Uten we l Met Andere Woorden alledag JL* kerk HA Gebed van de goudvis 5 0 4 Q O 11 c c 0 11 x c c ,DE SLAAPBANKENCENTRALE' Brigadier Piet en de semi-prof 2 DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 MAART 1963 Zaterdagmiddag heeft de Rotterdamse politie op last van de officier van justitie, mr. Van den Hoeven, ver schillende affiches met het citaat uit de rede van prof. Delfgaauw, waarin hij Johnson en zijn generaals oorlogs misdadigers heeft genoemd, verwijderd. Dat gebeurde ook op het atelier van architect Henk Klunder aan de Een- drachtsstraat. Zesendertig uur hing aan zijn raam hei affiche toen bij de politie een telefoontje binnenkwam, waarin zij werd gewezen op deze gezagsondermijnende daad. Twee rechercheurs vervoegden zich bij Klunder, die niet thuis was. Een buurvrouw deed de overheidsdienaars open, die daarop het niet afgesloten atelier betraden en het af fiche verwijderden. De buurvrouw opperde dat de heer Klunder mogelijk in de naast gelegen kunstenaarssociëteit verbleef. Daarop werd de heer Klunder in de sociëteit aangehouden. De rechercheurs verzochten hem. mee te gaan naar het hoofd bureau aan het Haagseveer. Daartoe was de architect genegen. Hij zei beide wetsdienaars over eigen vervoer te beschikken. Toen buiten bleek dat de heer Klunder in zijn Simca 1500 naar het bureau zou rijden, kon een lichte wijziging in de houding der rechercheurs worden waarge nomen. De veronderstelde langharige werd ineens een meneer-met-een-wagen. De heer Klunder reed onder toezicht van één der re chercheurs naar het hoofdbureau. Daar aangekomen en ondergebracht in een arrestantenkamer werd hij gefouil leerd. Op zijn vraag waarom, werd hem te kennen ge geven, dat hij wel eens vuurwapens of handgranaten bij zich kon hebben. Begrijpend bracht de heer Klunder de politiemannen onder ogen dat zij verzuimd hadden de binnenzak van zijn overjas na te kijken. Het verzuim werd ijlings goed gemaakt. De heer Klunder bleek geen vuurwapens of handgranaten bij zich te hebben. Men liet hem ongeveer een half uur opgesloten alleen in de arrestantenkamer wachten. Daarna werd een ver klaring opgesteld. Voordat de heer Klunder op vrije voeten werd gesteld vroeg hij zijn affiche terug. Verbaasd werd hem dat geweigerd. Een woordvoerder van de politie verklaarde tegenover ons, dat de rechercheurs inderdaad een machtiging tot binnentreding hadden. Dat houdt in, dat de politie even tueel met gebruikmaking van geweld, bevoegd is affiches met het citaat van prof. Delfgaauw te verwij deren. Geioeld was in het geval van de heer Klunder niet no dig geweest, omdat bleek dat hij every inch a gentleman" was. Tijdens het verblijf van de heer Klunder ten hoofd- burele werden dertien jongens en twee meisjes opgebracht, verdacht van dezelfde overtreding. Wat de officier van Justitie nu zal gaan doen is nog onduidelijk. Minister Polak mag dan wel gezegd hebben geen bezwaar te hebben tegen de weloverwogen redene ring van prof. Delfgaauw, maar wel tegen het ..gescheld" •n Tokio zi|n Prof. dr. B. Delfgaauw op 21 oktober 1967 Oude RAI te Amiterdam Dit is het pamflet beroering ontstond. van studenten, al het water v x de z wast niet af, dat ders hebben beweerd dan Delfgaauw. Nog sterker zelfs: zij hebben Delfgaauws woorden herhaald door middel van een affiche. Voor de televisie werd al duidelijk dat de minister geen been heeft om op te staan. Laat staan een officier van justitie. Lang achter de rug Wat doet de minister met de do minees W. M. van