BI I 1 f— m J- I l Hobby met mogelijkheden: modelvliegtuigen bouwen huisman I i 1 Huur •2fames.Js 'e. huitl? 1 cocktail Aardbeien m Yoghurt- f J NU in 1/2 liter beker Voordelig voor het gezin Spirit-dames verstevigen lmn positie aan de kop DE LENS"! Puf O^engl" Stimulerende middelen voortaan alleen op recept verkrijgbaar JONGERENWEEKEND IN OUD-POELGEEST DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 MAART 1968 17 S'dani JL Een vrijwel onbekende, maar toch in Nederland door tweeduizend S mensen beoefende hobby, is do modelvliegtuigsport. Het is een hobby, die zich bezighoudt met het ontwerpen, bouwen en vliegen van modelvliegtuigen. .Kleine vlieg tuigjes van ongeveer 50 cm tot 2 meter,, die er soms uitzien als ge wone vliegtuigen en soms niet, maar die als volwaardige vliegtui gen door de lucht vliegen en daar bij soms de merkwaardigste figu ren kunnen beschrijven. In de lucht voortgestuwd door een mi niatuurmotortje of uitgevoerd als zweefvliegtuig zijn het objecten, die een lust voor het oog zijn om er urenlang naar te kijken. In de avonduren en vooral in de winter worden de modellen gebouwd en in de zomer, wanneer het Neder landse klimaat het toestaat, wordt er volop mee gevlogen. Een hobby die niet alleen bevrediging geeft tijdens het bouwen, maar vooral tijdens het, steeds weer opnieuw sensationele, vliegen van een eigen creatie. In het begin is het vooral geen ge makkelijke hobby. Er is dan veel doorzettingsvermogen en eventueel goede begeleiding nodig. Deze bege leiding bij een nieuwe hobby wordt geboden door verschillende luchtvaart clubs. De Rotterdamse Luchtvaart Club is zo'n club en zij is aangeslo- WURLlTZER IIIÉllIlp I met recht van koop v.a. Ssa+nPm p.jnnd. zonder eerste storting Demonstraties IQOP WALV duizenden muzifMlethel Enorme sortering Piano'sPrijzen v.a. 675.- Huur mét recht van koop vanaf.15.- p.mnd. zonder eerste storting Let wel ■'hoge inrutlwaarde. voor Uw oude PIANO, HARMO- I NIUM of ELECTRONISCH ORGEL ■JJ Vraag folders en inlichtingen bij de Wurlitzer-importeur: Slaapzakken voor Uw camping kunt U te kust en te keur krij gen, maar zo'n heerlijk warme, met lichtgewicht vulling en in zulke mooie kleuren, zoekt U vergeefs voor deze prijs! Een geheel uitritsbare slaap zak, gevuld met lichtgewicht vulling, w.o. 70% Polyaether, donzigwarm, rondom met band- afgezet, heerlijk behaaglijk, nu voor nog géén twintig gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen Wij deze moderne slaapzakken, snijmaat 160x190 cm, in bleu, rood of groen, voo of schrift. Voor op reis of voor de slaap kamer... zo'n complete toi- lette-set van 5.85 is ideaal. Vijfdelige sets, bestaande uit Lingerie-tas, toilétte-tas met soufflé 24 cm groot, beugel make-up tas en drukknoop- toilettasje en nog een haarzakje, koopt U nu voor nog géén twee gulden. ten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, een ver eniging die ten doel heeft het propa geren van de luchtvaart in de ruim ste zin. Even een beetje technisch, worden. De modelvliegtuigen zijn voor het al lergrootste deel opgebouwd uit het zeer lichte en toch sterke balsahout. Daarnaast worden in geringe mate dun triplex en dunne vuren latjes ge bruikt bij de opbouw van het model- vliegtuig. Het verwerken van balsa hout vereist enige vaardigheid en een geringe hoeveelheid eenvoudig gereed schap, zoals: