nu y i y li nj i if lil\ monopole GRATiS teggi poëzie in het leven er Railverbinding Rotterdam- Vlaardingen via Groenoord Voor Marlène zit Jezus werkelijk opgestaan! SWHMKm nieuw nieuw nieuw r KUNSTGEBITTEN *"^1 m ik m ■""f A Mm, M ftlÉ nL* «..«.mK,ih«i II 1 g i I Jr% W JBjy I TB B at f II y sriKiSsgf^ KANTOREN DE HARNLUODS OP GOEDE VRIJDAG WEL GEOPEND Vormgeving structuurplan is werk van vele jaren Vele notabelen bij promotie dr. Elzinga Men kan ook zijn idee nieuwe binnenstad kwijt zaterdagnacht 24 uur GEEN VOORSTELLING WIJ hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen LEO VAN IERLAND LIJNBAAN ÏO Echtpaar Huigen 60 jaar getrouwd Op 9 april vierden Gerrit Hendrik Huigen, geboren op 8 oktober 1881 te Buurmalsen en Marrigje van Munster geboren op 17 januari 1890 te Capel- le a.d. IJssel, hun 60-jarig huwelijks feest. Het bruidspaar woont aan de Vriendschapstraat 18 te Schiedam. De heer Huigen heeft tot zijn 69ste jaar bij de Vereenigde Glasfabrieken gewerkt. Burgemeester Roelfsema heeft in de loop van de „familiedag", die gehouden werd in zaal „Beatrix" in de lange Kerkstraat zijn gelukwen sen aangeboden. Namens het ge meentebestuur werd een fruitmand overhandigd. leuke sport-serie van 3 prachtige "groenten" Êl WU sleutelhan9ers originele serie met 3 0|d-timers (klassieke auto-modellen) Per serie van 3 sleutelhangers slechts 6 vlaggetjes van Califor nia soep-in-blik. Plak ze achterop deze adverten tie. *Knip uit en stuur op naar: California - Afd. geschenken - Harderwijk. Maak het hokje van uw keuze zwart! Naam: Straat: Plaats: soep-in-blik REPARATIES te klas werk vanaf 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17,50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40. R dam. Tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram: 1, 3, 6, 8 e buslijn 32. 34. 38. 45. 49. 49a. 17e jaargang no. 24, donderdag 11 april 1968 Hoogstraat 2 Schiedam Tel. 268808 donderdag 8, vrijdag 7-9.13. zaterdag 2-7-9.13, zondag 7-9.13, maandag 7-9.15, dinsdag 8. woensdag 8. JAMES TONT OPERATIE U.N.O. TARZAN DE AAPMENS DENNY MILLER CESARE DANOVA JEANNA BARNES Een nieuwe Tarzan ontdekt een geheimzinnige wereld vol avontuur en adembenemende Regie: Joseph Newman. City Film. Op 't ogenblik schrijf, ik erg veel gedichten. Het is nu pas goed op gang gekomen. Dat komt natuurlijk ook door die radio-uitzendingen. Ik zou er zelf niet aan gedacht hebben maar m'n moeder zei: „joh, schrijf eens naar de Vara en stuur eens wat in". Ze vroegen namelijk jonge mensen tot 20 jaar die gedichten schreven. Ik heb wat ingestuurd en ze waren erg enthousiast. Nu ben ik inmiddels al drie keer voor de radio geweest en er korpt nog een keer. Behalve van dichten houdt Marlène ook van jazz. Zij, is secretaresse van de Rotterdamse jazzsociëteit B-14. Over jazz zegtjzij: „Het is erg moei lijk. Je kunt het vergelijken met klas sieke muziek, maar als je het begrijpt is het verschrikkelijk mooi". Zij heeft er overigens wel eens aan ge dacht haar gedichten op experimen tele wijze voor te dragen: met bij voorbeeld een beat op de achtergrond maar, zegt ze ik heb het tot nu toe niet gedurfd. Ik was wat dat betreft nog niet zeker van mezelf. Overigens hoopt Marlène Buiten dijk een uitgever te vinden, die haar gedichten wil bundelen, hoewel ze niet gelooft, dat ze en ooit haar brood mee zou kunnen verdienen. Zij werkt gewoon op een kantoor maar zelfs daar vindt zij stof voor een gedicht, getuige deze overpeinzing, geboren in overwerktijd: Alleen en zout, chocomel en wybert lege prullebakken denkend aan werk denkend aan jou nog even, dan vertrekken ook zij. de kruimels brood bewijzen het le- Cantate-dienst in Laurenskerk Zondag 14 april wordt in de Lau renskerk een-Cantate-dienst gehouden. Uitgevoerd wordt cantate BWV 4 van Johann Sebastian Bach „Christ lag in Todesbanden". De liturgie wordt uitgesproken door ds. M. J. C, Visser, organist is Arie J. Keijzer en de can tor Barend