mm i JLWElflZEN Cl Met Andere Woorden K vitella 5 WASAUTOMAAT? FLEX! PUP Toekomstmuziek? (S Brigadier Piet en de semi-prof DE HAVENLOODS DONDERDAG 9 MEI 1968 1 SLAAPBANKEN siaapmeubels. slaapkamers modern wandmeubejs, aalonltasten, eetboeken, vloerbedekking. Allee uit voorraad leverbaar „DE SPECIALIST" N'oordsingel 60-62, Botterdam, telefoon 010-23.99.38. Dans der bonnen Een van de meest wezenlijke ken merken van een ware democratie is de scheiding der machten, de z.g. „trias politica". In gewoon Neder lands betekent dit dat èr een wetge vende macht is, een rechterlijke macht en een uitvoerende macht. In principe behoort elke overtreding en eik misdrijf door de onafhankelijke rechter beoordeeld en berecht te wor den. Wat de misdrijven betreft is dit principe gelukkig onaantastbaar ge bleven. Helaas is dit sinds enkele jaren met allerlei overtredingen niet meer het geval. Met name kleine verkeersover tredingen worden praktisch zonder inmenging van de rechter met de politie (uitvoerende macht) „ge schikt". In feite betekent zo'n schik king (betaling van de boete direct aan de politie zonder uitspraak van de rechter) het afkopen van strafvervol ging. Deze praktijk is mede in de hand gewerkt door de enorme toeneming van het autoverkeer, met o.a. de daar aan verbonden parkeermisère. Het „bonnetje" op de autoruit is een nor- TE KLANTENKRING maal verschijnsel geworden en al die duizenden bekeuringen zo stelt men praktisch kunnen onmogelijk door de rechter verwerkt worden. Ander zijds is er ook bij de bekeurden een duidelijke voorkeur voor het „schik ken", in de eerste plaats omdat het zo gemakkelijk is en ongetwijfeld ook omdat de meeste burgers met een zekere huiver de justitiële tempels mijden Afgezien van de principiële aan- veciiuj u-heid van het „schikken" of ,,aS'ko,.en van strafvervolging" zijn er f „er grote bezwaren aan deze gang v„ ii zaken verbonden. Dit wordt voor ai duidelijk als wij dagelijks met het parkeerprobleem worden geconfron teerd. De politie kan immers „te hooi en te gras" bekeuringen uitdelen aan bestuurders van auto's die op ver boden plaatsen geparkeerd staan, aan gezien er voor heel wat autobestuur ders wij denken aan hen die met behulp van hun auto hun beroep uit oefenen dikwijls geen andere moge lijkheid meer rest. Eormeel is dit on betwistbaar, maar er zijn ook talrijke gevallen waarin bonnen worden uitge deeld aan bestuurders die geheel te goeder trouw waren. Voor ons staat het vast dat de politie heel wat kariger met bonnetjes uitdelen zou zijn en ook veel soepeler als al die bekeuringen de rechter moesten passeren! Nu blijft weliswaar een overtreding een overtreding, maar ongetwijfeld zou de rechter gevallen van over macht en allerlei oorzaken (bijv. de bijna dagelijks zich wijzigende par- keermogelijkheden in de nabijheid van grote openbare werken) beoordelen en overeenkomstig vonnissen. Het staat vast dat menig automobi list een bekeuring krijgt omdat hij zijn wagen parkeert op een verboden plaats, die gisteren nog toegestaan was en zelfs komt het voor dat daarbij verzuimd is waarschuwingen aan te brengen om de autobestuurders van deze wijzigingen in kennis te stellen Maar het bonnetje zit nu eenmaal op de ruit en het is zo'n rompslomp een en ander voor de rechter uiteen te zet ten; betalen dus maar! Wij zijn van mening dat praktische bezwaren (in dit geval het berechten van een groot aantal overtredingen) Zoeken in geen geval het principe aan mogen tasten dat elke overtreding berecht dient te worden. Bovendien zal de on mogelijkheid van „schikken" de poli tie nopen tot veel zorgvuldiger bekeu ren bij verkeersovertredingen als „ver boden