Aantrekkelijk plan voor winkelcentrum Hoogstraat i monopolê §3 m H Ethiek Waardevol Vrijwel alle winkeliers tegen koopavond 6 UUR GEWEEST! BLUEMEN VERGETEN? W/eshJltJurEJi KUNSTGEBITTEN DE HAVENLOODS 17e jaargang no. 19, donderdag 7 maart 1968 Weekblad voor Schiedam en Kethcl Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De Jeugdhavcn". DE Winkeliersvereniging „Hoog straat" te Schiedam heeft grootse plannen doen ontwerpen voor dit oudste winkelcentrum van de stad. Min of meer dwars door het nog steeds onbekende ontwikke lingsplan voor de binnenstad van Schiedam, waarop nu reeds enige jaren wordt gestudeerd, heeft het bestuur van de vereniging een plan doen samenstellen, dat de Hoog straat en directe omgeving tot nieuw leven moet brengen. De uit voeringskosten van dit plan wor den op rond een half miljoen ge raamd en zullen in een op dinsdag 12 maart te houden ledenvergade ring aan een algemene bespreking worden onderworpen. Het plan omvat afsluiting van de Hoogstraat en directe omgeving van af 's morgens 11 uur; inrichten van parkeerruimte door sloop van de panden achter de Grote Kerk nabij Korte Achterweg; bestrating van de Hoogstraat, Ap- pelmarkt en een gedeelte Korte Dam met groot formaat uitgewassen be- tontegels in diverse tinten; verbetering openbare verlichting, aanbrengen van bloembakken, beeld houwwerken enz. en het Inrichten van enkele buitenterrasjes. Getracht zal worden om een aantal gevels aan de Hoogstraat te recon strueren. De plannen zijn reeds tei bestudering aan het gemeentebestuur toegezonden. Rapport Aan het rapport, dat in de leden- vergadering aan de orde zal wor- den gesteld en dat is ontworpen door het constructiebureau M. L. Magrijn te Schiedam, ontlenen we de volgen de bijzonderheden: a. Het publiek wenst een gemakke lijke toegankelijkheid voor een win- Temidden van het rumoer over het at of niet invoeren van de vrijdag koopavond. komt het bestuur van de Schiedamse Winkeliersvereniging namenten> lulIeIS, vitrines, mus™».1 Hoogstraat met een van initiatief fonteinenj plaatsing van beeldhouw- ninn om dit oudste win- werken wordt de aandacht van het keicentrum met een groot accent op een ruime parkeergelegenheid. b. Het gemotoriseerde verkeer wordt uit de winkelcentra geweerd. Door achter-ingangen te situeren, wordt de bevoorrading van de win kels gerealiseerd. c. Door de gelijkvloerse opbouw van de winkelstraten wordt het ge noemde onder b benadrukt. De rust bij het winkelen wordt hierdoor be vorderd, terwijl het medenemen van wandel- en kinderwagens geen pro bleem vormt. d. De moderne straatverlichting van o.a. de Lijnbaan brengt met zich mede, dat ook op donkere dagen een goede verlichting is gewaarborgd. e. Door een esthetische toepassing van plantenbakken, gevel- en lichtor- namenten, luifels, vitrines, kiosken. getuigend plan. om dit oudste win kelcentrum van de binnenstad tot nieuw leven te brengen, Er is nt. reeds meermalen-getwijfeld aan de ■perspectieven van de Hoogstraat als winkelstraat. Het is nog maar en kele jaren geleden, dat sommige winkeliers zich afvroegen of het niet beter zou zijn de winkeldeur voor goed op slot te draaien en een ander heenkomen te zoeken. Degenen die dit alles hebben laten be tijen, blijken er niet onverstandig aan te hebben gedaan, zoals het er in elk geval thans uitziet, nu ge noemd bestuur met een plan ter ta fel is gekomen, dat in veel opzich ten perspectieven biedt. „We heb ben gezocht naar een plan, dat naar ons oordeel uitvoerbaar is", zo werd, meegedeeld en daar zit inderdaad realiteit in, al betekent het aller minst. dat met één slag het terrein zal zijn herwonnen. Daarvoor zijn er nog teveel obstakels te nemen, niet in het minst van financiële aard. Het standpunt van de vereniging is: „W 1,7 willen meewerken om een aantrekkelijk stadsdeel te maken, het is een gemeentelijk belang om daartoe bij te dragen". Er zit veel in deze stelling, doch met de sterke voogdijschap waaronder het ge meentebestuur door provinciaal- en hoger bestuurscollege in ^financieel opzicht is gesteld, valt de nadruk toch wel op dit laatste. ,,Wij kun nen om zo te zeggen morgen begin nen, het hangt van het gemeentebe stuur af", ialdus het bestuur van de Winkeliersvereniging Doch vanwege „het stadhuis" werd