V nonopole „Onrecht tegen de niet-blanke iets wezenlijk onchristelijks" Metro een toeristische attractie van belang Soedan-pakket op moederdag KONINGINNEDAG SCHIEDAM: ECHT FEESTELIJK GEBEUREN Liggen onze steden op sterven? 6 UUR GEWEEST! BLOEMEN VERGETEN? KUNSTGEBITTEN Ds. Christiaan Frederik Beyers Naudé: PIEKER NIET GROEN0OO BE HAVENLOODS 17e jaargang no. 27, donderdag 2 mei 1968 Weekblad voor Schiedam en Kethci Directie: W. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De Jcugdhaven". Voor vaders, dochters en zonen, die op de tweede zondag in mei moederdag uitgekeken zijn op de moederdagtaarten, de parfum en het badzout, brengt deze tip licht in de duisternis en maakt van alle moe ders actieve doe-het-zelvers. Neveda adviseert voor moederdag een bor- duur-het-zelf pakket, waarmee hand- werkgrage moeders of oma's hun vrije uurtjes kunnen vullen. Er wordt geborduurd met Soedanwol, waarmee een oosters, doch ook een modern ef fect, bereikt kan worden. Dit moederdagpakketje maakt het de moeders gemakkelijk, zodat zij niet wekenlang op resultaat behoe ven te wachten. Behalve de Soedan wol in allerlei kleuren bevat het pak ket ook een stramien op maat, waar op het patroon al in kleur is voor geschilderd. Met de erbij geleverde naald kan men aan de slag voor een kussenovertrek of een wollige loper. Niet minder dan 25 patronen zijn er variërend van kleurige bloemmotie ven, soms omzoomd door een fanta- sierand, tot de wat gestileerder kruis en vierkanten. Dank zij de organisatie van de Stichting viering en herdenking nationale feest- en gedenkdagen, maar ook dank zij vele medewer kers heeft ook Schiedam op pret tige wijze koninginnedag kunnen vieren, waaraan gewoonlijk een goede inleiding vooraf gaat Dat wil zeggen, zowel de licht- stoet als lampionoptocht maken reeds deel uit van het feestelijk gebeuren, terwijl ook de kermis attracties op de Broerstvest daar toe bijdragen. De jaarlijkse lichtstoet, zette -dan het feest in met een veelkleurige slin ger van ongeveer veertig fraai ver sierde en verlichte voertuigen. Er was zeer veel belangstelling op de lange route door de stad en tal van muziek korpsen zorgden voor de begeleiding. De jury kendé de volgende prijzen toe: Grote bedrijven: le en ere-prijs RDM 29 pnt; 2e Gulf 24 pnt; klein bedrijven 1 Eurotax 27 pnt; 2 Waldo 25 pnt; 3 Simca 19 pnt; middenstandsbedrijven 1 Bova 24 pnt: 2 Boer 23 pnt; 3 Elba 22 pnt; 4 Steenbergen 21 pnt; 5 Per- quin 21 pnt; 7 J. v.d. Hil 17 pnt; 8 De Bruyn 16 pt. Verenigingen: pestatie- prijs Majorettes Gusto, 1 Gusto mu ziekkorps 28 pnt; 2 Huishoudschool 24 pnt; 3 Ned. Padvinders 22 pnt; 4 Schiedamse Waterscouts 21 pnt. Hoewel de weersomstandigheden voor de lampionoptocht aan de voor avond van koninginnedag niet direct ideaal waren, kon men toch tevreden zijn en trokken in alle stadsdelen heel wat kinderen, maar ook ouderen naar de verzamelpunten, waar muziekkorp sen en bands stonden te wachten. In tegenstelling tot andere jaren, toen een stertocht naar de Broersvest werd gehouden, bleef men nu in eigen wijk en dit heeft de deelname aan de op tocht wel bevorderd. Kennelijk liep het in Groenoord mis, want hoewel talrijke kinderen en ouders zich naar het Faustplein begaven in de verwach ting dat daar de optocht zou worden gevormd, bleek zulks niet het geval en moest men teleurgesteld huis waarts keren. Koninginnedag zelf begon met klok gelui en de gebruikelijke