Duimend door de wereld w Gedistilleerd Museum Geuzen uit Maassluis „plunderen" Brielle GEBR. VAN ESVELD verrijkt met kuiperij DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 APRIL 1968 S'dam 18 nubeduidend goedkoper nu... beduidend goedkoper Nu komen alle heren aan hun trekken, die de makkelijkste, sterkste en luchtigste sandaal' willen kopen die er bestaat... en toch geen handenvol geld willen uitgeven! Een unieke aanbieding (en door de koopavond kunt U zelf fijn uitzoeken!) deze lederviny! he ren- en jongenssandaal met rubber anti-slip zool en ver hoogde hiel, uit de series van 9.90 Voor vaeantie en vrije tijd Is dit de sandaal (U kijkt Uw andere schoenen beslist niet meer aan tn de vaeantie!) en U koopt ze nu per paar voor nog géén vier gulden. nu... beduidend goedkoper DICK WISSlriK Joegoslavische Adria- Kunst- en antiekmarkt op Bredase Havermarkt Zaterdag 6 april begint op de Ha vermarkt te Breda weer de jaarlijk se Kunst- en Antiekmarkt. In enkele jaren tijd heeft deze markt een goe de naam opgebouwd. Van heinde en verre, zelfs van ver over de lands grenzen, kwamen de afgelopen jaren bezoekers naar Breda. Tot en met september vindt deze markt wekelijks op de zaterdagen van 11.00 tot 17.00 uur plaats. Leden voor AVRO-Minjon De afdeling Den Haag van AVRO- Minjon kan nog uitgebreid worden. Jonge mensen tussen de 16 en 25 jaar die menen op een of ander gebied iets te presteren kunnen contact op nemen. In Rotterdam met Joke Kïttschreuter. Wilgenplaslaan 263. tel. 226020. Het is natuurlijk niet altijd even gemakkelijk op en neer te moe ten naar Den Haag. maar misschien zijn er jonge mensen die dat er voor over hebben. Men kan ook recht streeks contact opnemen met de con sul van de Haagse afdeling: Bart de Leeuw, Van Geusaustraat 136. Voor burg, tel. 070-834253. sensationele prijzen, compleet v.a. 3.295,- kottt kijken dij ROTTERDAM-24 Pascalweg 115 Tel. 010-19 55 40 of 32 58 41 (Lombardyen) ook woensdag- cn vrOdagavond geopend van 7-9 uur 1 Moet uit dit voorval nu geconcludeerd vvor- den, dat alle Joden onvriendelijk of ongast- vrij zijn? Nou, dat heb ik wel anders ervaren. Of moet er geconcludeerd worden uit dit voorval, dat binnen Israël maar een schyn- i vrede heerst? En dat de verschillende bevol- kingsgrocpen elkaar helemaal niet uit kun- i nen staan? Na deze maand in Israël gezwor- ven te hebben, kan ik gelukkig zeggen: nee! i Zelfs de Arabieren, die er wonen en „de rest" van de Israëlieten gaan gemakkelijk en gemoedelijk met elkaar om. Misschien is het voorval, dat ik hierboven be- schreef wel enigszins tekenend voor een ver* schil in mentaliteit. Arabieren zijn belang- stcllender, misschien is „nieuwsgieriger" een 1 beter woord: zij willen graag weten, wie je I bent, waar je vandaan komt, wat je doet: ^Ê#r- Een brandweeroefening. Net in het „huis" waar ik een onderkomen had gevonden. waar je heengaat. In hun volksaard ligt bo vendien een grote gastvrijheid besloten. In het door Israël bezette gedeelte van Jordanië kon ik dat goed merken. Als ik door de straten liep van Nablus of Jcnin, kwamen er dikwijls mensen vragen, of ik even wilde rusten, of ik thee wilde drinken, of ik honger had, boden sonflakics.'s of andere lekkernijen aan. Helaas konden we elkaar meestal vrijwel alleen maar door ge baren en grimassen begrijpen. Daarmee wil ik allerminst beweren, dat de Israëlieten van niet-Arabische afkomst on gastvrij zijn. Integendeel! Ze beschouwen je echter veel minder als „een vreemdeling". Daar komt bij, dat ze het vréémd vinden, het niet. goed kunnen keuren, dat iemand buiten zijn vakantie refst. Ze keken daarom wel eens verwonderd, als ik ze vertelde, dat ik niet meer studeer, dat ik ook niet „in dienst" ben, dat ik (nog) niet werk en dat ik ook niet voor mijn'beroep op reis ben. Die verwondering is wel te verklaren: van Rotterdam wordt wel