winkelend publiek getrokken. Mogelijkheden tot een zitje in de sector „Horeca" worden algemeen voorzien. Door een „gezellige" straat aankleding, een straat-,.versiering" wordt de aantrekkelijkheid verhoogd en noodt het publiek tot echt winke len. Bovendien wordt op dit aspect door de desbetreffende winkeliers vereniging het accent gelegd bij bij zondere acties, zoals een lichtweek e.d. a. Thans, bestaat er parkeergele genheid op de Koemarkt, Lange Ha ven, Btoersvest en de Grote Markt. Het is een levensbelang voor de Hoog straat, dat deze parkeercapaciteit met-een veelvoud wordt opgevoerd. Bevoorrading b. De Hoogstraat kent vanwege his torische gronden voor de meeste win kels de achteringangen niet. De be voorrading dient meestal te geschie den via de Hoogstraat zelve, zodat dit verkeer niet geweerd kan worden. Dit verkeer is opengesteld tot des morgens 11 uur. Het gedeelte Korte Dam-Qrote Markt is echter voor het verkeer opgensfeld, voor verkeer uit beide richtingen. De Appelmarkt is constant bezet met geparkeerde wa gens. c. De Hoogstraat is beiderzijds voorzien van een smal trottoir. Het is gevaarlijk een kinder- of wandel wagen op dit trottoir te laten staan en is door obstakels soms onmoge lijk. De bestrating zelve geeft een ouderwetse indruk (straatstenen) en ligt er zeker niet strak bij. Deze be- ons meegedeeld: „We zijn nog be- strating is er aan toe om opgenomen zig met de plannen te bestuderen en herstraat te worden. Door toepas- daarna zullen B. en W. het stand punt bepalen". Dit is dan een van de redenen, waarom na inzending van de plannen in november van het vorig jaar. gevolgd door een rappel daaromtrent door het be stuur van de Winkeliersvereniging B. en W. tot nu toe verder niets van zich hebben laten horen. Het is een ingrijpend plan, dat overigens voor uit is op het plan Fledderus inzake sanering van de binnenstad en waarop nu reeds vele jaren voor de openbaarheid wordt gewacht. In elk geval, het bestuur van de Win keliersvereniging Hoogstraat heeft de handen niet werkloos in de schoot gelegd en een aantrekkelijk plan voor herleving van de Schie damse binnenstad gepresenteerd. De uitvoering er van is niet voor vandaag of morgen, doch het bete kent een mogelijk moderne versie van dit aloude winkelcentrum, dat dan met de Haagse Hoogstraat veel overeenstemming verkrijgt. De nog ontbrekende 30 procent van het totaal aantal van 148 winke liers in de Hoogstraat, zullen er goed aan doen in deze naar eens gezindheid te streven! Het plan is dat waard! r.g/i 'TSART sing van deze trottoirs geeft de Hoog straat de indruk smaller te zijn dan zij in werkelijkheid is. d. De bestaande verlichting van de Hoogstraat is in vergelijk met mo derne winkelstraten onvoldoende. e. Behoudens het bezit van enkele merkwaardige historische punten kent de Hoogstraat de straat,.versie ring" niet. Samenvatting a. Verkeer. In concreto komt het Hoogstraatplan op het volgende neer: Afsluiting van openbare verkeer, vanaf 's morgens 11.00 uur op de Hoogstraat van Koemarkt tot Grote Markt en de Appelmarkt. Het ver keer Grote Markt-Korte Dam naar Nieuwland, vice versa om te leiden over Spinhuispad, Vijgensteeg, Ooie- vaarsteeg met aansluiting op Grote Markt. b. Parkeermeters. Op de Koemarkt en op de Vismarkt gelegen tegenover de Appelmarkt. c. Parkeerruimte. Achter de Grote Kerk nabij de Kor te Achterweg is door sloop van de huidige panden de mogelijkheid aan wezig voor het maken van parkeer ruimte. Deze parkeerruimte zo moge lijk te egaliseren en te bestraten. Met deze parkeerruimte spoed te be trachten, vooruitlopend op alle overi ge ontsluitingen. Vanuit de Lange kerkstraat deze parkeerruimte aan ie duiden met parkcerborden, via nu afgesloten Bagijnhof. d. Bestrating. De Hoogstraat vanaf de Broepsvest tot Grote Markt, de Appelmarkt, een gedeelte Korte Dam, gedeelte" aan sluiting Lange Achterweg, gelijk vloers te bestraten met groot formaat uitgewassen betontegels in diverse lichte tinten grijs, bleu, geel, etc. te leggen in blokvorm o.d. Deze bestrating afwaterend van de gevels op een eventueel in het mid den te leggen riool. Deze bestrating dient verkeersbe lasting te kunnen verdragen voor de bevoorrading van de winkels. e. Openbare verlichting. De verlichting uit te breiden met 80 watt, vrijhangenide H.P.L.