Kwaliteit inzendingen beter dan vorig jaar M HOTEL- RIJNMOND BUNINGH R.A.I. protesteert tegen extra belasting auto's Nieuw systeem maakt toepassing goedkoper Zon gaat weer schijnen over „De Morg Toneelwedstrijd 1968 MOEDERDAG Hiüfifl Uitslag van paas-rebus DE HAVENLOODS DONDERDAG 25 APRIL 1968 9 VL 11 S'dam De uitslag van de wedstrijd „Schrijf een toneelstuk" is bekend. Na zorg vuldig overleg heeft de jury (Piet van der Meulen, Pieter Lutz en Jan Hein de Groot) de drie prijzen toegekend aan: 1. Jac. J. Noorman uit Hendrik Ido Ambacht voor „De kooi". 2. Dick van Rossum uit Utrecht voor „Opzit ten". 3. J. Leo Pot uit Gorcum voor „Astarte en Astarte". Jac. Noorman, die verleden jaar de tweede prijs kreeg, wint nu het „ster- renplukkertje" en een abonnement op het Piccolortheater van het Nieuw Rotterdams Toneel. Dick van Rossum krijgt de tweede prijs, die beschikbaar is gesteld door het Nederlands Toneel Verbond: het verzamelde werk van Nederlands grootste toneelschrijver Herman Heij- ermans en een boek naar eigen keu ze. Ook hij krijgt een Piccolo-abonne ment van het NRT. Leo Pot tenslotte krijgt voor zijn in zending de derde prijs: een Piccolo abonnement. Zaterdagmiddag 8 juni, zullen in het Piccolo-theater de prijzen worden uitgereikt. Alle deelnemers aan de wedstrijd krijgen hiervoor nog een uitnodiging. Evenals vorig jaar zal het winnende stuk worden voorgelezen. Voor de deelnemers zal er gelegen heid zijn met de jury over hun ihzen- ding te praten. is zeer aanseslas, 38 deelnemers. De winnende inzendingen worden thans door de dramaturge van het NRT, meyrouw Anty Westerling be oordeeld om eventueel in het Piccolo repertoire van het gezelschap te wor den opgenomen. Unaniem besloot de jury. van onze wedstrijd „Schrijf een toneel stuk" de eerste prijs toe te kennen aan de 17-jarige ULO-scholier Jac. J. Noorman uit Hendrik Ido Am bacht voor zijn stuk „De kooi". Vorig jaar won Noorman tie twee de prijs met „De keuze of de plantonische liefde", waarvan de SARST (Stichting Algemeen Rot terdams Studenten Toneel) een bijzonder geslaagde voorstelling heeft gegeven, die' tijdens het Stutofes ia Wageningen zeer de aandacht trok. „De kooi" is opnieüW eetstuk met sterk absurdistische trekken. Het han delt over een ambtenaar, die hond is geworden en in een kooi heeft plaats genomen. Hij wordt verzorgd door twee echtparen, die in hem een hemelse boodschapper zien en die hem vertroetelen als ze hem de belof te hebben afgedwongen in de hemel te komen. Dan verlangen ze zo sterk naar de dood, dat ze al vast hun graf kisten gaan uitzoeken. Hoewel er ongetwijfeld aan het slot nog geschaafd moet worden is „De kooi" het produkt van een jongeman, die vanuit een grote intuïtie voor het Lone el schrijft. De jury was vooral verrast door de originaliteit en de spontaniteit waarmee Noorman zijn stuk heeft neergeschreven. Hier is ie mand aan het werk die toneel gewoon leuk vindt, er zin in heeft ervoor te schrijven, was de mening van de .jury. Goede dialoog D. van Rossum nu... beduidend goedkoper Als er weer een pair te kleine schoentjes van het vorige jaar in de kast staan, ja dan zult U nieuwe -moeten kopen... Onze aanbieding zal daarom vast wel welkom zijn. Zwartlak meisjesschoentjes, van prima pasvorm en in een instapmodel met open hiel en leuke strikdeeoratie. Deze fijne meisjes schoentjes van een prima kwaliteit lak en met sterke zool, verkrijgbaar in de maten 30 t/m 35 koop U nu voor een heel aantrekkelijke prijs voor nog géén vijf gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze zwart lak meisjes- schoenen, met leuke decoratie, en prima pasvorm in de maten 30 t/m 35 Vrijdagavond tot 9 uur open. GUo UI. af schrift, best door 38 deelnemers Ingezonden. Een fraai resultaat. 