reveille. In Kethel stroomden jong en oud naar het winkelcentrum waar een uitne mende aubade werd uitgevoerd, met medewerking van St. Radboud. Beiaardier Cor Don strooide zijn feestklanken uit over de stad en over al vingen om tien uur de kinderspelen aan. Overigens stalen de zeekadetten wel een belangrijk deel van de show wat het stadscentrum betreft. Ongeveer tweehonderd zeekadetten uit Rotter dam, Maassluis, Gouda, Den Haag en Arnhem werden aan het station Schie dam ontvangen en vooraf gegaan door de Rijnmondband, werd keurig naai de Broersvest gemarcheerd, zulks onder algemene leiding van de le offi cier F. Bergveld. In diverse tenten die waren opge steld en ook aan boord van de Jan van Gelder, die aan de Nieuwe Haven ligplaats had verkregen, werden ge durende de hele dag diverse demon straties gegeven. Zeer groot was ook de belangstelling voor de roeiwed- stitijd in de Nieuwe Haven. Verder waren des middags de gebruikelijke wielerwedstrijden, vond in de Koren beurs een schuttersfestijn plaats, wer den vliegdemonstraties gegeven en was er een ruiterdemonstratie, ge bracht door de ruitervereniging Schie dam. Bejaarden genoten van de toneel voorstelling door het toneelgezelschap Brederode, dat, „Niet van gisteren" opvoerde. In de buurten amuseerden jong en oud zich met allerlei kinder spelen. Het slotstuk van de goed ge slaagde feestdag werd gevormd door de taptoe, thans weer op het parkeer terrein van de Broersvest en met medewerking van diverse muziekkorp sen. Het geheel vormde een geva rieerd en gewaardeerd programma. Onder het motto „Liggen onze ste den op sterven?" organiseren de ci neast Jan Schaper en filmtechnicus Hans de Ridder een serie lezingen in Schiedam op 9, 16 en 24 mei. Als sprekers zullen op 9 en 24 mei res pectievelijk de heren M. van Haaien van de Stichting Ruimte voor de Jeugd en de Amsterdamse socio- graaf dr. M, van Huiten optreden. Voor donderdag 16 mei zal nog een spreker worden uitgenodigd. Het idee voor deze lezingen is ont staan openbaarmaking structuurplan voor c binnenstad. Schaper dat de bevolking bewust onwetend wordt gelaten met betrekking tot de stedebouw en het leefbaar maken van een stad. Hij wil haar meer in spraak geven. De bevolking zo zegt hij, moet meer en meer gekend wor* den in alle hoofdzaken die haar gpn- gaan.Tij moei zich daarover uit spreken, omdat anders de demoora tie ten dode feedoemd is. Inlichtingen over deze serie lezin gen kan men krijgen bij de heer De Ridder, Open Studio Filmproducties, tel. 265962 of 242255. Documentatie over Tweede W ereldoorlog Op 4 mei herdenken wij onze do den en op 5 rqei vieren we de bevrij ding. In deze dagen staat hetgeen ge beurd is in de Tweede Wereldoorlog in het middelpunt van de belangstel ling. Velen zouden gaarne wat meer willen weten van dqge tijd. Met het doel voorlichting te geven (o.a. door het houden van exposities) en con tact tussen geïnteresseerden te be vorderen is enige jaren geleden de Documentatiegroep '40-'45 opgericht. Inlichtingen over deze groep, die tot haar leden het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam en het Nationaal Oorlogs- en Verzets museum te Overloon telt, kunnen in gewonnen worden bij B. Lagerwaard, Willem Nagellaan 39, Rotterdam-13, tel. 18.73.11. Indien men nog oorlogs materiaal heeft, is dit natuurlijk wel kom aan dit adres- Schiedam Organist Stolle concerteert in Johannes de DoperScerk Het orgelcentrum „Schielandkring organiseert vanavond, donderdag 2 mei een orgelconcert in H. Joannes de Doperkerk in de Mgr. Nolenslaan 99 te Schiedam. Concertgever is Ru Stolk, organist van de Liduinakerk te Hillegersberg. „IRIS" bloemenkiosken STATIONSPLEIN (ingang STATION) Elke dag geopend van 8.30 21.00 uur. OOK ZONDAGS. Burgemeester onderscheiden Ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin, is burgemeester H. Roelfsema benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau, welke on derscheiding hem in Den Haag werd uitgereikt. ..Onze metro blijkt een enorme trek pleister te zijn. Uit Den Haag wor den regelmatig dagtochten gemaakt ter bezichtiging van dit Nederlands fenomeen. Het Haagse reisbureau Speedwell meldde laatst vol trots dat het zo'n succes was dat inmiddels al de duizendste bezoeker naar Rotter dam is geweest. De reisjes worden naar behoefte op de morgen, de mid dag of de avond gehouden. In het algemeen volgt men het vol gende patroon: per bus naar de zuid hal van station Beurs waar de ten toonstelling wordt bekeken. Dan per bus naar Rotterdam-zuid naar de re mise Hilledijk en vervolgens naar station Zuidplein. Van Zuidplein maakt men een metrorit naar het Centraal Station en weer terug. Met de bus gaat men dan nog even langs het „staartstuk" van de metrolijn en langs.de werkzaamheden voor de uit breiding. Via de Beneluxtunntl weer terug naar Den Haag. Bovendien komen bij de RET voort durend verzoeken om inlichtingen bin nen van reisbureaus uit het hele land. De RET verwacht dan ook dat de metro een druk toeristisch zomersei zoen tegemoet gaat. Vorige week waren er twee toeris ten die van veel verder kwamen dan Den Haag. Twee radio-journalisten, Magagi Boureima uit Niamey Rep. Niger en Joaquin da Silva uit Ban gui C-entr. Afr. Rep., maakten ge bruik van de metro. Zij waren in Ne derland omdat ze een prijsvraag had den gewonnen van de wereldomroep, uitgeschreven voor de ontwikkelings landen. De prijs, de ..Moulin d'Or". is de bekroning voor het beste docu mentaire programma over hun land. Vorige week overhandigde minister Klompé hun de trofeeën. Op de foto. De beide buitenlandse radiojournalisten in aezelschav van de heer Den Daas. tv-medewerker ran de Wereld Omroep en de heer Ivo Blom. van het bureau voorliéh- tina van de qemeente Rotterdam, (linies). REPARATIES le klas werk vanaf 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon f 17.50 'J kuiu er '6p watrhtcn INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40. R'dam, Tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram: 1, 3. 6, 8 en busliiD 32. 34, 38, 45. 49. 49a over 5 cent maar rol uw shagtabak met het nieuwe importvloei: Dr. DUVAL'S riz-SPECIAL 15 ct. Het beste dek voor uushag (Bevat geen methylcelluloses) Hoogstraat 2 Schiedam-Tel. 268808 Do. 8, Vr. 7-9.15; Za. 2-7-9.15; Zo. 7-9.15; Di. en U'o. 8. EEN MILJOEN JAAR GELEDEN NIEUW-NIEU W-NIEUW Nu nog gemakkelijker in huis, winkel nt kantoor zelf even een „doe het zelf" karweitje opknappen met 18 mm EDELHOUT spaanpaneien. Kent u de mogelijkheden hiervan? Uitge zocht edelhout, ook de lange zijkanten Ontelbare toepassingen mogelijk. Lengte "I, 123 Prijs per paneel van 244 cm lang Limba- Afroteak Eiken Teak geaderd ireed breed 11.50 14,- 13,— 15,50 15,50 18,5" 18,— 21,5 18,50 22,- 28,50 I 38'.- I 43!