Herontdekking van de dekenkist als meubel Willem v. d. Loos: „Ik blijf doorgaan, zolang ik kan" van Dalen Uw beleggingsprobleem is geen probleem meer na een advies van Mees Hope Mees Hope Groene en Wit-Gele Kruis werken in Schiedam samen Koningin Wilhelmina Mars in teken van glasindustrie DE HAVENLOODS DONDERDAG 2 MEI 1963 Na de „grote schoonmaakwoede", die zo langzamerhand al weer achter de rug is, komt het probleem van het opbergen van'een hele boel dingetjes, waarvoor eigenlijk geen vaste plaats gevonden kan worden. Een idealë oplossing voor dit pro bleem is de dekenkist. De dekenkist dié jarenlapg als onhandig, lomp en onbruikbaar wgrd geklassifi- ceerd. Het is echter een veel ge vraagd meubelstuk geworden, met een oneindig aantal mogelijkheden. kamerbewoners Toegepast. Wii kun nen het bed dan gedurende de dag 'en avond gebruiken als zitplaats, met kleurrïjké kussens biivoorbeeld. ter wijl voor het naar bed gaan. de de kens en lakens (voor sRortievelingen de slaapzak) uit de kist worden ge haald. De kist zelf kan in het inte rieur ook nog een aantal functies hebben. Biivoorbeeld als biizetmeubel. ter wijl een decoratieve vaas op de de kenkist het in het interieur bijzonder goed doet. Naar 'smaak kan men zo wel met een (semi) antieke of moder ne dekenkist een interieur .complete ren. Als men op de kist iets wil zet ten. is hét aan te bevelen een deken kist te nemen, die een voorklep heeft. Anders zou het voortdurend afnemen en opzetten van vazen, pulletjes, theeserviezen of andere voorwerpen een ergernis worden. Ook in het com plete woonhuis, zoals een flat, kan de dekenkist een nuttige functie vervul len. Het grote tekort aan kastruimte dat de woningbouw typeert, maakt het nodig alle mogelijke methoden te zoeken om de-spullen ergens op te Een eikehouten dekenkist. Het snij werk van de panelen wordt tegen woordig .voor een deel met behulp van machines gemaakt. Na de machinale voorbewerking komt de houtsnijder er aan te pas. Met de hand wordt ieder paneel afgewerkt. bergen. Plantenbak Een goede oplossing biedt ook hier de dekenkist. Vooral voor die spul letjes. die we maar zelden nodig heb ben. kan de dekenkist worden ge bruikt. Het meubelstuk zelf kan dan zeer decoratief in het interieur dienst doen als plantenbak, als meubel om de platenspeler, bandrecorder, of ra dio op te zetten, terwijl ook de tele visie een plaats op de dekenkist kan vinden. Het spreekt vanzelf dat de kist ook uitstekend dienst kan doen als boekenkist. Met het neerzetten van de deken kist. in de woonkamer, zijn noa lang niet alle mogelijkheden van dit meu bel genoemd. Hoe vaak vindt men niet in de aana of het portaal onder de kapstok, schoenen, pantoffels, overschoenen, tassen, die maar zel den worden gebruikt en aa 'zo maar door. Hoe veel fraaier is dat opgelost, alsonder dg kapstok of elders in de gana of het portaal een dekenkist staat, waar men alle rommeltjes in kan opbergen. De dekenkist in de slaapkamer, kan naast een opbergplaats van dekens, boeken en wat men maar wil. een tafel zijn voor typisch vrouwelijke attributen, die men niet meer kwijt kan op of in de toilettafel. Daarnaast is ook hier de dekenkist te benutten als tafel, waarop een wekker en ra dio een plaats kunnen vinden nu... beduidend goedkoper Zod ra U meer aandacht besteedt aan de mode onder de mode valt het verrassend resultaat U op... Uw japonnen en pullovers zitten