„Dan is het net alsof de hemelpoorten opengaan" f mm „Daar staan ze in de kuip'' Arte Pronk over koren en orgels BSi Gouden plaat loop Walvis Meer zwemgelegenheid in Overschie en West ^vitella Ned. Consumenten Club Wasautomaten autoservice willemse FLEXIPUP DE HAVENLOODS DONDERDAG 16 MEI 1968 WANT EERLIJK GEZEGD, mis ik de oude Ahoyhal wel. De Doelen is prachtiggeweldige akoestieksfeerMaar het podium is te klein voor grote koren. Ik wil verder niets zeggen van de Doelen hoor. Hou me ten goede. De mensen daar helpen altijd geweldig mee. Maar ik werk nu eenmaal graag met grote koren. Stel je voor, zo'n massaal koor zingt het „Hallelujah" van Handel. Dat is toch majestueus. Dat komt veel meer tot z'n recht als het gezongen wordt door een koor van 300 man dan door een koor van 50". Aan het woord is Arie Pronk, or ganist en dirigent van het Rotter dams gemengd koor Deo Cantemus. het Haagse Christelijk Residentie Mannenkoor en de Young Credo Sin gers in Rotterdam-Zuidwiik. Komend weekend gaat hii met Deo Cantemus en het Christelijk Residentie Mannen koor on toernee naar Coventry in En geland. Zaterdagavond geven beide koren een concert in de kathedraal van Coventry en zondagmiddag zin gen zij in de Center Hall. Dan is er ook community-singing. Het is overigens niet de eerste keer dat Arie Pronk een buitenlandse toer- Pee maakt. De allereerste keer was in 1958. „Dat was nog in mijn Goud se tijd. Ik was daar cantor-organist en ik ging met twee koren van de hervormde kerk naar Solingen in Duitsland. In 1960 ben ik in Ameri ka geweest, in Salt Lake City. Daar heb ik het Mormon Tabernacle Choir gehoord, en in 1962 heb ik samen met Krijnie Poot tien orgelconcerten gege ven in Engeland en Duitsland. Aan orgelstudie kom ik tegenwoor dig niet meer toe. Dat is wel jam mer. maar ik zal de koren er niet voor laten schieten. Daar z,ou ik niet meer buiten kunnen. Ik ben ook nog muzikaal adviseur van de grammo- foonplatenmaatschappii Polydor C.C.A. Dat vreet tijd allemaal. Bo vendien dirigeer ik af en toe nog het Pinksterkoor in Den Haag en hier het Pelgrims Mannenkoor maar daar ben ik niet vast aan verbonden. En dan heb ik m'n lessen Pronk die in Gouda werd geboren, dirigeerde in het begin van de jaren '50 in Nieuwerkerk a.d. IJssel zijn eerste koor. ook een Deo Cantemus. Hii is dan nas uit militaire dienst. In diezelfde tijd geeft hii zijn eerste or gelconcert in de kerk in Moordrecht. „Dat is een Drachtig orgel ip Moor drecht. Er zijn in ons land veel mooie orgels. Alleen al in Zuid-Holland in de Sint Jan in Gouda, in Lekkerkerk. in Maassluis en niet te vergeten hier in de Laurenskerk. Mij een zorg Nou moet ik gelijk denken aan die rel die er is geweest om dat concert van Louis van Dijk. Ik vraag me af waar ze zich druk om maken hè. Ik moet er onmiddellijk bij zeggen, dat ik vind. dat ie Chopin niet od een or gel kunt spelen. Dat vind ik een be- nu... beduidend i; goedkoper Een zeer speciale aanbieding in onze Foto-afdeling, voor hen, die hun vakantie-dia's correct en goed willen bewaren. Twee soorten diaraampjes, twee systemen, en U kiest ze uit, door elkaar per doos voor nog géén vijf gulden. A. 100 Dia-raampjes van plastic zonder glas, een nieuw sys teem, waarmee U In een wip Uw dia's kunt inramen. De dia's zitten klemvast in het raampje, een ideaal snelwerkend systeem. B. 50 Plastic klapraampjes met voorgepoetst glas, solide raampjes, waarmee Uw dia's vocht- en stofvrij opgeborgen zitten. Plastic raampjes Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze 2 soorten diaraampjes, met of zonder glas, verpakt In per doos Vrijdagavond tot 9 uur open. Géén tel. of schrift. best. lediging voor de componist. Je moet een stuk spelen op het instrument waarvoor het gedacht is. Het is even belachelijk om een werk voor clave- cimbel van Bach door een symfonie orkest te laten uitvoeren. Maar als men dat nou mooi vind zal het mij verder een zorg ziin.... Het fijnste vind ik het. om in een grote kerk op een aroot