Blijde isseii in liet pileis JOul* F Politie schiet op schaduwen in bioscoop in Amsterdam KIJK NIET ROB HOEKE IN BRB F eestklankentucht t De Havenloods GENEESWIJZE DE SPOELING WORDT DUN - O- DE HAVENLOODS DONDERDAG 25 APRIL 1968 maar neem bij shagtabak het nieuwe vloei: Dr. DÜÏAL's riz SPECIAL 15 ct Hel beste dek voor uiv shag (Bevat geen methylrelluloses) De BRB heeft aanstaande zaterdag weer iets groots of» het programma staan. Ze heeft dan namelijk niemand minder dan Rob Hoeke's R B-groèp op bezoek. Met haar laatste single in de top 40 staat de groep weer mid denin de belangstelling.Ook vroeger al heeft ze via radio- en t.v. veel Van zich laten horen. De toegangsprijs be draagt rB 3,50. Een chef-verkoper deed bij de Schiedamse politie aangifte, dat een nog onbekend gebleven vreemdeling voor plm. f 120 aan artikelen had ge kocht en betaald met een 1000 Drach- menbiljet, (Grieks) dat uit de circu latie bleek te zijn genomen. 's Avonds laat trof de politie in de Hargalaan bij de Churchillweg een over de kop geslagen auto. De auto bleek in Rotterdam te zijn gestolen. Van de inzittenden was geen spoor te ontdekken. In onze Parfumerie afdeling verkochten wij in het afgelopen seizoen deze schotslinnen schoenenzakken bij hon.derden voor'precies 3.95. Deze prachtige solide schoe nenzakken, van schots-geruit linnen, met zware transparant voorzakken, waar de grootste herenschoen in past... met ruimte' voor 6 paar schoenen, koopt U nu voor nog- géén twee gulden. Telkens als er ergens iets is „ge beurd" duikt de vraag „kan de po litie schieten?" op. Sommigen heb ben zo het antwoord klaar: Nee! Dan scheert men „de politie" over één kam, wat zelden een redelijke bezigheid is. Eigenlijk schiet de politie heel zelden. Talloze politie mensen hebben in hun loopbaan biiiten de gebruikelijke oefeningen nooit een schot gelost. Moet een politieman schieten, dan is het niet altyd in de roos. Maar op de schiet baan komt het heus voor. .Een politieman moét veel kennen en kunnen, hij moet van het straf recht weten, de opsporingstechniek beheersen, reddend kunnen zwem men, dat de politie nu ook stuk voor stuk uit scherpschutters bestaat, is te véél verlangd. Moet in het uiters te geval het pistool worden getrok ken, dan is het van groot-belang, dat het effectief en met vermijding van kwade risico's gebeurt. Nu is een pistool niet b'ij uitstek een wapen om er feilloos mee te schieten. Daarbij komt, dat er meest al een en ander is gebeurd voordat een politieman het voor de dag haalt. Vaak zal het donker zijn. Misschien is de tegenpartij gewapend, wat e'en lelijke complicatie is. Meestal zal de ze de biezen pakken. De mogelijkhe den en moeilijkheden zijn legio. Nu wordt de politieman behoorlijk geoe fend in het schieten, op schijf en op pop. dat is een basis die nooit wordt los gelaten, maar het brengt weinig bij tot het gebruik van hét pistool in moeilijker omstandigheden. De te genpartij, df het jiu een zware jon gen is of een overspannen mens, zal Zich altijd heel anders gedragen dan de onbeweeglijke schietpop of de kri tische schietschijf. Schieten: in de bioscoop donker, ook terwille van de projec tie. Bij stilstaande projectie is de uit werking van elk schot op slag te con stateren. Als de film normaal draait, is de uitwerking nog veel frappanter, want op het moment dat de politie man vuurt, mikkend bijv. op het been van de bankrover, staat de film stil. Via dé microfoon heeft de knal de projector meteen gestopt. Nu treedt het bijzondere effect van dit projectiescherm aan het licht: een lichtpuntje in het papier geeft precies treffer of misser aan. Een schot zjt prachtig als het vol gens „het boekje" 'gaat, een hiel of kuit trgfj, het is mis, wanneer het hoofd wordt getroffen, of de hart streek. Als er niets wordt geraakt, is het ook niet goed. De kogel zou dan in werkelijkheid „ergens" en mis schien heel beroerd terechtgekomen. In deze bioscoop komen kogels jvel eens heel raar terécht, maar ook dat ls voor de schutter