SP In Mississippi vechten 15 „gekken naast God in Boymans Project van „Kom over de brug"DelvClllX over integratie Ideeënmarkt ZzLr* QQ DE HAVENLOODS DONDERDAG 21 MAART 1968 Dodencel. Het is vier uur. De veroordeelde wordt gehaald. De zon komt op. Zijn doodsverlangen activeert de levensvlam. De ab surditeit van het hier zijn overvalt hem. Angst kent hij niet, ver langen evenmin. Tijdloosheid is over hem gekomen, met beelden welke elk onderscheid tussen mooi of lelijk, goed en kwaad volledig missen. Als wij hem vragen: waar denkt u aan?, zou het enige op rechte antwoord „niets" zijn. Het voor ons reële decor van maan dag, dinsdag, auto, eten is inge stort. In 1932 werd Delvaux zich bewust van het absurde verschijnsel leven en dood. Sinds die tijd verschijnen intro spectieve beelden op zijn tekeningen en schilderijen. Een vrouw schuift een gordijn open. Het onverwachte uitzicht is een spiegel. Deze tekening van 1939 met ingeplakte spiegel opent symbolisch een vergezicht in het zfelf van ons en van de nu zeventigjarige Belgische schilder Paul Delvaux. Ik lig op een bed. Het bed staat op straat. Een vrouw buigt zich over mij heen en wil wat zeggen. Verhaal is een droom alleen in bovenstaande telegramstijl over te brengen. Beel dend wordt het moeilijker, maar in tensiever te verslaan. Delvaux' tekeningen in museum Boymans van Beuningen zijn van zo'n duidelijke symbool- en sfeerstel ling dat ze onmiddellijk vervlogen dromen, jeugdherinneringen etc. naar boven doen komen. Deze logboeken van reizen in het onbewuste gebied kunnen beangstigend maar ook bevre digend op de beschouwer werken. Bevriende skeletten De gebouwen, landschappen en niet nader te definiëren achtergron den welke als lokaties voor Delvaux' droomwezens dienen, zijn van alle stoffelijke herkenning ontdaan. Bak steen beantwoordt niet aan gebakken klei, maar is slechts een decor wat van geen enkel materiaal is gemaakt. Ik dwaal door een huis, dat mij toebehoort. Ik zie een deur die ik nooit gezien heb. Daarachter een trap en weer een deur. Ik sta op een mij onbekende zolder. Ik ben een skelet en óntmoet bevriende skeletten (no. 23, skeletten op een zolder, 1944). Venus Delvaux' vrouwen gedragen zich op het eerste gezicht nimfomaan, les bisch of narcistisch. Suggesties in de- Het thema voor de Ideeënmarkt, zoals we dit jaat het forum noemen, is ingegeven door het feiit, dat Inte gratie allereerst de mens zelf betreft en voorts op het ogenblik punt van overleg tussen veel bedrijven en vak bonden vormt. Zo'n overleg wordt door veel werk nemers vaak zonder belangstelling of zelfs met wantrouwen gevolgd. Een middel om uit deze impasse te komen is volgens de initiatiefnemers een re gelmatige ontmoeting, waar ieder zijn ideeën kan a Meer verbeteringen in woonwagenkamp zijn nodig Over het districtswoonwagenkamp gelegen in de gemeente Schiedam is al heel wat te doen geweest en vorig jaar besloot de gemeenteraad van Schiedam een krediet van 20.500 te verlenen voor het uitvoeren van di verse verbeteringswerken. Deze zijn thans gereed gekomen. De coördinatie-commissie voor het woonwagenwerk heeft gevraagd om nog enkele voorzieningen te treffen in verband met de leefbaarheid in het kamp. Gevraagd wordt o.a. het terrein verder te verharden teneinde een ruimere indeling te verkrijgen; aanleg van binnenverlichting in de toiletgebouwen; uitbreiding van de drinkwatervoorziening door bij plaatsen van kranen; aanbrengen van betonnen palen voor drooglijnen; herstel van afrastering over plm. 400 meter lengte. De totale kosten van een en ander worden geraamd op 15.500 terwijl voor de vorige wer ken nog een tekort van 3.750 be staat. Naar B. en W. van Schiedam de raad mededelen, wordt nog gezocht naar een mogelijkheid voor aanleg van een eenvoudig