Marijke Dalhuijzen op de bres voor gezonde, schone tanden één gulden; BUNINGH Confrontatie I in Stedelijk Museum CARAVANS BOTEN VOUWWAGENS ORGELS uw trotse bezit j 1 wereld merken demonstraties lilUliiilillliililllllliiliil WyiiAancU;^ m Joh. de Heer Tweede Pannekoek-lentetocht naar Veluwezoom Kt „OM DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 MAART 1968 S'dam IP Haar taak bestaat voornamelijk iri het verwijderen van tandsteen, rookaanslag en het maken van röntgenfoto's. Marijke Dalhuijzen, 21 jaar en één van de twaalf mond hygiënistes in Nederland. Zij volg de een 2-jarige opleiding voor dit beroep in Boston in de Verenigde Staten. Vanaf 1917 bestaat de mogelijkheid al in Amerika zo'n opleiding te volgen. Er zijn daar een groot aantal scholen speciaal voor dit belangrijke beroep. In ons land is deze mogelijkheid er nog niet vandaar de uitzending naar Amerika. De eerste groep van twaalf Nederlandse meisjes, waaronder Ma rijke vertrok in 1965 naar Amerika. Daarna volgde een groep van drie meisjes en op het ogenblik zijn er zes meisjes weg. Marijke vertelt: „Het is een oplei ding van twee jaar. Ik zat' in Boston op school. Een gedeelte van de les sen volg je aan de universiteit. Naast de lessen is er het eerste jaar ook één middag praktijk in de week in een ziekenhuis. Het tweede jaar bezoek je ziekenhuizen en universiteiten. We gaan natuurlijk niet zo diep op de stof in als de studenten die voor tandarts studeren. Belangrijk voor ons is de anatomie en alles wat daar mee samenvalt". De uitzending geschiedt door middel van de Maatschappij ter bevordering der Nederlandse Tandheelkunde in Den Haag. Opgericht is inmiddels ook de Stichting Opleiding Mondhygiënis te, die in samenwerking met het Mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid de uitzending mogelijk maakt. De meisjes verplichten zich om vijf jaar voor de Maatschappij te werken. Doen ze dat niet dan moeten ze een deel van de studiebeurs terug betalen. Marijke werkt nu al weer een tijdje in de praktijk van dr. A. de Vries en dr. P. Ch. Willemse aan de Mathenes- serlaan. Zp heeft een eigen kamer, met daarin alle benodigde appara tuur. Zij vertelt: „Met het tandsteen vrijdagavond tot 9 uur open Terlenka, het probleemloze ma teriaal ven onze tijd, plooi- houdend, sterk en makkelijk wasbaar, is wel de meest ideale stof voor deze rokken. Terlenka rokjes, fti slank af-, kledend, glad model, geheel ge voerd, een chique rokje met loopplooi achter, dat U nu en in de komende maanden veel gaat dragen. Moderne Terlenka rokken, hi prachtige kleuren, guldens voor deliger voor nog géén elf gul- .gevoerd Vrijdag en zaterdag kiest U Uw rokjes uit, in modieuze'kieuren als beige, grijs, camel, marine, rt en goud, 38t/m 50 Géén Hl. of schrift, best NW. BINNENWEG 195 GROTE SORTERING KLASSIEKE SCHEMERLAMPEN VANAF 9.7.7 97.5» VOORSTELLING VAN SCAPINO BALLET Op zondag I? maart zal het Scapi- no Ballet onder artistieke leiding van Hans Snoek een voorstelling geven in De Rotterdamse Schouwburg. Het programma bestaat uit: Ballade, Fins Lied, Het verloren Sjaaltje en Car naval van dieren. Aanvang twee uur. De toegangsprijs bedraagt f 3. Tot 8 april wordt in het Stedelijk Museum van Schiedam een tentoon stellino gehouden onder de titel „Con frontatie I". waarbij drie jonge kun stenaars, t.w. Hendri de Haas, Van Apol en Lancelot Samson hun werk exposeren. De figuratieve tekeningen van Hen ri de Haas zijn in de verhalende trant en in een dromerige poëtische sfeer gehouden. Van Apol brengt schilderijen en strips, waarin ze ver- vouwwagens i ft CONSTRUCTAM c 5550,-. Roei-, zeil- en TAGO cai Westerkade 24-tel.010-264850 