Havenvakopleidingen richten zich naar containerisatie geef Brandersbuurt HOTEL-RIJNMOND JlPt 111 31 Bouw winkelcentrum in wijk Groenoord Werk van Lee Bontecou soms angstaanjagend I „DE LENS" Zestig woningen voor bejaarden in Schiedam DE HAVENLOODS DONDERDAG 18 APRIL 1963 S'dam 15 nu... beduidend goedkoper Met voldoening constateerde staats secretaris M. J. Keyzer tijdens een conferentie, die donderdag 28 maart te Arnhem gewijd was aan het onder werp „Geïntegreerd goederenvervoer: gevolgen voor de verlader", dat men in Amsterdam en Rotterdam paraat is geweest door in snel tempo tot de aanleg van containerterminals over te gaan. „Het containervervoer brengt grote veranderingen met zich voor bijvoorbeeld de expediteurs en de stuwadoors" zo zegt hij. „En voorts mogen de consequenties van de con- tainerisering voor de werkgelegenheid niet worden onderschat." De staatssecretaris waarschuwde er echter voor een al te groot pessimis me te huldigen. De ervaring leerde hem dat grote technologische ontwik kelingen óók in belangrijke mate werkscheppend werken. Die arbeid is dan evenwel vaak van andere aard, waardoor herscholing noodzakelijk wordt. De Stichting Vakopleidingen Haven bedrijf te Rotterdam, die onder meer de havenvakscholen „Waalha ven" en „Jan Backx" bezit, heeft daartoe reeds maatregelen genomen. Zo is er sinds kort een cursus die vol wassenen deskundig gebruik bijbrengt van radiocommunicatiemiddelen als portofoon en mobilofoon, apparatuur die steeds meer bij laden en lossen van zeeschepen wordt toegepast. En zo heeft de stichting onlangs ook een cursus ingesteld welke het beladen en transporteren van containers leert. Voor deze cursus, die ook open staat voor personeel van niet-haven- bedrijven bij doelmatig gebruik dient de laadkist immers zijn reis reeds in de produktiecentra te begin nen is de outillage van het oplei dingsschip „Jan Backx" uitgebreid met twee containers die aan de Park haven staan opgesteld. Het zal echter niet slechts op her scholing van de huidige havenwerker aankomen, wiens gemiddelde leeftijd relatief hoog ligt. De haven heeft in de nabije toekomst behoefte aan jon ge krachten, bij wier vorming reeds met hun toekomstige functie in een zeer technisch, bijna „industrieel" be roep rekening gehouden is. Reconstructie van de Brandersbuurt is peen haalbare kaart. Dit is kort en goed de conclusie van het colle ge van B. en W. van Schiedam. ,,De daadwerkelijke belangstelling van de bevolking is vrijwel nihil en er kan geen medewerking worden verwacht, ook niet in financieel op zicht", zo ondervond de Stichting. ,,De zelfwerkzaamheid van de jeugd die in de oorspronkelijke gedachten- gana omtrent de reconstructie van de Brandersbuurt centraal stond, speelt hoegenaamd geen rol meer en is technisch ook niet te verwe zenlijken". zo luidt een ander deel van de conclusie. Dit alles zal voor geïnteresseerden in deze affaire geen openbaring bete kenen. Zonder onszelf de profeten mantel te willen omhangen zij er aan herinnerd, dat toen zo hier en daar nog enthousiaste vertogen wer den gehouden, nachtwaken en ru moerige „teach-ins" georganiseerd, we reeds aan de praktische uitvoer baarheid van de grootse plannen met betrekkina tot reconstructie van de Brandersbuurt twijfelden. Het stond alles niet alleen op te losse schroeven, ook in financieel opzicht moest het een onmogelijke zaak worden genoemd, met alle waardering voor het enthousiasme dat met name door een groepje jon geren werd opgebracht. Hoewel ook het gemeentebestuur van meet af aan argwanend en sceptisch tegenover het