V ,J$0 Astma Fonds vraagt collectanten van Dalen Ruimtelijke nood-kreet artiesten DE HAVENLOODS DONDERDAG 11 APRIL 1968 V. S'dam 17 .Zeker, wij weten dat u via televi sie en dagbladen kennis hebt geno men van de moord op dr. Martin Luther King. Wij weten ook dat de stemmen, die spreken over gebruik van geweld en de uitbarstende ge- weldSdadigheid zelf, de dood van deze grote mens reeds naar de uithoeken van tonze korte memorie hebben ver drongen. Maar toch kan niets er ons vaif weerhouden op deze pagina de gehele rede af te drukken, die ds. King hield tot de deelnemers aan 's we relds grootste optocht voor de vrij heid: de mars naar Washington op 28 augustus 1963. Noch het brute geweld van de blanke meerderheid, nog het oog om oog - tand om tand van Black Power zal de kracht van zijn woorden kunnen roven. Mis schien heeft in onze tijd niemand zo sterk-beseft dis hij, dat gerechtig heid een volk verhoogt" en dat het onrecht van deze onderdrukker nim mer beantwoord kan worden met daden van hetzelfde niveau zonder dat. de onderdrukte daarbij schade lijdt aam-zijn ziel. Van hieruit gezien wordt alles an ders. De kogel van de keurig geklede blanke moordenaar; de rancuneuze taal van Stoktley Carmichdelde bezorgdheid op „hoog niveau" over de gevolgen van de moord, terwijl men voor-Kings leven nooit één-vin ger uitstak; de realistische bereke ningen van hen die willen profiteren van de Amerikaanse chaos alles is zo immens lachwekkend. Zij allen zijn als kobolden, die in de aarde wroeten zonder te Weten waar zij uitkomen. Eh düar bbven op de berg stond Martin Luther King. In zijn laatste rede, een dag voor zijn dood, zei hij: Net als iedereen zou ik graag een lang leveii hebben. Maar daarover maak ik',me, nu geen zorfoen. Ik wil alleen maat Góds wil doen. En Hij heeft mij toegestaan de berg op te gaan. En ik heb er over. heen geke ken en het beloofde land gezien. Ik zal er misschien niet samen met u komen, maar ik wil u vanavond la ten weten, dat wij als volk het be loofde land zullen bereikenIk ben blij vanavond. Ik maak me nergens zorgen over. Ik vrees niemand. Mijn ogen hebben de heerlijkheid' van de komst van de Heer gezien." Wij bieden, u deze rede aan in de hoop dat u haar zult bewaren tot in lengte van dagen, want zij. zal „klas siek" en altijd actueel zijn. De haar scherpe diagnose van het eerste deel is wel zeer reëel gebleken. Het pro fetisch getuigenis van het tweede deel is van een kracht, die een mens tot in zijn merg ontroert. Er is geen boek verkrijgbaar waar in de rede in haar geheel is opgeno men, het zijn altijd slechts enkele fragmenten. Men kan haar alleen be luisteren via de documentaire gram mofoonplaat van dé mars naar Was hington „We shall overcome", samen met de daarbij tegenwoordig zijnde zangers en zangeressen als Joan Baez, Marian Anderson, Bob Dylgn, Peter, Paul, en Mary enz. A. H. „Ik heb een droom vandaag" I IK BEN BLIJ VANDAAG bij u te zijn ter gelegenheid van wat de geschiedènis zal ingaan als de gïobtste vrijheidsdemonstratie van ons land. Een eeuw geleden tekende een grote Amerikaan, in' wiens symbolische schaduw wij staan, de proclomatie tot afschaf fing van de slavernij. Dit gewich tig besluit was een- groot licht baken van hoop voor miljoenen negerslaven, die verschroeid wa ren in de vlammen van een ver terend onrecht. Het was de vreug devolle dageraad na „een lange nacht van slavernij. Maar honderd jaar later is de neger nog steeds niet vrij. Honderd jaar la ter wordt het leven van de neger nog steeds deerlijk verminkt door de boei en van de segregatie en de kettingen van'de discriminatie. Honderd jaar later leeft de neger op een eenzaam eiland van armoede in een geweldige ling lp eigen land. Daarom zijn vandaag hier: om een schandelijke toestand aan de kaak te stellen. In zekere zin zijn we naar onze hoofdstad gekomen om een cheque te innen. Toen dé bouwmeesters van on ze republiek cie prachtige woorden van de grondwet en de onafhanke lijkheidsverklaring schreven. teken den zij een veelbelovend stuk, waar van eens elke Amerikaan erfgenaam zou worden.'