Schuurman. Medewerking verlenen Tijn van Eijk, clavecimbel, het Rotterdams Bachcirkest en de Cantorij van de Laurenskerk. Aan vang zeven uur, toegang vrij. In tegenstelling met wat wij vorige week in ons blad vermeldden, zijn onze kantoren op Goede Vrijdag niet gesloten, maar tot 13 uur geopend. Op zaterdag 13 april zijn onze kgnto- r.en geopend voor de kaartverkoop voor de dagtochten, op de gebruike lijke tijdstippen. Als wit wilde het zwart Als klein wilde het groot Als toen wilde het nu Als nu wilde het altijd. Een puntig gedicht. Eigeplijk een gedachte, getuigend van eetf filosofi sche inslag. Ik had het liever in de tegenwoordige tijd gezien, juist van wege die filosofische inslag maar het is een gedicht van Marlène en daar kan ik dus niet aan gaan knutselen. Trouwens het laat Marlène koud of u of ik het mooi vind of niet. En dat is naar mijn gevoel de juiste instel ling, omdat een gedicht in de eerste plaats van de dichter is, In dit geval van de dichteres. Die verwoordt haar gedachten op de manier die haar het mooist voorkomt. Ik Zal uw straks even vertellen wie Marlène is, maar eerst het volgende gedicht dat van een geheel ander genre is. Zoals de kille zee ruist in een mor gen van seringen hebben de lijken zich verstopt met opgegraven schoenen; versleten na ongebruikt menigmaal vroeg hij zich af hoe het was te denken als een iets dat was als het andere goede morgen; dorstig als gister. wee diegene die verdroogt! alleen een knop indrukken is niet voldoende. je zou ook iets willen omdraaien dat geeft meer aanzien; 500 enveloppen. Drempel En dit is dan óók Marlène. Om vol ledig te zijn: Marlène Buitendijk, 19 jaar „bijna 20" zegt zij zelf uit de Valeriusstraat 79 in Schiedam- Groenoord. Een paar jaar geleden is zij gedichten gaan schrijven. Het was voor haar dé manier om haar gedach ten op papier te zetten. Ze had er in die tijd geen behoefte aan, ze ande ren te laten lezen. Later is ze toch over die drempel gestapt en dit heeft tot gevolg gehad dat ze al enkele ma len voor de radio is geweest in het Vara-programma „Spelen met beton" Marlène Buitendijk vindt het uiter aard prettig als anderefï haar gedich ten mooi vinden, maar ze is echt niet teleurgesteld als dat niet het geval is. Zij zegt hierover: „Het enige wat mij irriteert is wanneer ze zeggen: „dat is niet mooi", terwijl ze zouden moeten zeggen: „ik vind het niet mooi". Alleen dat laatste wil ik ac cepteren want natuurlijk zijn,er men sen die het niet mooi vinden. Dat blijft een kwestie van smaak... Ik vind het gewoon fijn om het te doen. Als ik een idee heb schrijf ik het op. Een bepaald gedicht is uiter aard afhankelijk van de stemming waarin je op dat moment verkeert. Ik heb ook weieens geprobeerd gedich ten op rijm te maken. Maar dat be viel me niet. Ik vind dat je dan niet vrij genoeg bent...: teveel gebonden aan bepaalde woorden..." Als ik Marlène vraag of ze werk van anderen leest zegt ze: „Ik lees heel weinig poëzie. Dat doe ik met op zet niet, omdat ik mezelf wil blijven. Ik ben bang, dat Ik anders toch misschien onbewust beïnvloed zou worden: Ik lees wel goede boeken. Een bepaalde voorkeur heb ik eigen- Burgemeester Roelfsema heeft de expositie Structuurplan Schiedam in het Stedelijk Museum geopend met een beschouwing omtrent de beteke nis van zulk een plan en voorts met een uiteenzetting over bestemmings plannen voor de gemeente. De bur gemeester schetste de ontwikkeling van Schiedam in het Rijnmondgebied en constateerde, dat thans een ver schuiving van de scheepsbouw en in dustrie in de richting van dc Noord zee plaats heeft. „Zonder in bijzonderheden af te da len mag ik zeggen", aldus de burge meester, „dat een poging is gewaagd om binnen de beperkte ruimte van Schiedam een optimaal niveau van wonen en werken te bewerkstelligen. Elke aanbidding van het gouden kalf van het inwonertal is vermeden. Pendelen tussen woon- en arbeids plaats is een vrijheid voor elke mens, maar