MJPWE l JL WELMEZEN Patgltesfaa? Andere Woorden Maak van mij een mens Q Q Q Q Q Q v Q n O Q Q Brigadier Piet en de semi-prof 2 DE HAVENLOODS DONDERDAG 23 APRIL' 1968 Toffe boel Je ontkomt er niet aan. Als je, een maal weet wat C-power is kom je het overal tegen. Niet dat we dat leuk vinden, maar wat doe je er aan? Nu ontvingen we weer een schrijven van de mensen die de organisatie hebben overgenomen. De brief spreekt voor zichzelf, maar we hebben hem hier en daar toch maar van commentaar voorzien. „Aan alle toffe lui! (tegen wie den ken ze dat ze het hebben?). Zoals je waarschijnlijk wel weet, heeft de politie een aantal Rotter damse jongelui „oproerkraaiers" ge noemd. (ik zou het niet némen). Van zelfsprekend houden we rekening met het feit, dat de autoriteiten ons uit de tent willen lokken. (Vanzelfsprekend) Blijf er echter van overtuigd dat C-power leeft. In de kranten heb je kunnen lezen dat de politie een aantal C-power mensen heeft weten bang te maken. Wij, die aan* deze intimidatietechniek gewend zijn, hebben nu enig organi satorisch werk overgenomen. (de wakkere borsten!). Wat hield C-power ook weer in? <Ja, wat was dat ook weer). Hier volgt het nogmaals. „C-power is de communicerende werking die door ménselijk contact ontstaat. Te veel contact tussen jongeren en ouderen, jongeren en jongeren is reeds verbro ken. C-power wil pogen dit weer te herstellen en alles uit te bouwen wat coiitact teweegbrengt. Iedereen nu die anderen, onbekenden wrl helpen met b.v. een slaapplaats, wat eten. een lift of zomaar een gesprek, zet voor zijn raam, naait op zijn jas, schroeft op zijn fiets, (schrijft trp zijn buik) een C, de C van communicatie. Wees een van de mazen van het Net dat de mensen met begrip en liefde vangt, (zorg er voor een maas te zijn, dan kunnen de mensen goed door je heen glippen). We gaan een gouden tijd tegemoet: zo dadelijk breekt de zomer aam Con centreer je daarom zoveel mogelijk in de centró van de *;rote steden. In Rotterdam zou dit kunnen zijn op de Lijnbaan en de Beurstrappen. Laten vooral die plaatsen het ontmoetings- veld worden van de nieuwe wereld. We zullen op die plaatsen open com municeren (jasses!) en beraadslagen wat we verder gaan doen (ja, wat nu?) Wees erbij wanneer C-power zich roert. Voör wie er nog behoefte aan heeft. t contactadres is: Gouvernedwars- it 3b. Rotterdam. Fiets Uit een communiqué: „De geschiedschrijvers van de fiets waren het er wel zo'n beetje over eens dat de eerste fiets een loop fiets ip 1817 gebouwd werd dooi de Düitser Carl Ludwig Friedrich Christian Freiherr von Drais zu Sau- erbronn. Echter onlangs werd het be richt gelanceerd dat een Russische smid Adamonov in 1801 reeds een fiOts zou hebben gebouwd, waarop hij menige tocht zou hebben gemaakt van Moskou naar zijn woonplaats in de Oeral. Het Polytechnische mu seum in Moskou toont trots een co- pie van deze fiets; het originele exemplaar zou in de voormalige woon plaats van Adamonov te bezichtigen zijn. De fiets die in Moskou getoond wordt, heeft het model van een ho- het t st/aa „Vindt u dat er iets gneds zat in het nationaal socialisme en andere ideeën van Hitier?" Aardig vraagje. Verrassende antwoorden. Vijftig procent van de Westduitse bevolking zei ja. Echter, 90 procent van de studen- hem anders moeten stellen. Bijvoorbeeld: Acht u het juist-on- juist, begrijpelijk-onbegrijpelijk, aanvaardbaar-onaanvaardbaar, te leven-te laken, dat er een moordaan slag op Rudi Dutschke werd gepleegd? Arabisehe TV In de Volkskraht lazen we: „De te levisiekijkers in Saoedi-Arabië (zijn daar dan nog meer mensen