eens gezegd, dat het een wérkstad is. Nou, Rotterdammers (ikzelf .in de eerste plaats) zijn luiaards vergeleken met de Israëlieten! Mentaliteit Zij, die de westerse levensstandaard kennen en willen bereiken (en daartoe ook wel wes- sterse hulp krijgen)'en bovendien hun land aan alle grenzen moeten verdedigen tegen een verschrikkelijke overmacht, móeten een voudigweg wérken, studéren, uitvinden, wer ken en nog eens wérken! .Dit heeft in Israël een mentaliteit gekweekt van: we moeten blijven vechjen, óf we gaan ten onder. Van daar, dat het meisje, dat het beste kan schie ten, het populairst is bij de jongens! Vandaar ook, dat zovele gezinnen, die misschien met enige luxe zouden kunnen leven (tv.,-auto enz.) het eenvoudige, sobere leven in dé kib boets prefereren, een leven van vrijwel al leen maar werken, snel eten, weer werken, érnstig zijn. Vandaar ook, dat 2e vaak te leurgesteld kijken, als je ze vertelt, dat je geen „volontair" (voor het leger of voor kibboets-werk) bent, maar dat je gewoon hun land en levenswijze komt bekijken (ook al steek je daartoe zelf wel een paar dagen „de handen uit de mouwen" met kibboets- werk). Ik ben nogal wat toeristen tegengekomen, die een heel ander Israël hadden verwacht. Dat waren waarschijnlijk vakantiegangers, die misschien gelukkiger waren geweest, als ze zich in Spanje aan de Middellandse Zee kust elke dag opnieuw een beetje bruiner hadden laten bakken. Hier werden ze te veel' met hard werkende, ernstige mensen gecon fronteerd. Het viel mij niet tegen, ik had deze mentali teit misschien wel verwacht. Ook al ligt dat „stoere" me niet zo van: „Ik heb 3 procent méér gepresteerd dan normaal", als je con stateert, wat er bereikt is, krijg je toch veel bewondering voor het „aanpakken, doorzet ten, volhouden" van de Israëlieten. Ze mó gen zich op de borst slaan. Grote stukken woestijn zijn veranderd in bossen en boom gaarden. Elke boom moest niet alleen ge plant, maar ook vertroeteld worden: élke dag van het jaar moeten zij voorzien worden van water en voor dat water moest dikwijls met veel moeite een irrigatiesysteem aange bracht worden.'En die bossen en boomgaar den zijn nódig om het land bewoonbaar- te maken: zij houden het vocht vast én brengen producten voort. Volgende keer meer over de kibboets. Voor nog géén veertien gul den koopt U nu zo'n fantastisch mooie herenpantalon van mooie kwaliteit Polyester-fi- bralon - ideaal voor 't werk, de school, vaeantie... noem maar op, en zo makkelijk: zelf te wassen, zó droog! Prima zittende pantalons In di verse tinten grijs, die normui 21.50 kosten, keurig afgewerkt met ceintuur, ritssluiting,2 steekzakken en 1 achterzak, voor een prijs, om er méér dan een te kopen Vrydagmorgen 9 uur begint de verkoop van deze sterke Polyester herenpantalons, met ceintuur en ritssluiting, In de maten 44 t/m 56, a In diverse kleuren grijs, voor i Vrijdagavond tot 9 uur open. GMn af «chrlft. t cssluiting, In de Zoals Leerdam een glasmuseum en Gouda een pijpenmuseum bezit, zo heeft Schiedam sinds juni van het vo rig jaar een Nationaal Gedistilleerd museum, waarin de geschiedenis van de branderijen die in deze stad zulk een grote rol hebben gespeeld aan schouwd kan worden. Het toont ook aart de sfeer waarin de drank werd en wordt vervaardigd, de samenhang van de stad en het produkt en het enorme belana dat cle jenever voor Schiedam nog steeds heeft. Het museum is ondergebracht in de kelderruimte van het* Stedelijk Mu seum en heeft er een passende Stijl gevonden. Het is eigendom van de Stichting „Nationaal Gedistilleerd Museum". Maandag is aan de verza meling iets nieuws toegevoegd, nl. een gereconstrueerde kuiperij, waar alle attributen voor de uitoefening van het aloude kuipersvak bijeen zijn gebracht Bij deze gelegenheid verscheen ook de catalogus van het museum, welke namens de Stichting de