parkerenHóe rechterlijke macht en politie de praktische proble men bij een verbod van schikken op lossen is overigens niet ónze zaak. De burger dient er op te letten dat de scheiding der machten ten volle ge ëerbiedigd wordt en dat zijn overtre- dingen door de onafhankelijke rechter berecht worden. Oi. daar is Oik Oik steekt de kop weer op. Met deze kreet verschijnt opnieuw het enige tijd geleden ter ziele gegane studen tenblad. Moeten we er blij om zijn? wel. Enkele kreten uit het hoofdredac tioneel verantwoordje-vooraf: Zij, die gevat zitten in het knel lend korset van het conformisme zul len het wel weer benauwd krijgen. -- Een speciaal woord tot de etikei- plakkers: deze Oik-redactie zou niet graag zien in een bepaalde (politieke) hoek te worden gedrukt. Denkt u ech ter niet dat uw mening geen kans zou krijgen. Oik is het blad voor de Rotter damse studenten. Het moet een podium zijn van meningen, een cen trum voor discussie, een plaats voor dialoog. Tot zover het voorwoord. Vooral de laatste zin zal niet nalaten de aan dacht te trekken. Het is een hele mondvol. Opvallend is echter dat het een geloofsoelijdenis is die op prak tisch ieder blad kan slaan. Ieder blad zal een dergelijke leuze vol geestdrift omheizen. Maar kom er in werkelijk heid maar eens om. Het zij ons vergund de strijdbaarheid van Oik-nieuwe-stijl nog wat te illus treren. Kees Breedijk schrijft in een artikeltje over de nieuwe gedaante van „het student" van de laatste tijd: „Het is trouwens tekenend dat de stu denten tegen de bestaande toestanden protesteren en niet de arbeiders die zijn ingedut achter het televisietoe stel". En de heer J. Boomsluiter schrijft het volgende: „In Griekenland gaat men eindelijk weer eens een Sterk Ras kweken. Middels een wet zullen huwelijken verboden worden tussen zieke mensen. Het was wellicht doel treffender geweest het paren te ver bieden, maar in een zedelijk hoog staand land als Griekenland heden is, zal paren en huwen wellicht hetzelfde zijn. Welk stompzinnig Blut und Boden- ideaal van gezondheid hierachter ligt is duidelijk: een Ras van rechtoplo- pende ezellijven met vochtige neuzen. Dat het niet lekker zit met het regiem van onze bondgenoten snapt nu mis schien zelfs een Huizinga. Waarmee gezegd wil zijn: leve het vrije westen, leve de democratie. Maar daarmee wil tevens gezegd zijn: bewaar die democratie voor misda dige avonturen en voor bondgenoot schappen als die met Portugal en Griekenland". En waar krijg Ik da hoogste kor Al deze vragen worden onpartij - dig beantwoord door het Consu menten Voorlichtingsbureau, Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Con sumenten Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon Invullen en opplakken op briefkaart of In ge sloten enveloppe zenden aan Consumenten Voorlichtings bureau (C.V.B.) Postbus 207 Dordrecht (blokletters s.v.p.) GRATIS LEUKE 'en Lucky Luke, Billy the Kid, Jolly Jumpei of de gebroeders Delion bij 3 pek/ee WSTANTPUDDWC meisje door een groep jongens. Natuurlijk is dat geen „nette" teke ning geworden. Er stonden onder meer een paar geslachtsdelen op af gebeeld. Op een goede dag staat een groep van acht personen voor de deur van galerie Orez. Ze bellen aan en worden binnengelaten. Al spoedig blijkt dat de Haagse recherche niet stil zit, want het was een groep waar ook de officier van justitie bij is en ja Bloot ivorstelen Op een congres in Amsterdam in de RAI zijn enkele merkwaardige din gen aan net licht gekomen over de ontvangst bij het publiek van televi sieprogramma's. Zo bleek dat een „deel van het publiek" gebelgd was over 5 pet van de programma's. De weerstanden zijn er al bij kerkelijke