sloopterrein. Ver der stellen B. en W. de raad voor over te gaan tot het aanstellen van een kampbeheerder-incasseerder, waarvoor een bedrag van plm. f 25.000 per jaar nodig zal zijn. Het ligt in de bedoeling een overlegor gaan in te stellen, waarin de ge meenten die bij het kamp betrokken zijn, zijn vertegenwoordigd. SCHRÏKKÊLBAL CORNER 68 Op 23 maart organiseert „Corner '68" weer een groot beatfestijn en wel met medewerking van de Maas- sluisse beatgroep „The United". Deze derde avond van „Corner '68" zal een speciaal karakter dragen, daar het een verlaat schrikkelbal op sokken wordt. Laat je witte over hemd en stropdas deze keer thuis en trek nu eens je slobbertrui en spij kerbroek aan en vergeet je oude sok ken niet. Men verwaiht iedereen dan ook op 23 maart in het gebouw „Chr. Socia le Belangen", Lange Haven 739. Zo als vanouds is de voorverkoop weer in het CJV gebouw „Jeugdhaven", Lange Haven 129, Schiedam. Toe gang (f 1,75) uitsluitend voor „Vonk"- leden, met beperkte mate van intro- duktie. s richting lijken mij niet waar. Eer- geren ons, en zijn bakens voor het altijd op drift zijnde onbekende. De geboorte van Venus (no. 37), is een gebeuren waar slechts één vrouw, een schelp en een miezerig bolhoed mannetje bij betrokken zijn. De uni ca Venus is een bovenmenselijk feit, een goddelijke mythe. Een menselijk aandoende vrouw is de „Vrouw voor de spiegel". Het spiegelbeeld ontdoet zich van de stij ve grootmoeders japon, toont eroti sche maar niet tastbare aspecten van de vro,uw voor de spiegel. Ze herkent zichzelf niet aan de uiterlijke vorm. Ze weet alleen dat het beeld voor ogen betrekking op haar heeft. De grens tussen schijn en werke lijkheid bestaat in feite niet. De ac teur die terwille van zijn script op de planken sterft en als het doek ge vallen is bloemen in ontvangst neemt, misschien omdat hij zo mooi lag, is voor een absurd mens levend noch dood. De vrouwen van Delvaux zijn le venloos in een niet bestaand decor. Moeders en dochters van hen leven inons. ZEKVELD nu... beduidend goedkoper Nu ktmt U twee blouses ko pen voorde prijs, die U normaal voor één betaalt^ en die Is dan rog goedkoop! En met de lente en zomer voor de deur, een seizoen, waarin U nooit genoeg blouses kunt heb ben is dit een aanbieding om niet voorbij te laten gaan. Leuke, vlotte blouses, met lange of zonder mouw, in cash- mir of nopdessin, in mill fleurs of met broderie - in tientallen twee stuks voor nog géén Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote collectie blouses, fn tientallen kleuren en In dl- verse dessins, maten 36 t/m 48, per twee stuks Vrijdagavond tot 9 uur open. Gifn tef. of schrift. tot. Toen de 28-jarige vertegenwoordi- Th. J. K. uit Schiedam zijn Volfcs- wagenb'usje op het Hoofd wilde par keren, ging het voertuig plotseling rij den en dook de Maas in. Het geluk te de man uit de kabine te komen doordat het voertuig bleef drijven. Hij meldde zich daarna bij de poli tie die hem van droge kleding voor zag. Het busje dreef intussen verder en werd voor het laatst in de omge ving van restaurant Europoort ge zien, waarna het waarschijnlijk on der water is verdwenen. SLAAPBANKEN slaapmeubels, slaapkamers, bedden, moderne en klassieke bankstellen, wandmeubels, salonkasten, eethoeken. vloerbedekking, enz. enz. Alles uit voorraad 60-62, Rotterdam, Maandag 1 april zal in de zaal van Schiecarton te Schiedam een Ideeën markt wórden gehouden onder auspi ciën van het Katholiek Sociaal Cen trum Schiedam. Een forum zal wor den gevormd van leidinggevende functionarissen uit de bedrijfswe reld van Rijnmond-West. Reeds geruime tijd houdt het be drijf sapostola at in de Rijnmond, nu ook samen met „evangelie en indus trie" zich bezig met vragen, die de mens zelf in het bedrijf