M WE I JL MIELIEZEN I Met Andere Woorden Italiaans 5 p p p 15 21 22 21 ,DE SLAAPBANKENCENTRALE' Brigadier Piet en de semi-prof DE HAVENLOODS DONDERDAG 29 FEBRUARI 1968 Mentaal Hoewel het al weer enkele dagen geleden is, zullen bij tijd en wijle nog de beelden voor uw geestesoog flitsen van „de matadoren van het ijs", die 2 dagen lang in Zweden el kaar het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats hebben be twist. Ongetwijfeld zal voor u ook de werkweek begonnen zijn met het uit voerig nabesehouwen van de gelever de prestaties en met het iezen van de bloemrijke verslagen, waarop sportjournalisten ons onthalen. Het verst hierin gaat „De Volkskrant" waar een generatie sportscribenten aan het werk is, die elkaar in taai- gebruik en psychologisch inzicht voortdurend de loef afsteken. Een gaaf voorbeeld is deze alinea, die in het verslag over de overwinning van Maier en Thomassen voorkwam. „Maier en Thomassen hebben voor deze triomftocht een lange aanloop moeten nemen. En de verklaring ligt slechts op het mentale vlak. Het tweetal voelde zich eerst onderdanig aan Knut Johanttesen, de onverslaan bare. Toen de nog altijd populaire „Kuppern"" van het ijs stapte, ver scheen uit het niet een jongeman met een vlasbaard. Per Ivar Moe, _.i Thomassen. Maar zij waren slechts gewend te buigen en te knik ken, ze waren uitsluitend sympa thieke verliezers geweest, die zich de geur van de overwinning nauwe lijks meer konden herinneren. En toen zij naar het front werden ge stuurd. stonden zij plotseling voor een Nederlands vuurpeloton, dat in Verkerk en Schenk keiharde scherp rechters had. Twee jaren waren no dig om het minderwaardigheidscom plex te verdrijven, om van notoire verliezers geaccepteerde, grootse kampioenen te maken. Groots, want en passant verbeterde Maier ook het puntenrecord van de Duitser Traub". Volgend jaar zullen ze d»n wel weer een Nederlands vuurpeloton te genkomen. dat in Jan Bol» een kei harde scherprechter heeft. In de prullenmund Prof. Delfgaauw heeft niets nage laten om geverbaliseerd te worden CARAVANS BOTEN VOUWWAGENS DE REU en CON8TRUCTAM cara vans v a. 3550,-. Roei-, zêil- en vis baten v.a. 295.-. TAGO camper vouwwagens v.a. 2425.-. Bagage wagens v.a. 495.-. Boottrailers en mtïtelffiitordmotoren \NesterhiurEn Westerk.de 24-tel.010-264850 SCHIEDAM dagelijks geopend ven 9-6 uur, 's zondags nu... beduidend goedkoper De grote mode van dit seizoen op het gebied van lederwaren is wel dé "antiek-leder" stijl. En aan deze leuke mode doet U na tuurlijk ook mee... Moderne handtas in "antiek leder" stijl, van een prachtige kwaliteit skai, in een modieus model met aan de voorzijde twee kleine vakjes en een ver stelbaar hengsel, dus ook als schoudertas te gebruiken. Deze prima afgewerkte tas, ge heel gevoerd met zijde, met prettig veel ruimte en een bin- nenvakje, koopt U nu voor bijna de helft van de normale prijs, voor nog géén tien. gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze leuke tassen, in de zo moderne "antiek-leder" stijl, met verstelbaar hengsel en met zijde gevoerd. In de kleuren donker en lichtbruin. Géin tab «f schrift. MEERTJES.., SLAAPBANKEN slaapmeubels, slaapkamer», bedden, J-- klassieke bankstellen, „DE SPECIALIST'' Noordsingel 60-62, Rotterdam, telefoon <110-23.99.38. VRAAG GRATIS CATALOGUS. op zijn uitspraak, „dat. uitgaande van de oorlogsmisdadigersproces- sen in Neurenberg en Tokio, Johnson en zijn generaals oorlogsmisdadigers zijn". Maar zijn herhaalde pogingen hebben schipbreuk geleden op „een rots van onbegrip" bij de justitiële