X3 Zwembad in West komt eindelijk van de grond Deze week in tzzzzi Jane Schoenike: „Je gaat genuanceerder denken" Ethiek BE HAVENLOODS ester hrnren Jeugduitwisseling Amerika-Nederland Pannekoek-lentetocht naar Veluwezoom KUNSTGEBITTEN DE HAVENLOODS 17e jaargang no. 19, donderdag 7 maart 1968 Weekblad voor Rotterdam-Rechter Maasoever Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 13 2110 <8 lijnen) postgiro 18344 Uitgave Stichting ,,De Jeugdhaven". Het plan is afkomstig van de heer C. van Sabbe, sinds drie jaar hoofd van de openbare school voor basisonderwijs Piet Hein in de Coolhavenstraat 29. Een gewel dig idee, n.l. een zwembad in Rotterdam-West, waar al zo lang wordt uitgekeken naar een moge lijkheid om zwemmen te leren. En als alles goed gaat zal dat zwem bad er dit jaar ook nog komen. De heer Van Sabbe heeft zich garant gesteld.' voor een zodanig bedrag dat het voor de gemeente accep tabel was om met de bouw te be ginnen. De plannen en tekeningen zijn klaar en over enkele weken gaat gemeentewerken met het instructiebad beginnen. Het wordt een overdekt bad dat zal komen op de speelplaats achter de Piet Heinschool. De heer Van Sabbe, zwemliefhebber en ook zweminstructeur vertelt: ,,Toen ik drie jaar geleden hier kwam bleek dat een deel van het schoolplein niet valt onder bepaalde wettelijke bepa lingen en dat dit gedeelte groot ge noeg zou kunnen zijn voor een badje. Ik ga nl. al 12 jaar lang met mijn leerlingen naar het Kolpabad in Vlaar- dingen. We huren het vrijdag tussen de middag af en gaan dan met drie bussen richting Vlaardingen. De leer lingen van de eerste klas gaan ook al mee. Mijn vrouw en ik en een on derwijzer hier van de school, de heer P. N. van Leeuwen, geven ook les. Daarnaast moeten we dus andere in structeurs aantrekken en ook de rit naar Vlaardingen en de huur van het bad zijn natuurlijk kostbaar. Vandaar de plannen voor een bad hier vlakbij". De p'lannen zijn nu dan werkelijk heid geworden. Een bevriend archi tect maakte de tekeningen en ook de gemeente Rotterdam bleek enthou siast, alleende bouw moet door de heer Van Sabbe bekostigd worden. Alles bij elkaar zal dit ongeveer f-60.000 gaan worden. Het wordt een overdekt bad van plastic. Het is aller eerst bedoeld voor de leerlingen van de school die er gratis les krijgen. Maar daarnaast en dat is het leu ke kan iedereen die maar zwem men wil leren, bij wijze van spreken van 1 tot 80 jaar,tegen een zo laag mogelijke prijs in het bad leren zwemmen. Iedereen uit de wijde om geving van de school heeft dan de mo gelijkheid de zwemkunst machtig te worden. De heer Van Sabbe denkt bijvoor beeld aan tijden als: van 78 uur, van 12—2 uur en van 4—6 uur. Voor volwassenen is er 's avonds gelegen heid lefe te nemen. Om aan al het geld te komen start volgende week een actie van de leer lingen van de school en de ouders. Dan begint de Steun-Bouwactie met de huïs-aan-huis-verkoop van steunbon Het v nen a f 1.00. ledereen the voor f 100 bijdraagt aan.de bouw van het zwem bad krijgt gratis zwemles of een gra tis jaarabonnément. Reden te meer om aan deze geweldige actie enthou siast mee te gaan doen. Iedereen die dat wil kan natuurlijk ook geld .stor ten o-p de girorekening 'van de heer Van Sabbe, 143660, t.b.v. zwembad „Delfshaven". Na deze steunbonnen volgen nog andere acties zoals een ba- De heer Van Sabbe met zijn vrouw en de heer Van Leeuwen, op de plaats waar het bad zal komen zaar, misschien een loterij en ten slot te nog de verkoop van lepeltjes met de afbeelding van Piet Hein. Dit alles zal in de komende weken gaan gebeu ren voor het zwembad „Delfshaven", dat deze zomer nog op het schoolplein van de Piet Heinschool zal staan. Vanaf vandaag kan