orqel te spe len. M'n collega's vinden dat mis schien gek. maar dat inspireert me. Dan sta ik te popelen om in de toet sen te arijpenkroelen, zou ik bij na willen zeaaen.... Dan wil je iets gaan opbouwen.... Dat is zo enorm.... zo geweldia.... Dan lijkt het net alsof de poorten van de hemel opengaan.... Ja hoe moet ik dat nou zeggen zon der banaal te zijn....? Daarom hou ik ook van grote ko ren. Deo Cantemus is begonnen met 19 mensen. Het ziin er nu 325. De le den ziin enorm enthousiast. Ze wer ken hard. Die uitnodiging voor Coven try hebben we te danken aan een fa brikant uit Birmingham. Die had de koren horen zingen in de Doelen. Nu gaan we met 500 man naar Engeland. We zingen ..Meinen Jesum lass ich nicht" van Max Reger, „Veni Creator Spiritus" van Diepenbrock, „Popule meus" van Palestrina en „King all glorious" van George Vail. Caroline Kaart zingt ..Father of heaven" van Handel en „Bist Du bei mir" van Bach. Koorzang trekt altiid veel publiek. De kerken zijn soms bedroevend leeg. begrafenis van Christus. Maar bij de uitvoering van de Opstandingscanta te. die juichend en stralend is. kun ie de mensen tellen. Ik wil graag dat koor en publiek één zijn. Er moet geen muur zijn. Dat is de reden dat ik van community-singing hou. De En gelsen ziin flegmatiek, maar wat dat betreft zijn ze verder dan wij. De Hol lander moet zijn schroom overwinnen. Hii kijkt eerst mej een schuin oogje naar zijn buurman of die het niet gek zal vinden. Toch geloof ik dat het ook bii ons een mooie traditie kan wor den. Het hangt alleen af van de ma nier waarop ie het publiek benadert". TON HOUGEE Arie Pronk maar als er een kooruitvoering is. zit ten ze weer vol. Als we met de koren waar dan ook optreden hebben we een uitverkocht huis. Het is zo fijn als je met elkaar iets moois kunt doen. Het is toch een dienende taak. Neem nou de Mattheus Passie. Dat is een prachtig stuk Evangelie. Dat is helemaal geïnspireerd. Het is ook een soort mode geworden. Het is „in" om naar de Mattheus Passie te gaan Er zitten veel mensen die er niets van begrijpen. U heeft uw keus al bepaald? Maar u weet nog niet het goedkoopste adres'! Stuur dan deze coupon in! Postbus 719 - Rotterdam Naarn: Adres: Woonplaats: Dinsdagmiddag was er bijzonder veel belangstelling bij de uitreiking van een gouden plaat aan de bekende Rotterdamse organist Joop Walvis in de lobby van Rotterdam Hilton. Meer dan honderd gasten w.o. veel oud-collega's en bekenden uit de mu ziek- en kunstenaarswereld waren hier bijeen gekomen om van hun be langstelling te getuigen bij hét op merkelijke feit dat er in ruim zes maanden 25.000 platen werden ver kocht van Wereld Favorieten en Me- aadge Afd. Verkoop: Kipstraat hoek Groenendaal Groothandelsgebouw/Stationaplein '<5. Partituur Ik zag eens een dame zitten, die had de partituur ondersteboven in haar handen en ze was al aan het eind toen het stuk nog nauwelijks begon nen was. Die dacht geloof ik, dat ze bij iedere noot een bladzijde moest omslaan. Ik vind het nooit verstandig als het publiek een partituur mee neemt. Ik zou willen zeggen: laat de muziek op ie af komen. Ga het niet zitten nakijken. En wat Bach's Mat theus Passie betreft, neem de Bijbel mee. Dan heb ie de mooiste partituur die er te vinden is. Het blijkt trouwens wel. dat het een modeverschijnsel is. Het is een in- droevig stuk en het eindigt met de Woensdag zijn drie zwembaden in verschillende wijken geopend door wethouder drs. J. G. van der Ploeg: een overdekt schoolinstructiebad aan de Burgemeester Koningssingel in Overschie, een onoverdekt zwembas sin aan de Dwarsdijk in Groot-IJssel- monde en een onoverdekt zwembas sin aan de Spaanseweg in West. Hieruit blijkt dat naar de wens van Rolstoelen BEENHAKKER Van de heer J. A. in Rotterdam kreeg ik een paar eigenaardige brieven. Enerzijds stelt hij vellen vol vragen over de Bijbel, omdat hij denkt, dat ik als „schriftge leerde" dat allemaal wel weten zal. Anderzijds meent hij, dat schriftgeleerden de mensen ste nen