figuurzaag, schaafje, hputsnijmesje, scheermesjes, schuur papier en spelden. De geheel gelijm de constructie van het modelvliegtuig moet zeer licht zijn, zodat naast het lichte balsahout een speciale con structie voor het model wordt toege past. De constructie van vleugèls, romp en staartvlakken bestaat uit vele klei ne onderdelen zo samengebouwd, dat het model grotendeels hol is. Het ge raamte van de vleugels bestaat uit ribben, voor- en achterlijsten en en kele liggers. De vleugel is soms inge dekt voor een gedeelte met,een aun balsahouten plankje", maar meestal met zeer lichte zijde of dun bekle dingspapier, dat later ingesmeerd wordt met celluloselak om het strak te trekken en tegen vocht te bescher men. De romp is een holle construc tie bestaande uit enkele dunne plaat jes balsa met tussenschotten voor de goede vorm. In de lucht Om de modellen zelf door de lucht te laten bewegen, worden twee typen miniatuurmotortjes gebruikt. Echte zuiger, cilinder en krukas en een- cilinderinhoud variërende van 0.2 tot 10 kubieke centimeter. Zij worden op gang gebracht door met de vingers tegen de propeller te slaan, waarna ze starten en netzo lang lopen tot dat de brandstof op is. Zweefmodellen worden met een lange lijn net als een viieger op gelaten door tegen de wind in te lo pen en daarna de lijn los te maken van het model, zodat het vrij kan vlie gen. De modellen vliegen voor het me rendeel geheel op zich zelf, maar er bestaat ook de mogelijkheid om radio besturing toe te passen. Van de grond af geeft de vlieger met een zender signalen, die de ontvanger opvangt en omzet in stuurbewegingen. Een ande re manier is om het model aan twee lijnen te laten vliegen in een cirkel, waarbij de mogelijkheid aanwezig is, om het model via de lijnen te bestu- Tijdens de zomermaanden worden er bijna elk weekend wedstrij den met modelvliegtuigen gehouden in Nederland. Alle modelvliegtuigen zijn in verschillende klasser. inge deeld, waarbij sommige beoordeeld worden naar de uit te voeren vlieg- figuren en andere op maximale snel heid of vluc'htduur. .Internationaal worden er enkele klassen Europese en Wereldkampioenschappen gehou den, waar Nederlandse vliegers dik wijls hoge ogen gooien. Modelvlieg tuigsport wordt echter door de mees ten als hobby beschouwd en geeft dan soms nog meer voldoening dan de echte wedstrijdsport met model vliegtuigen. Om zoveel mogelijk mensen kennis te laten maken met de modelvlieg tuigsport organiseert de Rotterdamse oabyderm-zeep Luchtvaart Club eind maart een spe ciale wedstrijd voor beginners Ieder een die zich tot die tijd aanmeldt bij de Rotterdamse Luchtvaart Club op haar clubavond, dinsdagavond tussen 8 en 10 uur in de Willem de Zwijger Ulo aan het Pompenburg, krijgt gra tis een bouwpakket uitgereikt voor een beginnersmodel, waarmee meegedaan kan worden aan de wedstrijd. Voor het bouwen en vliegen worden door de leden van de Rotterdamse Lucht vaart Club aanwijzingen gegeven, zo dat succes verzekerd is. Verder wordt iedereen op de clubavond vertrouwd gemaakt met allerlei soorten model vliegtuigen en het bouwen daarvan. Nadere inlichtingen kunnen verkre gen worden bij het secretariaat van de Rotterdamse Luchtvaart Club: van Speykstraat 36a. Rotterdam-2. Toilette Beugel make-up Haarzakje yoghurt <*sg||§^jpS rozijnen, j noten, rum, y aardbeien TIJDELIJK TER