men op ons kantoor aan de Westblaak kaar ten krijgen voor een unieke avond koorzang in De Doelen. Dan komen het Urker vissers koor, het Scheveningse Vissers vrouwenkoor en het Haags Ma- trozenkoor zingen. De opbrengst van de avond is bestemd voor een vijftal organisaties die zich inzetten voor de volksgezond heid. Meer daarover op PAGINA 13 Fons Jansen komt weer in Rotterdam. Deze cabarettier maakt eerder een verlegen in druk dan die van een echte show-man. Jan Hein de Groot had een gesprek met hem. PAGINA 15 kom over de brug giro 7600 Kom over de brug. Onder de ze uitdagende kreet begint bin nenkort een actie van de geza menlijke christelijke kerken overzee om geld bijeen te krij gen voor allerlei ontwikkelings projecten in allerlei landen. Over deze actie meer op PAGINA 15 Nog steeds de stalhouderij. Het gaat goed. Nog elke dag komt er op de giro een aardig bedrag binnen. Inmiddels is de reizende hoefsmid bij de paarde geweest om ze van nieuw schoeisel te voorzien. De stand van zaken leest u op PAGINA 19 „We eten te weinig vis", zegt onze culinaire redacteur Jan Dijkstra. In zijn rubriek Koken met Adam zet hij uiteen dat dat helemaal verkeerd is en dat er wat aan gedaan moet worden. Hoe en waar dat kan leest u op PAGINA 19 CARAVANS - BOTEN VOUWWAGENS Wester kade 24 - lel. 010-264850 - Schiedam BANKETBAKKERIJ VROON WALENBURGERWEG 76-78 Telefoon 24 54 07 28 75 95 |«J VRIJDAG: g Roomboter J.V. 'tjes I Cjfl A per 250 gram van 2.13 voor.. I •OU ZATERDAG: Slagroom-nougatine taart 3 50 DE GEHELE WEEK: Vroon's roomtruffel bonbons i) en per 250 gram van 3.75 voor fc-OU Gele room tompouces 35 ct v Hazelnoot gebakjes 48 ct De eerste Nederlandse woorden, die Jane Schoenike uit Wisconsin in de Verenigde Staten leerde wa ren: „Geef de pindakaas eens aan" en „Ik ben blij dat ik in Holland ben". Dit handjevol woorden leer de zij tijdens de tiendaagse over tocht van New York naar ons land, waar zij, uitgezonden door de American Field Service, een jaar is opgenomen in een gezin. Ze is hier nu acht maanden en spreekt heel goed Nederlands. Ze is en thousiast over Nederland en in het bijzonder over de familie in Den Haag waar ze zich helemaal thuis voelt. Ze zegt: „Ik heb een geweldige moe, ze is Indisch en kan heerlijke gerech ten klaarmaken. Ik heb hier één zus je, we gaan samen naar het gymna sium en we trekken buiten schooltijd ook veel met elkaar op. Het zal me wel moeite kosten van de zomer weer te vertrekken". Zo ook Christopher Haverson uit Ukiah in Californië die best kan wen nen in Voorschoten. „Een jaar is eigenlijk veel te kort. Ik moet er niet aan denken over vier maanden al weer te vertrekken. Ik wil nog zoveel doen. Ik kom heslist weer terug". We zitten samen in de woning van mevrouw Sari Pillis van Heems- kerek in Rotterdam, die nu bijna tien jaar geleden zelf een jaar in Ameri ka is geweest en nog steeds als „re turnee" actief is betrokken bij het werk van de American Field Service. In verschillende steden in ons land zijn comité's opgericht die contact on derhouden met de jongens en meisjes en met de gezinnen. Iedere Ameri kaan heeft een „councellor" waar hij of zij met grote of kleine problemen terecht kan. Councellors" zijn meest al oudere AFS-leden, die een jaar in de Verenigde Staten zijn geweest. Op het ogenblik doen aan het gehe le programma van de AFS 3000 jon geren mee. De AFS stelt dus jonge mensen uit vele landen in staat een jaar in een vreemd land door te bren gen. Het is een organisatie zonder eni ge banden met politieke of religieuze groeperingen, met als enig doel het bevorderen van begrip en vriend schap tussen de volkeren. In 1947 is men begonnen met deze internationale jeugduitwisseling. De AFS