SM Antje de Lange (88 jaar) hoopt het eeuwfeest nog te beleven Derde generatie zit nu op de boerderij ii Een uit de khuten gewassen badkamer Ouwe true van Dalen DE HAVENLOODS DONDERDAG 18 APRIL 1968 De toren van Geerestein WOUDENBERG Een lief dorp in de Gelderse vallei. Het ligt aan de vroegere grote teeg van Arnhem naar Utrecht en ook nu nog komt er vrij veel verkeer door het dorp. Maar de bewoners hebben zich nooit veel aangetrokken van al dat langskomende verkeer. Zeker, rond het belang rijke kruispunt midden in het dorp zijn verschÜlende zaken te vinden die zich richten op de langskomers. Een benzinestation, een restaurant e.d. Maar het eigenlijke dorp is heel rustig ge bleven. i i De rust van het dorp is ontdekt door de „grote stad". Zoals met veel dorpjes het geval is, zijn hier forensen gekomen. Nog bescheiden in aantal, maar dat zal toch wel gaan groeienHelemaal in stijl kent Woudenberg ook een „heer" van het dorp. Het Huis- Geerestein behoorde oor- spronkelijk tot de verdedigingslinie van de Bisschop tan 't Sticht. De verdedigingslinie bestond uit een groep kastelen, waarvan Geerestein er een was. Een beschermingsmaatregel tegen de agressieve Hertog van Gelre. Opmerkelijker nog dan het Huis zelf is echter de toren bij de boerderij Klein Geerestein, op een steenworp afstand van het kasteel. Vroeger en ook nu nog stond de Gelderse vallei er om bekend dat er gemakkelijk wateroverlast optrad. Vandaar de toren? Was het een vluchttoren voor het water? Wij zijn gaan praten en toen bleek dat het meer een toren was waar men van water genieten kon, dan een toren die tegen water beschermt. Oorspronkelijk is de toren ge bouwd als.badkamer. PLAATSEN VRIJ IN VAKANTIEKAMP Er zijn nog wat plaatsen vrij in de vakantie jeugdkampen van de Rot- terdamsche Bond voor de Lich. Op voeding. De R.B.L.O. organiseert voor de 44e maal in de bossen van Rijen (N.B.) een meisjeskamp van 1 juli t.m. 13 juli en een jongenskamp van 15 juli tm. 27 juli. Deze dertiendaag- se kampen zijn toegankelijk voor kin deren van 9 t.m- 14 jaar. De kosten bedragen 75 gulden per kind, voor het volgende kind uit het zelfde gezin 65 gulden, voor de vol gende kinderen 55 gulden. Hierbij is les inbegrepen, ook de reiskosten en het ongelimiteerd gebruik van het natuurbad „Surea", in de nabijheid van het kamp gelegen. Het kamp geld kan na inschrijving ad. 3 gulden, hetgeen van de kampeerprijs wordt afgetrokken, in kleine porties (min. 2 gulden) bijeen worden gespaard. Kerkbezoek is mogelijk. Folders betreffende deze kampen, vermeldende inschrijf- en spaaradres- sen, worden op aanvraag gaarne toe gezonden door het bondsbureau van de R B.L.O., 's-Gravendijkwal 89b, Rotterdam, tel. 251932 (b.g-g. 247783)- Bezoekuren woensdag en vrijdag van 14-18 uur. Denk nu niet: ..."Dat kan nooit wat zijn... een hele herenpara- pluie voor nog géén vier gulden..." neen, kom kijken en U koopt er vast een! Prachtige stevige herenpara- pluies met 100% Nylon be spanning en zeer solide binnen werk, met aparte dop om de baleinen bij elkaar te houden. Een prima parapluie, die tegen een stootje kan. koopt U voor nog géén vier gulden. Bejaardensocleteit „Mathenesserkerk", Van Citterstraat 55. Deltshaven, Iedere donder dag van 2-4 uur bejaardensocleteit. Iedereen ls van harte welkom. Deez' toren is gebouwd ter eer van God, mijn Koning en mijn Heer en wacht eerbiedig met zijn stichter de komst van 's werelds groten Richter. Anno 1849 „Dat zijn regels van mijn betovergrootvader Hendrik Daniel Hooft. Die heeft de toren laten bouwen en de gedenkplaat laten aanbrengen zegt Hendrik Gustaaf Adolf Hooft van Woudenberg. Hij is degeen die op het ogenblik de toren en de aangebouwde boerderij bewoont. Zijn familie stamt rechtstreeks af van de overbekende P. C. Hooft van de Muider Kunstkring. Mijn betovergrootvader Hendrik Daniël kocht in 1834 de hele bezitting Geerestein van de graven van Rech- teren. Die woonden en leefden voor namelijk in de Achterhoek en deden niet veel aan en met Geerestein. Het kasteel Geerestein is al veel ouder. De vroegste aanduiding komt voor in een acte van belening uit 1418. Daar