2? tUfakis Vijf leden R.Ph.O. JOOP WALVIS geven hun mening eovjirnrsvoKmtm Naar aanleiding van het vijftigjarig bestaan: Lustrum-motorraces op circuit Rockanje GECOMBINEERDE BUS-BOOTTOCHTEN autoservice willemse de Gier DE HAVENLOODS DONDERDAG 9 MEI 1 Het Rotterdams Philharmonisch Orkest bestaat 12 juni 1968 vijftig jaar. Een datum om even bij stil te staan. Bij het heden, het verle den en de toekomst. Bij het heden: om de som op te maken van hetgeen het orkest in die 50 jaren heeft bereikt. Bij het verleden: om onze dankbaarheid uit te spreken voor het geen de pioniers, aan wier opofferende en onbaatzuchtige arbeid Rotterdam zijn orkest en concertgebouw te danken heeft, hebben gedaan. En bij de toekomst: om ons te bezinnen op de middelen die het R.Ph.O. moeten ondersteunen op zijn weg naar nog hogere artistieke prestaties. Om deze middelen te leren kennen hebben wij aan een vijftal prominente figuren uit het R.Ph.O. de vraag gesteld: „Welke wensen zijn naar uw mening nog onvervuld gebleven?" elck w Een geheel nieuwe serie magni fieke langspeelplaten, 30 cm stereo en mono afspeelbaar, populaire én zeergeliefde reper toires voor prijzen die onge kend zijn. Wonderaefcordeonplaat, Ham mondorgel, Zigeunermuziek, Zondagschoolliedjes, kortom, een serie als nooit te voren... om uren lang platen te draaien en te genieten, omdat U ze nu koopt voor nog géén drie gulden. splinternieuwe 30 cm langspeelplaten Vet 'OHr|| WONDER ACCORDEON JOHN HUISMAN Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze 30 cm L.P.'s in zeer gewilde en populail Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén tel. of schrift, best. zinspeelt hier op Jean Fournet, die 1 september de nieuwe artistieke leider wordt). Dan moet verder alles goed zijn. Ook de subsidiëring en de sala riëring. Of dit door het rijk of de ge meente of door beide tot stand moet worden gebracht, weet ik niet. Als de hogere subsidiëring er maar komt." zegt van Raak. Oosterlee: meer platen Van Raak: meer subsidie J. F. A. VAN RAAK (50), in 1942 bij de boekhouding in djehst getreden en 1 september 1956 overgestapt op de baan van inspiciënt en inspec teur, zegt hierover:/ „Naar mijn mening wordt de ont wikkeling van ons orkest afgeremd aoor de te lage klassering waarin het rapport-Witteman het R.Ph.O. heeft gerangschikt. Hierdoor is ons orkest in subsidiëring en salariëring gelijk gesteld met de provinciale orkesten m Nederland, zonder hierbij rekening te houden met de hogere levensom standigheden in een stad als Rotter dam. Ons orkest moet worden opge trokken, minstens gelijk met het Re sidentie Orkest, dat een klasse hoger ligt en daardoor meer subsidie krijgt." Wat dit betekent? „Dat het Residentie Orkest hogere gages kan aanbieden en daardoor be tere krachten kan engageren. We heb ben een goed orkest, een goede con certzaal en straks andermaal een goede dirigent (de heer Van Raak DE HEER J. OOSTERLEE (42), doctorandus in de economie en vanaf l september 1956 directeur van het R. Ph.O. heeft als eerste wens een bete re salarisregeling. „Het vasthouden van je goede krachten is hieraan verbonden. Ik zal u dit verduidelijken. Een goed jaar geleden engageerden we een talentvol le jonge blazer uit Enschede, die daar in het centrum een vierkamer- flat bewoonde tegen ruim f 100,- per maand. Na een half jaar heen-en- weer reizen kreeg hij van de Volks huisvesting met veel moeite in de Alexanderpolder een vierkamerflat voor f 200,-. Alleen al met de huur gaat hij circa f 100,- per maand ach teruit, om van de dagelijks terugke rende lasten van bus en tram en de hogere levensstandaard in Rotter dam nog maar niet te spreken. Het is een wonder geweest dat wij deze voortreffelijke blazer niet zijn kwijt geraakt. De radio mag 8 procent, het Residentie Orkest 10 procent en het Concertgebouw orkest 20 procent meer salaris aanbieden dan het R.Ph.O. Zodoende kunnen deze orkesten de beste krachten engageren, wat ik als een groot nadeel zie voor ons orkest. Een tweede wens is: het maken van meer grammofoonplaten. Sinds de opening van de Doelen heeft de be langstelling voor het R.Ph.O. een gro te vlucht genomen, maar het is mijn ideaal deze belangstelling ook in Ne derland