uitzendingen, televisiespelen en tie ner- en jazzprogramma's. Ze zijn echter groter bij Vrij Worstelen en Sextant. En natuurlijk bereikten ze een hoogtepunt toen vorig jaar Phil Bloom bloot op het scherm verscheen. Zij deed het meeste stof opwaaien (en ze hoefde niet eens met haar kle ren te wapperen). Een loffelijk werk heeft men overi gens verricht door de „gekwetstheid" naar aanleiding van Phil wat verder uit te diepen. Toen bleek dat de groep van 15-20 jarigen en de groep boven de 65 de blote Bloom best konden waarderen. Wij schrijven dat toe aan het feit dat de eerste groep te jong en de tweede groep te oud is om valse schaamte te demonstreren. In dit licht is het duidelijk dat de meisjes en vrouwen de laagste waar deringscijfers gaven en dat de scherpste afwijzingen kwamen uit de groep heren tussen de veertig en de vijftig jaar. Bij de heren zullen er overigens velen zijn die zelf lieftallige bloemen in de Bloom-leeftijd hebben en die zullen wel gedacht hebben: „Het zal je eigen Bloem maar zijn." Enfin, als rechtgeaard Nederlan der ben je wel verplicht je tenminste eenmaal per jaar gekwetst te voe len. Persoonlijk voel ik me altijd zeer gekwetst als per ongeluk „Het Gul den Schot" aanstaat. Dat is van een stupiditeit dat ik het een aanslag op m'n gezonde boereverstand acht. De galerie Orez te Den Haag is moeilijk te bereiken. Het is een win keltje waar je moet aanbellen om naar binnen te kunnen. Je kunt dus nauwelijks zeggen dat het een open bare kunstgalerij is. De vijftigjarige Haagse schilder Nol Kroes exposeerde daar ter gelegenheid van zijn 50ste verjaardag wat van zijn werk. Daar was onder meer iets bij naar aanlei ding van de aanranding van een hoor, de tekeningen vijf in getal worden zedenkwetsend en aanstootge vend bevonden. Zedenkwetsend en aanstootgevend voor de openbare zedelijkheid. Let wel, de OPENBARE zedelijkheid, ter wijl de galerie Orez behalve over een gesloten voordeur in dit geval ook nog over geblindeerde vensters beschikte. O, o, wat openbaar. Maar de recher che blijkt in Den Haag een scherpe neus voor „onzedelijke" prentjes te hebben. Wat een zoekerij voor de officier van justitie. Hij doet ons denken aan ze kere oude vrijster die zich bij een politiebureau komt beklagen. Zij zegt dat ze elke avond geschokt wordt door het feit dat aan de overzijde van de straat elke avond een man zich ont kleedt voor 't raam zonder de gordij nen te sluiten. Een politie-agent gaat met haar mee, om de zaak eens te bekijken. Iri de kamer gekomen blijkt het raam aan de overzijde heel niet te zien te zijn. „Ja maar", zegt de oude re dame, „als ik de stoel voor de kast zet kan ik er op klimmen en dan kan ik hem net zien. Als je er flink wat voor over hebt kun je je altijd wel op een of andere laten kwetsen. Zoeken noemen dat. MAASKANT BEHANGSEL worden gratie thuisbezorgd 28 MIDDELLANDSTRAAT 2 -TEL. 23.31.92 W0LPHAERTSB0CHT 236 TEL. 27.48 25 Ja, ik zet er dit keer maar een vraag teken achter. U heeft het natuurlijk ook gelezen wat professor Polak daar allemaal in Doorn over de toe komst ontsluierd heeft. Een totaal overcompleet aan menselijke ar beidskrachten dat alleen opgevan gen zal kunnen worden door een drastische arbeidstijdverkorting. Een werkweek van twee dagen moet niet tot de onmogelijkheden worden geacht. Computers die compleet alles doen tot het componeren van nieuwe mu ziek toe. En die zichzelf dan ook nog kunnen repareren en... voortplanten. Menig science-fictionverhaal begint hier al aardig werkelijkheid te wor den. De staat zou iedereen dan maar een soort minimum-inkomen moe ten garanderen zodat we verder on ze tijd kunnen besteden met onze hobby's