COUPONS v°°^ SP Decentralisatie gemeentebestuur praktisch bezwaarlijk en onnodig Alleen door wonder kan Service nog promoveren VAN DAALEN Tafeltennis Handbal Goede start Schiedamse clubs op het veld t BEENHAKKER DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 MAART 1968 S'dam DE gemeenteraad van Schiedam besloot op 24 mei 1965 tot instellen van een commissie ad hoc die tot taak kreeg de bestudering van de nieuwe mogelijkheden tot functionele decentralisatie van het gemeentebestuur. Dit werd gedaan naar aanleiding van de wijziging van de Gemeentewet met betrekking tot het werk van commissies. Het werd hierbij o.a. mo gelijk gemaakt niet-raadsleden te benoemen in alle gemeentelijke com missies en tot overdracht van bestuursbevoegdheden van de gemeente raad of van B. en W. aan commissies, met mogelijkheid tot beperkingen aan wijkraden. Van genoemde commissie ad hoe is thans het rapport verschenen waar bij wordt geconcludeerd, dat voor Schiedam laatstgenoemde „territoria le" decentralisatie van bevoegdheden niet nodig wordt geacht. Voorts, dat zgn. „functionele" dus bepaalde be voegdheden evenmin behoeven te wor den overgedragen; dat op het mo ment althans daaraan geen behoefte bestaat. Evenwel wordt de mogelijk heid, dat in de toekomst in incidente le gevallen van deze bevoegdheid ge bruik wordt gemaakt, niet bij voor baat uitgesloten. Voorts wordt geconcludeerd, dat in de praktijk geen behoefte blijkt te be staan aan 't verruimen van de mo gelijkheid tot deelneming van niet- raadsleden aan het commissoriale werk. Of deze behoefte in de komen de jaren zich sterker zal doen gevoe len is niet te voorspellen, maar wordt voor een gemeente als Schiedam niet erg waarschijnlijk geacht. Het rapport zegt verder: De overdracht van bestuursbevoegd heden is lange tijd een onderwerp van discussie geweest; de beschou wingen daarover en ook de argumen ten pro en contra doen vaak echter wat theoretisch aan. In beperkte ma te en incidenteel heeft de praktijk al eerder wegen gevonden om, wanneer de voordelen evident waren, deze be voegdheden over te dragen. Soms werd hiervoor een privaatrechtelijke vorm gekozen (stichting of n.v.) en vaak werden met toepassing van de desbetreffende bepalingen van de ge meentewet bevoegdheden van de ge meenteraad gedelegeerd aan burge meester en wethouders. Daarnaast werden vele adviezen of voorstellen naar voren gebracht, waarvan praktisch nimmer werd af geweken; in deze gevallen ligt for meel de verantwoordelijkheid bij het gemeentebestuur, maar materieel is de aangelegenheid behandeld door de adviserende commissie. Nu zou men kunnen overwegen in dergelijke gevallen ook de formele verantwoor delijkheid bij de commissie te leggen: wezenlijk verandert er dan maar wei nig. Een dergelijk besluit zou moge lijk wel enig psychologisch voordeel kunnen brengen (het besef van de commissie beslissingen te kunnen ne men en verantwoordelijkheid te dra gen), maar of dit opweegt tegen de nadelen op andere gebieden is nog te bezien. Aan een zodanige bestuursover- dracht zijn nl. praktische nadelen verbonden. Vooreerst is het zo, dat een commissie geen evenredige ver tegenwoordiging kent: weliswaar kan hetzelfde gezegd worden van het col lege van burgemeester en wethouders, maar aan dit college kunnen toch slechts op vrij beperkte schaal raads- bevoegdheden gedelegeerd worden. Aan commissies kunnen evenwel op zeer ruime schaal bevoegdheden wor den overgedragen; de laatste wetswij ziging op dit gebied opent deze moge lijkheid voor praktisch alle bevoegd heden op een viertal uitzonderingen vrijdagavond tot 9 uur open Ook Vrijdagavonds staat ons groene Tuincentrum, badend In licht, voor U open en kynt U rustig Uw keus maken uit eerste klas kweek-producten, zoals de ze drie planten, per stuk voor nog géén gulden. Groenblijvende Conifeer (Chamaecyp.) als enkele sierplint of als haag, zuilvormig yan 2.25 Hertshooi (Hyperic. Cal.) win tergroene sierheester, laag- groeiend met goudgele bloemen van Juni 'tot Sept. van 1.98 Vuurdoorn (Pyracantha Orange Glow) een klimmer, die In herfst en winter Uw gevel in gloed zet met massa's oranjerode bessen 1-2.40 (schimmel en rotvrij). 