nonopolë Jongere in het bedrijf wordt te vaak als volwassene beschouwd Vrijmoed gaat door inet verkoop witte jenever Dr. Elzinga in proefschrift: 6 UUR GEWEEST! BLOEMEN VERGETEN? „IRIS" bloemenkiosken Kopers in Schiedam houden en sparen voor zalencentrum lijf voor twaalf! BON VOOR CONCERT KUNSTGEBITTEN Zaterdag naar De Doelen MAGER PLAN BE HAVENLOODS 17e jaargang no. 23, donderdag 4 april 1968 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting ,,De Jeugdhaven". „DIRECTIES, bazen, leermeesters en maats zullen zich bewust moeten zijn van hun pedagogische en maatschappelijke opdracht. Ook hier gaat het om een doorbreking van een systeem, dat reeds veel te lang heeft gewerkt zonder vol doende mogelijkheden in zich te bergen om tot een verfrissing te komen. De verhouding tussen de arbeider en de leiding zal een geheel andere moeten worden. Daarbij zal het niet gaan om de behandeling van de arbeider, maar om zijn handeling, die in vrijheid, met inzicht en met een zekere invloed moet ver richt kunnen worden. Dit betekent van twee kanten een verandering; de arbeider, die moet wennen aan de nieuwe houding van de leiding en de leiding, die zal moeten leren de arbeider meer verantwoordelijkheid te geven. De helft van het aantal ouders geeft hun kinderen in het zoeken naar een werkgever zelfstandigheid, /ij slaan de vrienden in deze zaken niet te hoog aan. Weinig gebruik wordt'gemaakt van de hulp van een Arbeidsbureau. Voor ouders is het vaak geen probleem wat het beste is voor hun kind, moet het naar een grote fabriek of is een klein baasje voor hem beter? De overgang van school naar bedrijf brengt voor de jongen een dusdanige geaardheid en gerichtheid van werkzaamheden, dat er stellig kan worden gesproken v n nieuwe levensfase". Dit zijn enkele citaten uit het ruim 200 bladzijden tellende proefschrift van dr. S. S. Elzinga uit Schie dam, die deze woensdagmiddag tij dens een bijeenkomst in de aula van de Universiteit van Utrecht verdedig de, ter verkrijging van de graad van doctor in de Sociale Wetenschappen. De titel van het proefschrift luidt: „Jeugd voor de drempel van het be drijfsleven" en is speciaal gericht op de jeugd, die de l.t.s. verlaat. Het proefschrift zal verschijnen bij de Stichting Instituut Technisch On derwijs, drukkerij J. Muusses n.v. te Purmerend en de handelsuitgave kost f 17,80. Het proefschrift is het resultaat van jarenlange studie en onderzoek waar bij dr. Elzinga zich in het bijzonder heeft gericht op de situaties zoals deze worden aangetroffen in bedrijven in het gebied van Rijnmond. Het is beslist geen moeilijke acade mische verhandeling geworden. Dr. Elzinga heeft een groot aantal inter views gehad met directeuren, be drijfsleiders, leiders van bedrijfsscho- len. vakorganisaties met leraren, leer lingen en ouders van leerlingen, zo dat zijn dissertatie een breed terrein bestrijkt. De overgang van school naar het be drijfsleven wordt op hoogst interes sante wijze toegelicht. Het lezen van dit proefschrift is al lerminst een vermoeiende bezieheid. Het proefschrift werpt duidelijk een soms nieuw licht over goede doch ook verkeerde toestanden, waarmee de jeugd in het bedrijfsleven krijgt te maken. Het is goed hiervan kennis te nemen. TUIMELING Allereerst gaat dr. Elzinga in op de overgang van school naar bedrijfs leven in het algemeen. Daar is de stelling van Ferd. Zweig: „Als het kind uit de ene situatie, die van de séhool in de andere, die van werkne mer in een bedrijf overstapt, dan gaat hij geen drempel over, maar tui melt hij van de ene wereld in de an dere en die werelden zijn onverbon den. Slechts een enkeling komt op z'n pootjes terecht, velen vallen verkeerd en kunnen later ook hun plaats niet goed innemen en de goede gang niet vinden". Dit is dan mede een gevolg van de omstandigheid, dat het kind In deze niet goed is geleid; onderwijs en op voeding bereiden niet of niet voldoen de voor op het maatschappelijk leven. Het kind komt in een pedagogisch vacuüm terecht. „Een veel gebruikte term", zo con stateert dr. Elzinga „is aanpassen wat omvataanpassing van de ar beid, ten tweede aanpassing aan colle ga's en ten derde aanpassing aan doelstellingen van het bedrijf". Uit het „problemenveld" koos hij dat van de l.t.s. „Het breedte-onderzoek" gaf aan dat de vaders van 1716 l.t.s.