burgemeester van Schiedam, de heer H. Roelfsema tijdens een bijeenkomst werd aange boden. en vindt in het .imjseum o.a. een verkleinde uitgave van een distil leerketel. de helm. smakblok. brand ijzers. schudglas en andere attributen die bij, de .distilleerderij in oude tijden behoorden: De catalogus, voorzien van diverse foto's, werd samengesteld door de auteur Hans van der Sloot. Bij de aan bieding werd allereerst een welkomst woord gesproken door de directeur van het Stedelijk Museum, de heer J. Paalman, waarna de voorzitter van de Stichting, de heer J. P. Coebergh, dank bracht voor de ontvangen mede werkers. Met voldoening constateerde hij, dat het op deze wijze mocht ge lukken een volledige kuiperij voor het nageslacht te bewaren. Daarover sprak ook burgemeester Roelfsema zijn dankbaarheid uit. Hij gaf een kort historisch overzicht van de ontwikkeling van de drankindustrie in Schiedam, waar in dé 18e eeuw nog ongeveer 400 branderijen bestonden. Hierna werden het museum en de kuiperii bezichtigd, waarbij enkele kuipers een demonstratie van hun vakbekwaamheid te zien gaven. In een kleurige optocht, de ere-gasten in en';ponywagen, ging het richting Fenacoliusplein, waar men zich bij het standbeeld van Johannes Fena- colius verzamelde. Met veel ver toon werd de „vrijmaker" van Maassluis (van Maasland) tot ere lid benoemd van de sociëteit Nil Desperandum, waarvoor zelfs de „heilige boei" in het spel betrokken werd. Bij zoveel aprilleut kon de geëerde predikant zelf ook niet achterblij ven en op de bekende preektoon schalde zijn stem dan ook over het naar hem genoemde plein. Na het uitwisselen van de beleefdheidsfra sen rukte het gezelschap op naar de soos in „Sursum Corda" die geslo ten was met Brielse deuren en het gemeentebord Brielle. „In naam van Oranje doe open de poort" klonk het bevel. De konings gezinde poorters gaven echter niet thuis en daarom moesten de geuzen er aan te pas komen om de poort te rammeien, welk geweld het be oogde succes opleverde en toen hoe kon het anders met Marnix van Sint Aldegonde in hun midden en een Coppelstock die er ook niet vies van was, stortte het in een bevrij- dingsroes verkerend gezelschap zich op het geestrijk vocht om op de gezondheid van de prins. Lumey ën vele andtren te drinken. Deuren De CJV had haar 1 april grap en Maassluis blijft zijn legende van Coppelstock behouden wat Den Briel hier ook op tegen heeft Tien CJV-ers waren in de nacht van zon dag op maandag naar Brielle ge gaan om daar 'n écht kanon te ka pen. maar dat éné kan<)n voor het stadhuis was wel w(rf tè' gortig. Het naambordje „Coppelstockstraat" had men bijna gekaapt, maar om te ontkomen aan de sterke arm moest men het aan één schroefje la ten hangen. Meer succes had men in de vroege morgen van de eerste april toen men eiaideliik het bord „Brielle" -van zijn paal had weten te schroeven, na tientallen malen te hebben moeten wegduiken voor al te nieuwsgierige ordebewaarders. Dat was echter nog niet voldoende en na uren zwoegen had men ook een tweetal deuren uit de Scharnieren weten te lichten. Toen ging het met de buit naar Maassluis. De aanhan ger waarop een en ander was ge- Jaden had echter niet hetzelfde num mer als de auto en natuurlijk moest dit net een rijkspolitieman opval len, die ook nog moest constateren dat de chauffeur zijn rijbewijs niet bij zich had. Dit mocht echter de pret niet drukken, want de wacht meester die het geintje kon waarde ren. wilde ditmaal zijn notitieboek je wel in zijn zak laten zitten. De enthousiaste CJV-ers, zijn overi gens van plan de „gestolen" waar weer netjes terug te brengen. Toch was men wel wat teleurgesteld dat men zonder kanon moest terugke- keren". Al had die een ton gewo gen, dan hadden we hem nog mee genomen! Maar hoe dan ook, het eigengemaakte kanon en projectie len waren van hetzelfde kaliber en deden het niet minder goed. In het museum voor Land- en Vol kenkunde te Rotterdam wordt tot en met 28 april een tentoonstelling ge houden van foto-impressies van Ad varv penderen. Ad van Denderen is 23 jaar oud en maakte een reis door Is raël, Pakistan, Nepal, Perzië en voor namelijk India. