0 3? Staat Israël en Zionisme in het licht der profetie Gelukkig geen primeur OPPERRABBIJN L. VORST: ONDERWIJSCOMMISSIE LEVERT SNEL RAPPORT Keystones: plaat naar buitenland CONTACTLENZEN Agenda Allerlei DE HAVENLOODS DONDERDAG 2 MEI 1968 „Er is een hechte band tussen de joodse gemeente in Rotterdam en de ttaat Israël", vertelde ons opperrabbijn Vorst ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de staat Israël. „Dat is praktisch reeds te verklaren, omdat kin deren of familie van onze gemeenteleden in Israël wonen en het aantal bezoeken aan Israël uit onze kring steeds toeneemt. Er zijn vooral veel jonge ren naar Israël gegaan; de gemeente wordt kleiner door emigratie." Opperrabbijn Vorst ziet de emigratie, óók vanuit zijn gemeete, als zeer positief. „Het is de enige oplossing die ik zie. Het feit dat de joodse gemeen schap zo ontzettend is gedecimeerd brengt met zich mee, dat de mogelijkheid om zich volledig joods te handhaven zoveel kleiner is geworden, met alle gevaren van assimilatie. Jongelui kunnen geen levenspartner vinden omdat ze er niet zijn en doordat de joodse gemeente steeds kleiner wordt komen ook de dagelijkse synagogediensten met een vereist minimum mannelijke deelnemers In het gedrang. Daar staat tegenover dat Israël onze jongelui zo goed kan gebruiken, vooral waar het om vakmensen gaat. Onze jeugdorganisaties wek ken hun leden dan ook voortdurend op, zich in Israël te vestigen." Naast de emigratie en het meele- Wij hebben opperrabbijn Vorst ook ven door familierelaties is er in de de vraag naar een eventuele her- joodse gemeente van Rotterdam, zo- bouw van de tempel gesteld. Hij acht als trouwens in de andere joodse ge- deze tempelbouw niet slechts moge- meenten van ons land, ook een inten- lijk, maar hij wees er op dat de da- sief godsdienstig meeleven. Op elke gelijkse gebeden formuleringen be- sabbath en bij iedere godsdienstoefe- vatten waarin om herbouw van de ning is een speciaal gebed voor de de tempel en herstel van de tempel- staat Israël opgenomen, terwijl ook dienst gevraagd wordt. Wel bestaat in de gezinnen veel voor Israël ge- er een opvatting binnen het jodendom beden wordt. In Rotterdam is thans dat men pas tot herbouw mag c nu... beduidend goedkoper Zij, die elke dag graag rr fraaie gedekte tafel be;, zullen zeker van deze aanbieding willen profiteren. Fraai ontbijt laken, 120 x 150 cm,in ruitdessln met aparte decoratie. Nu verkopen wij deze ontbijtlakens, van een prima kwaliteit katoen, normaal 5.75, voor nog géén vier gulden. een kort gebed ingevoerd voor de Is raëlische militairen in actieve dienst. De onafhankelijkheidsdag van Isra el wordt ook hier in een speciale gods dienstoefening herdacht. Sociaal-cultureel is de activiteit ook groot. Door huiscollecten en gerichte acties wordt in de joodse gemeente praktische steun verleend aan het Joods Nationaal Fonds en in de mees te joodse gezinnen staat er ook wel een busje voor h^t J.N.F. De Cultu rele Commissie van de gemeente voegt in haar programma altijd een of meerdere voordrachten in, die op Israël betrekking hebben. Herbouw tempel Het Zionisme stelt opperrabbijn Vorst in het ficht van de oudtesta mentische profetie. „Nadat de zionis tische wereldbeweging was gesticht, werd enige jaren later in het raam van deze beweging een organisatie opgericht, die zich ten doel stelde het zionistisch programma uit te voeren op basis van de joodse traditionele wet, omdat in de loop der eeuwen het bewoonbaar maken en tot ontwikke ling brengen van het oude joodse land beschouwd werd als een gods dienstige plic trt. Op grond hiervan ben ik van jongsaf in deze richting actief werkzaam geweest en gebleven. Ik zie het bestaan van de staat Is raël als het begin van de verwe zenlijking van de profetie. Maar de ontwikkeling naar een t h o c r a- ti s c h bestel is alleen mogelijk als men leeft volgens de Wet. Een zeer belangrijke stimulans is het feit, dat men in Israël begrip