Discussie over samenspel in randstad komt op gang nonopolë E mm Zeekadetten gaan nieuwe activiteiten ontplooien 1® Geen tijd meer 1 De Grote Vragen in boekvorm KUNSTGEBITTEN Johannes Passie in Julianakerk BE HAVENLOODS 17e jaargang no. 21, donderdag 21 maart 1968 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". DE VRAAG of Rotterdam een deel van Capelle a. d. IJssel zal gaan annexeren of Capelle a.d. IJssel een deel van Rotterdam is nog lang niet beslist. Tegenover het enthousiaste „ja" van de Capelse gemeente raad ten aanzien van het plan-IJsseldam staat een schouderophalend „nee" van de raad van Rotterdam. Gedeputeerde Staten zullen zich nu over het vraagstuk moeten buigen teneinde advies uit te kunnen bren gen aan de Kroon. Intussen komt de discussie op gang over een in wezen veel belangrijker verschijnsel dan annexatie: de agglomeratie- gedachte. De sterke industriële ontwik keling in het Waterweg-gebied heeft sinds 1947 de gemeenten in dit gebied naar elkaar doen toegroeien. Men kreeg dusdanig veel met elkaar te maken, dat men ging denken aan een metho de om tot een gezamenlijke oplos sing van bepaalde problemen te komen. Onderlinge samenwerking bestond reeds toen in 1956 Rot terdam het initiatief nam om te komen tot een soort super-ge meenteraad, die 24 gemeenten in het Waterweg-gebied zou omvat ten. Dit bestuursorgaan zou tus sen gemeente en provincie in moeten komen staan. Een tot dusver in ons land onbekende bestuursvorm. Uiteraard zou men de 24 gemeen ten ook een gezamenlijke bestuurs vorm kunnen geven door er 23 van bij de grootste te voegen, bij Rotter- Gompromis Hoogstraat 2 Schiedam-Tel.268808 -9.15, Donderdag 8, vrijdag 7- zaterdag 2-7-9.15, zondag dinsdag t, woensdag 8. En de hel volgde hem na (Behold a pale horse) GREGORY PECK ANTHONY QÜINN OMAR SHARIF Met het wapen in de vuist trekt Manuel Artiguez nog eenmaal op tegen tirannieke machten. Regie: Fred Zinnemann Col: Int. Films 14 jaar Zondag 2-4.15, woensdag 2. Dood aan de rondkoppen LIONEL JEFFRIES OLIVER REED Een spannend verhaal uit de ont stellende jaren toen Engelsman tegen Engelsman vocht. CinamaScope In kleuren Col: Int. Films 14 jaar Zaterdagnacht 24 uur. Klop maar op een deur HUMPHREY BOGART JOHN DEREK Een mislukte jeugd tekende hem voor ztjn verdere leven! Col: Int. Films 18 jaar dam derhalve. Men zou dan een zeer grote gemeente krijgen, die men mis prijzend „monstergemeente" of meer in lovende zin „miljoenenstad" of „wereldstad" zou kunnen noemen. Vooralsnog blijkt men in Nederland niet al te veël te voelen voor „mon ster-gemeenten" van dergelijke om vang. al gaan zich de inzichten op dit punt wat wijzigen. In het huidige sta dium is er echter geen sprake van, dat Rotterdam 23 andere gemeenten kan annexeren. De noodzaak om met elkaar op te trekken doet zich de laatste jaren in het gebied echter wel degelijk gevoe len. Oud-burgemeester tnr, G. E. v Walsum van Rotterdam toonde zich in zijn ambtsperiode voorstander van de Rijnmond-gedachte. Hij was een ware promotor voor „Rijnmond". Er was dan ook veel te zeggen voor het instellen van een bestuursorgaan, dat beslissingen zou kunnen nemen voor het gehele gebied op bepaalde terreinen. Voor de leek spreekt b.v. duidelijk een kwestie als openbaar vervoer. Hoe plezierig zou het b.v. niet kunnen zijn wanneer één be stuursorgaan beslissingen kon nemen voor de aanleg van een metro door het gehele gebied. Die metro zou er waarschijnlijk sneller komen dan wan neer er diverse gemeenten afzonder lijk over zouden moeten beslissen. Zaken als drinkwatervoorziening, re creatie onderwijs, aanleg van wegen, luchtverontreiniging e.d. zouden veel effectiever kunnen worden behandeld door één bestuursorgaan dan door 24 gemeenten. In april verschijnen „DE GROTE VRAGEN", de artikelenreeks in ons blad, die zo veel reacties opriep, nog veel uitvoeriger behandeld in boek vorm. Het is een bij de Uitgevers maatschappij Buijten en Schipperheijn n.v. te Amsterdam verschijnende pa perback van 440 pagina's, onder de titel „IK BEN DIE IK BEN". In de artikelenserie was het niet mogelijk naar bijbelgedeelten en literatuur te verwijzen, maar in het boek zijn tal rijke van deze verwijzingen opgeno men, waardoor de lezer een leidraad heeft. Lezers die intekenen genieten een aanzienlijke reductie. Bij intekening bedraagt de prijs 8.