voor brood geven. Hij schrijft o.a.: U schrijft wel aardige dingen, maar toch niet wat Christus ons voorge legd heeft. Maar zijn de geestelijken wel gemachtigd om dat te doen? Vol gens de Heilige Schrift niet. Zij zijn z.g. schriftgeleerden, net als in Chris tus' tijd. Zij hebben als studenten op hogescholen en seminaries gestu deerd. Toen zij student waren, zijn zij ook niet zulke nette jongens ge weest. En als zij dan gepromoveerd zijn, staan zij later in de kuipen, in deftig zwarte toga met uitgestrekte armen het evangelie te verkondigen. Ik wil hier geen teksten aanhalen, dat zou te langdradig zijn. Maar er staat wel geschreven in de H.S. „Ge looft ze niet, die daar staan onder de schijn van lange gebeden, want zij eren Mij wel met de lippen, maar het hart is ver van Mij weg. Jullie zijn loontrekkers, en Paulus zegt: ik gebruik mijn handen tot mijn nooddruft. Jullie prediken om geld, gelijk een arbeider. Christus zeide: Predikt mijn evangelie voor niets, want Ik heb het U ook voor niets ge geven. Geven ze je te eten, neem dat, want de arbeider is zijn loon waardig, (maar er staat niet bij om geldelijk gewin). En nu lezen wij in de krant dat er opschudding is verwekt naar aanlei ding van prof. C. G. van Niftrik en lees u voor u zelf maar aangaande de kinderbesprenging (doop). Nu worden de mensen eindelijk ziende: grote mensen laten zich overdopen door onderdompeling, gelijk Christus dat ohs heeft voorgedaan. Jullie doen dat niet, omdat de kerken bang zijn, dat zij altijd de mensen bedro gen hebben. Jullie hebben na de Re formatie de kinderdoop overgehou den van de R.K. en nu durven jullie niet meer terug want dan staat er een grote revolutie op het spel. De catacomben van Rome getuigen nog van doop door onderdompeling. Ik kan de kinderdoop nergens vinden in de H.S. Ik hoop hiermede als leek en gelo vig mens, dat ik er iets beter en wij zer van zal worden. Tenslotte zijn wij er als mensen om elkaar op te bouwen en te versterken. Moge God u de wijsheid geven, zoals in Jacobus 1 staat geschreven. Wij kunnen altijd van elkaar leren". Betitelingen Graag de volgende opmerkingen: 1) We kennen allemaal het ver schijnsel, dat bepaalde betitelingen soms een scheldwoord zijn, en dan weer een erenaam. Neem b.v. het woord Geus (bedelaar) of Rooms of Jood of Christen! (eigenlijk is het oorspronkelijk „christianen", „lui van Christus"). Zo kan Jezus „schrift geleerde" als disqualificatie gebrui ken. Maar ook als een eretitel. Als ze b.v. met al hun kennis maar leer lingen zijn geworden van het Gods rijk. Hij zegt b.v. in Mattheüs 13 vers 52: „Daarom is iedere schriftgeleerde, die een discipel geworden is van het Koninkrijk der hemelen, gelijk aan een heer des huizes, die uit zijn voor raad nieuwe en oude dingen te voor schijn brengt. 2) Op het punt van de vaste sala riëring van kerkelijke voorgangers heeft de heer A. de woorden van Paulus niet goed begrepen. Hij zegt in 1 Cor. 9 uitdrukkelijk: „Of hebben alleen ik en Barnabas geen bevoegd heid om vrij te blijven van handen arbeid? Wie doet ooit dienst in het leger en betaalt zijn eigen soldij? Wie plant een wijngaard zonder van de vrucht daarvan te eten? Of wie weidt een kudde en geniet niet van de melk der kudde? Doch hebben wij van de ze bevoegdheid geen gebruik ge maakt, maar wij verdragen alles om geen hindernis voor het evangelie van Christus op te werpen. Weet gij niet, dat zij, die in het heiligdom de dienst verrichten, van het heiligdom eten, en zij, die het altaar bedienen, hun deel ontvangen van het altaar? Zo heeft de Here ook voor de verkondi gers van het evangelie de regel ge steld dat zij van het evangelie leven". Hier stelt Paulus uitdrukkelijk dat hij volkomen bevoegd was, om net als Petrus en de andere predikers naar de regel van Jezus „vrijgestel den" te zijn. Tussen loon in natura of in geld maakt hij geen verschil. Zelf maakte hij echter van zijn recht geen gebruik, omdat het „vrijgesteld" zijn soms schadelijk kan zijn voor 't