Asperen, W. Bart- lema, P. R. van der Meulen, L. L. Blok, E. H. Nagel. M. G. L. den Boer H. de Nie, F. Boerwinkel, J. J. Buskes. C. B. Posthumus Meyjes, P. Bijlefeld, G. Prast, H. J. Dieker- hof, J. de Graaf, L. Ringnalda, H. J. Kater, G. H. ter Schegget, A. Schip pers K. H. Kroon, W, A, Smit, J. Sperna Weiland, A. A. Spijkerboer, W. Veen, Wieringa en H. D. Woelin- ga? Zij hebben hem een brief geschre ven met daarin ,,dat de president van de Verenigde Staten en de ver antwoordelijke Amerikaanse militai ren ter zake van de oorlogsvoering Opgebrucht In Amerika is het niet eens nodig Johnson een oorlogsmisdadiger te noemen op grond van de processen in Neurenberg en Tokio. Men mag ge woon zeggen: Johnson oorlogsmis dadiger. „In ons land, zo zei een hoofdambtenaar van het ministerie van justitie tegen de Amerikaanse correspondent van Het Vrije Volk, Maarten C. Bolle, kun je iemand uit schelden voor wat je maar wilt". Dit standpunt wordt gehuldigd sinds Truman sprak: „Als je niet tegen de hitte kunt, moet je je niet in de keu ken begeven". De aanduiding „oor logsmisdadiger" voor Johnson is bij gevolg in Amerika niet eens een van de scherpste. En terwijl in ons land velen zich druk maken over de on- Vietnam zich gemeten naar de te vriendelijkheden aangaande het be- Neurenberg en Tokio aangelegde maatstaven schuldig maken aan oorlogsmisdaden". Misschien vindt de minister dit ook „een weloverwogen redenering". Tenslotte hebben de dommees hun •tudententijd al zo lang achter zich. Dan ook Clayton Fritchey is een van de meest vooraanstaande Amerikaanse journalisten, onderscheiden met de Georg Polk-herdenkingsmedaille voor zijn journalistieke werk. Hij schrijft „Statistisch bezien is er alle reden om aan te nemen dat Amerika bij een verdere escalatie van de oorlog de gehele Vietnamese bevolking bin nen enkele jaren kan uitroeien. Misschien zelfs eerder dar. ver wacht als door de oorlog gestimu leerde epidemiën zich blijven uit breiden en als de Amerikaanse che mische oorlogsvoering de Vietnamese se grond voorgoed onbebouw- baar maakt. Er zullen Amerikanen zijn die er voor terugschrikken de Vietcong te gen elke prijs te vernietigen. Maar, zoals een Amerikaanse majoor over de provinciehoofdstad Ben Tre zei: „Het was noodzakelijk de stad te ver nietigen om haar te redden". Niemand weet bij benadering hoe veel van de 50.000 inwoners bij de vernietigingsoperatie het leven heb ben gelaten. Duidelijk is wel dat ge lijk met de burgers afgerekend werd met de vijand in de stad". Als je dit nu groot op een affiche laat drukken, word je dan ook ver volgd? Jansen oorlogsmisdadiger. iiewapend beton Een deskundige heeft zich over het spel van Feijenoord verbaasd. Al het hele seizoen klagen de Feijenoorders dat zij niet tot goed voetbal kunnen komen, omdat hun tegenstanders zich bedienen van het zogenaamde beton-voetbal. Maar wat deed Feije noord zondag zelf? Onze deskundige meent dat hier van gewapend-beton- voetbal sprake was. vriende staatshoofd, reageert de omgeving van de Amerikaanse president glimlachend op al dit ru moer. „Johnson negeert zoiets volko men", Dat is natuurlijk ook niet aar dig. In Nederland word je tenminste nog opgebracht als je voor je me ning uitkomt. Christen Wij ontvingen de volgende brief Tot mijn plezier en verbazing las ik in De Havenloods van 7-3 1968 p.15 in het artikel over Fons Jansen het kc/rt komisch verhaal: Een ambte naar vraagt hem zijn godsdienst. Zet maar christen, is het antwoord. De man kijkt een lijst door en zegt: die