Schiedam kan door zijn ligging aantrekkelijke woonplaats worden \o O Havens, Schie, Hoogstraat in hoofdzaak handhaven Branche-verandering centrum-winkels - IVOROL SCHOLEN IN STRUCTUURPLAN DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 APRIL 1 17 S'dam „EEN centraal verzorgend apparaat, in hoofdzaak bestaande uit bestuurlijke, administratieve, commerciële voorzieningen dient goed gegroepeerd te zijn in een gebied, dat als de city wordt aangeduid. Zowel waarneming ter plaatse als onderzoek naar de diverse centrale functies tonen aan. dat een Schiedamse city in de hier bedoelde zin nauwelijks bestaat. Niet alleen blijkt, zoals bij de detail handel, het niveau tekort te schieten, ook aan de eis van concentratie, van com pactheid is niet of nauwelijks voldaan. De bestuurlijke elementen zijn welis waar goeddeels in dit gebied aanwezig, doch zijn sterk gespreid. Het centrale winkelapparaat pre senteert zich niet als een eenheid, maar is wijdlopig en onoverzichtelijk. Ook aan de eis van toegankelijkheid wordt niet voldaan. Men vindt wel jwegen die naar de city leiden doch 'daar aangekomen, vindt het verkeer Smwei rijdend als stilstaand slechts moeilijkheden". Dit is een déél van de conclusie waartoe het thans verschenen struc tuurplan voor de stad Schiedam, een ontwerp van het architectenbureau Rein H. Fledderus NV komt. Opge merkt wordt, dat de realisering van Kethel en Nieuwland een belangrijke wijziging brengt en het stedelijk zwaartepunt naar het noorden ver schuift. Hierdoor komt echter de oude stad weer centraal te liggen en dat geeft mogelijkheden voor het op peil brengen van de city-mogelijkheden. Het uitvoerige plan bespreekt de toekomstige economische mogelijkhe den voor Schiedam waarbij wordt ge steld, dat door haar ligging Schiedam een aantrekkelijke woonplaats kan worden en omstreeks 1980 rond de 100.000 inwoners kan tellen. Amovering nu... beduidend goedkoper Al is kamperen het heerlijkste zomerbedrijf, dit U zich kunt voorstellen... enige malen per dag voelde U toch het grote gemis... een eigen toilet! Dat is nu voorbij, want nu gaat U kamperen, 't zij met tent of caravan, en U neemt Uw eigen toilet mee! Een speciale Camping toilet, compleet met binnenemmer, transportdeksel, afneembare bril en deksel, die U overal ziet aangeboden voor bij de vijftig gulden, nu voor onze klanten voor bijna de halve prijs. Een hygiënische en practische camping-toilet, met comfor tabele zit-hoogte, in fraaie kleu ren uitgevoerd, voor nog géén acht en twintig gulden. kampeer toilet in het reconstructiegebied. Vele van deze woningen zullen in de toekomst om kwaliteitsredenen gesloopt moe ten worden, volgens globale schatting plm. 5.000 waar tegenover een ge schatte nieuwbouw van 2500 wordt ge steld. Verwacht wordt, dat Schiedam voor kantoorgelegenheid van betekenis zal worden. Verwacht mag worden dat zich mettertijd ook decentraliserende invloeden van Rotterdam uit op Schie dam zullen doen gevoelen. Mede om dat binnen afzienbare tijd de ver- keers- en vervoersverbindingen van S'dam aanzienlijk zullen verbeteren en de gemeente een groeiend arbeids aanbod heeft, zal een zekere overloop van kantoren tegemoet gezien kunnen worden. Hiervoor zou een „extra" vloerop pervlakte van tenminste 31.500 m2 nodig zijn, zodat aan de huidige be schikbare ruimte nog tenminste 80.000 m2 oppervlakte moet worden toege voegd. Hiervan is thans reeds ruim 31.000 m2 in aanbouw. De vervoers voorzieningen zullen uitbreiding die nen te ondergaan en o.a. een ringweg aangelegd via de Westfrankelandse- dijk met aansluiting op de Rotterdam- sedijk. Op deze ring kan het doorgaande verkeer afgewikkeld worden en bo vendien het verkeer met bestemming Burgemeester opent nieuw woonblok Het woonblok, dat woensdagmid dag 10 april officieel door burgemees ter H. Roelfsema in gebruik wordt gesteld, behoort tot een serie van drie hoogbouwblokken in Elementenbouw Elk blok bevat 108 woningen in luxe stijl. Zij vormen de afsluiting van het ge bied rondom de Eduard van Beinum- laan, aan het eind Waarvan deze wo ningen staan tegen de grens van Woudland, het laatste