Kwestie Brandersbuurt na twee uur praten afgedaan nonopols Inhabé '68 gezellige en aantrekkelijke beurs im Daryl is weer thuis! WÊMMmmmmammm Brandersbuurt verleden tijd KUNSTGEBITTEN DE HAVENLOODS 17e jaargang no. 26, donderdag 25 april 1968 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giesaen Hoofdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". DE LAATSTE ACTE van het Brandersbuurtdrama is maandagavond in de ge meenteraad van Schiedam ten tonele gevoerd, waarna het doek eenparig door de raad is neergelaten. Dat wil zeggen, na opnieuw ongeveer twee uur over dit onderwerp te hebben gesproken verenigde de raad zich met het voor stel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Stichting tot behoud van de Brandersbuurt om garant te zijn voor aan te gane geldlenin gen benodigd voor de reconstructie. Dit zou neerkomen op een bedrag van onge veer vier miljoen gulden. De heer Houtman herinnert eraan, dat in het verleden deze kwestie heel wat stof heeft doen opwaaien. Spr. «temt ermèe in, dat het geen haal bare kaart is om tot reconstructie van de Brandersbuurt over te gaan. Hij gaat in het kórt nógeens de ge schiedenis na en constateert dat het plan was, het buurtje te behouden. De Stichting is in problemen terecht gekomen, waarin zij is verdwaald. Men komt met een stuk, dat ook voor de VVD onaanvaardbaar is. Dra. Houtman ytotie ingetrokken Het bedrag van vier miljoen acht drs. Houtman wel overtrokken. In derdaad zijn er wel vakmensen in de stichting, doch hij vindt de becijfe ring niet aanvaardbaar. Men heeft de ideale toestand willen bereik-en, doch dat was de bedoeling allerminst. Zo wordt gesproken over centrale ver warming. uitnemend sanitair etc., het werd fantastisch doch ook fantastisch onbereikbaar. De stichting is inderdaad actief te werk gegaan en heeft b.v. het be drijfsleven aangeschreven, maar een schrijven verdwijnt veelal in de prul- Iemand Men had daar persoonlijk op af moeten gaan. De aanpak is ver keerd geweest. Spr. meent dat er wel degelijk een enthousiaste groep was, doch dat is voorbij gegaan. Bij de Sporthal en zwembad ra Zuid deed men het veel beter. De ge- Het hoofdstuk Brandersbuurt in het geschiedenisboek van de stad Schiedam is dan maandagavond de- jiniüef afgesloten. Mogelijk zal er in de toekomst geritsel zijn van bladzijden dié noa eens worden te ruggeslagen doch in feite ts „zwart Nazaret" voltooid verleden tijd. De vier miljoen zaten er niet in en geen enkel raadslid durfde het aan. genoemd bedrag door de gemeen te c.q. de gemeenschap, op tcrfel te'laten leggen. meente heeft geen geld om aan het verzoek te voldoen. Het spontaan re aliseren in samenwerking met de jeugd is niet gebeurd. Misschien zijn er ook misverstan den ontstaan met het investeren van gelden gezien de proeftijd van een jaar. Als de brandweerkazerne er komt, dan is het beslist geen haalba re kaart. De stichting wil kennelijk alles of niets en dat acht spreker on juist. Er is toch altijd wel iets te be reiken. doch in kleiner formaat. De stichting zegt zelf dat zij geen mo gelijkheden ziet. OPGEZWEEPT We hebben de jeugd opgezweept cn moeten die niet in de steek laten; meent spreker. Daarom zou hij een gemengde commissie ad hoe Bran dersbuurt willen instellen om te zien hoever we nbg kunnen komen. Mevrouw Gerding-Eggink (P.S.P.) betoogt, dat het gaat om behoud van het buurtje. De stichting had echter geen binding genoeg met de burge rij en de jeugd. Bovendien bleef op de achtergrond nog de kwestie van de brandweerkazerne en dan zou er niets van terecht komen. Zij zou wil len proberen twintig pandjes te hand haven en verklaart gemachtigd te zijn mee te delen, dat iemand bereid is een pandje te huren voor polo-pop penspel, een soort Vestzaktheater