leerzaam. Wordt voor het volgende schot de projectie hervat, dan verschuiven de papierbanen automatisch een stukje ten opzichte van elkaar, van het vo rige kogelgaatje is niets meer te zien. maar bij het volgende schot op de misdadigersschim stopt de ma chine weer en kan men het resultaat zien. Het spreekt vanzelf, dat alles precies wordt genoteerd, zoals dat altijd bij hpt schieten van de politie gebeurt, op s.chijf of pop. Grimmig Hulpmiddel Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze ideale schoenenzak ken voor 6 paar schoenen, geheel contrasterend afgepas- pelt en met Aj/) stevige ophanghaak 90^ Vrijdagavond tot 9 uur open. I. of schrift, fci Film is npoit werkelijkheid, maar men kan er allerlei situaties' mee na- boritsen. Bij allerlei opleidingen maakt men daarvan gebruik. Zo is men ook op de gedachte gekomen'op de (film situaties te schepen, waar voor de politieman kan kamen te staan en waarop hij al dan niet met het pistool rxioet reageren. Om er in de praktijk'iéts aan tg hebben; moest er eerst aan de „Schietbioscoop" flink worden gedokterd, maar hij be staat nu in allerlei Versies. Op de in ternationale politietentoonstelling 1906 te Hannover waren er verschillende in werking te-zien. Met medewerking van het rijk wordt er te Amsterdam met zo'n machinerie een proef genomen. In de schietkelder van het hoofdbureau van politfe, te midden van geluid dempende tegels,pronkt de nieuwe .installatie. Een op het oog vrij normale pro jector. met een minder gewoon pro jectiescherm, dat hier bestaat uit verschillende papierlagen, die lang zaam over rollen verlopen. Daarach ter branden lampen. Een belangrijk onderdeel is de microfoon, die echter hier de functie heeft van stopmecha nisme en niet van praatding. Hoe werkt het? Als studiemateriaal dienen enkele films, aanvankelijk van Duits fabri kaat. maar op den duur zal er wel echt Nederlands materiaal voor in de plaats komen. E^n. stukje bank roof. een episode met vluchtende misdadigers, die zelf hun revolvers niet voor de aardigheid bij zich heb ben en er flink mee pafffen. precies in de richting van de politieman, met pistool in de hand. Het eigen wapen, dat iedere politieman gedu rende de hele loopbaan vergezelt. De politieman gaat maar niet zo op de film s.chieten. Eerst komen enkele schoten op het stilstaand beeld, dan op de film in volle beweging. Dat is iets anders dan schieten op een pop, het komt veel dichter bij de werke lijkheid. Zo is het hier nu en dan vrij Dit nieuwe leermiddel ls grim mig. maar dat brengt het politie werk soms mee. Echter niet als re gel. Zoals gezegd komen de meeste politielui in de praktijk zelden of nooit aan een „echt" schot toe. Daarin zit een moeilijkheid, omdat men zich niet bij voorbaat sterk in spant voor iets, dat waarschijnlijk nooit nodig zal zijn. Daarop kan de leiding het echter niet laten aanko men, en daarom kan de Amster damse politie nu in de schietbios- coop van deze mogelijkheid profite- Een voordeel is. dat de politieman ten opzichte van één der moeilijkste delen van zijn taak dichter bij de werkelijkheid wordt gebracht. Bo vendien ziet hij. soms beklemmend duidelijk, wat voor gevolgen een ver keerd gébruik van het wapen kan hebbe.n. wat voor risico's het in houdt. Daarbij 'wordt hij, anders dan bij de .statische schietopleiding. ge plaatst voor - onverwachte situaties, zelfs voor tegenstanders die in zijn richting vuren, wat hem beter wa pent tegen allerlei emoties. Zoals bij elk. middel komt het ook hier op één goede begeleidende in structie aan, vooral een. die de po litieman op het hart bjndt, dat het gebruik van een vuurwapen altijd 'een uiterste middel is. Juist de film geeft de instructeur de kahs telkens de praktijk erbij te halen. bijv. met een wenk: „Nee, niet zo maar schie ten in het donker als je niet weet wat er achter zo'n bosje zit!" Ei genlijk kan de schietbioscoop, in sa menwerking met voortdurend waar schuwend instructeur, beter dan iets anders erto.e bijdragen onnodig of met te