Rijnmond wil uit het te nauwe jasje monopole De bijl ligt aan de boom Hoogstraatwinkeliers vragen gemeenteraad plan te steunen Havenloods-prestatieloop overtreft verwachtingen """"f De Grote Vragen in boekvorm Beatfestival in Lommerrijk KUNSTGEBITTEN Gelopen hebben ze zaterdag... Welis waar niet allemaal even hard, maar dat was per slot van rekening ook niet de opzet. Het ging erom, zeven kilometer te lopen binnen 45 minuten en daarin zijn verreweg de meeste deelnemers aan de Havenloods-presta tieloop van Pro Patria-A.L.O. Com binatie wel geslaagd. Het aantal lo pers overtrof verre de verwachtingen. De politie liep mee, de school 't Slot uit Capelle a.d. IJssel, wijzelf waren uiteraard vertegenwoordigd en zoals men op de foto ziet, ook Grevel liep mee. Hij werd door familieleden op schaatskampioenschapachtige wijze met behulp van een spandoek aange moedigd zich flink in het zweet te draven. Eén van de oudste deelne mers, de 59-jarige heer K. Schippers uit de Benthuizerstraat 52, liep de ron de in 38 minuten. Zijn 16-jarige zoon deed er 25 minuten over. Van de 980 deelnemers kregen er 500 direct de herinneringsmedaille mee. De anderen waren wellicht wat teleur gesteld dat zij de medaille pas later thuisgestuurd krijgen maar het was voor Pro Patria-A.L.O. de eerste keer na de oorlog dat het een dergelijke prestatieloop organiseerde en dan weet men no* it hogyelen eraan zullen mee doen. Höpenlijk laten deze 480 zich hierdoor niet, weerhouden volgend jaar weer aan dit atletiekfeest deel te ne men. Want Pro Patria-A.L.O. en wil zijn van plan van déze prestatieloop een traditie te maken. Overigens heeft deze eerste presta tieloop wel geleerd, dat een training vooraf geen overbodige luxe is. Voor sommigen was de loop rondom de Kralingse Plas nog te zwaar. Een aan tal heeft de afstand niet binnen de vastgestelde tijd kunnen afleggen. In een dinsdagavond gehouden ver gadering van Winkeliers van de Hoog straat te Schiedam is een motie aan genomen waarbij aan de Gemeente raadsleden wordt verzocht het plan te steunen tot een reconstructie van de Hoogstraat tot moderne winkelstraat, volgens het plan, dat reeds eerder bij het college van B. en W. werd ingediend en waarvan wij vorige week in ons blad uitvoerig melding hebben gemaakt. Geconstateerd werd, dat de Hoog straat nog steeds als winkelcentrum dient te worden aangemerkt en maat regelen tot behoud daarvan noodzake lijk zijn. Als bewijs van de beteke nis van deze straat, werd meege deeld. dat b.v. op zaterdag ongeveer LEO VAN IERLAND LIJNBAAN 50 200 mensen per minuut zich door de straat bewegen. Hoewel het nieuwe structuurplan voor de Schiedamse binnenstad nog niet bekend is, is het mogelijk om het plan Hoogstraat daarbij in te passen. Op een desbetreffende vraag moest het bestuur namelijk mededelen, dat inzage van het structuurplan nog steeds niet mogelijk was. Uitvoerig werd gesproken omtrent parkeergelegenheid. De vergadering werd door 62 winkeliers bijgewoond en de door de heer Verhulsdonk in gediende motie werd met 59 stemmen aangenomen. Jubileum uitvoering D.O.K. in Margriethal De chr. gymnastiekvereniging DOK te Sehiedam-Kethel zal de jubileum uitvoering bij het tienjarig bestaan geven op vrijdag 5 en zaterdag 6 april in de Sporthal Hargriet. Op 30 april is er een feestmars met demonstratie. In mei zal worden deelgenomen aan de aspirantendag van de kring Maasmond eveneens in de Sporthal en op 13 juni aan het Pinksterweekeinde te Vlissingen. Een deputatie van de politievereniging Hermandad, bezig met de prestatie- loop. De nieuwe hete zomer die de Ver enigde Staten wacht, kan ieder wel denkend mens met grote zorg ver vullen. Elke ontwikkeling voert wet matig naar een culminatiepuntzo ook het rassenprobleem. Er is ont zaglijk veel over geschreven en ge sproken en wij missen deskundig heid er hier dieper op in te gaan. De rassenellende in Amerika