concentreert haar programma's op jongeren van 16-18 jaar in de over tuiging dat jongen mensen zich zon der vooroordelen kunnen aanpassen aan vreemde omstandigheden en vriendschap kunnen sluiten met ion- geren van een andere nationaliteit. De AFS heeft drie programma's. Het winterprogramma waarbij Neder* landse middelbare scholieren een jaar doorbrengen op een Amerikaanse „High School" ep in een Amerikaans gezin. Het Zomferprogramma waar bij Amerikaanse middelbare scholie ren uit de hoogste klas de zomer maanden naar Nederland komen en hier twee maandën in een gezin worden opgenomen. Het schoolprogramma waarbij Amerikaanse scholieren een jaar bij een Nederlandse gastfamilie door brengen en een middelbare school be zoeken. voor persoonlijke uitgaven. Zo krijgen Jane en Christopher ieder f 50 in de maand, een bedrag waar ze redelijk mee uitkomen". Vóór 1 april is het nog mogelijk zich op te geven of vrij blijvend inlichtingen te vragen hij mevrouw Pillis van Heemskerck, Ro- chussenstraat 137c, Rotterdam tele foon 010-236354 of bij de heer P. IJ. ten Arve, Graaf Florisstraat 72b III. Rotterdam-3, telefoon 010-232944. ■Jane en Christopher vertrekken ai: haast weer naar Amerika. Zij kunnen van hun ervaringen hier blijven ver tellen. Jane is wel met ancfere ogen naar haar vaderland gaan kijken. ..Ik vind het nu maar een ingewikkeld land. Je ziet nu ook hoe de mensen hier je land bekijken. Je ziet nu ook de fouten. Vietnam vond ik eigenlijk zo ver weg, maar daar sta ik nu toch wel anders tegenover. Je gaat veel genuanceerder denken. Dat sterke gevoel van nationalisme raak je wel kwijt. Ik moet hier hard studeren. Dat is anders dan bij ons. Toch ga ik als ik terug ben medicij nen studeren". geaccepteerd in het gezin in Voor schoten. Ik heb ook bepaalde taken, ik help met het afwassen enz. Ik voel me echt als een „zoon" in het gezjn. Als ik op straat loop voel ik me ge woon Nederlander, dan denk ik als Nederlander". Dit zijn in h«t kort zomaar wat uit spraken van twee jonge Amerikanen die het hier bijzonder getroffen heb ben. Zo gaat het ook met de Neder landse jongeren die een jaar naar Amerika gaan. Ook zij zijn enthou siast over de Amèrikaanse ouders en over de ontvangst daar. Mevrouw Pil lis van Heemskerck kan er over mee praten. „Ik geloof dat je na zo'n jaar gemakkelijker geneigd bent om over iets heen te stappen. Je blik wordt verruimd. Je leert zoveel mensAi ken nen. Je moet natuurlijk wel een groot bezitten". FILM-MARATHON IN T VENSTER Ter gelegenheid van het 10e lus trum van de Rotterdamse studenten vereniging SSRR (Societas Studioso rum Reformatorum Roteradamensis) werd vrijdag en zaterdag in de film zaal van theater 't Venster in de Gou- vernestraat een film-marathon geor ganiseerd. Het was het begin van een week vol feestelijkheden voor de Rotter damse studenten. Om half acht al waren de eerste be zoekers jhanwezig om te kijken naar de preffiière van „La guerre est fi- nie" van Alain Renes, met in de hoofdrol Yves Montand. De belang stelling was nog niet zo groot. Maar tegen een uur of elf begon het thea tertje vol te lopen en na twaalven waren alle plaatsen uitverkocht. Toen had een deel er al vier uur film opzit ten. Er zouden er nog vele volgen. In de foyer was er echter gelegen heid broodjes te eten en een slok te nemen. Wakker werd iedereen weer om kwart voor zes toen een „blote" film met Gina Löllobrigida en Elke Sommer op het programma stond. Het bloot bleek nogal tegen te val len. Hoogtepunt vonden wij wel „La Belle Américaine" van de Franse ko miek Louis de Funès. Velen gingen om half twaalf 's morgens vermoeid, misschien een beetje slaperig, naar huis. De volhouders bleven nog tot drie uur, toen