oneindig beter. En dat er voor een correct fï- guur geen handenvol geld nodig zijn, bewijzen wij U met deze aanbieding. Lycra stretch beha, met voor gevormde cups, verstelbare schouderbandjes, ondersteu ningsbeugel en geheel Lycra stretch panden. Nu verkopen wij deze Lycra stretch beha van 4.98 voor nog géén drie gulden Wat voor de dekenkist geldt, geldt, in-grote mate ook voor de ladenkast. In de Angelsaksische landen, met na me in de Verenigde Staten, heeft die bijna altijd een vaste plaats in het in terieur gehad'. In ons land is alleen de commode van de baby als een soort ladenkast altijd in zwang ge n-eest. Een ladenkast in woonkamer, slaapkamer of de hal was echter ta melijk zeldzaam. Ook de ladenkast echter wordt nu weer veel gebruikt. In moderne aan bouw slaapkamers als onderdeel van de op elkaar afgestemde aanbouw ele menten. Maar ook ladenkasten als meer op zichzelf staande meubelen met eigen functie, plaats en gezicht. Vaak niet altijd zijn die laden- kasten in de oude stijl uitgevoerd. Zij verenigen op die wijze de functie'van siervoorwerp en gebruiksvoorwerp Siervoorwerp om de vaak sierlijke vormgeving en de gebruikte fraaie houtsoorten. schoenen (Oude) Binnenweg 57a, Rotterdam Hoogstraat 71 Schiedam (parkeren is bij ons evenmin een probleem) Beleggen kunt u op verschillende manieren. In aandelen, obligaties, zelfs in een levensverzekering. Blijft de vraag: waarmee bent u bet-meest gebaat? Gelukkig hoeft u dit probleem niet zelf op te lossen. Ga eens praten met de beleggings-expert van Mees Hope. Hij kan u een des kundig advies geven, waar de wetenschap en ervaring van ons moderne bankbedrijf achter staat. Stap dus ge rust binnen op Nieuwe Haven 133. U bent welkom, ook met uw beleggingsprobleem. BANKIERS SCHIEDAM Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Lycra stretch beha's van een prima pasvorm, met ge heel Lycra stretch panden, voor gevormde cups, en verstelbare schouderbandjes. InB-cup en Vrijdagavond tot 9 Gijn ttl. of schrift. Na vele en langdurige pogingen van enige kruisverenigingen in Schie dam om tot meer samenwerking te komen, is een eerste stap in deze richting gezet. Sinds gisteren 1 mei verzorgen de gezamenlijke wijkver-a pleegsters van het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis te Schiedam elk een eigen wijk. In die wijk zullen de daarvoor in aanmerking komende le den van beide verenigingen dus ver pleging ontvangen van één en dezelfde de wijkverpleegster. De bestuurders van beide verenigin gen delen hierover nog mee, dat de ze stap is gezet, nadat was gebleken, dat de andere verenigingen, die wijk verpleging tot hun werkzaamheid re kenen, niet of nog niét tot deze hoog nodige samenwerking bereid waren. Over de aanmerkelijk stijgende kosten van medische verzorging is al zoveel gezegd en geschreven, dat daaraan niets nieuws meer is toe té voegen. Duidelijk is echter en dr. R. J. H. Kruisinga, staatssecretaris voor de Volksgezondheid, beijvert zich de laatste tijd in medische krin gen de aandacht daerop te vestigen dat meer efficiency het enige juis te antwoord op die. kostenstijging is. De besturen van beide verenigingen zijn ervan overtuigd, dat de thans ge vormde pool van wijkverpleegsters tot een betere verzorging zal leiden en daarnaast ook een kostendrukkend effect zal hebben. Voorts is gebleken bij een bespre king tussen de besturen van beide verenigingen en ql hun