nonopolë Gusto en R.D.M. leveren booreiland Sedneth II af St.-Liduinal<erl< Subsidie kleine restauraties 1 oktober gesloten van particuliere monumenten Resultaten Wilton-Fijenoord over 1967 vooruitgegaan Open huis bij Gusto trok veel bezoekers m - KUNSTGEBITTEN MOTOR MLF DE HAVENIOQDS 17e jaargang no. 28, donderdag 9 mei 1968 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: YV'. van der Giessen Hoofdredactie: H. Verwey Uitgave Stichting „De Jeugdhaven". Voor een bedrag van ruim 30 miljoen gulden is door de I.H.C. Holland een op de werven van Gusto Schiedam in samenwerking met de Rotterdamse Droogdok Maatschappij gebouwd booreiland, de „Sedneth II" afgeleverd. In tegenwoordigheid van tal van ge nodigden is het eiland door mevr. H. Zijlstra-Bloksma, de echtgenote van de vroegere voorzitter van de Stichting Noordzee Mijnbouw ge doopt, waarna tijdens een korte vaartocht op de Maas, de over dracht volgde. Het eiland zal op een drie jaars contract gaan wer ken op een Engels platform. Medio mei zal het booreiland naar de plaats van bestemming worden ge sleept. Werf Gusto heeft thans nog diverse andere opdrachten onder handen. De doopplechtigheid werd opgeluis terd door de Gustoharmonie. Vanaf de Spidoboot die naast het booreiland was afgemeerd, werd de doopplech tigheid verricht. Tijdens de korte tocht per Spidoboot, heeft allereerst de directeur van Gusto; ir. A. Smul ders dank gebracht aan de op drachtgevers en geconstateerd, dat het booreiland volledig een conceptie is van de Nederlandse werven. Hij bood de doopster het gebruikelijke geschenk aan, waarvoor mefrouw Zijlstra in een toespraakje dank be tuigde. Bij het uitspreken van haar beste wensen overhandigde zij voor bemanning en booreiland een mascot- Moeilijk werk De heer C. van Leeuwen, directeur van de Ned. Zeeboor Mij, constateer de, dat nu eigenlijk pas het moeilij ke werk zal gaan beginnen en dat is niet te onderschatten. Dank bracht hij ook voor de medewerking van de Ame rikaanse South East Drilling Cy. en hij sprak de wens uit, dat het boor eiland aan de verwachtingen zal voldoen. Het eiland bestaaWzelf uit een pon ton. Dit draagt een complete booruit- rusting en kan door middel van de pa len op de zeebodem rusten. Tijdens het boren bevindt zich het ponton bo- vpn water, buiten het bereik van de golven. Voor het verplaatsen wordt het tijdelijk in de drijvende toestand gebracht en worden de palen opge hesen. Het wordt dan door sleepbo ten naar de plaats gebracht waar het opnieuw zal gaan boren. Van dit type booreiland heeft I.H.C. Holland er reeds een tiental ontwor pen en gebouwd. Hiermede bezet I.H.C. naast een beperkt aantal Ame rikaanse bedrijven een leidinggevende positie in de wereld. Het eerste I.H.C. eiland werd in '59 door Werf Gusto vervaardigd in op dracht van de B.I.P.M. te 's-Graven- hage. Het is sindsdien onafgebroken in de Arabische Golf in gebruik en werkt tot volle tevredenheid van de eigenaars. Na deze „Seashell" volg den o.a. de beide kraaneilanden „Le pelaar" en „Kraanvogel" die in op dracht van rijkswaterstaat werden gebouwd en die bekendheid verwier ven bij de bouw van havenhoofden te IJmuiden. Naast een tweetal kleine hefeilan- den voor civiele doeleinden en een tweede booreiland voor de BIPM bouwde IHC onlangs een groot boor eiland voor de Sowjet-Unie. Dit eiland Hoogstraat 2 - Schiedam - Tel. 268808 Do. 8; Vr. 7-9.15; Za. 2-7- Zo. 7-9.15; Di en Wo. 8. DEREK FLINT le KLAS 6e DAN Derek Flint, een ni< en dodelijk begrip i van F.B.I., B.V.D, er uw, blijvend i de wereld M-15. 