het tweede gedeelte van de film-marathon begon, The old- time Movie Club. Daarna keerden ook zij voldaan na 20 uur film naar huis. METRO-PENNING De Rotterdamse Kunststichting heeft besloten, aansluitend aan de Doelenpenning in de Historische Penningenreeks, nu ter gelegenheid van de ingebruikstelling van de Me tro. een Metro-penning uit te geven. De penning is ontworpen door de kunstenaar Ad Dekkers, wonende te Gorinchem, die voor deze penning een afwijkende vorm en eigen in houd heeft toegepast. De vierkante penning (8x8 cm) geeft aan de voorzijde het ontwik kelingsproces weer, door de uitbeel ding van vierkant en cirkel in over gang en aan dé keerzijde het Metro vignet en datum 9 februari 1968. De penning van vernikkeld brons-m af geschuurd is vervaardigd door Ko ninklijke Begeer N.V. en bedoeld als vérkoop-penning. De prijs per pen ning zal ƒ20 bedragen en behalve bij enkele juweliers ook verkrijg baar zijn bij de Rotterdamse Kunst stichting, Kruisplein 30. ling (G.P.V.) in de vrijgemaakte ge reformeerde kerk, Larikslaan 215 spreken over het onderwerp „Vrijheid en recht voor de Papoea". Medewer king verlenen: Hanny Wesseling (so praan), Lies Uhlen (alt) en Annie Hazelzet (piano). Aanvang 20 uur, toegang vrij. BOONE VERF VERF BOONE Noordmolenstraal 68. Hele ervaring „Om die gastfamilies gaat het ons nu juist", zegt mevrouw Pillis van Heemskerck. „Dit jaar hebben we in het totaal maar zes families bereid gevonden een Amerikaan te huisves ten. Het probleem is op het ogenblik hoe krijgen we een gezin dat bereid is geheel kosteloos voor twee maan den of voor een heel jaar een jonge Amerikaan als zoon of dochter op te nemen. Het is ook voor het gezin een hele ervaring. De jongens en meisjes hebben voldoende zakgeld bij zich Zaterdag 23 maart organiseert de Havenloods voor haar lezers een dag tocht naar de Veluwezoom. Deze dag tocht heeft de naam Pannekoek-lente tocht gekregen, ten eerste omdat op genoemde datum het voorjaar haar intrede heeft gedaan en ten tweede omdat de deelnemers aan deze tocht rond het middaguur een levensgrote Gelderse pannekoek met koffie krij gen aangeboden in het bekende res taurant „De Posbank". gelegen in de nabijheid van de Zijpenberg en de Onzalige bossen. De prijs voor deze unieke tocht is uitermate laag en be draagt slechts 10,75 per persoon, in clusief pannekoek (naar keuze met spek, suiker of appel) en koffie. Het volledige programma luidt als volgt: Om 9.30 uur vertrek met de luxe touringcars vanaf Westblaak 25, om 9 uur. Vlaardingen. v.d. Driftstraat 4a) naar Utrecht om verder langs een prachtige route via Zeist, drie bergen, Doorn, Amerongen, Rhenen en de Grebbeberg in Arnhem te ar riveren. Tussen Driebergen en Arn hem wordt een koffiepauze gehouden Na Arnhem bereiken wij de Yje- luwezoom en rijden wij door een van de mooiste, gedeelten van ons land en bereiken wij via Rozendaal, Beek huizen en de Zijpenberg omstreeks 13 uur de vermaarde Posbank. Hier pauzeren wij 2 uur om gelegenheid te geven de beloofde onvervalste Gel derse pannekoek met koffie te nutti gen en gelegenheid te geven van de prachtige omgeving te genieten. Na deze pannekoek, die rustig een maaltijd kan worden genoerhd, gaan zet tepen de Vietnampolitiek van de Amerikaanse regering neemt hand over hand toe. Het is een verzet, dat voortkomt uit een steeds sterker wordende afschuw tegen elke vorm van geweld. Daar bij ziet men in Amerika de grote macht van het westen, de boosdoe ner. Het woord „communist", dat in Europa al lang niet meer als bele diging wordt opgevat, wordt daar nog steeds gehanteerd als het alles omvattende kwaad. Bij dit verzet worden gewelddaden gepleegd, die niet goed te keuren zijn. Er worden termen