mm 1? Met Andere Woorden Moord in de passieweken WASAUTOMAAT? www vyvi www o 0 o 0 O O Q (J) O Q 0 O 0 O 0 Q Q C Paasstrandloop op Umuider strand Brigadier Piet en de semi-prof .DE SLAAPBAMKEMCEHTRALE' 2 DE HAVENLOODS DONDERDAG 11 APRIL 1968 C-power Na de provo's, de hippies met hun flower power hebben we sinds een paar maanden ook de C-power. De C is afkomstig van communicatie. Wat het precies inhoudt, niemand die het weet. Er is geen definitie voor, het is moeilijk te omschrijven. Ieder een die er mee in aanraking komt, kan er zelf een vorm aangeven. Het is geen organisatie, er zijn geen lei ders. geen contributie. Nee, het is zuiver individueel. C-power werd voor de eerste maal gelanceerd in het tijdschrift Hitweek. Iedereen die voor de idee van com municatie voelt kan een briefkaart zenden (met fl aan postzegels ex tra) aan postbusnummer 1784 in Rot terdam. Hij-zij krijgt dan 21 plak kers met daarop de kern van de idee: de letter C. Deze letter is het belangrijkste herkenningsteken. Jedereen die behoefte voelt aan een gesprek kan zich tooien met een le vensgrote C. Heel gemakkelijk. Je voelt ie eenzaam. Laat de C zien. En het gesprek kan beginnen. Volgens enkele promotors van C- power. die onbekend wensen te bli j- ven. is C-power internationaal. Dui zenden plakplaten hebben hun weg door de wereld al gevonden. Daar naast is een beeldverhaal gecreëerd zonder woorden. Dit bleek de idee feilloos over te brengen. Het is een idee van jongeren. Een idee om onderling contact tussen mensen te versnellen. Door het in voeren van het signaal (C). Een sig- naai dat wil zeggen: ik sta open voor de andere, ik heb geen vooroordelen, ik schaam me er niet voor hulp van anderen te vragen, een ander hoeft zich niet te schamen hulp aan mij te vragen. Ik wil met iedereen pra- ten, iedereen mag met mij praten. Communicatie. Een mooie 'gedachte, hoe het in de praktijk zal uitpakken is nog de vraag. Het plan werd ongeveer twee maanden geleden gelanceerd. In die twee maanden zijn er volgens schat ting in Nederland al zo'n 600 mensen die zich Opengesteld hebben voor de ander en die een C met zich mee dragen. Het is de bedoeling om C- power aan een groter publiek te gaan t voorstellen. C-power kan niets, orga niseren. daarom wordt iedereen ge vraagd die iets voelt voor meer com municatie zich met een C te tooien en op 20 april naar een nog bekend te maken plaats te komen. Het is de bedoeling om twee dagen lang met elkaar en met de plaatse lijke bevolking door versnelde com municatie een fijne sfeer te schep pen. Brene muziekinstrumenten, spelletjes, creatief materiaal en bii- i voorbeeld souvenirs uit eigen streek mee. Voor het eerst zal dan de idee van C-power zich openbaren aan de Nederlanders. Lief-zijn alleen in eigen kringetje is niet genoeg. Laat r ons communiceren. Aanklacht In Amerika is deze week een boej? verschenen, dat een schril licht werpt op het beleid van de regering Roose velt ten aanzien van de joden in Euro pa tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het boek van de Amerikaan Arthur Morse heeft tot titel „Terwijl zes mil joen stierven"; de ondertitel luidt: „Een kroniek van Amerikaanse lauw heid." Het boek is een aanklacht. In het algemeen tegen de regering Roose velt, in het bijzonder tegen het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat onder leiding stond van Cordell Huil. Minister Huil en zijn ambtenaren wa ren van a tot z op de hoogte van het lot dat de joden in Europa wachtte. Zij wisten precies wat er gebeurde in de vernietigingskampen. Maar zij waren niet bereid een hand uit te ste ken of hun invloed aan te wenden om het kwaad te keren, hoewel, zo schrijft Morse, zij minstens tweemaal de kans hebben gehad tienduizenden jo den te redden. De man, die zich verzette tegen de ze misdadige lauwheid was de minis ter van Financiën, Henry Morgentau. - In januari 1944 overhandigde hij Roo sevelt een rapport, waarin de volgen de zinsnede stond. „Een toenemend aantal mensen en a organisaties gelooft niet langer dat ons falen om joden in Europa te red- i den het resultaat is van ongeschikt heid van ambténaren op het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Zij gelo ven veeleer dat platvoers antisemitis me ten grondslag ligt aan het hande len van deze ambtenaren." Dit persoonlijk rapport aan de pre sident is opgenomen in het boek van Welk merk? Welk typ«?Welke prijs? En waar krijg Ik da hoogate korting? Al deze vragen worden onpartij dig beantwoord door het Consu menten Voorlichtingsbureau. Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Con sumenten Voorlichtingsbureau. opplakken op briefkaart of In ge- (bloktetters s.v.p.) C7rTjww Morse. Het is een van de vele docu menten. waaruit blijkt dat de Ameri kaanse regering een merkwaardige lauwheid aan de dag legde ten aan dien dat liet lot van. miljoenen joden En dat terwijl men van het begin af aan volledig op de hoogte is geweest. De man. die daarvoor zorgde was Gernar Reiger, de vertegenwoordiger van het joodse Wereldcongres in Zwit serland. Hij lichtte de Amerikaanse regering bv. in over de Wannsee-be- sluiten, waarin de „Endlösung der Ju- denfrage" werd geregeld. De Ameri kanen reageerden niet. Evenmin trou wens op Reiger's rapporten over de gebeurtenissen in de vernietigings kampen. Het argument hiervoor was het doel dal de geallieerden zich hadden ge steld: de totale militaire nederlaag van Duitsland. Daarom kon men niets doen voor de joden. Het toppunt van hypocrisie wordt bereikt als het ministerie van Buiten landse Zaken weigert in te gaan op de mogelijkheid 70.000 Roemeense jo den te redden door de kosten v»n vervoer, medische verzorging en voe ding op zich te nemen met het argu ment „dat de Amerikaanse wet het handeltlrijven met een vijandige na tie verbiedt. Cordell Huil wist zich gesteund door de Engelse regering, Morgentau verzette zich opnieuw. Hij diende een rapport in, dat nooit is gepubliceerd en waarin hij de be rusting van deze regering in de moord op de joden aan de kaak stelt. Dit rapport is voor Roosevelt aanleiding geweest de hulp aan joden te onttrek ken aan het ministerie van Buiten landse Zaken. Morse's boek is te beschouwen als één in een reeks geschriften, waarin het falen van de grote (en de kleine) mogéndheden gedurende de oorlog, vooral ten aanzien van de joden wordt geopenbaard. Dit keer gaat het over Amerika. Een volgende keer over Frankrijk, Engeland, en misschien Nederland. Want is er een uitzonde ring op de regel van het antisemitis me? Xraag Eurovisiesongfestival 1968 Nederland één punt. Zouden we toeh van „gisteren" zijn? Mini-Ster Hebt u naast mini-rok de mini-ster ontmoet tussen de grote sterren aan het firmament? Zij maakt zich oversnei en mannelijk bekend als u haar deel voor deel tegen elkander doet. HAJE SIKKEMA. n O r-S n Q V Q w S /"N c\ - Q rS Q /■S n Q II O It ii 1} n Q 11 0 IV Q Q Ié, 14 1} 1? IS IS 19 19 w 10 20 (W li r i v ii u vJ a is y is 29 A 21 V is 2S Q 26 26 S-2 CARAVAN- EN TENTENSHOW NERGENS ZO VOORDELIG I Enorme keus - Grootste speciaalzaak uerh. v. Pascalweg 115 - LOMBARDUEiM Dag. 9-6, ma-, wo.- en vr.avond 7-9 u. Tel. 195540 - 325841. 's avonas !WVtJo2 Sprookjes Dat de pot de ketel niet hoeft te vèrwljten dat hij zwart ziet, illustreert een ingezonden brief niet eens ano niem en daarom zo curieus in het christelijke schoolblad „Onze Vacatu res." „Het past een Christen-Wad niet om zulke sprookjes als „miljoenen joden vergast" op te dissen. U behoort al- ,lang beter te weten. U intellec tuelen hebt het recht niet zich zo onnozel en onwetend te houden, als de eenzijdig voorgelichte en voorgelogen massa. Het is een schandaal en u werkt daaraan mee, dat men getallen op schroeft alleen om de morele schuld van Duitsland te vergroten. Amerika verbrandde in de oorlog de mensen levend met fosfor. En nu weer met napalm. Nu ik ga persoonlijk liever