sekte kennen we hier niet. Mijn verbazing hield verband met De cheffin: U kunt zich wel als „niets" opgeven. Antwoord: „Niets" is voor iedere mens een lelijke benaming. Ik ben niet „niets". Eigenlijk gek, dat dit systeem gevolgd wordt. Het geeft een verkeerd beeld. Cheffin: We kunnen er op het ogen blik werkelijk niets aan doen. Antwoord: Eigenlijk wist ik dat wel, maar ik wilde eens uitproberen hoe de weigering in zijn werk zou gaan. Cheffin: Als er veel meer aanvra gen zouden komen, zou het in verga dering besproken kunnen worden. We hebben onze precies omschreven voor schriften. Het gesprek, gevoerd aan de balie, verliep zeer prettig en de wederzijd se verbazing zorgde er "Voor dat er bij gelachen werd. Na lezing van het grapje van Fons Jansen concludeer ik: kinderen en gekken (narren) zeggen de waar heid." (Naam en adres bij de redactie bekend). de koopavond Nog nooit is er over een onder werp zoveel gepraat en geschre ven als over de Rotterdamse koopavond. Vakbonden, die hierin een langere werktijd zagen... mid denstanders, die tegen de kosten opzagen, en tot slot de voor standers... En dat zijn de werkende vrou wen en de huismoeders, die de kans zagen om nu eens met manlief op een avond, samen te gaan winkelen... En waar houden wij nu rekening mee? Wat is voor ons, ter Meu len belangrijk? De kosten natuurlijk,... maar als U dat nu eens rustig aan ons overliet. De werktijden... daar hebben wij begrip voor. En daarom gaat iedereen, die bij ons tijdens de koopavond werkt, vanaf 15 maart 40 uur per week werken. Bent U al zo ver? Heus, langere kooptijden, zelfs met een koopavond en kortere werktijden kunnen rustig samengaan. En als U dezaterdag nueens hele maal vrij wilt houden: de ver koop van de zaterdag-aanbie dingen begint voortaan vrijdag avond om 6 uur. En dat allemaal omdat wij de verlangens van onze klanten het belangrijkste vinden. Daarom zijn wij open, iedere vrijdagavond tot 9 uur, want U bent er niet voor óns, maar wij zijn er voor U. Kaarten voor koorzang in Doelen uitverkocht Het liep wel even storm voor de kaarten voor de koórzangavond in De Doelen. Het Urker visserskoor, het Schevenings vissersvrouwenkoor en het Haags Matrozenkoor, mogen zich in een grote belangstelling verheugen. Al in de loop van de maandagmor gen waren de kaarten geheel uitver kocht. Het spijt ons dat we veel men sen moesten teleurstellen, maar er is geen kaart meer te krijgen. Cafcfpïéuasoep», die is pas lekker! Nummer twee van de M.A.W. mocht zich in een nog grotere belangstelling verheugen dan de eerste. Uw enthou siasme is verkwikkend. Velen heb ben hun ingenomenheid met de nieu we puzzelreeks betuigd, meestal werd de krant zelf er ook in betrokken. „Een week zonder Havenloods is als een zomer zonder zon" schreef een meneer uit de Kamillestraat. Nou, en wat dat zeggen wil, weten wij, Neder landers, maar al te goed. De winnares van de' tweede vijf gulden bleek mej. C. T. M. Martens, Hamakerstraat 198, Rotterdam-12. Zij had, evenals vele honderden anderen, de volgende vier beroepen op haar briefkaart gezet: pensionhoudster, predikant, radio-omroepster, zuiver aar. Dat waren de goede. Van de derde puzzel verwachten wij het gezegde, gevormd door de let ters in de cirkeltjes, op een brief kaart in onze brievenbus op uiterlijk dinsdagmorgen 19 maart. Het adres is: Puzzelredactie „De Havenloods", Westblaak 25, Rotterdam. Gaarne in de linkerbovenhoek aan de adreszijde de aanduiding: M.A.W.