- Dit stuk was cr belofte dat alle mensen, ia zeker, zwarten zowel als blanken, de onvervreemd bare rechten; op laven, vrijheid en streven naar geluk gewaarborgd ZÓu- den worden. HET IS VANDAAG duidelijk, dat Amerika deze belofte niet heeft waar gemaakt voor zover het haar gekleur de burgers betreft. In plaats van deze heilige verplichting te honoreren. Heeft Amerika de negerbevolking een nu... beduidend goedkoper Nu kunt U twee blouses ko pen voor de prijs, die U normial voor één betaalt... en die is dan nog goed koop! En met de lente en zomer voor de deur, een seizoen, waarin U nooit genoeg blouses kunt heb ben is dit eed aanbieding om niet voorbij te laten gaan. Leuke, vlotte blouses, met lange of zonder mouw, in cash- mir of nopdessin, in mill fleurs of met broderie - in tientallen modellen en dessins, nu per twee stuks voor nog géén zes gulden. 2 stuks éen pnp Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote collectie blou ses, in tientallen kleuren en in diverse dessins, maten 38 t/m 46, per twee stuks In verband met Goede Vrij dag géén koopavond. Géén tel, of schrift, best. slechte cheque uitgereikt, een cheque die terugkwam met de aantekening: ..Ontoereikende middelen". Maar wij weigeren te geloven, dat de bank der gerechtigheid bankroet is. Wi j wéige- rcn te geloven, dgt de middelen ontoe reikend zijn in de geweldige kluizen van mogelijkheden van dit landj Daar om komen we nu de. cheque innen een cheque die ons op aanvraag de rijkdom van vrijheid en.de zekerheid van gerechtigheid zal geven. Wij zijn ook naar deze gewijde plaats geko men om Amerika te herinneren aan het zeer dringende Van de situatie nu. Dit is geen tijd om zich over te ge ven aan de luxe van afkoeling of aan het innemen van de kalmerende mid delen der geleidelijkheid. Nu is het de lijd om de beloften van de démocra tie waar te maken. Nu js het de tijd om op te staan uit de donkere en troosteloze diepte van segregatie en het zonovergoten pad op te gaan van gerechtigheid voor alle rassen. Nu is het de tijd om ons land te redden uit het drijfzand van raciaal onrecht en haar te brengen op dé hechte rots van broederschap. Nu is het de tijd ge rechtigheid tot werkeliikheid te ma ken voor al Gods kinderen. HET ZOU NOODLOTTIG ZIJN voor ons land om het spoedeisende van het nu over het hoofd te zien. Deze smoor- hete zomer van gewettigde ontevre denheid der negers zal niet voorbij gaan voor er een versterkende herfst van vrijheid en eelijkheid is aange broken. 1963 is geen einde, maar een begin. Zij die hopen dat de neger al leen maar wat stoom moet afblazen en dan weer tevreden Zal zijn. zullen op harde wijze ontwaken indien de natie weer overgaat tot de orde van de dag zoals gewoonlijk Ei- zal rüst noch kalmte zijn jfc Amerika tot de neger "Hjn burgerrechten heeft ver kregen. De wervelstormen van op stand zullen de grondvesten van onze natie blijvSh schuddén lot de heldere dag cler gerechtigheid te zien zal zijn. Maar er is jets dat ik moet zeggerl tot mijn menseji. die op de drempel staan van het paleis van het recht. In het proces van het verwerven van de ons rechtens toekomende plaats, moe ien wij ons niet schuldig maken aan verkeerde daden. Laten wij onze dorst naar vrijheid niet lessen door te drin ken uit de kelk van verbittering en haat. Wij moeten altijd onze strijd voortzetten op het hoge niveau van vvaardigheid en zelftucht. Wij moeten niet toestaan dat ons creatief protest ontaardt in fysieke gewelddadigheid. Steeds weer moeten wij opstijgen tot een majestueuze hoogte waarbij wij lichamelijke kracht beantwoorden met zielskracht. De wonderbaarlijke strijdlust die de negergemeenschao bezielt, mag ons niet leiden, tot een wantrouwen in alle blanken, want ve le van onze blanke broeders zoals uit hun aanwezigheid hier vandaag