-. Na verschij ning is de prijs 9,75. Het boek zal verkrijgbaar zijn bij de boekhandel of rechtstreeks bij N.V. Buijten en Schipperheijn, Valkenbur gerstraat 106 te Amsterdam. Om het onze lezers makkelijk te maken gaat hierbij een bon die als intekenbiljet op het boek tegen de ge reduceerde prijs van f 8,- geldt. DEZE BON MOET NIET NAAR DE HAVENLOODS VERZONDEN WOR DEN, DOCH INGEVULD NAAR UW BOEKHANDELAAR OF DE UITGE VERIJ. Rijnmond is er. dan ook gekomen. Echter niet dan na uitvoerige discus sie en op een geheel andere wijze dan mr. G. E. van Walsum zich destijds heeft voorgesteld. Toen de regering het wetsontwerp voorbereidde dat tot de instelling van het Rijnmond-orgaan leidde schreef mr. Van Walsum in het Nederlands Juristenblad van juli 1962 „Naar mijn mening heeft het compro mis in het wetsontwerp Rijnmond een te grote plaats gekregen". De kritiek van de burgemeester lichtte zich vooral op de samenstel ling van de raad en op de benoeming van de voorzitter. Hij schreef des tijds hierover in genoemd artikel: „Wanneer de integratie van een deel van de taak van de gemeenten het uit gangspunt is en zo stelt de rege ring het nadrukkelijk ligt het voor de hand de burgemeester van Rotter dam met het voorzitterschap van Rijnmond te belasten. Een betere me thode om de integratie te verwezen lijken is niet denkbaar. Rotterdam neemt onbetwistbaar de belangrijkste plaats in onder de 24 gemeenten. Het is dus van het grootste belang dat er een soepele verhouding ontstaat tus sen Rotterdam en Rijnmond. Hoé zou deze beter te verwezenlij ken zijn dan door het voorzitterschap van Rijnmond en het burgemeester schap vart Rotterdam te combineren? De zorg voor de grote lijnen van het beleid van Rijnmond en van de ge meente Rotterdam zijn dan in één persoon verenigd. Deze combinatie biedt de beste waarborg tegen wrij vingen tussen Rijnmond en de groot ste gemeente uit het gebied". In zijn verder betoog somt mr. Van Walsum ook enkele bezwaren op tegen genoemde combinatie, o.a. dat men kan twijfelen aan de geschikt heid van de burgemeester van Rotter dam en dat men kan aanvoeren, dat de combinatie van taken te zwaar is voor één man. Hij zou in het laatste geval de figuur van een tweede bur gemeester willen introduceren Hoe dan ook, het is niet geworden' zoals oud-burgemeester Van Walsuiu zich destijds de Rijnmond gedacht had. In het huidige stadium is de ge dachte dat de burgemeester van Rot terdam tevens voorzitter van Rijn mond zou zijn, een verre van gebrui kelijke gedachte geworden. En wat betreft de opmerkingen over „wrij vingen" heeft de oud-burgemeester in zijn geschrift van 1962 een haast pro fetische blik gehad, want de openlij ke wrijvingen tussen het huidige or gaan Rijnmond en de gemeente Rot terdam komen meer en meer voor de dag. Samenspel INTEKENBON VOOR „IK BEN DIE IK BEN" Boekhandel (naam en adres van uw boekhandel) of: N.V. Uitgeversmaatschappij Buijten en Schipperheijn, Valkenburger straat 106 te Amsterdam-C. Dhr. Mevr. tekent hierbij in op het begin april 1968 verschijnende boek „IK BEN DIE IK BEN" door H. Verweij, waarin opgenomen de in het weekblad „De Havenloods" verschenen serie artikelen „De Grote Vragen". Deze intekening geeft mij het recht het boek te kopen voor de geredu ceerde prijs van f 8,—, mits ik deze bon vóór de verschijningsdatum doe toekomen aan mijn boekhandelaar of de uitgever. Handtekening aanvrager(ster) Tegelijkertijd echter blijkt ook de wens naar samenspel, niet alleen in de Waterweg-agglomeratie, maar in de gehele randstad Holland, meer en meer gestalte te krijgen. Bij de in gebruikneming van de metro heeft burgemeester Thomassen van Rotter dam de randstad Holland geken schetst als de enige miljoenenstad in de wereld zonder ladsbestuur. Hij heeft daarbij duidelijk gemaakt open te willen staan voor samenspel op daartoe geëigende terreinen. De behoefte aan samenspel is er. Randstad Holland wordt te dicht be volkt en de afstand tussen de grote woonkernen wordt te klein dan dat men het zich kan veroorloven allerlei autonome toestanden in leven te hou