Brandersbuurtspek- takel stond, heeft het niettemin het volle pond willen toekennen en kan sen en tijd gegeven. Nu dan de Brandersbuurt-milj oenennota de raad wordt gepresenteerd, heeft het college een zakelijk en nuchter ant woord moeten geven op het ge droomde kunstzinnige en recrea tieve stukje Oud-Schiedam. „Het zal uiterst moeilijk gaan om de vervallen panden te restaureren, herbouw zal meestal nodig zijn", stelt het college van B. en W. aan de hand van de rapporten. Kosten vier miljoen gulden. In de toelichting op het afwijzend ad vies van B en W om in te gaan op het verzoek van het Stichtingsbe stuur. de nodige kapitalen voor de besproken reconstructie te verle nen, wordt geconstateerd, dat als gevolg van het vastgestelde Schie- nokoplan. restauratie van niet aan de gemeente toebehorende panden zonder onteigening vrijwel onmoge lijk moet worden geacht. Het colle ge van B. en W. ziet daar kenne lijk geen brood in ook om redenen, zoals men die breedvoerig elders in dit blad kan lezen. Ter toelichtina van zijn standpunt geeft het colleae nog wat cijfers omtrent jaarlijkse lasten die de ge meente zich getroost voor recreatie sport en culturele voorzieningen. Voor bad Groenoord 1 58.000, re creatie Brielse Maas f 58.000, sport f 415.000, onderhoud wandelplaatsen en plantsoenen ruim 1 miljoen. Dan nog f 380.000 voor museum, f 400.000 voor bibliotheken, voor jeugdvereni gingen f 135.000. Het Brandersbuurt- plan zou een jaarlijkse last van bij na f 300.000 vergen. Daar zou men heel iets anders voor kunnen doen Schiedam-Zuid b.v. aan een zwem bad helpen of een behoorlijk zalen complex houwen. e°n wielerbaan of-en landijsbaan aanleggen. Maar boven alles staat, dat het dui delijk ontbreekt aan de mogelijk heid om zelfs met veel aeld de Brandersbuurtdroom te verwerke lijken. mede omdat het voortbe staan van dit stukje „zwart Naze- reth" kennelijk niet meer onder de burgerij, oud noch jong leeft. Men kan dit betreuren of niet. de feiten liegen er niet om. LEO 't HART Al meer dan een tiental jaren kan men in de haven niet meer spreken van „sjouwers". De havenarbeiders werden steeds meer gespecialiseerd tot stuwer-dek, ploegleider, contro leur, vorktruckrijder en kraanmachi nist. Door de ingrijpende technische ontwikkelingen zal echter een despe cialisatie plaats hebben. Op de mo derne terminal zullen de op- en over slagwerkzaamheden verricht worden door een „operator", een procesbe heerder. In een containerhaven zullen niet voortdurend zoveel schepen in behan deling zijn, dat functionarissen als kraandrijvers en andere bedienaars van mechanische apparatuur in hun eigen functie een volledige bezetting van hun arbeidstijd zullen vinden. Bo vendien moet een groot deel van het voorbereidend werk voor de overslag van laadkisten gebeuren wanneer het schip nog op zee is. Bij een container schip is het immers van belang de vaartijd zo groot en de ligtijd zo klein mogelijk te houden. Het is vooralsnog volgens deskundigen onjuist voor dit voorbereidende werk alleen daarin ge specialiseerd personeel te gebruiken. Daardoor zal op dergelijke termi nals een all-round havenwerker nood zakelijk zijn, die het gehele op- en overslagproces beheerst. Er zal evenwel ondanks de steeds groeiende mechanisatie behoefte blij ven aan improvisatie en aan creati viteit. De directeur van de Amster damse Scheepvaartvereniging, de hr- E. J. van Dijk, heeft vorige maand tijdens de Beneluxhavenstudiedagen te Antwerpen gezegd, dat men er in de haven goed aan zal doen zich te concentreren op „verandering" en dat men daarom bij de