in worden het kasteel en de nabij ge legen boerderij genoemd. Het kasteel maakte deel uit van de verdedigings gordel van de Stichtse bisschop te gen de opdringerige Hertog van Gel- re. Nadien is het Huis enkele keren verbouwd, in de stijl van de tijd. Jam mer, want het zijn niet altijd ver beteringen geweest. Op het ogenblik kun je alleen in de keldergewelven nog zien dat het een echt „fort" is BeHendrik Daniël Hooft heeft op de plaats van de oude boerderij in 1838 een nieuwe laten zetten. Die boerde rij is opgezet als een eigen bedrijf. Daarom is er betrekkelijk weinig woonruimte in het huis-gedeelte, want de familie woonde zelf op het grote huls. Reportage: Wim de Lange Foto: Cock Tholens „Mijn betovergrootvader schijnt wel een man met heel eigen ideeën geweest te zijn. Behalve dat hij het boerenbedrijf zelf wilde runnen heeft hij ook de bovenzaal van de boerde rij als kerkruimte laten inrichten. De dominee maakte het de heer niet naar de zin en dat was voor hem aanlei ding genoeg zich „af te scheiden' Hendrik Daniël was van mening dat hij het dan zelf wel beter kon Dus werd elke zondagmorgen de klok ge luid en dan trokken de familie Hooft, het personeel en de pachters naar de kapel waar een dienst gehouden werd. Toen later een dominee op het dorp kwam die wel in de smaak viel, gin gen allen weer naar de kerk in t Badkamer Wanneer is precies de toren ge bouwd? „Hendrik Daniël Hooft was nogal gecharmeerd van Engeland. Hij reis de verschillende keren door dat land en op een reis tussen 1838 en 1848 heeft hij daar een torentje gezien dat zeer bij hem in de smaak viel. Hij zag er wel iets in voor Geere stein. Nu was hij al lang van plan eens een badhuis bij de boerderij te bouwen en die twee gedachten heeft hij gecombineerd in de bouw van de toren. Je zou dus kunnen zeggen dat de toren een erg uit de kluiten ge wassen badkamer is". De boerderij in 1838. de toren in 1848 De boerderij gebouwd in neo- -romaanse stijl, de toren in de neo gotische. Dat was tenminste de be doeling Het is niet helemaal uit de verf gekomen. In de boerderij zitten romaanse ramen, maar de boven rand van de bovenzaal is opgeluis terd met prachtige, zuiver gotische boogjes. In de boogjes een serie wa penschilden. De toren daarentegen heeft gotische ramen, maar romaan se deuren. Om de mengeling van stij len compleet te maken, heeft men aan de dakrand van de schuur een ongi- neel Stichtse kartelrand gemaakt en de bovenramen van de schuur een ty pisch Zwitsers chalet-idee. Mijn betovergrootvader was be slist een heel eigenzinnig man. Om nog een voorbeeld te noemen: zijn naaste buren waren de De Beauforts op het landgoed „Aan de Boom (Zo genoemd naar een karakteristieke reus aan de rand van het landgoed, red.) Nu wilde het geval dat de fa milie De Beaufort na de lunch ging rusten, om dan omstreeks vier uur in de middag de deuren te openen voor de bezoekers. Op Geerestein ont ving men echter direct na de lunch, om pas midden op de middag te rus ten. Zo hebben de families jarenlang langs elkaar geleefd. Ze zeiden van elkaar: „Als ze ons willen bezoeken, dan veranderen ze hun tijden maar". In later jaren is dat wel weer recht getrokken." Virtuoos De bouw van zowel de boerderij als de toren staan op naam van metse laar Van Lunteren uit Woudenberg. De boerderij staat in vakkringen be kend om het prachtige voeg-werk. Ook nu nog springt de uitzonderlijk fraaie afwerking direct in het oog. De schouw in de bovenzaal van de boer derij is gemaakt van stuc-marmer. Een virtuoos werkje. In de nog nat- te stuc wordt met oostindische inlet de marmer-adering aangebracht. Dat moet razendsnel gebeuren, want het kan alleen als de stuc nat is. Als de boel is opgedroogd, is er niets meer aan te veranderen. Het moet dus snel en meteen goed gebeuren. H G A. Hooft: „We hebben nog iets'geks beleefd toen we de toren en de zaal weer in gebruik gingen nemen. Tegenwoordig stel je wat ho gere eisen aan de warmte in een ver trek dan vroeger. De -mooie schouw in de zaal wilden we voor geen prijs veranderen of beschadigen. Dus moest er een kachel komen op een andere plaats. Daarvoor is