SCHIEDAM dagelijks geopend van 9-6 uur, 's zondags Brand legt patatkraani in de as Voor ongeveer twintigduizend gul den schade werd aangericht, toen een patatkraam, staande aan het Rubens- plein te Schiedam door brand werd verwoest. De kraam met inventaris was voor slechts f 6.000 verzekerd, zodat de eigenaar, de 63-jarige A. van Oudheusden een aanzienlijke schade lijdt. De brand werd ontdekt door de 26-jarige straatmaker F. Nooitrust. Ongeveer een half uur tevoren was de eigenaar nog in de kraam ge weest en had niets bijzonders waar genomen. Samen met een ander zag de heer Nooitrust nog kans om twee butagasflessen en een vrieskast in veiligheid te brengen, doch daarna was de hele kraam een vlammenzee. Met drie stralen heeft de brandweer het vuur geblust. Het wordt mogelijk geacht, dat de waakvlam van een gastoestel is gedoofd en dat het uit stromende gas door de waakvlam van een ander apparaat tot ontbran ding is gebracht. Marijke bezig met een „operatie' verwijderen ben ik soms wel een 20 minuten of langer bezig, dat is een heel nauwkeurig werkje. Het is afwis selend werk. Als er kinderen in de praktijk komen, stel ik ze op hun ge mak en vertel hoe ze hun tanden moe ten poetsen. Daarnaast maak ik nog röntgenfoto's". GROTE BEHOEFTE Op dit ogenblik werken er in Neder land vier Amerikaanse mondhygiënis tes. Eén in Rotterdam, één aan de uni versiteit van Utrecht en twee in Am sterdam. Daarnaast werken dus nu ook de 12 meisjes uit de eerste groep in ons land. Er blijkt hier grote be hoefte te bestaan aan deze meisjes. Ze kunnen bijvoorbeeld gaan werken bij een schoolarts, in militaire dienst of bij grote bedrijven. Daarnaast kun nen zij nog terecht in de voorlichten de sector, bijvoorbeeld op scholen of bij huismoeders waar zij over voe dingsleer vertellen. Naast de opleiding in Amerika is er ook een opleiding in Engeland, maar die wordt in ons land niet erkend. Er zijn plannen voor een opleiding in Ne derland, maar het grote probleem is ook hier weer het geld. Van alle kan ten worden op het ogenblik de moge lijkheden bekeken om misschien in september 1969 aan bepaalde univer siteiten de mogelijkheden te schep pen. Zekerheid daarover is er echter op het ogenblik nog niet. Vandaar dat de meisjes nog steeds naar Ame rika gaan. Een goede raad tenslotte nog van Marijke: laat de kinderen niet te veel snoepen en vooral niet vóór het eten, dat bederft de eetlust. Navolging zou eigenlijk een actie van huismoeders in Boston moeten hebben. Zij spraken gezamenlijk af alléén aan de eigen kinderen snoepjes te geven. Zo kon den ze prêcies nagaan, hoeveel snoep hun kind per dag kreeg. ELECTRONISCHE In de afgelopen maand werd bij de Spaarbank anno 1820 te Schiedam f 4.116.622,26 ingelegd en f 3.407.151,83 terugbetaald tegen een inleg en een terugbetaling van f 3.440.818,09 en f 2.871.058,84 in februari 1967. Een groeiende omzet dus en een in- legoverschot dat van f 569.759,25 steeg tot f 709.407,43. Het aantal spaarrekeningen be- droêg ultimo februari 1968 59.208 te gen 57.772 op 28 februari 1967. De aan inleggers verschuldigde be dragen en de reserves waren op 29 februari 1968 voor f36.416.064,38 be legd in effecten, voor f 8.452.426,33 in hypotheken en voor f 20.340.234,78 in onderhandse leningen aan gemeenten vanaf 325.