te doen stijgen. J. OOSTERLEE Tenslotte heb ik nog de wens, dat de Nederlandse conservatoria zodani ge krachten afleveren, dat zij con stant nieuw materiaal voor de orkes ten beschikbaar hebben. Momenteel is het hiermede droevig gesteld. Het blijft mijn streven in het orkest een groter evenwicht tussen de buitenland se en Nederlandse musici tot stand te brengen. Nu is het percentage buiten landers wat groot. Maar wat doe je als je niet over voldoende Nederland se musici beschikt? Uiteindelijk moe ten we er voor zorgen het orkest op een zo hoog mogelijk artistiek peil te brengen. Hiertoe kunnen de conserva toria veel bijdragen door zich meer toe te leggen op aflevering van gede gen orkestmusici en het liefst van strijkers, waaraan momenteel een groot gebrek is." De la Bije: meer vrije tijd COR DE LA BIJE (49), aanvoerder van de tweede violen en sedert 1941 deel uitmakend van het R.Ph.O., for muleert zijn wensen als volgt: „Het probleem waarmee wij zitten is: we kunnen geen strijkers krijgen. In mijn tijd waren er voldoende leer lingen en leraren om violisten te kwe ken. Maar ook de vermeerdering en vergroting der orkesten is hier schuld aan. Verder is een zeer belangrijk punt de maatschappelijke onderwaar dering der musici. Wat tot een te la ge honorering heeft geleid. In Rusland b.v. wordt dit probleem georganiseerd; in het Westen te veel aan de omstandigheden overgelaten. Bovendien, zolang de discriminatie wat de subsidiëring betreft tussen Amsterdam en Den Haag aan de ene cxi Rotterdam aan de andere kant blijft voortbestaan zullen wij met on ze geringere salarisaanbieding moei lijk goede krachten kunnen krijgen. Daarbij speelt het leefklimaat en de duurte van onze stad ook een rol. Wij moeten dus een beter salaris kunnen aanbieden om het nadeel van wonen in Rotterdam te compenseren. Een andere wens is: maak het leef klimaat in ons orkest gunstiger door de musici meer vrije tijd te geven. Wij spelen circa 110 a 120 concerten per jaar, dat is niet gering. Nee, het geven van meer vrije tijd behoeft geen onoplosbaar probleem te zijn. Schrap gewoonweg nog meer begelei dingen. En tenslotte wens ik iets meer re petitietij d en wat minder concerten, wat aan het artistieke peil van het orkest zeker ten goede zal komen. Ik heb echter het volste vertrouwen in Ue toekomst van ons orkest." J. HUIBREGTSEN Huibregtsen: meer steun Valten: meer landgenoten CEES VALTEN (52), solo-trompet- tisi en sedert 1945 in het orkest: „Eén van mijn wensen is een be tere levenssfeer in het orkest. Vroe ger, toen het orkest hoofdzakelijk uit Nederlandse musici bestond, kende je iedere collega bij naam en toenaam, vaak zelfs in zijn particuliere levens omstandigheden. Nu ken je van de ve le buitenlandse musici in ons orkest niet eens de naam. Onder andere door de taalbarrière leef je teveel langs el kaar heen, wat de sfeer in een or kest niet ten goede komt. Mijn wens is dus: in ons orkest meer Nederland se musici en minder buitenlanders. Maar een pluspunt is en ik be paal mij als blazer uiteraard tot de blazersgroep dat het orkest kwali tatief enorm is vooruitgegaan, waar door het muziek maken voor mij per soonlijk aanmerkelijk meer bevredi- ding schenkt. Verder moet mij nog iets van het hart. Een orkest is primair een artis tieke aangelegenheid. Daarom vind ik het jammer dat het orkestbestuur, dat overwegend is samengesteld uit leden die uit de zakelijke en ambtelijke sec tor komen, voor de dagelijkse leiding niet een deskundige uit de muziek- praktijk heeft aangetrokken. Een lei dinggevende kracht dus, die op de al lereerste plaats inzicht heeft in de psychologische geaardheid van de or kestmusicus." Wat verwacht u in de toekomst van het orkest? „Met het in gebruik nemen van de Doelen-concertzaal, alsmede door de grote bekwaamheid van onze dirigent Franz-Paul Decker werd in hoge ma te geappelleerd aan de beste eigen schappen van de musicus. Hiermede is een begin gemaakt met een aan merkelijk beter artistiek klimaat. Ook met Jean Fournet, die in september Decker opvolgt als artistiek leider, lijkt mij, artistiek gesproken, de toe komst van ons orkest gewaarborgd. Eén wens zou ik nog graag in ver vulling zien gaan. In óns