m m Roest: constante bedreiging voor elke auto-carrosserie De Jan van Gelder kan toch verhaald worden Hoopgevende reacties op plan zegelactie één gulden Elfde Lichtstoet in Schiedam ORGELS uw trotse bezit wereld merken DE HAVENLOODS DONDERDAG 11 APRIL 1968 We zijn zo zuinig op onze auto dat we, zodra het zonnetje maar even tjes schijnt, met spons, zeem en een emmer water naar buiten trekken om met enthousiasme aan het poetsen te beginnen. We roepen er vaak de ge hele familie bij als we een nieuwe schram vinden en we zorgen dat de onderhoudsbeurt tijdig door de gara ge uitgevoerd kan worden. Zodra we het eerste bobbeltje van roestvor- ming ontdekken denken we slim: „Nou moet ie de deur uit". Want we weten uit ervaring dat het nu niet lang meer duurt of ergens tussen de aansluiting van twee carrosseriepanc- ien za' het bekende bruine pokkelige randje verschijnen. Er zijn natuur lijk ook autobezitters die daar niet naar omkijken en gewoon blijven doorrijden. Er zijn er ook die laten hun wagen opnieuw spuiten. Dat zijn dan later die wagens die we op het parkeerterrein zien staan en waarvan de carrosserie op sommige gedeelten met de vinger doorstoken kan worden. Een carrosserie die in hoofdzaak uit een aantal verflagen bestaat! Maar goed. we wassen en poetsen en zijn verschrikkelijk zuinig op ons vaak duur betaalde wagentje. Dat er naast poetsen en een onderhoudsbeurt voor de motor, ook nog iets gedaan moet worden tegen de roestvorming is een zaak die we meestal een beet je van ons afschuiven. De wagen kost zo al geld genoeg! We vergeten ech ter dat roest, speciaal in ons land met zijn vochtige zeeklimaat, mis schien wel de grootste bedreiging vormt voor een redelijke levensduur van onze auto. Het gehele mechani sche gedeelte van de moderne auto, motor, transmissie, wielophanging e. d., is erop berekend jaren mee te gaan. maar met de glimmende car rosserie, het. visitekaartje van de auto. neemt men een loopje. Door de constructiewijze van een zelfdragende carrosserie. waarbij men rekening houdt met gewicht en sterkte, moet gewerkt worden met ge profileerde persstukken en doossec ties. Door deze constructie ontstaan overal holle ruimten. Door de fa briek worden deze holle ruimten van een beschermende verflaag voorzien, maar deze blijkt op den duur onvol doende. Vooral in de hoeken en na den gaat de roest zijn gang. Men schat de schade die per jaar aan elke automobiel in ons land door de roest wordt toegebracht op hon derd gulden. Het is duidelijk dat het roestspook een duur betaald element in onze gemotoriseerde samenleving is gaan vormen. Het Is ook duidelijk dat vele laboratoria en technici dit in onderzoek namen. De Amerikaanse oliefirma Valvoline bracht tien jaar geleden al een produkt op de markt dat meteen 'n geweldig wapen tegen de corrosie betekende. Dit middel, tectyl genaamd, heeft men in de jaren hoofdzakelijk gebruikt om de onder zijde van de auto en de binnenkant van de spatborden te behandelen. Het „tectyleren" werd een vaak gebruikt werkwoord. Ongeveer vier jaar gele den introduceerde Valvoline in Ne derland naast de bestaande tectyleer- behandellng een methode waarbij ook roest van binnenuit werd tegen gegaan, dit in navolging van een in Zweden uitgedokterd systeem. Die nieuwe behandeling kreeg de naam ML-methode. Technisch Technisch gezien is de Tectyl-ML- Methode beslist niet opzienbarend: zij is echter wel van grote waarde, om dat de methode een systematische ar- beidsoperatie voorschrijft voor bijna nu... beduidend goedkoper Voor op reis of voor de slaap kamer... zo'n complete toi- lette-set van 5.85 is ideaal. Vijfdelige sets, bestaande uit Lingerie-tas, toilétte-tas met soufflé 24 cm groot, beugel make-up tas en drukknoop- toilettasje en nog een haarzakje, koopt U nu voor nog géén twee gulden. Lingerie-tas Beugel make-up tas kknooP Haarzakje Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze complete 5-delige toilette-sets van fleurig bedrukt piastic, in zeer luxueuse fanta- bloemdessins, In verband met Goede Vrij dag géén koopavond. Géén tel. of schrift, best. In Schiedam wordt