betreffen. Veel problemen krijgen niet de kans helderder toegelicht te worden door onvoldoende communicatiemogelijkhe den. Gelegenheden tot rechtstreekse gedachtenwisseling tussen werkge vers en werknemers bestaan er nau welijks. Onze ervaring met meer dan 15 forumgesprekken in Rotterdam, die in steeds groeiende belangstelling staan, heeft ons vorig jaar doen be sluiten ook een dergelijke traditie op te bouwen in de Rijnmond-West. De bijeenkomst van vorig jaar mochten we geslaagd noemen. Politie grijpt drankdieven De politie te Schiedam heeft een or- g. tie van inbrekers en helers op- g, die in ongeveer een jaar tijd te i ele van twee distilleerderijen voor n bedrag van f 25.000 aan ster ke drank heeft gestolen en dranken heeft verhandeld. Enkele weken geleden hield de po litie de 33-jarige A. v. d. M., een las ser uit Schiedam aan, die in zijn auto 16 dozen met elk 12 flessen drank vervoerde. Terwijl de politie bezig was in de woning een onderzoek in te stellen, kwam er een man die bij het zien van politie de vlucht nam, doch na een achtervolging werd ge arresteerd. Het bleek de 39-jarige metaalbewerker A. R. te zijn. Het verdere onderzoek wees uit, dat dit tweetal, dat in een fabriek aan de N. Mathenesserstraat werkte, regelmatig inbraken pleegde in twee aangrenzende distilleerderijen. Men klom dan over het dak en door weg nemen van een golfplaat of koepel, kwam het tweetal binnen. Uit tanks werd de drank in jerry-cans overge heveld. Een groot deel van de drank werd verkocht aan een 31-jarige koopman D. R. uit Vlaardingen en een 56-j 4 i- ge monteur J. K. te Schiedam, ^e ongeveer 1700 liter doorverkochten o.a. aan een caféhouder te Maassluis. Reeds zijn door de politie te Schie dam zes helers in verband met deze affaire gearresteerd. Het onderozyk wordt nog voortgezet. Maandagmiddag 1 april om half vier zal door het bestuur van de Stich ting Nationaal Gedistilleerd Museum het eerste exemplaar van de beschrij vende catalogus van het Nationaal Gedistilleerd Museum in het Stede lijk Museum Schiedam aan burge meester Roelfsema worden aangebo den. Uitgaande van de kerkeraad van de r.k. kerk te Maasland zal op maandag 25 maart 's avonds om 20.00 uur een vergadering wor den gehouden ln het bovenzaaltje van de r.k. school. Het ls de bedoeling van de kerke raad een parochieraad samen te stellen be staande uit 11 personen uit verschillende wij ken van het dorp. Het ls de bedoeling dat ook de Jongeren ln deze parochieraad zitting zullen krijgen. Van de vele miljoenen, die mor genavond zullen binnenkomen op de girorekening (7600) van de actie „Kom over de brug" is f 150.000 bestemd voor een pro ject in Amerika: het Delta Pasto raat in de staat Mississippi. Waar om Nederlands geld naar het steenrijke Amerika Is dat geen water naar de zee dragen Ja, dat is het. Maar omdat in Mississippi zowel de burgerlijke overheid als de blanke kerken weigeren om ook maar één cent te geven voor het Delta Pastoraat en er toch dringend geholpen moet worden, staat dit project te recht op de lijst van „Kom over de brug". Waar plaatselijke ker ken hun taak niet willen zien, zullen andere kerken die taak moeten overnemen: plaatsvervan gende solidariteit. Honderdvijftigduizend Nederlandse guldens; vurige kolen op het hoofd van de meest bijbelvaste staat van Amerika! Wat is er aan de hand in Mississip pi? Om een antwoord op deze vraag te krijgen, zond „Kom over de brug" o.a. Vrije Volk-verslaggever Joost van Roon naar deze zuidelijke Amerikaan- Wat trof hij aan? Kortgeleden te ruggekeerd, nog onder de indruk van zijn ervaringen, zegt hij: „Armoe, honger, analfabetisme, kinderziekten, werkloosheid en het ergste van alles: rassenhaat". Van Roon: „In de zomer van 1964 besloot de Nationale Raad van ker ken van Amerika