heeft gekregen voor het wonder; daardoor kan zon der overdrijving in Israël van een re ligieuze opleving worden gesproken. Een Israël dat in overeenstemming met de Wet leeft zal inspirerend op andere volken werken. In christelijke kringen kan de liefde voor Israël voor een groot deel verklaard worden uit de omstan digheid, dat velen de vervulling van de profetie gaan zien en daarin de Goddelijke hand herkennen". nu... beduidend goedkoper Weg is het probleem van die grote koffers, die U alleen tijdens Uw vakantie gebruikt, en verder het hele jaar zoveel ruimte innemen In Uw kasten.., In een oogwenk tovert U deze koffer om tot een kleip.pakje dat U overal zonder moeite kwijt kunt. Opvouwbare koffer van 7.75, met stevige rits rondom, In frisse rode en blauwe schotse ruiten en-sterk handvat, nu voor nog géén vijf gulden. gaan als daartoe door God het teken wordt gegeven. „Wij verwachten de komst van de, Messias, maar door on ze gedragingen kan deze komst be spoedigd worden". Ten slotte gaf opperrabbijn Vorst nog zijn visie op het joods-arabische vraagstuk. „Arabieren en joden kun nen tot vreedzaam samenleven ko men. Wanneer ze de mogelijkheid zouden krijgen hun gevoelens ten aan zien van Israël te tonen, zullen we zien dat onder hen zeer veel werke lijke vrienden van Israël bestaan. Men erkent dat door de wijze waarop Ara bische arbeiders in joodse dienst wor den behandeld door de Gezondheids zorg en doordat z'ij als gelijkberech- tigden aanvaard worden, hun status op een hoger niveau is gekomen. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze handige opvouwbare koffers, met rits en handvat, 44x28 cm, In leuke Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze mooie katoenen ont bijtlakens, in verschillende mooie kleuren, .120x150 cm, Vrijdagavond tot 9 uur open. I. of schrift, l Koopvaardij herdenkt gevallenen Op zaterdag 4 mei des morgens om 10.45 uur, zal bij het Nationaal Mo nument voor de Koopvaardij te Rot terdam een herdenking plaats vinden voor hen, die in de tweede wereld oorlog, zowel bij de Nederlandse koop vaardij als bij de Koninklijke mari ne, in dienst voor het vaderland ge- Sneuveld zijn. Deze plechtigheid, welke zal wor den opgeluisterd door de Harmonie kapel van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd, zal ondermeer worden bijgewoond door de directeur-gene raal van scheepvaart, de bevelheb- ber der zeestrijdkrachten, de burge meester van Rotterdam, door verte genwoordigers van de chef generale staf en de chef luchtmachtstaf, de commandant van het korps mariniers, alsmede door diverse deputaties uit koopvaardij- en marine-kringen. Blitzgroup Keystones uit Leiden bracht kortgeleden via Omega 35.835 Faded Flowers en Psychedelic Pray er op de platenmarkt. Dit plaatje werd z.o'n succes dat het buitenland interes se toonde. De groep is ook in Rotter dam en omstreken bekend, zij treden hier regelmatig op en kunnen op de steun van vele fans rekenen. Blitz- of PopgrouD Keystones is in de nu nieu we samenstelling een totaal andere Door uitbreiding van het instrumen tarium zijn de jongens erin geslaagd de klankkleur van de group aanzien lijk uit te breiden. De muziek welke de groep speelt houdt het midden tus sen blues en moderne iazz en is eigenlijk een mengeling van beide. Toch is het ook npg mogelijk om even tueel over te schakelen op een uitste kend Beat-repertoire. De installatie bevat onder meer de topmerken: Vox. Fender. Ludwig, Burns. Rickenbacker. 