de gaskamer in. En u? Mag ik dat es horen? Mijn familieleden kre- peerden in de Jappenkampen. Hebt u het .daar wel es over? Nee hé? Die behoorden pok niet tot het „uitverko ren volk" Daarom te verwaarlozen hè? Loopt u naar de hel met uw ge mene duivelse leugens." C. VAN OOSTEN Postbus 780 Den Haag In 0(o)sten nichts Neues. Op 14 april, le paasdag, organiseert de s.v. Terrasvogels uit Santpoort haar eerste strandloop op het IJmui der Strand. De afstand voor seAiorenf 15 jaar en ouder, bedraagt 7,5 km en de jeugd loopt 4 km. Indien men de afstand binnen de 50 minuten aflegt, wordt men gehonoreerd met een vaan tje. De aanvang is gesteld op 12.00 uur. Kaarten voor deze strandloop f 1.50 kunnen worden besteld bij de V.V.V. Velsen-IJmuiden, Marktplein te IJmuiden. Ook kunnen kaarten per gi ro worden besteld:-nr. 646801 t.n.v. s.v. Terrasvógels, onder vermelding van Paasstrandloop. De slag om de „tovervierkanten" is gestreden. Als men de zestien vierkanten goed had ingevuld, kwam de volgende zegswijze tevoorschijn: „Vroeg wijs, vroeg zot". Mevrouw Th. v.d. Poel. Bergweg 97 te Berg- schenhoek is de winnares van de twee „knaken". De opgave van deze week is er een van veel „vijven en zessen". Men moet namelijk woorden van vijf en zes letters invullen. Bij een juis te oplossing leest men in de cirkel tjes van boven naar beneden twee zegswijzen. Deze twee zien wij gaar ne van u tegemoet op een brief kaart en wel uiterlijk op dinsdagoch tend 16 april. Aan de adreszijde in de linkerbovenhoek gaarne de ver melding: M.A.W.-7.. Er zit een extra vrije dag tussen, dus heeft iedereen heerlijk de tijd eens zijn hersens te scherppn op deze „lekkere" opgave. Men kent het vanouds bekende adres: Puzzelredactie „De Haven loods". YVestblaak 25 te Rotterdam. Op elke genummerde regel in het diagram moeten twee woorden van resp. zes en vijf letters worden inge vuld, die per tweetal worden om schreven. Elk woord van vijf letters is samengesteld uit het voorgaande woord van zes letters en de overblij vende letter plaatst men in het cir keltje middenin. moest worden ingevuld „sirene eisen" en kwam de R in het cirkeltje. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, links en rechts een zegswijze. LINKS: 1. geur afgeven - bouwval; 2. labiel - misprijzen: 3. krachtsport - projectiel; 4. zeekust - deel van toren; 5. preekstoel - smal en recht; 6. fit - jammer; 7. insekt - schrijver; 8. soort diploma - schoenband; 9. klemtoon - medicijn; 10. blunder - rekenterm11. op zekere plaats - limiet; 12. walvis- produkt - hekwerk; 13. dagaanduiding - kleur; 14. windstreek - kortschrift; 15. schaaldier - krachtig; 16. taaloefe ning - vaartuig; 17. ellende - reeks; 18. Europese hoofdstad - diepe afkeer koesteren; 19. overhellen - onderdeel van leger; 20. som - keurregiment; 21. stalling - gaarne; 22. diplomaat - spion; 23. grensambtenaar - elektro de; 24. vissersvaartuig - kuip; 25. be stuur van studentencorps - neven; 26. plotseling - vorderen. RECHTS: 1. deel van erfenis - num mer; 2. alledaags - Lea's vader; 3. dienstplicht vervullen - afloop; 4. in gedijkt land - schaakstuk; 5. hetzelfde - omlaag; 6. snor - alleen; 7. zitplaats vóór café - bosgod; 8. jong paard - lawaai; 9. doktersvoorschrift - doop- figuur; 10. bedreven - geducht; 11.. opmerkzaam - familielid; 12. plooibaar - klos: 13. krijten - spelleiding; 14. walgelijk vleien - nietig: 15. vogel - krachtig; 16. in opdracht van - bijeen; 17. bezoek" - zienswijze; 18. familielid - strafwerktuig; 19. dooier - verdikt sap; 20. Brits - strafwerktuig; 21. speels - klepper; 22. doch - ongebo gen; 23. soort steen - metaal; 24. be moedigend - fierheid; 25. kerkgezang - helder; 26. opgewekt - zangstem. BALINESE DANSEN Op maandag 15 april, tweede paas dag, zullen er in de aul# van het museum voor land- en volkenkunde Balinese dansen worden opgevoerd door Loh Putu Surya. De voorstel ling begint om drie uur. Op 28 april zal er in het