14 jaar De romantiek, hard realisme en bewogen actie, maken deze film tot een onvergetelijk dramatisch 14 jaar Zaterdagnacht 12 uur. JEUGD IN DE NACHT (Blue jeans) BRANDON DE WILDE e.a. Regie: Philip Dunne Fox Film 18 jaar De pastoor van de St. Liduinakerk aan de Nieuwe Havèn te Schiedam heeft in een schrijven aan zijn paro chianen meegedeeld, dat met ingang van 1 oktober a.s. dit kerkgebouw zal worden gesloten. Zondag 29 septem ber zal voor de laatste maal hier een eucharistieviering plaatsvinden. Het voornemen bestaat om daarna het ge bouw in het openbaar te verkopen. Een en ander is een gevolg van het reeds eérder genomen besluit, om in de binnenstad van Schiedam drie pa rochies' tot één samen te voegen. Al eerder werd de Havenkerk gesloten. De Singelkerk zal nu voorlopig nog dienst blijvlen doen. doch op den duur zal ook deze worden gesloten. De slpiting van de St. Liduinakerk betekent tevens het einde van een his- torisch kerkgebouw, omdat hier ieder jaar de verschijning van St. Liduina werd gevierd. Het kerkgebouw neemt ook in het Schiedamse stadsbeeld een belangrijke plaats in en vormt de ach tergrond van de'drukke verkeersweg door het hart van Schiedam via de Burgemeester Knappertlaan met het grote verkeersplein. Het sluiten van de kerkgebouwen is een gevolg van het ontvolken van de binnenstad en afne mend: kerkbezoek. Het gemeentebestuur van Schiedam heeft aan de eigenaren van panden, die voorkomen op de voorlopige mo numentenlijst voor deze gemeente een brief gezonden, waarin de aan dacht wordt gevestigd op de subsidie mogelijkheden. Het is thans mogelijk om voor kleinere restauraties aan particuliere monumenten een bijdra ge in de restauratiekosten te krij gen, t.vv. van het rijk en de gemeen te elk 30 proeent en van de provin cie waarschijnlijk 6 procent. Voor re kening van de eigenaar blijft dus in de regel 34 procent van de restaura tiekosten. Met deze subsidiëring wil de over heid een reële stimulans geven tot het aanvatten van restauraties die zonder deze financiële tegemoetko ming waarschijnlijk achterwege zou den blijven hetgeen kan leiden tot ernstige en soms onherstelbare scha de a n het Verkeersongelukken in maart Blijkens het statistisch overzicht van de politie Schiedam gebeurde ge durende de maand maart in totaal 189 ongelukken tegen 172 in dezelfde maand van het vorig jaar. Dit betrof 31 (29) gevallen met lichte schade en 14G (138) met lichte schade. De be langrijkste oorzaken waren geen voor rang verlenen 57, onvoorzichtig pas seren 26. onoplettendheid 24, te kort achter elkaar 15 en onvoorzichtig oversteken 14. Bij deze botsingen wa ren betrokken 222 personenauto's 19 vrachtwagens, 43 bromfietsen 15 wiel rijders en 19 voetgangers. zal binnenkort een belangrijke rol gaan spelen in de exploratie van de Kaspische Zee. Ile de France In 1964 bouwde I.H.C- het eerste vijfpalige booreiland ter wereld n.l. de „Ile de France". Het ontwerp van dit booreiland werd door I.H.C. na grondige studie gekozen om zijn gro te veiligheid. Het beschikt over uit nemende sterkte- en stabiliteitseigen schappen, belangrijk is onder andere dat de palen met meer dan tweemaal de normale last in de grond gedreven kunnen worden en voorts dat het ook op vier of zelfs drie palen nog stabiel kan worden ondersteund. Ver meldenswaard is ongetwijfeld dat het ontwerp in een groot aantal landen met een octrooi werd- gewaar deerd. Uitgebreide en kostbare proeven wa ren nodig om de vele aspecten die bij de constructie een rol splen te be lichten. Zo werden in het Waterloop kundig Laboratorium te Delft en in het Ned. Scheepsbouwkundig Proef station te Wageningen velerlei metin gen verricht aan schaalmodellen om golfkrachten en trillingsverschijn.se- len te onderzoeken; zelfs moest voor enkele verfijningen de hulp