'Vrijdag en zaterdag verkopen wij in ons tuincentrum 2e eta ge deze prima heesters In ge selecteerde kwaliteit, door el kaar, per stuk Ut. of schrift. na (begroting, rekening, strafveror deningen, belastingen)en zo kunnen langs deze weg grote gebieden van het gemeentebestuur onttrokken wor den aan de werkzaamheden van de gemeenteraad. Wanneer het nu alleen maar ging om de overdracht van be voegdheden aan commissies inzake aangelegenheden van ondergeschikt belang, dan zou dit bezwaar minder gewicht in de schaal leggen. Maar da zouden ook de nagestreefde voordelen van de overdracht klein zijn en eigen lijk niet de moeite waard. Hier moet gesproken worden van „moeite" want, en dit is een tweede bezwaar, een spreiding van bevoegd heden roept allerlei praktische proble men op. De voorbereiding van de commissievergaderingen wordt ver zwaard, omdat de beslissingen van de commissie genomen moeten worden in een openbare vergadering (publica tie; vergadering in een ruimte met plaats voor publiek en pers). Daar naast is het voor een commissie, die niet over ambtenaren beschikt, moei lijker om de nodige stukken te produ ceren om haar bevoegdheden uit te oefenen en daarvan verantwoording te doen aan de gemeenteraad. Wel kan dit worden opgevangen door inschakeling van de secretarie, maar dan werkt dit apparaat in feite voor twee naast elkaar staande be stuursorganen. Zo komt men, naarma te men dieper in de praktijk duikt, tot steeds meer vragen van organisa tie en competentie; deze zijn wel op te lossen maar wellicht niet alle bin nen het raam van de huidige gemeen tewet. In ieder geval zal het admini stratieve apparaat aan de nieuwe ver houdingen moeten worden aangepast; de consequenties hiervan spelen me de een rol bij de overwegingen om trent de spreidingsgedachte. Naar het oordeel van de commis sie zal in Schiedam omtrent dit punt geen verschil van mening behoeven te bestaan. Administratief zijn van de centralisatie vrijwel alleen nadelen te verwachten; met de dag wordt het duidelijker, dat op vele terreinen een gecentraliseerde administratie meer efficiënt werkt. Bestuurlijk zou men kunnen stellen, dat bij decentralisatie meer contact kan bestaan tussen raadslid en burgerij. Ook elders wordt de behoefte hieraan gevoeld. Er gaan stemmen op om voor de landelijke verkiezingen 't districtenstelsel weer in te voeren om dit contact te inten siveren. Dat betekent echter niet, dat de daaraan ten grondslag liggende b weegredenen in gelijke mate van kracht zijn voor onze gemeente. Allereerst kan worden opgemerkt, dat de lokale bekendheid, welke op landelijk niveau veelal verloren is ge gaan bij de gemeentebesturen nog ten volle aanwezig is. Daarnaast dient te worden bedacht dat het een groot ver schil uitmaakt of het gaat om een enkele verkiezing dan wel om duur zaam bestuur. In het eerste geval heeft de organisatie een tijdelijk ka rakter; de stroefheid om de verspreid verkregen gegevens tot een centraal overzicht te verwerken kan worden opgevangen door een tijdelijk ver hoogde inspanning (en dit kan worden aanvaard terwille van het goede doel) In het tweede geval draagt de stroefheid een permanent karakter; veel van de bestuurskracht gaat dan verloren aan overleg met gelijke en meer centrale instanties. Het is dan ook begrijpelijk, dat ook in de groot ste gemeenten de territoriale decen tralisatie van het bestuur geen vorm heeft gekregen. Onder deze omstan digheden komt het als minder ge schikt voor om voor onze gemeente deze mogelijkheid na te streven. Geen wijkraad Kethel Volledigheidshalve zij opgemerkt, dat in de raadsvergadering van 23 