uitbreidingsge bied van Schiedam. Het zijn in 't algemeen vierkamer- flats met naast de lift enkele wonin gen voor bejaarden. De huurprijs van deze woningen is voor wat betreft de bovenste laag f 2Ü5. Aan het tweede en derde blok wordt nog gebouwd. Voorafgaande aan de opening is er een bijeenkomst met genodigden in Europoort, waarna men zich per au tobus naar het Bachplein begeeft. Schiedam opgevangen worden. Van deze ringweg af kan men één der ra- diaalwegen kiezen. Deze radiaalwe- gen voeren naar de stadskern. De verbinding van de stadskerk met Kethel v.v. wordt verzorgd door een „vork" gevormd door het tracé Nieu we Haven - Damlaan - Prov.weg 15 in het westen en In het oosten door het tracé Oranjestroom - Broersvest en 's-Gravelandseweg. De radiaalwegen voeren naar een nieuw ontworpen éénrichting-circuit dat dient ter ontsluiting van de stads kern, waarin het nieuwe winkelcen trum en de benodigde parkeergelegen heid zijn opgenomen. Het overleg tussen rijkswaterstaat, de provincie en de gemeente heeft nog niet geleid tot een beslissing over de ligging van een tracé voor een rijksweg dat ten noorden van Kethel in oost-west richting zal lopen, noch tot een besluit over een tracé voor de Provinciale weg no. 15 (Schiedam Delft, noch tot aanwijzing voor een tracé voor een prov. weg oost-west en parallel aan genoemde rijksweg. De als zodanig op het structuurplan aan- gegegeven tracé's moeten dus gezien worden als figuraties die te zijner tijd zullen worden gemodificeerd, getoest aan het verkeersonderzoek. a. Ten behoeve van de Nederlandse Spoorwegen is een verbinding gepro jecteerd van het tracé Delft - Schie dam - Rotterdam naar het tracé Rot terdam - Schiedam - Vlaardingen met de mogelijkheid voor stations of halte plaatsen bij Kethel en Nieuwland. b. Zoals in hoofdstuk I werd vermeld is in de eerste aanleg gekozen voor een railtracé voor conurbatievervoer dat, aansluitend aan een tracé langs de Schiedamseweg in R'dam, via de Schiedamse binnenstad voert naar Kethel en Holy. Van het Marconiplein in Rotterdam zou de baan een gelijk vloerse, dat wil zeggen een „beneden- dijkse", ligging kunnen krijgen om ter plaatse van de Boerhaavelaan in Schiedam op een viaduct te worden gebracht. Deze hoge ligging zal in hoofdzaak gehandhaafd worden. Behalve een station in het centrum van Schiedam zouden op onderlinge afstanden van plm. 700 m nog enige stations kunnen komen, bijv: bij de Boerhaavelaan, kruising Vlaardinger- dijk - Nieuwe Damlaan, bij een toe komstig NS station „Nieuwland", bij het centrum van Kethel en bij de wijk Woudhoek. Ten behoeve van nijverheid, handel en middenstand wordt maandagavond 8 april in het Stedelijk Museum gele genheid gegeven voor bezichtiging van de maquette Structuurplan en woens dag 10 april voor onderwijs, kerken, wijk- en buurtverenigingen. Woens dag 17 en vrijdag 19 april overige groepen. I OUDE KERNEN VOOR 1800 ONTWIKKELING TOT 1945 i ONTWIKKELING TOT 1970 i TOEKOMSTIGE ONTWIKKELING j INDUSTRIEGEBIED I WINKELCENTRA I passieve/aktieve REKREATIS L t tl BEGRAAFPLAATS WATER i SPOORWEGEN 1 OPENBAAR SNELVERVOtrt i INTERLOKALE HOOFDWEGEN I LOKALE HOOFOWEGEN I LOKALE WEGEN I GRENS REKONSTRUKTIEGEBIEO EE3 GEMEENTEGRENS DOENKADt ROTTERDAM SCHIEDAM v binnenemmer transportdeksel Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Camping toilets, een onmisbaar onder^ deel van Uw kamp-uitrusting, voor 1 Liter chemisch toilet af- breek-vloeistof, 2.25 Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén ttl. of schrift, best. Huis-aan-huis-bezorging in ge heel Schiedam inci. Kethel. OPLAGE 28.500 Redactie: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Schiedam, tel. 266900. Advertenties tot woensdag 10 u. Advertentietarieven b« kontrakt 17 16 15 14 ct. p. mm. Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maas sluis', Hoek van Holland, Krim- penerwaard en „Holland Sil houet" in Gouda mogelijk. TOTALE OPLAGE 275.500 Ieder gezin dat binnen ons verspreidingsgebied woont, be hoort De Havenloods te ontvan gen. Mocht u de krant eens mis sen, bel dan in dat geval voor vrijdagmiddag 12 uur (telefoon 132170). Dan wordt de krant door onze lezers-servicedienst nabe zorgd. Het structuurplan geeft voor wat betreft de winkelvoorziening in het reconstructiegebied van Schiedam het volgende beeld: In de woonwijken (b.v. Westerkwar- ticr) treft men buurt- en wijkwinkels aan, naar aantal en branche patroon duidelijk gericht op de in die wijken woonachtige bevolking. De situering, vaak resultaat van natuurlijk groei, laat veelal te wensen over en ver toont weinig concentratie. De oude binnenstad telt ten opzichte van de al daar woonachtige bevolking veel win kels. Bij analyse van een aantal en samenstelling kwamen twee punten naar voren. In de eerste plaats blijken hier vrij veel winkels aanwezig te zijn die een wijkverzorgende functie vervullen voor de aangrenzende woonwijken. In de tweede plaats treft men hier win kels aan, die qua branche een bereik hebben dat de gehele stad of een groot deel daarvan omvat. Nader onderzoek van deze laatste categorie van bedrijven bracht aan het licht, dat zij, de z.g. citywinkels, gelet op het Schiedamse inwonertal, verhoudingsgewijs matig vertegen woordigd zijn. Een der oorzaken daarvan is, dat een deel van de Schie damse inwonertal, verhoudingsgewijs matig vertegenwoordigd zijn. Een der oorzaken daarvan is, dat een deel van de Schiedamse, voor duur zame en luxe goederen bestemde koopkracht afvloeit naar de Rotter damse city. Een andere oorzaak, te vens gevolg, is het gemis aan een duidelijke structuur van het Schie damse citywinkelapparaat, alsmede de slechte toegankelijkheid van dit gebied voor bezoekers die per auto komen. Voor de bepaling van de toekomsti ge positie van het Schiedamse city winkelapparaat dient te worden be dacht, dat in het geheel van de Wa terwegagglomeratie tussen enerzijds buurt- en wijkwinkelconcèntraties in de woonwijken en anderzijds het hoogwaardige Rotterdamse citywin kelapparaat behoefte bestaat aan win kelcentra, welke delen van de grote agglomeratie bestrijken, eze winkel- concentraties, sub-citycentra te noe men, zullen qua omvang en samen stelling moeten liggen tussen die van wijkcentra en die van de Rotterdam se city. Van dit gezichtspunt uit is een ver betering van het Schiedamse citywin kelapparaat noodzakelijk. Het regene ratieproces, waarvoor in het struc tuurplan de ruimtelijke voorwaarden zijn neergelegd, zal ondersteund wor den door een groei van inwonertal en welvaart in Schiedam. Ruimtelijk geldt als primaire eis dat een sterke concentratie van de Sichiedamse city winkels zal moeten worden nage streefd. Wat de s-chaal en de samenstelling betreft zij vermeld, dat het huidige city-winkel-areaal (thans ongeveer 24.500 m2 bedrijfsvloeroppervlakte) .een uitbreiding zal kunnen ondergaan tot ca. 43.000 m2. Bij die uitbreiding zal een deel van de nieuwe ruimte moeten worden gevonden in enkele warenhuizen. Met de vergroting van het areaal zal een verandering in branche-sa- menstelling gepaard gaan. Met name de branches van kleding, schoeisel, duurzame en luxe goederen zullen het overgrote deel gaan uitmaken van het branchepatroon in de city. Kethel Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta bevolking in het gebied-Kethel zal wo nen maakt het noodzakelijk winkel voorziening in dit nieuwe woongebied zorgvuldig te bewaken en te faseren opdat zich hier geen ontwikkelingen voordoen die de regeneratie van 't ci ty wihkelapparaat belemmeren. Wan neer omtrent de realisering van het wijkcentrum een duidelijker beeld is verkregen en meer inzicht bestaat om trent de bestemmingsplannen Woud- hoek en Spaland, kan het verhoudings- cijfer aangaande het winkeloppervlak voor het gehele gebied Kethel nader worden vastgelegd. Op grond van de reële becijfering van het structuurplan ligt het verhou- dingscijfer voor geheel Schiedam op, 1.07 m2-inwoner. Het structuurplan bespreekt o.a. ook hetgeen in de naaste toekomst in Schiedam voor sanering in aanmer king zal komen. Er is een gebied, dat valt binnen de bebouwde kom. Binnen dit reconstructiegebied be vinden zich vier saneringsgebieden, namelijk: a. de oude stadskern; b. het westelijk deel van het Singel