wijkverpleeg sters, die in onderling overlég de nieuwe wjjkindeling voor de stad heb- ,ben opgesteld, dat de bereidheid tot samenwerking bij de wijkverpleeg sters zelf veel groter js, dan beide besturen aanvankelijk harden durven van beide verenigingen er op. dat zij beseffen dat de leden thans zonder voorbereiding voor de gevolgen van deze samenwerking worden geplaatst. Dit vloeit ten dele voort uit het niet in vervulling gaan van de verwach- ting, dat ook de andere_ verenigingen feestelijkheden' Van der Loos is behalve regisseur van talloze amateur-toneelverenigin gen, vooral actief als voordrachtskun stenaar. Samen met zijn vrouw Riek Dinsdag, Koninginnedag, werd vóór de twintigste maal door het Comité Nationale Belangen een toneelstuk opgevoerd onder leiding van de Rotterdamse voordracht kunstenaar en regisseur Willem van der Loos. Dit jaar werd het spel „De bespottelijke Juffertjes opgevoerd in Dë Doelen. Vorig jaar vond men gastvrijheid in het Pic colo theater, maar al die keren daarvóór werden er echte wagen spelen uitgevoerd. „Vier, vijf keer op een dag traden we op", vertelt Willem van der Loos, „op het Pijnackerplein, op de Brink. Van de Rechter Maasoever gingen we 'naar de Linker en dan weer terug. Met twee wagens van Van Nelle, met bus sen voor de spelers en de decors. Op alle grote pleinen in de stad hebben we gezeten. Vroeger werkten we met twee groepen; je zou er nu tien nodig hebben om in alle wijken te kunnen optredpn. In het begin zag het er op die pleinen zwart van de mensen, ze zaten zelfs in de bomen. Maar ja, dat is ook een beetje achteruit gegaan. De wijken organiseren 'nu allemaal eigen te doen, waarna dit bericht anders had kunnen luiden. Overigens blijft ook voor die verenigingen de deur openstaan en zal alles gedaan worden om aan redelijke wensen tegemoet te komen. Anderzijds heeft deze late bericht geving voor de patiënten.die góór 1 mei 1968 reeds verpleging ontvingen geen gévolg, voor zover die patiënten te kennen geven aan de hun behan- Sprong, treedt hij overal in den lande op. Voor verenigingen, voor de Volks universiteit, voor jongerengroepen, kortom-er is geen club of organisatie te noemen, van welke richting dan ook, of het echtpaar is er te gast ge weest. „In 1940 hield ik mijn eerste officiële delende wijkverpleegster, dat zij geen voordracht, waar de kunstrecensenten andere wijkverpleegster willen heb- bij waren, zoals Wagener van het Rot- ben. Er w.ordt nog wel n&drukkelijk op gewezen, dat het Groene Kruis Schie dam en het Wit-Gele Kruis Schiedam met werkzaam zijn in het v.m. Ke- thel-spaland en. de wijk Groenoord. Deze wijken worden verzorgd door het Groene Kruis Kethel en het Wit- Gele Kruis Kethel, die hun zelfstan digheid wensen te handhaven. terdamsch Nieuwsblad. Ik deed toen Hamlet". Voor Van der Loos zijn car rière begon als voordrachtskunstenaar was hij toneelspeler. ..Na de lagere school en de h.b.s. zat ik vier jaar op een handelskantoor bij De Monchy. Ik zag toen Van Dal- sum met het Oostnederlandsch toneel en Charlotte Kohier. Daar was ik zo onderstéboven van. Ik dacht: dat is Jubilarissen bij Wilton-F ijenoord Bij de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam zijn weer enkele personen gehuldigd, in verband met een jubile um bij het bedrijf. Het waren mevr. L. A. J. Smouter-van der Hel telefo niste, 10 dienstjaren; C. Boom. wal kapitein, P. C. van