in de structuurschets is niet uit gegaan van de noodzaak van pende len. ofschoon die om den brode wei nodig zal blijken. De structuurschets wil in elk geval het aantal arbeids plaatsen in de industriële en in de dienstensector zo goed mogelijk rela teren aan het aantal woningen. Of dit voor 100 procent zal gelukken blijft een open vraag. Alweer, omdat wij het i-rf Schiedam niet alleen voor het zeggen hebben. Aanvaarding van de structuurschets kan voor de gemeente Schiedam een nieuwe periode van bloei inleiden. Er moet echter nog ontzaglijk veel werk worden verzet, voordat de plannen vorm zullen hebben gekregen. Het gaat om een werk van jaren en ja ren. Vast staat wel. dat de sanerin gen in onze stad veel middelen zul len vragen. De huidige rijkssubsidie- Marlène Buitendijk regelingen lijken mij onvoldoende om de gevolgen der sanering ten volle; te dragen". Openbare gebouwen In het structuurplan wordt ook aan dacht besteed aan de stichting van openbare, gebouwen in de toekomst. Voltooiing van het nieuwe gemeente ziekenhuis en uitbreiding van de Df. Noletstichting zal de totale capaciteit aan ziekenhuisbedden op 655 brengen, hetgeen ruim voldoende is voor een Schiedam van 110.000 inwoners. Het onderzoek wees uit. dat voor het overige in de medische en socia le sector in het reconstructiegebied reserveringen moeten worden^ getrof fen voor een nieuw G.G en G.D. ge bouw, een krulsgebouw en een kinder dagverblijf. Enkele instellingen in de ze sector zullen het reconstructiege bied kunnen verlaten: b.v. „de Lin- denhof", alsmede de gemeentelijke sociale werkplaats. Voor verpleeg- en verzorgingstehuizen voor bejaarden behoeven in het reconstructiegebied geen reserveringen plaats te vinden. Het is gewenst, dat voor de Ge meentelijke Openbare Bibliotheek en voor de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek een nieuwe gemeenschap pelijke huisvesting in het reconstruc tiegebied wordt gevonden. Rekening dient te worden gehouden met de tot standkoming van een stadsgehoorzaal van maximaal 800 zitplaatsen, deel uitmakende van een cultureel cen trum. Het aantal bioscopen zal met behoeven te worden uitgebreid. Wel is een rf servering voor een hotel resp. een motel gewenst. Terwijl zii spraken, stond Hij zelf in hun midden; en zij werden ont zet en verschrikt en meenden een geest te zien. Maar Hij zei: waarom zijn iuliie ontsteld en waarom is er twijfel in jullie hart? Kijk naar rnijn handen en mijn voeten, dat Ik het zelf ben. Raak me aan en kijk dan zelf maar dat een geest geen vlees en 'benen heeft, zoals jullie zien dat Ik wel heb. Toen Hij dit zei liet Hij hun zijn handen en voeten zien. En toen zij het van blijdschap nog niet geloofden en helemaal verbaasd wa ren. vroeg Hij hen iets te eten. Zij gaven Hem een stuk gebakken vis en dat at hij voor hun ogen op. (Vrij naar Lukas 24:36 - 43) En Thomas, één van de twaalf dis cipelen was er niet toen Jezus daar kwam. De andere discipelen vertel den hem dat zij Jezus gezien had den. Maar Thomas zei: als Ik in zijn handen niet de wonden van de spij kers zie en mijn vingers daar niet in steek en mijn hand niet steek in de wond van zijn zijde, zal ik het "be slist niet geloven. Na acht dagen waren de discipe len weer in het huis en nu was Tho mas er ook bij. Jezus kwam binnen, terwijl de deuren gesloten waren. Hij stond in hun midden en zei: Vrede met jullie. Daarna zei Hij tot Thomas: „Breng ie vinger hier en kijk naar mijn handen en steek je hand in mijn zijde en wees niet on gelovig, maar gelovig". Thomas ant woordde: „Mijn Heer en mijn God". Jezus zei toen tegen hem: „Omdat je mij gezien hebt. geloof ie. maar zalig zijn zij die het niet gezien Reb ben en toch geloven". (Vrij naar Johannes 20:24&9) Velen maken van de gelegenheid gebruik om kennis te nemen van hét structuurplan. De grote zaal van de Aula van het Stedelijk Museum te Schiedam bevat thans een expositie over het ontwor pen Struetuurplan