Als Mohammed niet naar de berg komt halve prijs „Die gift moet een rib uit 't lijf 29.75 3975 Hoefsmid Hanselman gaat de boer op DEHAYENIOODS slechts 2 dagen I Jan Filius over „Kom over de brug" Cliff Richard in Nederland DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 MAART 1968 S'dam 13 Het paard staat in brandDie gedachte komt inwillekeurig bij mij op, als hoefsmid Carel Hansel man het gloeiende hoefijzer tegen de paardevoet drukt. De voet be gint hard te sissen en even later zijn paard en smid in een stinken de rookwolk gehuld. Nou weet ik wel. dat het paard er niets van voelt, omdat het onderste deel van zijn voet bestaat uit een dikke hoornlaag, maar als je 'er zoals ik voor de eerste keer van je leven met je neus bovenop staat, sta je er wel even raar tegenaan te kij ken en te ruiken. Dus doorliep hij de lagere technische school en leerde in luttele jaren de fijne kneepjes van dit ambacht. Maar toen hij gediplomeerd op de maat schappij werd losgelaten was zijn lust om timmerend en zagend zijn brood te verdienen getaand. Carel werd toen maar stalknecht in de Rot terdamse Manege aan de Kralingse- weg. Hij vertelt hierover: „Ik ben gek op dieren. Maar ik was het niet spe ciaal op paarden en toen ze voor de eerste keer tegen mij zeiden: ga ze even te eten geven, voelde ik er niet zo bijzonder veel voor. Ik moest met een bak voer tussen die grote paar den door en ik dacht: dalijk krijg ik een opdoffer... Maar ja, daar wen je natuurlijk aan. Je moet niet bang voor ze zijn. Dat merken ze hè... als je bang voor ze bent. Op den duur ging mij die baan toch de keel uithangen. Je bent over al goed voor. Dan zeiden ze bijvoor beeld (spreekt met geaffecteerde stem) zeg joh zadel m'n paard eens en een beetje gauw graag...! En daar hou ik helemaal niet van. In de schafttijd ging ik de smid hier hel pen. Dat was een ouwe man en die deed dat eigenlijk om nog wat om handen te hebben. In het begin stond ik ook raar te kijken hoor, als een paard beslagen werd. M m Dit is 't ei van Columbus om in Uw kasten meer nuttige berg ruimte te maken... Kastmandjes van geplastifi ceerd draad, die U aan de kast planken schuift en waarin U SI die kleine voorwerpen bergt, die normaal de kasten overvol en rommelig maken. In de linnenkast (zakdoeken, cein tuurs, shawls, sokken en kousen in de keuken (busjes, zakjes, doosjes) en in de hobbyhoek (1000 en één spulletjes). Kastmandjes, die U nooit meer wilt missen, als U ze in gebruik heeft, koopt U nu voor nog géén twee gulden. geplastificeerd kastmandje Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze uiterst handige kast mandjes, om orde op zaken te stellen in Uw kasten,^ 24x30x14 cm, in wit GUn te/, of schrift, best ALBEEVOOR DE FIJNPROEVERS „Het verhaal in de dierentuin" van Edward Albee was afgelopen vrijdag alleen voor de fijnproevers wegge legd. Het is het brute geweld van Jerry die in conflict is met de maat schappij en een man van de gevestig de orde. Iemand met een kat, twee parkietjes, die gezellig zijn pijp rookt en geregeld een boek op zijn vaste plekje pleegt te lezen. Hij moet het afleggen tegen een vreemde snoeshaan die scheldt op de kleinburgerlijkheid. Hij vertelt de kat van een weduwe te willen vermoor den. Onderwijl dringt hij zich steeds meer op aan de man met de midden- standsblik, schuift hem op de punt van de bank, er af en tenslotte in een gevecht steekt hij hem dood. Een ver nietigende uitbeelding van een con flict dat onderhuids nog steeds overal aanwezig is. Vrijdag bespeelt Cabaret Marimba Theater Allerlei aan de Heemraads singel 191. Aanvang 20.30 uur. Huis-aan-huis-bezorging in ge- heel Schiedam incl. Kethel. OPLAGE 28.500 Redactie: Leo 't Hart, Burg. v. 