blijkt zijn tot het besef gekomen, dat hun vrijheid onverbrekelijk ver bonden is met op ze vrijheid. Wij kun nen onze weg niet alleen gaan, EN ALS WIJ GAAN, moeten wij de gelofte doen dat we altijd voorwaarts zullen gaan. We kunneii niet terug. Er zi.in er die de aanhangers van de bur gerrechten vragen: wanneer zullen jullie tevreden zijn? Wij kunnen nooit tevreden zijn zolang de neger het slachtoffer is van de onuitsprekelijke gruwelen van politiewreedheid. Wij kunnen nooit tevreden zijn zolang on ze lichamen, zwaar van de vermoeie nis van de reis. geen onderdak kun nen krijgen in de motels langs de snelwegen en In de hotels in de ste den. Wij kunnen niet tevreden zijn zolang de bewegelijkheid van de ne ger eigenlijk alleen bestaat uit het verhuizen van een kleinere getto naar een grotere. Wij kunnen nooit tevreden zijn zolang onze kinderen hun persoonlijkheid wordt ontnomen en beroofd worden van hun waardig heid door bordjes „alleen voor blan ken". Wij kunnen niet tevreden zijn zolang een neger in Mississippi niet kan stemmen en zolang een neger in New York gelooft dat hij niets heeft om voor te stemmen. Nee, we zijn niet tevreden en \ve zullen niet tevre den zijn totdat gerechtigheid zich uit stort ais vele wateren en rechtvaardig heid als een machtige stroom. Ik ben niet onkundig van het feit, dat sommigen van u hier gekomen zijn dwars door grote beproevingen en kwelftngen heen. Sommigen van u komen net uit nauwe gevangeniscel len. Sommigen van u komen iiit ge bieden waar uw vraag naar vrijheid u kwam te staan -op een storm van vervolging en waar u geteisterd werd door de harde winden van de wreed heid van de politie. U bent veteranen in creatief lijden. Gaat door met het werk in het geloof, dat onverdiend lij den verlossend is. GAAT TERUG naar Mississippi, gaat terug naar Alabama, gaat terug naar South Carolina, gaat terug naar Georgia, gaat terug naar Louisiana, gaat terug naar de sloppen en getto's van onze steden in het noorden, we tend. dat hoe dan ook deze situatie kan en zal veranderd worden. Laten wij niet blijven rondhangen in de val lei van de wanhoop. IK 7.EG VANDAAG, vrienden, zelfs al staan wij oog in oog met de moeilijkheden van vandaag en mor gen. tóch heb ik een droom. Het is een droom die «iiep geworteld is in de Amerikaanse droom. IK HEB EEN DROOM dat eens deze natie zal opstaan en leven uit de werkelijke betekenis van'haar belij denis: „Wij houden deze waarheden voor vanzelfsprekend; dat alle men sen gelijk gesctiaperi zijn." IK HEB EEN DROOM dat eens op de rode heuvels v&n Georgia de zonen van vroegere slaven en de zonen van vroegere slavenbezitters in staat zul len zijn samen aan te zitten aan de tafel der broederschap. IK HEB EEN DROOM dat eens zelfs in de staat "van Mississippi, een s^aat iXroëiend van de hitte en het on recht, broeiend door de hitte van on derdrukking. veranderd zal worden in een base van vrijheid en recht. IK HEB EEN DROOM dat mijn vier kinderen eens zullen leven in een land. waar zij niet zullen beoordeeld worden "tiaar de kleur van hun huid, maar naar de inhoud van hun karak ter. IK HEB EEN DROOM VANDAAG. IK HEB EEN DROOM dat eens gin'ds in Alabama met zijn kwaadaar dige racisten; met zijn gouverneur wiens lippen druipen van woorden van zelfhandhaving en nietigverklaring. Eens zullen daar in Alabama kleine zwarte jongens en meisjes hand in hand gaan met kleine blanke jongens en meisjes'als broers en zusters. IK H^B EEN DROOM: VANDAAG. IK HEB EEN DROOM dat eens elke vallei verhoogd zal worden, dat elke heuvel en berg vernederd zal worden, dat de onbegaanbare plaat- gen .geëffend zullen worden eri de ge- hogen plaatsen zullen rechtgemaakt worden, en de heerlijkheid des Herën zal geopenbaard worden en alle vlees ?al het zien. DfT IS ONZE HOOP. Dit is het ge loof waarmee ik terugga naar het zui den. Met dit geloof zullen we in staat zijn, uit de berg der wanhoop een steen van hoop te houwen. In dit ge