van het Nationaal Luchtvaart Laboratorium worden ingeroepen. Het Instituut voor T.N.O. heeft sterkteonderzoek gedaan en spanningsmetingen ver richt aan zwaar belaste constructiede- len terwijl het Mineraal Technologisch Instituut te Delft (een onderafdeling van het I.H.C.) zich kon belasten met onderzoek van onderspoelingsverschij- selen. zijnde het wegspoelen van de zeebodem onder de paalvoeten in stroom of deining. Het eiland, dat voor rekening van de Nederlandse Zeeboor Mij. te 's-Gravenhage is gebouwd is gelijk aan bovengenoemde „Ile de France" De constructie is met zorg aangepast aan de zware eisen die door-het be drijf op de Noordzee worden gesteld. Aan boord bevindt zich huisvesting voor het permanente verblijf van 54 man. Een helikopterdek schept de mogelijkheid mensen en licht mate riaal door de lucht te vervoeren ter wijl een tweetal kranen bevoorra dingsschepen kan laden of lossen. Broeders van Maastricht eeuw bij r.L onderwijs De Broeders van Maastricht heb ben met het opdragen van een mis in de St. Liduinakerk het feit her dacht, dat zij gedurende een eeuw betrokken zijn geweest bij het r.k. onderwijs in Schiedam. Na afloop van de dienst, waarin deken J. J. Ouds hoorn celebreerde, volgde een druk bezochte receptie, waarin tal van vertegenwoordigers uit de wereld van het Schiedamse onderwijs ver schenen. terwijl ook vele oud-leerlin gen hun gelukwensen kwamen aan bieden. grootste sortering Het jaarverslag van YVilton-Feijen- oord-Bronswerk stelt aan de vrijdag 10 mei te houden algemene vergade ring van aandeelhouders voor op het saldo van f 5.037.000 een dividend uit te keren van 12 procent. Medegedeeld wordt, dat er aan het einde van het jaar 8400 werknemers in dienst wa ren. Aan lonen, salarissen en overige personeelskosten is uitgekeerd ruim 118 miljoen. De samenwerking met de bcdrijfsraden is intensief geweest en vormde een wezenlijke bijdrage tot een goede gang van zaken. Het ver&lag constateert, dat de re sultaten over 1967 een vooruitgang te zien geven en dat ook de gunstige ont wikkeling van Dok- en Werf-Maat- schappij Wilton-Fèijenoord n.v. en Bronswerk-Fijenoord n.v. zich verder heeft voortgezet. „Wij zijn ons er van bewust dat belangrijke problemen van structurele aard nog opgelost moeten worden, waarbij wij in het bijzonder denken aan het werfbedrijf met de ontwikkeling van reparatiegelegen heid voor zeer grote schepen in Euro poort", aldus de Raad van Bestuur. „Wij achten het ernstig dat onze concurrentiepositie jaar na jaar ach teruitgaat doordat de geraamde ver betering in de arbeidsproduktiviteit reeds bij voorbaat wordt overschre den bij de bepaling van de in de toe komst geldende collectieve loon- en salarisverhogingen. Niet alleen ons concurrentievermogen wordt hier door in gevaar gebracht, doch ook de interne financiering van de zo nood zakelijke investeringen. Thans oefent ook de devaluatie van het Engelse Pond zeker een nadelige invloed u it op de concurrentiepostie van beide werkmaatschappijen. Tengevolge van wijzigingen in de marktpositie moesten bepaalde pro- duktie-eenheden aan een diepgaand onderzoek worden onderworpen. Dit heeft onder meer geleid tot de reeds eerder gepublicëerde sluiting van de gieterij Fijenoord te Rotterdam. Te vens werd voor de machinefabriek van de Machine- en Apparatenfabriek „Fijenoord" te Schiedam een plan ontworpen tot aanpassing aan de ook voor deze afdeling gewijzigde omstan digheden. Door de oprichting van Bronswerk-Fijenoord-Chemiebouw v. o.f. werd een centralisatie van bepaal de bedrijfsactiviteiten tot stand ge bracht. De schaalvergroting in de scheeps bouw, die mede wordt versneld door de sluiting van het