dus. De heer Roede (B.P.) constateert eveneens dat de Stichting er niet in is geslaagd de jeugd en burgerij erbij te betrekken. Volgens hem was er en thousiasme voor het behoud van het buurtje. Daarvóór demonstreerde men en waren er teach-ins. De kosten voor restauratie zjn opgevoerd. Er moet een nieuwe ziel in de buurt gebracht worden. De heer Muys (Onafh.) constateert, dat de zaak op een dood punt is ge komen. De brandweerkazerne moet daar niet komen. Het is noodzakelijk dat er geholpen wordt, doch niet met bedragen als thans genoemd. Voor al les is een welwillende houding nodig om iets te bereiken. De heer Collé (C.P.N.) meent, dat het rapport uitmunt in realiteit; de conclusies zijn juist. Doch hoe ligt het nu met de Stichting? Spreker meent dat deze niet heeft gefaald. De stich ting bestond merendeels uit archi tecten die gewend zijn te werken met allerlei voorzieningen, zelfs voor de toekomst. Het gaat er om wie het plan opstelt, en wie dat uitvoert. Is het noodzakelijk om het werk door aannemers te laten uitvoeren'? De heer Collé zegt te geloven dat er veel door zelfwerkzaamheid kan worden gedaan en hier ligt een taak voor de gemeente. Doch ook zullen er veel geïnteresseerden zijn die iets willen doen. Daarom betreurt hij het. dat de heer Schueler uitriep: „Er zijn nog maar twee maanden". Dat klinkt als leedvermaak. De heer Schueler; „Deze zaak moet eens uit de wereld". De heer Campman herinnert er aan, dat zijn fractie reeds eerder heeft gezegd geen behoefte aan een pre advies te hebben gehad. Nu dit er ligt blijkt, dat de betrokkenen zelf geen interesse meer in deze Bran dersbuurt hebben. Het college heeft aan deze zaak gedaan wat het kon, doch er is geen mogelijkheid. Daar om is het afgelopen, zand er over. Waarom denkt men niet aan het Pro veniershuis? De fractie kan men met het advies van B. en W. akkoord gaan. het collége kan de fractie zich ver enigen en voorzover, er nog mogelijk heden: in de toekomst zijn. zal de fractie nader beslissen. „We zullen nu onder ogen moéten zien. of op korte termijn nog plannen naar vo ren zullen komen en spreker hoopt, dat het college daaraan, dan ook vol le medewerking zal geven. Moge dit de vorming-van een vrijetijdscentrum voor de jeugd tot resultaat hebben", aldus de heer Simons. REQUISITOIR Wethouder Van Bochpven zegt, bij de teach-in in de Korenbeurs wel even in beroering te zijn geraakt, vooral toen lp sommige bladen allerlei visi oenen over Wijkhuizen etc. naar vo ren werden gebracht. Na het eerste enthousiasme komen er andere om- standigheden. Het is beslist niet waar dét het college'zich negatief opstelde. werkelijk voorstel zou komen, dan kunnen er best een paar maanden bij. De raad zou anders eindelijk wei eens een einde mogen maken aan deze slepende kwestie. Wat dé motie van de Heer Houtman betreft, deze is zo warrig, zo vaag en onduidelijk, dat spreker daar niets voor kan voelen. VERDWAALD Bij de replieken betoogt de heer Houtman dat de Stichting niet heeft gefaald, doch is verdwaald. Aan het college heeft spreker een negatief be leid verweten. Het stond er niet en thousiast achter. Hij bepleit handha ving van zijn motie, teneinde de kans te geven de zaak opnieuw te bestude ren. zodat men samen uit het bos waarin men verdwaalde kan komen. Mevr. Gerding betoogt dat de brand weerkazerne een spookbeeld was voor de Brandersbuurt. De jeugd heeft veel onkruid, weggehaald en het is un fair te zeggen, dat er vuil in de ande re tuirfen is gegooid. Het gaat hier om het totale stadsbeeld. De heer Scheffers (P.v.d.A.) heeft er vertrouwen-in. dat het college de termijn wel wat ruim wil nemen en heeft ook daarom geen behoefte aan de motie. De heer Collé meent, dat de mo gelijkheid voor de jeugd tot. recreatie behouden moet blijven. Het is mogelijk om voor minder dan f 40.000 per pand te reconstrueren. Spreker ziet kans om in een jaar tijds vijf pan den tegen achtduizend gulden per pandje te restaureren. Wethouder Van Bochoven constateert, dat hij dan een goed medewerker zal zijn voor de werkgroep. De heer Colle: „Zorgt de gemeente dan voor de fi nanciën? 