Kleermaker Chermoek begon 50 jaar geleden bioscoop toe Or Ruim een halve eeuw Prinses Theater Gerrit üBfii uru®*1®' ny»on ter\cn^a nubeduidend goedkoper nubeduidend goedkoper uit over dit zo geheel andere werk terrein. In 1914 opende hij een feest zaal. Hii zette verder aan de Goudse- weg nog een bioscoop, „De Een dracht", op, terwijl hij nog geen woord Nederlands sprak. Later leerde hij zichzelf deze moeilijke taal. Een begrip In 1937bij het twintig jarig bestaan van het Prinses Theater richtte de directeur, de uit Rusland (Smolensk) geïmmigreerde Aron Chermoek, zich in zijn Jubileumprogramma tot zijn publiek Wij hopen dat u zich thuis zult voelen in deze meer dan schitterende omgeving en dat u tevreden bent met dit geheel gerestaureerde Prinses Theater Het zal ongeveer 1906 geweest zijn dat Aron Chermoek in Ir- koetsk er genoeg van kreeg kleer maker te spelen voor mensen die niets van zijn streven naar een andere mode begrepen. Steeds als hij een nieuwigheid invoerde werd dat als té vooruitstrevend verwor pen en moest hij de nieuwe kle ding snijden en vervaardigen naar zeer oude modellen. Hij was uit Smolensk in Irkoetsk (Siberië) terecht gekomen en hier had hij ook zijn ondernemende vrouw le ren kennen. Maar het begon hem allemaal gloeiend te vervelen. Aron en zijn jonge vrouw zochten naar iets anders. Dat iets anders werd een emigratie naar Amerika. Tenminste... dat dacht dit echtpaar. De reis duurde maanden voordat zij eindelijk in Rotterdam kwamen om als zovelen van hier de grote oversteek naar het Beloofde Land te maken. Aron Chermoek kreeg echter een oogontsteking en de emi- gratiewetten waren ook toen niet zo soepel dat men met een ontstoken oog de nieuwe wereld in mocht komen. Een gedwongen verblijf te Rotter dam noopte hem zijn oude handwerk weer op te vatten. Gelukkig waren de kleding-begrippen hier een tikkeltje anders en Aron Chermoek ging aan het werk. Hij werd Nederlands eerste confectionair, die veel voor de firma Gerzon mocht leveren. Op zich was dit al een hele prestatie, maar Cher moek ging verder. Een jaar later mocht hii zich eigenaar noemen van een groot atelier aan 't Zijl waar zestig meisjes een broodwinning von den. Op weg naar zijn werkterrein kwam hij altijd voorbij het theatertje van Abram Tuschinski aan de Coolvest. Soms stonden de mensen hier in de rij omdat de film in ons land toen nog zoveel als een klein wereldwonder was. Nou was het in de confectie zo geregeld dat de man die de waren leverde op z'n minst een maand op zijn geld moest wachten. Dat was een gewoonte waar Aron Chermoek wei nig vrede mee had. Zeker toen hij zag dat de mensen bij Tuschinski met het geld in de hand klaar stonden om hun plaatsbewijzen te kopen. „Ze betalen al voordat hij ze iets gegeven heeft", dacht Chermoek. „zoiets zou ik ook op moeten zetten". Hij liet dit niet bij het woord, maar stak zijn voelhoorns nu... beduidend goedkoper U kunt zich geen behaaglijker nachtgoed wensen, dan een Brushed Nylon pyjama, zó zacht als een perzikhuidje, behaaglijk warm en toch licht en zo makke lijk in onderhoud. Flatteus bovendien, want de kleuren zijn vriendelijk... en de prijs is een verrassing, want U betaalt bijna de helft van de normale prijs... zo'n luxe Brushed Nylon pyjama kiest U uit voor nog géén acht gulden. In 1914 was er op de plaats waar nu het Prinses Theater staat een soort Verenigingsgebouw en in 1917 was het een bioscoop die zeer slecht ging. In dat jaar nam Chermoek de exploitatie van Bioscope Princes Variété ter hand. De opening werd een reuze suc ces waaraan de toen bekende sou brette Louise Fleuron haar medewer king verleende. Alles speelde zich af in de tijd van de stomme film en het variété. Prinses werd een begrip. In een tijd dat men van de Schiedamse- weg alleen wist dat daér het einde van Rotterdam was, werd het Prinses Theater een centrum. Maar het Prin ses Theater bleef