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze ledervinyl heren eji jongenssandalen, met rubber antisllpzool, voor binnen of buiten, maten 37 t/m 45, In bruin, perpaar 5r TSfy# Vrijdagavond tot 9 uur open. Zaterdag 9-3-'68 op de boot Haifa Istanbul !n mijn vorige brief vertelde ik iets over Kreta, waar een heerlijk zonnetje (en dat in januari! de kou van Istanbul en Griekenland uit m'n botten verdreef. Na een paar weken keerde ik terug naar Istanbul in de hoop mijn Rotter damse vrienden, die mij achterop zouden komen, daar te vinden. Nou, die vond ik met, wél een briefje: heb nog een paar weken geduld, óf ga alvast alleen verder en laat een „brievenspoor" ach ter. Dal klinkt een hcclje Itidiancn-vcrhalen-; achtig. maar als ju een briefje aan iemand stuurt, poste restante de één of andere stad, dan bcwaren-'ze dat op het postkantoor én als die ..iemand" daar komt vragen, dan komt je brief te voorschijn (sóms, maar niet altijd, zoals ik gemerkt heb). Die iemand leest dan. naar welke stad jc pndcrweg bent gegaan. Ik wilde nfet wachten, ook niet alléén ver der gaan, maar ik besloot voor een paar we ken Israël te bezoeken (het werd een maand! Er zou na twee dagen een boot naar Haifa gaan. Bij zo'n boottocht heb je méts aan je duim, niaar moet je met rcischcqucs gaan Het duurde vrij lang, eer ik naar huis kon schrijven, dat ik in Haifa aangekomen was. Als ik me goed herinner, schreef ik zoiets als: „Waarschijnlijk zijn jullie ondertussen gaan denken, datm'n boot tegen een onbe woond eiland aangevaren is. Nou, zo iets is er wel gebeurd Een vreemde ervaring: midden in de tweede nacht aan boord, een harde schok, waardoor je je bed uitrolt: je bedenkt, dat dit toch wel niet bij het reisprogramma zal horen, je hoort een heidens kabaal aan dek, geschreeuw, haastige voetstappen en iedereen gaat kijken, wat er aan de hand is. De kalmste'Hollander raakt dan toch ook wel een. beetjo in pa niek. In de buurt van Izmir had men de boot in een heel onbewoond deel tegen de Turkse kust opgevaren en dat was wél grondig gedaan: de schuit zat muurvast. Een ramp? Vijf heerlijk luie dagen volgden: volop zon, volop overheerlijk eten (bij de prijs inbegre pen! Elke dag kwamen er journalisten van kleine plaatselijke klantjes om foto's te ne men en te schrijven over de „beatniks". Er waren namelijk nogal wat soortgenoten van me bij, Amerikanen, Engelsen, Canadezen, Australiërs, jongelui, die net als ik een half jaar of langer in vreemde landen, tussen „vreemde" volken wilden leven, rondkijken, werken (als dat mogelijk zou zijn). De foto journalisten hadden érg veel belangstelling voor jongens met een baard. Dat was zo iets wereldschokkends! En elke dag weid er in die krantjes op de vóórpagina over ons avon tuur geschreven. Blijkbaar is het ook daar geen gewoonte een schuit op de wal te laten lopen. Als je in zo'n kleine omgeving met elkaar „opgesloten" bent, geeft dat al gauw wat spanningen: er zjjn er natuurlijk, die geen rekening wensen te houden met anderen (gelukkig waren er dat maar weinigen): som migen wilden een vaste plaats hebben bij het eten, of wilden de radio - waar muziek Een gróte sleepboot kwam opdagen: wij alle maal in spanning over de reling hangen, zien. hoe ze het karwei zouden klaren,- waarbij wij wel goede raad wilden geven. Nou, die sleepboot klaarde het ondanks die goede raad van ons nfet. Later kwam een andere schuit, waarop passagiers en lading overgehe veld weiden en-dfe bracht ons wél naar Haifa. En non, na een maand in Israël geweest te zijn, zit ik weer op de boot terug. Uit