-ers in vier gropen verdeeld konden worden: 45 procent arbeidsmilieu, 12 pro cent „witte boorden", 22 procent agrarisch volksdeel en 21 procent uit eenlopende milieu. De jongelui die de l.t.s. verla ten behoren meest tot de „pubers", hetgeen belangrijk moet worden ge acht omdat men hen vaak gaat zien als plotseling veranderde volwasse nen. Van schooljongen wordt hij in eens arbeider. De verwachtingen die een leerling van de lagere technische school heeft ten aanzien van zijn werk, zijn soms geheel verschillend van de werkelijkheid. Het komt voor, dat indien men de ouders vraagt: „Waar werkt uw zoon?", het antwoord luidt: „Dat moet u hem zelf vragen want daar bemoei ik me niet mee". De meningen over de intrede van de jeugdige in het bedrijfsleven zijn bij na geen van alle in een optimistische toon gesteld. Er is steeds sprake van twee geheel verschillende werelden. STATIONSPLEIN (ingang STATION) Elke dag geopend van 8.30 tot 21.00 uur. OOK ZONDAGS. De eerste is die van het kind thuis en op school, de tweede van werknemer in een bedrijf. VERWACHTINGEN Omtrent hun verwachtingen over het bedrijf leerde dr. Elzinga, dat de toekomstige werknemers zich in het algemeen niet zo graag als „krulle- jongen" zien, zij hopen dat de baas hen als toekomstige vakman be schouwt. Duidelijk werden de ver wachtingen in het bedrijf afgetekend tegen die op school Vaak vond men de school prettig en de werkplaats „een vieze stinkhal..." Er is soms ook afkeer tegen een vaste plaats aan de werkbank, j/an betekenis wordt geacht de wijze waarop een jongen in het bedrijf wordt geïntroduceerd. De vraag is, of hij wordt rondgeleid of dat hij zonder meer aan het werk wordt ge zet.. De meeste leerlingen verwachten het eerste Als analyse omtrent voorkeur voor het grote of kleine bedrijf wordt gesteld, dat dit in het algemeen wei nig verschil te zien geèft. Over de omgang met de mensen in het bedrijf bleek meestal de verwach ting te zijn dat die zo was als met de leraar op school. Het begrip „maat" was zeer geliefd. „Je noemt hem gauwer bij zijn voornaam", aldus een stelling. Dat zich op het werk weieens moeilijkheden kunnen voordoen, werd door iedereen ingezien en in het be gin ben je het doelwit van plagerijen. Doch ook op school blijken leerlingen reeds het slachtoffer van dat soort grapjes te zijn, wanneer zij b.v. op dracht kregen een „holdreun" of ,,wa- terschaar" te gaan halen. Bekend zijn grapjes van het halen van een koper- magneet, een vierkante gaatjesboor, spijkervet, plintenladdertje" enz. VERTROUWEN SCHENKEN Dr. Elzinga constateert, dat veel moeilijkheden binnen het bedrijf lig gen, waar men de mentaliteit van de hedendaagse jeugd niet altijd aan voelt. De jongere wordt te vaak als volwassene beschouwd en men eist te veel van hem. Ook wordt hij geklei neerd, gepest en voor de gek gehou den. Hiervan kunnen slechte verhou dingen in het bedrijf het gevolg zijn. De behoefte van een jongen is, dat men belangstelling voor hem heeft en hem vertrouwen schenkt. Vaak gaat er een slechte invloed van de oude ren op hem uit, doordat zij teveel een negatieve inslag hebben. Zij geven slechte voorbeelden en stoken de joiv gen op. Hoogstraat 2 - Schiedam - Tel. 268808 Donderdag 8, vrijdag 7-9.1S, zaterdag 2-7-9.15, zondag 7-9.15, dinsdag 8. woensdag 8. IN DE HOUDGREEP VAN EDDIE ddie-met-de-harde-vuisten in een espennest van olie-intriges en