„Kom over de brug" Fons Jansen: „Ik ben angstvallig van aard" Actie ter ondersteuning werk christelijke kerken over zee BUNINGH Bronchi letten DE HAVENLOODS DONDERDAG 7 MAART 1968 6 S'dam SCHIEDAM Ned. Prot. Bonc ds. A. D. Klaassen. Geref. kerk (Vrijgemaakt) 8.30 en 16.30 uur ds. C. Vonk. Kerkgemeenschap tot verbreiding van de Geref. Leer, Lange Kerkstraat 67. 10 en 17 uur ds. H. Hofman. Evang. Luth. Gemeente, Lange Nieuw- straat10 uur ds. A. Steinhart. Oud-Katholieke Parochie. Dam 10 uur H. Hersteld Apostolisch Genootschap. Stad- HERV. GEM. KETHEI, De Rank: 10 uur ds. W .Vons, 19 H. Huting, Rotterdam. Jeugddienst. I Snuif en wrijf I Uw verkoudheid van neus, keel of borst, weg met I lI-1 Maatschappelijk werk beoogt geluk van stadsbewoner In het raam van de oriëntatieavon den. georganiseerd door de gemeen telijke dienst voor sociale zaken te Schiedam, heeft dinsdagavond in de zaal van Irene de heer H. Wielik uit Amsterdam gesproken over het on derwerp: „Wat kan het maatschappe lijk werk voor de stadsbewoner doen?" De heer Wielik is hoofd van de cul turele afdeling bij de gemeentelijke sociale dienst te Amsterdam en be trokken bij de invoering van moderne vormen van maatschappelijk werk, waarover hij een beschouwing gaf. Hij betoogde dat dit werk meer tot zijn recht kan komen als het beoogt er voor te zorgen, dat ieder mens zich in de huidige' samenleving geluk kig voelt. Deze nieuwe kant van het werk is ook voor de diverse instellingen die te Schiedam werkzaam zijn. van be tekenis. Van die medewerking is het afhankelijk of het werk zich in dé nieuwe richting zal ontwikkelen. Als afsluiting van de oriëntatie avonden, wordt een excursie georga niseerd. Tijdens deze excursie krijgen de deelnemers ruim -de gelegenheid over de zorg voor het maatschappe lijk welzijn in Schiedam 'hun gedach ten te uiten. In een open gesprek in een vor mingscentrum te Bergen zal men na gaan hoe de behoeften in Schiedam zijn veranderd en hoe met doelmatig heid en vfernieuwing de zorg voor de medemens het best kan worden ge diend door iedere instelling afzonder lijk, in onderlinge "samenwerking of met medewerking van de overheid. nu... beduidend goedkoper In het afgelopen sejzoen hebben wij duizenden van deze Terlen- ka en Polyester Tetoron shirts verkocht voor de nor male prijs... en dat is geen won der, want het zijn de meest ideale shirts... zelfs voor de meest verwende man Terlenka en Polyester Tetoron' shirts, een pracht kwaliteit in vele moderne tinten, zó gewas sen, zó droog en. niet strijken, extra sterk en voorbeeldig af gewerkt, deze zelfde hemden verkopen wij nu, voor nog géén negen gulden. Maandag 18 maart en vrijdag 22 maart zal in Nederland een grootscheepse actie worden ontketend met liet doel niet minder dan 21 miljoen gulden bij elkaar te brengen ter assistentie bij de veelzijdige activiteiten van de christelijke kerken overzee. De actie daagt uit: „Kom over de brug". Zij wordt gevoerd door ALLE reformatorische kerken in Nederland, die hun leden op roepen 1 procent van hun jaarinkomen over te maken ter finan ciering van honderdveertig zorgvuldig uitgekozen projecten in de ontwikkelingslanden in Azië, Afrika en Latijns Amerika. De actie is als het ware een ant woord op de veelzijdige kritiek op de Nederlandse regering, die jaar in jaar uit een te gering percen tage aan internationale hulpver lening beschikbaar stelt. De ker ken hebben hun taak begrepen: daar helpen, waar anderen niet helpen. Gezamenlijk. I Polyester-I j Tetoron J Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Terlenka en Polyester Tetoron shirts kleuren bijzonder perfecte pas alle courante ,,Dat is nieuws", zei dr. W. A. Vis ser 't Hooft, de vroegere secretaris generaal van de wereldraad van ker ken. ,,Het is iets nieuws in de Ne derlandse kerkgeschiedenis en daar moeten we allen dankbaar voor zijn, want dit kan een teken zijn voor de toekomst". Visser 't Hooft onderscheidt vier taken voor de kerk ten aanzien van de ontwikkelingslanden. 