Brandersbuurt in stand houden is niet mogelijk monopole Feest van kleur in Galerie C.C.C. FLESSENALS KOSTEN RESTAURATIE VIER MILJOEN 6 UUR GEWEEST! BLOEMEN VERGETEN? bloemenkiosken Unieke tapijtenexpositie Eerste hoogbouwflat van Elementum in gebruik KUNSTGEBITTEN BE HAVENLOODS 17e jaargang no. 25, donderdag 18 april 1968 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Kantoor: Westblaak 25, Rotterdam, telefoon 132170 (8 lijnen) Postgiro 18344. Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". dan naar „IRIS" STATIONSPLEIN (ingang STATION) e dag geopend van 8.30 tot 0 uur. OOK ZONDAGS. B. en W. van Schiedam, evenmin als het bestuur van de indertijd opgerichte Stichting tot behoud van de Brandersbuurt zien ook maar enige mogelijkheid om genoemde buurt die in het verleden toen het Schiedamse branderijbedrijf van betekenis was een belangrijke rol speelde, te doen voortbestaan. De be langstelling daartoe bij de burgerij wordt als „nihil" aangemerkt terwijl ook de jeugd, die aanvankelijk interesse had voor deze krottenwijk, alle belang stelling heeft verloren. Aanvankelijk is om het behoud van deze beurt rondom het vermaarde Zakkendragershuisje een felle strijd gevoerd, zijn teach-ins" en nachte lijke omgangen gehouden en allerlei plannen gemaakt, bestreden en ver worpen. In feite bleef er alleen een enkel pand dat door zelfwerkzaam- dat zulk een centrum op zichzelf niet aan de Brandersbuurt behoeft te zijn gebonden. Niet draagkrachtig Met betrekking tot de wijze waar heid gedeeltelijk werd gerestaureerd op de garantie zou moeten worden -i-i- -gegeven, gaat de Stichting ervan uit, dat de in het adres genoemde gega digden zelf investeren in de renovatie. Aangezien de kapitaalverstrekkers we ten met niet-draagkrachtige organisa ties en groepen te maken te hebben, verlangen zij voor het voldoen van de rente en aflossing een garantie van de gemeente. Aangenomen mag worden, dat de thans opgegeven ge gadigden inderdaad niet draagkrach tig genoeg zijn om rente en aflossing op te brengen, zodat er van uit moet worden gegaan dat de gemeente, via te verlenen subsidies, de rente en af lossing zelf moet betalen, m.a.w. de gemeentelijke garantie voor de te in vesteren kapitalen wordt in elk ge val aangesproken. De zelfwerkzaamheid van de jeugd, die in de oorspronkelijke gedachten- gang omtrent de reconstructie van de Brandersbuurt centraal stond, speelt in de huidige financiële opzet hoege naamd geen rol meer, omdat deze zelfwerkzaamheid veelal technisch ~.a door de jeugd in gebruik werd ge nomen. Van verdere plannen om hier een artistiek en cultureel centrum te vestigen, is niets gekomen, zoals ook het Stichtingsbestuur moet erkennen. Genoemd bestuur had aan de ge meente om garantie gevraagd voor het aangaan van geldleningen naar aanleiding waarvan het college uit gebreide besprekingen heeft gevoerd. Het zal uiterst moeilijk zijn de ver vallen panden te restaureren. De kosten worden geschat op f 20.000,- f 40.000,- per pand. Als geheel zou wel vier miljoen gulden noodzakelijk zijn; een investering, welke echter onverantwoord wordt geacht. Het college van B en W schrijft o.m.: „In de eerste plaats zijn wij ingegaan op de mededelingen die de Stichting in haar adres doet over de houding van de bevolking tegenover de initiatieven van de Stichting. Het bestuur heeft ons verzekerd, dat de daadwerkelijke belangstelling van de bevolking vrijwel nihil is en dat het f!1,™"!