dan ko ning Ibn Saoed, die t.v. hebben? LWWW) krijgen sinds kort ook Ame rikaanse series te zien, zoals The Fu gitive, Peyton Place en Rawhide. De censors hebben de handen vol aan deze programma's, want er zijn in Saoedi-Arabië een paar dingen die niet op het scherm mogen: scènes met sterke drank, gokspelen, over spel. geweld en opmerkingen over godsdiensten of andere nationalitei ten. Je vraagt je af wat er dan van die Amerikaanse films nog overblijft Alleen het bordje „storing". WASAUTOMAAT? Al deze vragen worden onpartii - dig beantwoord door het Consu menten Voorlichtingsbureau Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Con sumenten Voorlichtingsbureau. opplakken op briefkaart of in ge sloten enveloppe zenden aan Consumenten Voorllchtings- bureau (C.V.B.) Postbus 207 Oordracht Zomertijd SOVELÖCIPEPE gp Bi (groot voprwiel en klein ach terwiel) zoals omstreeks 1880 zeer in tfek was, maér dan in een zeer sim pele uitvoering. Deskundigen die me rken dat het zeer onwaarschijnlijk i- djat de Russische fiets reeds in 1801 zpu zijn gebouwd, wat zou moeten be- tfkenen dat een aantal fasen in de ontwikkeling van de fiets zouden zijn osvergeslagen. Er moet'hier in de da tering een fout zijn gemaakt. Wij houden het toch maar op de draisi- qe van Von Drais als eerste fiets j Wéten wij tenminste ook waar we ohs aan te houden hebben. Vraag I Het tweede Duitse televisienet heeft ^en enquête gehouden, waarin de vol gende vraag voorkwam. Dat is nu voorbij, want n U kamperen, 't zij met ti caravan, en U neemtUw eigen toilet mee! Een speciale Camping toilet, compleet met binnenemmer, transportdeksel, afneembare bril en deksel, die U overal ziet aangeboden voor bij de vijftig gulden, nu voor onze klanten voor bijna de halve prijs. Een hygiënische en practische camping-toilet, met comfor tabele zit-hoogte, in fraaie kleu ren uitgevoerd, voor nog géén acht en twintig gulden. kampeer toilet m« binnenemmer en transportdeKse Vrijdag- en zaterdag verkopen wij déze Camping toilets, c onmisbaar onder-a 1 Liter chemisch toilet af- breek-vloeistöf, 2.25 Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén ut. of schrift. b«t. Baal geld In Zwolle zijn gemeenteambtenaren doende pm gedurende de zomermaan den een zomerwerktijd vast te stellen. Men heeft voorgesteld om 's mor gens om half acht te beginnen, dan kan men 's avonds drie kwartier eer der naar hqis. De voordelen zijn dui delijk. O wee als dat iedereen duidelijk wordt. Als de anderen er achter ko men dat 's morgens vroeg de parkeer ruimte in het centrum al in beslag ge nomen is door deze nijvere ambtena ren en 's avonds in de straten van de woonwijken diezelfde ambtenaren al weer dë beste plaatsjes hebben inge pikt... Nou, dan moet het al gek lo pen als dit idee om zich heen grijpt of we beginnen binnenkort alle maal om half acht. Ook goeie mor gen! Al is kamperen het heerlijkste zomerbedrijf, dat U zich' kunt voorstellen... enige malen per dag voelde U toch het grote gemis... een eigen tollet! „Tussen zesennegefitig pakken ge perst papier van 500 kilo is een Rot terdamse vrouw twee dagen op zoek geweest naar een aantal bankbriefjes ter waarde van 15.000 gulden. De vrouw had het geld in een kartonnen doos gestopt, die altijd op een plank in de kelder stond. Haar twee kinde ren hadden de doos deze week tus sen een partij oude kranten naar een handel in oud papier gebracht- De vrouw kwam in paniek naar de papier handel, waar de partij nog aanwezig was, zij het geperst in balen. Het bleek toch de moeite waard te gaan zoe ken: de briefjes zaten in de negen tiende baal". Dit