vorming van nieu we havenwerkers het accent moet leg gen op het aanpassingsvermogen. De mentale vorming zal naast de zuiver-technische scholing op de ha venvakscholen nog meer aandacht krijgen dan voorheen. Straks zullen deze jongen het kader zijn van de havenbedrijven in n' Administratief Dc L.E.A.O. is met de komst van de Mammoetscholen een nieuw soort beroepsonderwijs, dat aansluit op de lagere scholen en de brugklas en dat voorbereidt voor administratieve func ties in het bedrijfsleven en bij open bare instellingen. Uiteraard zal dit onderwijs op de havenvakscholen ge richt zijn op het havenbedrijf in al zijn schakeringen. Bovendien zullen binnekort bespre kingen met wegvervoerskringen ge voerd worden met het doel een spe ciale opleidingsmogelijkheid voor vrachtautochauffeurs op de scholen te scheppen. De bezetting, waarmee Count Basie zondag 21 april a.s. om 3 uur 's mid dags en 8.15 uur 's avonds in „De Doelen" te Rotterdam optreedt, is als volgt: Count Basie (piano-leider)Albert Aarons. George Cohn, Gene Coe, Os car Brashear (trompet), Harlan Floyd. William Hughes, Gro ver Mitchell. Richard Boone (trombo ne) Marshall Royal. Bobby Plater (altsax). Eddie ,Locjaw" Davis, Eric Dixon (tenorsax), Charlie Foulkes (baritonsax), Freddie Green (gi taar). Norman Keenan (bas) en Ha rold Jones (drums). De Engelse orkestleider Harry South vervangt Count Basie tijdens het gedeelte dat het Count Basie or kest George Fame begeleidt. Op het continent worden slechts drie steden bezocht: Hamburg, Frankfurt en Rotterdam! Van deze historischejazz-popconcerten zullen zeer beslist géén televisie-op namen gemaakt worden! vormen. En omdat zij nu reeds geleid moeten worden voor de plaat sen waar ze binnen een aantal jaren dringend nodig zijn, heeft de Stich ting Vakopleidingen Havenbedrijf een grote wervingsactie voor de inschrij ving van nieuwe leerlingen ingezet. Deze week worden in alle brievenbus sen in Rotterdam en randgemeenten folders met informatie geschoven. Bovendien zal in samenwerking met de gelijknamige stichting te Amster dam over de beide televisiestations reclameshots uitgezonden worden- In de huis-aan-huis folder wordt on der meer de aandacht gevestigd dat de „brugklas", die door de dit jaar in werking tredende mammoetwet volgt op het lager onderwijs, reeds jaren op de havenvakscholen be staat: een algemeen leerjaar dat de schakel vormt tussen de lagere school en de eigenlijke havenvakschoolklas- De leerlingen zullen na deze brug klas niet meer uitsluitend in techni sche richting verder worden ge schoold. Er zal ook een afdeling La- organisatie- ^Groenoord. De Stichting Ontwikkelingsbureau Winkelcentra en de Nederlandse Mid denstands Financieringsmaatschap pij voor Bedrijfsobjecten N.V. (afge kort M.B.O.) hebben verzocht om uit gifte van grond voor de bouw van en kele winkels aan de Borodinlaan in Het ligt in de bedoeling de uitgifte te doen plaats vinden op naam van de MBO. Dit is geen beleggingsmaat schappij; zij heeft een bemiddelende en coördinerende functie. Zij zal zo dra zij zeker is van de uitgifte, sa men met het genoemde Ontwikke lingsbureau, in overleg met de plaat selijke middenstandsorganisaties voorlichting over het project geven en zo gegadigden aantrekken. MAASKANT BEHANGSEL De gegadigden zullen de betreffen de winkels na korte of langere tijd, afhankelijk van hun financiële capaci teiten, kunnen kopen. Directe over dracht aan deze kopers zal in ver schillende gevallen mogelijk zijn. De gedachte gaat uit naar de vesti ging van de volgende bedrijven: su