verderfelijke" vrouwen. Centra Film 14 jaar Zondag 24.15, woensdag 2. D'ARTAGNAN TEGEN DE 3 MUSKETIERS 14 jaar Zaterdagnacht 24 uur. STRIP-GIRLS VAN SOHO Centra Film Dr. EUzinga. Uit een enquête omtrent het beeld van de werkzaamheden bleek, dat cie meesten niet verder kwamen dan: wérken op fabriek. Een uitvoerige Schets, over de betekenis van contact avonden, bedrijfsfilms, arbeidsbemid deling geeft een indruk van de opvat tingen zowel v&n leerlingen, leraren als ouders daaromtrent. Een belangrijk aspect ls, dat men op school een werkstuk meestal geheel afmaakt doch in het bedrijf' slechts a«n een gedeelte toekomt. Beroepsvoorlichting in een bepaal de werkrichting wordt noodzakelijk geacht. De overgang Van een didactisch systeem naar een produktiesysteem vraagt een grote mate van aanpas sing. De handen staan vaak verkeerd. In het algemeen is het ziekte- en ongevallenverzuim van jeugdigen niet groot. Een enquête onder ouders over de gevolgen voor hun kinderen als zij gaan werken gaf aan, dat in 111 van de 200 gevallen het werk was meege vallen en de zoon 's avonds niet moe van zijn werk thuis komt. De ouders gaven weinig commentaar. Opge merkt werd wel, dat een jongen de eerste tijd Wat chagrijnig was doch spoedig weer normaal terwijl één moeder vertelde, dat haar zoon na het eten in de stoel in slaap was geval- Meeste aandelen Schiecarton thans in Amerikaans bezit De American Can Cy. te New York heeft een meerderheidsbelang verkre gen in het aandelenbezit van de NV Schiecarton. de vroegere Schiedamse cartonnagefabriek. Als gevolg hier van beschikt de Car>. Cy. als een van de grootste cartonnagefabrieken ter wereld over een eigen bedrijf voor de landen van de Benelux. Bij Schiecar ton werken ongeveer 450 mensen. ZEGELS VOOR TWEELEDIG DOEL: Onlangs wezen wij op het gevaarlijke machtsvacuüm dat allengs in de Verenigde Staten is ontstaan. John sons aankondigina zich niet meer verkiesbaar te stellen voor het pre sidentschap mag op zichzelf de ijze ren consequentie zijn van een ia- lende politiek met de rampzaligste gevolgen in binnen- en buitenland, het is rioo de vrar.a of Johnsons af- gana de democratie in Amerika nog kan redden. Het gevaar van een „hete zomer" die op kan vlammen in een burgeroorlog is naar ons ge voelen eerder aroter dan kleiner geworden nu het presidentschap van de Verenigde Staten a.h.w. voortij dig „vacant" is. Het door en door verziekte politieke leven in de USA. waarvan de moord op Kennedy, de Vietnamoor- loa en de vreselijke rassenkwestie met al zijn geweld en bloedvergieten duidelijke symptomen zijn. behoeft een onmiddellijke sanering. Het be staan van min of meer a rote en ano nieme machtsgroeperingen in de Verenigde Staten die het machtsva cuüm zouden kunnen misbruiken om hun macht te legaliseren, is voor velen misschien een speculatie. In elk geval dienen de democratische krachten en hun bonafide vertegen woordigers meer dan ooit op hun hoede te ziin. nu de presidentsver kiezingen voor de deur staan, en b loediae onlusten onvermijdelijk schijnen. Overigens zou Johnson waar hij op het terrein van de buitenlandse politiek gefaald heeft, noa al zijn krachten kunnen inzetten voor het redden van de binnenlandse orde. Men behoeft beslist niet mee te doen aan de anti-Amerikaanse hetze, om toch te erkennen dat blijkens John sons eiaen retirade, de Vietnampo- litiek als mislukt beschouwd moet worden. Het is waarschijnlijk dat Johnson ook daar de laatste conse quenties van zal moeten nemen, nu Hanoi reeds negatief op de laatste voorstellen van Amerika heeft ge reageerd. Ook aanvankelijke voorstanders Pan de Vietnampolitiek worden zo lang zamerhand aedwon gen het prac tise.