niet de enige bioscoop. In 1918 begon Aron Chermoek met de Kosmorama-bioscoop aan de Hoog straat. In 1919 verscheen daar ook zijn Impérial. In 1920 zijn Maas-thea ter aan de Oranjeboomstraat en in 1921 het Rembrandt Theater aan de Schiekade. Werd hij dan een grote bioscoop-koning? Een geldmagnaat of een man die alles wat hij beetgreep in goud veranderen kon? Hijzelf kan daarop het antwoord niet meer geven. Ook hij wist niet uit de wurgende greep van het Duitse monster te ont snappen. Zijn schoonzoon, de heer I. Keizer, directeur van Chermoek's theaters, weet dat antwoord wel. „Het werd vaak een strijd die tot op de bodem van de geldkist werd uitgestreden. Maar het waren mensen die zich niet lieten neerslaan. Altijd kon mijn schoonvader rekenen op de geweldige steun van mijn schoonmoeder, maar ook op een arsenaal van ideeën en plannen waarover h(j van nature be schikken kon. Niet alleen gaf hij zich geheel en al aan wat hij „zijn theater" (Prinses) noemde, maar toen er later een gron dige verbouwing nodig was kwam dat geld er. Toen de sprekende film zijn intrede deed kreeg het Prinses Thea ter zijn peperdure installatie. Zo'n verbouwing was natuurlijk dringend gewenst. We mogen niet vergeten dat een bioscoop in die tijd er heel anders uitzag. Het Prinses Theater had bij voorbeeld een enorme potkachel mid den tussen het publiek staan. Als je daar toevallig dichtbij kwam te zit ten werd zelfs een poolfilm een zeer warme aangelegenheid. Maar het is in dit bedrijf zo: „Of je bent er onge schikt voor. of je bent er bezeten van." Het Prinses Theater, eens een initiatief van de heren Van Dijk en Berrevoets, werd een begrip in Delfs- haven en is het nu nog. Deze tijd is niet gemakkelijk voor een buurttheater, trouwens alle bios coop-exploitaties zijn riskant. Het lijkt er soms op alsof iedereen maar kan doen wat hij wil als het tegen een bioscoop gaat. Maar kop-'. dat Prinses Theater werd bijgehouden. Kijk maar eens naar de breedte van het doek over de gehele breedte van de zaal. Tot in de hoeken tien meter! In zijn tijd heeft het Prinses Theater, „De Kist" zoals de volksmond het wil. vele grote artiesten bij zich ge had die hier hun eerste stap op de planken hebben gezet. Argeloze bok Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze vlotte en elegante damespyjama's in de maten 38 t/m 48 en in diverse IMËlfQ pasteltinten, ^4/t' voor Vrijdagavond tot 9 uur open. CUn tel. ef schrift, bi Ik denk dan aan De Kilima Hawai- ans, maar ook aan artiesten als Lou Bandy, die hier een keer met een sentimenteel ding bezig was en toen verscheen er achter hem. zeer arge loos, de bok van de kinderen van Chermoek. Er was toen een grasveld je aan de Noordschans en iemand had daar het deurtje opengelaten. Toen stond Lou zijn sentimentele toer te maken en de mensen stikten van de lach. De bekende Keesje van Beem heeft hier gewerkt, maar ook Paul Steen bergen zette hier zijn eerste stappen. Trouwens we hadden toen een opera teur, Gerard Hulscher. die nu Park zicht exploiteert. In de crisistijd ga ven we matinee's voor werklozen voor tien cent. De mensen gingen vroeger niet zo ver. Dat kostte im mers ook geld?! En daarbij als die grote film in de stad was geweest. Het zal ongeveer 1933 geweest zijn dat Aron Chermoek het Corso Cine ma aan de Coolsingel kocht. Het was een verlopen theater en de eigenaar zag er geen brood meer in. Aron kwam, zag en overwon. De eerste film die hier van start ging heette: „Paniek in de dierentuin." Voor die gelegenheid waren er wasbeertjes in de entree neergezet, maar deze die ren zijn van nature nogal lui en be wogen zich niet. De portier moest er voor zorgen dat ze een beetje speel den. Dat viel niet mee. want telkens weer vielen die beesten in slaap, maar een kleine por hier en daar deed wonderen. Oók aan de kassa waar aan de lopende band plaatsbe wijzen werden verkocht. Corso-Cine ma bleef