loof zullen we in staat zijn de kruisen- de wanklanken van onze natie om te •stelten jn eert schone symfonie van. broederschap. In dit geloof zullen we in staat zijn samen te werken, samen te bidden, samen te strijden, samen de gevangenis in te gaan. samen op te staan voor de vrijheid, wetend dat we eens vrij zullen zijn. Dat zal de dag zijn waarop al Gods kinderen in staat zullen zijn met nieuwe overtui ging te zingen: ..Mijn vaderland, land van vrijheid, van jou zing ik. Land waar mijn ^voorouders stierven, land dat de trots wasv'an de pelgrims, laat van elke berg de vrijheid schallen." Als Amerika werkelijk een grote na tie wil zijn. zal dit bewaarheid moe- tên wordén. Laat daarom de vrijheid schallen van de wonderbare heuvel toppen van New Hampshire. Laat de vrijheid schallen van de machtige bergen van New York. Laat de vrij heid schallen van de verheven Al- leghenies in Pennsylvania LAAT DE VRIJHEID SCHALLEN van de besneeuwde Rockies van Co lorado! LAAT DE VRIJHEID SCHALLEN van de golvende hellingen van Cali- fornië! Maar daar niet alleen. Laat de vrijheid schallen vanaf Stone Moutain in de Georgia LAAT DE VRIJHEID SCHALLEN van elke heuvel en molshoop in Mis sissippi. Van elke bergrug, laat de vrijheid schallen en als dit gebeurt, wanneer wij de vrijheid laten schal len, wanneer wij het laten klinken uit elk dorp en elk gehucht, Uit elke staat en elke stad, dan zullen wij in staat zijn, de komst van de dag te bespoe- Van 22 tot en met 27 april collec teert het Nederlands Astma Fonds dit jaar in vele honderden plaatsen in Nederland. Het is voor het eerst in de nog maar zes-jarige collectege schiedenis van de astmabestrijding-, dat de jaarlijkse inzameling in het voorjaar plaatsvindt. De oorzaak: ingrijpende verschuivingen op het Landelijk Collectenplan, dat de plaats van iedere nationaal collecterende or ganisatie aanwijst. De collecteperiode is veranderd; de noodzaak om astma doeltreffend en met aller inzet te bestrijden is' niet - veranderd. Integendeel: steeds duide lijker blijkt, dat er nog .een lange en kostbare weg moet worden afgelegd om de nood de ademnood van de vele honderdduizéridén Nederlan ders, die lijden aan astmatische aan doeningen, te verlichten. Het Neder lands Astma Fonds-hoopt dit'jaar ze ker 900.000 gulden te besteden aan di recte hulp én aan onderzoek. Straks gaan de lijsten of bussen weer rond. Wie helpt om deze rondgang tot een bewijs van daadwerkelijke hulp én medeleven te makén? De aanmeldingen van diegenen, die een enkel uur willen afstaan om voor de astmabestrijding te collecteren, zijn hartelijk welkom bij Vereniging Astma Bestrijding, Westersingel 52, Rotterdam 3, tel. 122098 giro 227971. digen waarop al Gods kinderen, zwar ten en blanken, joden en heidenen, protestanten - en katholieken in staat zullen zijn de handen ineen te slaan en de woorden te zingen van de oude negro-spiritual, „Free at last! Free at last! Thank God almighty, we are free at last! nu... beduidend goedkoper Deze prachtige overhemden van zejfstrijkende popeline verkoch ten wij in de afgelopen maanden, bij honderden voor de normale prijs... 11.90. Morgen zoekt.U zé uit, voor nog géén acht gulden, deze zelfstrijkende popeline over hemden, in fraaie pasteltinten, met perfecte pasvorm. Makkelijk in 't gebruik, nat op hangen. niet strijken, de volgen de dag weer een onberispelijk zittend overhemd. ieKstri) Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze zelfstrijkende pope line overhemden, in de maten 36 t/m 43, en In diverse pastel kleuren, - w.o. bleu, beige, grijs, voor mode ten voeten uit! schoenen (Oude) Binnenweg 57a R'dam Hoogstraat 71 - Schiedam Studenten van de Academie van Beeldende Kunsten te Rotterdam heb ben twee maanden geleden een brief gezonden aan de gecommiteerden van de Rijnmondraad en de colleges van B. en W. van Rotterdam, Schie dam, Delft, Dordrecht en Gouda. Zij doen daarin het verzoek om meer aandacht voor een