kwartier, gelegen tussen het sta tion N.S. en de oude stadskern; c. de wijk „de Gorzen"; d. het woongebied rondom dc Fabri- straat en de Mariastraat. Wat betreft het winkelcentrum is uitgegaan van de bestaande winkel concentratie aan de Broersvest en Hoogstraat. In de verhoogde ligging van de Hoogstraat en de Passage van de Broersvest af is aanleiding gevon den het nieuwe winkelcentrum op dit zelfde niveau te projecteren, zodat expeditiemogelijkheid en wegontslui- ting hieronder zullen kunnen plaats vinden. Nadere studie zal moeten be palen of een winkelcentrum op ver hoogd niveau commercieel haalbaar is. Stedebouwkundige monumenten als Lange Haven, Korte Haven, Schie en Hoogstraat zullen, wat betreft het ruimtelijk aspect en milieu, in hoofd zaak gehandhaafd en daarmee geres pecteerd worden, terwijl monumen ten op verantwoorde wijze opgenomen zullen worden in het te reconstrueren gebied. In aansluiting op de oude kern zal aan de Broersvest het nieuwe Stadhuisplein worden gerealiseerd, met daartegenover een mogelijkheid tot het stichten van kantoren annex parkeergarage. Een belangrijk bindend element is de weg tussen het station N.S. en de oude stadskern. Langs deze weg is als verbinding tussen de bebouwing van het nieuwe stadhuis en het sta tion een ruime weg geprojecteerd be geleid door woonbebouwing in zes la gen met op de begane grond winkels, een café-restaurant, een reisbureau, een bank e.d. Ten aanzien van de twee sanerings gebieden Gorzen' en Mariastraat is voorlopig een ruimtelijke suggestie aangegeven, die aansluit bij de om ringende bebouwing en tevens tege moet komt aan de in hoofdzaak aan wezige behoefte aan woonbebouwing. Nadere uitwerking van het plan voor deze gebieden zal dienen te voor zien in eventuele reserve-ruimte voor kantoorbebouwing. Een groot deel van Kethel is reeds volgens de gebruikelijke procedure vastgesteld en gerealiseerd. Voor het noordelijk deel van Schiedam-Kethel (Woudhoek en Spaland) en voor de ge noemde gebieden 1 tot en met 4 in het reconstructiegebied zullen gedetail leerde bestemmingsplannen worden gemaakt op basis van het structuur plan. Inzake de onderwijsinstellingen te Schiedam constateert het structuur plan dat het totale oppervlak voor scholen, kleuter en lager onderwijs het reconstructiegebied onveranderd derd blijven. Dit als gevolg van een daling van het inwonertal tegenover een stij ging van de algemene ruimte-behoef te per school. Het laat zich aanzien, dat in het re constructiegebied ten aanzien van de aanwezige m.a.v.o.-scholen mettertijd enige verschuivingen zullen optreden. Een eventuele verdere uitbreiding van de r.k. nijverheidsschool voor meisjes zal ter plaatse waarschijnlijk niet mogelijk zijn. Indien nieuwbouw noodzakelijk zal blijken te zijn, zal hiervoor ruimte in Kethel gevonden moeten worden. De prot. chr. en de neutraal bijzondere nijverheidsscho len voor meisjes zullen een plaats vinden in het gebied Kethel. Het aantal lagere technische scho len zal, afgezien van incidentele uit breidingen, geen verandering onder gaan. Overleg is thans gaande over een mogelijke vestiging van een u.t.s., waarvoor de gemeenteraad indertijd de „nodig-verklaring'' heeft afgege ven. De plaatsbepaling voor deze school is nog in studie. Nu het nieuwe gebouw voor het ste delijk gymnasium en de rijks h.b.s. is vojtooid, zal het openbare voorbe reidend wetenschappelijk en hoger al gemeen vormend onderwijs voorlopig voldoende capaciteit hebben. Het thans in aanbouw zijnde lyceum Spie- ringhoek heeft vooralsnog voldoende capaciteit om de aanwas van de rooms-katholieke leerlingen op te van gen. Voorts zij vermeld, dat in het recon structiegebied een situering voor een school voor buitengewoon lager onder wijs zal moeten worden gevonden en dat in het gebied Kethel een plaats voor een dergelijke school (l.o.m.) reeds is opgenomen in een ontwerp- bestemmingsplan. Het thans in het re constructiegebied aanwezige aantal gymnastieklokalen van 12 heeft nu reeds elders in Schiedam aanvulling £pkr(^gpn kleren maken de man Huisman maakt de kleren

De Havenloods | 1968 | | pagina 17