1. Dc taak van de zending. ,,De kerk die geen zendingskerk is, is geen kerk. Wie gelooft in het Heer zijn van Jezus Christus moet die bood schap ook uitdragen. Dat moet nie mand dan zien als een soort imperia lisme of als een soort superioriteits gevoel; dit is een dienen van de Heer, die ons zelf opgeroepen heeft". 2. De taak van de kerkelijke hulp verlening. ,,Die taak hebben we altijd gezien op nationaal niveau, zodat ze altijd een vorm van diaconie is geweest. Pas na de Tweede Wereldoorlog is de grote, ook internationale oecume nische Interchurch-aid of interkerke lijke hulpverlening ontstaan". 3. De opvoedingstaak. ,,Het opvoeden van leden van de kerk tot een denken in wereld-dimen sies, lot een aanvaarden van hun verantwoordelijkheid ten opzichte van de ontwikkelingslanden en van de nood, die er in die landen geleden wordt." 4. De taak van het getuigen tegen over regeringen, tegenover interna tionale regeringsorganisatie en te genover de internationale gemeen- sctiap in het algemeen. „We moeten getuigeii over wat er 'gedaan moet worden om niet alleen door hulp nood te lenigen, maar te gelijkertijd om de grote structurele veranderingen in de hele economi- scne wereldsituatie aan te prengen, die nodig zijn om tot rechtvaardig- heid te komen en tot bestrijding van alles wat er nog aan hongersnood en andere sociale nood in de wereld is In deze actie zijn we bezig met de zending en de kerkelijke hulpverle ning, maar tegelijkertijd lijkt me dit een prachtig moment om een opvoe dende taak te vervullen, zodat het gewone kerklid begint te begrijpen, dat hij een verantwoordelijkheid heeft niet alleen ten opzichte van zijn land genoten maar ook ten opzichte van zijn mede-wereldburgers, zijn mede schepselen Gods." Noodzakelijk „Kom over de brug" is een actie, die de uitvoering van een groot aan tal projecten mogelijk moet maken. Projecten die door de mensen in de ontwikkelingslanden zelf als belang rijk en noodzakelijk zijn aangewezen. Van hier uit is gesteld: wij willen helpen. Vanuit de landen zelf is ge zegd: goed, daar en daar kunnen we hulp gebruiken. Visser 't Hooft: „We hebben ge leerd in de hele zendings- en hulp verleningssituatie, dat de tijd eenvou dig lang voorbij is dat wij met de mensen van de ontwikkelingslanden om kunnen gaan alsof zij objecten zijn, objecten van zending, objecten van hulpverlening. Nee, zij zijn onze partners met wie wij samen spre ken." Naast alle argumenten, die er zijn om internationale hulpverlening tc plegen, ziet Visser 't Hooft er vooral een als belangrijk voor christenen: het godsdienstige argument van de solidariteit. „Dat is dat wij eenvou dig de plicht hebben om daar waar geleden wordt, te helpen." Voor zichzelf vertaalt hij de tekst van Paulus (2 Cor. 8): „Uit het oog punt van gelijkheid kome uw over vloed voor het ogenblik hun gebrek ten goede (dat zijn de armen), opdat hun overvloed wederkerig uw gebrek ten goede zou komen". arme mensen helpen. Calvijn zegt van deze tekst, dat er moet worden geholpen van ieder naar zijn vermó gen of draagkracht, voor ieder naar zijn behoefte". Maar bij wie is dat opeens een gro te kreet geworden? Eerst bij de Franse socialisten uit de tijd vóór Karl Marx. Daarna neemt Lenin het op als een grote communistische kreet. Ik vind het altijd amusant te denken, wat Lenin waarschijnlijk zelf nooit heeft geweten, dat hij eigen lijk terug moet gaan tot Paulus om te weten waar hij dit vandaan heeft. Maar ik geloof dat de christenen hier werkelijk iets van zich hebben laten afnemen. Het is toch eigenlijk