Buuren, elektrisch lasser, D. W. Harts, brander, allen uit Rotterdam, J. W. Hajee, baas ma chinefabriek, B. Plaizier, groepslei der, B. E. Rietveld, calculator,werk voorbereider, A. C. Voordam, L. Kuistingh-Neven, chef civiele dienst, Bolnes, allen 25 jaar dienstverband; J. van Breda, scheepsbeschieter, G. H. van Pel, onderbaas afd. ijzerbe werking-reparatie te Schiedam en I. Klos, knipper te Vlaardingen, allen 40 jaar. De jubilarissen werden toe gesproken door het lid van de directie ir. J. E. Woltjer en ontvingen het ge bruikelijke geschenk. Voor de afdeling Schiedam van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, zal donderdagavond 2 mei in gebouw Irene de heer P. de Houter uit Hilversum een lezing hou den over de Alpenflora De 24ste Koningin Wilhelmina Mare die het Vendel Schiedam van de Oranje Garde op zaterdag 18 mei or ganiseert, staat in het teken van de glasindustrie. Hieraan wordt mede werking verleend door de NV Ver- eenigde Glasfabrieken. Alle groepen die aan de mars deelnemen ontvan gen een kristallen karaf met inscrip tie. Bovendien krijgen alle deelne mers, behalve de gebruikelijke me daille, een boekwerkje in kleurendruk over glas en glasfabricage aangebo den. De afstanden zijn 8, 14. 20, 25 en 40 kilometer. De start is in de Plantage te Schiedam: voor de 40 kilometer om tien uur en voor de overige af standen om half drie. Vele muziek korpsen en drumbands zullen het ge heel muzikaal omlijsten'. Na bin nenkomst van de acht kilometer wan delaars begint een muzikale show in het openluchttheater in de Plantage, die zal worden onderbroken voor het uitreiken van de prijzen. De K.W. Mars begint met een défi lé op de Grote Markt voor het ere- comité dat door het gemeentebestuur van Schiedam op het stadhuis zal worden ontvangen. De organisatoren verwachten dit jaar weer ongeveer 5000 deelnemers. Inlichtingen over deze mars kan men krijgen bij de heer Ph. van Oordt. Oldenbarnevelt- straat 79 te Schiedam, tel. 010-263309. Inschrijvingen eveneens op bovenge noemd- adres en voorts bij J. van Schanke, Brekelsveld 106. Rotterdam J. Vogelaar. Lepelaarsingel 328 te Vlaardingen. J. H. F. v. d. Brugge, Vondellaan 52b en M. Faasse, Groe- nellaanSOb, beiden te Schiedam. Het inschrijfgeld bedraagt voor 8 kilometer f 1,10. 14 kilometer f 1,20, 20 kilometer f 1,25 25 kilometer f 1,30, 40 kilometer f 1,50. Inschrijving per giro is ook mogelijk door het geld over te maken op gironummer 108397 t.n.v. K. W. Mars Schiedam. Tenslot te kan mén nog aan het startbureau inschrijven. De inschrijfgelden wor den dan echter met 20 cent per per soon verhoogd. Vier congressen van Jehovah's getuigen Onder het motto „Goed nieuws voor alle natiën" belegt het Wachttorenge nootschap Jehpvah's getuigen deze zomer in ons land een viertal congres sen. Deze congressen, waar in totaal tussen de 20.000 en 22.000 belangstel lenden worden verwacht, worden ge houden in Eindhoven, Heerenveen, Den Haag en Hilversum. De afge vaardigden uit deze omgeving zullen naar Den Haag reizen, waar het con gres van 14 augustus in de Hout- rusthal gehouden zal worden. Er wor den hier 4900 afgevaardigden ver wacht- openbare toespraak „Het bestuur van mensen moet weldra wijken voor Gods bestuur". het. Ik heb toen abrupt m'n ontslag genomen en ben naar Amsterdam ge gaan. Eerst de Toneelschool, les van Rika Hopper en Eduard Verkade en na twee jaar ben ik bij Verkade gaan