vertrouwen in de verkondigers van 't evangelie. Zou de heer A. liever luisteren naar een monnik of een non, omdat die geen eigen bezit of inkomen hebben? Gelooft u mij als ik het gevoel had, dat ik meer voor de mensen kon doen, als ik alleen in mijn vrije tijd predikant was, dan zou ik niet aarze len, daarnaast een andere werkkring te zoeken. In bepaalde milieus kan dat ook nu nog de weg van de Heer zijn. B.v. als er een grote kloof is tussen kerk en proletariaat (de pries ter-arbeiders!). Of wanneer „geeste lijk" werk niet als maatschappelijke arbeid wordt erkend (b.v. in de com munistische landen). 3) Bij de doop moeten we het punt van de onderdompeling geheel losma ken van de kwestie van kinderdoop of volwassenendoop. Persoonlijk ben ik èn voor de kinderdoop èn voor de doop door onderdompeling. Bij mijn promotie heb ik de stelling verde digd, dat het te betreuren is, dat de Westerse kerk de oorspronkelijke im- mersio (onderdompeling) door ad ua^I15 ëe- spersio of mfusio (besprenging of be- durende een langere periode per jaar gieting) heeft vervangen. Bij de on- kunnen worden gebruikt dan bij niet- derdompeling komt immers veel dui- verwarmde onoverdekte baden. Het GRATIS LEUKE van Lucky Luke, Billy ike Kid, Jolly Jumper of do gabrooders Dalton bij 3 pak/os delijker uit, dat het bij de doop gaat om een samen met Christus begra ven worden (het oude leven gaat on der) en om een met Hem opstaan tot een nieuw leven. Veranderingen 4) Er zijn zo veel veranderingen in de kerken in inzichten en tradities, dat ik me kan voorstellen dat dit soms verwarring wekt. Maar er is een oude spreuk: ,,in het noodzake lijke eenheid, in het twijfelachtige vrijheid, in alles de liefde". Juist uit verontrusting om de grote verdeeld heid zijn de kerken geneigd, zich in wat wezenlijk nodig is voor de een heid meer op de werkelijke hoofdza ken te concentreren, en veel meer vrijheid té scheppen in die dingen, waarover men van mening kan en mag verschillen. Dat kan leiden tot verwatering en verwarring. Maar het kan ook meer ruimte scheppen, voor het „ene nodige". Weet de heer A. een andere uitweg uit de verdeeldheid waar hij terecht over klaagt? 5) Het gaat mij in de brieven van de heer A. aan het hart, dat hij in al zijn vragen eigenlijk niet het hart van de leer van Jezus raakt. Als hij 1000ste Doolittle van Johan Kaart OP ZONDAG 19 mei wordt in de Rotterdamse Schouwburg door En semble de 105de voorstelling gegeven van Shaws „Pygmalion". Bij die ge legenheid speelt Johan Kaart de rol H de vuilnisman, Alfred Doolittle, ir de 1000ste keer: hij heeft de rol voordien 895 keer vertolkt in de mu sical „My Fair Lady". Doolittle is een lievelingsrol van Johan Kaart, die er onafgebroken succes mee heeft ge had. Het spreekt vanzelf, dat de 1000ste Doolittle een feestelijk karak ter zal dragen. „j Naast Johan Kaart treden o.a. op begint zich daarop te concentreren Si'grid Koetse als het bloemenmeisje rni hii Jkomen. Eliza Doolittle, Roger Coorens zal hij niet meer in de Jezus zegt: „Onderzoekt de schriften, want die zijn het, die van Mij getui gen". Alle vragen die niet leiden tot een duidelijker gestalte van Jezus in ons leven zijn onnut. Dr. K. J. KRAAN. Prof. Higgins. Magda Janssens als de huishoudster Mrs. Pearce, Vera Bon dam als de moeder van Prof. Higgins De regie is van Karl Guttmann, de decors en kostuums zijn van Colin Winslow. vele Rotterdammers „Geef ons meer zwembaden" wel degelijk door de ge meentelijke overheid wordt geluisterd. Zij ziet de noodzaak in van een vol doende aantal zwembaden voor de be volking, maar is er zich van bewust dat verrijking van de in de Maasstad aanwezige zwembaden met deze drie bassins nog lang niet toereikend is om in de behoefte te voorzien. Er wordt dan ook gewerkt aan de spoe dige totstandkoming van nog meer baden. Wat betreft het schoolinstrut- tiebad in Overschie wordt het volgen de meegedeeld. Op 27 oktober 1965 heeft de gemeen teraad besloten om vijf instructieba- den aan te