ia De avonturen van Birre Beer „Soms kan ik er werkelijk geen touw aan vastknopen" Zieke wereld w Pro Patria en Havenloods organiseren prestatieloop rondom Kralingse Plas Hugh den Ouden begeleidt Dorus-kinderen DE HAVENLOODS Btonchï letten Burgemeesterlijk overleg branden Vinyl autoservice willemse ,DE SLAAPBANKENCENTRALE' DE HAVENLOODS DONDERDAG 22 FEBRUARI 1968 S'dam 2 Wie bij Dorus op schoot klimt, behoeft zich geen zorgen te ma ken over de piano-begeleiding. Het moet wel heel gek gaan wil pianist Hugh den Ouden er geen mouw aan kunnen passen. Het beste bewijs leverde hij tijdens de imposante improvisatie van Poesje mauw, dat een nationale vertedering zou oproepen. Hij zegt er nu van: „Op zo'n ogen- blig speel je misschien met een muzi kaal bewust-zijn. Echt verstandelijk ben je er niet bij. Na afloop wist ik werkelijk niet meer hoe ik het gedaan Niemand zal kunnen beweren dat on ze wereld een gezonde wereld is. We lopen er hier en daar wel uiter lijk blakend bij maar iedereen weet dat dit maar schijn is. Een oplo pende beurs zegt niets, een aantal en soms ineens uitbrekend en ver bijsterend. Zuid-Afrika zal dan toch meedoen met de sneien in Mexico, maar de slag om de arm Is zo groot dat andere landen er voor passen om deze vertoning te tolereren. En intussen gaat de grote mensenjacht door. Joris Ivens filmde in Noord-Vietnam een paar oude mensen, tastend en ruikend aan de wrakstukken van een neergeschoten Amerikaanse straalbommenwerper. Een zieke wereld. Wc dragen iets mee, waar we blijkbaar heel moeilijk vanaf komen. We zijn behept, besmet met een kwaad dat onuitroeibaar lijkt. Het kwaad van de onmoge lijkheid om werkelijk met elkaar te kunnen zijn, te kunnen leven. Altijd weer moeten we het tot op '1 merg bederven. Angst om tekort te komen drijft ons aan om de ruimte van de ander te beperken, hem weg te duwen aan tafel, on de ladder, op straat, oo de auto snelweg, in de haven. Jakov Lind eindigt een meditatie over zijn leven, dat nu over tien of vijftien jaar wel ten einde zal zijn („vooropgesteld dat ik intus sen niet dodelijk verongeluk") met de woorden: ..De uitvinders zouden iets moeten uitvinden, waardoor de jeugd en de kindertijd kunnen worden afge schaft" Wc dragen iets bij ons, waar we moeilijk af kunnen komen. Maar het is niet alleen de jeugd. Het zou misschien niet eens baten wanneer de uitvinders zo knap werden. Want wat dan nog? Wij maken de last dagelijks groter en zwaarder en minder le dragen. Wij tasten en ruiken niet aan wrakstukken. We ruimen ze op, zo gauw mogelijk. Weg, op de schroothoop, in blok ken geperst en we maken er weer nieuwe dingen van. ijskasten en metro's, en dan weer bommen en bommenwerpers, of plakken, goud en zilver en brons. Het baat niet om onze jeugd af te schaffen. Onze jeugd heeft het niet gedaan en onze kindertijd is de schuld niet. We dragen het bii ons, achter onze huid en achter onze glimlach of achter onze ogen. Zo zijn wij. En we ontsnappen er niet aan en ontkoming blijft een illusie. We hebben het over onszelf, niet over toestanden en dingen, maar over onszelf, over de mens en over die ene mens die ik ben. Johannes Bobrowski schrijft een ge dicht over ,,Het woord mens". Het woord „mens" staat als een letter greep in een woordenboek, tussen andere woorden in, het wordt uit gesproken in de stad. met bomen en voertuigen, maar „waar geen liefde is, spreek het woord daar niet uit". Dat gaat ver. Spreek het woord niet uit, het woord „mens". Waar? Hier. waar geen liefde is. Of fluis ter, het, als het kan. En luister er naar als er in de komende weken voor Pasen één aangewezen wordt: zie de mens! MEDEMENS OPLAGE 28.500 Redactie: Leo 't Hart. Burg. v. Haarenlaan 916, Schiedam, tel. 266900. Advertenties tot woensdag 10 u. Advertentietarieven bij kontrakt 17 - 16 - 15 - 14 ct. p. mm. Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maas sluis, Hoek van Holland, Krim- penerwaard en „Holland Sil houet" in Gouda mogelijk. TOTALE OPLAGE 275.500 verspreidingsgebied woont, be hoort Dc Havenloods te ontvan gen. Mocht u de krant eens mis- sen, bel dan in dat geval voor vrijdagmiddag 12 uur (telefoon 132170). Dan wordt de krant door onze lezers-servicedienst nabe zorgd. nu... beduidend goedkoper Om zo in weg te stappen, zijn deze schattige dames instap- slofjes, die niet alleen gezellig luxueus zijn, maar ook zo pret tig zitten. Een duizend-en-één-nacht muiltje, van prachtige kwali teit velours, geheel gepaspeld met goudbies en met een brede strook brokaat afgewerkt en een zeer solide cosy-zool. Maar nu komt 't... deze fijne en elegante en toch sterke muiltjes, thans een betaalbare luxe, per paar voor nog géén vier gul den. Vrijdag en zaterdag verkopei wij deze exotische dames- muil tjes, in rood, blauw, rose zwart fluweel, voor thuis of i vacantia, in de maten of of schrift, best len. Twee jaar lang als vaste bege leider van de enthousiastelingen van „In den twijfelaar". En toen kwam Tom Manders. In de toen juist ge opende Rotterdamse kunstenaarsso ciëteit leerde hij hem kennen. Zijn Vraag „Is er bij u wat voor mij te spelen" werd bevestigend beantwoord. En na wat heen en weer gepraat be landde Hugh den Ouden achter de piano in het Dorus-cabaret, dat vorige week zijn 100.000ste bezoeker binnen haalde. Hij kreeg van Manders een contract voor twee jaar en van zijn conserva torium-directeur compensatie om bui ten schoolverband professioneel op te treden. „Waarvoor ik bijzonder- dankbaar ben". Dagelijks zit hij achter de piano: door de week twee avondvoorstellin gen, zaterdags drie. Woensdag- en zondagsmiddags kindermatinee, wa re happenings, waarop van heinde en verre zenuwachtige moeders met op gedofte kindertjes verschijnen in de hoop dat er ook deze keer televisieca mera's in de buurt zijn om het talent van hun spruiten op beeldband te leggen. Hugh den Ouden, 27 jaar, kon zijn vroege muzikaliteit al jong botvieren. Als zevenjarige speelde hij trompet in de Leger des Heils-groepjes, die op de hoeken van de straten getuigden van de blijheid van het evangelie. Hij speelde cornet. Een jaar later be sloot zijn 'moeder hem orgellessen te laten nemen, omdat hij elk wijsje, dat hij hoorde, onmiddellijk naspeelde op het harmonium thuis. „Je weet wel, zo'n trapding". Bij een oude Heilssoldate, mej. Baksteen, had hij drie jaar orgelles. Op het gymnasium in Schiedam leer de hij zichzelf piano spelen. Tot grote vreugde overigens van het meisjes koor van het Leger, dat zijn muzika le assistentie warm waardeerde. In het school-orkest speelde hij trompet, het instrument dat zijn gro te liefde zou worden. Trompet werd het hoofdvak op het conservatorium; een studie, die hij na twee jaar moest afbreken, omdat hij voor zijn nummer in dienst moest. Op dat moment verliet hij ook het Leger des Heils. „Het ene leger,in, het andere uit. Ik zag het niet meer in het Leger des Heils. Misschien heb ik wel nooit geloofd'. Ik ging met mijn ouders mee. Die zijn er een paar jaar later ook uit gegaan". Uit de dienst, terug naar- het con- 1 servatorium. Hij keek niet meer naar zijn trompet om. Hugh den Ouden koos het vak schoolmuziek, waarvoor klarinetstudie nodig was. Ondertus sen zat hij achter de piano als bege leider van Herman Frank, een jonge* cabaretier met wie hij sinds zijn gymnasium-tijd samenwerkte. Het vak school-muziek stond hem toch niet erg aan. „Ik vond het vrij kinderachtig om met primitieve middelen kinderen muziek bij te brengen. Ik hield er dus mee op. Trouwens, je kunt wel zeg gen dat ik overal mee opgehouden ben". „Maar omdat ik kennis maakte met het cabaret „In den twijfelaar" en zelf cabaret-muziekjes ging ma ken, vond ik de