museum een fototentoonstelling worden gehou den onder de titel „Foto-impressies van Ad van Denderen (India en het Midden-Oosten)". Deze jonge foto graaf heeft met zijn camera indruk ken vastgelegd van mensen en toe standen in een wereld die veraf is en ook zo dichtbij. Zonderlingen Na al dit sombers een paar versre gels van Hanny Michaelis. „Op deze aarde waar altijd wel ergens gevochten en gemoord, gekrepeerd en honger geleden, zijn zonderlingen te vinden die soepgroente op het brood eten en anderen die zich moed indrinken om een muis dood te slaan. Maar vreemder zijn de miljoenen die in alle gemoedsrust nieuwe mensen maken en veronderstellen dat men zijn ouders dankbaar is." Marseillaise „De Volkskrant" een rare, meldde de biografie van een man, die in staat was met zijn anus vijf verschillende fluittonen te produceren. In de veronderstelling verkerende iets bijzonders gevonden te hebben, werd Tom Manders op de hoogte ge steld. Zijn reactie was ontmoedigend. „In 1937 zat ik als kleine aap bij een voorstelling in Antwerpen. Daar had den ze een man die de Marseillaise kon poepen." Uitgekakt ben je. 13: Katel Kleuntjes mocht dan al een eenvoudige jongen an het platteland zijn, hij begreep bliksems goed dat de Engelsman hem belachelijk stond te maken. En dat was nou jtlist wat' hij niet wenste te nemen. Eei'st die Italianen en nou weer een Engelsman die hem lastig viel Karei begon werkelijk een hekel te krijgen aan alles wat buitenlander was en hij hief dreigend zijn vuisten omhoog. Daarbij viel zijn oog op het scorings- bord, doch dat deed duidelijk uitkomen, dat de s|and van zaken op dit moment werkelijk niet bar gunstig was voor het voorlopige bonds-elftal. Karei had zo hier en daar tijdehs de wedstrijd wel gemerkt, dat er een goal was liet had 1ee»bouw GoudsestngeJ no. slaapkamers, salonkasten, bergmeube C kunt dagelijks terecht t 14: Al met al was het de toeschouwers van de wedstrijd natuurlijk niet ontgaan, dat een zekere Karei Kleuntjes zéér woest was geworden. Er ging dan ook een rilling van opwinding door de massa en de spanning was als het ware voelbaar geworden. Ook de beide heren van de keuzecommissie voelden dat er iets gaande was. „Zie je dat, Harrie vroeg Hendrik Craenvoghel. „Zie je dat dribbel werk van Kleuntjes Ik dacht de hele wedstrijd al, wel bliksem, dacht ik. Wedden, dat er nog wat uit komt. Nouen daar zul je het dan hebben En daar had je het ,ook. Iedereen geraakte onder de ban van Karel's fenomenale staaltjés van hogere voetbalkunde. Wij worden in deze laatste passiewe ken van 1968 op een hardhandige wijze geconfronteerd met de dood. Niet zoals wé de vorige week schre ven met de dood als iets dat ons mensen nu eenmaal overkomt, maar met die dood die wij elkaar aandoen. Met moord, laten we dit vooral bij de naam noemen. Die naam die we daarvoor hebben om aan te duiden hoe wij mensen tot dat dieptepunt van haat en geweld kunnen komen» waarbij wij elkaar met voorbedachten rade het leven benemen. Elkaar geen kans meer geven. Voor elkaar beoordelen dat dit leven nu maar moet eindigen. Natuurlijk niet speciaal deze week. Er gaat geen dag voorbij of onze kranten staan er vol mee. We ra ken er bijna aan gewend. Mensen die dit woord in him mond nemen of op een spandoek schrijven wor den gearresteerd. Zover zijn wij ge komen. Wij menen onze moorden te kunnen wettigen, te kunnen be argumenteren. We ontdekken er iets tragisch in. En dit laatste maar wat graag. Want zolang Iets tra gisch genoemd kan worden hebben we onze schuld vveggepraat en onze verantwoordelijkheid van ons afge schud. Maar er zit geen enkele tra giek in de moord op Martin Luther King. Niemand kon een wettige reden ver zinnen om juist deze man om het leven te brengen. Daarom moest het gebeuren door een sluipschut ter. op de meeste verachtelijke eit laffe wijze. De dader blijft op de achtergrond. Ik denk aan die reeks, die Harry Mulisch eens opstelde in zijn boek