat in Nieuwland en Groenoord reeds eenmaal per kwartaal plaats vindt, zal na invoering van het nieuwe sy steem om de vier maanden gebeu ren. Verder wordt voorgesteld om de huidige waarborgsom van f 15 voor verbruikers van gas en elektriciteit tot f 30 te verhogen. Het nieuwe systeem zal een kosten besparing van plm. f 130.000 per jaar geven. Hoogstraat 2 Schiedam -Tal. 268808 donderdag 8, vrijdag 7-9.15, zaterdag 2-7-9.15, zondag 7-9.15, dinsdag 8, woensdag 8. DE 40 GESTOLEN GEWEREN (40 guns to Apache Pais) Columbia International 14 jaar ER waren nog net voldoende stoe len over in de woning van het gezin P. de Bruin aan het Hemiette Bosmanplem te Schiedam, om ons een zitplaats tê bieden. Een beetje verdwaald zat me vrouw De Bruin-van der Moer tussen allerlei over de grond ver spreide huishoudelijke artikelen met de onderwijzeres van de kin deren te praten. Het gezin De Bruin stond op dat moment bij wijze van spreken reeds op de val reep van de „Flavia", waarmee zij een dag later naar Australië zijn vertrokken. Emigreren is het echtpaar De Bruin niet helemaal vreemd. In 1958 vertrok het naar Zuid-Afrika, waar de heer De Bruin een tweejarig con tract met een bedrijf bij Johannes burg had afgesloten. „We hebben het er heerlijk gehad. De kinderen von den het verschrikkelijk dat we weg gingen, maar de familiebanden trok ken teveel", aldus motiveert het echt paar de terugkeer naar Schiedam. Zowel de heer als mevrouw De Bruin zijn geboren en getogen Schie dammers. In vroeger jaren had de heer De Bruin aan de Lange Kerk straat een sigarenwinkel. Maar hij had ook een vakopleiding als metaal draaier bij Wilton-Fijenoord gehad. Weer in Nederland terug was het voor hem dan ook geen probleem hier aan het werk te komen. Maar wat misten ze de lekkere warmte van Zuid-Afrika..." Kans gegrepen „Eigenlijk wilden we in '46 al naar Australië", aldus de heer De Bruin, „maar in die tijd mochten alleen on geschoolden weg. Door het contract konden we naar Zuid-Afrika, maar als gevolg van de gewijzigde regelingen, kregen we nu toch de kans om naar Australië te gaan en die kans heb ben we gegrepen". Zij zijn overigens niet de eersten van de familie, want twee broers en een zuster van me vrouw De Bruin wonen al langer in dat land aan de andere kant van de evenaar. De zuster Annie is getrouwd met de eertijds in Nederland beken de wielrenner Zoetemelk die in Rijp Wetering woonde. Dit echtpaar heeft nu een zelfbedieningszaak in Sydney. Dat ligt uiteraard wel een heel eind van Adelaiïde waar het echtpaar De Bruin zich gaat vestigen, doch in die omgeving wonen de broers die bij de autofabriek van Holden (G.M.) een betrekking hebben. Het gezin De Bruin gaat wonen in Whyalla, een plaatsje aan de Spencer Golf vlakbij Adelaide. Wij (schrijver dezes en zijn vrouw hebben tijdens ons verblijf in Austra lië dat stadje in aanbouw gezien. Het is schilderachtig gelegen achter de bergruggen en aan het water. Trou wens, Zuid-Australië is de staat met de jongste ontwikkeling van dit we relddeel en Adelaide mag tot de mooiste steden van Asutralië worden gerekend. Wie daar komt in de bloe- semtijd vindt er in de groene weilan denslinger die om de binnenstad is gelegd een pracht, zoals men bijna nergens aantreft.' En zo komt het ge zin De Bruin in een gebied rijk aan natuurschoon met een heerlijk kli maat. Hoewel de temperatuur er ste vig kan oplopen. „Maar we houden van zon en warmte", zegt mevrouw De Bruin. Conferencier a heer De Bruin is in Schiedam fin bekend figuur is het vereni gingsleven. Hij was indertijd junio renleider bij D.H.S., hij voetbalde bij SVV, in-r.ur hij speelde ook toneel bij „Kunst ooor Oèt-Tar.g Verder- trad 4

De Havenloods | 1968 | | pagina 1