'Opvallend was het aantal inzendingen van buiten Rot terdam. Geen der prijswinnaars zelfs komt uit Rotterdam! Over het algemeen was de jury te vreden over het gehalte van de stuk ken. Er werd geconstateerd, dat veel stukken nog onverwerkte problema tiek tot onderwerp hebben: homosex- ualiteit, oorlog en vrede, ongelukkige liefdes. En ook dat het op een en kele uitzondering na, allemaal ern stige stukken zijn. Aan alle deelnemers: hartelijk dank voor je inzending. In het eerste num mer van 1969 zal de derde wedstrijd „Schrijf een toneelstuk worden aan gekondigd. VERKEERSTELEVIS1E IN DEIFT J. Noorman, winnaar eerste prijs originaliteit de tweede prijs gekre gen. En ook, omdat het stuk een ver rassend goede dialoog heeft. Een. van de juryleden wenst bij dit stuk aan getekend te zien, dat hij de uitwer king enigszins banaal vond. De derde prijs gaat naar „Astarte en Astarte" van J. Leo Pot uit Gor cum. Ook in dit stuk werd de jury getroffen door de goede dialoog. As tarte is de godin van de schoonheid er- van de vrede. Leo-Pot schrijft als inleiding op zijn stuk, „De plaats van handeling en het tijdstip waarop dit. plaats vindt ligt tussen Verdun, Auscnwitz, Dien Bien Phoe, Okinawa, Vietnam, Warschau, Stalingrad en Hiroshima. Het is ge schreven voor alle mensen die eufe mismen zijn van wat ze beslist niet zouden willen ?ijn. Dus ook voor u". Het is geen vrolijk stuk. Pot houdt zich bezig met „de groothandel in leed" zoals hij ergens zegt. Een van de juryleden is van mening dat het stuk om het zo sterk mogelijk over te laten komen als een blijspel ge speeld zou kunnen worden. Megen stukken Tot zover de drie prijswinnaars. Zij zijn gekozen uit negen stukken die na veel wikken en wegen ten slotte als beste Inzendingen overble ven. De andere zijn „Fusillade" van Jacobus P. Bos uit Rotterdam (ver rassend goed van dialoog, een te ge forceerd slot); „Reikt, elkaar de hand" van Hans G. Walgenbach uit Rotterdam (een goed en origineej idee, maar niet uitvoerbaar); „Ro bert was hier" van Karei Franssen uit Leusbroek (een melo-drama met. kwaliteiten); „De portretten" van Constanse Oversloot uit Rotterdam (een zeer leuk idee. iets .te zwak uit gewerkt); „Incident in een onbewoon baar verklaarde woning" van Aat Ceelen üit Rotterdam (een stuk met verrassend goede momenten)en „Het koopje" van Els van Dijk uit Rotterdam (een grappige schets, die net iets te lang duurt, om hélemaal geslaagd te zijn). De drie winnende stukken worden thans door Anty Westerling, drama turge van het Nieuw Rotterdams To neel beoordeeld op hun geschiktheid te worden gespeeld in het Piccolo- repertoire van het gezelschap. De andere genoemde stukken zijn door gezonden naar de SARST. Stichting Algemeen Rotterdams Studenten To neel, om daar beoordeeld te worden. Prijsuitkering Zaterdagmiddag 8 juni zullen de prijzen in het Piccolo-theater worden uitgereikt. Het stuk „De kóoi"zal dan worden voorgelezen. Elke deelnemer krijgt hiervoor nóg een uitnodiging. In totaal zijn er dit jaar 44 stukken Als eerste stad in Westelijk Neder land is de gemeente Delft van plan door toepassing van televisie, ook de stedelijke verkeerscontrole op moder ne en effectieve manier ter hand te nemen. Daartoe neemt de Delftse Ge meentepolitie op het ogenblik proe ven met Pye bedrijfstelevisie. (D.w.z. televisie waarbij het t.v.-beeld via ka bels getransporteerd wordt). De importeur van dit merk heeft een tweetal camera's geïnstalleerd, één vaste camera op een hoge mast' en een beweegbare camera op een hoog flatgebouw. Deze beide televisie camera's kunnen een kruispunt aan deWestlandseweg in Delft volledig aan, meerdere kruispunten in de stad te gaan controleren met bedrijfstele visie. De Politie verwacht niet alleen voor haar zelf voordeel door de gro tere efficiency als gevolg van het ge bruik van t.v., maar meent dat dit ook in het belang van de weggebrui kers zal zijn. Voor de beeldverbinding met het ca. 2,4 km. verdergelegen politiebu reau is door de importeur, Vanandel NV te Rotterdam, een volledig nieuw systeem toegepast, waardoor met gebruikmaking van speciale cor rectie-versterkers. het beeld via sim pele, z.g. signaleringskabels kan wor den overgebracht. Deze signalerings kabels zijn relatief goedkoop en wor den reeds gebruikt voor, bediening van verkeerslichten. Tot nu toe. wer den Voor het transport van t.v.