®,""®™ «SI kenis is. Dit neemt niet weg. dat in zal ondernemen. Men verwacht de bevolking geen medewerking, be paald ook niet in financieel opzicht. Zoals uit het adres blijkt, beperkt zich de belangstelling voor het ge bruiken van een pand tot enige ver enigingen en groepen, die financieel volledig afhankelijk zijn van anderen, terwijl er in de particuliere sector twee gegadigden zijn die wel in staat zijn zelf de kosten te dragen, doch vraagt ,J i__ ij rlo nan zouden kunnen worden betrokken in de op bouw van een eigen home. Daarbij gaat het dan meer om de zelfwerk zaamheid dan om verlichting van de financiële resultaten. Omtrent de opzet der plannen mer ken wij op, dat de Stichting in haar adres een gemeentelijke garantie vraagt voor de kapitalen, nodig om de panden weer bruikbaar te maken. Kunnen arngen aai In het gevoerde gesprek is evenwel de Stichting in hun gebleken, dat in zeer veel gevallen ae BUCUUIIK —„«tmir-vnl »Hn nm de dom zal hebben, verondersteld dan nog dat alle eigenaren vroeger of la ter tot overdracht bereid zullen zijn. Dit valt sterk te betwijfelen, met na me voor de bedrijfspanden. Hoe bij de huidige eigendomsverhoudingen de totale restauratie toch plaats kan vin den, staat niemand duidelijk voor ogen. Conclusies daartoe slechts bereid zijn zij de zekerheid kunnen krijgen dat de plannen - J~ volgt totaliteit worden verwezenlijkt, zodat het rendement van de investering verzekerd is. Overigens heeft contact met het ge organiseerde plaatselijke bedrijfsle ven ons de stellige indruk gegeven dat in zijn kring niet de bereidheid leeft om financieel bij te dragen in de ontwikkeling van de Branders buurt zoals de Stichting zich die voor stelt. Bij het vragen van de garan tie heeft de Stichting zich op het standpunt gesteld, dat de verwezen- eie reslBUlallc lijking van de renovatie en de res- v£m de kosten worden geschat op ge- i!~ a,lMn middeld f 40.000,- per pand, aanbeve- het bijzonder moeilijk'zal zijn om de tot verval geraakte panden enigszins te herstellen. Veelal zou dit bruik baar maken slechts enkele jaren sou laas geven en toch een investering vragen van f 20.000,- tot f 40.000,- per pand. Deze bedragen berusten naar de mening van de Stichting op een vrij nauwkeurige schatting. Na ver loop van enige jaren zou men alsnog komen te staan voor de kosten van restauratie. Daarom was de conclu sie van dit gesprek dan ook, dat al gehele restauratie of herbouw, waar- tauratie van de Brandersbuurt alleen mogelijk is wanneer de gemeenschap bereid is en in staat is om de fi nanciële gevolgen daarvan te dragen. De inrichting van een recreatief en creatief centrum wordt een eis des tijds genoemd en de gemeenschap be hoort daartoe, in de gedachtengang van de Stichting, de nodige middelen te verschaffen. Overigens hebben de bestuursleden de opmerking gemaakt Hoogstraat 2 Schiedam Tel. 268808 Donderdag 8, vrijdag 7-9.15 zaterdag 2-7-9.15, zondag 7-9.15, dinsdag 8, woensdag 8. ADIOS GRINGO MONTGOMERY WOOD Een sympathiek „Een dollar m< Eastmancolor Royal Film 14 jaar Zondag 2-4.15, woensdag 2. DE DIEF VAN DAMACUS TONY RUSSELL RENATO BALDINI LUCIANA GILLY Eastmancolor Royal Film 14 jaar Zaterdagnacht 24 uur. DE DOKTER EN DE CALL-GIRLS MARK O'DANIELS ANNE HUTSCHISON LON CLARK HET SEX-schandaal dat de wereld schokte! Regie: William Martin Royal Film 18 jaar ling verdient boven de in de nota be doelde poging tot het slechts gebruiks klaar maken. In de bespreking is voorts aan dacht besteed aan de eigendomssitua tie in de Brandersbuurt. Op een to- taal van ongeveer 75 panden zijn .er 20 eigendom van de gemeente. Aan gezien de plannen betrekking hebben op de gehele Brandersbuurt, staat de Stichting op het standpunt dat de ge meente de overige panden in eigen dom zou moeten verwerven. Aange zien het door de raad vastgestelde bestemmingsplan