maart 1956 is gesproken over de in stelling van een wijkraad voor Ke thel. De overwegingen, welke toen hebben geleid tot het besluit om hier toe niet over te gaan, gelden thans in versterkte mate, zowel voor Kethel als voor andere delen van de gemeen te, aangezien het verschil in karak ter tussen de onderscheidene stadsde len steeds meer vervaagt. Gezien dit alles bestaat er, althans in Schiedam, op dit moment geen be hoefte om de commissies meer uit te breiden met burgers dan thans reeds het geval is. Deze omschrijving duidt er op, dat hier geen sprake is van een principiële stellingname. Onge twijfeld kan de burgerij een waarde volle inbreng leveren bij de besluit vorming in de commissies; diverse voorbeelden in Schiedam getuigen Engeland Frankrijk, Italië en Oostenrijk. hiervan (Bijstandscollege; Ziekenhuis Openbare Leeszaal; Museum; enz.). Dit wijst er op, dat in het verleden de praktijk zelf al wegen gezocht heeft om aan blijkbaar gevoelde be hoeften tegemoet te komen. In andere commissies heeft men deze behoefte niet gevoeld en blijkens verkregen inlichtingen wordt deze ook thans nog niet gevoeld. Anders ge zegd: het gaat hier niet om een ge heel nieuw gebied, maar om een ver ruiming van de reeds bestaande prak tijk. Wanneer ergens alsnog de be hoefte ontstaat om de burgerij bij het commissiewerk te betrekken, zal dit in eerste instantie in de commissie zelf worden ervaren; uit haar midden kunnen dan suggesties dienaangaande naar voren komen. De wettelijke mo gelijkheden om aan deze suggesties tegemoet te komen zijn nu ruimer ge worden, maar voor de praktijk blijkt dit slechts In weinige gevallen van enige betekenis te zijn. Samenvatting Het in voorgaande drie punten ge stelde kan worden samengevat als volgt: 1. territoriale decentralisatie van be voegdheden wordt voor Schiedam niet nodig geoordeeld 2. functionele decentralisatie wordt als regel niet gewenst geacht en voor het moment bestaat geen behoefte aan enige toepassing daarvan; de moge lijkheid, dat in de toekomst in inci dentele gevallen van deze bevoegd heid gebruik wordt gemaakt, wordt echter niet bij voorbaat uitgesloten; 3. de verruiming van de mogelijkheid van deelneming van niet-raadsleden aan het commissoriale werk beant woordt niet aan een in de praktijk ge voelde behoefte. Of deze behoefte in de komende jaren zich sterker zal doen gevoelen is niet te voorspellen, maar wordt voor een gemeente als Schiedam niet erg waarschijnlijk ge acht." B. en W. van Schiedam kunnen zich met deze conclusie verenigen en stellen de raad voor het rapport voor kennisgeving aan te nemen. INZENDTERMIJN VOOR TONEELWEDSTRIJD AFGESLOTEN De inzendtermijn voor de toneel wedstrijd voor de jeugd onder 't mot to „Schrijf een toneelstuk", is geslo ten. Er zijn in totaal 45 inzendingen binnengekomen. Bijna evenveel als vorig jaar dus. De jury, bestaande uit Piet van der Meulen, Pieter Lutz (beiden acteur van het NRT) en Jan Hein de Groot (toneelredacteur van De Havenloods), zullen zich buigen over de beoordeling van de stukken. vrijdagavond tot 9 uur open Mogen wij dit een heel bijzon dere aanbieding noemen voor hen, die eisen stellen aan hun onderjurken. Een grote partij beeldige Nylon onderjurken, rijk met kant gegarneerd aan zoom en bovenzijde, met ingezette buste- vorm, onderjurken uit de nor male series tot 7 gulden, nu voor nog géén twee gulden. De originele filmmuziek met o.a. Julie Andrews, nu onderjurk Vrijdag, en zaterdag verkopen wij deze grote partij Nylon dames onderjurken, in diverse kleuren en -in ROTTERDAMSEDIJK 252 SCHIEDAM 38 t/m 50 dén tel. of schriftbest Wat niemand had verwacht, ge beurde zaterdag in De Beurs. Irene, in de promotiecompetitie niets meer in te brengen, klopte een zeer ner veus spelend Service op eigen ter rein met 73. Nico van Slobbe werd wel het meest geplaagd door de ze nuwen. Hij was er volkomen uit en won niet één