Primeur voor Nederland hele jaar door kunstijs Jane Schoenike: „Je gaat genuanceerder denken" In Vlaardingen kan het: Amatevka t?5 W Jeugduitwisseling Amerika-Nederland DEHAYENIOOBS w* VAN DAALEN DE HAVENLOODS DONDERDAG 7 MAART 1968 De eerste Nederlandse woorden, die Jane Schoenike uit Wisconsin in de Verenigde Staten leerde wa ren: „Geef de pindakaas eens aan" en „Ik ben blij dat ik in Holland ben". Dit handjevol woorden leer de zij tijdens de tiendaagse over tocht van New York naar ons land, waar zij, uitgezonden door de American Field Service, een jaar is opgenomen in een gezin. Ze is hier nu acht maanden en spreekt heel goed Nederlands. Ze is en thousiast over Nederland en in het bijzonder over de familie in Den Haag waar ze zich helemaal thuis voelt. Ze zegt: „Ik heb een geweldige moe, ze is Indisch en kan heerlijke gerech ten klaarmaken. Ik heb hier één zus je, we gaan samen naar het gymna sium en we trekken buiten schooltijd ook veel met elkaar op. Het zal me wel moeite kosten van de zomer weer te vertrekken". Zo ook Christopher Haverson uit Ukiah in Californië die best kan wen nen in Voorschoten. „Een jaar is eigenlijk veel te kort. Ik moet er niet aan denken over vier maanden al weer te vertrekken. Ik wil nog zoveel doen. Ik kom beslist weer terug". We zitten samen in de woning van mevrouw Sari Pillis van Heems- kerck in Rotterdam, die nu bijna tien jaar geleden zelf een jaar in Ameri ka is geweest en nog steeds als „re turnee" actief is betrokken bij het werk van de American Field Service. In verschillende steden in ons land zijn comité's opgericht die contact on derhouden met de jongens en meisjes en met de gezinnen. Iedere Ameri kaan heeft een „councellor" waar hij of zij met grote of kleine problemen terecht kan. Councellors" zijn meest al oudere AFS-ledeh, die een jaaf in de Verenigde Staten zijn geweest. Op het ogenblik doen aan het gehe le programma van de AFS 3000 jon geren mee. De AFS stelt dus jonge mensen uit vele landen in staat een jaar in een vreemd land door te bren gen. Het is een organisatie zonder eni ge banden met politieke of religieuze groeperingen, met als enig doel het bevorderen van begriD en vriend schap tussen de volkeren. In 1947 is men begonnen met deze internationale jeugduitwisseling. De AFS concentreert haar programma's op jongeren van 16-18 jaar in de over tuiging dat jongen mensen zich zon der vooroordelen kunnen aanpassen aan vreemde omstandigheden en vriendschap kunnen sluiten met jon geren van een andere nationaliteit. De AFS heeft drie. programma's. Het winterprogramma waarbij Neder landse middelbare scholieren een jaar doorbrengen op een Amerikaanse „High School" en in een Amerikaans gezin. Het Zomerprogramma waar bij Amerikaanse middelbare scholie ren uit de hoogste klas de zomer maanden naar Nederland komen en hier twee maanden in een gezin worden opgenomen. Het schoolprogramma waarbij Amerikaanse scholieren een jaar bij een Nederlandse gastfamilie door- Metro-voor moderne mensen 25 voor f1.50 Plaats in kunstklas voor volwassenen Op de in het Stedelijk Museum van Schiedam gehouden kunstklas voor volwassenen (woensdagavond van 20.30-22.00 uur) kunnen nog enkelen geplaatst worden. De kosten hiervoor bedragen f 2,50 per les, waarbij de materiaalkosten zijn inbegrepen. On der deskundige leiding van de schil der Joop van Meel wordt gewerkt aan geheel vrije expressie. Opgave voor de lessen en inlichtingen bij het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam (tel. 266491). Professor Patijn spreekt voor Oecumenische Raad Voor de Oecumenische Raad van Kerken te Schiedam spreekt prof. dr. C. L. Patijn uit Den Haag en wel op donderdag 28 maart