KENNISMAKING AARDBEIEN YOGHURT 0.61 YOGHURT COCKTAIL 0.74 Hockey Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze complete 5-delige toilette-sets van fleurig bedrukt plastic, in zeer luxueuse fanta sie-en btoemdessins, Onbekleed geraamte vliegtuig met een vleugel De beide standaardelftallen van - Spirit hebben afgelopen zondag be langrijke overwinningen geboekt. De beren bleven rode lantaarndrager V.C.L. met 3—2 de baas, terwijl de dames het Dordtse D.M.H.C. met een 31 nederlaag de thuisreis lie ten aanvaarden. Hierdoor hebben de Spiritdames hun kandidatuur voor de titel in belangrijke mate versterkt. Onder abominabele weersomstan digheden traden de Spiritheren aan en reeds in de eerste fase van de wedstrijd tekende zich een duidelijk krachtsverschil af, ondanks het feit dat er met drie invallers werd ge speeld. Snelle, open aanvallen sneden door de vijandelijke defensie, die slechts door strafcorners weg te ge ven, overeipd bleef. In de 15e mi nuut besefte Spirit eindelijk wat sco ren betekent.' De zeer actieve Kees Willems wrong zich als een slang tus sen een drietal verdedigers door en sloeg hard in: 10. Vijf minuten later was er wéér re den tot juichen. Een voorzet van de uitstekend op dreef zijnde rechtsbui ten Kouwenhoven werd door de ge- hei e defensie gemist. Schuin naast doel staande wist van Lingen deze doelrijpe kans al achterwaarts pus hend in een doelpunt om te zetten: 20. De middenhully was nauwelijks genomen of de aalgladde Willems had als een stiletto door de V.C.L.-verde- diging snijdend de bal voor de derde maal het net in gejaagd. Met deze comfortabele voorsprong brak de rust Het spelbeeld onderging geen wijzi ging, majr daarentegen waren de uiterst sporadische aanvallen der gas ten niet van gevaar ontbloot. Dit openbaarde .zich reed? in de derde minuut.'Uit een afgeslagen Spiritaan- val bouwden de Hagenaars een door zichtige aanvali op welke op onver klaarbare wijze toch doeltrof: 31. tf Een bril echt naar wens koopt u bij C. T. Stuij Keuze uit duizend en een mo dellen v.a. f 15,- Schiedamseweg 64 - Tel. 236055. Peppelweg 131 - Tel. 188465. .in de huid gezondheid en zuiverheid vrijdagavond tot 9 uur open Voorzorg is de beste zorg en dat geldt speciaal voor autopech onderweg. En daarom is zo'n autotas, waarin plaats is voor gevaren driehoek, pechlamp, sleepkabel en gereedschap, onmisbaar en een noodzaak in iedere wagen. Alles bij de hand in zo'n solide tas, handvaten knipsluiting,yoor bijna de helft van de normale prijs, voor' nog géén vier gul- Wim den I Agenda Schiedam BIt openbaar. Chr. Soe. Belangen. 20 uur: Gem. Wilton- Fijenoordkodr, repetitie. Geret. Jeugdhuis: 20 uur: Gerei. Gemeente, bidstond. Irene, y) u: KNMTP; in samenwerking met de Kon. Ned. Natuurvrienden Ver., aid. Schiedam, lezing met dia's over Orchideeën van Europa" door de heer J. Landwehr uit Amstelveen. Soorthal Margriet, 20-23 uur: Schied. Invali den Spqrtver. „De Ooievaars", rolsioelöas- ketball en tafeltennis (voor invaliden). 15 maart: Chr. Soc. Belangen: 20 uur: 3ond voor Lich. Opv., jaarverga- s Sacrum, 2u uur: Boksschool lan, feestavond. Sursum Corda. 20 uur: NCGOV: bestuursvergadering. Tivoli. 20 uur: Fanclub Danger Sect, fanavond. 1* iriaart: Arcade. 20 uur: Green's Rhythm and Blues Society, dansavond. Irene, 13 uur: EHBO, wedstrijdmiddag. Musis Sacrum, 20 uur: BRB '67, dansavond. Opstandingskerk. 