-beel den vrijwel altijd de dure. speciale coaxiale kabels gebruikt. De impor teur- claimt dan ook, dat door zijn sys teem de toepassing van bedrijfstele visie aanzienlijk goedkoper wordt en daardoor op grotere schaal kan plaatsvinden. Het ligt in de bedoeling om na af sluiting van de proeven, geleidelijk SPEL EN BEAT IN LAMBERTUSSTR AAT KONINGINNEDAG 30 APRIL wor den kinderspelen georganiseerd door de buurtvereniging „Vrede en Wel vaart" in de Lambertusstraat (Kra lingen). De kinderen kunnen zich op-., geven voor deelname aan de te hou den wedstrijden 's middags voor 1 uur in de muziektent. De ouders be hoeven daarvoor 'geen lid te zijn van deze buurtvereniging, zodat een ieder welkom is. De wedstrijden voor kinderen, zo wel jongens als meisjes, zijn voor leeftijden van 4 tot 16 jaar. Diverse spelen ook voor ouderen. Als speciale attractie is er 's avonds een dans avond. Muzikale medewerking van de Beatgroep „The Vipers". Het dan sen begint om'20.30 uur tot 1.00 uur. Het Groene Kruis afdeling Nieu- werkerk houdt op woensdag 1 mei de voorjaarsledenvergadering in het wijkgebouw aan de Middenmolensin- gel. De bijeenkomst begint om 7.30 De Nederlandse Vereeniging „de Rijwiel- en Automobiel-Industrie" (R.A.I.) tekent protest aan tegen de wijze, waarop de regering een extra belasting op auto's bij het parlement bepleit. Deze belasting, als „egali satieheffing" van 13 procent aange kondigd, zou tegelijk met de nieuwe omzetbelasting (b.t.w.) per 1 januari 1969 ingevoerd moeten worden. Het nieuwe niet cumulatieve omzetbelas tingstelsel naar de toegevoegde waarde wordt ingevoerd om tot een fiscale harmonisatie in de EEG te komen; de voorgestelde cumulatieve egalisatieheffing doorkruist echter deze belastingharmonisatie. De regering motiveert de extra heffing op personenauto'^ het eni ge goed, waarvoor deze per definitie discriminerende heffing zóugelden thans ook met een verwijzing naar d,e verkeersproblemen. Aanvankelijk verdedigde de regering deze extra belasting' Vooral op budgetairé gron den: geen égalisatiehefflng zou f 300 miljoen minder staatsinkpmen per jaar betekenen (oftewel een prijsver laging van rond 13 procent voor alle auto's!). Hierbij werd echter verzwe gen dat de per 1 januari 4,5 5 cent per liter hogere benzineaccijns zo'n 100 miljoen extra inkomsten geeft, terwijl ook de belasting opbrengsten van autoreparaties en service sterk zullen toenemen. De R.A.I. acht het nieuwste door de minister van Financiën lp de Memorie van Antwoord genoem de argument irreëel. De minister voert hier als bezwaar tegen een nor maal fiscale behandeling van de per sonenauto aan: „De zorg om ons autopark niet onaanvaardbaar snel te doen groeien". Een verlaging van de belastingdruk op auto's zou „een niet gewenste impuls geven aan de particuliere bestedingen", aldus de minister. In zoverre de regering het effect op de automarkt (dat is nog iets an ders dan het effect óp het totale au tobezit) juist zou beoordelen, is dit argument slecht gekozen. Immers, door de hogere belasting worden dan juist de lagere inkomensklassen ge troffen. De regering toont geen be grip te hebben voor de sociale bete kenis van de auto voor de Neder landse gezinnen. Het ontgaat de R.A.I. verder waar om het autorijden in ons land duur der gemaakt moet worden dan el ders. De regering handelt naar de mening van de R.A.I. trouwens in strijd met de E.E.G.-richtlijnen om trent de belastingharmonisatie door een aanvullende belasting definitief voor te stellen. Dit heeft de regering in de Memorie van Antwoord ook niet afdoende kunnen weerleggen. NIEUWE BINNENWEG 195 Grote sortering geschenken voor Schemerlampje vanaf 975 Velours-choiffon spreien 2 persoons 6750 Bij elke scheerwollen merkdeken een merkplaid voor HALVE PRIJS. O „De paashaas heeft heel drukke da gen, elk kind komt een paasei vra gen". Dat waren de twee regels die verborgen zaten in de rebus dia wij voor de paasvakantie afdrukten voor de kinderen tot twaalf jaar. We heb ben heel wat goede inzendingen ge had. zodat we hebben moeten loten om de tien winnaars aan te wijzen. Dit zijn de gelukkigen: Jaap Baas (10 jaar), Westeinde 