-lampen, waardoor de algemene openbare ver lichtingssterkte opgevoerd wordt tot 15 a 10 Lux. D°ze verlichting blijft hiermede duidelijk ondergeschikt aan de etalageverlichting. Naar onze be rekening zijn hiertoe 83 stuks hang lampen nodig. Het ophangingspunt van deze lampen boven de straat kan plm. 4,50 meter zijn. f. Gebruik oude stadhuis. Verzocht wordt om het oude stad huis op de Grote Markt te zijner tijd te blijven gebruiken voor officiële ontvangsten, aubades, taptoes, St.- Nicolaas, e.d. g. Horeca-bedrijven. Ter plaatse van de Appelmarkt, Musuemplpin en Hoogstraat bij Gro te Markt te denken aan buiten-terras jes die 's zomers tot een dronk no den en 's winters door bijzondere maatregelen niet buiten gebruik be hoeven te blijven. h. Bloembakken, vitrines en kios- kPBij de Hoogstraat-ontsluiting te den ken aan groenvoorzieningen, bloem bakken. vitrines en kiosken. i. Beeldhouwwerken. De mogelijkheid te onderzoeken or namenten te plaatsen bij Koemarkt, Appelmarkt en Grote Markt. k. Hoewel de verbouwing van min der acceptabele gevels in de Hoog straat in wezen tot de herstructuering behoort, wordt dit aspect bewust bui ten dit Plan gelaten. Bij bestudering van de documentatie blijkt, dat op dit gebied gaandeweg zeker een grote behoefte zal ontstaan. Door de ingrijpende aard van deze kwestie zal eerst in een later stadium bezien kunnen worden op welke wij- F ototentoonstel ling Kinderen op school in Kethel-Groenoord In Kethel-Groenoord te Schiedam opent de wethouder van onderwijs, mejuffrouw De Graaff zaterdag 9 maart een bijzondere fototentoonstel ling. Het betreft hier foto's van schoolkinderen, gemaakt door ou ders, leden van de Vereniging Volka- onderwijs en oudercommissies. De expositie laat het gehele school leven in honderden opnar^en zien. De Vereniging Volksonderwijs die de tentoonstelling organiseert, hoopt op deze wijze de ouders dichter bij de scholen te brengen. Bij de wethouder en de inspecteur van het onderwijs bestaat grote belangstelling voor de ze tentoonstelling. Na een optocht met muziek yoorop, wordt de expositie zaterdag 9 maart om half elf officieel en om half twaalf met de kinderen erbij, geopend. Zij is tot zeven uur zaterdagavond geopend en zondag van tien uur 's morgens tot half tien 's avonds. Hoogstraat 2 - Schiedam.Tel. 268808 Donderdag 8, vrijdag 7-9.15, zaterdag 2-7-9.15, zondag 7-9.15, dinsdag 8, woensdag 8. WINNETOU EN DE DESPERADO'S PIERRE BRICE - ROD CAMERON Spannende scènes in een film vol strijd, actie en avontuur. Naar een boek van Karl May. Eastmancolor CinemaScope Columbia 14 jaar Zondag 2-4.15, woensdag 2. 'T IS YOGI DE BEER ze en in overleg met de desbetreffen de eigenaren, modificaties aange bracht kunnen worden. Dé heer A. H. Marinussen van het adviesbure^y jheëft in zijn toelichting op ct Plan nog medegedeeld, dat dit in het algemèen"yn,.overeenstemming is met het toekomstig plan 'Voor de binnehst^dssahsring. De heer ir. B. Wilton heeft als voor zitter van de Kamer Van Koophandel zich bereid verklaard fn de te houden ledenvergadering als voorzitter'pp te treden. Het voorlopige comité, dat zich'-be- last heeft met de bespreking van de plannen bestaat uit de heren P. Moüthaan, W. Baart, Th. Hartog, Louwers, E. Koe. A. Sitskoorn en G. Liesting. a.l. Zaterdagnacht 24 u KAPO Een opeenhoping van lijden Columbia. laar Hoewel in feite de Schiedamse mid denstand als geheel zich tegen de vrijdag-koopavond verklaarde, kan toch niet met volle zekerheid worden gezegd, dat de Winkels dan gesloten zullen blijven. Bovendien zal één en ander in sterke mate afhankelijk zijn van de ontwikkelingen op genoemd terrein in Rotterdam. Dit bleek tij dens een hearing, die de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad in gebouw Musis Sacrum hield en waarvoor gro te belangstelling bestond. De uitspraak was duidelijk. Toen voorzitter G. P. Verhulsdonk na een inleidend woord de tegenstanders van de vrijdag-koopavond verzocht op te staan, bleven slechts twee van de on geveer tweehonderd winkeliers zitten! De zittenblijvers verklaarden welis waar tegen de koopavond te zijn, doch niettemin om zakelijke redenen hun winkel te willen openen. Het bleek ook, dat de Hema als enig groot win kelcentrum te