jaarlijks op de zaterdag voor Koninginnedag dit jaar dus op 27 april, de Lichtstoet gehou den. Deze stoet wordt gevormd door verlichte en versierde wagens met originele uitbeeldingen die de aard van het bedrijf, de school of de eniging aangeven die door de wagen wordt vertegenwoordigd. De 2' -2 kilometer lange stoet trekt, be geleid door vele muziekkorpsen, door de gehele stad. Het aantal deelnemers aan de Lichtstoet, die ditmaal voor de elfde keer wordt gehouden, is in de afgelopen tien jaar steeds ge groeid, ook door deelneming van Be drijven uit omliggende gemeenten. Trouwens, de organiserende commis sie streeft ernaar van deze Lichtstoet een streekevenement te maken. Voor inlichtingen en deelneming kan men zich wenden tot de heren A. M. Schoof, Lange haven 77, tel. 268812, G. F. Henderickx, Warande 217b, tel. 266267, P. F. v.d. Ploeg, Burg. Van Haarenlaan 458, tel. 265105 en J. v.d. Griend, Kerklaan 10, tel. 267407 allen te Schiedam. TAPIJTHANDEL VOOR AL UW TAPIJT INFORMATIE NAAR UW ENIGE SPECIAALZAAK VAN ROTTERDAM E.O BOTERSLOOT 40 ROTTERDAM TELEFOON 128759 VELE MERKEN VOORRADIG. O.A. DESSO RICHELIEU-K.V.T.-MID BERGOSS - PRADO HATEMA- KEIJZER ALLE VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD GRATIS VILT OF DIK ONDERTAPIJT GEHEEL KADO Met een speciale apparatuur wordt de vloeistof door de afgesloten ruim ten van de auto ..geneveld". eik type automobiel, dat door middel van een Tectyl-nevel-behandeling nu ook van binnen tegen roest kan wor den beschermd. De ML-methode be staat uit 5 verschillende arbeidsopera- ties. nl. 1. op onderzijde wordt een roestwe- rende laag (Tectyl CC) aangebracht. 2. in alle verborgen hoeken van de onderzijde wordt Tectyl CC gespoten. 3. in de binnenkant van alle holle plaatdelen en kokerbalken wordt film (Tectyl ML) aangebracht. ben een doorsnee van 6 8 mm en worden uiteraard slechts daar aange bracht. waar ze beslist geen verzwak king van het materiaal kunnen ver oorzaken. Door deze openingen (die tevens dienen voor het circuleren van lucht), wordt de Tectyl ML ..gene veld", m.a.w. de vloeistof wordt er zeer fijn verdeeld doorgespoten en de nevel hecht zich op alle delen vast. Hoewel het natuurlijk het beste is dat een wagen, direct nadat hij van de dealer betrokken is, een behande ling volgens de ML-methode onder gaat, kunnen ook oudere wagens met succes worden behandeld. Zelfs als al enige roestvorming is opgetreden. De tectyllaag kapselt de roestplek als het ware in zodat het proces wordt stop gezet. 5. op bodemplaat, in naden en in bin nenzijde portieren wordt Tectyl ML aangebracht. Afhankelijk van klimaat en rij-om- standigheden geeft de Textyl-ML-be- handeling een afdoende bescherming tegen roest gedurende een periode van 1 tot 3 jaar. Het is echter noodzakelijk, dat de ML-Methode stipt wordt gevolgd. Daarom geeft Valvoline. Rotterdam aan de garages, die hun bestaande tyctyleerservice met de ML.-metho de uitbreiden. wandkaarten uit, waarop de meeste populaire auto's voorkomen en waarop (voor elk au to-type afzonderlijk) staat aangege ven. waar Tectyl in de bestaande openingen moet worden gespoten, waar eventueel één of meerdere ex tra gaatjes moeten worden bijge- boord en welke openingen na de be handeling met een rubberdopje moe ten worden afgedicht. De openingen, die in sommige auto typen moeten worden geboord, heb- De vorige week gerezen problemen •an het afzinken van de ..Jan van Gelder" zijn overwonnen. Het schip wilde, nadat het op 2.40 m diepte was gekomen niet verder omhoog gaan. Er werd daarna besloten om de extra bal last uit het achterschip naar het voor schip over te brengen en tegelijkertijd werden de brandstoftanks met water gevuld. Edndeliik bij hoogwater aan het ein de van de middag kon men duidelijk zien dat het schip van achteren om hoog en van voren dieper was geko men. Met een bootsmansstoel buiten boord hangend kon men op de cijfers het dieptegetal 2.15 aflezen: het ge tal dat veilig is om de diverse sluis- drempels zonder vastlopen te passe- Het ligt verder in de bedoeling om het schip met vlaggen te pavoiseren. hetgeen een feestelijk