12 sn. Vox gi taar. Elektronisch orgel, terwijl de zanginstallatie bestaat uit Vox AC 50 versterker plus 2 Vox zangzuilen, Bin- son echórec en Beyer. Sennheiser en Vox microfoöns. BIJZONDER CONCERT PAULUSKERK In het kader van de Israëlweek Vindt maandag 6 mei een bijzonder concert plaats in de Pauluskerk. Wel iswaar is dit een concert uit de serie Laurensconcerten, die tijdelijk ver plaatst zijn naar de Pauluskerk, maar het is tevens een avond ter herden king van de bevrijding. Naast orgelspel van Jet Dubbeldam, declameren en zingen Willy Brill er) Lea de Boer gedichten en liederen. Toegangsbewijzen (exclusief pro gramma) ad. f 1,50 (tot 18 jaar, hou ders van jeUgdpaspoorten en leerlln- het Toonkunst conservato rium f 0,75) vooraf verkrijgbaar aan het Kerkekantoor, Grotekerkplein 3 en des avonds aan de kerk. Aanpassing in samenwerking met de oogarts. Geheel pijnloos en onzichtbaar. COMTACTLENS PRACTICUS C. J. STUIJ Optiek "de Lens" SCHIEDAMSEWEG 64 - TEL 236055 PEPPELWEG 131 - TEL 188465 ROTTERDAM Op 24 april van het vorige jaar installeerde de wethouder van Onder wijs en Volksontwikkeling van Rot terdam een commissie, die tot taak kreeg „een rapport uit te brengen over de wijze, waarop het openbaar en bijzonder onderwijs in gezamen lijke verantwoordelijkheid werkzaam zou kunnen zijn ter zake van het verschaffen van advies en hulp bij individuele moeilijkheden van leerlin gen en leraren". Op 30 oktober van hetzelfde jaar bracht de commissie die onder voorzitterschap stond van mr. J. G. Bannink, hoofd van de se- eretarieafdeling Onderwijs en Volks ontwikkeling, het met deze zwaar wichtige termen bedoelde rapport uit. Thans heeft burgemeester Tho massen het rapport openbaar ge maakt om, zoals hij in het voorwoord schrijft, „over de inhoud daarvan publieke discussie mogelijk te ma ken". De commissie, die opmerkelijk snel klaar was met haar werk zij heeft er slechts vijf vergaderingen voor no dig gehad adviseert een nieuwe ge meentelijke commissie, de „Rotter damse Schoolpedagogische Dienst", in het leven te roepen. Deze dienst krijgt in het algemeen gesproken de taak om een onderzoek in te stellen, wanneer zich op een bepaalde school leer- of gedragsmoeilijkheden vdbr- doen. De dienst zal voorlopig alleen het kleuter- en basisonderwijs als werk terrein krijgen, ook al, omdat vooral in het begin de financiële middelen niet toereikend zullen zijn om het gehele onderwijs te gaan omvatten. Gemeente vergoedt geen verhuiskosten meer Burgemeester en Wethouders van Rotterdam hebben besloten om de re geling krachtens welke personen of ge zinnen, die naar een aanzienlijk klei nere woning verhuizen in aanmerking kunnen komen voor een verhuiskos tenvergoeding, in te trekken. Deze verhuiskostenvergoedingen komen tot dusverre ten laste van het zogenaamde gemeentelijke doorstro mingsfonds, dat zijn Inkomsten op zijn beurt verkrijgt uit een jaarlijkse rijksbijdrage. De Minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft echter aangekondigd dat deze bijdragen aan de gemeenten met in gang van 1 januari 1969 beëindigd zul len worden. Zoals bekend worden behalve voor verhuizingen van groot naar klein uit het doorstromingsfonds ook bijdragen verstrekt aan personen of gezinnen die een nieuwe woning in de wijk Om moord van het type ERA betrekken en daarbij een goedkopere woning elders in Rotterdam leeg achterla ten. Deze laatste regeling blijft voorshands gehandhaafd. Een derge lijke gerichte toepassing van het doorstromingsfonds wordt van meer belang geacht dan de eerdergenoem de algemene regeling voor verhuizin gen „van groot naar klein". Europoort ruilbeurs voor postzegelverzamelaars De Rotterdamsche Philatelisten Vereniging organiseert op 4 mei de 19e Europoort ruilbeurs in het Verza melgebouw „Zuid", per metro, eind station Zuid, bereikbaar. Voor talrijke filatelisten is dit een goede gelegenheid, mede door de deelneming van vele bekende postze gelhandelaren om hun verzameling uit te breiden. De beurs is de gehele dag geopend van 9 tot 18 uur. Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén teI. of schrift, bi Een paar weken geleden las ik in de krant onder het kopje „V.S. Marine bij Satanskerk" het vol gende bericht: De Russische John Sjahovskoy heeft bij Johnson ge protesteerd tegen de aanwezigheid van de erewacht van de Ameri kaanse marine bij de begrafenis van een onder-officier, lid van de „EERSTE SATANSKERK De aarts-bisschop sprak in zijn te legram van een griezelige plechtig heid. De begrafenis werd beëin digd met een salvo van de ere wacht nadat een priester van deze kerk de woorden had uitgespro ken: „Satan, broeder Satan laat het vuur van zijn ziel bezit ne men". Niet alleen in Amerika, maar in allerlei landen wordt deze satan-cultus bedreven. Meestal in het diepste geheim. Er zijn zelfs vormen bekend van zwarte mis ken, die men opdraagt aan de duivel. In zulke perverse milieu's lijkt de zwarte magie welig te gedijen. Het liefst ga je als weldenkend mens aan dergelijke griezeligheden voorbij, al kom je ook in Rotterdam nu nog van daag mensen tegen, die zeggen dat ze hun ziel letterlijk aan de duivel hebben verkocht, en die daaronder onzegbaar lijden. Maar dan kom je opeens een toe komstroman van een beroemde En gelse schrijver, Aldous Huxley tegen, „Ape and Essence", die de wereld te kent zoals zij eruit ziet in de 22e eeuw, na een atoomoorlog. Het meest kenmerkende symptoom van het le ven en denken van de mensen, die dan nog „over" zijn, is, dat zij in de duivel geloven en hem vereren en dienen. Zij hebben daar alle reden voor! Iedere puinhoop vertelt hun immers, dat hij erin geslaagd is de cultuur te vernietigen! En ook hun ziel is zo'n puinhoop; want daarin is elk geloof in de zin van het stre ven naar het goede gestorven; elke verwachting van een betere wereld ligt in gruizels. Zelfs het verlangen naar iets, dat goed en mooi en waar is. is dood. Slechts één geloof rest nog: het geloof in de duivel. Dat komt in de praktijk hierop neer, dat men er zich op instelt, dat het slechte en het gemene, het lage en boosaardige in de wereld normaal zijn. In de onderlinge omgang gaat men ervan uit, dat de ander niet te vertrouwen is; de inrichting van de maatschappij is gebaseerd op de ver onderstelling, dat iedere groep en iedere enkeling het kwade zal doen zodra hij er de kans toe krijgt. Wij kunnen er wel inkomen, dat Hux ley de toekomst zo donker inziet. Hij schijnt de feiten aan zijn kant te heb ben. Velen met hem zijn allesbehal ve gërUst op dé verdere afloop der ■geschiedenis. Zij zijn vol zorg en angst, omdat zij het voor hun ogen zien gebeuren, dat satanische krach ten zich, onbekommerd over de ge volgen, laten gelden. Zij vragen zich af of zij in een wereld van mensen of in een wereld van demonen le ven. In dit opzicht lijkt onze tijd enigs zins op die, waarin het Evangelie door de apostelen voor het eerst ver kondigd werd. In het eerste deel van de „Cultuur geschiedenis van het Christendom" (Elsevier 1948) heeft prof. dr. J. de Zwaan een schets geschreven van wat in de toenmalige volkerenwereld ge dacht en geloofd werd. Daarin tekent hij o.a. ook het oriëntalisme, de vi sie op God, mens en wereld, die van het Oosten uit de Grieks-Romeinse cultuur binnenstroomde. Het karakte ristieke van deze zienswijze geeft hij weer in deze woorden: „De mens ver trouwt de kosmos niet meer, is er niet in thuis, hoort er niet toe, is er angstig voor, ontvlucht hem in den ken, voelen en willen. Die kosmos is „duisternis'anti-goddelijk, anti- goed, anti-leven". Wij herkennen dit levensgevoel, of misschien is het beter te zeggen, wij herkennen dit besef van opgesloten te zitten in een wereld zonder uit zicht, zonder hoop. Daarom, aldus de onlangs overleden directeur van „Kerk en Wereld" ds. F. J. Pop in „Mens en Duivel", is er alle reden om thans de blijmakende boodschap te herhalen, die eens door het oude Israël ging en in sterke, sterkende woorden een plaats vond in.de bijbel. Dat. is het bericht van het vonnis over de satan. In alle volken, in al le steden en dorpen en in alle men senharten moet de tijding klinken: het is niet waar, wat de duivel met de mensen kan doen wat hij wil! Want God (hoort u: God!) heeft vij andschap gezet tussen hem en de En dat vonnis wordt aan hem vol trokken! Geen macht ter wereld kan dat verhinderen! Dat bericht zou iede re dag door'alle radiostations