gaan. Daarvoor had de heer Chermoek een poging gedaan Pschorr nu... beduidend goedkoper Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén tel. of schrift, best. Als U er vroeg bij bent, heeft U de eerste en grootste keus uit deze prachtige partij Terlenka damesrokken. Terlenka rokken, met 2 plooi en voor, geheel gevoerd, een prima kwaliteit en gemaakt in een afkledend model, verkopen wij nu voor nog géén dertien gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Terlenka damesrokken in de maten 40 t/m 50 en in de kleuren bruin, camel, grijs, marine, zwart en goud, voor 6' "J" ■m DE HAVENLOODS DONDERDAG 28 MAART 1968 SCHIEDAM Ned. Herv. Gemeente: Grote kerk 10 uur ds A. Hoffman, bev. v. lidm. Bethelkerk 10 uur ds J. G. Jansen, 17 uur ds A. Ie Coq, dienst van Woord en Tafel, 19 uur ds L. Vroeglndewey, Delft. Opstandlngskerk 10 uur ds J. W. Zimmerman, bev. v. Udm., 19 uur ds D. J. Spaling. Vredeskerk 10 uur ds D. J Spaling, 19 uur ds H J. Groenewegen Ned. prot. Bond. Westvest 92, 10.30 uur dr. L. J. R. Ort uit Alblasserdam. Geref. kerk (Vrijgemaakt) Westvest 30, 9.30 en 16.30 uur ds. C. Vonk. Kerkgemeenschap tot verbreiding van de Geref. Leer, Lange Kerkstraat 67, 10 en 17 uur ds H. Hofman. Evang. Luth. Gemeente, Lange Nleuwstr., 10 uur ds S. Nijdam uit Hellevoetsluis. Oud-Katholieke Parochie, Dam, 10 uur H. Mis. Hersteld Apostolisch Genootschap, Stadhou derslaan 9.30 en 16 uur dienst. Leger des Heils, Lange Haven 27, samen komsten 10 en 19.30 uur, leiding majoor en mevr. Van Gestel-Verrijk. Gemeente van Jehova's Getuigen, Tuln- laan 90, 18.30 uur openbare toespraak. Baptisten' Gemeente, gebouw Irene, 1» uur dienst. Mission' tot the Seaman, kantine Wilton Fljenoord, voorlopig geen dienst. Ned. HêrV.(Geref.) Evangelisatie, gebouw Irene, Nieuwe Haven, 10 uur de heer D. G. v. d. Hoeven uit Benthuizen, 19 uur Bethel kerk ds L. Vroegindewey uit Delft Chr. geref. kerk kantine Cartonnagefabrielc 10 uur leesdienst, 3 uur ds H. van Leeuwen uit Delft. HERV. GEM. KETHEL De Rank 10 uur ds W. Vons, 19 uur ds E. Verwaal. St. Martinuskerk 9.30 uur ds E. verwaal. W. J. van Dijk vierde honderdste verjaardag Dinsdag 26 maart heeft de heer W. J. van Dijk zijn honderdste Verjaar dag gevierd. De heer Van Dijk, die in Rotterdam is geboren en nu in de Lekstraat 118b woont, heeft ongeveer 56 jaar bij de Kon. Ned. Boekdrukkerij H. Ai M. Roelants gewerkt. De familie vierde dit feest die dag lh een zaal van de Goede Havenkerk aan de Westfrankelandsedijk. Namens het gemeentebestuur is een .fruitmand aangeboden. Burgemeester en mevrouw Roelfse- ma kwamen op die dag hun geluk wensen aanbieden. De kinderen verdringen zich voor de deur voor de kindervoorstelling. Maar ondanks het Corso, dat tooh op theatergebied van deze tijd zeer veel te bieden heeft, neemt het Prinses Theater aan de Schiedamseweg 19 een zeer aparte plaats in dit bedrijf in. Een aparte plaats óók waar het pand betreft dat onder de hoede van Monumentenzorg staat. Gerrit heet hij. Vaak wordt hij ook dikke Gerrit genoemd om zijn buikje. Hij loopt ongelukkig, want eens is hij gevallen op zijn werk en daarbij heeft hij iets gebroken. Hij is ongeveer 35 jaar en staat in de walsafdeling van Verolme op Rozenburg. Tijdens zijn werk komt hij met vele collega's" in contact en niet ongevoelig zoals uit dit stukje moge blijken.Wgnt, zegt men, Gerrit vindt dat leuk, Ger rit vindt dat fijn, jóh, Gerrit trekt zich daar niks van aan. Af en toe doét éen Schilder het, soms wordt een geintje geflikt door de elektricien, ja, zelfs van een voor man krijgt Gerrit af en toe een aai. Er zijn er die gaan in de bokshou ding voor Gerrit staan. Sparren noe men ze dat dan, maar het gaat met zeer raak en krachtig uitgevoerde stompen. Soms is er iemand die kletst hem zijn handschoen in het gezicht en dat gaat niet poeslief, want we hebben te maken met man nen die ijzer bewerken. De