spelen. Na twee jaar ben ik'naar Jan Musch gegaan, toen naar Cees Laseur en daarna naar Louis Saalborn. Toen heb ik nog een beetje vrij gewerkt. Ja ik heb ook nog voorstellingen gespeeld met Corrie Vonk. Bruintje Beer was dat. Het was een strip in het Alge meen Handelsblad, die door veel kin deren werd gelezen. Het werd voor het toneel bewerkt en onder regie van Eduard Verkade speelden wij het". De oorlog kwam, en het leven van iedereen veranderde er door. „In de oorlog konden wij geen eip- plooi krijgen door die cultuurkamer. U weet wel. Voor levensmiddelen ben ik toen zwart gaan voordragen. In fabrieken, tussen de machines droeg ik samen met mijn vrouw voor. Falk- landjes, sprookjes van Andersen en werk van Ernest Clae.s. Er was toen nog geen Annie M. G. 'en geen Simon Carmiggelt. Voor brood speelden we, ja, we moesten tenslotte leven". Na de oorlog, speelde Van der Loos o.a. Boefje van-Brusse, „Ja, samen met Rita Maréchal. Zij als Boefje, ik als opa. Dat was wel lollig. Tussen twee haakjes, een half uur geleden heb ik het verzoek Van de NCRV- televisie gekregen om mee te spelen in dat serietje van Van Nunen. Die taxichauffeur. Ha ik doe fnee". Houdt u van televisie? „Ik heb niet zoveel ervaring met de t.v. om daarover iets te kunnen zeg gen. Die keren dat ik het gedaan heb, vond ik het wel leuk". De gemeentelijke kunststichting voor de jeugd in Rotterdam verzocht Van der Loos op te treden voor de jeugd. „We speelden voor allerlei scholen, m.o., industriescholen, gymnasia, hbs, technische scholen. Honderden, mis schien wel duizend kunst'uurtjes heb ben we in de loop der jaren gespeeld. Sonny Clark moet hangen van Erski- ne Caldwell", dat ding heb ik veel ge daan. En dan „De bloemen van Hi roshima" van Edita Morris en Peer Gynt van Ibsen. Laatst, een paar weken geleden heb ik nog iets bijzonders meegemaakt. We moesten optreden voor een jeugd vereniging. Rijpere jeugd. Ik kwam daar binnen en ze zaten met suiker klontjes naar elkaar te gooien. En daar moest ik „Bloemen" gaan doen. Het is het zwaarste stuk wat ik doe. Ik dacht, wat krijgen we nou, moet ik hier dat ding gaan doen? En het wonderlijke Tras, ik ging op de hoek van een oud biljart zitten, want er was geen toneel, ik begon en het werd doodstil en dat is het anderhalf uur lang gebleven. Ze waren zo onder de indruk, dat ze zelfs na afloop niet klapten. Dat frappeerde me toch wel. Eerst zo rumoerig, dat suikerklontjes gooien, en dan toch die aandacht". Echtgenote Riek Sprong treedt even als haar man, overal op. „Vanaf mijn veertiende jaar deed ik al voordrach ten, maar toen ik mijn man leerde kennen, ben ik pas serieus begonnen. Ik heb les gehad van Koos van Els- acker. Na de oorlog ben ik pas in het openbaar opgetreden. Van Elsacker is 82 jaar, hij was dé voordrachts kunstenaar van Rotterdam". „Hij be schouwt mij zo'n beetje ais zijn op volger", vult Van der Loos aan. Willem van der Loos begon na de oorlog ook als regisseur bij de Prinse- kerk. „En dat heeft zich successieve lijk uitgebreid. Bijna elke belangrijke amateurtoneelvereniging hier in Rot terdam heb ik geregisseerd. Alleen de animo gaat er een beetje af bij de mensen. Als er een voetbalwedstrijd op de t.v. is blijven ze zitten kijken. Je wordt er een beetje door ontmoedigd. Nee, ik word er niet door ontmoedigd, ik blijf doorgaan, zolang als ik kan". ELS VAN DE MORTEL

De Havenloods | 1968 | | pagina 6