20 uur: Sociëteit „Den Teirquasth", jaar feest m.m.v. the Soul Sounds. Tivoli, 20 uur: Fanclub Squib, fanavond. Trefcentrum, 20 u.: b Harg: Peter and the Rising Four. Arcade, 20 uur: R.K. Instuif: Pe- ïe Rising Four. Sporthal Margriet, RKGV Excelsior, onderlinge wed- oor junioren. Tivoli, 20 uur: Martin Green: discotheek. Weekfilm Passage Theater: t.m. 12 maart: Deadlier than the male, 18 jr. dag. 2 en 20.15, za. 2-7-0.15; zo. 4.15-7-9.15. Woensdag en zondag 14 uur: Avonturen van een zigeu nerjongen, A.L. Tentoonstellingen: Sted. Museum: 8 maart- 8 april: Van Apol. schilderijen, gouaches en strips. Henri de Haas, Gouaches en beelden. beeioen en tekeningen. Ga- irt: Joop Brans, et- 'e De Graaf t ter and tl 10.30 uur: strijden v Vrijdag en zaterdag verkopen wij in de afdeling autobenodigd heden, beneden, deze sterke ■autotassen, waarin U al Uw autohulpmateriaal veilig bergt, kunstlederen a afmeting 50 x 20 x voor Géén tel. of schrift, best. Stimulerende middelen die tot mis bruik of verslaving aanleiding kun nen geven, zijn voortaan uitsluitend op recept verkrijgbaar. De staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga heei't namelijk besloten, deze midde len als geneesmiddel aan te wijzen. Dit houdt ook in, dat voor de berei ding en aflevering in het groot een vergunning nodig zal zijn, krachtens de Wet op de Geneesmiddelenvoor ziening. De berciders en leveranciers zullen bovendien een nauwkeurige administratie omtrent hun voorraad en de aflevering moeten voeren, ge lijk aan die ten aanzien van verdo vende middelen. Onder het motto .Toekomst hebben, toekomst geven" organiseert de her vormde jeugdraad Schiedam zater dag 16 en zondag 17 maart wederom een weekend voor jongeren op het oecumenische vormingscentrum Oud- Poelgeest te Oegstgeest. Het pro gramma omvat het zich bezighouden met de ontwikkelingen in de samen leving. Dan zal de vraag aan de or de komen: hoe staat de kerk hier in? Aan welke dingen moet zij den ken om met hèt Evangelie nog men sen te kunnen bereiken? Zal er ook planning in de kerk moeten zijn? En hoe zal die planning dienen te zijn? In kleine werkgroepen zullen inzich ten die in een referaat zijn aange reikt, worden besproken. Bij praten zal het niet blijven. In verschillende vormen van expressie zullen de deelnemers (ook weer in groepjes) proberen te laten zien, tast baar, wat zij ontdekt hebben van de .Kerk op weg naar morgen". De werkstukken die ontstaan zullen in een dienst, die het weekend afsluit functioneren en vertellen wat de ma kers beleefden. Deze dienst zal, en dit is een expe riment in Schiedam worden gehouden (17 maart, 7 uur, Bethelkerk, Nieuwe Maasstraat). De bedoeling is dan dat de deelnemers aan het weekend in staat zullen zijn het beleefde over te dragen op de kerkgangers. Dit week end is niet alleen voor Hervormden toegankelijk. Jongeren die belangstel len in het gemeente-zijn in deze tijd kunnen deelnemen. Opgave-adres A. C. de Voogd, Galjootstraat 12a, R'dam-7. tel. 155880. Met deze besluiten geeft dr. Krui singa uitvoering aan een aanbeveling in een resolutie van de 20ste Wereld- gezondheidsvergadering om ten aan zien van deze middelen controle maatregelen te nemen. De resolutie die tijdens de laatste vergadering van de wereldgezondheidsorganisatie mede werd ingediend door de Neder landse