uiteraard een schoorsteen nodig en nu was het pro bleem waar die zou moeten komen. Een extra handicap was dat van ae oorspronkelijke bouwplannen niets op papier stond. De nakomelingen van metselaar Van Lunteren zijn echter nog steeds in hetzelfde vak werkzaam. Het spreekt dus dat de bouw van de to ren en de boerderij nogal eens ln fa miliekring onderwerp van gesprek is geweest. De oude Kees van Lunteren hebben we er toen bijgehaald en die kon zeggen: „Steek de pijp daar maar in de muur, want daarachter zit voor zover ik weet een loze ruimte". We hebben het gewaagd en het bleek nog precies te kloppen ook." In Nederland kampen we met wo ningnood. Een manier om sneller te bouwen is onder meer het zgn. „Pre- fab"-huis. Onderdelen van de huizen wordèn in een fabriekshal gegoten - van beton en op de bouwplaats in snel tempo gemonteerd. Het wordt ons als een nieuwtje verkocht, maar laat u niets wijsmaken. De toren van Geerestein is al op dezelfde wijze gebouwd. Althans grote delen ervan. In de werkplaats werden de cemen ten stukken in mallen gegoten en op de toren geplaatst. Men krijgt de neiging er achter te zetten „met slechts één schroevedraaier". maar zo simpel was het nu ook weer met. H. G. A. Hooft: „En dan is onze klok iets bijzonders. Het is een zeer oud uurwerk, afkomstig uit Berlijn. Tweemaal per jaar komt volgens con tract een klokkenmaker uit Brabant over om het onderhoud te verzorgen. De bel is in vakkringen ook heel be kend vanwege de mooie klank. U treft het overigens niet, want hoewel gisteren net de klokkenmaker is ge weest staat de klok nu toch weer stil. De klok loopt ook altijd vijf minu ten voor. Dat is geen hebbelijkheid van het uurwerk maar een bewuste verschuiving. Het wordt speciaal ge daan voor de boeren op het land. Als de klok half één slaat, trekken ze de jas aan en gaan naar huis. Op het moment dat ze thuis komen is het net tijd voor de radionieuwsuitzending ten behoeve van land- en tuinbouw... Geerestein en de boer 1. n i heren parapluie 100°/. nylon Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze zeer solide herenpara- pluies met imitatie lederen knop, inclusief foudraal, in zwart, Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén tel, of schrift. bat. In „De Smidse", Straatweg 81 wordt op 24 april een bijeenkomst ge houden voor bejaarden. Aanvang 10 uur. De Rijksvoorlichtingsdienst pre senteert een filmprogramma over „Ons Koninklijk Huis". Na de oorlog is de familie Hooft begonnen met het weer bewoonbaar maken van toren en boerderij. Tot op dat ogenblik 1946 was de si tuatie van de toren niet veranderd. Er was geen water, geen elektriciteit, het bouwwerk stond er nog net zoals bij de bouw. Nu is het voorzien van een keuken, een douche, verlichting en een kachel Jonkheer Hendrik Gus taaf Adolf Hooft van Woudenberg, ad vocaat in Amsterdam, vertoeft er graag in de weekends met zijn vrouw. De naam Geerestein is een geschiedenis apart. Gerend betekent zoals elke modebewuste vrouw zal weten uit elkaar lopend, niet evenwijdig. Nu is bij nameting geble ken dat in Geerestein geen enkele rechte hoek te vinden i is. Althans niet in de grondvlakken. De vertrekken lopen ten opzichte van elkaar allemaal een beetje uit de pas. De gracht achter het huis staat niet loodrecht op de as van i het huis. De bijgebouwen staan niet recht op de as van het huis en ook niet precies evenwijdig aan elkaar. Om het geheel kompleet te maken loopt de weg voor heihuis ook.al niet evenwijdig aan de as van het huis. Kortom, G.e"estei" geert aan alle kanten. Het wapen van Geerestein is dan ook heel toepasselijk opgebouwd uit zwarte en gele geren- VPfe, 1 tm mten schoenen (Oude) Binnenweg 57a, Rotterdam Hoogstraat 71 Schiedam Groot houden „Oh, en daar schiet me nog een mooie anecdote te binnen over mijn betovergrootvader. Tegenover de to ren van Geerestein. aan de andere kant van de weg heeft vroeger ook nog een kasteeltje gestaan. Er wa ren verhalen in omloop dat onder het kasteel een schat in de grond zou zitten. Hendrik Daniël Hooft heeft het kasteel toen laten slopen, maar al wat uit de grond kwam. geen schat. Om zich groot