werkelijk nijpend probleem: het gebrek aan atelier ruimte. Zij zeggen onder meer: Men zegt, dat als een jonge kunstenaar ta lent heeft, hij er altijd wel komt. Met grote klem zouden wij uw college on der de aandacht willen brengen, dat talent ruimte nodig heeft, niet alleen figuurlijk, maar ook letterlijk. Het valt ons daarbij op, dat onze opleiding voor honderd procent be taald wordt door de Rijksoverheid, maar dat soms lagere overheden juist als we om een atelier vragen, op een deprimerende manier suggere ren, dat men niet bereid is om de ernst van ons verzoek in te zien. Wij vragen derhalve om een be hoorlijke planning voor ateliers, en niet alleen voor dit jaar, maar ook voor een verder liggende toekomst, want het probleem herhaalt zich ieder jaar. Op deze brief heeft tot nu toe alleen de gemeente Delft geantwoord. De anderen schijnen daarvoor nog geen tijd hebben kunnen vinden. Het antwoord van Delft was vriendelijk, zeer welwillend, maar helads kon mien ook geen atelierruimte beschikbaar stellen. Ook in Rotterdam is de toestand bedroevend. Volgens de studenten stelt Rentegevende Eigendommen kleine kamertjes of onbewoonbaar verklaarde woninkjes beschikbaar. Het feit doet zich dan voor, dat de kunstenaars di^ kamertjes weer moe ten ontruimen, omdat amateur to neelgezelschappen en allerlei andere clubjes ruimte moeten hebben. Er staan nu 64 artiesten op de wachtlijst van de gemeente. Dat be tekent vijf of zes jaar wachten. Het zijn mensen die afgestudeerd zijn aan de Academie, maar ook kunstenaars die om de een of andere reden uit hun atelier gezet zijn. Dit jaar stu deren weer 13 mensen af. Ze wonen niet allemaal in Rotterdam, maar ze moeten toch ruimte hebben om te kunnen werken, hoe dan ook. In verband met Goede Vrij dag géén koopavond. Géén tel. of schrift, best. TENTOONSTELLING VAN R.V.S. FILATELISTEN Dit jaar viert de Personeelsver eniging van de N.V. Rotterdamsche Verzekering-Sociëteiten (R.V.S.) haar 20-ste verjaardag. Haar onderafdeling Filatelie her denkt hetzelfde feit en ter gelegen heid van dit dubbele jubileum wordt op 19 en 20 april de tentoonstelling „POSTZEGELS VERTELLEN" ge houden. Op deze tentoonstelling is werk te bezichtigen van R.V.S.-filatelisten: werk, enerzijds bestaande uit ver zamelingen of delen daarvan an derzijds uit motiefcollecties. Een deskundige jury zal prijzen toeken nen voor inzendingen die het boei endst „vertellen". Vrijdagavond 19 april wordt een veiling georganiseerd in samenwer king met de Erres Philatelisten Club. Bezichtiging van de kavels vanaf 7 uur; aanvang veiling 8 uur. Kavellijsten zijn tevoren of aan de zaal verkrijgbaar. De gehele zaterdag wordt een ruil beurs gehouden. Hier is ruimte ge reserveerd voor een aantal handela ren. die voor een paar meter tafel- ruimte een kleine vergoeding dienen te betalen. Tijdens deze tentoonstel ling vinden doorlopend film- en dia voorstellingen plaats in een aparte zaal. De duur der voorstellingen is ongeveer één uur. De herinnerings-enveloppe die ter*, gelegepheid van deze jubileum-acti viteiten het licht zal zien, is te be stellen door overschrijving van 0,50 op gironummer 15.22.875 t n v R.V.S.. afdeling Filatelie te Rotter dam. De tentoonstelling, veiling en ruil beurs worden gehouden in de lunch- zaal van de R.V.S., Willemsplein 3, tegen de Spido. Te bereiken van af h' ipunt van lijn 5 of metro- stat' uvehaven. Openingstijden: vrije. .s april van 's avonds 7 tot JO uur, zaterdag 20 april van 's mor gens 10 tot 's middags 6 uur. De en tree is gratis. Nationale collecte voor kinderbescherming Van 16 tot e'n met 20 april wordt in Maasland de Sakor-collecte gehouden. Meer dan 40.000 Nederlandse kinde ren van alle gezindten missen bij hun opvoeding voldoende bescherming van eigen ouders. Voor hun opvoeding en begeleiding zorgt de kinderbe scherming. De opbrengst van deze nationale collecte wordt verdeeld over 400 instellingen.

De Havenloods | 1968 | | pagina 17