is hier nog eens onder de aandacht ge bracht om te wijzen op een ont stellend gevaar dat uit een onver hoopte. maar zeker niet onwaar schijnlijke burgeroorlog in de VSA zou kunnen voortvloeien. Combineren wij de steeds heviger wordende oorlog in Vietnam met de ondragelijke binnenlandse span ningen in de USA, dan zal een bloedig verzet van bepaalde neger groeperingen waa;rover immers reeds openlijk gesproken wordt een gerede aanleiding zijn voor naar totalitaire macht strevende clans. Het interview dat onlangs Garrison, de onverschrokken aanvaller van het Warrenrapport over de moord op Kennedy werd afgenomen, bood o.i. voldoende aanwijzingen dat er niet alleen in de communistische landen, maar ook in het Westen staten in de staat gevormd worden, die slechts wachten op gelegenhe den de macht legaal te veroveren. Dit alles klinkt wat fantastisch in de oren, maar vrijwel oncontroleerba re monsterorganisaties die duidelijk het karakter van staatspolitie dra gen en in een land als de USA een niet te onderschatten greep op de politieke ontwikkelingen hebben, zouden buiten hun wettelijk om schreven bevoegdheden kunnen gaan treden, wanneer binnenlandse troebelen de gekozen regering bo ven het hoofd gaan groeien. De ramp in Vietnam en de toene mende strijdlust van de getergde negers zouden de Amerikaanse re gering kunnen dwingen tot het op leggen van een staat van beleg. En juist deze extreme situatie zou voor naar totalitaire macht strevende groepen een kans zijn het toch reeds zo gebrekkig en corrupt functione rende democratische bestel in de USA te vernietigen. Een veel radicaler aanpak van het racisme en een groots opgezet hulp plan voor de kreperende negers in de slums van New York en Chica go kan de komende zomer mis schien nog minder „heet" maken dan thans gevreesd wordt. En afgezien van de Vietnamoorlog, waarover zo langzamerhand geen wijs woord meer te zeggen is, zul len de democratische leiders in de USA veel meer dan tot nu toe het geval was, de uitvoerende machten aan de wetgevende machten onder geschikt moeten maken. Laat dit alles wat overtrokken schij nen: het is wellicht nodig op deze wijze de zaken aan de orde te stel len, om tot optimale garanties voor het behoud van de democratie in de USA te kunnen geraken. De bijl ligt aan de bom. H. V. Jachthavenplan zou f50.000kosten Het probleem waarvoor tal van watersporters in Schiedam zich ge steld zien is, waar een ligplaats voor de boot te vinden. De demping van de Poldervaart maakt het probleem nog groter, zodat het bestuur van de Watersportvereniging De Schie zich heeft ingespannen om tot een oplos sing te komen. Het heeft daartoe bij het gemeente bestuur van Schiedam een plan inge diend tot het inrichten van een jacht haven. De uitvoering van het plan zal rond de f 50.000 kosten. De openingsvaar tocht van het seizoen zal niet gaan naar de Rotte, omdat deze is afgeslo ten. DEHAV! 17e jaargang no. 20, donderdag 14 maart 1968 Weekblad voor Schiedam Directie: W. van derGiessen Hoofdredactie: H. Verwey Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 132170 (8 lijnen) Postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". Tn de vergadering van 10 april zal de Rijiimondraad een rapport behandelen, waarin het dagelijks bestuur een aantal voorstellen doet tot wijziging van de wette lijke structuur van de raad. Het doel van deze wijzigingen is te koinen tot een uitbreiding van de bevoegdheden. Naar het dagelijks bestuur meent, heeft de Rynmond- Hoogstraat 2 - Schiedam-Tel.268808 Donderdag S, vrijdag 7-9.15, zaterdag 2-7-9.15, zondag 7-9.15. dinsdag 8, woensdag 8. DE RODE BARET (The red beret) ALAN LADD LEO GENN STANLEY BAKER Hij had gezworen nooit meer be velen te geven, maar in het fel3t van de strijd moest hij beslissen over het lot van honderd man. In kleuren. Columbia Regie: Terence Young 14 jaar Zondag 2-4.15, woensdag 2. HET