Israël" kun je immers alleen maar per vliegtuig of per boot weg: alle grenzen zijn afgesloten. En op zo'n boot heb je wel even tijd om te schrijven. Eén maand is natuurlijk veel te weinig om Israël te leren kennen, maar je krijgt wél ge noeg impressies: een goed schrijver zou er een boek mee kunnen vullen. Het is moeilijk het belangrijkste uit al die indrukken te sor teren en er dan een leesbaar artikel van te maken. Het meeste valt misschien te schrijven'over de Israëlieten. Maar wie zijn de Israëlieten? De dertig procent van de bevolking, die er geboren is? Nee natuurlijk. De Israëlieten zijn ook de Roemenen, de Egyptenaren, de Duitsers, de Amerikanen, de Zuid-;Afrikanen, de Nederlanders, de Jordaniërs en al die mensen van verschillende nationaliteiten, die er wonen en werken. Ze wonen er met 2,5 miljoen mensen in een land, kleiner dan Ne derland, een land, dat voor de helft (nog) uit woestijn bestaat. Dé eerste avond waren we (een Australiër en een Zweed, die ik al van uit Istanbul kende, cn ik) in Be er Sheva, waar de Negev-woes- tijn begint Het werd avond .én frisjes. Een deken en warme, maar zware kléding had ik misschien toch nog iets te vroeg wegge daan maar m'n rugzak werd me te zwaar. Wc stonden in de buurt van een ben zinestation te wachten öp een lift naar het Zuiden, richting Eilat. Het wachten duurde nogal lang cn we vroegen, of we ons in het benzinestation op mochten warmen.^Als er dan een klant kwam, die de goede richting uitging, konden wc onze duim weer opste ken. Dc baas van het benzinestation vond het best. Kort daarna stapte een man binnen, óók om zich -op te warmen. Ook hij kreeg gastvrijheid. Later werd de benzinepomp „wachter" afgelost door een collega, die ons wantrouwend bekeek en uitgesproken on vriendelijk deed tegen de laatst aangekome ne. Deze vertelde ons (toen de baas even weg was om een klant tc helpen), dat het een Jood was, ferwijl degene, die ons binnen gelaten had, een Arabier was. Hijzelf was een Egyptenaar. Gemakkelijk Windkracht zeven, regen en hoog op- zwiepende golven in de havenkom van Maassluis, dat alles was op 1 april niet voldoende om het enthou siasme van de sociëteitsleden van de CJV te doven want met Marnix van Sint Aldegonde, gehuld in Geu- zenkostuums en gewapend met een kanon begaf men zlbh naar de Stadhuiskade om in alle luister Jan Coppelstock in Maassluis te verwel komen. Onder het knallend geweld van eigen gemaakte kanonskogels tornden de galeislaven van Coppelstock met re gelmatige riemslagen tegen de wa termassa op en onder het geroep van „Alva Moordenaar", een kreet die geen enkele gerechtsdienaar shockeerde belandde de familie Coppelstock aan de achterkant van haar woning. Marnix van Sint Alde gonde had zijn woordje klaar en praatte de legendarische Brielse veerman binnen. Wim van der Plas, 21 jaar, onderwijzer,! liep al jaren met het plan een grote reis te maken, iets van de wereld te zien. Eind vo rig jaar ging hij op weg. Hoe lang hij weg zal blijven, hangt van velerlei factoren af. Geld, gezondheid enz. De belevenissen van deze Rotterdamse jongeman uit de Nobel- straat 113a, zullen in een serie verhalen in ons blad verschijnen. uit kwam, die niet iedereen waardeerde keihard aan. Sommige Amerikanen waren opscheppers (bij hen thuis was alles beter) cn zópen 's avonds. Maar over het algemeen was het ccn plezierreisje-op-de-plaats. Jk U piekert er toch niét over om zelf sierkussens te maken - voor de tuin, de camping, de boot of voor de harde banken "in de kuip"...' En toch zijn wat extra kussentjes zo gemakkelijk en gezellig, daar om is deze aanbieding iets om vanteprofiterèn! Vederlichte sierkussens, uit de series van 3.98, in effen of ge bloemd cretonne uitvoering, met heerlijke zachte, veerkrach tige polyaether blnnenkussens, nu voor nog géén twee gulden.

De Havenloods | 1968 | | pagina 13