gezicht zal zijn in de Nieuwe Haven. Doordat de fir ma Aleman uit Schiedam gratis lam- pensnoer beschikbaar heeft gesteld, zal in de avonduren de Jan van Gel der er verlicht bij liggen. Met de illuminatie zal direct een aanvang worden gemaakt, zodra het schip aan zijn trossen ligt. Het Schie- damse zeekadetkorps zal ook nog pro beren het schip een extra verflaag te geven, maar er is niet veel tijd meer over. Verder heeft de NV Hema één van haar etalages vrijwillig afgestaan Dit zijn de eerste tekenen die wij zen op een dringende behandeling. Roest... ,,De Zegelactic die in Schiedam zal worden gevoerd in samenwerking tus sen burgerij en winkeliers moet wor den beschouwd als het begin van een totale actie, welke ook op andere ter reinen zal gaan plaatsvinden", zo deelde de heer C. van der Haagen, commissaris van politie en initiatief nemer tot de actie ons mee. Zoals reeds gemeld, is een stichting ge vormd die zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen, teneinde de leef baarheid van Schiedam te vergroten mede door het in vervulling doen gaan van wensen die er leven. Hierbij wordt in het bijzonder gedacht aan de bouw van een gemeenschapshuis, een zalencentrum, stadsverfraaiing en meer zaken waartoe de gemeente door gebrek aan financiën niet in staat is, of die zij althans niet alleen kan uitvoeren. In dit verband kan worden gewe zen op de actie van Schiedam-Zuid, waar de bewoners geld bijeenbren gen tot stichting van een zwembad en welk bedrag het gemeentebestuur een „steun in de rug" kan geven. Be halve de genoemde zegelactie wor den nog diverse andere mogelijkhe den overwogen om geld bijeen te za melen. Naar de heer Van der Haagen mededeelde, zijn er hoopgevende re acties ontvangen op de eerste publi caties omtrent de actie. Zo hebben buiten de winkeliersvergadering om, plm. 30 winkeliers te kennen gege ven aan de zegelactie te willen mee werken. Uiteraard is het stichtingsbestuur met deze positieve reactie zeer inge nomen, hoewel men ook kan begrij pen, dat sommige personen nog wat aarzelend tegenover het geheel staan. ,.Het belangrijkste is, dat men er over wil praten ,maar ook iets wil gaan doen", aldus de heer Van der Haagen. „Er is iets los gemaakt in onze stad en hèt is te begrijpen, dat het geheel niet ineens van de grond komt". Belangrijk vond de heer Van der Haagen het, indien bepaalde orga nisaties, zoals van huisvrouwen, ver enigingen op cultureel gebied enz. in dezen een mening laten horen en be- PAASZANG IN GROTE KERK De plaatselijke oecumenische raad van kerken organiseert op de eerste Paasdag, zondag 14 april, een Paas- zangsamenkomst in de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat te Schie dam. Aanvang 19 uur. ledereen is welkom. De pastoor van de Oud-Ka tholieke kerk. ,drs. Fr. Smit. zal de meditatie verzorgen. De begeleiding van de samenzang en de muziekale omlijsting zal wor den verzorgd door de organist van de Grote Kerk. de heer Jac. P. Bek kers en de christelijke muziekvere niging Harpe Davids onder leiding van de heer A. L. Glotzbach. Als U in één klap een gezellige bed bank combinatie wilt hebben voor logeer- of kinderkamer, dan verwachten wij U op onze Beddenafdeling. Want daar verkopen wij com- piete combinaties, bestaande uit een Mahonie-kleurige bank met anti-hernia geperforeerde hard board plaat en uitschroef- bare poten en een polymatras in leuke kleur tijk, alles bijelkaar voor nog géén zestig gulden. nk eomblnatl 80x190 cm Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze complete bedbank com binaties. de matras 80x180x8£ cm, de bank in fraaie mahonie- kleur, geheel kompleet, voor In verband met Goede Vrij dag géén koopavond. Gtin tsl. of schrift, best. reid zijn aan het gestelde doel mee te werken. Door de zegelactie zal het mogelijk zijn een niet onaanzien lijk bedrag binnen de gemeente te houden, waarmee we dan iets kunnen beginnen. De gemeente, gebonden als zij is aan allerlei financiële pro blemen, kan niet aan alle wensen tegemoet komen en het is goed in dien de burgerij zelf daar iets aan gaat doen. Zeekadetten zeilen in een sloep