partij. Het was gewoon ongelooflijk zo slecht als er werd ge speeld. Wellicht was de druk om winst te moeten maken te zwaar. Van Koetsveld kwam nog tot een overwinning, tegen Schuurkens. Bus- sching kon ook eenmaal het zoet der overwinning proeven, na zijp partij tegen Van Unen, maar Nico van Slob be moest, wellicht voor het eerst in zijn carrière, tot drie keer toe zon der winst zijn stoel opzoeken. Het dubbel bracht het derde winstpuntje voor Service. Voor Service staat er nog een wed strijd op het programma, uit tegen AMVJ. Wordt deze ontmoeting ge wonnen en verliest Xerxes van Never Despair, dan zullen er beslissings wedstrijden gespeeld moeten worden tussen Service, Xerxes en Never Des pair. Het team dat dan als winnaar uit de bus komt mag weer promotie wedstrijden gaan spelen voor een plaatsje in de ere-klasse. Het tweede team verspeelde, zonder Kreischer, een punt tegen BTTC. Eikmans en Boer kwamen elk tot twee overwin ningen en het dubbel bracht winst. De verdere uitslagen van Service waren: Service 3Germinal 3 28; TSF 4—Service 4 8—2; Service 5— Tavenu 55; Milksteamers 5Servi ce 7 6—4; Service 9—ENE 10—0; NS 3Service 10 82. De jeugd van Service won van Van Nispen met 82 en gaat daardoor spelen in de landelijke competitie met als inzet nationaal jeugdkampioen. Zonder Freek Suttorp heeft Noad in Den Haag tegen Salamanders met niet minder dan 100 het onderspit moeten delven. Dat lot onderging ook het tweede team dat op bezoek was bij Hunter '25 4. Het werd een 10—0 nederlaag voor de Schiedammers. Winst voor T.S.F. SLAAPBANKEN Twee dagen lang - morgen en overmorgen - zijn de coupons koning in onze zaak. Twee feestelijke voordeet-dagen voor u, twee koopjes-dagen. De coupon-dagen van De Klerk zijn beroemd! OP ONZE GORDIJN-AFDELING Coupons cretonnes (o.m. Boussac, Ploeg), weefstoffen en damasten. t deze coupons koopt u morgen en overmorgen BIJNA VOOR DE HELFT VAN DE PRIJS! Binnenweg Beijerlandselaan HfeH complete wöni ROTTERDAM I DEN HAA0 TUTRECHTTVLISSINGENI HOORN I DE LIER OP ONZE TAPIJT-AFDELING Grote coupon-keus (waaronder vele coupons, groot genoeg vooreen hele kamerl) in tapijt van 1 meter,1.30 meter breed en kamerbreedte (King Size), o.a. Bouclé, Moquette en Axminster. ter de rug: vier wedstrijden werden gewonnen, één eindigde in een gelijk spel. De belangrijkste overwinning was die van het eerste team op 21 Up 5, dat theoretisch nog een kans had TSF van de tweede plaats op de ranglijst te verdringen. Een 82 Schiedamse zege deed die 21-Up- kansen echter definitief te niet. De overwinning van TSF 1 is slechts weinig in gevaar geweest, in feite alleen na de derde partij, toen 21 Up zijn achterstand van 0—2 tot 1—2 terugbracht. Toen daarop het dubbelspel echter een Schiedamse zege werd, kon TSF bok vlot naar een beslissende 61 voorsprong door stoten. Via 62 werd de eindstand op 82 bepaald. TSF 2 behaalde zelf een nuttige overwinning op Contact 2 (73) en zag bovendien de ernstige concur rent voor de tweede plaats. Elan 6, verliezen van de toekomsige kam pioen Insulinde 3. Met nog drie wed strijden te spelen heeft TSF 2 nu een voorsprong van drie punten op Elan 6. Het gelijkspel dat TSF 3 behaalde bij Telefoon 2 mag dan iets onder de verwachtingen zijn geweest, het mag toch voldoende worden geacht voor de Schiedammers om zich definitief van degradatiegevaar te vrijwaren. TSF 4 deed uitstekend werk door een felle belager voor de tweede pro motieplaats, Service 4, met 73 van zich af te schudden. Ook dit team heeft nu drie punten voorsprong, die in de resterende drie partijen vol doende moet kunnen zijn om de twee de plaats vast te houden. Het TSF-juniorenteam had geen moeite zich aan de kop te hand haven: 21 Up 1 werd met 82 royaal verslagen. De hoop op een kampioenschap in de zaalhandbalcompetitie van Wilton en UVG zijn na zondag in de mist geraakt. De heren van Wilton had den medegegadigde voor de