zwarte striemen staan dan op het gezicht van Gerrit. Een ander geeft in het voorbijgaan een paar welgemikte schoppen onder het zitvlak van Ger rit, want: ,,Die vindt dat toch alle maal leuk". Zelfs een voortvarend machinist kan het niet laten. Pats! Daar heeft Gerrit er weer één te pakken Maar Gerrit voelt het wel! Ger rit vindt het helemaal niet leuk. En fin, Gerrit vindt het niet fijn, niet gezellig en niet om te lachen. Mis schien heeft u het al begrepen. Ger rit vaart niet zo diep, hij speelt zijn belabberde rol, met treurende ogen. vermoedelijk is hij bang en denkt er niet over iets tegen zijn „collega's" te ondernemen. Hij is bang en staat bijna alleen, want er zijn maar wei nig mensen in zijn omgeving. Ja, het zijn allemaal doodgewone huisvaders, die vermoedelijk hun kinderen niet al te slecht opvoeden en het is zelfs mogelijk dat zij daar bij niet al teveel klappen uitdelen. Maar bij Gerrit is dat anders, die vindt dat immers leuk? Waarom zul len ze het dan nalaten. Je ziet knok ken op de tv, wurggrepen in de bios coop en de krant staat er ook al vol van. Nou en iedereen wil toch wel eens zijn lusten botvieren? Daar is dan bij Verolme Gerrit voor. Als je de pest in hebt, ruzie met je vrouw, of je meisje heeft je een kat gegeven, dan is daar altijd Gerrit nog. Voorlopig loopt Gerrit nog slechts met één been kreupel Daarom, werkers van Verolme die dit aangaat, werkers aan een zaak van grote vaderlandse glorie, waar om nemen jullie mij niet? Ik hou niet van vechten, maar Gerrit doet helemaal niets terug. JOOP MEKES. Geno en zijn Ram Jam Band in Arcade Onder auspiciën van het organisa tiebureau Paul Acket te Den Haag ma ken Geno Washington en zijn Ram Jam Band eind maart voor de tweede maal eën toernee door Nederland. Zij treden zondagavond 31 maart op in zaal Arcade te Schiedam. De band be staat uit Dave Greenslade, organist, Hercules Burrows, baritonsax, Silkie Culley, sologitarist, Pete Carney, bas- gitarist, Hans Herbert, drums, Lio nel Kingham, tenorsax en Geno Washington zang.* Leuke, gezellige autoplaids, In schotse ruitmotleven, piet alleen .voor de auto, maar ook voor camping, picknick en extra deken zijn ze ideaal. Schotse auto-plaids van fijne garens geweven in een flinke maat, 140 x 165 cm, in vier ver schillende kleuren, voor nog géén zeven gulden. veertigjarig bestaan van Prinses heeft Jane Mansfield een voorstel ling bijgewoond. Voor een gewoon buurttheater heeft Prinses toch altijd bepaalde pretenties behouden. Ze bleef vooraan staan in de rij, ook al werd dit op velerlei terrein bijna on mogelijk gemaakt. We hebben altijd gepoogd een goed en aangepast pro gramma tp brengen voor zo weinig mogelijk geld. Natuurlijk zijn de prijzen later meer dan eens verhoogd, maar dat kan ook niet anders als we weten dat Prinses bij de opening drie rangen had: 10-, 15-, en 25 cent per voorstel ling, dat betekende twee hoofdfilms en variété. En dat was toch wat! Daar waren altijd wel artiesten te vinden, Albert de Booy was daar of werd verwacht. Het is altijd een gezellig theater geweest en we hopen dat dit zo blijft, oftdanks de voor een buurt- bioscoop zo moeilijke tijden.". Voorloper In de nachten van vrijdag op zater dag en van zaterdag op zondag wor den er nu in het Prinses Theater nachtvoorstellingen gehouden die enorm in de trek zijn. Na de televi sie uitgekeken te hebben, of na het klgverjaspartijtje, komen de bewo ners uit dit deel van Rotterdam naar hun theater toe. De tijden dat de voorstelling 3'/s uur duurde zijn voor bij, maar met die nachtvoorstellingen neemt then de tijd. De pauze is wat langer en de mensen krijgen vol op gelegenheid zich met elkaar te be moeien, zo lopen deze voorstellingen vaak uit tot half drie. Ook daarmee is het Prinses Theater weer een voor loper geweest. Daarnaast zijn ook de middagvoor stellingen voor de jeugd een succes gebleken, ook hiervan wordt een ruim