klassieke muziektheo rie een weinig droog. Ik zag er geen heil meer in". En wat deed Hugh, hij keerde te rug naar zijn oude liefde, de trompet. En als de voortekenen niet bedriegen zal hij volgend jaar afstuderen. Hij bleef natuurlijk ook piano spe- Uit de voeten „Vooral de eerste uitzending was erg moeilijk. Ik kende geen enkel kin derliedje van tegenwoordig. Daarbij komt dat kindeyen in de meest waan zinnige toonaarden zingen. In het be- gin denk je, dat het niet zo moeilijk is. Tenslotte ben je de liedjes uit je ei gen kleutertijd niet vergeten. Maar „Onder moeders paraplu" of „Drie kleine kleutertjes" wordt tegenwoor dig rtiet meer geleerd op de kleuter scholen. Je moet dus je muzikaal ge voel maar laten prevaleren ais je een liedje niet kent. Vaak valt hel nogal mee, omdat de meeste kinderliedjes op een bepaald akkoordenschema zijn gebaseerd, tyeestal kun je dus wel uit de voeten.' Maar het komt voor dat ik er geen touw aan vast kan knopen". En wat na Tom Manders? „Ik zou het niet weten. Dit is een onderdeel van de verschillende kan ten die er in de lichte muziek te bele ven zijn. Het is fijn dat ik nu zelf kan arrangeren. Misschien zou ik het liefst een eigen orkest hebben. Iets in de stijl van Herb Alpert. De toekomst zal het leren". JAN HEIN DE GROOT WASAUTOMAAT? Al deze vragen worden onpartij dig beantwoord door het Consu menten Voorlichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Con sumenten Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon invullen en opplakken op briefkaart of in ge sloten enveloppe zenden aan Consumenten Voorlichtings bureau (C.V.B.) Postbus 207 Dordrecht SEUGDTOERNOOl VA1S FEIJENOORD Voor de negende maal in successie organiseert de Sportclub Feijenoord haar Internationaal Jeugdtournooi, hetwelk thans zal plaats vinden op vrijdag 17, zaterdag 18 en zondag 19 mei op de velden van het Stadion Feijenoord. Ook nu heeft men weer voor een aantal attractieve deelne mers gezorgd en behalve Feijenoord, nemen van Nederland aan dit toernooi deel Ajax, ADO, Go Ahead en Sparta. Als buitenlandse gasten werden uit genodigd de jeugdteams van Bold- kluppen 1903, jeugdkampioen van De nemarken '67, FC Brugge, jeugdkam pioen van België 1967. Crystal PaJ^pe en Totteham Hptspur, beiden uit in geland. Onderhandelingen zijn gaande geweest met de Russische Voetbal bond tot afvaardiging van een sterk jeugdteam van een Russische club, doch zo juist bereikte Feijenoord het bericht, dat daaraan geen gevolg kan worden gegeven. Pogingen zijn gaan de voor een vijfde sterke buitenland se club en er zijn goede kansen dat men toch nog een attractieve „vijfde man" vindt. Het tournooi is opengesteld voor spelers tot en met 19 jaar en meege deeld kan nog worden dat Boldklub- ben, FC Brugge en Crystal Palace nieuwelingen zijn in dit sterk bezette ieugdvoetbalfestijn. Hoestdrank in tabletvorm.95ct Op zaterdag 17 februari heeft een vergadering plaatsgevonden van de burgemeesters van Rotterdam, Maas sluis. Rozenburg, Schiedam, Spijkenis- se en Vlaardingen. Tevens was wet houder De Vos aanwezig. Het ging over de grote branden van de afgelo pen tijd. Over een en ander zal nog nader overleg gepleegd worden en dan zal een serie aanbevelingen worden opgesteld. Die zullen handelen over de onderlinge hulp, het op de juiste wijze doorgeven van informaties en het op juiste wijze reageren op nood toestanden. riu... beduidend goedkoper Voortaan knapt U zelf die klein* karweitjes op... zonder vakken nis- of dure materialen... Vinyl wandbekleding in een ...