-3. De winnaar wordt in ons blad yan 21 maart be kend gemaakt. Dinsdag 19 maart Alledagkerk in d< Laurenskerk van 12.50 - 1.10 uur Spreker is ds. E. L. Ruitenberg, on derwerp „De apostel.Marcus". O. -J 1 s (S 16 ps II 11 C s 11 IS li O 11 Q 19 Q 19 20 21 11 r v K ti k> WASAUTOMAAT? Al deze vragen worden onpartij dig beantwoord door het Consu menten Voorlichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Con sumenten Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon invullen en opplakken op briefkaart of in ge sloten enveloppe zenden aan: Consumenten Voorlichtings bureau (C.V.B.) Postbus 207 Dordrecht irfekstoonzalen Industriegebouw Goudsesingel no. 66; 3e otage chhSJBvv Op elke genummerde regel van het diagram komen drie woorden van vijf letters, die per drietal worden om schreven. De laatste twee letters van het eerste woord zijn de eerste twee letters van het tweede woord en de laatste 2 letters van het tweede woord zijn de eerste twee letters van het derde woord. Voorbeeld: zou de om schrijving luiden „vertering - sier plant - schoenband". dan moest worden ingevuld „gelagaveter" is ge lag - agave - veter. Bij juiste oplos sing leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, een gezegde. 1 zwaar ademhalen - nauwe door gang - gelaatskleur 2 jurk - schande - uitbouw 3 precies - hulp - enig 4 deel van huis - onderdeel van leger - onb. v.n.woord 5 oosters land - vrees - optocht 6 made - gloed, elan - godin der schoonheid en liefde 7 sprong - heildronk - vuistslag 8 ten eerste - krachtbron - bevel 9 kortschrift - arbeidzaam - lus (0 tuingerei - rangtelwoord - schul dig ezw :1 woord 12 monster - welpenleidster (padvin derij) - bediende 13 vesting - bijna - muziekstuk 14'harde slaapplaats - Russische kei zer - roofvogel 15 stopplaats - bijbelplaats - sterk hel lend 16 werpstrjk - verderfelijke stad (bijb.) - Griekse letter 17 muziekinstrument - bijbelse figuur - warboel 18 Zuidamerikaanse leeuw - hemel- brood - bevolking 19 voorschrift - muziekgebouw - twee dracht - 20 hijswerktuig;- lust - voorbeeld 21 water in Zuid-Holland - steen keur, bloem 22 kantstrook - schim - damp 24 dans1- soort jute - jonkheid 24 muziekspel - gissen - uitsluitend 25 strijdperk - voorzetsel - verhaal in platen 26 loods - bezit van boer - muze van minnedicht CARAVAN- EN TENTENSHOW Dag. 9-6, wo.- en vr.avond 7-9 uur NERGENS ZO VOORDELIG! Enorme keus - Grootste speciaalzaak GEIKR. v. ESVELD Pascalweg 115 - LOMBARDIJEN Tel. 195540 - 325841, 's avonds 197052 5: Brigadier Piet'keek de gebeurtenissen met nieuwsgie rige ogen aan en mompelde: „Kijk, kijk! Dat is een fraai toneeltje! Daar eten die twee Italianen zich door een rijsteberg van treinreizigers heen in de hoop in Luilekker land te belanden. Maar waaruit dat Luilekkerland moet bestaan, daat begrijpt niemand wat van. Jonge, jonge daar klampen ze zowaar een sergeant van hej wapen der infanterie aan. Wat zouden ze van die snaak moeten?" Brigadier Piet kreeg al gauw antwoord op deze vraag, want de sergeant bleek helemaal niet gediend te zijn van de opdringerige belangstelling der Italianen. Toen ze hem op hun druk-driftige wijze allerlei vragen begonnen te stellen, vond er namelijk een treffende gebeurtenis plaats. De sergeant trof de Italianen kundig met zijn dienstlaars wat me op soortgelijke wijze is over komen. 