zware risico's verbonden schieten af te leren. Zo is het nieuwe middel een aanvulling van de nieu we voorschriften voor het gebruik van geweld. Het is dan ook geen wonder, dat de proef met dat schie ten op schaduwen door allerlei poli- tie-autoriteiten in ons land aandach tig wordt gevolgd. Er bestaat elders belangstelling voor, maar het is geen spotgoedkoop apparaat en gezien de minder vlotte manier van overheidsgeld uitgeven zal het wel even duren, eer de Rot terdamse politie geregeld naar de schietbioscoop trekt. Overigens, die schiet per jaar. buiten de oefenpa tronen, gelukkig heel weinig kogels af. Waarmee alle partijen elkaar kunnen gelukwensen. Voor de geval len dat het ernst is. kan de schiet bioscoop echter zijn nut dubbel en dwars hebben. Er zijn paleizen in Nederland waar af en toe eens iets bijzonders gebeurt. Dan worden er wandborden gemaakt en gedenkpenningen geslagen. In het Rotterdamse Motorpaleis vinden wékelijks blijde gebeurtenissen plaats. Valt er élke week iets nieuws te beleven. Op motorbrommerscootergebied. 't Is de moeite waard om binnen kort eens alle bezienswaardigheden in het Motorpaleis te komen bezichtigen. Trek er een uurtje voor uit want er is onvoorstelbaar veel. Een kleine greep Yespa brommer 435,Bougiesleutel ƒ1,15; Valhelm ƒ28,50; Fitting schroeve- draaier 0,35; Motorjack 109,Zadel- dekje 6,50; Norton Motor 4.995, Bougie 2,50; Motorbrommer 1.198, Motorbril Mariniersweg 2 (hoek Goudsesingel) Telefoon 11 74 60 ALLES VOOR ALLE TWEE-WIELERS Dinsdag 30 april organiseert De Ha venloods voor baar lezers een dag tocht vol feestklanken. Vol feestklan ken omdat wij op deze tocht een groot aantal feestvierende steden zullen be zoeken. waarbij de te volgen route vanzelfsprekend ook langs het paleis Soestdijk zal voeren. Het volledige programma voor deze dag luidt als volgt: Om 9 uur ver trekken wij vanaf Museum Boy mans naar Gouda om vervolgens via Oudewater en Montfoort in Utrecht te /aar een koffiepauze ge- Als U er vroeg bij bent heeft U de eerste keus uit'deze prach tige partij Trevira Plissé-rokken, die zwierig, vlot en. jeugdig staan. Modieuze rokjes, In leuke plooistelling, gemaakt van het probleemloze Trevira (dus plooi- houdend) uit de series tot vijftien gulden - zoekt U nu uit, voor nu... beduiden^» goedkoper" Als U in de slaapkamers met de ruimte moet woekeren... is hier de oplossing. Etagebedden van 144.50, twee aparte slaapplaatsen op de ruim te van één ledikant, van solide buisconstructie, met «en ge- weven net-spiraal, veilige bed den, nu doordat de lak Iets be schadigd is - voor iets meer dan honderd gulden. polyaetc Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze solide etagebedden (kmderen zijn er dol op... oojc bij zonder practised voor zomerhuis jes1.) 2 bedden op de plaats van één, compleet met matrassen en matrasdekken, kleur grijs- Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén ttl. of schrift, bost. AGEXDA SCH Wit AM r S.G, Toneelwedstrijd. houden wordt. Na deze onderbreking rijden wij door het mooiste gedeelte van de provincie Utrecht via het pa leis Soestdijk naar Hilversum. Na Hilversum neemt de route door het Gooi een aanvang en gaan wij via La ren, Bussum en Muiden naar het fees tende Amsterdam. Na dit bezoek aan de hoofdstad zetten wij koers naar Haarlem, terwijl voor onze aankomst aldaar nog een theepauze gehouden zal worden. Na Haarlem komen de bollenvelden aan de beurt via Heem slede, Hillegom. Lisse en Sassenheim zullen wij öm circa 17.45 uur in Avi fauna aankomen. Hier krijgt u een uur gelegenheid om dit fraaie vogel park eens nader te bekijken. Dan wordt het zachtjesaan tijd voor het di ner dat in het grote parkrestaurant van Avifauna gegeven zal worden en om 19 uur zal aanvangen. Een mu ziekje zal voor de juiste stemming zorgdragen. De prijs voor deze unieke tocht be draagt slechts f 18.50 per persoon, in clusief entree Avifauna en feestdiner met glas wijn. Kaarten zijn vanaf he den verkrijgbaar aan ons kantoor, Westblaak 25 te Rotterdam. oord, repetitie. Musis Sacrum 20 u_. Geron (zie 23 april). Tuinl. 