èn goedkoop. Vinyl wandbekleding, meest ideale afwasbare mater Vinyl plasticop papierbasis, v het bekleden van deuren, den, kasten enz. In handige rollen van 70 cm, in lichte kleuren, per1 nog géén 80 kleding 70 cm breed Vrijdag en zaterdag verkopen wij op onze eerste verdieping deze Vinyl wandbekleding (met kleine foutjes) 70 cm. breed, door eikaar, per meter Géén tel. of schrift, but. Collectanten gevraagd voor collecte Groesbeekse Tehuizen De Groesbeekse Tehuizen een protestantse instelling die mensen van alle gezindten opneemt, organiseert dit jaar we'er een nationale collecte van 26 februari tot en met 2 maart. Er zijn ook nog collectanten nodig. Zij kunnen zich opgeven bij mevfouw Corpel, J. van Avennestraat 21, me vrouw Van der Schaft, Lorentzlaan 31. mevrouw Van Raalte. Damlaan 605 en mevrouw Bogaard. Slachthuislaan 25c te Schiedam. In samenwerking met Neder lands oudste atletiekvereniging, de Pro Patria-ALO combinatie, orga niseert De Havenloods op zaterdag 9 maart op een parcours rondom de Kralingse Plas een prestatieloop over zevenduizend meter. n actieve recreatie waarin het wed strijdelement van ondergeschikt be lang is. Het gaat er alleen om een bepaalde afstand, die over het alge meen niet te kort is, binnen een vast gestelde tijd af te leggen. Hoewel de tijdmarge over het algemeen vrij ruim genomen is, mag men de pres tatie bepaald niet onderschatten. Het is in de moderne maatschappij nu eenmaal zo, dat nog slechts een ge ring aantal niensen grotere afstanden te voet aflegt. Evenement De prestatieloop heeft zijn popula riteit vooral te danken aan de z.g. fit- of ABC- (anti buiken) clubs, waarvan de leden hun door wekelijkse training opgevoerde conditie wilden testen zon der direct in wedstrijden uit te ko men. Enkele van deze prestatielopen zijn in de loop der jaren uitgegroeid tot massale evenementen. Zo liepen onlangs nog ruim zevenduizend „en thousiastelingen" over het strand heen en terug van IJmuiden naar Bloemendaal, een afstand van elf ki- ldmeter. Rotterdam miste tot nu toe een der gelijk evenement. Op 9 maart komt daaraan een einde. P.A.C. heeft in het Kralingse Bos en rondom de Kra lingse PlaS 'een parcours uitgezet waarop elke sportieve en gezonde da me. heer, meisje of jongen vanaf twaalf jaar zijn of haar krachten kan beproeven De afstand bedraagt zoals gezegd legt, ontvangt ter herinnering a finish een fraaie" medaille met draag- lint. Inschrijven kan men op de wed strijddag vanaf 13.30 uur op de sin- telbaan aan het Lange Pad. waar ook kleedgelegenheid is. Het inschrijfgeld bedraagt f 1,50 per persoon. Het startschot valt om 15.00 uur. CARAVANS BOTEN VOUWWAGENS Caravan, v.a. f 3550.-. Roei-, vi,- «n zeilboten v.a. f 295,-. Vouwkampeer- wagans, bagagewagens. Bezoek onze verwarmde showroom I OLVEjTJ Westerkade 24-tel.010-264850 SCHIEDAM degelijks geopend van 9-6 uur, '.zondags Agenda Schiedam 22 lebr. Chr. Soc. Belangen 20 uur Gem. W i lton-FI J enoordkoor, repetitie. Chr. Soc. Belangen 20 uur, Rhetorica, spreken in het openbaar. Geref. Jeugdhuis 20 uur N.C.V.B.- centrum, bijeenkomst. Onderwerp: „Bijbel lezen in het gezin" door H. A.v. Til. Mu sis Sacrum 20 uur Dansschool Sltton, bal; Sporthal Margriet, 20 uur Wiener Eisrevue. 23 februari chr. Soc. Belanr ds. Le COcq en pas Chr. Soc. Belangen s. Le Cocq en pastoor De Veth, discussie. Red_ dingsbrigade, ledenvergadering, Belangen 20 uur Co-op Nw. Waterweg Schie dam, districtsledenvergadering. Irene, 20 uur uur Cefa-film: Holiday in St. Tropez. Gerei. Jeugdhuis 20 u wetenschappelijke kring, bij eenkomst. 't Raadhuis Sehledamseweg 200, 19.30 uur N.P.V. gr. 4 „Burg. v. Haaren", ouderavond. Wijkcentrum Nieuwland 20 u. Kath. Vrouwenbeweging, bijeenkomst. Sport- De 27-jarige J. A. uit Poortugaal heeft zich bij de Schiedamse politie gemeld als degene die uit de kantine van de Glasfabrieken onlangs ruim f 10Q0 heeft gestolen. De man was in het bedrijf werkzaam. Dodge Afd. Verkoop: Groothandalsgebouw/Stationaplein 45. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Uitvoering W.F -harmonie in Stadsgehoorzaal Zaterdag 24 februari zal de Harmo nie Wilton-Fijenoord Schiedam een concert geven in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen. Het programma be vat optreden van de Jeugdharmonie met een finale in samenwerkine met de tamboers. Na afloop is er bal. 24 lebruari Arcade 20 uur Carnavalsavond met John Christal en Elles De Waai en de Boerenkapel. Chr. Soe. Belangen 20 uut i. De Vonk, Dansavond. Clubgebouw, fta* R.K. Instuif, carnaval De Rank 20 uur Pre- ma, dansen; beatgroup Action. Sporthal Mar griet 15 en 20 uur Wiener Eisrevue. St. An- naz.str. 49. 20 uur De Druiventros, dansen, carnaval; Trifids. Tivoli 20 uur Green, Froggs Ltd. 25 februari Arcade 20 uur Green: Flower Pottmen (Eng.) Sporthal Margriet 15 en 20 uur Wiener Eisrevue. Gymn. Zaal Th. A. Kemptsstr. 10-14 Gymn. ver. Arma, vaar- dlgheidspi oeven 8 j. Weekfilm Passage Theater: Blow up, 18 jr. Tentoonstellingen: sted. Mus. t.m. 3 mrt. Jan v.d. Broek en Joop van Meel: tm. 2C 1 febr. 20 Sloveense grafici. Fabriekstoonzalen Industriegebouw Goudsestnge! no. 66, 3e etage (lift) Tel. 010-12.64.6' Enorme sortering slaapbanken, slaapbankstellen, moderne en klassieke bankstc slaapkamers, saionkasten, bergmeubels, eethoeken vloerbedekking, bedden. U kunt dagelijks terecht v erdags. Verkoop via de handel. De zigeuner liep na het gesprek met Mirre boos weg. „Ik zal die beer toch wel krijgen", mompelde hij. „Ik ben er zeker van, dat het beest zich hier ergens ver scholen houdt!" Mirre keek hem peinzend na. „Hij zal toch Birre niet bedoelen?" dacht ze. „Wat zou dat erg zijnzo'n aardig beertje. Kon ik hem maar helpen!" Intussen liepen Birre, Akkebakke en Socratov nog steeds in de richting van het huis. „Ik vind het een slecht plan om daar naar toe te gaan", vond de muis. „Alle huizen hebben met mensen te ma ken en „Hé, zeg!" riep Akkebakke ineens door hem heen. „Daar loopt iemand! Het is m'n baas, jongens! Verstop je!" „Een slecht plan, zei ik al," herhaalde Socratov, die naar een struik wees. „Verstop je daar achter, beer!" „Ach, wat vreselijk," jammerde Birre, terwijl hij deed wat de muis hem gezegd had. „Nu moet ik ineens weer een strUtkbeer zijnach, ach!" „Hier, in de boom!" riep Akkebakke. Hij klom vliegens vlug langs de stam omhoog, gevolgd door Socratov. Toen ze nog maar net boven waren, liep de zigeuner onder hen door. Ze hoorden hem in zichzelf mopperen. „Dat gaat goed!" fluisterde Akkebakke. „Sssst" siste Socratov. Birre zag van achter de struik de zigeuner in de verte verdwijnen. Daarom durfde hij na een poosje weer te voorschijn te komen. Maar ineens hoorde hij de piep stem van Socratov gillen: „Weg! Verstop je! Gevaar! Een mens!" Birre schrok zo erg, dat hij zich niet itieer kon bewegen en ook niet op of om durfde kijken. „O, gelukkig, daar ben je!" hoorde hij een stem zeggen. „Wat doe je raar, Birre! Ik ben het toch? Kijk maar!" Birre keek voorzichtig uit zijn ooghoeken. „Mirre!" riep hij blij. „We waren juist op weg naar je toe. Ik heb zóveel vreselijke dingen meegemaakt, als «je dat eens wist!" „Ja, er was een zigeuner, die je zocht," zei Mirre. „Hij wilde een kettingb**r van me maken!" riep Birre •Mowonden. Akkebakke was intussen zo nieuwsgierig geworden, dat hij zich langs de stam naar beneden liet glijden. „Kijk daar eens!" riep Mirre.; „Een aap!" „Dat is mijn allerbeste vriend!" vertelde Birre. „Die zigeunermens had hem aan een ketting, maar ik heb hem losgemaakt!" „Komen jullie maar gauw met me mee naar huis!" zei Mirre. „Voordat die akelige kerel jullie vindt!" Onderweg liet Birre haar de stuiver zien. „Zelf ver diend!" zei hif trots. „Wat knap van je, Birre!" zei Mirre. Toen ze al een eind weg waren, kwam Socratov pas uit de boom. „Een mens is een mens." mompelde hij, ach ter hen aan trippelend. „En mensen houden niet van muizen. Dat weet ik zeker."

De Havenloods | 1968 | | pagina 2