over een der secties van de wereldconferentie van kerken te Uppsala. Prof. Patijn zal met name aandacht wijden aan wat in Uppsala rondom de sectie IV: „Op weg naar gerechtigheid en vrede tus sen de volken", zal worden behandeld. Daarbij komt waarschijnlijk ook ter sprake het resultaat van de in 1966 gehouden Wereldconferentie te Ge- nève. Daar werden de betrekkingen tussen de kemmogendheden en het streven naar vrede bestudeerd. Er zal veel tijd zijn voor vragen- stelling en discussie. Nader zullen nog worden medegedeeld de titel van het onderwerp en dje plaats waar de ver gadering zal worden gehouden. Re serveer echter de datum maar vast. De 3-jarige Marcel Willems wo nende aan de Damlaan, werd bij het hoofdpostkantoor aan de L. Nieuw- straat gebeten door een zesjarige poe del, die door de eigenaresse aan een rijwielbeugel was vastgezet. Het kind liep verwondingen op aan beide oogleden en werd ter verple ging opgenomen in de Dr. Noletstich- ting. De hond had tevoren nooit ie mand gebeten. Al die handige doe-'t-zelvers kunnen in onze afdeling wand- bekleding hun hart ophalen... Want daar verkopen wij wand- bekleding op textiel basis, 120 en 130 cm breed, ideaal voor *t bekleden van wanden, deuren, tafels en ook geschikt voor slaapkamer stoelen en -krukjes. Maar nu komt 't, U koopt deze wandbekleding niet voor de normale prijs van 6.75 per meter, maar omdat er kleine foutjes in zitten per meter voor nog géén anderhalve gulden. wandbe* kleding op textielbasis 120 en 130 cm breed Hele ervaring „Om die gastfamilies gaat het ons nu juist", zegt mevrouw Pillis van Heemskerck. „Dit jaar hebben we in het totaal maar zes families bereid gevonden een Amerikaan te huisves ten. Het probleem is op het ogenblik hoe krijgen we een gezin dat bereid is geheel kosteloos voor twee maan den of voor een heel jaar een jonge Amerikaan als zoon of dochter op te nemen. Het is ook voor het gezin een hele ervaring. De jongens en meisjes hebben voldoende zakgeld bij zich voor persoonlijke uitgaven. Zo krijgen Jane en Christopher ieder f 50 in de maand, een bedrag waar ze redelijk mee uitkomen". Vóór 1 april is liet nog mogelijk zich op te geven of vrij blijvend inlichtingen te vragen bij mevrouw Pillis van Heemskerck, Ro- chussenstraat 137c, Rotterdam tele foon 010-236354 of bij de heer P. IJ. ten Arve, Graaf Florisstraat 72b III, Rotterdam-3, telefoon 010-232944. Jane en Christopher vertrekken al haast weer naar Amerika. Zij kunnen van hun ervaringen hier blijven ver-, tellen. Jane is wel met andere ogen naar haar vaderland gaan kijken. ,,Ik vind het nu maar een ingewikkeld land. Je ziet nu ook hoe de mensen hier je land bekijken. Je ziet nu ook de fouten. Vietnam vond ik eigenlijk zo ver weg, maar daar sta ik nu toch wel anders tegenover. Je gaat veel genuanceerder denken. Dat sterke gevoel van nationalisme raak je wel kwijt. Ik moet hier hard studeren. Dat is anders dan bij ons. Toch ga ik als ik terug ben medicij nen studeren". Ook Christopher wil verder gaan in de medicijnen. Hij heeft op het ogen blik de grootste moeite met zijn wis kunde. Christopher: „Ik ben helemaal geaccepteerd in het gezin in Voor schoten. Ik heb ook bepaalde taken, ik help met het afwassen enz. Ik voel me echt als een „zoon" in het gezin. Als ik op straat loop voel ik me ge woon Nederlander, dan denk ik als Nederlander". Dit zijn in het kort zomaar wat uit spraken van twee jonge Amerikanen die het hier bijzonder getroffen heb ben. Zo gaat het ook met de Neder landse jongeren die een jaar naar Amerika gaan. Ook zij zijn enthou siast over de Amerikaanse ouders en over de ontvangst daar. Mevrouw Pil lis van Heemskerck kan er over mee praten. „Ik geloof dat je na zo'n jaar gemakkelijker geneigd bent om over iets heen te stappen. Je blik wordt verruimd. Je leert zoveel mensen ken nen. Je moet natuurlijk wel een groot aanpassingsvermogen bezitten". Zoals verwacht kon worden heeft het vage eerste communiqué van het comité „Vlaardingse Kunstijsbaan" verwarring gebracht. Eén van dé Uitgangspunten van het comité („de behoefte de schaatssport als permanente recreatiemogelijkheid te verwezenlijken") blijkt geen be trekking te hebben op all.