een teken van ge loofwaardigheid in Mississippi te zet ten. Omdat de plaatselijke, blanke kerken weigerden iets te doen aan de nood van 50 procent van de bevolking van de staat, nam men het besluit een team vrijwilligers te sturen, dat zich zou inzetten voor verbetering van de levensomstandigheden van de ne gers in Mississippi. Het waren er on geveer dertig: predikanten, onderwij zers, studenten, sociaal werkers en economische deskundigen. Blank en zwart. Zij gingen aan het werk in de staat waar de meeste kerken staan (Green ville, een stadje van 45.000 inwoners telt 80 kerken) en waar Johnson de meeste steun krijgt voor zijn buiten landse politiek. Het pikante van de zaak is, dat het Delta Pastoraat wordt betaald door de Nationale Raad van Kerken, die zijn geld krijgt van de aangesloten kerken. Dus ook van de kerken in Mississippi. Elk jaar zijn er dan ook moeilijkheden. De raad moet de geldgift van 350.000 dollar met hand en tand verdedigen tegen de ob structie van de zuidelijke staten. On geveer tweederde van het bedrag komt van de Amerikaanse kerken, Het ligt in de bedoeling om binnen kort op de hoek Eduard van Beinum- laan-Jozéf Oreliosingel in Groenoord- Noord een brievenbus te plaatsen, waardoor voldaan wordt aan een ver zoek van bewoners uit deze omgeving. eenderde van kerken uit het buiten land". Martin Luther King heeft Mississip pi genoemd „een broeinest van on recht en onderdrukking". In dit broei nest bouwt Delta Pastoraat Freedom City, nu nog een nederzetting van een klein aantal houten huizen, een kleu terschool annex consultatiebureau, een grote schuur voor bijeenkomsten, een atelier voor houtbewerking, dit jaar een gloednieuw dorp met stenen huizen waar enige tientallen negerfa- milies, bevoorrechten uit een massa van ruim een miljoen negers, een on afhankelijk bestaan kunnen opbou wen, optornend tegen de boycot van de staat, de negatie van de blanke kerken en de terreur van de Ku Klux Klan. Gebruik rechten Van Roon: „Het Delta Pastoraat haalde twee jaar geleden zijn eerste grote stunt'uit. De regering in Wa shington stuurde voedseloverschotten naar de hongergebieden in het zuiden. De staat Mississippi weigerde eenvou dig een organisatie voor de distribu tie op te bouwen. Het Delta Pastoraat die mensen werken zich uit de naad is er toen ingesprongen. Ze zijn het voedsel zelf gaan brengen. En met het voedsel brachten ze de boodschap: jullie zijn Amerikanen, gebruik je rechten. De meeste negers beseften niet dat ze konden stemmen. Het Delta Pas toraat heeft het er ingepompt: ga stemmen. Het heeft resultaat gehad. In 1964 ging 3 procent van de negers stemmen, verleden jaar 50 procënt. Het is natuurlijk nog te laag, maar het is een verbetering. De overheid van de staat zag met angst en beven de veranderde houding van de negers. Zij begreep dat in een aantal distric ten, waar de negers in de meerder heid waren, openbare functies niet langer in blanke handen zouden blij ven. Vlak voor de verkiezingen heeft men toen de districtsgrenzen gewij zigd, zodat er nergens meer een meer derheid van negers was". Zo gaat dat in een staat van God's own country". Kwakzalver Van Roon: „Om eens te horen hoe blanke tegenstanders van het Delta Pastoraat erover dachten, heb ik een bezoek gebracht aan het hoofd van Ku Klux Klan, E. Mitchell, een man die zich dokter noemt, maar die een kwakzalver is. De mensen van bet Delta Pastoraat noemde hij commu nisten, infiltranten en revolutionairen, die de samenleving in de war komen sturen. Hij geloofde heilig in de suprematie van het blanke ras, omdat, zoals hij zei: „de blanken onze steden hebben gebouwd en de negers ze nu komen platbranden". Als lid van de Presby terian Church vroeg ik hem of God niet alle mensen gelijk had gescha pen. Maar