Schienoko geen ba sis verschaft voor onteigening ten be hoeve van de plannen van de Stich ting, zou die verwerving op vrijwil lige basis*moeten geschieden. Dit be tekent dat het zeer lang zal duren voor de gemeente de panden in eigen- De conclusies kunnen worden samengevat: 1. bij de burgerij bestaat ook naar het oordeel van het Comité Bran dersbuurt geen interesse voor de Brandersbuurt: 2. financiële medewerking van de burgerij kan niet worden verwacht, zodat vrijwel de gehele last van de investering op de gemeente zal wor den afgewenteld; 3. de twee voorgaande conclusies zijn in strijd met de aanvankelijke gedachte en opzet van het plan voor de Brandersbuurt 4. de garantie voor het gebruiks klaar maken van panden in de Brandersbuurt, zoals de stichting vraagt, mist elke duidelijkheid en exactheid; 5. onteigening op basis van het be stemmingsplan „Schienoko" is ter verwezenlijking van de plannen, van de stichting niet mogelijk; 6. voor een goede beoordeling van de ideeën van de stichting is een weldoordacht plan nodig, dat ver gezeld dient te gaan van een kos- tenbegroting en een exploitatie-op zet; 7. indien geen uitgewerkt plan voor de Brandersbuurt door de stichting wordt aangeboden is wijziging van het bestemmingsplan „Schienoko" niet mogelijk noch gewenst; 8. op grond van de vorenstaande conclusies zal naar onze mening de gevraagde financiële medewerking afgewezen moeten worden." Burgemeester Roelfsema van Schie dam heeft het eerste woonblok van een serie van vijf, die Elementum bouwt op de grens van Woudhoek- Groenoord geopend. De burgemeester stak zijn waardering voor de royaie maar vooral luxueuze en zorgvuldige uitvoering van het geheel niet onder stoelen of banken. Een beperkt aantal genodigden ver zamelde zien in „Europoort" waar ir. F. Brouwer, directeur van de indus triële bouwonderneming Elementum een welkomstwoord sprak. Per tou ringcar begaf het gezelschap zich ver volgens naar het juist gereed geko men flatgebouw. Met het doorknippen van een lint maakte de burgemeester officieel de toegang tot de woningen vrij, waarna een bezichtiging volgde. De vierkamerwoningen zijn fraai verzorgd. Er is mahonie-betimmering van plinten, deurbumpers, tochtstrip- pen. Er zijn veel en verplaatsbare kasten, een balkon met een lengte van ongeveer tien meter en een breed te van 1.70 meter. Voorts een zeer rui me keuken en een bijzonder grote woonkamer. Het geheel is centraal verwarmd met uitzondering van de douchecel. Er zijn twee liften, een stortkoker voor huisvuil, een fraaie hal. De huurprijs is all-in.tot ruim f 200 per maand. Na terugkeer in Europoort verklaar de burgemeester Roelfsema meer dan tevreden te zijn over de geleverde prestatie. Hij herinnerde aan de ver schillende bouwmethoden in de loop der tijden, aanvankelijk in de beslo tenheid van de stadswallen. Thans worden nieuwe woonsteden gebouwd, onafhankelijk van de oude stad, die uitgroeien tot satelietsteden waarin veel modern comfort wordt verkre gen. Door Elementum is een ratione le woning geleverd met goede geluids isolatie en veel wooncomfort. Voor kleur en architectuur sprak de burge meester zijn waardering uit. Hij deed een dringend beroep op de bewoners om de juiste woondiscipline toe te passen en te waken tegen ver vuiling van een woonwijk. Naast stort- kokers, zijn er ook voldoende contai ners in de flats aanwezig, zodat de straten schoon kunnen blijven, indien daaraan de nodige aandacht wordt besteed. Ir. Brouwer gaf vervolgens een overzicht van de Elementumbouw. Hij wees erop, dat in de hal van de nieu we flat een bank is geplaatst, hetgeen moet worden gezien als een