delegatie, werd met overgrote meerderheid aanvaard. Uit de rapporten van deskundigen is gebleken, dat het misbruik van de ze middelen of wek-aminen, en de epi- demie-achtige verspreiding van het misbruik in het bijzonder onder de jongeren in sommige landen is toe genomen. De commissie van deskun digen op wier bevindingen deze reso lutie berust, heeft geconstateerd,1 dat het gebruik Van wek-aminen leidt tot 1. een behoefte het middel blijvend te gebruiken; 2. gebruik van stijgende hoeveelheden om tot meer opwinden de en opwekkende effecten te komen; 3. een psychische afhankelijkheid van het effect van het middel. De commissie stelt verder, dat de beschrijving van de effecten van de ze middelen zich veelal heeft beperkt tot de medische aspecten maar dat dc sociaal-economische gevolgen niet moeten worden onderschat. In dit verband wijst zij op de psycho motorische effecten die de kans, dat de gebruiker bij verkeersongelukken betrokken raakt, verhogen. REISKOSTEN tot f 5,- vergoeden wij bij aankoop van minstens f 75,- op vertoon van trein-, tram-, bus-, of metrobiljet. kleren maken de man Huisman maakt de kleren Spirit bleef de toon aangeven en was ettelijke malen heel dicht bij een tref fer. Zes strafcorners onderstreepten nogmaals de sterke aanvalskracht van onze stadgenoten. Het werd nog even penibel toen acht minuten voor tijd de V.C.L.-middenvoor de achter stand schitterend tot 32 verkleinde. De dames van Spirit hadden geen daverende eerste heü't. Het aanvats- spel van onze stadgenoten was te -te- riel om werkelijk succes op te leve ren. D.M.H.C. speelde fris van de le ver en zocht zijn heil vooral in lan ge passes over de buitenspeelsters. Uit een van deze aanvallen ontstond het eerste Dordtse en wat later zou blijken laatste doelpunt. Elly Kloos beging een overtreding waarna uit de toegestane vrije slag geëchoord werd: 01. Na de pauze trad er een' herboren Spirit binnen de lijnen. Aangemoedigd door een talrijk publiek vochten de Spirit dames eensklaps voor iedere meter grond. Goed gestuwd door de beide halves, bestaande uit de 'gezu# Iers Wil en de 14-jarige Mariike Wassenberg, begon Spirit aan een r- rie aanvallen, die doelrijpe kansen Opleverden. Uit een van die aanval len knalde Trudy Janse keihard in: 1—1. Spirit bleef doorgaan en succes kon deze keer dan ook niet uitblij ven. Daar zorgde Eveline Jansen voor in de 18e minuut. Nog was het niet genoeg. In de 25e minuut boorde alweer Trudy Janse D.M.H.C.'s illu sies tenslotte definitief de bodem in: 3—1. vrijdagavond tot 9 uur open Twee partijen van de best ver kochte tafelkleden, die van iedere maaltijd een feest maken ...niet alleen omdat ze er zo leuk uitzien, maar ook omdat ze zo practlsch zijn. Tafelkleden van geplastifi ceerde textiel, 120 x 150 cm, in leuke ruitdessins, van 6.60 en Tafelkleden van plastic met textielrug, 110 x 140 cm, in prachtige blokdessins van 6.75 Gezellige tafelkleden, practische tafelkleden, nu door elkaar voor nog géén vier gulden. De jaarlijkse Koningin Wilhelmina mars zal thans worden gehouden op zaterdag 18 mei. Korte Hoogstraat 15, le Middellandstraat 98-100, Wolphaertsbocht 218-224 Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze twee grote partijen tafelkleden, geplastificeerd en met textielrug, door elkaar wM Géén tel. of schrift. b«t.

De Havenloods | 1968 | | pagina 17