bericht kon men in de dagbla den lezen. De zoveelste variant op de ouwe kous, de stroopbus en de ma tras. Wij zijn blij voor de kinderen, dat die vijftien „rooien" weer terug zijn. Of het verder de moeite waard is dat dit geld teruggevonden is....? Brief De volgende brief werd ons toege stuurd: Wie het beeld kent van een leeg stromend stadion moet eens bedenken dat b.v. het Feijenoordstadion 10 keer gevuld kan worden met vermink te Vietnamese kinderen. Deze kinde ren betalen het gelag voor de lakse houding van het overgrote deel van de wereldbevolking dat wel tegen de oorlog is maar, er niet tegen in actie komt. Nog steeds blijft het systeem onverminderd gehandhaafd Waarbij domme geweldpleging wordt aange wend op buitenstaanders om interna tionale geschillen te behandelen. Dat we naar een wereldrechtsorde toe moeten waarbij de nationale re- geringen ondergeschikt zijn aan een mondiaal gezag en waarbij elke volks groep, zelfs elk individu bescherming geniet krachtens het Handvest van de Verenigde Naties, daarvan zijn b.v. alle Nederlanders wel overtuigd, voor zover ik heb kunnen nagaan. Maar slechts één op de 300 begrijpt dat dit niet vanzelf wordt verwezenlijkt en heeft zich daarvoor aangesloten bij een of andere vredesbeweging. De overige volwassen Nederlanders, die toch kunnen weten hoe misdadig het systeem is en hoe gevaarlijk dicht het ons allemaal bij de totale vernie tiging brengt, die, heb ik de indruk, ook de nagedachtenis van ds. King eren en zijn leer onderschrijven, zijn nog te laks om zelfs maar te onder zoeken hoe zij hun steentje bij kunnen dragen. En al is dat steentje nog zo klein, degenen die het zijne niet bij draagt en zijn stem niet laat horen is in feite medeplichtig want wie zwijgt stemt toe. Wijlen pres. Kennedy heeft gezegd: „Daar de oorlog door men sen wordt gemaakt kan de oorlog ook door mensen worden voorkomen Maar dan dienen de laatsten ook min stens even actief te zijn als de eer sten". W. DIRKSON ''*r Baby I POEDER - CREM E - OLIE - ZEEP Leger des Heil; popgroep bezoekt Rotterdam Op 11 mei geeft de Leger des Heils popgroep „The Joystrings" uit Lon den een uitvoering in De Doelen. Deze jongelui, van wie ook iri Ne derland reeds vele grammofoonpla ten in de handel zijn, zullen tal van nummers uit hun uitgebreid repertoi re van ballads, beat. folks-songs, jazz en gospelsongs ten gehore bren gen. Aanvang acht uur. Kaarten a f 2,50 zijn verkrijgbaar bij de Leger des Heils - evangelisatieposten ter plaatse en 's avonds aan de zaal, zo lang de voorraad strekt. CARAVAN- EN TENTENSHOW NERGENS Zó VOORDELIG! Enorme keus - Grootste speciaalzaak GEBR. v. ESVELD Pascalweg 115 - LOMBARDIJEN Dag. 9-6. wo.- en vr.avond 7-9 uur Tel. 195540 - 325841. 's avonds 197052 De klassieke kruiswoordpuzzel van vorige week bracht honderden her sens en pennen in beweging. Mej. C. J. Corbet. Suze Groenweglaan 63 te Rotterdam-3 giing strijken met de tra ditionele twee „knaken". Deze week kunt u stoeien met „ze venklappers". De woorden schuiven in elkaar met twee corresponderende letters. Als men dit goed doet, leest men in de cirkeltjes van boven naar beneden een zegswijze. Al wie deze op een BRIEFKAART inzendt naar l'uzzelredactie „De Havenloods", Westblakk 25, Rotterdam, dingt mee naar de volgende f 5. De oplossingen dienen uiterlijk dinsdagmorgen 30 april in onze brievenbus te liggen. Gaarne in de linkerbovenhoek aan de adreszijde: M.A.W.