poging er een meer huiselijk geheel van te ma ken en iets eigens voor de bewoners. Wie dezer dagen een bezoek brengt aan Galerie C.C.C. op de Hoogstraat 53 in Vlaardingen, diens aandacht wordt onmiddellijk getrokken door een aantal opval lende tapijten en wandkleden. Op vallend in de eerste plaats door hun kleuren, in de tweede plaats door hun motieven en structuren. De fraaie kleden zijn ontworpen door Ewald Kroner en .iet is vopr het eerst dat een dergelijke ten toonstelling in ons land wordt ge houden. Vorige week zaterdag is zij geopend met een modeshow, waarbij de mannequins eveneens gehuld waren, in tapijten. De mo dellen voor deze show werden ontworpen door Henk Wichers te Rotterdam. Kroner heeft voor zijn ontwerpen behalve van wol ook gebruik gemaakt van zijde. De eigenaar van Galerie C.C.C., de binnenhuisarchitect Hans van Dijk verwacht, dat men ook in de mode meer en meer gebruik zal gaan maken van zijde. Er zijn nu al mantels vervaardigd uit dit mate riaal. Wat de tapijten betreft, ver wacht Hans van Dijk niet. dat zij in ons land in zwang zullen raken. „Het is voor ons wat te wild, te kleurig. Overigens wordt er in Italië en niet te vergeten in Duitsland, veel meer mee gedaan. Het is ook verschrikke lijk fijn zo'n tapijt: enorm fleurig. Maar als je het gebruikt, moet je we) je hele interieur vernieuwen. Zoiets domineert de hele kamer. Ik denk wel, dat dergelijke tapijten in schouw burgen en hotels eerder gebruikt zul len worden". Over binnenhuisarchitectuur zegt Hans van Dijk: „Je staat verbaasd als je ziet hoeveel mensen hun ka mers volproppen met meubelen, pot- jès en vaasjes. Dat vloeit allemaal voort uit het idee dat je eerst alles compleet moet hebben als je trouwt: compleet bankstel, compleet wand rek... Waarom niet gewoon een dure maar fijne bank gekocht en dan even sparen voor de bijpassende stoel? Trouwens ik vind dat je ruimte moet scheppen in je kamer. Ruimte is toch geweldig...? Overigens heeft Van Dijk er niet mee volstaan de tapijten zonder meer In vele kranten zijn commentaren verschenen op de studentenoproe- ren in de Bondsrepubliek. Uit de meeste van deze commentaren blijkt arote ongerustheid over de democratie in West-Duitsland. De NRC van dinsdag 16 april bevatte bovendien een interessante visie op de psychologische achtergronden vanextreem linkse elementen die militant optreden. Populair gezegd zou radicaal links er onbewust op uit zijn „slaag" te krijgen en te verliezenom in de ze ..kruisiging" (niet letterlijk uit de NRC geciteerd, maar geïnter preteerd. V.) voldoenina te vinden. Het is zoals opgemerkt een interessante visie die zeker het overdenken waard is. Niet zozeer om als leken de psychologische drijfveren van mensen in opstand te onderzoeken, maar wél om ons te bezinnen op de structuur en de kwaliteit van een samenleving die zulk een verondersteld martelaar schap kweekt. In ander verband is in ons blad al meer aesteld dat de meest norma len onder ons eigenlijk de radelo zen zijn. de mensen die in zak en als zitten en die gruwen van een wereld zoals deze is. De denken den. de bewusten. de mensen die zien en durven zien, moóten tot explosies komen, ook al druisen de ze tegen een valse gerustheid en een schijnbare orde in. Wat wéten de gerusten. de gevestig- den. de zich aanpassenden. van de verschrikkelijke nood die de op- standigen beweegt, om te kunnen oordelen? Wat de studentenacties in de Bondsrepubliek aangaat, zou den deze wellicht kunnen ontsprin gen aan een collectieve intuïtie dat de gevestigde orde en de heersen de machten op drijfzand rusten. De moordaanslaa op Dutschke is natuurlijk de aanleiding, maar