ZWAARD VAN ROBIN HOOD (Sword of Sherwood Forest) RICHARD GREENE 14 jaar Zaterdagnacht 24 uur. BUNNY LAKE WORDT VERMIST (Bunny Lake is missing) SIR LAURENCE OLIVIER NOEL COWARD CAROL LYNLEY Wie heeft Bunny Lake gezien? Eigenlijk nooit iemand. Bestaat Bunny Lake eigenlijk wel? Cinemascope Columbia Regie: Otto Preminger 18 jaar Onder het overstelpend aantal re acties op de in ons blad gepubliceer de artikelen „DE GROTE VRAGEN" waren veel verzoeken om uitgave in boekvorm. Wij kunnen onze lezers thans meedelen dat onder de titel „IK BEN DIE IK BEN" begin april het boek verschijnt, waarin de onder werpen van „DE GROTE VRAGEN" uitvoerig behandeld zijn. Het is een bij de Uitgeversmaat schappij Buijten en Schipperheijn te Amsterdam verschijnende paperback van ca. 400 pagina's, met uitvoerige verwijzingen naar bijbelgedeelten, li teratuur en toelichtingen. Lezers die voor-intekenen genieten een aanzienlijke reductie. Bij voor- intekening bedraagt de prijs f 8,-. Na verschijning is de prijs f 9,75. Het boek zal verkrijgbaar zijn bij de boekhandel of rechtstreeks bij NV Buijten en Schipperheijn, Valkenbur gerstraat 106 te Amsterdam. Om het onze lezers makkelijk te maken gaat hierbij een bon die als intekenbiljet op het boek tegen de ge reduceerde prjjs van 8,geldt. Deze bon moet niet naar de Haven loods verzonden worden, doch inge vuld naar uw boekhandelaar of de uit geverij. raad nu voldoende ervaring opge daan om tot de conclusie te komen, dat haar bevoegdheden te gering zijn. Het bestuur denkt daarbij vooral aan maatregelen ten aan zien van recreatie, de aanleg en het onderhoud van wegen in het Rijnmondgebied, de milieuhygiëne en de ruimtelijke ordening. Bij het vaststellen van de gemeen telijke bestemmingsplannen, die nauw verband houden met de ruim telijke ordening, heeft het provinciaal bestuur het laatste woord. Het dage lijkse bestuur van Rijnmoond meent dat dit tot onnodige vertraging kan leiden. Het bestuur meent dat de Rijnmondraad een grotere bevoegd heid moet krijgen bij de uitvoering van de ruimtelijke ordening en met alleen hoeft te volstaan met het ge ven van aanwijzingen. Hetzelfde geldt ten aanzien van de recreatie. Rijnmond heeft nu slechts de bevoegdheid gronden te reserve ren voor recreatieve doeleinden,maar daar blijft het dan ook bij. Voor die terreinen moeten plannen ontworpen worden, die plannen zullen moeten worden uitgevoerd en de terreinen zullen moeten worden beheerd. Het bestuur meent dat dit een taak is van Rijnmond zelf en de bezwaren die tot nu toe tegen een dergelij ke bevoegdheid zijn geopperd, wor den niet juist geacht. In de wet, waarin de bevoegdhe den van Rijnmond, zijn vastgelegd, wordt niet gesproken over. de aan leg en het onderhoud van wegen. In het rapport wordt er op gewezen dat - dit onjuist is. Bij de vaststelling van streekplannen moeten ook de toekom stige wegen worden aangegeven en aangezien dat meestal in overleg tus sen verschillende gemeenten gebeurt meent het bestuur, dat hier een taak voor Rijnmond ligt. Nieuwe vorm Er zal een vorm gevonden moeten worden, waarbij Rijnmond de be voegdheid krijgt een soort wegenplan op te stellen voor haar gebied, waarop zij de wegen die van belang zijn Het Beatfestival dat op 22 maart in Lommerrijk gehouden zal worden en waaraan zeer bekende groepen ais de Tie Pies. The First Sect. The Run Aways, The Dukes en The Gol den Earrings hun medewerking ver lenen krijgt vooraf nog een propa- ganda-stunt. Er zal namelijk een openlucht Beatmiddag op zaterdag 16 maart van 4-6 uur plaatsvinden aan de Weissenbruchlaan. De toe gang is geheel gratis en frisdranken zijn a 0,50 verkrijgbaar. Gratis medewerking wordt hier verleend door de Beatgroep The Ox uit Leiden, zij zullen spelen op twee verhuiswagens van de firma Stam Feytel. Op deze middag zullen de kaarten voor het grote Beatfestival in Lommerrijk, waarvan de baten, zoals