van Schiedam, die tot en met 2» april zal duren. Door middel van plattegronden, loto's en een maquetle wordt duidelijk ge maakt hoe de architect Rein II. Fled- derus de ontwikkeling van de stad in een periode van 1520 jaar ziet. Tijdens een bijeenkomst. bijge woond o.a. door het college van B. en W heeft de heer Fledderus een uit gebreide toelichting op het plan gege ven. In het plan is ook opgenomen een r.iilverbinding tussen Rotterdam en Vlaardingen. dwars door Schiedam- Gróenoord. van welke verbinding nog niet bekend is. of zij gelijkvloers zal worden, dan wel met een viaduct dwars door de stad tot stand zal ko- Na'ar burgemeester H. Roelfsema mededeelde wordt aan de doorbraak vanaf het station Schiedam naar de binnenstad via de Singel prioriteit ge geven. gezien het toenemend verkeer over de Singel. Daarna zullen aan de zuidzijde van deze Singel flatgebouwen verrijzen; de Schiezijde blijft open. Het city-plan omvat o.a. zo moge lijk een samenvoegen van de oude Hoogstraat met de Passage-winkelga lerij. welke op gelijke hoogte voor de omgeving moet worden gebracht. Beslist afwijzend stonden de heer Fledderus en het college van B. en W. tegen een mogelijke demping van de Lange Haven, die wel meer parkeer ruimte vooral voor de binnenstad zou brengen, doch uit oogpunt van stede- tchoon niet aantrekkelijk zou zijn. Uitbreidingsmogelijkheden zijn vooral ontworpen voor het Groenoord- gebied. waarbij echter het oude dorp Kethel'zoveel mogelijk intact wordt gelaten. Bilrgemeester Roelfsema verklaar de, dat liet saneren van bepaalde ge- - deelten van de oude binnenstad drin gend moet worden geacht, omdat hier en daar gevaren door bouwvalligheid dreigen. Overigens zei de burgemeester zelf: „De middenstanders die deze exposi tie bezoeken zullen wel te veel hebben verwacht, want zij komen hier met de gedachte: „Waar zal ik in de toe komst mijn zaak gaan vestigen". Hierop wordt in het structuurplan geen antwoord gegevèm maar wei. hoe in de toekomst de „winkel-city" Het Hoogstraatplan Overigens moest de burgemeester constateren, dat het Hoogstraat-plan zoals onlangs door betrokken winke liers gepresenteerd, moeilijk op dit structuurplan aansluit, vooral wat be treft de opname van de Passage. Ook is het een bezwaar, dat onvol doende rekening is gehouden met de parkeerproblemen voor de Hoog straatbezoekers. Men heeft te maken met leveranciers en ook met mensen die er met hun auto willen voorrijden. 'in zijn uiteenzetting heeft de heer Fledderus ook de aandacht gevestigd op de mogelijkheden tfie in Groenoord- Woudhoek nog aanwezie zijn. Daar is. ruimte vrij gehouden voor recreatieve doeleinden. Vanwege graafwerkzaamheden is er de kans -voor een nieuw zwembad geschapen, ook. is er plaats voor een manege, die tevens als land-ijsbaan benut zou kunnen worden. Bijzonder groot was de belangstel ling bij de promotie van drs. S. S. Elzinga uit Schiedam tot doctor in de Sociale Wetenschappen aan de Uni versiteit te Utrecht. Uit bedrijfs- en vakonderwijskringen waren velen naar de aula gekomen om getuige te zijn van de verdediging van het proefschrift „Jeugd voor de drempel van hel bedrijfsleven". Pater-Preus- ting uit Schiedam, die zeer veel me dewerking had verleend aan het stu diewerk van dr. Elzinga, fungeerde als paranymf bij deze plechtigheid. Behalve mevrouw Elzinga en kin deren en diverse familieleden waren aanwezig o.a. de wethouder van on derwijs te Schiedam, mevr. G. de Graaff, de inspecteur van het onder wijs, de heer C. A. Kamp. Van het bestuur van de afd, Schiedam van Pro Juventute waarin dr. Elzinga ac tief is waren aanwezig mej. mr. Bur ger, de heer Langerhorst en de maat schappelijk werker de heer Henning. Voorts een vertegenwoordiging van de Schiedamse politie waarmee dr. ElzSnga nauw heeft samengewerkt. Burgemeester Roelfsema had een te legram gezonden. Na de promotie en uitreiking van de bul, volgde een receptie.

De Havenloods | 1968 | | pagina 1