24 Oktober ging ik naar het stadhuis afd. bevolking, om te vra gen of de aanduiding r.k. veranderd kon worden in: christen. De heer, die me te woord stond, antwoordde: „Dat zal niet gaan, want deze benaming komt in het re gister niet voor." Antwoord: „Ik weet van me zelf dat ik me, naar mijn overtuiging, wel christen kan noemen, maar dat het voor mij onduidelijk is (en voor anderen ook wel) en ook niet meer van zoveel belang of en tot welke kerk ik zou behoren." De heer ging er de cheffin bijhalen. Na herhaling van mijn verzoek ant woordde ze: „Dat zou dan de zoveel ste nieuwe groepering zijn." Antwoord: Toch niet, dit loopt door alle groeperingen heen. Het is mijn werd de aandacht van brigadier Piet getroffen overtuiging, die ook berust op erva- egn fongeman, die kennelijk niet gewend was aan de ring, dat veel mensen zouden willen drukte van een gr00t station. Hij droeg een koffertje in F?«nH?k ^eeft de sntlusufche we«- de hand en sjokte langzaam en onbenullig op het controle- Eigenliik geett de staustiscne weei M t mjin kaartie nou terughebben, machi- waarderen ze dit en verv in de ander verwerpen z deren ze iets onder hun broek en hij brulde: „Verzoek afgewezen, lus geen macaroni en ook geen ijs met slagroom! Geef mi) maar boerenkool met worst! En nu ingerrrrukt marrrrrsl!" Pijnlijk getroffen door dit staaltle van militaire paraatheid, tuimelden de twee Italianen achter uit elkaar zielig aankijkende. „Militaire segeante dicito non gusto macaroni! Non gusto ijsco venezia!" steunde de één „Omne militare firmamente crancissimo!" voegde de andere er fijntjes aan toe. „Zéér juist opgemerkt lachte brigadier Piet, die immers Italiaans verstond. (Daar de schrijver van dit verhaal echter géén Italiaans verstaat, is hii niet in staat bovenstaande zinnetjes in be- - Kleuntjes, volbloed amateur-voetball«r, wachtte geen commentaar van de stationsbeambte af en sjokte er van door. Hij merkte niet, dat hij op kleine afstand werd ge volgd door niemand minder dan brigadier Piet. Deze spaarde namelijk handtekeningen op van sportmensen en het autogram van Karei Kleuntjes ontbrak nog aan zijn verzameling. Wie zal evenwel de verbazing van de on verschrokken dienaar van Hermandad beschrijven, toen daar vlak voor zijn neus iets héél vreemds plaats vond. Plotseling stortten zich namelijk de twee Italianen boven op de arme Karei Kleuntjes. Ze kwamen uit een of ander portiekje gesprongen en begonnen Karei vol vuur te om helzen, waarbij ze gilden van geestdriftig plezier. (Wordt vervolgd) In een oud nummer van De Katholie ke Missiën vond ik het gebed van de goudvis. Laat ik het eerst even voor u overschrijven: Mijn God. ik draai eindeloos om deze doorzichtige harde rots en ik vind maar geen uitweg! Heer, verlos mij uit de kerker van dit water en van de vreselijke dingen die ik cr doorheen zie. Geef me de vrijheid van Uw beken en van de klare bronnen. Laat mè niet altijd blijven die kleine goudvis in zijn glazen kooi. Maar een gouden vonk in de weelde van UW riet. Amen. Veel schrijf ik er dit keer niet bij. Het spreekt bijna helemaal voor zichzelf. Als u maar niet vergeet dat die goudvis een mens is. ,,lk vind maar geen uitweg". Ik dacht dat dit bij het gebed hoorde. Veel mensen menen niet te kunnen bid den. Misschien komt dat omdat ze nog altijd wel een uitweg weten, die in werkelijkheid geen uitweg is. Nog niet zo lang geleden zei iemand door de telefoon: ik sta op de twee sprong: zelfmoord of dit weekend op de uitkijk staan bij een kraak. Hij wist maar twee uitwegen, die het allebei niet waren. Een oud spreekwoord zegt: ga tot de mieren en word wijs. Ik zou hier willen zeggen: luister naar de goudvis en leer bidden. MEDEMENS.

De Havenloods | 1968 | | pagina 2