te houden heeft hij toen maar gezegd dat het kasteel te gen de grond moest omdat het zo bouwvallig was..." „Juffrouw Antje? Da's een slimme." Zo staat ze in Woudenberg vrij algemeen bekend. Antje de Lange, 88 jaren oud, sinds kort weer terug op de boerderij Klein Geerestein waar ze geboren werd. Haar vader, Jan de Lange, was de eerste pachter op de boerderij. Antje weet er nog heel wat van te vertellen. Vader was niet alleen de pachter van de boerderij, hij speelde ook een beetje voor opzichter over de daggelders van de freules Hooft die in het bos werkten. Drie freules en een jonker zaten er toen op 't Huis. Freule Suze, freule Mina en freule Santje. En dan jonker Gerrit. Dat was een wilde in zijn jonge jaren. Vader is maar 49 jaar geworden, t Hart Moeder, de vier meisjes en broer Piet dreven toen de boerderij. Dat was een hele toer. Toen Piet groot genoeg was heeft hij de boerderij genomen en toen ben ik met m'n zusters Gijsje, Jannetje en Cornelia naar een huis in het dorp gegaan. Gijsje is toen al gauw overleden, mn twee andere zussen zijn getrouwd, maar ik heb al die jaren in het dorp gewoond. Ik heb altijd iemand in huis gehad om voor te zorgen. Tot ik kort geleden ziek werd. Toen is de familie ge komen en heeft me naar de boerderij gebracht. Ik kon niet meer voor mezelf zorgen. En nou zit ik weer hier." Maar u hebt dus wel een hele tijd op de boerderij gewerkt? Nou en of! Op mijn twaalfde jaar kwam ik van school af en toen was het meteen raak. Tot m'n dertigste heb ik meegewerkt op het bedrijf. Elke dag melken. En toen kon je nog met twee emmers aan een juk lopen hoor! De melkplaats was aan de overkant van de weg. Dat was nog een heel eindje lopen. Toen ik dertig was en we naar het dorp gingen was ik het melken ook dik zat ook, dat wil ik je wel vertellen. We hadden toen ook de afspraak met het Huis dat elke morgen om zeven uur de verse melk aan de keukendeur moest staan. En elke maand moest er 40 pond boter naar het Huis. Als de familie in de herfst naar Amsterdam vertrok voor het winterseizoen, namen ze ook nog eens 5 potten met 40 pond boter mee. Ik weet ook nog goed een keer dat ik zat te melken en dat er een klepper jacht werd gehouden. En een geschiet en geknal in het bos! Plotseling kwam de jonker uit het bos rennen, vlak langs me heen. „En meiske", zegt 'ie, „kun je er nogal zo wat uitkrijgen?" Ik zeg: „Dat gaat zat meneer, meer in ieder geval als u uit het bos!" Diezelfde middag loop ik van het melken naar huis langs een bospaadje en daar zie ik me toch een knaap van een haas liggen! Ik denk: „Nou even slim zijn Antje. Niet direct meenemen, want ze gaan meestal nog wat zoeken naar aangeschoten dieren". Dus ik pak dat beest op en verstop het zo'n beetje onder wat bladeren. Niet helemaal, want dan zou het teveel opvallen als ze het toch vonden, 's Avonds ging ik kijken en ja hoor, de haas lag er nog. Hij smaakte best. Ik heb ook nog eens een lammetje voor mezelf gehad. Of voor mezelfsamen met m'n zusjes. Nou, dat beestje is compleet doodgetroeteld. Eerlijk waar hoor! Het moederbeest was dood, dus we moesten het voeren. Melk kreeg het niet, want dat was te duur. Wei kon 't krijgen, uit zo'n trekpotje weet je wel? Dus m'n zusjes en ik am de beurt met dat beest op schoot en telkens een trekpotje wei er in. 't Arme beest is er na korte tijd aan kapot gegaan." Op het ogenblik zit Nico de Lange op de boerderij. Dat is de derde generatie De Lange op dezelfde pacht. Op zichzelf is dat geen grote bijzonderheid. Maar toch is het gebruikelijk in bepaalde streken en zo ook in de Geldersche Vallei om een feest aan te richten wanneer een familie honderd jaar op eenzelfde pachtboerderij zit. Hoever zijn de De Lange's nog van dat jubileum af? Antje de Lange: „Es,even kijken hoor. 't Is al zo lang geledenIk ben 88. Mijn broer Janus was twaalf jaar ouder dan ik en die was ongeveer twee jaar oud toen vader op de boerderij kwam. Die zou dus nu honderd geweest zijntwee derafdat moet dan ongeveer 98 jaar zijn. Dus we zitten er vlak tegenaan. Ja, over twee jaar. Ik hoop het nog wel mee te maken

De Havenloods | 1968 | | pagina 11