be slist niet de oorzaak. De acties te gen Springer hebben dieper motie ven dan politieke; ook deze rebel lie wortelt in de diepe onlust die een onmachtige jeuad door de gang van zaken in Duitsland én in de wereld bevangen heeft. Bij dit alles moeten wij ons in alle ernst afvragen óf de druk op de jongeren en oudere overgevoeli- gen" verklaard kan worden uit de dreigingen en frustaties die de ge vestigde orde oproept. Wij zijn er diep van overtuigd dat zulks het geval is! Het is onmogelijk vol te houden dat de onophoudelijke rebellie der jon geren over vrijwel geheel de we reld uitsluitend te wijten zou zijn aan de invloed van demonieën, ge heime communistische agitatie, een verderfelijke geest die in de jonge ren gevaren is en wat dies meer zij. Onze tegenwoordige wereld houdt niet in 't minst in het nog altijd door een nazistische bovenlaag be ïnvloede Duitsland ontstellende dreigingen in. Men kan bijv. in de bewuste lagen van de menselijke geest wel enige tijd worden afge leid van het besef dat allesvernie tigende kernwapens zijn opgesteld, dat de defensie-arsenalen vol lig gen met dodende bacteriën en vi russen. maar de angst voor deze monsterlijke dingen zit diep in het onderbewuste verankerd. Ook een steeds latente dreiging roept ge weld op.' Laten wij ons niet ver beelden dat wij straffeloos kunnen leven op een wereld die toelaat dat de middelen tot haar vernietiging gereed liggen, óók al worden zij (nog) niet gebruikt. Vele jongeren, vele ouderen ook, die denken en begiftigd zijn met intuï tie weten, dat wij in de flesse- hals zitten die naar de apocalyps leidt. Tenzij de verantwoordelijken met spoed radicaal ingrijpen en de dreigingen wegnemen, zullen zowel de aevaren als de reacties daarop in eenparig versneld tempo toene- BEKENDMAKING of meer korting op vele artikelen krijgt i bij KeurKoop postorders. Onbegrijpe- L JJartikelen die i 39.— Een paar van de tapijten centrifuges op te hangen of neer te leggen. Zo heeft hij een wit tapijt met blauwe „vlek" verlengd met een aan de muur bevestigde boom van blauwe wol. Op een ander tapijt heeft hij min of meer ter decoratie twee groen plastic stoe len en een oranjekleurige plastic ta fel geplaatst: De bezoeker van deze expositie, die tot en met 4 mei iedere werkdag van tien tot zes uur behalve 's middag ge houden wordt, zal ervaren welk een feestelijke invloed er uitgaat van juiste combinatie van- felle kleuren waarin de tapijten de grote blikvan gers zijn. Toneelavond Gruno „Gruno" Schiedam, de verenigng van Groningers, brengt zaterdag 20 .april in gebouw irene het blijspel ..Koustallapper in kneep" voor het voetlicht. Medewerking wordt ver leend door de dames Duursma. Groen. Kuil en Kuiper en door de heren D. Kuil. B. Biersma, K. de Bruin en D. Kars. wasmachinesvan 147,— nu vanaf 69,— draagbare radio's: van 82,nu voor 59, houten bureaus: van 119,nu vanaf 39, filmcamera's cn projector nu samen vanaf 99, Er is altijd wel iets voor u bij: boeken, vouwfietsen, foto- en filmcamera's, film projectors, elektrische gitaren, grammofoons, ladenkastjes, salonradio's, verfspuiten, plaids. Alles ver beneden de inkoopprijs. Kom en profiteer van deze tijdelijke aanbieding. Verkoop, alleen tegen contante betaling, uitsluitend vrijdag 19 april 's avonds van half 7 tot 9 uur en zaterdag 20 april van 10 tot 4 uur: KEURKOOP REPARATIES le klas werk vanaf 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17,50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, R'dam, Tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram: 1, 3, 6, 8 buslijn 32. 34, 38, 45. 49, 49a. V

De Havenloods | 1968 | | pagina 1