moe ter. worden uitgezonden. Het zou als bulletin voor de winkelramen en op de nieuwsborden moeten hangen. Het zou van mond tot mond moeten gaan als het belangrijkste nieuw:? van de dag, opdat de mensen hun angst voor üe versataniseerde wereld zouden af leggen. Opdat zij zouden zien, dat dank zij Gods ingrijpen, de wereld niet aan de boze is uitgeleverd. Op dat zij zouden weten, dat God Zelf er voor zorgt, dat de duivel en de mensen op voet van oorlog met el kaar blijven. De bijbel geeft dit vonnis in de vorm van een verhaal, waarvan nie mand nog ooit de diepte gepeild heeft: toen het eerste mensenpaar door God geschapen was, heeft Eva in het Paradijs door de verleiding van dt slang (door de duivel als instru ment gebruikt) van de verboden vrucht gegeten. Zo kreeg de duistere macht hier beneden eèn bruggehoofd i~i de mens en een geweldige invloed. Maar gelukkig heeft God zelf direct ingegrepen en de satan aldus toege sproken: „Ik zal vijandschap zetten tussen u en tussen deze vrouw, tus sen uw zaad en tussen haar zaad, datzelve zal u de kop vermorzelen en gij zult het de verzenen (de hiel) ver morzelen" (Genesis 3:15). Merkwaardig en machtig: Dat in grijpen van God was een vonnis. Als bij ons iemand een misdaad begaan heeft en daarna voor de rech ter is gebracht, hoort hij een vonnis tegen zich uitspreken. Niemand haalt het in zijn hoofd te zeggen: ik trek mij van dat vonnis niets aan, want die rechter is maar een mannetje, dat een paar woorden hardop zegt! Nee, zo'n misdadiger weet heel goed, dat achter die woorden de macht van de'staat aanwezig is en dat de die naren van de overheid er voor zul len zorgen, dat het hele vonnis zon der mankeren wordt uitgevoerd. Daarbij wordt het buitengewoon on derwijs in beginsel buiten de sfeer van de dienst gehouden, omdat op dit terrein andere instituten werkzaam zijn. Naast het instellen van een onder zoek. wanneer zich leer- of gedrags moeilijkheden voordoen. en dit al leen. nadat de school op eigen initia tief de hulp van de dienst heeft inge roepen of nadat dit door de ouders van het betrokken kind is gebeurd zal de dienst eveneens behulpzaam moeten zijn bij het in een zo vroeg mogelijk stadium onderkennen van de bijzondere begaafdheid van leer lingen. zodat aan hen voldoende mo gelijkheden kunnen worden geboden om zich verder te ontwikkelen. Voor het onderzoek naar de moeilijkheden en voor het behulpzaam zijn bij bij zondere begaafdheid zullen verschil lende specialisten worden ingescha keld, zoals een sociaal-pedagoog, een didacticus, een psycholoog en ande ren. In de opdracht aan de commissie was ook gevraagd advies uit te bren gen over het opvangen of het opheffen van individuele moeilijkheden van de leerkrachten. De commissie heeft echter gemeend hierover nog niet met concrete voorstellen te kunnen komen. Bovendien meent zij, dat de dienst voorrang zal moeten geven aan het tot ontwikkeling brengen van hulpverlening aan de leerling boven het verlenen van bijstand aan docen ten. In het rapport kan nog geen begro ting worden gegeven van de kosten van de nieuwe dienst. Wel schat de commissie, dat de personeelskosten in de eerste fase f 350.000 zullen be dragen. Daarnaast zal de dienst nog andere onkosten hebben, maar dit zal mede afhankelijk zijn van hetgeen de gemeenteraad aan geldmiddelen beschikbaar-wil stellen. De commissie wijst er op, dat een volledig ontwik kelde dienst belangrijke financiële offers van de gemeente zal gaan vra gen. nu... beduidend goedkoper Ook in Uw kimers, ja, in Uw hele huis kunt U nu dit prach tige Bouclé tapijt laten leggen... omdat de prijs nu onvoorstel baar laag Is. Bouclé tapijt, 100 cm breed, ideaal voor die kamers, die te onvoordelig zijn voor een kamerbreedtapijt. Dit fraaie bouclé tapijt, met snijklare rug, rafelt dus niet, verkopen wij nu In een groot aantal kleuren, zoals grijs, goud, rood, groen, gember,enz. per meter voor nog géén negen gulden. bouclé tapijt 100 cm breed