98, Huize Brabant 20 uur Demon stratie-avond fotografie (herh. 22 april). 25 April Arcade 20 uur Voetbalver DE MOS, Dansavond. Chr. Soc. Belangen 20 uur C.B.B bestu renbonden, jaarvergadering. Sursum Corda 20 uur NCGOV, bestuurs vergadering. 27 april Arcade 20 uur Martin Green. Magnaiia Dei berk 20 uur Cefa-film: Song bus naar Triëst. Musis Sacrum 20 Bl Opstandingskerk 2 28 april Arcade 20 k.k.. instuii: aansen Group Attack. Tlvoli 20 uur Green's discotheek. Diversen: t.m. 27 april Sporthal Mar. griet 13-17 en 10-23 uur Inhabe '68, huis houdbeurs. Weekfilm PASSAGE THEATER: Zo ge zegd. zo gedaan, met Louis de Funes. A.L t.m. 24 april; dag 2 en 8.15, za 2 7. 9.1» t eind april Rla H0M0E0PATHISCHE Zaterdag 27 april zal dokter Eenhoorn uit Bloemendaal een uiteenzetting geven over deze geneeswijze en geneesmiddelen. Luister van 17.00—17.30 uur naar deze HIRO-radiouitzending over Hilversum I. Nadere inlichtingen: De Ver. t. Bevordering der Homoeapathie. in Nederland. Tel. 010 - 182747 - 282095 nog géén tientje. Trevira te spelen. Martinit gaat op bezoek bij het in rrood verkerende Swift Bovs en de rood witten zullen een moeilijke wedstrijd spelen tegen- dit moedig strijdende Swift Boys. In de eerste klasse C spelen Ursus en Dindua tegen elkaar omdat het nu eenmaal moet. Ook hier is de uitslag voor beide clubs van geen waarde. Wil DRZ mee blijven doen in de ra ce naar de titel, dan moet het zondag van AVS, dat naar Schiedam komt De competitie loopt op zijn laatste benen en overal is men bezig aan de restantopruimingen. Onze betaalde clubs hoeven zondag niet de wei in. Dan wordt er namelijk gebekerd en zowel Hermes als SVV zijn uit die he kercompetitie. gewipt, dus hebben zij Voetbal Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze vlotte en modieuze Trevira rokjes, met plooihou- dend plissé, in beige, camel, rood, grijs /i». en marine maten t/» 38 t/m 48 voor Vrijdagavond tot 9 uur open. Giin ttl. of schrift, btst. zondag een vrije dag. Hermes gaat die gebruiken om wat stoom af te blazen en vertrekt voor een weekend naar Duitsland met de betaalde spe lers. SVV, heeft zondag tegen Haarlem verloren en moet voor den drommel nu nog uit gaan kijken. De rood groe nen zullen de krachten moeten bun delen, want het speelt toch te goed om af te zakken naar de tweede di visie. DHS dat tegen een verwoed spelend DVL niet verder kwam dan een 22 gelijkspel, krijgt zondag a.s. kam pioen Olympia op bezoek. De kam pioenen zullen wel stoom afblazen en daarom geven we DHS de kans bei de punten in Kethel te houden. In de derde klasse speelt Excelsior voor de allerlaatste kans. Het ont vangt thuis Alblasserdam en als het die wedstrijd wint, moet het alleen afwachten wat VOC en Sliedrecht zul len doen. De mogelijkheid kan be staan dat deze clubs alle drie met hetzelfde puntenaantal eindigen. SVDPW krijgt Zuiderster op be zoek en deze twee spelen om des keizers baard. Er staat niets meer op het spel. In de afdeling gaat Schiedam naar RKWIK, dat kampioen is geworden. Schiedam is aan zijn stand verplicht de kampioenen naar een nederlaag In het zaterdagvoetbal gaat alleen GSSGGK, met winstkansen voor de Schiedammers. Intermezzo speelde griezelstuk in Musis „De man, de vrouw en de moord", was de griezeltitel van het toneelstuk dat de Schiedamse toneelvereniging Intermezzo in het kader van de to neelwedstrijden voor het voetlicht bracht in een goed bezette zaal van Musis Sacrum. Irene van 't Hof, die de hoofdrol vervulde, had geen gemakkelijke taak doch heeft zich op uitnemende wijze daarvan gekweten, zodat zij voor een belangrijk deel het druk droeg. Drs. Wissink naar Zwolle de Ned. Herv. Gem«ent« van Schie dam in wijk «an benoeming neeft aangenomen tot leraar godadianston derwijs san da hervormde kweek school te Zwolle, onteteet een vaca ture. Drs. Wieaink deed op 19 april 1964 zijn intrede bij de gemeente van Schiedam,

De Havenloods | 1968 | | pagina 17