—1 51,'- ook in 50 en 60 cm breed. Het nieuwe GROENE BOEKJE verschijnt eind mei. Nu met, de voor Rotterdam, grootste sortering BOARD - HOUT - TRIPLEX enz. van de beste kwaliteiten tegen de laagste prijzen. -pn-iali I tot 18.00 u Korenaars DOE HET ZELF e boekje tel. 23 08 03 Het is geen bijzonderheid als een boer voor de boeren is. Het is geen kunst om als arbeider voor de arbeiders te zijn. Een neger die partij kiest voor negers, wie zou het hem kwalijk nemen? Chris tiaan Frederik Beyers Naudé is een Zuidafrikaanse dominee. Eens een vooraanstaande leider van de blanke minderheid, die de macht uitoefent in Zuid-Afrika. Naudé is gaan staan aan de kant van de „underdog", van de onderliggende partij, die van de mensen met een andere huidskleur. Ook dat zou geen bijzonderheid moeten zijn. Deze man. een krachtig en bewo gen pleitbezorger van toenadering en verzoening tussen de rassen, is van 3 tot 16 mei in Nederland. Zondag morgen 5 mei (aanvang 9.30 uur) gaat hij voor in de Verrijzeniskerk aan de Springerstraat in Rotterdam- Alexanderstad. In het algemeen is de verhouding tussen de „rassen" al zeer ingwik- keld en al evenzeer vertroebeld. Hoe veel te meer in Zuid-Afrika, waar een blanke minderheid moet samenleven met een overweldigend grote niet- blanke meerderheid. Binnen beide groepen bestaan ook weer diep in grijpende tegenstellingen. Angst is de grote medespeelster. Wijlen Albert Loethoeli, evenals Martin Luther King, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede en aanhanger van geweld loosheid, werd door de Zuidafrikaan se regering monddood gemaakt door een verbanning. Nu de gematigde ele menten worden uitgeschakeld, lijkt het er op, dat het prachtige Zuidafri kaanse land met sen sneltreinvaart bloedige confron- n zwart. Ommekeer Naudé werd in 1915 geboren in Roo- depunt. Transvaal. In liet dagblad „Trouw" werd een naar jaar geleden het volgende over zijn vader vermeld: „Praten over vader Naudé bete kent praten over de wereld die L. Penning schetste in zijn boeken over de Boerenoorlog. Vader Naudé was veldprediker in het leger van zijn in tieme vriend generaal Beyers in de oorlog 1899-1902. Onderwijzer Naudé gaat mee op commando. Samen zijn ze in de Vereeniging waar de vredes conferentie wordt gehouden. Beiden willen doorvechten. Het onrecht de Boeren aangedaan treft hen diep. Het is één van de typeringen, die ds. Nau dé van zijn vader geeft. Zijn princi pieel verzet tegen elk onrecht. „Het ging toen tegen het onrecht dat de Engelsen de Afrikaners aandeden", zegt ds. Naudé „Het ging mijn vader niet alleen om het onrecht van Engel sen jegens Afrikaners. Het ging die per bij hem. Bij hem was het de ab solute overtuiging, dat niemand mag toelaten dat de ene mens de ander onrecht aandoet. Dat is in zijn wezen iets onchristelijks. Ik meen dat dit bij mij zeer sterk gegolden heeft, toen ik mij bewust werd van het onrecht je gens de niet-blanke. Het beginsel is hetzelfde. Naudé is predikant in de Neder duits Gereformeerde Kerk in Zuid- Afrika. Deze kerk is verreweg de grootste Zuidafrikaans-sprekende kerk. In deze kerk bekleedde hij één van de hpogste posten; hij was voor zitter van cle Provinciale Synode van Transvaal. Tevens was hij lid van de Broederbond. Deze Bond is een gehei me, invloedrijke organisatie, welke het „Afrikanerdom" bevordert. Vele leidende persoonlijkheden in Zuid- Alrika zijn lid van deze organisatie. Ds. Naudé was dus een geëerd lid van de „establishment", de gevestig de orde. Het moef van binnen bij hem heb ben gestormd, toen hij