'f Haarenlaan 916, Schiedam, tel. 266900. Advertenties tot woensdag 10 u. Advertentietarieven bij kontrakt 17 - 16 - 15 - 14 ct. p. mm. Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maas sluis, Hoek van Holland, Krim- penerwaard en „Holland Sil houet" in Gouda mogelijk. TOTALE OPLAGE 275.500 Ieder gezin dat binnen ons verspreidingsgebied woont, be hoort De Havenloods te ontvan gen. Mocht u de krant eens mis sen, bel dan in dat geval voor vrijdagmiddag 12 uur (telefoon 132170). Dan wordt de krant door onze lezers-servicedienst nabe- zorgd. 'f Uitgeschopt Dat ik hier nu sta als hoefsmid, is eigenlijk te danken aan het feit, dat ik er als stalknecht ben uitgeschopt. Dat zit namelijk zo: ik zat hier al een tijd en ik wilde zo dolgraag ook eens op een paard zitten, maar ik kr^eg gewoon de kans niet. Maar op een zondag was de directeur weg. Tóen heb ik het mooiste paard ge pakt dat ik kon vinden. Dat was toe vallig van de directeur. Wij de mane ge in, maar op een gegeven ogenblik kon ik hem niet meer houden. Die knol sloeg op hol. Hij struikelde en ik vloog er af. Toen ik overeind kwam stond het dochtertje van de directeur achter me. Nou. je kunt wel raden wat er gebeurde: ik stond bin nen vijf miftuten op de keien, want vrijdagavond tot 9 uur open Vindt U het een overbodige luxe om aan Uw voordeur een extra beveiliging aan te bren gen?... Denk eens aan al die vrouwen van werkers in continue-dienst, die alleen thuis zijn tijdens de duistere uren - en wat dacht U van alle bejaarden die alleen wo nen? Boven aan de roltrap, op de eer ste etage verkopen wij deze deurkettingen (weet U wel, Grootmoeder had er óók e-n) voor extra beveiliging van Uw huis. Deurketting in gepolijst nik kelen uitvoering, compleet met 5 schroeven, lengte van de ketting 18 cm, als extra beveili ging en geruststelling, voor nog géén twee gulden. deurketting Vrijdag ?n zaterdag verkopen wij deze sterke nikkelen deur kettingen, met achterplaat 8,5x3 cm, geheel compleet per stuk voor :hterplaat m Ml. of schrift, t Dat is m'n geluk geweest anders had ik misschien nu nog wel achter die strontwagen gelopen. Maar goed, ik was op dat moment brodeloos. Toen ben ik toch weer die smid gaan helpen. Ik moest iets doen. Dat gaf eerst wel wat gemeier, want die di recteur had me eruit gegooid en een paar dagen later stond ik weer in de smederij. Van lieverdede is die ruzie gesussendeerd en toen bleek die di recteur een enorm fijne vent te zijn. Hij is inmiddels overleden, maar hij zei toen ook tegen me: jij moet hoef smid worden. In januari vorig jaar ben ik naar Utrecht gegaan, naar de Rijksvee- artsenijschool voor een opleiding voor hoefsmid. In november 1967 heb ik het diploma gehaald. Ik ben ook rei zend hoefsmid. In de smederij van de Rotterdamse manege sta ik maar twee dagen per week. Daar kan ik niet van leven, dus heb ik nog meer klanten in de provincie. Ik ben be gonnen op de fiets, maar dat was geen doen. Nu heb ik een wagen en ik heb plannen voor een elektrische smederij op een aanhanger." Het paard buiten is wat onrustig ge worden. Het rukt aan zijn halster en hinnikt nerveus. ,,Ik zal hem binnen halen", zegt Carel Hanselman. „Meestal is-ie vlugger klaar. Het duurt hem wat te lang maar hij moet zich maar effe sjakies houden." De ruin heeft echter helemaal geen zin om binnen te komen en zet zich schrap. Hij is sterker dan de smid maar die is slimmer. Hij brengt het beest via de manege door een achter deur de smederij binnen. Aanstellerij „Hij sputtert nu niet tegen", merk ik op. „Welnee, allemaal aanstelle rij", antwoordt Hanselman. Even la ter tilt het beest zijn staart op en verricht een gewoontehandeling. „Daar kunnen ze de hele dag mee doorgaan", zegt de smid. Maar als direct daarna een klaterend geluid in de smederij opklinkt schreeuwt hij: „hé joh, doe me 'n lol. Doe dat bui ten. Daar hou ik niet van hoor...!" „Da's een twenter", zegt Carel Hanselman deskundig. Een eenjarig paard is een enter en weet je nou hoe ze een driejarige noemen? „Een tren- ter misschien", opper ik onwetend maar voorzichtig. „Nee, dat is ge woon een driejarige", zegt hij fijn tjes lachend. Enfin, dat heb ik dan ook weer geleerd. Als ik hem vraag wat het beslaan van een paard kost, zegt hij: „Dat is heel verschillend. Ik reken 25 gulden. Er zijn er ook die 20 gulden vragen en weer anderen willen er 30 voor hebben... Ze doen zo gemiddeld zes weken met een stel ijzers. Dat wil niet zeggen dat die ijzers dan versle ten zijn, maaï dan moet je ze weer eens verleggen. Ik verdien er aardig m'n brood mee. De meeste smeden zijn de paarden liever kwijt dan rijk. Niet omdat ze in de autoplaatwerke rij nou zoveel meer verdienen, maar het is bewerkelijker voor ze. Er gaat meer tijd in zitten hè Met een warm hoofd en koude voe ten verlaat ik de smederij. Achter me begint het paard weer te smeulen en te sissen... TON HOUGEE regenjassen met nylon ge voerd, sterk, kreukherstellend, was- baar In verschil lende modekleuren. Om 9 uur voormiddag begint de verkoop Geen telefonische of schriftelijke orders «Per klant slechts Serie 1 iMtT Serie 2 één regenjas. ■^hitEirCcj£tëj*\ HOOFDAGENT CITROEN VOOR GEHEEL ROTTERDAM EN OMSTREKEN SERVICE-VERKOOP OCCASIONS DYNAMOSTRAAT 16 - TEIEF. 010-176700 I Achter het Verzamelgebouw R'dam-Zuid „Er zullen mensen zijn die de actie „Kom over de brug" zien als een soort aflaat. Zo van: geef wat geld en je bent er van af. Maar zo is het niet. Het uitgangspunt van de actie is primair: kerken helpen kerken. Wij zeggen er meteen bij: ontwikkelingshulp blijft nodig." Aan het woord is Jan Filius, de man die de publiciteit van „Kom over de brug" verzorgt. Hij zegt: „Kom over de brug" is ook een antwoord op de felle reacties, die zijn gekomen op de kerkbouw-ac- tie van enkele jaren geleden. De in gezonden stukken van toen zijn toch wel blijven hangen." Indertijd heeft ds. Wesseldijk, de „bankier" van de Nederlandse Her vormde Kerk al gesteld, dat hij ieder jaar wel een actie als de kerkbouw- actie zou willen organiseren voor tel kens een ander doel. Hij was het met de kritiek op de kerkbouw-actie niet eens, maar hij had wel begrip voor vooral het protest van jongeren, dat de kerken minder aan zichzelf moes ten denken en meer aan de gebieden waar het water van de nood de men sen tot de lippen was gestegen. Van hieruit geredeneerd vindt Jan Filius het streefbedrag van „Kom over de brug", f 21 miljoen, ook niet te hoog. „Het gaat om een offer. Het bedrag moet ver overschreden worden. We hebben nu 140 projecten uitgezocht: er zijn er nog wel 140." De mensen wordt gevraagd 1 pro cent van hun jaarinkomen te geven. „Dat percentage is gekozen om een hanteerbare grootte aan de gift te ge ven. En ook om iedereen duidelijk te maken, dat die gift een rib uit het lijf moet zijn. Het is een zesde deel van het vakantiegeld. Het maakt dui delijk dat men er zich niet van af kan maken met een veredelde collec te. Natuurlijk is het een heel bedrag voor een gezin, vandaar dat we de mogelijkheid hebben geschapen een gift in termijnen te geven. En ver geet niet, dat het bedrag