'Wethouder; „Dat is nu niet aan de orde, komt u eerst maar met plannen". Spreker merkt op dat inderdaad een deel van de jeugd te waarderen werk heeft verricht doch er waren ook personen, die deze om geving benutten om er vuil te depo neren. Het voorstel'van Bi en W. wordt hier na zonder stemming aangenomen. De heer Houtman constateert, dat wet houder Vön Bochoven jarig is en biedt als, geschenk intrekking van de motïe aar. ::odat ook hieromtrent geen verdere 'discussie nodig is. De voorzitter wenst hierna nog de heer Lutke Meijer geluk met het feit, dat hij deze avond zijn 150ste raadsverslag heeft, verzorgd voor het Rotterdamsch Nieuwsblad, en sluit daarna omstreeks elf uur de vergade ring. Er tverden nog teel tuot dikke woor den oebeziod door sopimige raads leden. waarin met name de heer Houtman.uitmuntte, doch het was meer een face-saving" dan een werkelijke poging om het Bran- dersbuurt-drama nog verder voort Lt, te slepen. Met veelal krampachti- joopt DWAAS Vanavond wéér de Brandersbuurt, aldus de heer Sonneveld (Prot.) die verklaart het geheel eens te zijn met het college. Er blijkt overal gebrek aan belangstelling en medewerking te zijn. Men kan niet zeggen, dal het college zich er gemakkelijk van heeft afgemaakt. Men heeft alle kansen ge kregen doch het zou dwaas zijn door te gaan op een weg, die duidelijk dood betogen werd geretireerd de tueykelljlcheid, niet alleen dat in financieel opzicht de plannen niet haalbaar zijn doch ook, dat de be langstelling vande Schieüamse burgerij nihil is. ondanks de bewe ringen van sommige raadsleden. dat er ..groot enthousiasme" be stond. Het is er dan i« elk geval niet uitgekomen. Wethouder Van Bochoven heeft nog even scherp het standpunt van het college in deze affaire omlijnd en daarna had de heer Houtman er zelfs geen plezier meer in om zim motie, om verder te tobben met de Brandersbuurt. te handhaven Staat de Stichting op het standpunt „Alles Of niets" of zou zij bereid zijn op het beperkte plan in te gaan. De genen die de jeugd zo hebben opge zweept. voelen zich waarschijnlijk wat in moeilijkheden. Leuzen als; „groot enthousiasme" zijn hier volko men misplaatst en doen in feite ook niet terzake. De heer Simons iP.v.d.A.) betoogt dat het oorspronkelijk ging om de be stemming van deze omgeving. Het ontstaan van een centrum voor vrije tijdsbesteding werd dus in overwe- te zijn, dat zij gevaar opleverden. ging genomen, zonder bepaalde bin dingen. Gedacht werd om ruimte te reserveren, speciaal in het gedeelte dat de Brandersbuurt werd genoemd. trok hij die bij het sluiten van de Bij de cijferbeoordeling van het plan discussies it Interessanter en zoals we reeds va ker hebben betoogd, meer perspec tieven biedend als recreatiecen trum voor de jeugd is het Prove niershuis. waaraan volgens mede deling van de wethouder, thans bij zondere aandacht wordt besteed. Het zou een goede pleister zijn op de wonde van eventueel teleurge stelde jongeren. L 't H. komt men tot rond vier miljoen de vraag dient gesteld of het dat of fer waard is. Bij het bedrag zijn nog wel enkele kanttekeningen te maken. Het is de vraag of de gemeente alle panden in eigendom moet hebben. Als het opknappen plaats vindt, staan er toch wel enkele inkomsten tegen over. De lasten voor de gemeente zullen per jaar aanmerkelijk zijn en daar heeft het college enkele cijfers bij gegeven omtrent uitgaven voor