gebruikt, die anderen als beledigend in de oren klinken. Vooral de kreten als Johnson moordenaar" of „John son oorlogsmisdadiger" kunnen sto tend zijn. ook voor mensen, die de oorlog in Vietnam verafschuwen. Men mag daarbij èdliter niet verge- fen. dat deze termen juist worden gebruikt om uiting te geven aan de ze diepe afschuw. De Groningse hoogleraar, prof. B. Delfgaauw. en vijf van zijn colle ga's hebben in de discussies over deze terminologie, die voorname lijk gebruikt wordt door het meest strijdbare deel van ons volk. name lijk de jongere generatie, de partij gekozen van de jongeren. Zij zijn daarvoor door minister Polak op hun vingers getikt. De minister schreef de hoogleraren, dat het hem bedroeft, dat zij juist als do centen in de ethiek dit standpunt hebben ingenomen. Het lijkt ons juister, dat de minister het feit. dat. het docenten in de ethiek zijn. die dit standpunt inne men. in aanmerking had genomen. Het is een verschil in accent, na tuurlijk. maar toch wel een heel be langrijk verschil. Want juist deze hoogleraren moeten in staat worden geacht de uitspraken van de jonge generatie te kunnen interpreteren. De minister heeft, het overigens zelf ook moeilijk met deze materie. Een wijziging van artikel 117 van de Grondwet (belediging van een be vriend staatshoofd) wordt bekeken. Tegen dit artikel zijn vele argumen ten in te brengen. Vlak voor de 10de mei 1940 was Hitier nog een be vriend staatshoofd. Beledigina werd gestraft. Sinds de 10de mei mocht men. tcat de Nederlandse regering betrof, alles over hem zeggen. Hier mee willen wij overigens geen ver gelijking trekken tussen Hitier en Johnson. Er is nog een ander aspect aan de zaak. De vriend van een deel van ons Vol% hoeft geen vriend te zijn van een ander deel. Wij leven in een land, waarin het recht van me ningsuiting gewaarborgd is. De uitspraak- „Johnson oorlogsmisda diger" kan voor de een beledigend klinken. Voor de ander is deze uit spraak duidelijk: volgens de wet ten van Neurenberg is Johnson een oorlogsmisdadiger"zo betogen zij. De minister hoeft het hier niet mee eens te zijn. De hoogleraren zijn het er wel mee eens. Het ware beter ge weest, wanneer de^minister zijn be- rispina van de hoogleraren had op geschort of had weggelaten tot er zekerheid zou bestaan over wat er met art. 117 van de Grondwet gaat gebeuren. Men mag veronder stellen. dat de hoogleraren hun standpunt niet zo maar hebben in genomen. Daarvoor zullen zij hun verantwbording als docenten in de ethiek te zwaar hebben laten wegen. De brief van minister Polak aan de hoogleraren kan de zaak alleen maar verder vertroebelen. J. D. WORDT: GEZINSVERZORGSTER BEJAARDENHELPSTER i Inlichtingen: KATH. M. GEZINSZORG HANG 13, TEL. 122376—139785 wij nu langs een ander stuk van de Veluwezoom, via de Steeg en Velp weer naar Arnhem. Na het Gelderse Haagje aanvaarden wij de terug tocht, maar langs een andere route dan 's morgens, namelijk via Ede, Scherpenzeel, Renswoude en Zeist. Tussen Ede en Zeist zullen wij nog een korte theepauze houden met het gevolg dat wij om circa 18.30 uur in onze plaats van vertrek zullen arrive- - ren- VERKOOP PLAATSBEWIJZEN Plaatskaarten voor deze dagtocht zijn vanaf heden verkrijgbaar aan de loketten van Weekblad De Haven loods. Westblaak 25, R'dam: ook ge opend zaterdags van 10-13.00 uur. en ons bijkantoor v.d. Dirftstraat 4a, Vlaardingen is zaterdags de gehele dag geopend. REPARATIES le klas werk vanaf 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17,50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, R'dam, Tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram: 1, 3, 6, 8 buslijn 32. 34. 38, 45, 49. 49a.

De Havenloods | 1968 | | pagina 23