den. Het mag jammer worden genoemd, dat de ideeën van oud-burgemeester Van Walsum over Rijnmond niet be ter gestalte hebben gekregen dan in het bestuursorgaan Rijnmond zoals dat nu is gegroeid. Rotterdam en Rijnmond worden thans doorgaans als tegenstanders gezien en dat is geen basis voor samenspel. Op 10 april behandelt de Rijnmond- raad het interim-rapport ten aanzien van de structuur van Rijnmond welk rapport er op neer komt dat Rijn mond meer bevoegdheden wil. Intussen heeft het Rotterdamse college van B. en W. doen weten dat naar zijn mening de grenswijziging van twee gemeenten in het Rijnmond gebied los van de toekomstige ontwik keling van de agglomeratie-gedachte zonder bezwaar tot een oplossing kan worden gebracht. M.a.w. Rotterdam kan best Capelle annexeren (of om gekeerd uiteraard) zonder dat dit in- vloëd behoeft te hebben op de agglo meratie-gedachte. En veelbelovend voegt het college hier aan toe. „Daar enboven ligt.' het in de verwachting, dat de vraagstukken, die met Rijn mond samen hangen, binnenkort in hun volle omvang aan de orde zullen In Nieuwerkerk aan den IJssel kun je van alles verwachten. Nu heeft een autochtone geit het zelfs gepres teerd VIER jongen ter wereld te brengen. Moeder geit draagt de ruig- mannelijke naam Bokser en ze woont in bij de familie J. A. Hoogendoorn, Bermweg 16b, Petertje Hoogen doorn, drie jaar oud, is helemaal on der de indruk van de vier nieuwe speelkameraadjes. De voedselvoorzie ning levert nog wel problemen op. Zoals ieder agrarisch onderlegd mens weet, beschikt een geit over twee spe nen. En het is ondoenlijk jonge geit jes bij te brengen dat ze netjes hun beurt moeten afwachten. Vandaar dat de familie Hoogendoorn bij springt met de fles. En nu hopen we allemaal maar, dat de geitjes^het alle vier zullen halen. REPARATIES le klas werk vanaf 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17.5(1 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTiUA Hoogstraat 4(1, R'dam, Tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram: 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34. 38. 45. 49. 49a. Het Zeekadettewkorps Schiedam— Vlaardingen gaat nu het voorjaar aanbreekt nieuwe activiteiten ont plooien, Het korps zal n.l. op Ko ninginnedag in Schiedam op ver schillend gebied demonstraties geven. Op het ogenblik bestaat de vereni ging „Zéekadetkorps Nederland" uit 10 korpsen, te weten die van Gouda, Maassluis, Amsterdam. Schiedam, IJmuiden, Arnhem Den Haag, Gro ningen. Rotterdam en Dén Helder. Hun totale sterkte bedraagt circa 500 zeekadetten. Alle korpsen hebben hun eigen bestuur en hun eigen lei ders, van wie de laatsten de status van zeekadetofficier bezitten. De zee kadetten, onderofficieren en zeekadet- Zeekadetten ontvangen roeiles in de Schiedarrise Voorhaven op de achtergrond de Jan van Gelderen. officieren zijn gestoken in een uni form, dat onmiddellijk doet denken aan dat van de zeeman. De plaatselijke korpsen hebben een eigen opleidingsschip, dat voorname lijk als drijvend onderkomen (club huis) dienst doet. Bij de meeste korpsen is dit schip een waar pronk stuk. Alleen de zeekadetkorpsen Arn hem en Den Helder hebben een onder komen aan de wal. Vletten, zeilsloe- pen en roeisloepen vormen de plaat selijke „korpsvloten." Waar het zeekadettenkorps jongens veel van zeevaart en scheepvaart bij brengt is net begrijpelijk, dat in het bijzonder de Nederlandse koopvaar dij en de Koninklijke Marine grote belangstelling hebben voor dit werk. Niet „zomaar" steunt de Koninklijke Marine te zamen met de Koninklijke Nederlandse Reedersvereniging en het ministerie van Verkeer en Waterstaat het zeekadetwerk met financiële en materiële middelen. Gebleken is, dat in de loop der jaren vele jonge men sen door dit korps een zeemansideaal hebben kunnen verwezenlijken. Verdere inlichtingen kan men ver krijgen bij het secretariaat van het Z.kk., Schiedam, Jozef Dreliosingêl 247, tel. 155528. Ex-mijnenveger Het schip van de Schiedamse Zee kadetten is de ex-mijnenveger „J,an van Gelder", die ligplaats heeft aan de Voorhaven in Schiedam bij de werf Gusto. Omtrent het werk van de zeekadetten het volgende: Korpsmiddag is de zaterdagmid dag. En dan is er ook af en toe een weekend aan boord. Men slaapt dan in hangmatten. Er wordt les gegeven in schiemannen, excercitie, seinen, mavigatie, praktijk en theoriezeilen, roeien en in moto ren (speciaal voor de machinisten). Er wordt les gegeven door officieren, onderofficieren en burgerinstructeurs. 