151. Ark de Wa terlelie, Papendrecht. K. Vermeulen, Walenburgerweg 99b, Rotterdam. Jan- tineke van Balkum (10 jaar;, de Ge- nestetstraat 3. Capélle aan de IJssel. Marianne Heimplaetzer (12 jaar)-, Emmalaan 65, Rotterdam. Jan v.d. Putte, Wildert 6, Berkel en Roderijs. Maria Rath. Wilhelminalaan 14, Rot terdam. Casper Groeneweg, van Maanenstraat 20, Schiedam. Marja van der Hoeven (11 jaar). Van Leeu wenhoekstraat 27. VTaardingen. Ro bert van der Waal, Joh. Maurits- straat 16. Hoek van Holland. Pieter Streefkerk (10 jaar), Frans HalSlaan 17, Krimpen a.d. IJssel. cket-boekjes die wij beschikbaar heb ben gesteld. Ze hoeven daarvoor ver der niets te doen, wij zullen er voor zorgen dat de boeken bij hen thuis bezorgd worden. Hartelijk gefelici teerd en tot de volgende keer! nubeduidend goedkoper Dit is met recht een aanbieding grammofoonplaten met „voor elck wat wils"... Een geheel nieuwe serie magni fieke langspeelplaten, 30 cm, stereo en mono afspeelbaar, po pulaire en zeer geliefde reper toires voor prij'zen die onge kend zijn. Wonderaceordeonplaat, Ham mondorgel, Zlgeunermuziek, Zondagschoolliedjes, kortom, een serie als nooit te voren,., om uren lang platen te draaien en te genieten, omdat U ze nu koopt voor nog géén drie gulden. splinternieuwe 30 cm langspeelplaten Als men de kennel De Morgen stond in Dussen binnenkomt wordt men begroet door vrolijk blaffende honden. Het ziet er allemaal weer veel zonniger uit. Toegegeven, het weer werkt wat dat betreft ook mee, maar dat is het niet alleen. Ook de heer Hoogerwaard heeft er weer zin in. Nu de allerdonkerste wolken zijn overgedreven is hij met nieuwe geestdrift aan het werk gegaan. Even een geheugensteuntje- De kennel De Morgenstond van de heer H. Hoogerwaard in Dussen (Noord- Brabant dreigde te moeten sluiten. Een kreet om hulp via ons blad heeft vele reacties opgewekt. Er werd een spaarfonds gesticht, er werd een obligatielening Uitgeschreven, er werden waardebonnen uitgegeven en het resultaat is nu dat de kennel zover is dat met vol vertrouwen weer aan de toekomst gedacht kan worden. Dat wil niet zeggen dat alles weer koek en ei is. De belangrijkste cre diteuren zijn gedeeltelijk voldaan en de kleinere hebben door een en an der voldoende vertrouwen gekregen om het nog gen poosje aan te zien. De heer Hoogerwaard is vol goede moed. De komende zomer zal de kennel helemaal vol zitten en hij heeft goede hoop dat daaruit genoeg werk zal voortvloeien om de volgende win ter goed door te komen. De heer Hoogerwaard heeft een flink aantal nieuwe klanten gekregen en daar is hij erg blij om. Op het ogenblik wordt er druk ge werkt aan de verbetering van de kennel. De heer Hoogerwaard is be zig nieuwe tegelpaden aan te leggen naar de kennels en bovendien is hij weer aan het „uitvinden". Dat wil zeggen dat hij door middel van zelf- geconstrueerde apparaten probeert het handwerk zoveel mogelijk te be perken, Zo is hij bezig aan de ont wikkeling van een afwasmachine voor poezebakken. Een apparaat dat echt niet in de winkel te koop is, maar dat wel veel werk pit handen neemt. Kortom, de zon gaat weer schijnen over de kennel in Dussen. Nog een paar geheugensteuntjes. Aan het spaarfonds voor de kennel kan men bijdragen, door te storten op giro 553 van de Middenstands- bank op de Westersingel te Rotter dam met vermelding: „Steunfonds Hoogerwaard, kennel De Morgen- Stond. Voorts kan men obligaties krij gen tegen een nominale waarde van f 100, bij mr. D. B. W. Postma, Wes- teringel 43, tel. 113115 in Rotterdam, tegen een rente van 5 procent. En dan is er nog de mogelijkheid waar debonnen te kopen van f 25 die op een later tijdstip gebruikt kunnen worden om dieren te laten verblijven in de kennel. De waardebonnen zijn ook te krijgen bij de heer Hoogerwaard, Hoek 39 in Dussen. FAVORIETEN WONDER ACCORDEON JOHN HUISMAN ZON WONDE mono en stereo Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze 30 cm L.P.'s in zeer gewilde en populaire soorten muziek, per stuk Vrijdagavond tot 9 uur open. Gién td. of schrift, best.

De Havenloods | 1968 | | pagina 11