over Eichmann (De zaak 40-61): de Duitsers zeggen: de Na zi's hebben het gedaan, de Euro peanen zeggen: de Duiters hebben het gedaan, de anderen zeggen: de Europeanen hebben het gedaan; maar eens zal men zeggen: de mensen hebben het gedaan. De mensen hebben het gedaan. Wij hebben één van onze besten ver moord. Eén die zijn leven gaf in de geweldloze strijd tegen discrimi natie en sociaal onrecht. En wij hebben de „pressurc-groups" als de Klu Klux Klan en de z.g. John Bird Society laten bestaan, die nu iets hebben zien gebeuren wat ze al zo lang verlangd hebben. En we hebben er voet aan gegeven door nog steeds niet veel radicaler alle onrecht en achteruitzetting te be strijden. En door het discutabel te stellen of het Evangelie wel altijd aan de kant van de verdrukten zou staan. En dit is er van gekomen. Deze zondag bezocht ik een kerk. Het was Palmpasen en er was een uiter mate vriendelijke preek en de kin deren mochten ook meedoen in de dienst. Maar het hele geval had ook op iedere andere zondag van elk an der willekeurig jaar kunnen plaats vinden. De naam van de vermoor de ds. King klonk er niet. De hoop op vrede kreeg geen stem. En de zucht om recht ontving geen woord. Gelukkig weet ik dat dit een uit zondering zal geweest zijn. In ieder geval hoop ik het. Tet is de laatste passieweek. Wij den ken aan die moord, nu 2000 jaar geleden gepleegd op Hem die even min geweld toestond. >ok daar was geen sprake van tra giek, maar alleen van schuld. Die moord achtervolgt ons allen. En wij zullen blijven moorden tot de dag dat wij zullen inzien dat wij in Ilem God geweld hebben aange daan. De mogelijkheid van dat in zicht is er, in het geloof in Hem, die hier niet alleen kwam om te sterven, maar ook om de dood te overwinnen. Ds. King droomde van gerechtigheid, stromende van de heuvels, gerech tigheid voor alle mensen en voor zijn kinderen. Hij zag die droom niet uitkomen. Maar hij geloofde in de belofte van Christus, dat de ber gen eens vrede zullen dragen en de heuvels heilig recht. En dat geloof zal eens overgaan in aanschouwen. Maar het antwoord is, hier en nu, aan ons. MEDEMENS werkelijk niet veel. kunnen schelen aan welke kant die goal viel. Sport om de sport, was Karel's eerlijke devies. Maar nu werd het anders. Vier tegen nul voor de London Sleepy Soccers Dat was te gek Dat vonden de twee heren van de keuzecommissie trouwens ook, die onder het scoringsbord zaten. Dat waren de bekende oud- ir.ternationals ir. Debie en een zekere Hendrik Craen voghel. „Het is niks, Harrie", zei Hendrik. „Je hebt gelijk, Hendrik", antwoordde Harrie. En in diep ongeluk kige eensgezindheid keken de beide hoge pieten de droe vige vertoning aan. Gij ziet het, lezers. Gok de heren van de bond waren zéér somber gestemd :l bijzondere aanbieding uit onze Film- en Foto-afdeling, die nu, met de vaeantie voor de deur uitstekend te pas komt... Onze bekende westdultse kleu rendiafilm "Ogaehrome", voor 36 kleinbeeldopn'amen (24 x 36) of 72 halfkleinbeeld (18 x 24) van een verrassend goede kwali teit en scherpe weergave, nu voor drie rijksdaalders. kleurendia-tf^ 15 din Eerst rende hij naar het midden om daar de bal van een Engelse schoen te aaien. Toen verpingelde hij zeven tegenstanders tegelijk, sneed diagonaal door het ma gische vierkant, trok de loodlijn in de tragische driehoek, lubte behendig door de o.cculte cirkel en loste tenslotte zó een daverende harde kogel, dat de b^I al in het net lag, voordal de keeper merkte dat er iets gaande was. „Hij zit gilde Harrie Debie. „Hij zit vier één Zag je dat Hendrik Hij deed het klassiek Hij voetbalde vanuit de heup! Zó hoort het! Altijd vanuit de heug!" Wordt vervolgd. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Ogaehrome Dia films, voor 36 (of 72 halfkleinbeeld) opnamen, Inclusief ontwikkelen voor halfkleinbeeld) In verband met Goede Vrijdag géén koopavond. Géén tel. of sehrift. best.

De Havenloods | 1968 | | pagina 2