ver schrikkelijk, dat een Lenin dat op eens als een vlag naar boven kan heffen, alsbf hij het bedacht heeft. Dat hadden de christenen al die ja ren moeten zeggen Maandag 18 maart zullen alle kerk leden een ofierzakje ontvangen. Vrij dag 22 wordt het opgehaald. Er is een immense organisatie gesticht, waardoor het mogelijk zal zijn de zelfde avond nog in een tot midder nacht durend televisieprogramma het eindbedrag van de actie bekend te maken. In eerste instantie een actie voor kerkleden. Wie niet tot een kerk behoort kan ook meedoen. „Kom over de brug", giro 7600 Amsterdam. SCHIEDAM Het actie-comité Schiedam van „Kom over de brug" heeft 900 mede werkers en medewerksters nodig. Aan hen zal worden gevraagd op maan dag 18 maart 's avonds tussen half acht en negen uur aan ten hoogste 25 aaneenvolgende adressen een fol derset, bestaande uit folder, offer zakje en groene toezepfgingskaart per soonlijk te bezorgen en die op vrij dag 22 maart d.a.v. op dezelfde adres sen terug te halen. Het gaat om in totaal 18000 leden van de- deelnemen de Schiedamse kerken. Het slagen van de actie is afhankelijk van de aanmelding van de 900 medewerkers. Men kan zich opgeven bij de volgen de adressen: L. A. de Bruin, Burg. Knappertlaan 203 voorzitter; Mevr. W. Chün-Reurink, N. Damlaan 726, pi. correspondente, tel. 263643; C. Bakker Vlaardingerdijk 347; Mevr. C. Balvers Burg. v. Haarenlaan 1027; N. v.d. Beek, Vlaardingerdijk 432, tel. 263762; Mevr. de Bruijn, Fokkerstraat 552; J. M. Dijk, Aleidastraat 7; J. Gerkema Stephensonstraat 31; Mej. C. G. Ver stel, Tuinlaan 30b, Comm. Leg.d. Heils, tel. 269744; A. de Groot, En gelsestraat 1, tel. 153574; J. v.d. Hoe ven', Lorentzlaan 58d; A. P. Kappe- tein, Burg. Knappertlaan 165, tel. 267798; Mevr. M. Kooijman, Rotter- damsedijk 441. tel. 260797; J. Korte- weg, Burg. v. Haarenlaan 1513, tel. 260715; Mevr. M. Koster-v.d. Meulen, Fasantlaan 9, tel. 266853; J. Kraaije- veld, Vlaardingerdijk 173a, tel. 263817 S. Kuiper, Burg. Knappertlaan 180b, tel. 268505; J. Lissenberg, Havendijk 142a; H. v. Luijk, Vlaardingerdijk 366, tel. 261673; Mevr. v.d. Most, Mgr. Nolenslaan 792; N. D. Nieuwenhuizen, Burg. v. Haarenlaan 1357, tel. 263046; W. D. Poot, Groeneweg 32, tel. 01808- 207.; Mevr. J. v.d. Steen, P. J. Troel- stralaan 83, tel. 263033; Mevr. J. W. Sterkenburg-de Hoog, v. Maanen- straat 44; H. Teeuw, Tuinlaan 2b, tel. 265893, plaats, publiciteit; A. v. Tilborg, v. Oldenbarneveltstraat 197; Mevr. J. Tompot, Bosboomlaan 20, te 265256; W. E. Torensma, v. Heuven Goedhartstraat 50, tel. 265101. Leger Grote kreet Visser 't Hoöft: „Ik vind het zo in teressant, want christenen zijn dik wijls zo bang geweest voor de gelijk heid. Er zijn dan ook vertalingen die zeggen: billijkheid. Maar de grond betekenis van dat woord is ook dik wijls gelijkheid. Ik vind het ook in teressant dat er staat: voor het ogen blik. Op dtff iMftmeiU moet je deze nu... beduidend goedkoper Als de stapels boeken U boven het hoofd groeien!... en U er geen raad meer mee weet, dan is de aanschaf van deze boeken rekken geen luxe. Maar als U zo'n broodnodig boekenrek nu kunt kopen voor zo'n lage prijs... waarop dan nog wachten? Moderne boekenrekken, de drie planken 50 x 17. cm, zwaar gemoffeld in diverse kleuren, koopt U .voor nog géén drie boekenrek Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze solide boekenrekken, de planken -maar 50 x 17 c driedelig, Heils. Lange Haven 27: Sa- Van Gestel-Verrijk. Gemeente van Johova's Getuigen, Tuin laan 30. 18.30 uur openbare toespraak. Baptisten Gemeente, gebouw Irene: 19 Mission tot the Seaman, kantine Wilton Fijenoord: voorlopig geen dienst. Chr. Geref. kerk. Warande 185. dienst 10 en 17 uur. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, ge- Hartkamp uit R'dam, 19 uur Bethelkerk. ds Poort. Woensdag 13 maart 20 uur ge bouw Irene: bidstond voor het gewas, ds. H. G. Abma uit Gouda. Kethel „De Ark", „De Goede Haven", Westfrankelandsedijlt 1: 10 uur ds. J. C. van Veen, *5 uur ds. Schuring. - (Burg. Knappertlaan 29: 18 HERV. GEMEENTE r. G. Jansen. Bet- Wissink, 17 uur Opstandingskerk: 10 uur ds. J. W. Zim merman; 19 uur ds. D. J. Spaling. Vredeskerk: 10 uur ds. H. J. Groenewe- gen. H. Doop; 19 uur ds. J. G. Jansen. NW. BINNENWEG 195 67.50 Speciale aanbieding ZUIVER SCHEERWOLLEN DEKENS ALLE MATEN Vijf jaar geleden ontsprong er aan het firnament van het Nederlandse cabaret een nieuwe ster: Fons Jansen. Zijn programma: „De lachende kerk", zijn onderwerp, de Rooms-Katholieke Kerk. De amateur Jansen was op slag een succes. Eerst in de kring der roomse ingewijden, later bij een nog altijd groeiend publiek van geestelijken, leken, ketters, te goeder trouw dwalenden of broeders-medegelovigen buiten deJterk. De amateur werd alras een full- prof, die in zijn tweede programma hei terrein verbreedde: „Hoe meer zielen" (waarvan binnenkort in Rot terdam de laatste voorstellingen wor den gegeven) stoelt op de oecumene, zodat priesters en dominees nu ge lijkelijk delen in de spot van de ca baretier: Het 3e programma (pre mière 14 november) zal een „afval lige" Fons Jansen tc zien geven; hij zal de kerk vaarwel hebben gezegd om „de wereld" als zijn onderwerp te omroeper. Daartussen in was hij zes jaar gespreksleider op het rooms- katholiek militair vormingscentrum Waalheuvel. En daar is zijn Cóbaret geboren. „Per ongeluk", zegt hij zelf. „Hoe ontstaat een cabaret? Je wilt caba ret brengen, dus verzin je een tekst. Ik had de teksten voor het opschep pen. Ik zocht naar een medium. Eerst heb ik het geprobeerd met een humoristische lezing. Dat lukte niet. Pas langzaam groeide de cabaret- vorm. Tussen de schuifdeuren op Waalheuvel, zal ik maar zeggen". Hoewel op Waalheuvel toen „ver huld werd gezegd, wat nu gewoon in de Volkskrant staat" was Jansen niet geheel gerust op de ontvangst van zijn eerste programma. „Ik dacht, ik krijg het grootste ge lazer. Ik ben namelijk nogal angst vallig van aard". Tot '60 bleef de angstvallige Jan sen op het vormingscentrum. „Ik zat er in de moraalhoek". „We hadden het over vragen of je al of niet in de hel kwam, of iets zon de was of niet. Het was een zeer .pro gressief centrum. Ik kan wel zeggen dat van daaruit tussen '55 en '60 de doodzonde in de Rooms-Katholieke Kerk is gesneuveld". Jansen heeft er naar hartelust aan meegedaan. Vooral als redactie-secre taris van G3. maandblad voor mili tairen, tot op de jongste dag steen des aanstoots in de wonderlijke ge zagsverhoudingen van het leger, kon hij meewerken aan de emancipatie van het katholieke volksdeel. Humor brak door „Daar ben ik theologisch opgeladen. Het was gewoon noodzakelijk dat we af en toe afreageerden onder elkaar Dan zetten we de aalmoezeniers in de bank en gingen wij. leken, er voor staan. Toen brak de humor door. Ook in G3". En terwijl de gedachte aan het cabaret „De lachende kerk" groeide, had Jansen kennelijk be hoefte enige afstand te nemen van het roomse milieu. Hij ging terug naar de radio: omroeper bij de We reldomroep. In '62 koos hij definitief voor het ca baret. „Eerst op amateur-basis. Ik speelde twee keer in de week. Maar al gauw bleek, dat ik elke avond kon optreden. Er was een geweldige vraag. Allerlei verenigingen die wel eens wat an ders wilden, vroegen mij. Het was een gekke tijd. Na zware congressen over de evolutie, de evolutie er door te ha len, dat was gewoon een sport". De toenmalige directeur van de Til- burgse schouwburg, Wim Bary. gaf de eerste stoot tot de keuze professio- heel cabaret te gaan bedrijven. Bary vroeg hem voor een vrije