17.30 uur. Vast werk. Dit is het te ken dat iedereen.zich moet klaarma ken voor avond baksgewijs. 18.00 uur. Baksgewijs en inspectie van het uniform, zodat iedereen in een keurig uniform naar huis gaat. 18.30 uur. De meeste jongens blij ven dan nog wat langer aan boord omdat de sfeer leuk en gezellig is, zij spelen dan een spelletje, praten wat met elkaar of maken nog iets af waarmee ze bezig zijn. Maar het mooiste van alles is het zomerkamp in het marine opleidings kamp te Hilversum. Er wordt dan tien dagen lang op de Loosdrechtse plassen in de sloepen van de K.M. geroeid en gezeild. De executies in Rhodesië. na drie jaar dodencel en negatie van de formele gratieverlening door de ko ningin van Engeland, hebben de problemen om de rassendiscrimina tie tot het uiterste verscherpt. Der gelijke voorvallen roepen tegen woordig immers wereldwijde reper cussies op en zo zal ook deze op hanging van drie negers overal ter wereld de emoties nog sterker ma ken. de drift tot vechten groter, de drang tot heilloze oproeren onstuit baar. De apartheidsproblematiek in Zuid- Afrika en Rhodesië ligt praktisch anders dan de discriminatie in de Verenigde Staten, maar alles is toch terug te brengen onder ae ene noemer: mensen van verschillende huidskleur en levenswijze verdra gen elkaar niet. Het lijkt pns niet reëel de „apartheid" als zodanig te ontkennen, voor zover men dit be grip goedwillend wil interpreteren als een historisch en traditioneel andersgegroeid zijn dan de „an der". Organische integratie van ver schillend geaarde groepen mensen vergt veel tijd; staatkundige inte gratie kan eenvoudig i{vachten en discriminatie is een ón-menselii- ke houding. Het gelijkwaardig samenleven van ongelijksoortige groepen mensen (ongelijksoortigheid die overigens niet wezenlijk is. maar gegroeid en dikwijls opgelegd) is een probleem dat slechts kan worden opgelost door eenvoudige en elementaire menselijkheid. Deze menselijkheid begint niet bij het organisatorische systeem dat wordt opgelegd, maar het vereist eenvoudia mensen die menselijk zijn! Daarom is een innerlijke zuivering no dig. die de mensen in dit opzicht leert de „andere" en „anderssoorti- ge" lief te hebben als zichzelf. Zo lang dit eerste beginsel van het Evangelie niet verstaan wordt en niet toegepast kunnen politieke con structies weinia of niets uitrichten in het rassenvraagstuk. Onmiddellijk moet worden toegege ven dat wij ons hiermede schuldig maken aan „idealistisch gepraat" maar niettemin moet het gezegd worden omdat niets zo werkelijk en waar is als de heilzame werking van door menselijkheid ingegeven solidariteit. In politiek opzicht kunnen wij daar niet op wachten en dienen alle krachten ingespannen te worden ka ders te construeren die het ergste voorkomen. Anderzijds moeten de kerken, onderwijsinstellingen uni versiteiten maatschappelijke oraa- nisaties en alles wat zich verant- woodelijk weet voor de vorming van de mens. alles doen de ieüad binnen zeer korte tijd (want de tijd is uiterst kortt) te mobiliseren. Niet voor politieke doeleinden in dit opzicht, maar voor een wereldwijde bewegina voor de door ieder te aan vaarden waarheid: als ik ie vriend niet ben, hebben we geen leven! H. V. In samenwerking met het dames koor „Advendo" te Moordrecht, de gem. zangvereniging „Excelsior" en het Kon. Schiedams Mannenkoor „Orpheus" beiden te Schiedam, het dameskoor „De Kleine Stem West" te Rotterdam en „Gouda's Liederen- tafel" te Gouda, wordt dinsdag 26 maart in de herv. kerk te Moordrecht en donderdag 28 maart in de Geref. Julianakerk te Schiedam een uitvoe ring gegeven van de Johannes Pas sion van Georg Friedrich Handel. Medewerking wordt verder ver leend door het Amsterdams Vocaal Kwartet, Willy Smits-van der Hoven, sopraan. Martin Stelzer, bariton en het West Nederlands Symphonie Or kest. Het geheel staat onder leiding van Chris Verhoog.

De Havenloods | 1968 | | pagina 1