Suezkanaal, vergt van het werfbedrijf grote aandacht. De vraagstukken, die verbonden zijn aan de bouw en reparatie van sche pen van 200.000 dwt. en groter, raken uiteraard niet alleen ons werfbedrijf, maar ook alle werven die niet bij de ze ontwikkeling wensen achter te blij ven. Wij zijn bijzonder verheugd, dat een aantal Nederlandse werven be reid is een gemeenschappelijke oplos sing te zoeken voor het dokken en bou wen van zeer grote schepen. Evenals in voorgaande jaren be staat er nog steeds behoefte aan ge schoolde krachten. De wervingsaktivi- teiten, die ook elders in het land wer den ontplooid, hebben weinig resultaat opgeleverd. In de loop van het jaar werd veel aandacht geschonken aan de harmonisatie van de arbeidsvoor waarden van week- en maandloners, die in het lopende jaar geleidelijk zal worden ingevoerd. Evenals in het verslagjaar was de werkbezetting in onze bedrijven gedu rende de eerste- maanden van het nieuwe jaar in enkele sectoren min der bevredigend, doch hierin is inmid dels verbetering gekomen. Wij blijven ons echter bewust dat déze vermin derde werkbezetting het gevolg kan zijn van structurele wijzigingen in de marktpositie van de bedrijven. Daar de loonkosten nog altijd een stijging vertonen, zal een verbetering van het arbeidsklimaat en de arbeidsprodukti viteit door verder gaande industriali satie van de produktie moeten wor den opgevangen. Wij rekehen op de volle steun van onze medewerkers bij het nastreven van deze doeleinden." Wanneer men meent, dat deze sub sidieregeling de mogelijkheid inhoudt om op een financieel aantrekkelijke basis iets te doen tot het behoud van een pand als monument, dan stellen B. en W. het op prijs als men plan nen dienaangaande naar voren brengt. Ook een zeer globaal en voor lopig plan kan wellicht een aankno pingspunt vormen, tot vruchtbaar overleg omtrent de uiteindelijke vormgeving en de wijze waarop in de kósten kan worden tegemoet geko men. Men kan hiervoor contact op nemen met de commissie die voor de ze materie is ingeételd (secretariaat: afdeling Openbare werken van de ge meentesecretarie) De middelen waaruit deze subsidies moeten worden geput zijn echter niet onbeperkt. 'Op de gemeentebegroting voor 1968 is een bedrag van f 50.000 uitgetrokken ten behoeve van kleine Het was weer een gezellige boel op werf Gusto Schiedam, want het „open huis" bleek flink in trek te zijn. Op het terrein en in de loodsen was het een komen en gaan met name van ouders van jeugdige werkers of echt genoten van Gusto-werkers. In de gro te kantine werd gezorgd voor een kop je koffie met wat er bij en verder konden de gasten het altijd interes sante Werk op de werven in ogen schouw nemen. Tijdens het koffiedrinken werden con tacten gelegd en vragen beantwoord van bezoekers. Veel aandacht kregen ook de schepen zowel op de hellin gen als in het water. Op verschillen de plaatsen werd gewerkt, zodat men kon zien hoe dat in zijn werk ging! Leerlingen van de Bedrijfsschool toonden hun vaardigheid. Enkele films werden vertoond en de modellenzaal trok veel belangstelling. Dit was ook het geval met de grootste sleepzuiger. ter wereld, de ..Prins der Nederlanden", het zojuist gedoopte en overgedragen booreiland ..Sedneth II", diverse olieboeien die worden gebruikt voor havens waar de grootste tankers tot nu toe niet konden lossen, een achtpoots jacket, die bestemd is vóór vindplaatsen van olie in de Noordzee, een in aanbouw zijnde 1000 tons drijvende kraan, de grootste ter wereld en een in aan bouw zijnd hefeiland. - De woningnood is groot in Rotter dam. Zelfs de vogels ontkomen er niet aan zoals we onlangs hebben kunnen constateren. Aan De Dam houderstraat 