ande re doeleinden. Met het voorstel van rijke mate in aanzien gewonnen. Het karakter van een middenstands- tentoonstelling heeft plaats gemaakt voor een meer huishoudelijke en ge zellige expositie waartoe o.a. ook een hocktuveerne en andere onder brekingen bijdragen. De totale openstelling doet royaler beter verzorgd aan dan de voorgaan de beurzen en terecht kon de heer H. H. Barkmeijer van de Anglian Trade Promotion Ltd. die de organisatie van deze beurs in handen had, constate ren. dat geleidelijk aan het peil van de beurs wordt opgevoerd. Daartoe heeft ook de heer Bolmers, directeur van de Sporthal het zijne bijgedragen. Voorts hebben alle exposanten zich vrijwel zonder uitzondering beijverd om niet alleen maar een produkt te exposeren, doch om de stand aan trekkelijker te maken. Men kan er uitnemende Franse wijn proeven doeh ook kennis ma ken met het wijnland Roemenië, waarvoor de Schiedamse wijnhandel Oranje in samenwerking, met de im porteur Cohn zorgt en door een pitto reske poort van een Roemeense boer derij de aandacht trekt. Aantrekkelijk op culinair gebied is ook de stand van de vleeswarenfa- briek Poot die tevens een slagzinwed strijd organiseert. In de niet-zakelijke sfeer treft men o.m. de afdeling van de Dierenbe scherming aan, die aandacht vraagt voor het nieuw te bouwen asiel. Daar is ook de openbare praktijkschool REPARATIES le klas werk vanaf 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17,50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, R'dam. Tel. 010-12.B0.10 Te bereiken met tram: 1. 3. 6. 4 en buslijn 32. 34 38. 45. 4!).. 49a Wij hebben Nederlands grootste sortering erlovlngsringen Daryl is weer thuis.' Precies tivee weken nadat hij werd opgenomen in het Zuiderziekenhuis om een hartope ratie te ondergaan, keerde de elfjari ge Pakistani terua in liet gezin van de Rotterdamse zakenman G. De vlag hing uit. de deur en de kamer wa ren versierd met slingers. Daryl was er vertegen van. Drie maanden maa hij niet aan sport doen. daarna kan hi i zich naar hartelust uitleven in hardlopen, voetballen en wat jongens van zijn leeftijd allemaal meer doen. Het was Daryl niet aan te zien dat s achter de rug had. Hij gaf braaf handjes aan alle mensen, die hem kwamen feliciteren, maar hij had zijn aandacht vooral gericht op het trik-trak-spel. dat hij onmiddellijk te voorschijn haalde. Met zijn pleeg-broertjes en -zusjes ging hij languit op de grond liggen om ge concentreerd te kunnen spelen. Daryl's moeder waw blij. haar zoon zo gezond le zien. Zij vertrekt spoe dig naar Karachi om Daryl's vader een ooggetuige-verslag te geven van de gezondheid' van zijn zoon. Daryl blijft noa een paar maanden bij de familie G. Dan gaat ook hij terug. Niet graag overigens. Wethouder Van Bochoven Requisitoir Wanneer iedereen bij zichzelf eer lijk te rade gaat zal hij toe moeten geven, dat alle beelden over boetieks, kunstenaarscentrum, ete. geen enke le realiteit in hielden. Het is wel ge makkelijk om alle schuld af te schui ven op de Stichting, doch dat is niet eerlijk. Wel kunnen we zien of van het Proveniershuis iets goeds is te maken, waartoe plannen worden ont worpen. Het is het goed recht van het col lege dat het niet geloofde aan het Brandersbuurtplan, doch het college heeft altijd royaal de wensen van de raad uitgevoerd. Er is nauw ovérleg gepleegd met het Stichtingsbestuur, ook over eventuele klanten voor een pandje. De opperste tolerantie is toe gepast ook jegens de jeugd bij het om verhalen van muren, het werpèn van vuil in andermans tuinen enz." Fel reageerde de wethouder tegen beschouwingen die de heer Houtman in een vergadering heeft gehouden, waarbij het college werd verweten een negatief beleid te voeren. Er is steeds getracht pandjes te