orkest wor den de musici na hun pensionering gauw vergeten. Het Concertgebouw orkest doet dat anders. Daar prijkt aan een wand in het Concertgebouw een steen waarop de namen zijn aan gebracht van alle orkestleden die met pensioen zijn gegaan. Zou dit in Rot terdam ook niet mogelijk zijn?" De arts J. HUIBREGTSEN (61), se dert 1946 secretaris en sedert 1966 voorzitter van de „Vereniging tot In standhouding van het R.Ph.O." zegt: „Eén van mijn wensen is reeds in vervulling gegaan. De oude naam van de Vereniging zal spoedig worden om gedoopt in „Vrienden van het R.Ph. O.". Daar de symfonie-orkesten vrij wel uitsluitend door de overheid wor den gesubsidieerd, is het bestaan van een „Vereniging tot Instandhouding" niet meer noodzakelijk. Toch is het ge wenst dat de bevolking haar belang stelling voor het orkest blijft tonen. Ik dacht dat dit voor de orkestleden stimulerend zou werken. Ter gelegen heid van de opening van de Doelen heeft de Vereniging een 140-tal bedrij ven als lid kunnen inschakelen. Deze z.g. „bedrijfsbegunstigers" betalen een jaarcontributie van f 300,- of f 500. Mijn ideaal ten aanzien van de „Vrienden van het R.Ph.O." isdrie- ledig: le; dat onze vereniging aan dacht kan blijven schenken aan de aankoop van nieuwe instrumenten; 2e: steun kan blijven verlenen in alle zaken die buiten de subsidieregeling vallen en 3e: dat de Vereniging ertoe kan bijdragen een grotere binding tus sen dirigenten, musici en publiek tot stand te brengen. Om dit doel te be reiken hebben we sinds 1947 kamer muziekavonden en andere bijeenkom sten georganiseerd. We blijven na tuurlijk zoeken naar nieuwe wegen om de band tussen publiek en orkest te verstevigen." Ten aanzien van de subsidiëring van het R.Ph.O. huldigt de Huibregtsen het volgende standpunt: „Die subsi dieregeling is het grote knelpunt in het beleid van het orkestbestuur, waarvan ik ook deel uitmaak. Des tijds was het misschien nog accepta bel dat de commissie-Witteman een artistiek onderscheid wilde zien tus sen het Residentie Orkest en het R.Ph.O. Dit onderscheid is, artistiek gesproken, nu niet meer houdbaar, dacht ik. Wij streven er dan ook sinds jaar en dag naar deze discriminatie ten aanzien van ons orkest te doen opheffen." Ook het probleem van het grote aan tal buitenlandse musici in het orkest heeft de volle aandacht. „Ik voel niets voor discriminatie", zegt Huibregtsen „maar logisch vind ik het toch wel dat het R.Ph.O. zoveel mogelijk uit landgenoten zou bestaan. Helaas leve ren de Nederlandse conservatoria te weinig goede krachten af voor onze symfonie-orkesten, waardoor we met een probleem zitten dat niet zo ge makkelijk is op te lossen." brengen steeds weer opnieuw sfeer en gezelligheid in hun huiskamer: Zij kochten bij ons een van de op eigen Dankers-merk uitgebrachte 30 cm LP's van f op het Wurlitzerorgel. Behalve de gouden plaat die Joop Walvis dinsdag a.s. ter gelegenheid van dit unieke feit zal ontvangen, brengen wij ter ere van deze in Rotterdam zo ongelofelijk populaire musicus een nieuwe 30 cm LP uit met de titel Joop Walvis - Wurlitzerorgel begeleidt door Nederlandse topmusici 30 cm LP MONO/STEREO een nieuwe medley van 40 internationaal bekende successen ALLEEN BIJ DANKERS VERKRIJGBAAR Morgenavond speelt Joop Walvis van 1900.-21.30 uur in onze zaak! ^COOLSINGEL BIJ METROSTATION STADHUlS^yj Op het circuit van Rockanje, dat een lengte heeft van ongeveer twee ki lometer, waarin bochten voorkomen met sprekende namen als: Euro bocht, Deltabocht, Bisonbocht en Dui- velsbocht, worden op zaterdag 11 mei (dus aanstaande zaterdag) motorra ces gehouden, onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Motorrij ders Vereniging K.N.M.V. en geor ganiseerd door de Stichting Circuit Rockanje. Voor Rockanje en wijde omgeving is dit een jaarlijks terugke rend evenement. Ook voor de vele badgasten die Rockanje nu al telt. Rockanje met zijn 9000 meter strand, ontvangt jaarlijks 20.000 bad gasten. Het betekent dat de bevolking aan „vreemdelingen" gewend is. Niettemin is elk jaar het element mo torwegrace een begrip geworden. In 1968 spitst zich dit op de tweede lus trumraces toe. Op de dag van de ra ces zijn de winkels tot 8 uur 's avonds