ging inzien dat hij op de verkeerde weg was. Men denke zich zijn positie even in. Je na dert de middelbare leeftijd, je bent in brede kringen geacht, je hebt ande ren overtuigd van de juistheid van op- van de juistheid van opvattingen, die algemeen worden losgelaten, zelfs worden verdedigd. En nu moeten die opvattingen worden losgelaten, zelfs worden bestredeh, Deze verandering is ds. Naudé niet in dank afgenomen. Bedekt en openlijk werd hij een eommunist ge noemd. lien gevaarlijke beschuldi ging in een land, waar iedere daad strafbaar is die erop gericht is. eni gerlei doelstelling van het communis me te bevorderen. In het befaamde lasterproces werd door de rechter de ze aantijging onwaar genoemd. Christelijk Instituut In 1963 werd het Christelijk Insti tuut van Zuidelijk Afrika opgericht. „Veelrassig Instituut opgericht", meldde een krantekop. Inderdaad, van dit Instituut zijn lid: „Christene van verskillende kerkgenootschappe, blank en nie-blank, Afrikaans- en En gelsprekend". De leden van dit Insti tuut 'willen geen krachtmeting der rassen, maar verzoening. Ds. Naudé is directeur van dit Instituut. Er zijn Bantoe-predikanten naar ds Naudé toegekomen voor onderricht en steun. „U bent voor ons geen blanke, maar een Christen". Op de schouders van ds. Danie van Zyl rust de gigan tische taak om namens het Instituut de ongeveer 3000 Bantoe-kerkjes te helpen. In januari 1965 kwamen Ban toe-predikanten en andere vooraan staande personen tesamen in Davey- town. Men gaf te kennen: „Wij, lei ders van de separatistische Afrikaan se kerken spreken uit, dat wij elkaar moeten leren liefhebben als broeders in Christus, ongeacht kleur, ras of geloof. Wij hopen, dat de beweging, die nu ontstaan is. zal worden be schouwd als een brug tussen Christe nen van alle rassen in de samenle ving der volkeren". Na afloop van een „veelrassige" bij eenkomst werd gezamenlijk sandwi ches (toebroodjies) gegeten. Juist dit gezamenlijke eten maakte op de ge kleurde deelnemers de meeste in druk. Het isolementsdenken werd doorbroken, er groeide een nieuwe gemeenschap. Zoals dr. King zei: ..Uit de berg van wanhoop werd een steen van hoop gehouwen". Wat heeft Beijers Naudé ons. Ne derlanders. te zeggen? In het bijzon der de christenen onder hen moeten dit van hem weten: „Bij alles wat mij soms so ontset- tend pijn aandoen oér die onreg, wal ons ons medemense van andere kleur in Suid-Afrika aandoen en dit doen in die naam van christclikheid en van beskaving, ek sê, bij al daar die pijn wat in een mensehart leve. mij broer en zuster, en waarmee jij van dag tot dag baje keer moet leve en voort gaan, bij dit alles wil u U vró, nie terwllle van Suid-Afrika of terwillc van Nederland, niet terwille van die biankes of terwille van die nic-blan- kes, maar terwille van die Kerk van Christus Jezus, terwille van die Ko- ninkrijl- van God. dat n sal doen wat Christus van u verwag, omdat waar ons ook ai is. ons saam belij en be vestig. want ons is allemaal één li chaam, en dat ons dit nie alleen met die woord, maar ook met die daad teenoêr mekaar bewijs." Man contra vroi 14 jaar HERCULES CONTRA DRACULA CHRISTOPHER LEE - REO PARK e strijd tegen de afschuwelijke v Cinemascope Föx Film 14 jaar JEUGDBACCHANALEN (Douce violence) ELKE SOMMER - PIERRE BRICE Rijke nozems van beiderlei kunne keren zich in gesloten gelederen tegen de moraal! Regie: Max Pecas 18 jaar

De Havenloods | 1968 | | pagina 1