behouden doch enkele daarvan bleken zo bouwvallig Persoonlijk had het college weinig vertrouwen in het geheel en men kan niet verwachten dat dit.met een spa de aan het werk is gegaan in de Bran dersbuurt: Uit de Jijsten is gebleken, dat de Stichting geen enkele hulp heeft ontvangen. Spreker wil ook wijzen op de grote inconsequentie van de V.V.D., die eertijds betoogde: „alles of niets", dus 70 panden en nu met 20 pandjes (natuurlijk vap de gemeente!) tevre den is. „En hier zijn we dan weer bij hetgeen indertijd door het college naar voren werd gebracht", aldus de wethouder. De berekeningen omtrent aankoop van panden stemmen over een met die van de deskundige 'archi tecten. Indien er voor juni nog een waar leerlingen interessante werk stukken tonen. Schiedam zuid is aan wezig voor de zwembadactie. In totaal hebben ongeveer zeventig bedrijven een plaats gevonden in de hal van 3000 m2 waarvan 1700 m2 be nutte oppervlakte. Bijzondere attrac ties vormen o.a. het marionettenspel van de heer Hartman' iemand met 25-jarige ervaring op dat gebied. Interessant is ook het testapparaat voor autorijders, een kleuren- en diep tetest voor oogonderzoek. In samenwerking met de evangelist H. van der Roest uit Amsterdam wordt aandacht besteed aan lectuur op het gebied van evangelisatiewerk. Als geheel een expositie, die een be zoek beslist waard is. De opening Burgemeester Roelfsema heeft de beurs geopend met een toespraak, waarin hij de middenstandszaken be sprak en opwekte tot steun aan de ze gelactie. Hij vestigde de aandacht op de be tekenis van de beurs zowel voor bur gerij als voor middenstand. Spreker gaf loe, dat het plan voor de binnen stad van Schiedam zeer vertraagd is, doch wekte op door goede samen werking zo spoedig mogelijk tot da den te komen. Ook de middenstand begrijpt dat er iets moet gaan ge beuren. Waardering had de burgemeester voor het Hoogstraatplan waarbij hij bezwaren opperde tegen onvoldoende parkeerruimte en hij meende, dat dit de moeilijkste zijde van het plan is. Spr. meende voorts, dat het particu lier initiatief nooit de sterkste zijde - van,de Schiedamse burgerij is ge weest en dat er een neiging bestaat tot afschuiven. Tenslotte wekte de burgemeester op van de vrijdagkoopavond iets goed te maken. Texaco - Rotterdam bij Wilton Fi jen oord overgedragen Met enige vertraging, omdat op het laatste moment nog enkele voorzienin gen getroffen moesten worden, heeft op de werven van Wilton-Fi.jenoord te Schiedam de overdracht plaats ge vonden van de „Texaco Rotterdam" gebouwd in opdracht van Texaco. Het 22.200 tons schip, de „Texaco Rotterdam", is een enkelschroef schip met turbineaandrijving voor het ver voer van olie en olieprodukten in bulk. De brug bevindt zich op het achter schip, terwijl de voorsteven van een grote bulk is voorzien. De lading wordt vervoerd in 22 tanks. Er kunnen zes verschillende soor ten lading tegelijkertijd verpompt worden. Alle ladingafsluiters kunnen op afstand worden bediend vanuit een lading-controleruimte. Deze ruimte is ondergebracht aan de voorzijde van het dekhuis op het kampanjedek. De lading-controleruimte is eveneens voorzien van afstandbediende tankin- houdsmeters en de regelapparatuur voor de ladingpompen. De verhaal- lieren en de ankerspil worden hy draulisch gedreven. Het schip telt een bemanning van 33 koppen. I H Hoogstraat 2 - Schiedam-Tal,268803 Donderdag 8. vrijdag 7-9.15 zaterdag 2-7-9.15. zondag 7-9.15, dinsdag 8. woensdag t. AGENT 001 OPERATIE JAMAICA Royal Film 14 jaar BUFFALO BILL DE HELD VAN HET WILDE WESTEN f SCOTT - MIRCO Buffalo Bill in een machtige strijd egen de Si Cinemascope 14 jaar zaterdagnacht 24 uur THE TERROR BORIS KARLOFF Cinemascope Royal Film 18 jaar

De Havenloods | 1968 | | pagina 1