nee hoor, hij zag duide lijke verschillen, hoewel hij niet met het argument kwam dat negers af stammelingen waren van de vervloek te Cham. Hij had ook een oplossing voor het vraagstuk: breng alle negers t*>rug naar de plantages en de boerderijen, daar hebben ze het goed. Meneer Mit chell was een man die wegliep met Zuid-Afrika, Duitsland en Wallace, van wie een ingelijste antwoordbrief aan de muur hing. Johnson vond hij maar een slappe figuur omdat hij niet meer militaire kracht in Vietnam in zette. Hij gaf me twee brochures mee over de KKK. Ze druipen vdn christe lijkheid, vaderlandsliefde en zuiver heid. Een loflied op de kuise vrouw en zo. Het is weerzinwekkend. De KKK is mijns inziens de meest per verse vorm van christendom sinds de -Spaanse inquisitie. Er is geen twijfel mogelijk aan de schuld van de KKK in de moorden op 45 civilrightsworkers sinds 1964, ook al noemt Mitchell dat propagan da. Ze branden ook nog altijd krüi- Met dit zelfklevende plastic tovert U, zonder punaises, zonder lijn..., weer fleur en kleur op verveloze planken, deu ren, muren, dienbladen, prulle- manden enz. Zelfklevende plastic; dat U in een ommezien aanbrengt, wèir U wilt... verkopen wij voor nog géén gulden per meter. Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit plakplastic, in diverse dessins, o.a. kinderdessins en in effen kleuren, 45*cm breed, in coupons van jgk aft Vrijdagavond tot 9 uur open. Houten hutten, veelal is er geen beter onderdak voor de negerbevolking. sen. Zelfs in de tuin van hét gebouw van het Delta Pastoraat". T erreur-optreden Tijdens zijn verblijf in Mississippi was Van Roon getuige van een ter- reur-optreden van de politie. Het speelde zich af op de negeruniversi teit van Alcorn. Van Roon: „Er waren enkele- stu denten van de universiteit verwijderd, omdat zij pamfletten uitdeelden ten gunste van de negerkandidaat Charles Evers, die trachtte in het Congres ge kozen te worden. De president van de universiteit is wat ze daar noemen „een uncle Tom", een neger die heult met de blanke autoriteiten. Hij had de studenten weggestuurd. De ande re studenten namen het niet en or ganiseerden een protestman» op het universiteitsterrein. De door uncle Tom" gewaar schuwde politie probeerde een eind aan de mars te maken. Er werd in de lucht geschoten. Studenten gooi den met stenen. Ten slotte kwam men tot overeenstemming: er werd een be lofte gedaan de volgende dag een ge sprek te hebben. Zover is het niet ge komen. 's Nachts drongen vijftig po litiemannen de slaapzalen binnen. Zij wierpen traangasgranaten, waardoor een geweldige paniek ontstond. In hun vlucht werden de studenten afgeran seld met geweerkolven en dergelijke. Negen jongens raakten gewond. Velen vluchtten de bossen en de gevaarlijke moerassen in". Het is een voorbeeld van de onhoud baarheid van ae situatie, die zich overigens in heel Amerika voordoet. Politie provoceert Van Roon: „De mensen vrezen met grote vreze de komende zomer. Het geweld zal losbarsten in de steden. Het is nu gebleken dat de politie zelf provoceert. Ik heb met bewust leven de Amerikanen gesproken die zeggen, dat aan de verkeerde kant wordt be gonnen. Dat de oorzaken, waaruit de rellen voortkomen niet worden bestre den. Ze zeggen: wij Amerikanen den ken de problemen op te kunnen lossen door meer militairen in te zetten in Vietnam en meer politie in de steden". Rassenhaat, een samenleving gaat er aan te gronde. In Mississippi werkt een kleine groep mensen de dertig van eertijds zijn geslonken tot vijf tien, door geldgebrek aan een maatschappij, waarin het waard is te leven. Zij vormen een voorhoede, vechtend tegen onrecht: gekken nqast God. JAN HEIN DE GROOT Kind van de Mississippi-delta: toekomst wacht haar?

De Havenloods | 1968 | | pagina 15