bekend, naar de Adriaan-Stich- ting gaan. gekocht kunnen worden. Prijs f 5 per persoon. Toegangskaar ten zijn ook verkrijgbaar op de in- stuifavond van „M.C.'e6". zaterdag avond vanaf half acht in de Berg- kapel Oude Raadhuislaan 86. Rot terdam. voor het hele gebied in beheer en onderhoud krijgt. Aangezien dat een geheel nieuw vorm is. zal ook een wij ziging van de wegenverkeerswet no dig zijn. Ook op het terrein van de vervui ling van bodem, water en lucht, ziet het bestuur van Rijnmond een belang rijker taak dan haar tot nu toe toe bedeeld is, aangezien die problemen zich ook uitstrekken over het gehele gebied van Rijnmond. In het rapport wordt echter ten aanzien van die wen sen wat voorbehoud gemaakt, omdat nog niet bekend is, hoe de wettelijke regeling van dit materie, die thans in voorbereiding is, zal uitvallen. In het rapport wordt er overigens op gewezen, dat een uitbreiding van de bevoegdheden van Rijnmond niet zal betekenen, dat daarmee alle pro blemen snel kunnen worden opgelost. De gedachte achter de oprichting van Rijnmond was. dat bepaalde voorzie ningen, waarmee nu de afzonderlijke gemeenten worstelen, in wezen geen problemen per gemeente zijn, maar vraagstukken die het hele gebied be treffen. Het openbaar lichaam is geen wondermiddel tegen kwalen, waaraan alle overheidslichamen lijden, aldus het rapport. Het is wel een instel ling die deze problemen, met hun op lossingen kan inpassen in het kader waarin ze werkelijk thuishoren. In het rapport wordt ten slotte nog ingegaan op de financiële gevolgen van een eventuele wetswijziging. Dui delijk is dat Rijnmond dan over meer fondsen zal moeten kunnert beschik ken. In het rapport worden diverse voorstellen gedaan om aan die fond sen te komen. REPARATIES le klas werk vanaf 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17,50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, R'dam, Tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram: 1, 3, 6, 8 en buslijn 32. 34. 38, 45, 49. 49a. INTEKENBON VOOR „IK BEN DIE IK BEN" Aan: Boekhandel: (naam en adres van uw boekhandel) of: N.V. Uitgeversmaatschappij Buijten en Schipperheijn, "Valkenburger straat 106 te Amsterdam-C. Dhr. Mej. Adres: -- Woonplaats: tekent hierbij in op het begin april 1968 verschijnende boek „IK BEN DIE IK BEN" door H. Verweij, waarin opgenomen de in het weekblad „De Havenloods" verschenen serie artikelen „De Grote Vragen". Deze Intekening geeft mij het recht het bock te kopen voor de geredu ceerde prijs van 8.—. mits ik deze bon vóór do verschijningsdatum doe toekomen aan mijn boekhandelaar of de uitgever. Handtekening aanvrager(ster) Huur van tweede vuilnisibak mogelijk De gemeentelijke reinigingsdienst van Schiedam wijst degenen bij wie naast de vuilnisemmer een pakket of doos vuilnis wordt aangetroffen erop, dat desgewenst een tweede vuilnis emmer beschikbaar kan worden ge steld tegen een vergoeding van f 6 per jaar of 50 cent per maand. Dege- genen die sporadisch een pakje toe voegen. moeten dit aan het perso- nee van de vuilniswagen overhandi gen. daar het anders niet wordt mee genomen. Op de Horvathweg nabij de kan torenflat, stak de zevenjarige Elisa beth Zeeuw van de 's Gravenlandse- weg, plotseling de weg over en werd aangereden door een personenauto, bestuurd door de 20-jarige J.A.C.M. uit Schiedam. Het kind liep een her senschudding op en enkele schaaf wonden en werd door de GGD naar het ziekenhuis en na behandeling naar huis vervoerd. De 68-jarige wielrijder K. v.d. B. stak 's avonds op zijn onverlichte fiets het kruispunt N.Damlaan over en werd door een auto, bestuurd door de 19-jarige automonteur A. de G. aangereden. De wielrijder brak een been en kreeg een wond aan het ach terhoofd. Doordat hij de man nog wil de ontwijken, reed de chauffeur te gen een verkeerszuil. Zuil en auto werden zwaar beschadigd.

De Havenloods | 1968 | | pagina 1