van f 21 miljoen ver beneden de reële nood ligt." Filius is blij met het ontwikke lingshulp-aspect van de actie. Hij wijst erop dat prof. Verkuyl heeft ge zegd dat „nation building" in de jon ge landen zijn grootste stimulans krijgt vanuit de christelijke kerken. „Nation building", dat is niet het werken aan concrete projecten, maar vooral aan het veranderen van een mentaliteit. Bijvoorbeeld: het is prachtig om ziekenhuizen te bouwen, maar als de mentaliteit in de streek waar je ze bouwt niet op dienstbaar heid is gericht, zul je nooit voldoende artsen en verpleegsters krijgen. Dan moet daar dus eerst aan gewerkt wor den." Jan Filius is eind vorig jaar ge vraagd de publiciteit van „Kom over de brug" te verzorgen. Sindsdien schrijft hij artikelen, brochures en folders. Een reeks journalisten zond hij uit naar de gebieden, waar de ac tie „Kom over de brug" projecten heeft aanvaard: Mississippi delta, Indonesië, Pakistan, Vietnam, Roean- da, Zuid-Amerika, Nigeria, Kame roen, Suriname, Israël. de voorbereiding van een speciaal jeugdnummer, dat in een oplage van 200.000 exemplaren in vier kleuren zal verschijnen. Later stapte hij naar de NCRV, waar hij vijf jaar werkte op de af deling gesproken woord. Hij zegt: „Radiowerk bindt je ont zettend. En radio is op de lange duur toch te vluchtig. Je krijgt een onbe vredigend gevoel: je maakt een pro gramma en weg is het. Wat je zwart op wit hebt, kun je vasthouden. Dat ligt me beter." En televisie? „Bij televisie speelt de techniek zo'n grote rol. Je bent er uren mee kwijt. Daar moet je plezier in heb ben en dat had ik niet zo". „Kom over de brug"; Filius heeft er duidelijk wel plezier in. „Ik ben zeer optimistisch. Op de giro is nu al meer dan f 40.000 binnen. Dagelijks komen giften binnen tussen de hon derd en duizend gulden. En dat zijn giften van vooral niet-kerkelijke men sen." SCHIEDAM Hoogstraat VLAARDINGEN s Wink.lc.Mftn» Liaivald LEIDEN i Hoorlemmorstraot ZEIST Slollooit ARNHEM i Winkelcentrum Prasilthaaf- Heilsoldaat Jan Filius is sinds kort weer Rot terdammer. Hij kent de stad uit zijn jongensjaren; zijn vader was bij de mariniers. Op zijn dertigste jaar trad hij toe tot het Leger des Heils. Hij is „envoy", dat is een heilsoldaat met de bevoegdheden van een officier en die niet full-time in het leger werkt. Zijn voornaamste bezigheid is het leger adviseren in zaken van pers en publiciteit. Dat betekent ook dat hij zich intensief met „De strijd kreet" heeft beziggehouden. Hij is nu, naast „Kom over de brug" bezig met Cliff Richard, Engelands „bejaar de" tieneridool, komt naar Neder land. Op 27 april zal hij met de Sett lers op een evangelisatiesamenkomst in de Haagse Houtrusthallen geeste lijke liederen zingen en vertellen over zijn geloof. De samenkomst wordt be legd door Yöuth for Christ. Cliff Richard treedt geheel belange loos op. De opbrengst van de samen komst is voor het gereformeerd we- relddiakonaat, dat het geld zal be stemmen voor het jeugdcentrum Ren- nies Hill in Hongkong, waar ruim tweehonderd huisloze tieners zijn on dergebracht. Voor dit doel treedt Cliff Richard, die binnenkort Engeland vertegen woordigt op het Eurovisie-songfesti val in Londen, in Den Haag op in het kader van de actie „Kom over de brug". Cliff Richard is onlangs opgetreden in Zagreb en Joego-Slavië, waar de slachtoffers van de aardbeving wer den gesteund met de opbrengst. Ook in Stockholm heeft de Engelse zan ger kort geleden een concert gegeven. Cliff Richard zei graag naar Neder land te komen, omdat hij nergens zo veel fans heeft als hier.

De Havenloods | 1968 | | pagina 13