Neemt u de maat van de kamer mee Nu, zo is het ook met het vonnis, dat God hier over de duivel uitspreekt. Dat zijn maar niet een stuk of wat machteloze woorden, nee, dat zijn woorden, die één voor één gedaan worden. Al de macht van God Zelf staat achter deze woorden om ze te doen. Telkens zijn er mensen (in het vijand .van de donkere machten zijn. Maar dit is Goddank beneden-mense- lijk, on-menselijk. Menselijk is het, „zaad van de vrouw" te zijn, helemaal voor God er. de medemens en helemaal tegen het rijk der duisternis. Dat we in de ze zin echt mens mogen worden en zijn hebben we alleen te danken aan dat vonnis van God, waarvan Jezus de executeur was en is en zal wezen. Dat vonnis is de enige waarborg, dat de toekomstprofetie van Aldous Hux ley niet zal worden vervuld. Vele mensen kunnen het wanhopige gevoel, dat het toch allemaal niet helpt. Je strijdt wel tegen wat laag en gemeen is, en soms lijkt het alsof er inderdaad iets bereikt wordt, maar dan wordt in een volgend geslacht alles weer afgebroken wat het voorgaande met zoveel moeite had opgebouwd. Het begrijpelijke is dan de gedach te: „Zullen wij het maar niet opge- ■en Hoe makkelijk komen wij er toe ae armen te laten hangen en somber te zeggen: „Waarvoor zullen wij de strijd volhouden? Er is immers toch geen eer meer te behalen? Wat' schiet je er mee op? Laten wij maar zor gen, dat wij zelf uit 't leven halen wat er uit te halen is en ons om de toe komst niet al te druk maken. Wie dan leeft, die dan zorgt! Het is nu een maal een bende en dat zal wel altijd zo blijven". Als wij er soms ook zo over denken laten wij ons dan door God Zelf laten zeggen: „de strijd is niet zonder uit zicht; het gevecht is niet eindeloos. Want ik heb gezegd, dat de duivel vernietigd zal worden; zijn heer schappij zal een einde hebben. Richt u daarom op. Geeft u niet gewon nen". In oer-oude vorm: „Datzelve- zal u de kop vermorzelen". Eva is geen nieuws, dat meer de moeite waard is. dan dit. En wij zijn blij dat ook „De Havenloods" dat mag brengen. Al hebben we er geluk kig niet de primeur van! DR. K. J. KRAAN Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit prachtige bouclé tapijt, 100 cm breed, met snijklare rug, In verschillende kleuren zoals grijs, goud. rood, groen, gember, enz. *10 per meter Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén tol, of schrift, b Theater Allerlei te Rotterdam heeft voor de maand mei de volgende agen da samengesteld: Vrijdag 3 mei: Cine Journaal Ro me van de Italiaanse cineast Silvano Agosti. Een boeiend verslag van de studentenrevolte in maart. Niet al leen van belang gezien de recente gebeurtenissen in Rome, maar ook tekenend voor de studentenbeweging in Spanje, Warschau, Berlijn enz. 10 mei: De Nieuwe Toneelgroep onder leiding van Eddy Geerlings speelt „De Joodse Vrouw" van Brecht en brengt enkele getuigenverklarin gen uit „Het Onderzoek" van Peter Weiss. Theater Allerlei wenste graag de film „Mussert" te vertonen; deze was niet beschikbaar en bovendien werd van het publiek geëist dat het zich „op wetenschappelijk verant woorde wijze" verdiept in de geschie denis van Nederlands fascisme en wat daarmee samenhangt. De Cineclub draait deze film wel. Overigens zal verder de zanger A. B. M. eigen nummers en die van Donovan en Dy lan zingen. 17 mei: Clown Woudi, de Holland se poppenspeler uit Zürich, is op toer- nee in Nederland en zal sprookjes vertellen. De theatersfeer is te verge lijken met die van een mimespeler. 24 mei: „Wobbewaf", een solocaba ret van Jos Brink die in l1/» uur ei gen teksten en muziek brengt, bege leid door zijn vaste (eveneens Am sterdamse) pianist Ton Verkroos. Op het ICC van 27 april kreeg hij de derde prijs. Het ICC wordt om de drie jaar in Amsterdam gehouden voor jonge talenten. 31 mei: Peter Blanker, de bekende cabaretier, alsmede een optreden van de mondaccordeonvirtuozen „Het Rhythm-kwartet" uit Rotterdam.

De Havenloods | 1968 | | pagina 11