permarkt, banketzaak, slagerij, groente- fruitzaak. zuivelhandel, slij terij, drogisterij, textielzaak. Mocht één dezer bedrijven uitvallen dan wordt gedacht aan een apotheek of rijwielhandel, of. aan een wasserij- dry-cleaning-bedrijf. Over uitgifte van het terrein van on geveer 1450 m2 is overeenstemming bereikt. Als erfpachtcanon is overeen gekomen f 9,10 per m2, waarin begre pen een bedrag voor de aanleg van een bij het winkelcentrum passende bestrating en van parkeergelegenheid voor ongeveer 15 auto's in de onmid dellijke nabijheid van het winkelcen trum. In het museum Boymans-Van Beu- ningen wordt van 10 april tot 3 juni een tentoonstelling gehouden van het werk van de Amerikaanse kunstena res Lee Bontecou. De tentoonstelling laat een twaalftal van haar grote muurreliëfs-objecten-zien en een groot aantal tekeningen en litho's. nu... beduidend goedkoper Alle mannen, die een water dichte, vlotte en heerlijk makkelijke schoen willen aan schaffen, moeten bij ons eens een kijkje komen nemen... Want wij verkopen heren schoenen met prima pasvorm, heerlijk soepel, makkelijk in stapmodel, met uitermate sterke en slijtvaste nylonrubberzool, voor een prijs die U voor on mogelijk houdt, voor nog géén dertien gulden. Lee Bontecou werd in 1931 te Pro vidence, Rhode Island, geboren en woont thans in New York. Zij be hoort tot de generatie jonge Ameri kaanse schilders van Rauschenberg, Lichtenstein, Warhol. In haar werk is zij echter zeer onafhankelijk. De gro te „objecten" zijn opgebouwd uit staaldraad; over deze staaldraadcon structies spant zij canvas, linnen of khaki. Opvallend zijn de donkere ho len die in haar werk telkens terugke ren, meestal één in het centrum van het reliëf, enkele daarnaast of vele kleintjes die zich als het ware vanuit dit centrum vermenigvuldigen. Door deze zwarte gaten krijgen de reliëfs iets expressionistisch, men noemt ze dreigend, angstaanjagend. Zelf schrijft zij: „Ik wil iets laten voelen van de angst, de hoop. het lelijke, het schone en van het geheim dat in ons allen leeft". In haar tekeningen gebeurt iets heel merkwaardigs: studies van schaaldieren, insecten, vlinders, hun poten, schilden en gewrichten gaan voor de kijker onmerkbaar over in wat lijkt op machineonderdelen. Lee Bontecou heeft een grote verza meling vlinders en insecten in haar atelier. Tegelijkertijd ziet men op de foto's van dit atelier ook klei ne vliegtuigjes aan draadjes hangen. Die maakt ze ter ontspanning in haar vrije tijd. De directie van het museum Boy mans-Van Beuningen is verheugd over het feit, dat zij het uitzonderlij ke en boeiende werk van deze in Eu ropa nog vrij onbekende kunstenares voor het eerst in Nederland kan to nen. Een bril echt naar wens \g\ 1 koopt u bij c. j. stuij Keuze uit duizend en een mo- dellen v.a. f 15,- Schiedamseweg 64 - Tel. 236055. Peppelweg 131 - Tel. 188465. I; AGENDA SCUKEDA3M land, ledenvergadering. Musis Sacrum 20 uur: strijd. Intermezzo met „De Aula te Ned. films. 14 jaar. Chr. Soc. Belangen 20 O.D.I.. alg. ledenverg. Geref. Jeugdhu Korfbalclub bonnen verzilveren r: S.G.P., vergade- H.B.S.S., ledenver- Gemeentewerken, Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze zeer sterke berenin stapschoenen met 1/2 jaar ga rantie op de zool, In de maten 38 t/m 45 en in de kleuren zwart en het moderne^ ox-blood per paar voor Vrijdagavond tot 9 CUn uI. of schrift, hut. Winkeliers vragen B. en W. rekening te houden met Hoogstraatplan In verband met de verschijning van het structuurplan voor Schie dam heeft de winkeliersvereniging van de Hoogstraat een schrijven ge zonden aan het college