- contant plus per dag ook ii leert spelen met I Joh. de Heer's unieke systeem I e.d. keuze uit meer dan 100 Instru- menten CONN - HAMMOND 1 PHILIPS - RI-HA - SOLINA I VISCOUNT e.a. Iu kunt elke vrijdagavond tus- sen8-10uurgeheelvrijblijvend I Ide orgels horen, zien en zelf i bespelen. I HOOFDPIJN poeders I KIESPIJN POEDERS I HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend Zaterdag 6 april organiseert de Ha venloods voor haar lezers weer een dagtocht naar de Veluwezoom. Deze dagtocht heeft de naam Pannekoek- lentetocht gekregen, ten eerste omdat op genoemde datum het voorjaar haar intrede heeft gedaan en ten tweede omdat de deelnemers aan de ze tocht rond het middaguur een le vensgrote Gelderse pannekoek met koffie krijgen aangeboden in het be kende restaurant „De Posbank", ge legen in de nabijheid van de Zijpen berg en de Onzalige bossen. De prijs voor deze unléke tocht is uitermate laag en bedraagt slechts f 10,75 per, persoon, Inclusief pannekoek (naar keuze met spek, suiker of appel) en koffie. Short in Musis Sacrum Zaterdag 16 maart heeft het be stuur van BRB, beatminnend Schie dam weer iets goeds toebedacht. Nie mand minder dan de Short '66 geeft dan acte de présence. De Short '66 is een van de beste Nederlandse groer pen, die uitsluitend hierdoor al een enorme indruk op het publiek heeft gemaakt. Een gevolg hiervan is, dat de '66 al zo'n half jaar van tevoren volgeboekt is. Ook platen werden er gemaakt, waarvan „It's hard to get up in de morning" het wel het beste deed. Het repertoire van deZe vier jongens bestaat voornamelijk uit nummers van Beach Boys. Ree Gees e.d. Kortom voor ieder die er drie gulden voor over heeft, komt er za terdag in Musis een groep, die van. begin tot einde blijft boeien. Om 9.30 uur vertrek met de luxe touringcars vanaf Westblaak 25 (om 9 uur, Vlaardingen, v.d. Driftstraat 4a) naar Utrecht om verder langs een prachtige route via Zeist, Drie bergen, Doorn, Amerongen, Rhenen en de Grebbeberg in Arnhem te ar riveren. Tussen Driebergen en Arn hem wordt een koffiepauze gehouden. Na Arnhem bereiken wij de Velu wezoom en rijden wij door een van de mooiste gedeelten van ons land en bereiken wij via Rozendaal, Beekhui zen en de Zijpenberg omstreeks 13 uur de vermaarde Posbank. Hier pauzeren wij 2 uur om gelegenheid te geven de beloofde onvervalste Gel derse pannekoek met koffie te nutti gen en gelegenheid te geven van de prachtige omgeving te genieten. Na deze pannekoek, die rustig een maaltijd kgn worden genoemd, gaan wij nu langs een ander stuk van de Veluwezoom, via De Steeg en Velp weer naar Arnhem. Na het Gelderse Haagje aanvaarden wij de terugtocht, maar langs een andere route dan des morgens, namelijk via Ede, Scher- penzeel, Renswoüde en Zeist. Tussen Ede en Zeist zullen wij nog een kor te theepauze houden met het gevolg dat wij om circa 18.30 uur in onze plaats van vertrek zullen arriveren. VERKOOP PLAATSBEWIJZEN: Plaatskaarten voor deze dagtocht zijn vanaf heden verkrijgbaar aan de loketten van Weekblad De Haven loods, Westblaak 25, R'dam; ook ge opend zaterdags van 1013 uur en ons bijkantoor v.d. Driftstraat 4a, Vlaardingen is zaterdags de gehele dag geopend. en Tafel. Opstandtngskerk Doop; 19 warande 185, dienst II Veter und the rising tour in Trefcentrum Een dezér dagen viel het voortref felijk verzorgde maandblad van de Kethelse dansclub de Hacg weer in onze bus. In dit blad maant het be stuur de leden toch vooral tijdig kaartjes voor de avonden te bestel len daar door de enorme toeloop reeds enkele malen de danslustigen de toegang tot de zaal werd ver sperd. In de agenda staat vermeld dat zaterdag 16 maart Peter and the ri sing four Het Trefcentrum met hun aanwezigheid zullen opluisteren. Van deze groep is niets'anders bekend dan dat ze bestaat uit leider Peter en zeer waarschijnlijk vier andere bandle den. 1 Twee weken later komt dan de Pur ple op bezoek. Verder heeft het blad weer een leuk verzorgd modestukje, de ongenuanceerde jongeling scheldt nog steeds,, ditmaal zitten wij in de vuurlinie en een van de redactie leden geeft wat achtergrondinforma tie over groepen die al zijn opgetre den. Ten slotte wordt nog medege deeld dat er 25 mei, de slotavond van dit seizoen, een enorm feest wordt ge maakt. Er zijn al onderhandelingen met een bekende groep. 