Schiedam, vrijdag avond zal sluiten. De heer Verhulsdonk had tevoren zowel de voor- als nadelen opgesomd, uiteraard het meest nadelen, o.a. dat de totale winkelomzet niet wordt ver groot maar dat wel de kosten stijgen, terwijl ook personeelsproblemen zich laten gelden. Er werd ook op gewe zen, dat indien men op zaterdagmid dag de winkels zou gaan sluiten, het stadsbeeld doods zou worden, hetgeen ook ongewenst is. Medegedeeld werd, dat ook de Vlaardingse middenstand afwijzend tegenover de vrijdag-koopavond staat. Besloten werd het verloop van de za ken in Rotterdam op 15 maart na te gaan, om daarna zo nodig opnieuw te vergaderen. Het verzet tegen de Vietnampolitiek van de Amerikaanse regering neemt hand over hand toe. Het is een verzet, dat voortkomt uit een steeds sterker wordende afschuw tegen elke vorm van geweld. Daar bij ziet men in Amerika de grote macht van het westen, de boosdoe ner. Het woord „communist"dat in Europa al lang niet meer als bele diging wordt opgevat, wordt daar nog steeds gehanteerd als het alles omvattende kwaad. Bij dit verzet worden gewelddaden gepleegd, die niet goed te keuren zijn. Er worden termen gebruikt, die anderen als beledigend in de oren klinken. Vooral de kreten als Johnson moordenaar" of John son oorlogsmisdadiger" kunnen sto tend zijn. ook voor mensen, die de oorlog in Vietnam verafschuwen. Men mag daarbij echter niet verge ten. dat deze termen juist worden gebruikt om uiting te geven aan de ze diepe afschuw. De Groningse hoogleraar, prof. B. Delfgaauw. en vijf van zijn colle ga's hebben in de discussies over deze terminologie, die voorname lijk gebruikt wordt door het meest strijdbare deel van ons volk. name lijk de jongere generatie, de partij gekozen van de jongeren. Zij zijn daarvoor door minister Polak op hun vingers getikt. De minister schreef de hoogleraren, dat het hem bedroeft, dat zij juist als do centen in de ethiek dit standpunt hebben ingenomen. Het lijkt ons juister, dat de minister het feit, dat het docenten in de ethiek zijn, die dit standpunt inne men, in aanmerking had genomen. Het is een verschil in accent, na tuurlijk. maar toch wel een heel be langrijk verschil. Want juist deze hoogleraren moeten in staat worden geacht de uitspraken van de jonge generatie te kunnen interpreteren. De minister heeft het overigens zelf ook moeilijk met deze materie. Een wijziging van artikel 117 van de Grondwet (belediging van een be vriend staatshoofd) wordt bekeken. Tegen dit artikel zijn vele argumen ten in te brengen. Vlak voor de 10de mei 1940 was Hitier nog een be vriend staatshoofd. Belediging werd gestraft. Sinds de 10de mei mocht men. wat de Nederlandse regering betrof, alles over hem zeggen. Hier mee willen wij overigens geen ver gelijking trekken tussen Hitter en Johnson. Er is nog een ander aspect aan de zaak. De vriend van een deel van ons volk hoeft geen vriend te zijn van een ander deel. Wij leven in een land. waarin het recht van me ningsuiting gewaarborgd is. De uitspraak „Johnson oorlogsmisda diger" kan voor de een beledigend klinken. Voor de ander is deze uit spraak duidelijk: „volgens de wet ten van Neurenberg is Johnson een oorlogsmisdadiger"zo betogen zij. De minister hoeft het hier niet mee eens te zijn. De hoogleraren zijn het er wel mee eens. Het ware beter ge weest. wanneer de minister zijn be risping van de hoogleraren had op geschort of had weggelaten tot er zekerheid zou bestaan over wat er met art. 117 van de Grondwet gaat gebeuren. Men mag veronder stellen. dat de hoogleraren hun standpunt niet zo maar hebben in genomen. Daarvoor zullen zij hun verantwoording als docenten in de ethiek te zwaar hebben laten wegen. De brief van minister Polak aan de hoogleraren kan de zaak alleen maar verder vertroebelen. J. D. dan naar „IRIS" bloemenkiosken STATIONSPLEIN (ingang STATION) Elke dag geopend van 8.30 tot 21.00 uur. OOK ZONDAGS. CARAVANS - BOTEN VOUWWAGENS Westerkade 24 -lel.010-264850 - Schiedam REPARATIES le klas werk vanaf 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17,50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, R'dam, Tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram: 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49, 49a.

De Havenloods | 1968 | | pagina 1