van B. en W. waarin gevraagd wordt bij de be handeling van het plan rekening te houden met het door de vereniging reeds ingediende rapport over het inrichten van een speciale winkel straat voor genoemde straat. Ver zocht wordt aan genoemde plannen de hoogste prioriteit te willen ver lenen. In het antwoord hierop delen B. en W. mee, dat omtrent het plan overleg gaande is en dat gewacht wordt op nadere gegevens. Men wil namelijk het Hoogstraatplan gelijk tijdig behandelen met het Structuur plan. Musis Sacrum 2i ur: Martin Green. „den telr- quasth", dansen. De Rank 20 uur: Prema met the Meeters. Sportfondsenbad 19 uur: Diplomazwemmen 1 en 2. 21 APRIL Arcade 20 uur: Instuif met The Starlights. Opstandingskerk 19 uur: N.H. Gemeente, jeugddienst. Weektilm Passage Theater: „Zo gezegd, zo gedaan" met Louis de Funes a.l. dag. 2 en 8.15 uur, zat. 2-7-9.15 uur, beide paasdagen 2-4.15-7-9.15 uur. Tentoonstellingen Sted. Museum 7-21 april: Structuurplan tekeningen, gouaches en schilderijen. 26 april to- 26 mei: Deense kunstnijver heid, Lis Ahlmann, textiel en Gertrud vase- Gali'erie Punt 40 tot eind april: Ria van Elk, wandkleden. Galerie De Graaff: tot 25 april: Charles en Maarten Kemper, Jan Goedhart, Ad Kik kert en wed van Zanden, stadsgezicht. Diversen: 20 t.m. 27 april 1968 Sporthal Margriet INHABE'68, huishoudbeurs beopend van 13- 17 uur en 19-23 uur. zondags gesloten. Apothekersdienst. De dienst begint vrijdagmiddag om zes uur. Dienst Apotheek Nieuwland, Dr. Wi- bautplein 17, tel. 267532. Bij een inbraak in de woning van de familie G.G.A. van C. aan de Schie, is 1200 gestolen. Niet alleen luxe artikelen in deze series... neen, juist die practische dingen, die U steeds weer kunt gebruiken en ook steeds weer nodig heeft... zoals deze grote was- of wasserette zakken. Maar dan uiteraard voor prijzen die U in een speciale aanbieding kunt verwachten. Handige grote waszakken van gebloemd geplastificeerd linnen, vochtdichte waszakken in fleu rige kleuren, koopt U nu voor nog géén drie gulden. voor Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote was- of wasse rette zakken, ideaal voor thuis, Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén tel. of schrift, best. Politie wil radar voor snelheidscontrole B. en W. van Schiedam stellen de raad voor ovër te gaan tot aanschaf- fing van een radarinstallatie ten be hoeve van snelheidscontrole op auto's en bromfietsen. Thans heeft de politie twee zgn. gatsometers in gebruik, doch hier aan kleven diverse bezwaren. De meters kunnen alleen gebruikt worden op rechte stukken weg van minstens 200 meter, het verkeer kan in slechts één richting worden ge controleerd en het is niet mogelijk gelijktijdig auto's en bromfietsen te controleren. Dit zal wel mogelijk zijn met een radarinstallatie die ook eenvoudiger is op te stellen. Men kan zodoende meer overtre ders van de maximumsnelheid aan houden. De kosten van de appara tuur. die in een politie-auto wordt geïnstalleerd, bedragen 9000. De Humanistische Stichting voor Huisvesting van Bejaarden, die ook het verzorgingshuis Thurlede aan de Nieuwe Damlaan te Schiedam bouw de, heeft verdere plannen. Dat deelde de voorzitter van de Schiedamse af deling van Humanitas de heer B. Drukker mee, op een vergadering waar besloten werd tot een fusie tus sen de afdelingen Schiedam en Vlaar- dingen-Maassluis. De heer Drukker zei, dat geconsta teerd was, dat er nog een grote be hoefte aan verzorgingshuizen voor be jaarden is. Maar daarnaast wil de stichting ook zorgen voor woningen ten behoeve van de bejaarden, die zelfstandig