- facetten van de schaatssport, maar in het bij zonder gericht te zijn op de in Nederland aanwezige behoefte van trai ningsmogelijkheid gedurende het gehele jaar voor kunstrijders en -rijdsters. Het comité wil in Vlaardingen komen tot de bouw van een sportcentrum, waarin gedurende alle twaalf maanden van het jaar één ijsvloer van 60 x 30 meter beschikbaar is en gedurende de herfst en de winter een in gelijke stukken verdeelde ijsvloer van 60 x 65 (dus ge schikt voor twee ijshockeyvelden, twee kunstrijvelden of een combinatie van beide). Met de realisering van dit plan is volgens de voorlopige re kening een bedrag gemoeid van 1,5 miljoen gulden. Dit plan beoogt te voorzien in de behoefte aan kunstijs voor ijshockey en kunstrijden in Nederland in 't al gemeen en in Zuid-Holland in het bij zonder. Het is ook bedoeld als aan vulling op de plannen in Delft (van de Stichting Kunstijsbanen Zuid- Holland) en Rotterdam (Kralingen). Initiatiefnemer van het Vlaardingse plan is de heer A. Maat (voorzitter Vlaardingse IJsclub en penningmees ter van het gewest Zuid-Holland van de KNSB), die ook zitting heeft in het bestuur van de Stichting Kunstijsba nen Zuid-Holland. Hij zegt: „Het kernpunt is, dat er in Nederland geen mogelijkheid is voor gevorderde kunstrijders en -rijd sters om gedurende het gehele jaar te trainen. Willen Nederlandse jon gens of meisjes, die talent hebben, bij het kunstschaatsen op internatio naal niveau meetellen, dan moeten zij in het zomerseizoen voor training naar Engeland (Londen-Richmond), Duitsland (Obenshausen) of Oosten rijk (Füssen). Alle Nederlandse kunstijsbanen sluiten in het zomersei- zoen". Een ander punt dat aan dit plan ter grondslag ligt is het feit, dat de bestaande overdekte Nederlandse Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze originele wandbekle ding op textiel basis met kleine foutjes, 120 en 130 cm breed, in lichte kleuren, - per meter voor 1 OPLAGE 28.500 Advertenties tot woensdag 10 u. Advertentietarieven b(j kontrakt 17-16-15-14 ct. p. mm. Combinaties met onze edities in •j Rotterdam, Vlaardingen, Maas- sluis, Hoek van Holland, Krim- penerwaard en „Holland Sil- i Ieder gezin dat binnen ons j verspreidingsgebied woont, be- hoort De Havenloods te ontvan- gen. Mocht u de krant eens mis- sen, bel dan in dat geval voor vrijdagmiddag 12 uur (telefoon 132170). Dan wordt de krant door f onze lezers-servicedienst nabe- zorgd. nu... beduidend goedkoper Steeds meer heren der schepping beseffen het nut en 't gemak van een parapluie,.al was 't maar om er een In de auto te hebben, als de parkeerplaats verder afligt dan wenselijk is... Prachtige'stevige heren para- pluies met-100% nylon be spanning en zeer solide binnen werk en met aparte dop om de baleinen bij elkaar te houden. Een klasse parapluie, die tegen een'stootje kan, koopt U voor nog géén vijf gulden. kunstijsbanen te klein zijn. De heer- Maat: „Ons plan omvat een ijsvloer van 60 x 65 meter (dus ruim twee maal de voor kunstrijden en ijshockey vereiste 58 x 28 meter) in het win terseizoen. Dat betekent, dat op het zelfde tijdstip beginners en geselec teerde kunstrijders en -rijdsters afzon derlijk kunnen