autoriteiten. Ze willen er niet aan. Waarom niet? Een 21-Jarlge sociolo- gie-student uit Utrecht heeft heel wat minder moeite ondervonden. Tegen zijn kamerraam plakte hij een bord met de tekst: „Johnson oorlogsmisda diger", hetgeen in verkorte vorm het zelfde is als wat de professor heeft gezegd. Na enig overleg werd tegen hem wel proces-verbaal opgemaakt. Nu van tweeën één. Of professor Delfgaauw wordt alsnog geverbali seerd of de overheid stelt zich op het standpunt dat hij gelijk heeft. En dan kan het verbaal tegen de student belanden, daar waar het hoort: in de prullenmand. SehaatHenrijden Nog even het schaatsenrijden van het afgelopen weekeinde- Hoewel niet iedereen gekeken za-1 hebben is het toch duidelijk, dat tenminste 3 landen opnieuw twee dagen volledig in beslag zijn genomen door de schaatswedstrijden. Zweden, waar het was. Noorwegen, dat de hoogste ogen gooide en Nederland, dat zijn standje op moest houden. De wed strijden zullen ook zijn uitgezonden in Finland en Rusland. Miljoenen, gekluisterd aan de tv-buis. Stel dat 25 jaar geleden In een an der werelddeel dan het onze miljoe nen mensen zo in beslag waren ge nomen door zó iets in feite onbe langrijks als wereldkampioenschap pen schaatsenrijden. Hadden wij dat geaccepteerd in een tijd, waarin dui zenden mensen omkwamen door oor logsgeweld? Er is nu ook een oorlog gaande. Hup Ard en Keessie Krant eberiekt Den Haag Als een mestvarken zich verveelt, kan dit een nadelige invloed hebben op de groei. Dit re sultaat van een Amerikaans onder zoek stond gisteren in De Lands- bode. Als varkens zich vervelen rollen zij rond en proberen zij in hun staart te bijten, vertelde ir. M. K. Hylkema, medewerker van De Landbode. Metro Metrostad-wereldstadRotterdam. Maar wat als je als Rotterdammer de laatste trein uit Amsterdam hebt genomen (hetgeen de Rotterdammer toch het mooist van Mokum vindt, zoals de dichter zegt),, dan vindt hij de metro op slot! JKÜKT NOQ WEL AC^rso Communisten Elsevier's Weekblad, altijd op de barricade om het rode gevaar te bezweren, schreef vorige week een opmerkelijk zinnetje: „In de rij van communisten en pseudo-communisten, die, daartoe uit genodigd door de NTS, televisie-kij kend Nederland met hun propaganda verbijsteren, verscheen deze week „Rode Rudi" Dut.sche, 27, formeel student aan de Westberlijnse Vrije Universiteit, informeel beroepsagita tor". In dat zelfde nummer van Elsevier schrijft de Rus Botwinnik een arti kel „Mens en robot". Wat nu Else vier? Botwinnik is een regiem-loyale Rus. die niet, als Dutschke, naar het vrije westen vluchtte. Maar zo lang schaakgrootmeesters hun prijzen niet naar de Vietcong sturen, staan de kolommen van Elsevier voor- hen open. Wèl lezen zit Stond achter op een auto. Vreemd genoeg is in de laatste paar eeuwen bij velen de opvatting ge groeid, dat in zogenaamde cultuurui tingen wel volkomen vrijheid moet bestaan. De tijd is gekomen om aan een aaptal van die vrijheden gren zen te gaan stellen. prof. dr. J. Tinbergen De heer Duys is soms een STER in zakformaat. Omroepgids Wie gauw van z'n stuk is moet er geen stuk van Harold Pinter tegen aan laten gooien, dat is langzamer hand bekend. Piiiter onthutst, of hoe je dat noemen wilt. Hij spreekt al lerlei dingen hardop uit die een an der in momenten van grootste zelf kritiek denkt. In het toneelstuk dat de VPRO de vorige week voor Ne derland I uitzond was het weer zo. Het grote thema van Pinter, de een zaamheid van de enkele mens en het gebrek aan intermenselijk con tact speelde ook in „De thuiskomst" weer mee, al ontbraken ook andere