-9. In het diagram moeten op elke re gel drie woorden van zeven letters worden ingevuld, die per drietal wor den omschreven. De laatste twee let ters van het eerste woord zijn de eer ste twee letters van het tweede woord en de laatste twee letters van 2 3 1 5 6 T S 9 10 II B 11 IH 15 16 n IS 19 20 22 23 2H XS 26 r> ;T: Dat brigadier Piet daar bleef staan, vond zijn oorzaak in het feit, dat hij nog steeds aasde op een handtekening van Karei Kleuntjes. Hij zag hoe de opgewonden menigte tenslotte ook het stadion verliet en heftig gesticulerend naar nuis ging. (Omdat onze'tekenaar echter geen ge sticulerende mensen kan tekenen, hebben wij hem verlof gegeven hiervan voor deze keer af te zien). Nu ves tigde de brigadier zijn aandacht op de ijscoman, die daar sloom kwam aansjokken met zijn kar, doch die jammer genoeg te laat was om nog wat kwijt te kunnen aan de menigte, want ja die was al naar huis. Omdat er kennelijk tóch niks meer te verdienen viel, sjokte deze brave kerel maar weer mismoedig een zijstraat in. Doch dat trok de aandacht van de twee Italianen, die stiekum verscholen stonden in een donker portiek. Hun donker getinte gezichten vertoonden die vreemde gelaatstrekken, die men gewoonlijk bij samenzweerders aantreft. Nu weten wij allemaal wel, dat er gewoonlijk spannende zaken te beleven vallen, als er wordt samengezworen. Wij doen er dus goed aan. als wij de twee Italianen volgen op hun pad. Dat pad leidde rechtstreeks naar dezelfde zijstraat, waarin de kille ijscoman zojuist verdwenen vas. „Vide, Angelico", fluisterde de blokjas Italiaan legen zijn zwaar gesnorde makker. „Ambulare par la una ijscoviro Wij zijn van mening, dat dit zoiets betekent als „daar loopt een ljscoman". Zouden die twee heet gebakerde Italianen nu zin hebben in een snoe perijtje 18: Men zou werkelijk geneigd zijn te veronderstellen,, dat de twee Italianen een ijsje gingen eten. Ze liepen' tenminste op de ijsman af en zeiden: „Una porzione di cinque tutti frutti". De ijsman, die blijkbaar een ont wikkeld Jieerschap was, verstond Italiaans en vroeg schamper: „Watte Eén portie van 5 voor met zijn beiden Maak het nou even „Siletio siste toen plotseling Angelico met de snor. Bliksemsnel verscheen er een dreigende revolver in zijn hand en hij voegde er aan toe: „Sempre, pluro ultra manua tua Vivace De ijsman kon natuurlijk niet veel uitrichten en koos pieren voor zijn geld. Protesterend stak hij vlug zijn handen omhoog. „Exua tua blanca vestimenta I" het tweede woord zijn de eerste twee letters van het derde woord. Voor beeld: zou de omschrijving luiden „gewoon - abc - pronkkastje", dan moest worden ingevuld „normaalfa- betagére" normaal - alfabet - eta- gére. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes, van boven naar be neden. een zegswijze. 1. labyrint - aanbieding - onderdruk king 2. pompoen - groente - met humor begaafd 3. kletskoek - reprimande - jong 4. kim - verlies van betrekking - spionne 5. tijdmaat - rekensom -omdraaien 6. uurwerk - niveau - herhaaldelijk 7. speelgoed (dubbele kegel) - snel le pas - haarkleur 8. kwastje - misère - solide 9. mogelijk zijn - zonder naam - on derscheidingsteken 10. filmer-strijdperk - overbodig 11. vriendschappelijk - letterreke- ning - verslag 12. uitgezonderd - omgang - ondervin den 13. vetgans - incassering - maat schappelijk 14. soort sage - telwoord - van da- zelfde soort 15. kunstmatige slaap - bediening middelpunt 18. suikerstroop - Eerste Kamerlid in orde maken 17. verkeerd - man met machtig stemgeluid - Griekse zanger (myth.) 18. bureau - oorsprong - gezindheid 19. soort aanhangwagen - ontleed kundige - dik boek 20. soort waarschuwing - letterkeer - werelddeel 21. oneer - tegenspraak - naam geven 22. circusrek - rangtelwoord - mede