van Entre Nous deed zijn best op Jeugd99 In het raam van de toneelwedstrij den van de Schiedamse Gemeenschap heeft de toneelvereniging Entre Nous een opvoering gegeven van het blij spel van Claude André Puget: „Jeugd". Erg gelukkig was de vere niging met dit stuk niet. Het is pre tentieloos en al te simpel. De mede werkenden hebben er van gemaakt wat er van te maken viel en daar voor iS alle waardering op te bren gen. Volkszang op Grote Markt ELECTRONISCHE -_-i kleine expositie over het werk van het zeekadetkorps te zien zal zijn. Direct na Pasen zal men daar diverse dingen kunnen zien zoals scheepsmodellen, navigatie-hulpmid- delen. touwwerk, sterrenkaarten enz. De demonstraties op het „Broersvest- plein" zullen nog met twee tenten worden uitgebreid: Eerder was al ge schreven over 3 tenten, dit zullen er dus 5 worden. Tent 4 zgn „Kombuistent" laat zien hoe in kampen gekookt wordt en'hoe geweldig kamperen eigenlijk is. Tent 5 zal een zendinstallatie bevatten. Be kwame mensen zullen met de zeeka detten „verbindingen" maken met di verse plaatsen in Holland en het is niet uitgesloten ook kontakt te krijgen met het buitenland. Collegae uit Duitsland en Engeland hebben toegezegd te zullen uitzenden. Vaste luisterposten zullen bekleed wor den in Rotterdam. Den Haag, IJmuii- den, Arnhem en Maassluis. Het Korps Arnhem neemt de visuele seinen voor zijn rekening, dus armseinen en sei nen met de lamp. Volop bedrijvigheid op de Broersvest dus op Koninginne dag 30 april. De demonstraties zullen worden ge houden vanaf 10.00 uur tot plm. lf.30 uur. Inlichtingen kunnen verkregen worden bij de commandant de heer S. A. Sprong, tel. 155528. vanaf 325.- contant plus per dag ook leert spelen met Joh. de Heer's unieke systeem keuze uit meer dan 100 instru menten CONN - HAMMOND PHILIPS - RI-HA - SOLINA VISCOUNT e.a. demonstraties u kunt elke vrijdagavond tus sen 8-10 uur geheel vrijblijvend de orgels horen, zien en zelf bespelen. De buurtvereniging Het Singelkwar tier heeft voor de komende Koningin nedag op het programma o.a. straat- tekenen geplaatst, vanwege het grote succes vorig jaar. 's Middags zijn er diverse kinderspelen, o.a. is er een wedstrijd met versierde fietsen. nu... beduidend goedkoper Nu kunt U wielslerringen kopen voor Uw automobiel, die hier door met ruk in de luxe sfeer terecht komt. Sets van 4 stuks wielslerringen, uitgevoerd in roestvrij chroom lichtmetaal. Wielsierringen, ook voor Uw auto, (wij hebben voor meer dan 30 merken sierringen in voorraad) die Uw wagen In eens een heel ander gezicht géven, verkopen wij per set van 4 stuks voor nog géén zes gulden. Kadetten van de kweekschool van het Leger des Heils te Amstelveen en het groot muziekkorps van het Leger zullen op de morgen van eerste Paas dag een volkszang leiden op de Grote Markt in Schiedam. Deze samenkomst voor alle gezindten begint om half ne gen. Agenda Schiedam n april Chr. Soc, Belangen: 20 u. Wilton- koor, repetitie. Chr. Soc. Belangen: 20 u. Rhetorica, spreken in het openbaar. Chr Soc. Belangen: 20 u. Adventskerk, cursus.' Chr. Soc. Belangen: 20 u. CBC, bestuursver gadering. Irene: 20 u. TBC, ledenvergade ring. 12 april: Chr. Soc. Belangen: 20 u. Chr. Gerei, kerkdienst, Irene 20 u. NHGE, kerk dienst. Sursum Corda, 20 u. NCGOV, be stuursvergadering. 13 april: Arcade: 20 u. Green's R B So ciety, dansen. Chr. Soc. Belangen: 10 u. Ad ventskerk. Kerkdienst. R.K. kerk Dr. Schaepmansingel20 u. K. C. Succes, Paas- Bingo-Avond, o.a. dansen. Weeklilm Passage Theater: t.m. woensdag „De Twaalf Veroordeelden" 14 jaar. Dag. 2 Tentoonstellingen: stedelijk Museum: tot 15 april: Lancelot Samson, van Apol en Henri de Haas. 7 tot 22 april: Structuurplan Schiedam, „Een pro gram voor de toekomst". Galerie Punt 4: 5 tot eind april: Ria van Elk, wandkleden. Galerie De Graaft: tot 25 april Charles en Maarten Kemper, Jan Goedhart, Ad Kik kert en Ed. van Zanden. Vrijdag en zaterdag om 9 uur begint de verkoop van deze sets van 4 sierringen ook voor Uw wagen, per set In verband met Goede Vrij dag géén koopavond. Gtin tel, of sc

De Havenloods | 1968 | | pagina 6