motieven niet. De zoon die, met zijn vrouw, uit Ame rika thuis komt, om na een reis door Europa toclv ook nog eens even t<- komen kijken wat er van zijn fami lie Is geworden, treft er een bizarre l situatie aan. Z'n vader is een oude gek, z'n broers zijn respectievelijk bokser-in-opleiding en souteneur. En dan is er nog een oom, die zich dc heste chauffeur van de stad noemt. Het geheel is 'n groteske. De thuis- familie besluit, met uitzondering van de oom, om de vrouw van de Amerikaan (filosoof) maar te gaan exploiteren. Dat zal geld opbren gen. De filosoof voert een „gesprek" met zijn vrouw. Ze neemt 't hem min of meer kwalijk dat hij de hele omge ving waarin ze beland zijn vies vindt, één grote wond. Hij herinnert haar eraan dat het in Amerika al lemaal zo netjes is, denk maar aan het zwembad. En wat hebben ze niet een mooie reis gehad. Weet je nog van Venetië, ik spreek toch Ita liaans. En dan gaat het stuk ver der. De filosoof spreekt Italiaans, maar hij spreekt niet de taal van z'n familie en als het stuk even verder is ge gaan, ook niet meer dc taal van zijn vrouw. Daarmee is een laatste hou vast verloren gegaan. Ik dacht dat Pinter wilde zeggen: wat doet het ertoe of Je Italiaans spreekt, als je met de mensen die vlak naast je leven geen zinnig gesprek meer kunt 1 i 1 O ID It 13 IS 17 tf 10 li Ik heb dat nog eens ergens gelezen. Ik weet het al in het grote boek. Paulus schrijft ergens: AI ware het dat ik met de tongen (talen) der mensen en der engelen sprak, ...en had de liefde niet. Ja, dat was 't. Medemens kstoonzalen Enorme s slaapkamers, salonk isirfegehouw Goudse Bij het Amerikaans onderzoek is ko men vast te staan dat mestvarkens die veel staartbijten, minder snel groeien, dan varkens die dit minder of helemaal niet doen. De dagelijkse groei varieert, afhankelijk van de mate van staartbijten. van 663 tot 749 gram." Als we maar een staart hadden, hadden we eindelijk het goede mid del voor de slanke lijp. Bom In de Rotterdamse Cineac-NRC kan men de film „The war game" gaan zien. Gemaakt in opdracht' van de BBC-televisie. maar nooit op het scherm gebracht. Deskundigen heb ben zich al voor en tegen de film uitgelaten. De film zou een vals beeld geven, zeggen tegenstanders van vertoning. Voorstanders vinden dat iedereen- de film moet zien om tenminste enig idee te hebben van wat de gevolgen van een atoombom aanval zijn. De tegenstanders hebben in zover re gelijk, dat de film een beeld geeft van wat er kan gebeuren na een aanval met een bom van het ka liber van de Hiroshima-bom. En die bommen worden allang niet meer gemaakt. Zakdoeken Dit volk is zo langzamerhand moe van alle voorlichting (seksuele) die het per radio, televisie, kranten en vaktijdschriften opgedrongen krijgt. De ethische, psychologische, theolo gische. sociologische, economische, psychedelische, perikelen rondom het gebruik van de pil zijn zo vaak be sproken, dat er slechts weinigen zijn die nog weten waar die pil voor dient. In India, waar het ontbreken van televisie en het ontbreken van de on vermijdelijke forums hand in hand gaan. heeft men iets slimmers be dacht om de mensen op het gebruik van de pil te attenderen. In de staat Maharashtra krijgen echtparen van de overheid een geschenk: twee zak doeken met de tekst: „een klein ge zin, een gelukkig gezin". Heel goed natuurlijk, maar waarom zakdoeken? WASAUTOMAAT? Al deze vragen worden onpartij dig beantwoord door het Consu menten Voorlichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Con sumenten Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon Invullen en opplakken op briefkaart of In ge sloten enveloppe zenden aan Consumenten Voorlichtings bureau (C.V.B.) Postbus 207 Dordrecht naam- e (lift) Tel. 010-I2.G4.6i - Verkoop via de h We komen er niet onder uit: er zijn zoveel puzzelvrienden onder onze lezers, dat we opnieuw de puzzel draad zullen opnemen. Elke week zult u in deze rubriek ,,Met Andere Woorden" opgaven van allerlei aard aantreffen. Het wordt een serie waarvan de echte liefhebbers zullen watertanden, daar kunt U van opaan! Wij loven elke week vijf gulden uit voor degene die als winnaar uit de bus komt. Om daarvoor in aanmer king te komen moet men bij deze eerste puzzel de zin, dié men leest in de cirkeltjes (van boven naar be neden), op een briefkaart schrijven en inzenden naar Puzzelredactie De Havenloods. Westblaak 25 te Rotter dam. Uiterlijk 4 maart a.s. moet deze in ons bezit zijn. De winnaar wordt be kendgemaakt bij' de volgende opgave. Succes! Op elke genummerde regel in het diagram komen vijf woorden van respectievelijk 3, 4, 5, 6 en7 letters, die per vijftal worden omschreven. Elk woord bestaat uit dezelfde let ters van het voorgaande woord met toevoeging van één nieuwe let ter. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „grappenmaker - zoom - dich terbij - wennen keren", dan mopst worden ingevuld „nar - rjand - nader - aarden - draaien". Bij juiste oplos sing leest men in de ciirkeltjes, van boven naar beneden, een zin. die be trekking heeft Qp' deze rubriek. 1Brigadier Piet liep genoegelijk met zijn knuppeltje te zwaaien. Hij zwaaide met zwier en zó onberispelijk, dat de distinctie van zijn fraaie, donkere uniform er op geen enkele wijze geweld door werd aangedaan. De zilveren brigadiersstrepen op zijn mouwen fonkelden in de herfst zon en het hele leven lachte. Jade brave kerel kón nu nog lachen, onkundig als hij was van de vreemde avonturen, die het lot voor hem in petto had. Héél de stad Bonckelhoven zou er over spreken, want het had allemaal iets met dé voetballerij te maken, en als men in deze tijden over.de voetballerij spreekt, dan kan men in de dolste situaties verzeild geraken, want de strijd tussen de hele, de halve, de driekwart en de helemaal geen'profs is nog lang niet uitgevochten Edochkie zen wij daarin geen partij en bepalen wij ons tot een simpel weergeven van de feiten. Dat is véél beter. Er krijgen al genoeg scheidsrechters een pak op hun ziel van opgewon den supporters en wij, striptekenaars, blijven daar liever buiten. Piet liep dus rond door de straten van Bonckel hoven, toen zijn oog getroffen werd door een groot aan plakbiljet, dat zojuist was opgeplakt door de kundige stads- aanplakker Jacobus J. Kleeflikker. „Kijk, kijk," mom pelde de brigadier. „Er is vanmiddag een voetbalwedstrijd te zieh tussen een voorlopig bondselftal en de London Sleepy Soccers. Hm.... daar moest ik maar eens heengaan. De orde moet op het veld gehandhaafd blijven, al krijgen ze dan tegenwoordig ook duizendmaal geld in hun handen voor het spelen van een potje voetbalWij zien dus wel, dat Piet goed op de hoogte was van de stand van za ken in de voetbalwereld en we wachten vol spanning af wat er verder gebeuren gaat. 1 vis - fèestkledij - gelijk - wettig - metaalmengsel 2 wagen - woonboot - projectiel - werkweigeraar - stumper 3 biet - strook - soort lans - lijn - koningsstaf 4 priem - laatst - stengel - kwet suur - muziekteken in notenbalk 5 broos, dun - grondsoort - vrucht - grind - dekkleed 6 schel - zoon van Adam - Zwitserse stad - waaien - wapenschild 7 koor - vogel - gewicht - ginds - onderdanig 