voorstelling. „Daarna heb ik speciaal voor G3- lezers gewerkt. Het liep ernorm. Het was een brede groep mensen, die veel mondreclame maakte: Mien, dat moet je zien. In 1964 ben ik met een impressario gaan werken. Alle rompslomp er om heen werd me te veel. Ik durf die verantwoording ook niet alleen te dragen". Sindsdien speelt Fons Jansen vijf maal in de week. Volle zalen, en thousiaste kritieken. Vrij Nederland heeft zich kort ge leden nogal kritisch uitgelaten over het cabaret van Jansen. Het blad on derkende kennelijk iets van Jansen's vrees „ik krijg het grootste gelazer", want het verweet hem in feite het ene woord met het andere terug te ne men. waardoor een oubollig program ma ontstond, dat de ware scherpte miste om kerk en oecumene werke lijk kritisch op de korrel te nemen. Relativeren Jansen reageert erop: „Ik kies de weg van het relativeren. Dat is mijn instelling. Op het toneel ben ik me zelf. dat probeer ik echt. Ik ben niet zo hard. Maar er zijn mensen, die de zaal uitlopen. Niet veel, maar ze zijn er. Er zijn inderdaad dingen die ik niet durf te zeggen. Dat lijkt me goed, want je moet niet je angsten willen overspelen. Er zitten vele dub bele bodems in mijn programma, die het publiek pas na drie, vier keer begrijpt". Bijvoorbeeld? „Ik zeg bijvoorbeeld: de kerken hebben eikaars doping erkend. In fei te is dat de eerste zin. van het re quiem voor de kerken". Fons Jansen is katholiek. Daar laat hij geen twijfel aan bestaan. Maar hij is het zeker niet in de traditione le zin van het woord. Kerkgang is voor hem niet essentieel om zijn christen-zijn te beleven. Hij voelt zich ook meer christen dan katholiek. In zijn programma heeft hij er een grap je over. Een ambtenaar vraagt hem zijn godsdienst. Zet maar christen, is het antwoord. De man kijkt een lijst door en zegt: die sekte kennen wij hier niet. Fons Jansen heeft wel de behoefte solidair te zijn met zijn kerk. Voor hen die prijsstelten op gezellig luxe nachtgoed, dat tevens warm en komfortabel is, en die toch beseffen, dat er méér nodig is in een huishouden, is deze aanbieding Juist van pas! Brushed Nylon damesnacht hemden, in fijne effen kleuren, uit de series van 8.95, met ge voerd kraagje, dat ook na vele malen wassen keurig blijft zit ten, kiest U morgen vit voor nog géén twee rijksdaalders. Goed verpakt „Er is een emancipatie aan de gang. Daar sta ik achter. Het zou wel leuk zijn als mijn programma een bijdrage aan de humaniteit was. aan de geestelijke gezondheid van de rooms-katholieken in Nederland. Als je meent iets te vertellen te hebben via het cabaret moet je ervoor zor gen dathet goed is verpakt. Dat is het vak. Ik kan natuurlijk wel op het toneel gaan staan en zeggen „de paus is gek" of „poep", maar wat is daar het leuke van? Welke zin heefl het?" Solidair met de emancipatie in de kerk. En buiten de kerk? Politiek bij voorbeeld. Stemt Jansen KVP? „Dat heb ik nog nimmer gedaan. Dat betekent niet dat ik zo gauw zou weten wat ik wel moest stemmen. Ik ben nogal een mannetje van ik-weet- het-niet. Misschien hebben veel caba retiers dat wel. Daar is het cabaret voor: eindelijk geen mening te heb ben. Bij Wim Kan proberen ze er ook altijd achter te komen waar hij nu zelf staat in de politiek. Wat doet het er toe. Hij gebruikt de politiek. Meer niet. Misschien weet hij het ook wel niet. Ik weet het ook niet. Ik speel er voorlopig mee". Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Brushed Nylon dames nachthemden, in diverse kleuren en in de mati 38 t/m 48 JAN HEIN DE GROOT Géén te/, of schrift, best. huidje altijd gaaf SLAAPBANKEN POEDER-CREME-OLIE-ZEEP Hoestdronk in tabletvorin.95ct wandmeubels, salonkasten, i vloerbedekking, enz. Alles uit voorraad le VRAAG GRATIS CATALOGUS.

De Havenloods | 1968 | | pagina 6