geopend, de plaatselijke muziekvere niging laat zich tijdens de races ho ren en het ziet er naar uit dat 1968 de andere jaren zal overtreffen. Een aardigheid om te vermelden is dat vlak voor de aanvang van de ra ces, deze vangen te 14 uur aan, de he ren Swiebertje en Bromsnor een paar rondjes zullen maken en het bestuur komen vertellen, hoe zij over de ra ces denken. Van de zijde van de KNMV is de prognose gegeven dat ongeveer 100 renners aan de races zullen deelnemen. De 50 cc race is in Nederland zeer populair geworden en wint nog steeds aan populariteit. Als men bedenkt, dat vorig jaar op het zeer bochtige circuit met de 50 cc machientjes snel heden werden bereikt van bijna 83 km per uur, dan laat het zich begrijpen, dat er aan spanning geen gebrek is. Datzelfde, met hogere snelheden, is het geval met de 125 cc klasse. Een van de dingen waarop het Stich tingsbestuur niet weinig trots is: de veiligheid van het circuit. Er worden ongeveer 700 balen stro gebruikt met een gewicht van bijna 15 ton. Stalen hekken over een afstand van 800 me ter zijn bij start en finish geplaatst, waardoor opdringen van de zijde van het publiek wordt voorkomen. De ra ces worden door de burgemeester van Rockanje, jhr. J. Alberda van Eken- stein geopend. Dameskoor Het Noorden zoekt nieuwe leden Dameskoor Het Noorden, dat kort geleden 25 jaar bestond heeft drin gend behoefte aan (veel) nieuwe le den. Het koor repeteert elke maan dagavond van 20 tot 22 uur in de Wil- lebrordusstraat 119. onder leiding van dirigente Jeanne Verboom. Het koor is neutraal en zingt alle mogeliika liedjes en liederen. Men kan zich opde repetitie-avonden opgeven of inlich tingen vragen bij mevrouw Groene- wegen-Jansen. Schiekade 37a. telef. 282729. 's avonds na zes uur. Donder dag 16 mei zal het dameskoor, teza men met vier andere Rotterdamse ko ren een concert geven in de kleine zaal van De Doelen. Oadge PtfWW Afd. Verkoop: Kipstraat/hoek Groenendaal Groothandetegebouw/Stationsplein '45. aantal interessante trips ontworpen die zeker in de smaak zullen val len. Deelnemers aan de gecombineer de bus-boottocht naar Zeeland zullen niet alleen genieten van een tocht over voor velen nog onbekende wate ren, maar ook van de busrit over Walcheren en Schouwen-Duiveland. 's Morgens om 8 uur vertrekt de Spidoboot Prinsesseplaatnaar Zij- pe met de reizigers die per bus uit de verschillende vertrekplaatsen zijn aangevoerd. De tocht voert over de Nieuwe Maas langs IJsselmonde en de Stormstuw, naar de Noord, waar Alblasserdam en Dordrecht worden gepasseerd. Dan steekt de Prinsesse plaat af naar Dordtse Kil, Hollands Diep om via Hellegat, Volkerak, Krammer en Mastgat het plaatsje Zijpe te bereiken. Daar staan de bussen klaar voor een prachtige rondrit, waarin een be zoek aan plaatsen als Veere, Middel burg, Vlissingen, Domburg, Westka- pelle, enz. op het programma staan. Om 21.30 uur hopen de buschauf- Een tweede groep maakt dezelfde reis, echter in omgekeerde richting. De kosten voor deze unieke dag uit zijn zeer laag gehouden, nl. f 14,75 per persoon. Aanmelden op ons kantoor, Westblaak 25, Rotterdam, tel. 132170. Voor lezers die een leuke dag met de kinderen willen hebben is een speciale reis ontworpen met attrak- ties die de kinderen, maar ook de ouders en andere volwassen deelne mers zullen waarderen. Met de com fortabele touringcars zullen de deelne mers naar Harderwijk vervoerd wor den, waar een bezoek aan het Dolfi narium wordt gebracht met de monstraties van zeeleeuwen en dol fijnen in één show en zal een rond vaart georganiseerd worden langs Oostelijk Flevoland en de polder Zuidelijk flevoland. De kinderen kun nen daar één van de grootste speel tuinen van Europa bezoeken of ge nieten aan het Veluwestrand dat Pa en Ma kunnen intussen op een terrasje hun dorst lessen en aan het eind van de dag brengen de bussen de naar wij hopen gebruin de deelnemers tevreden naar huis. De terugreis wordt over de Ve- gereden. De prijs bedraagt f 13,75, waarin zijn inbegrepen da entreeprijs voor het „Dolfinarium", de rondvaart, de toegang tot strand en speeltuin en.één flesje limona- FIETSEN v.a. 139,50 GEHEEL COMPLEET Teilingerstraat 79-81

De Havenloods | 1968 | | pagina 17