8 Ned. rivier - begin - lijzig spre ken - vet doen worden - vloeibaar maken 9 tennisterm - hemellichaam - rund - streep - omdat 10 nauw - gratie - spijker - pietwerk tuig - Javaans orkest 11 pluis - ongesloten - op elkaar - schreeuwen - te berde brengen 12 vlug - schop - geestelijke - ploert - vijzel 13 bijwoord - soort antilope - kleur - dagen - als gast vertoeven 14 lange slungel - Ned. rivier - ver- keersonderwijs - vogel - drankwin kel 15 vallei - akker - zakken - verlies - effect 16 gewicht - knevel - koord - graan uit aren slaan - dosis bepalen 17 lidwoord - huwelijk - ongebogen - hondenaam - f amilielid 18 belemmering - bericht - begroten - zeemacht - oosterse toren 19 beroep - vogel - veilingterm - ge was - muziekinstrument 20 elasticiteit - binnenste - draaden '4 deskundige - schoolvak 21 roeipen - streven - dwalen - vaar tuig'-vis 22 Ipkspijs - chef - luchtbel - steen soort - waardeloze lading 23 voorzetsel - delfstof - krachtig - zone - geleide 24 telwoord - grondsoort - schenken - betamen - menen, aannemen 25 insekt - nerf - familielid - soort paard - overeenkomst 26 bundel - licht breekbaar - li chaamsdeel - koele drank - schuier nu... beduidend goedkoper Als het straks buiten lekker wordt... dan de hele mikmak in de wagen, brood mee voor een dagje strand of hei... en dan niet te vergeten die heerlijke com fortabele vouw-stoelen. Op de tweede verdieping, in onze nieuw geopende Camping- afdeling vindt U niet alleen Uw volledige kamp-uitrusting, maar ook een uiterst speciale aanbie ding van deze makkelijke vouw-fauteuils, geheel inklap baar, verend opgehangen, met houten armieggers, voor nog géén acht gulden. plaats 2. „Kom", mompelde brigadier Piet. „Ik heb nog tijd ge noeg. Laat ik eerst nog maar eens bij het station gaan kijken. Als ik me goed herinner, speelt Karei Kleuntjes ook mee. Die vreemde jongen, die als een ster omhoogge- schoten is in een onbekend tweedeklassertje. Ik wil die knaap wel eens in burger zien, zonder van die lompe schoenen aan zijn voeten en zonder zo'n vreemd gekleurd kieltje aan zijn lijf. Hij zal wel in de trein zitten, die uit het Oosten komt. Gek toch eigenlijk, dat deze jongen geen geld krijgt voor zijn voetballerij, omdat-ie niet in een eersteklasser speelt. Ja ja de wegen van de bond zijn dikwijls, dwaalwegen. Ik snap er ook niet veel van". Aangekomen bij het station tikte Piet aan zijn helm en vriendelijk vroeg hij aan de conducteur: „Goeie morgen, beste man! En is de sneltrein uit het Oosten al bin nen?" „Die van gisteren wel", antwoordde de schran dere spoorwegbeambte. „Als die van vandaag op tijd is, komt-ie over vijf minuten binnen. Is-ie niet op tijd, dan komt-ie niet binnen. Zo is het en niet anders. Ik kan er óók niks aan doen". Piet kon de brave borst niet eens be danken voor zijn inlichtingen, want juist op dat moment werd hij hardhandig aan de kant geduwd door een tweetal zonderlinge kwibussen, voorzien van wilde jassen en in drukwekkende sportpetten. Driftig bestegen ze het hokje en ze schreeuwden: „Aah Conductore di stations dicito tempo di intrato trinio con vapore oriëntaleBella vanilla Tempo!" De onthutste controleur verstond hier niets van, wat we op rekening dienen te schrijven van de spoorwegen, die nog steeds verzuimen hun personeel Italiaans te leren, t Wordt vervolgd met houten armieggers I Vrijdag en zaterdag verkopen wij In onze Camping-afdeling, tweede etage, deze supermakke- lljke strand - tuin, -terras, -cam ping- en meeneemstoelen, met fris streepdessin, 0 Gtin ut. of schrift

De Havenloods | 1968 | | pagina 2