en met het werk van de verzorgende beroepen. ïtussen zijn we nog niet zo ver. De zelfde krant die mij het verslag van wat professor Polak gezegd had, bracht, meldde mij ook een uit spraak van dr. Bradley, psychiater in Illinois, die gewaagt van een soort werkverslaving. Dit had hij in de psychiatrische kliniek geconsta teerd. Veel mensen schijnen daar maar niet te kunnen ophouden met werken. Overwerk is een gezochte bezigheid voor veel Amerikanen. „Deze verslaafden hebben een gro te kans op een hartaanval, terwijl zij spoedig doodgaan als zij met werken ophouden". Het mag hier dan allemaal wat min der zijn, toch mogen we zo langza merhand ons wel eens bezinnen op ons leven en ons werk. Ik dacht dat er achter veel werkver slaving vaak een andere verslaving schuil ging n.I. die aan het ermee te verdienen geld. En wat die toekomst van professor Polak betreft, dat is wel iets om eens mee bezig te zijn. Hebben wij hobby's genoeg? Zullen wij al die vrije tijd aankunnen zonder ten prooi te vallen aan een mateloze verveling? Of zullen we dan alle zeilen moeten bijzetten om elkaar te verzorgen? Want dat zal toch door moeten gaan. 't Is nog niet allemaal even wellui dend wat er aan muziek uit de toe komst tot ons ove waait. Soms vraag je je zelfs af o. het wel mu ziek is. In ieder geval zal wel steeds duidelijker blijken dat een mens een houvast nodig heeft. Iets waarop hij zijn leven richt. Een oriëntatie punt. Want vast staat dat je er met je te laten drijven niet komt. Dan kom je te laat tot de on tdekking dat je helemaal geen houvast hebt. En het blijft nog altijd de bedoeling om dr. Bradley en zijn vakgenoten zo weinig mogelijk werk te verschaf- MEDEMENS S d v d A V 1) J (1 V J ri s d s J V J rN v d d r\ r\ s d S v <r*> v v V J v -■ S d Het was kennelijk een pittige kluif, die opgave van de vorige week. Wie de letters goed in de cirkeltjes had gezet, las het volgende gezegde:„Wie hoger klimt, dan hem betaamt, die valt veel lager dan hij raamt". De winnaar van de f 5,- werd Tonnie Brand, Bogerd 15 te Krimpen a.d. IJssel. Nu aan de slag voor dit drieluik. Ook hier levert juiste invulling van de cirkeltjes een gezegde op. Wie dit op een briefkaart zendt aan Puzzel redactie van „De Havenloods", blaak 25 te Rotterdam, dingt mee naar de wekelijkse vijf gulden. Gaar ne in de linkerbovenhoek aan de adres zijde: M.A.W. 11. Inzenden tot dins dag, 14 mei te 12 uur. Op elke regel moet links en rechts e«- woord van vijf letters en in het en een wo- d van tien letters .en ingevuld, die in deze volgor de worden omschreven. Elk woord van tien letters is samengesteld uit de beide woorden van vijf letters op de zijluiken. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „famililid - grond - de aandacht vestigen op", dan moest worden ingevuld „tante - reden -attenderen". Bij juiste oplos sing vormen de vierde letters in de 21: Het snerpende alarmgefluit had gelukkig al gauw succes, want toevallig deed daar Gerardus Grutjes zijn ronde. Toen hij het gierende gefluit van brigadier Piet hoorde, zette hij onmiddellijk alle kop- en staartkleppen van zijn politiemotor open om met brullende knalpot op het gefluit af te stuiven „Wat is er aan de hand?" vroeg Gerardus Grutjes, toen hij brigadier Piet gevonden had. „Daér! Daar gaat-ie!" hijgde Piet opgewonden. „Een Italiaanse ijsman heeft hem in het mocca-ijs geduwd! Toen is-ie ermee vandoor gehold!" „Waar is-ie mee vandoor gehold?" vroeg Gerardus Grutjes verbaasd. „Met Karei Kleuntjes natuurlijk!" riep Piet nerveus uit. „Die is ont voerd! Ze zijn die kant op! Vooruit Grutjes! Er achter aant" Gelukkig was de motoragent Grutjes een groot voetballiefhebber, zodat