1 in Schiebroek hangt bij de familie Damen een vogelhuis je aan de muur. Dattr zitten een paar mussen in te broeden. Heel gezellig, zo'n stelletje naast je deur. Maar enige tijd geleden maakte een merel-paar ook al aan stalten om te gaan nestelen. Op het kastje wilden ze. Dat was een beetje restauraties. Het rijk houdt voor het dienstjaar 1968 een zelfde bedrag be schikbaar voor zulke restauraties in de gemeente Schiedam. Ook de pro vincie heeft hiervoor een beperkt be drag op haar begroting gereserveerd. Voor de grotere restauraties geldt een afzonderlijke regeling. Subsidie-aan vragen hiervóór kunnen los van bo venstaande regeling, aanhangig wor den gemaakt. Omdat voor de kleinere restauraties, het voor 1968 beschikbare bedrag reeds vast staat, kan, bij het gereed komen van een plan, waarschijnlijk tamelijk snel een beslissing worden genomen inzake de subsidiëring. Overigens zal, gezien de beperkte omvang van dit bedrag, de volgorde waarin de plannen worden ingediend in belangrijke mate bepalend zijn voor de kans op het verkrijgen van een subsidie. Zodra het beschikbare bedrag is uitgeput, zullen de dan nog lopende aanvragen eerst het volgen de jaar kunnen worden afgedaan. Schiedams Vrouwenkoor concerteert in Praag Morgen vrijdag 10 mei zal het Schiedams Vrouwenkoor in samen werking met het Rijswijks Vrouwen koor onder leiding van dir. Ria Borg- meyer aan een concertreis naar Praag beginnen. De dames zullen in Praag de gast zijn van het „Prager Lehrerinnen- chor" onder leiding van dir. Rudolf Zeman, dat in juni 1967 een bezoek bracht aan het Schiedams Vrouwen koor. Het programma voor Praag is als vclgt: Zondag 12 mei zullen beide ko ren zingen bij de opening van de Ne derlandse tentoonstelling door minis ter De Block van economische zaken. Maandag 13 mei, zal er een concert worden gegeven te Praag. Dinsdag 14 mei een concert in het Kurhaus te Karlovy Vary. Woensdag 15 mei een concert voor de schooljeugd te Praag. Hierna zullen de dames per vliegtuig weer uit Praag vertrekken naar Schiphol waar zij aankomen op 16 mei te 1.25 uur, om per autobus weer naar Schiedam te wol-den gebracht. Wit-Gele Kruis wellicht naar gebouw Lange Haven Omdat het gebouw van de Nieuwe Haven waarin het Wit-Gele Kruis is gevestigd tekenen van bouwvalligheid vertoont, wordt overwogen het kruis werk over te brengen naar het oude badhuis aan de Lange Haven. Nage gaan wordt in hoeverre dit gebouw geschikt kan worden gemaakt. REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, R'dam, Tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram: 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34. 38. 45. 49, 49a. Gevraagd in hoveniersbedrijf 1ste KNECHT 2de KNECHT alsmede HALFWAS-TUINMAN moeilijk, omdat het een puntdak is. Maar daarom niet getreurd. De familie Damen kon het woningzoeken de merelpaartje niet teleurstellen en maakte een kartonnen omheining loaar binnen een comfortabel nestje gebouwd kon worden. De resultaten zijn al zichtbaar in de vorm van een paar wijd opengesperde snaveltjes van de jonge merels. De verstandhouding met de mussen is bijzonder goed. Flat neurose kent men in de vogelwereld (nog) niet. Japan zegt beleefd: Neem 'n Honda of Yamaha I Frankrijk roept brutaal: Peugeot is beter! Duitsland nog harder: Zündapp is nóg beter! Italië, opgewonden: Vespa, Vespa, Vespa! Engeland glimlacht: Norton! Oostenrijk jodelt: Puch! Nederland brult: Hup, Sparta! Yoegoslavië zingt: Tomos! En denkt: Laat ik eens bij Motorpaleis gaan kijken. Daar zie ik al die merken naast elkaar. w Hém Mariniersweg, h. Goudsèsingél Tel. (010) 117460 Waar de Grote Merken samenzijn

De Havenloods | 1968 | | pagina 1