}: resultaat van de mensenoffers en geld verslindende oorlog onder het oog te zien. Het meest positie ve dat voor Johnson noo haalbaar lijkt is o.i. het bevorderen van een snelle vrede, onder voorwaarde dat de kwestie Vietnam door een inter nationaal lichaam wordt geregeld. Wellicht zal een dergelijke opzet de democratische krachten in de Ver eniade Staten in staat stellen ele menten van gevaar voor het bin nenland te beheersen. Maar dan moet dit alles wel zonder enig uit stel worden aangepakt. De klok in Amerika staat op vijf voor twaalf! H. V. len. n tweede ar- Een groep personen uit het Schie damse bedrijfsleven heeft een stich ting gevormd onder de naam: „Stich ting Opbouw Schiedam" (S.O.S.) die zich ten doel stelt met hulp van mid denstand en burgerij gelden bijeen te brengen waardoor het mogelijk zal zijn bepaalde noodzakelijke aankopen ten behoeve van creativiteit, cultuur, sport enz. te doen, waartoe thans in veel gevallen de financiën ontbre ken. Men wil mede hierdoor de leefbaar heid en het aanzien van de stad ver hogen. Men wil het inzicht bevorde ren, dat het juist de ingezetenen van de stad zijn die daaraan kunnen me dewerken door samenwerking van de Schiedamse winkeliers en consumen ten. Geconstateerd wordt, dat de zuig kracht van de winkels in de aangren zende steden steeds groter wordt. Door een uniek systeem, zal nu ge tracht worden het gewenste doel naar beide richtingen te bereiken, dus om het kopend publiek meer aan de stad te binden en daardoor gewenste ver beteringen aan te brengen. Er zullen zgn. „Schiedam Zegels" worden uit gegeven volgens het bekende systeem waarvan echter de voordelen aan ge noemd doel ten goede komen. Het kopend publiek kan de zegels verzilveren, doch door middel van een financierings- en rentesysteem, waartoe Schiedamse banken reeds medewerking hebben toegezegd, hoopt men een niet onaanzienlijk bedrag per jaar te verkrijgen. Met name wordt gestreefd naar het stichten van een zalencentrum, waaraan in Schie dam grote behoefte bestaat. In een vergadering met de Schiedamse win keliers zal getracht worden de nood zakelijke medewerking te verkrijgen. Met dit streven van de stichting wordt gepoogd wensen in vervulling te doen gaan, waaraan de gehele bur gerij steun kan verlenen. In het stich tingsbestuur hebben zitting burge meester H. Roelfsema, commissaris van politie C. v.d. Haagen. ir. B. Wil ton. voorzitter van de K.v.K., E. A. Leenderts, voorzitter Schiedamse Ge meenschap, G. P. Verhulsdonk, W. J. C. Willemse en J. Ooykaas. Voor zitter van het dagelijks bestuur is F. Sterenberg en secretaris, C. J. v. d. Klink. De mogelijkheid bestaat, dat per jaar tussen de f 200.000 en f 300.000 bijeen wordt gebracht. Het publiek kan in plaats van f 5,- voor een vol geplakt zegelboekje een certificaat ontvangen dat in de toekomst bepaal de voordelen gaat verschaffen. „We zijn beslist niet van plan wij ziging te brengen in ons standpunt, buiten het kartel voor gedistilleerde dranken te blijven en we gaan verder met de verkoop van de zogenaamde „witte jenever", zo verklaarde ons de heer E. Vrijmoed, directeur van Vrijmoed N.V. te Schiedam, door wiens bedrijf jenever tegen een aan zienlijk lagere prijs in de handel wordt gebracht dan de z.g. merk-jene- ver. Overigens benadrukte de heer Vrij moed. dat het hier uitsluitend gaat over de merkioze jenever die hij op de markt brengt. Voor de merkpro- dukten blijven de prijzen gehand haafd. De heer Vtijmoed herinnerde er aan. dat reeds in 1964 de sanering van het kartel aanhangig werd gemaakt, maar dat dit steeds is uitgesteld. Hij is er evenwel van overtuigd, dat sanering binnen niet te lange tijd toch zal plaatshebben. Wat de verkoop van de jenever te gen lagere prijs betreft, waarover in heel ons land nogal wat te doen is in kringen van distillateurs en slijterij en, verklaarde de heer Vrijmoed, dat dit moet worden gezien als resultaat van ver doorgevoerde efficiency in het bedrijf. Vorig jaar werden diverse be- drijfsverbeteringen ingevoerd die thans de voordelen