7.45 Djc is een aanbieding voor al onze heren-klanten, zuiver wollen en mousse Nylon an kiets, uit de series van fond drie gulden - por paar voor nog .géén één gulden zeventig. Nu zuiver wollen ankiets voor hen, die wol boven alles stellen en niets liever dragen... en Mousse nylon ankiets, die altijd passen en geen waspro- blemen opleveren,- voor een prijs, om er .meerdere paren tegelijk aan te schaffen. In het Sportfondsenbad werd van de 35-jarige kantoorbediende Th. W. v.d. H. een portefeuille met f 30 ge stolen. V er jaarsfeest den teirquasth Zaterdagavond 16 maart viert so ciëteit 'den teirquasth' te Schiedam haar tweejarig bestaan met een ex clusief programma. Ondanks de hoge kosten is de toe gangsprijs voor leden slechts f 1,50. Medewerking verlenen The Sou) Sound, Elly Nieman en Rikkert Zuiderveld. Belangstellende leden wordt ver zocht tijdig te komen i.v.m. de te verwachten drukte. Is de zaal vol, dan wordt de deur gesloten. De avond duurt van 20 tot 24 uur. zaal open 19.30 uur. Plaats: beneden zaal Opstandingskerk. Introducés hebben geen toegang en er kunnen geen niéuwe leden meer worden inge schreven. De verjaarsreceptie voor ouders en andere genodigden wordt gehouden op zaterdagmiddag 30 maart. mousse Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze luxe heren-anklets, van zuiver wol met versterkte hiel en teen, en Mousse nylon an kiets, in alle courante maten en in vele dessins en kleuren, door elkaar, per paar. voor CUn Ut. of tchrlft. bit. Verhage uit Den Haag. GEREF. KERK k (Rotterdamsedijk 289), 10 uur: ds. raars; 5 uur: ds J. Nawijn uit Am- schillende ruimtelijke werkingen weergeeft, die elkaar voortdurend be strijden. Haar collage kits en do-it- yourself-tekeningen spreken van een degelijke inventiviteit. Lancelot Samson is vertegenwoor digd met zijn nikkelen sculpturen op een constructieve wijze aan elkaar gelast, maar telkens even uit balons gebracht. Ook heeft hij een nieuw materiaal gevonden: liahte verticale objecten van plexiglas spelen met de ruimte. In zijn schilderijen .toont hij een spel van delicate vormen, het vlak van het roomwitte doek wordt doorbroken door een enkele verticale zilverglanzende streep. ~De tentoonstellingen zullen gedu rende deze weken ook op woensdag avond opengesteld worden, de toe gang is dqn gratis. Nu komen alle heren aan hun trekken, die de makkelijkste, sterkste en luchtigste sandaal willen kopen die er bestaat... en toch geen handenvol geld willen uitgeven! Een unieke aanbieding (en door de koopavond kunt U zelf fijn uitzoeken!) deze ledervinyl he ren- en jongenssandaal met rubber anti-slip zooi en ver hoogde hiel, uit de series van 9.90 Voor vacantie en vrije tijd is dit de sandaal (U kijkt Uw andere schoenen beslist niet meer aan in de vacantie!) en U koopt ze nu per paar voor nog géén vier gulden. HERV. GEM. SCHIEDAM Grote Kerk; 10 uur: drs. R. H. Wissink, on derwerp: „De navolging van Christus"; 17 uur: ds. J. Kruyt, Rotterdam. Bethelkerk: 10 uur: ds. A. Hoffman; 19 uur: H. Aalbers. Oegstgeest, dienst van Woord ds. D. J. Spaling, ds. D. J. Spaling. Vredeskerk: 10 uur: ds. J. W. Zimmerman; 19 uur: ds H. J. Groenewegen. SCHIEDAM Ned. Prot. Bond, Westvest 92: 10.30 uur ds. A. D. Klaassen, gezinsdienst. (Vrijgemaakt), Westvest 30: 9.30 JJB i de Ge- relormeerde Leer, Lange Kerkstraat 67, 10 en 17 uur: ds. H. Hofman. Evang. Luth. Gemeente, Lange