lijden 23. deel van Kongo - kreeftje - alle twee 24. dichterbij - gift, opstel - bijbel boek 25. muze der lierpoëzie - strafschop - karakteriseren 28. kostjuffrouw - met veel beleid - oudejaarsbaksel SLAAPBANKEN ilaapmeubels, slaapkamers, bedden moderne en klassieke bankstellen, wandmeubels. galonkasten, eetboeken vloerbedekking, enz. enz. Alles uit voorraad leverbaar. „DE SI Drdslngel telefoon VRAAG GRATIS CATALOGUS. In het boek „De eerste Adam" van de Antilliaanse schrijver Boeli van Leeuwen worden als 't ware twee verhalen door elkaar heen verteld. Het ene verhaal is dat van Adam Polaar, een zoon van het eiland Curagao)een bijzonder mens, met een geheel eigen instelling te genover zijn omgeving, die vooral uit mensen aan de zelfkant van het leven bestaat. Het andere is dat van de Franse Je- zuiet, pater Bodin. waarin gemak kelijk de geleerde Teilhard de Char- din te herkennen valt. Aan het eind van het boek ontmoeten die twee el kaar. Adam Polaar moet de pater, die op doorreis het eiland bezoekt, rondrijden. Op de morgen na deze rit neemt hij de pater mee naar de armoedigste wijken van het eiland, waar hij een prostituée tracht te beletten haar kinderen te doden. Bij die poging verliest Adam het leven. De pater is in dit boek een oude man die veel aan zijn dood denkt. Het laatste wat hij in dit boek zegt is: „O mijn God, waar zal ik nu gaan sterven? En hoe zal mijn vreselijke dood zijn?" Zijn leven is gegaan over de hoogste toppen van menselijke roem. Zijn inzichten zijn over de wereld ver breid. Velen voelen zich door die in zichten getroost en gesterkt en heb- t ben er een zin voor dit leven in ge vonden. Maar zelf is hij meermalen de prooi van innerlijke vertwijfe ling. In die vertwijfeling bidt hij telkens dat ene gebed: „Heer, maak van mij een mens, vóór ik sterf". In het door miljoenen stukgelezen boekje „Eerlijk voor God" van bis schop J. A. T. Robinson begint da schrijver zijn hoofdstuk over een nieuwe moraal met deze opmer king: „Gebed en ethiek zijn een voudig binnen- en buitenkant van één en dezelfde zaak". Als ik deze gedachte leg naast het gebed van pater Bodin wordt het mij duidelijk. Van de buitenkant lijkt het leven van pater Bodin een prachtstuk van een mensenleven. Dat is nog eens een mens! Zo uni verseel in wetenschap en wijsheid. Maar diezelfde mens bidt: Maak van mij een mens! Hij ziet de dood naderbij komen. Het moet nog gebeuren. Hij moet nog mens worden. Zo denkt hij er zelf over. En, hij kende dia Ene, die een mens van ons kan maken. MEDEMENS. MAASKANT BEHANGSEL M mooi* MiangtrUubumt mh kêuze Bit 000 ttmtm. grijnsde de dikke Diavolo. Ook aan dit bevel voldeed de ontwikkelde ijsman schielijk. Braaf trok hij zijn witte jasje Uit, dat snel van eigenaar verwisselde. Toen dat gebeurd was, trok dikke Diavolo dat jasje aan om er vervolgens doodgemoedereerd met het ijskarretje van door te gaan. Hij liep brutaal naar het stadionplein, waar brigadier Piet nog steeds stond te wachten op de komst van Karei Kleuntjes. Alweer een ijscoman", dacht hij. „Jonge jonge, wat maakt deze zich druk". En dat was ook zo, want deze ijsman schreeuwde ijverig: „IJsco Italiano IJsco sempre e mobile Torino I" MUSICAL DE STUNT IN LUXOR THEATER Wmmm "iy. Vanaf 2 mei zal een serie voorstel lingen van de musical „De Stunt" in het Luxor Theater gegeven warden. Op 4 mei zal er geen voorstelling zijn. De serie loopt tot en met 15 mei en de aanvang van de voorstellingen is 20.00 uur. De regie is in handen vari John van de Rest, Jasperina de Jong Wordt vervolgd. heeft do hoofdrol.

De Havenloods | 1968 | | pagina 2