titel Nep- tunus, op bezoek. Lang heeft Wilton stand kunnen houden tegen het fel aanvallend Neptunus. maar het moest toch de meerdere erkennen in de Rot terdammers, die met een 1210 over winning de afdelingstitel grepen. De heren van UVG moesten voor hun laatste kand aantreden tegen het Vlaardingse WIK. De Vlaardingse formatie bleek bij zonder sterk. UVG heeft alles in het werk gesteld om het getij te keren, maar het schoot in kracht te kort. Het werd dan ook een 814 zege voor WIK. dat daarmee de titel veroverde en volgend jaar een klasse hoger mauitkomen. Toch is er nog een mogelijkheid, dat UVG volgend sei zoen in een hogere klasse zal gaan spelen. Daar kunnen de heren van Wilton voor zorgen. Doordat het Haagse Hellas zich naar de over gangsklasse speelde is er een extra plaats in het districts vrijgekomen In een beslissingskompetitie met een Haagse formatie gaat WF nu strij den voor de tweede plaats. Mocht Wil ton hierin slagen, dan schuiven alle nummers twee in de afdeling Rotter dam een klasse op. Daar moet UVG nu op wachten. Veldcompetitie De veldcompetitie is inmiddels ook weer van start gegaan en die eerste competitiedag van de tweede helft is voor de Schiedamse teams gunstig verlopen. De heren van DWS waren gast bij Snelwiek en hebben daar de volle winst kunnen weghalen. Na met de rust tegen een achterstand van 51 aangekeken te hebben kwam het uiteindelijk toch nog tot een over winning van 65. Hierdoor deelt DWS nu de eerste plaats met Her mes en Schutters. Zondag krijgt DWS Hermes op bezoek en als de tekenen ons niet bedriegen, dan moet dit een Schiedamse overwinning kunnen wor den. Ook het eerste damesteam van DWS haalde de overwinning binnen. De uitwedstrijd tegen Hygiëa werd met 62 gewonnen, na de eerste helft afgesloten te hebben met een voorsprong van 30. Zondag krijgen de dames bezoek van Snelwiek en moeten dan wederom in staat zijn de volle winst te grijpen. Het tweede da mesteam deed niet voor het eerste on der en keerde met een zege van 52 op EHC naar huis terug. Dit team is zondag gastvrouwe voor het Rotter damse Roda. Het kan zondag een doelpuntenregen worden bij DWS, want ook dit team zien we winnen. De dames van Wilton speelden uit tegen Gona en behaalden na een aan trekkelijk duel een overwinning van 65. Het komende weekeinde komt Animo uit Den Haag op bezoek. Of Wilton dan weer de volle winst zal grijpen, betwijfelen we. De dames van UVG hebben zich weer wat ste viger op de eerste plaats genesteld. Zij lieten zich zondag niet door Spar taan verrassen en stuurden do Rot terdamse ploeg met een 53 neder laag naar huis. De volgende tegenstander is het Dordtse MOK en het zou ons al bij zonder verrassen als UVG aan de Merwede een punt achter zal moeten laten. De dames van Scylla zijn er nog niet ingeslaagd een speelveld te be machtigen. Het bestuur van de afde ling Rotterdam heeft er echter wat voorlopig spelen op het ter- rem van de tegenstanders. Zondag ontmoet het ADO 4 en moet daarvoor naar Laag Zestienhoven. Gezien het vertoonde spel in de zaalhandbalcom petitie. verwachten we een puntenver deling. vrijdagavond tot 9 uur open Als U reeds wasgoedverzachter ■gebruikte, hoeven wij niets meer te vertellen over 't genot en 't gemak... al het goed zo veel zachter en een besparing op 't strijkwerk van jewelste Maar over de prijs kunnen w!J wel iets zeggen, want nu koopt U in deze aanbieding liefst 5 liter wasgoedverzachter, in handige tank-verpakking, voor nog géén zes gulden. De normale prijs... 1.98 per liter is genoeg bekend, maar U weet ook, dat onze extra aanbiedin gen extra, profijt zijn, juist voor die dingen, die U dagelijks nodig ■hebt.. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze wasgoedverzachter, 5 liter.om weken lang een perfecte was te hebben, In plastic draagtank (later ideaal' voor camping of volkstuin) INVALIDENWAGENS

De Havenloods | 1968 | | pagina 6