kunnen blijven wonen. Het verheugde hem te kunnen meedelen, dat inmiddels grond is toegewezen voor de bouw van een zestigtal wonin gen in de buurt van de Wilhélmina- flat en de Emmaflat. Vermoedelijk zal de bouw omstreeks maart 1969 kunnen starten. De kosten worden geschat op 2.1 miljoen gulden. Dit complex bejaardenwoningen zal zeer waarschijnlijk gekoppeld kunnen worden aan de bouw van een diens tencentrum. In de Stichting Bejaar- Jongeren praten over Politiek van hun toekomst Vier jonge mensen, allen actief in de politieke partij van hun keuze, gaan donderdagavond 25 april spre ken en discussiëren over het onder werp: „De politiek van hun toe komst". Deze avond wordt gehouden in de bovenzaal van restaurant „De Amstelbron". Broersvest 13 te Schie dam. en begint 's avonds om acht uur. De sprekers, die ieder tijdens een inleiding van circa zeven minu ten zullen vertellen hoe volgens hen de politiek van de toekomst eruit moet zien, zijn: J. N. Henning, PSP-er, bestuurslid van de afdeling Schiedam: Kees van Rijswijk. PvdA en redacteur van het blad „Links", A. Verhey, D'66, P. Rijsmus, Partij Radicalen: lid van het afdelingsbe stuur betreffende het gebied Rijn mond voor deze partij. Na de vier inleidingen zal er over het gesprokene gediscussieerd wor den. zowel tussen de sprekers onder- 1 ng als met het aanwezige publiek. Discussie-leider is de heer P. van Vuure uit Rotterdam. De avond is georganiseerd op initiatief van de PSP-afdeling Schiedam. „Inhabé '68" opent zaterdag haar poorten Van 20-27 april wordt in de Mar griethal weer de Schiedamse Consu mentenbeurs Inhabé gehouden onder auspiciën van de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad. De opening zal za terdag 20 april om twaalf uur worden verricht door burgemeester H. Roelf- sema, waarna een rondgang door de beurs, wordt gemaakt. De beurs omvat een ruime keuze in huishoudelijke goederen op het gebied van woninginrichting, huishoudelijke apparaten, radio, televisie, muziek, kunstnijverheid, vrije tijdsbesteding, hobby en recreatie, textiel, kleding elektrotechnische apparaten enz. Re gelmatig worden er modeshows ge houden en zijn er diverse attracties. De Inhabé is tot en met 27 april dage lijks geopend van 13-17 uur en van 19 tot 23 uur, doch zal zondag 21 april gesloten zijn. denzorg, waarin alle organisaties voor bejaardenwerk samenwerken, is daar over overeenstemming bereikt. De kosten van dit dienstencentrum zullen ongeveer 4 ton belopen. Humanitas Schiedam hield zich be zig met gezinsverzorging, maar on dervond grote moeilijkheden bij wer ving van gezinsverzorgsters. Dit heeft er nu toe geleid, dat deze dienstverle ning is gestaakt. Er is echter overleg gaande met Het Groene Kruis om een zelfde regeling te treffen als in Vlaar- dingen geldt. uit ons tuincentrum Weer een aantrekkelijke aanbie ding uit ons Tuincentrum... vaste planten, éénmaal geplant, voor jarenlang genot en sier in de tuin. Lavendel (Lavandula) laagblij- vers, bloemen donkerblauw, rijkbloeiend, de hele plant is aromatisch, mooie, gedrongen Berberis. (Thunbergi atrop) Prachtige struik, voor haag of als solitair, met diep donkerrood blad, in de herfst met rode vruchten bedekt. Vuurdoorn (Pyracantha Orange Glow een klimmer, die in herfst en winter Uw gevel in gloed zet met massa's oranjerode bessen (schimmel en rotvrij). Vrijdag en zaterdag verkopen wij in ons tuincentrum 2e etage deze prima vaste planten en heesters, in geselecteerde kwa liteit, door elkaar per stuk Vrijdagavond tot 9 Géén tel. ef schrift, bett

De Havenloods | 1968 | | pagina 15