gebruik gemaakt door de jonge Rotterdammertjes. De heer Keizer is daar altijd te vinden: „Het kan toch niet ais twee van die knapen willen knokken en ze zonder knopen aan hun jasjes thuis komen. Trouwens we we ren hier ook volwassen mannen die alleen naar dergelijke voorstellingen komen. Dat moet tactisch gebeuren en daarom ben ik er altijd bij." Nog steeds zijn de theaters Prin ses en Corso in handen van de fami lie Chermoek, daarnaast heeft men ook nog het Rex Theater aan de Haarlemmerstraat te Amsterdam. Strijd om kampioenschap dammen begonnen Vrijdagavond viel dan eindelijk het startschot voor het open damkampi oenschap van Schiedam. Het speello kaal van Damclub „Schiedam", die dit jaarlijks terugkerend festijn orga niseert, was1 bijna te klein om alle deelnemers een plaats te bieden. De opkomst is dan ook voor iedereen en zeker voor het bestuur van D.C.S. een verrassing geworden. Het aantal deel nemers, t.w. 27, slaat ruimschoots dat van de voorgaande jaren. In de voorronde wordt nu strijd ge leverd door 24 deelnemers, verdeeld over zes groepen. Nadat alle spelers waren ingedeeld in hun groep en hun plaatsen hadden gevonden, opende de wedstrijdleider A. Risseeuw dit kam pioenschap met een kort woord. De uitslagen van deze eerste ronde luiden: Groep A: J. BogerdC. W. Sleeuwenhoek 11; C. W. van Dam B. Kemner 2—0; Groep B: Th. van Es—F. Pauw 0—2; A. J. Kouwenho- venR. W. de Vnies 02; Groep C: W. de RondD. van der Spek uitg. A. D. Kinnegen—H. van Bladeren 20- Groep D: C. den Boer—L. J. Snel 2—0; P. Bokkum—B. Quist 02; Groep E: P. Landsbergen—L. Bree- voort 02; A. van OtterloR. Nijhuis 20; Groep F: F. de KoningW. Vrij land 02, B. van Duikeren—J. J. van Kuyk 0—2. Apothekersdiens' Apothekersdlenst. De dienst begint om zes uur. Dienst apotheek 't Gouden Hert, St. Ll- duinastraat 58, tel. 268364. Voor iedere auto hebben wij een plaid en in iedere Rotterdamse auto kan nu ook zo'n gezellige sportieve autoplaid liggen, want wij gaan ze verkopen voor de helft van de normale prijs. aan de Korte Hoogstraat te exploite ren. Dit was in 1928, maar liep op niets uit. Troetelkind „Het Prinses Theater, dat nu 51 jaar bestaat, bleef echter zijn troe telkind", aldus de heer Keizer. „En nu nog, nu ikzelf al zo'n lange tijd bij het theaterleven betrokken ben. voel ik hetzelfde. We hebben daar al tijd te maken gehad met vaste klan ten. Lange lijsten met namen hingen in de kassa. Iedereen wilde zijn „eigen plaats" hebben en behouden. Als ene meneer Jansen kwam wisten we precies: „O, die wil rij veertien plaats 7 en 8. Als die plaatsen bezet waren, ging meneer Jansen weg. Zo was dat nou eenmaal. Toen we in 1947 een grote verbouwing uitvoerden ontvingen we brieven waarin een be roep op ons gedaan werd om toch vooral van het ziibalkon af te blijven. „Laat ons balkon bestaan", schreven de mensen letterlijk, nou en dat doe je dan natuurlijk. Toen die nieuwe film op cinema scope „The Robe" uitkwam zorgden wij voor het doek en de installatie dat dit alles óp kon vangen. Bij het Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze autoplaids, in vier verschillende kleuren,^ 140 x165 cm, per stuk voor 3 Vrijdagavond tot 9 uur open.. Géén tel. of tchrlft. t U wilt toch na elk seizoen Uw kleren motvrlj opbergen... Daarom hebben wij nu in deze serie een speciale aanbieding van originele vinyl, kleding- hoezen. Geen gewone hoezen, maar extra groot, anderhalf maal zo breed als normaal, nèt afzonder lijke kasten, waar U toch uiterst handig door het openen van de rits bij kunt. Motzakken met leuke fantasie dessin, met solide frame en versterkte ritssluiting voor nog géén drie gulden. ..ijdag en zaterdag verkopen wij deze ktedlnghoezen, met ruimte voor een massa kleding stukken, alle naden versterkt 4 en afgebiesd, voor Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén tel. ef schrift, best.

De Havenloods | 1968 | | pagina 9