hij in gerechtvaardigde toorn ont stak, toen hij van Karei Kleuntjes' ontvoering hoorde. „Spring op de duo, Piet riep hij ferm. „Dan gaan we er achter aan!" Intussen was de dikke Diavolo met zijn ijskarretje reeds in de Ganzenstraat aangekomen, waar toevalligerwijze juist de grote verhuiswagen stond van de firma Sjouwerman en Vrachtjes. De klep van die wagen was neergelaten en bij die klep stond de schurkachtige Angelico opgewonden te zwaaien en aanwijzingen te geven 22: „Presto, presto!" riep Angelico uit. „Intro la granda carra!" „Si si! Comprehendo!antwoordde de dikke Diavolo. Hij nam onmiddellijk een reuzenzwaai en duwde met één ruk zijn ijskarretje naar binnen over de neerge laten klep. Toen hief snorremans-Angelico de klep omhoog en sprong hij zelf ook gezwind naar binnen. Daarmee was hij maar juist op tijd, want reeds was in de verte het gebrul van de politiemotor hoorbaarSnel trokken Diavolo en Angelico de klep van de verhuiswagen helemaal dicht en kijk, nu was er niets verdachts meer te zien in de rustige, nette Ganzenstraat. Op dat moment kwam de chauffeur van de firma Sjouwerman en Vrachtjes er ook aange lopen. Hij had juist zijn laatste zendeng afgeleverd en hij begaf zich naar de achterzijde van zijn auto om de klep te cirkeltjes, van boven naar beneden gelezen, een zegswijze. 1 beneden - fel-voorkoming; 2 adellijk embleem - ransel - trein wagon 3 ontelbaar - navigatiemiddel - straatmuziekinstrument; 4 huishouden - plak - eendrachtig; 5 naast - inhoudsmaat - lucht ver versen; 6 hemels wezen - Franse rivier - ratjetoe; 7 deel van breuk - schim- slaap plaats; 8 op elkaar - Russ. lengtemaat - gerecht; 9 sprong - was - sterrenwichelarij; 10 lichaamsdeel - buitrund - bevlek ken; 11 op' deie mahier - hootddteksel - hekwerk 12 verbeelden - planten - van wa pens ontdoen; 13 stekel aan plant - soort kers - jeugdzangclub; 14 spade - verzotheid op één punt - soort aap; 15 domicilie hebben - wijd - eer bied hebben voor; 16, gereedschap - dun weefsel - die rentuin; 17 vertering els bedevaart; 18 noodzakelijk - gissen - onderwor pen; 19 kleur - grendel - slingering; 20 snel lopen - koren - verklikken; 21 slang-zieden-kerkhof; 22 soort voorstel - vervoermiddel - grote stommiteit; 23 soort boek warmte-uitsraling - land droogpompen; 24 gebalde hand - Aziatisch land - overdreven vaderlander; 25 zuidvrucht - getrouwheid - scheeps- ladder; 26 sprookjesfiguur - Duits gokspel - fataal. Zondag moederdag Waarmee verrast U Moeder de vrouw het meest op Moederdag? Natuurlijk met zo'n leuke thee- beurs, die het thee-uurtje nog gezelliger en de thee nog lekker der maakt. Fraaie theebeurzen met Java kapok gevuld, prima afgewerkt, zoekt U nu uit voor Moederdag voor nog géén vijf gulden. sluiten. Edochdie was al dicht. „Hè?" gromde de chauffeur verbaasd. „Ik herinner me er geen zier van, dat ik de klep al gesloten had. Nou ja, het zal wel in orde wezen. De wagen was toch leeg. Te jatten valt er niks. Dan nou maar naar huis". Gij ziet het lezers, hoe dikwijls het lot van mensen afhangt van belachelijke kleinigheden. Omdat de wagen tóch leeg was, stelde de chauffeur geen verder onderzoek in. Hij stapte welgemoed in zijn cabine en wilde net wegrijden, toen een brigadier van de politie hem beduidde te stoppen. „Hela, chauffeur?" vroeg die brigadier. „Heb jij in de buurt misschien een Italiaanse ijsman gezien? Eentje die hard wegrende met zijn kar retje?" Wordt vervolgd. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze praktische thee beurzen In diverse dessins, overtrokken met afwasbaar piastic Jk /JSi Vrijdagavond tot 9 uur open. Ui. of schrift.

De Havenloods | 1968 | | pagina 2