afwerpen. „Deze wensen wij aan het publiek door te geven en daar kan toch nie mand bezwaar tegen maken", aldus de heer Vrijmoed. Hij gaf toe. dat er in deze strijd slachtoffers zullen vallen vooral onder de slijters doch de ontwikkeling in het distilleerbedrijf moest wel tot de ze verandering in prijspolitiek leiden. Voor wat betreft de Horecabedrij ven zijn er geen veranderingen en wordt geleverd volgens de normale merkenprijzen. Het bedrijf van Vrijmoed N.V., dat bijna 200 jaar bestaat heeft zich bij de modernisering willen aanpassen. „Ongetwijfeld zou het beter zijn ge weest, indien we dit ook in de prijzen collectief hadden kunnen doen, doch we meenden niet langer te moeten wachten met deze nieuwe prijsrege ling", aldus de heer Vrijmoed. REPARATIES le klas werk vanaf 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17,50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, R'dam, Tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram: 1, 3, 6, 8 en buslijn 32. 34. 38. 45. 49. 49a. Dit is zo'n buitenkansje waar u al een tijdje op zat te wach ten! Gezellig samen naar een concert in de onvolprezen Doe len en dan ook nog een pro gramma met romantische en kleurrijke muziek. Nu, zater dag 6 april a.s. concerteert voor u in de grote zaal van de Doe len (aanvang 20.15 uur) het bekende Kunstmaandorkest on der leiding van Anton Kersjes. Als solist zal optreden de pia nist Eugene Mogilewski. Op het programma staan: Ouverture Semiramis van G. Rossini; Tweede Pianoconcert van F. Chopin; Pauw Variaties van Z. Kodaly en El sombrero de tres picos van M. de Falla. Een verrukkelijk programma dus! Eugene Mogilewski De toegangsprijs is f 3.50. maar tegen inlevering van deze bon krijgen lezers van De Ha venloods hierop f 1.50 reductie! Wees er snel bjj, de kassa van de Doelen is geopend van 10— 16 uur. Nu dan. na vele jaren, tenslotte het structuurplan voor Schiedam in de openbaarheid is gekomen, moet de eerste indruk toch wel zijn. dat het resultaat omgekeerd evenredig is aan de ongetwijfeld grootse ver wachtingen die daaromtrent heb ben bestaan. Terecht of ten onrech te. Een structuurplan moge in eigenlijke zin dan een program voor de toe komst van een gemeente zijn en ge zien worden als een globale, de toe komstige ontwikkelina van een ge meente betreffende regeling, welke voor burgers ook geen bindende voorschriften bevat, het mag toch wel een min of meer stevige hou vast bieden. Dit nu geeft het thans verschenen plan o.i. allerminst. De kritische beschouwinaen met be trekking tot de oude binnenstad zijn beslist geen openbaring, de feiten liggen voor de hand. Noa onlangs constateerden we, dat de winke liers van de Hoogstraat door eigen initiatief in de lacune van een aan trekkelijk winkelcentrum voor „de city" willen gaan voorzien. Het structuurplan rept met slechts en kele woorden over de stadskern, er blijven méér dan genoea onzekerhe den bestaan. Ook de verkeersproblemen komen nauwelijks in een nieuw licht te staan, dat wil zeggen, er is geen nieuws onder de zon; de aangedui de ringbaan om de stad burge meester Van Haarenlaan - West- frankelandsedijk geniet reeds ve le jaren ruime bekendheid. De door- braak-verruiming tussen Broersvest en Station is een lang gekoesterde wens, die gezien de situatie voors hands wel niet tot uitvoering zal ko men. al schijnt dit plan hoog op de ranglijst te staan. Wel zeer mager kom ..de Gorzen" zo? als in het plan aangeduid, er af. Hier is vrijwel geen enkele toe komstaanduiding. behalve dan wat reeds bekend is omtrent de grote sa neringsplannen. Het zijn zo slechts enkele kanttekeningen bij dit toe komstplan voor Schiedam, waar over het laatste woord beslist nog niet is gesproken. LEO 't HART chique om te dragen WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON 11.66.15 - ROTTEROAI

De Havenloods | 1968 | | pagina 1