oefenen, liefhebbers kunnen schaatsen en ijshockeyers kunnen spelen, enz. Bovendien biedt dit plan aan Nederland de mogelijk heid om Europese- en Wereldkam pioenschappen kunstschaatsen te or ganiseren. Bij de bestaande overdek te banen kan dat niet omdat daar de ruimte ontbreekt om zich vóór de wedstrijden in te rijden". Het plan is dus wel in Vlaardingen ontstaan, jnaar zal door zijn enorme mogelijkheden ongetwijfeld instem ming krijgen vanuit alle delen van Nederland. In de eerste plaats wordt het gezien als een aanvulling op de plannen in Delft en Rotterdam, maar daarnaast is het ook een aanvulling op de bestaande kunstijsbanen. Het daar ontluikende talent zal gestimu leerd worden door de wetenschap, dat het mogelijk is om in eigen land aan een internationale kunstschaatscar rière te bouwen. uit ons tuincentrum Een speciale aanbieding voor alle tuin-llefhebbers, die van de zomer een prachtig bloeiende klimroos tegen schuur of schut ting willen hebben. Een zwaarbloeiende klim roos, met massa's zacht geuren de trossen, die heel de zomer doorbloeit tot de vorst Invalt. Een kerngezonde roos, 't puikje van Boskoop, vpor een fractie van de normale prijs, voor vijf kwartjes. Exploitatie heren parapluie 100°/„ nylon Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze zeer solide herenpara- pluies, met imitatie lederen knop, inclusief foudraal, in zwart, 17,90 ROTTERDAMSEDIJK 252 SCHIEDAM J§ Over de financiering kon het straks uit te breiden werkcomité nog niet veel meedelen. De Stichting Kunstijs banen Zuid-Holland staat achter de Vlaardingse plannen, maar heeft zelf nog problemen genoeg met betrekking tot de „Stien Kaiser-baan" om er zich direct mee te bemoeien en de gemeente Vlaardingen heeft zich zeer geïnteresseerd getoond. Met het bedrijfsleven is nog geen contact ge weest. In de exploitatieopzet is reke ning gehouden met een bezoek in het winterseizoen van 126.000 volwasse nen f 1,50 ('s-Hertogenbosch kréég in het vorige seizoen op haar 60 x 30 meter baan 92.000 bezoekers) en 62.000 kinderen a f 0,50. In het zomerseizoen wil men de baan verhuren a f 50 per uur (het thans geldende tarief voor de overdekte kunstijsbanen). Daarnaast zijn nog andere inkom sten verwerkt In de niet concreet toe gelichte exploitatieopzet. Het „Sport centrum" is namelijk geprojecteerd aan een van de korte zijden van de bestaande landijsbaan, langs Rijks weg 20 in Vlaardingen. Aanleiding tot 't plan was dan ook de noodzaak om accommodatievoorzieningen te treffen voor deze nu twee jaar bestaande landijsbaan. De exploitatieopzet zal derhalve niet alleen het geplande „Sportcentrum" omvatten, maar ook de exploitatie van de landijsbaan. Hierop wijzen ondermeer de uitla tingen van de leden van het werkco- ipité over campingmogelijkheden, waarbij gewezen werd op de in het Duitse Obenshausen bestaande situa- Het plan dat het werkcomité (de he ren J. Verschoor, A. Maat, drs. J. R. van Mansum en J. F. Hansen) openbaar hebben gemaakt is zeer ze ker veelbelovend. De verwezenlijking ervan hangt af van de steun, die zij hopen te krijgen. Gezien de vele unie ke mogelijkheden, die het werkcomi té opsomde moet het deze steun on- Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de 2e etage deze door- bloeiende klimroos,^ zachtgeurend, kleur warmrood, voor f005'A id, Ma Aan boord van de „Atlantic Uni verse" liggende aan de werf van Wil- ton-Fijenoord, werd van de 2e machi nist G. E. een portefeuille met 295 gestolen. In verband hiermee is een 47-jarige stellingmaker uit Rotterdam aangehouden. herroepelijk verwerven. Voor technische details over de kunstijsbaan, zie elders in dit blad. BEN VAN HAREN

De Havenloods | 1968 | | pagina 11