Nieuwstraat: Oud-Katholieke Mis. Hersteld Apostolisch Genootschap, Stadhou derslaan: 9.30 en 16 uur dienst. Leger des Hells, Lange Haven 27, samenkom sten 10 en 19.30 uur. Leiding majoor en me vrouw Van Gestel-Verrijk. Gemeente van Jehova's Getuigen, Tuinlaan 50, 18.30 uur openbare toespraak. Baptisten Gemeente, gebouw Irené, 1» uur: Mission to the Seaman, kantine Wilton Fije- noord, voorlopig geen dienst. Chr. Gerèf. I Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, gebouw Irene, Nieuwe Haven, 10 uur. de heer C, J. de Groot uit Nieuw Lekkerland. Grote kerk 17 uur ds. J. Kruyt uit Hillegersberg. Chr. Gerei. Kerk. kantine Cartonnagefabriék 10 uur, leesdlenst, 3 uur ds. M. Nieuwenhuy- ze uit Delft, woensdag 20 maart, gebouw Chr. Belangen, biddag voor het gewas, Kethel „De A Magnalia Dei Kerk (Albardastraat 69): 10 u.: Ds. G. J. Terlaak uit Krimpen a.d. IJssel; „De^oede 6haven" (Westfrankelandsedijk 1): io uur: ds K. H. Schuring; 5 uur: ds Terlaak. Julianakerk (Burg. Knappertlaan 29): 10 u.: ds J. M. Nammensma; 5 uur: ds Schuring. HERV. GEM. KETHEL De Rank: 10 uur: ds. W. Vons; 19 uur: ds. E. Verwaal. St. Martinuskerk: 8.30 uur: ds. E. Verwaal. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze ledervinyl heren en jongenssandalen, met rubber antislipzool, voor binnen of buiten, maten 37t/m 45, Géén taf. of jchrift. Eerste paal voor gereformeerd bejaardencentrum Ter vervanging van het bejaarden tehuis aan de Nieuwe Haven, dat niet meer aan de eisen voldoet, zal in het bestemmingsplan Groenoord aan een terrein langs de toekomstige prov. weg Rotterdam-Den Haag een nieuw bejaardencentrum van de ge- ref. kerk van Schiedam worden ge bouwd. De kosten hiervan worden ge raamd op ruim drie miljoen gulden. Op het terrein, dat dichtbij het Ned. herv. centrum Spaland is gele gen, komen ook twaalf bejaardenwo ningen in twee woonlagen. De Stichting heeft voor de financie ring een geldlening gesloten waar vóór de gemeente Schiedam zich ga rant heeft gesteld. Er zijn 71 eenpersoonskamers en 8 tweepersoonskamers in het plan opgenomen. Voorts is er een grote recreatiezaal. Als pensionprijs is gesteld f 525 per maand voor een eenpersoonskamer en f 892,50 voor twee personen. De eerste paal voor het nieuwe cen trum zal maandagmiddag 18 maart worden geslagen. Het gebouw aan de Nieuwe Haven zal worden verkocht. Er zijn thans nog dertig bejaarden opgenomen. De voorbereiding voor het plan heeft Ongeveer zeven jaar geduurd Voor het kapitale bedrag van hon derdvijftig gulden had de 20-jarige Rotterdamse timmerman M.O. zich een auto gekocht, maar de Schie- damse politie zag er meer een wrak in, aangezien de handrem niet werk te, de uitlaatpijp lek was, richting wijzers noch ruitewissers werkten, en signaalhoorn ontbrak. vrijdagavond tot 9 uur open U hoeft geen miljonair te zijn om met een flink pak langspeel platen met Uw lievelingsmu ziek thuis te komen... en uren te genieten, want nu koopt U 30 cm langspeelplaten, per stuk voor nog géén drie gulden. Een pracht collectie operette platen, Fledermaus, Zigeunerba ron, Strausswalsen, Aria's po pulair en klassiek, te veel om op te noemen. splinternieuwe 30 cm langspeelplaten Vrijdag en zaterdag verkopen wij in onze Dlscohoek deze fa- Er.-*.5-nieuwe 30 cm langspeel platen, Stereo en Mono afspeel baar, - per. stuk voor „Op reis naar Venezuela" is het onderwerp van een lezing met dia's, die de heer Joh. van Ettinger op vrij dag 15 maart in de kantine Huishou delijk Personeel, le verdieping Zie- I kenhuis Dijkzigt, Dr. Molewaterplein 36, houdt. Aanvang kwart over acht. CUn tel. of schrift, belt.

De Havenloods | 1968 | | pagina 15