leggen, waaronder het thans gereedgekomen bad. De ove rige vier baden zullen worden gerea liseerd aan de Marthalaan in Hoog vliet, aan de Spinozaweg in Lombar- dijen, op de Meeuwenplaat te Hoog vliet en aan de Olijflaan te Schie- broek. Het bassin van het bad aan de Burgemeester Konningssingel is L- vormig. Het korte been van de L- vorm bevat het voor schoolinstruc- tie bestemde deel. Het lange been met afmetingen van 20 bij 9 meter kan tevens worden benut voor re creatief zwemmen door de scholieren buiten de schooluren. De bouwkosten hebben f 1.375.000 bedragen. De bouw wesrd uitgevoerd door de C.V.P. Groeneweg en Zn. te Rotterdam, ter wijl in het gebouw een kunstzinnige verfraaiing is aangebracht, die door de kunstenaar Hans Hollenbach werd vervaardigd. Tot de aanleg van de beide onover dekte badert in Groot-IJsselmonde en Rotterdam West is door de gemeen teraad op 21 december 1967 besloten, zodat kan worden vastgesteld dat de bouw binnen een tijdsbestek van vijf maanden nadat het raadsbesluit is ge nomen reeds is voltooid. Deze ba den zijn gebouwd door de A.C.B. te Rotterdam volgens het systeem van de Twellose Industrie Plastics N.V. (T.I.P.) te Twello, welke N.V. ook de wandelementen leverde. Met inbe grip van installaties, kleedgelegenhe den. toiletten en dienstruimten heb ben de stichtingskosten van beide ba- dan tezamen rond 800.000 bedragen. De wateroppervlakte van de bassins is 25 x 14 meter. De nuttige waterdiep te, gemeten over de lange zijde van het bassin is van 0,5 meter tot 1,4 me ter. Dankzij een waterverwarmingsin- stallatie zullen de twee bassins ge- tro Music. Dit alles geaccentueerd door het feit dat die verkoop slechts in één zaak plaatsvond, namelijk bij N.V. Dankers die deze platen in eigen produktie op de Markt bracht. Op de hoes van de nieuwe Dankers produktie waaraan naast Joop Wal vis ook Eddy Christiani, Rita May, Leo van Laere en Nico Prins hun me dewerking verlenen onder de titel „Gouden Favorieten" is een felicita tiewoord van de heer Chr. J. J. Dan kers afgedrukt. Hij memoreert o.a. de tijd dat Joop Walvis de orgelbege leiding leverde aan Richard Tauber, Joseph Schmidt,Maurice Chevalier, Josephine Baker en Jeannette Mac- Donald. Joop Walvis behoefde dus niet ont dekt te worden. Heel Nederland en zijn uitgebreide omgeving kende hem, maar vooral in Rotterdam is Joop Walvis vermaard. Het contact tussen Joop Walvis en Dankers kwam tot stand toen er een jubileumplaat van Albert de Booy zou uitkomen. Men zocht en vond in hem de begeleider en uit dit contact ontstond het platen- plan dat nu met Wereld Favorieten en Metro Music tot een gouden plaat voerde. nu... beduidend goedkoper U hoefc niet eens de mode op de voet te volgen... maar deze modieuze corduroy schoe nen, die zo uiterst licht en ge makkelijk zitten, zijn 'voor zomer en vakantieplannen 't einde... Een vlotte sportieve schoen, met crêpe-zool, linnen binnen voering en met gevlochten touwrand gegarneerd, op en top zomers, makkelijk en leuk spor tief. Nu koopt U deze ideale schoe nen in een mooie kleur beige, per paar voor nog géén acht gulden. voor dames vorig jaar in de Prins Alexanderpol- der in gebruik gestelde bad, dat even eens van een waterverwarmingsin- stallatie is voorzien, is pas per 1 okto ber 1967 gesloten, terwijl de overige onoverdekte baden 14 september 1967 gesloten zijn. De beide zwembaden zullen als buitenbassins blijven ge handhaafd, wanneer de geplande overdekte baden in Rotterdam-West en Groot-IJsselmonde zullen zijn tot stand gekomen. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze corduroy schoenen voor dames en heren, met ruimte voor 6 tenen, In beige, maten 36 t/m 46, Pe Paar voor Wijdagavond tot 9 uur open. Géén Ut. of schrift, best. 21ste FEMINA BIJNA UITVERKOCHT ,KDel 21ste Femina (van 4 tot en met 15 oktober) is praktisch uitverkocht. Een half jaar voordat de deuren van de Ahoy'hal weer open gaan voor de ze consumentenbeurs van de Stichting Rotterdamse Consumentenbeurzen, is er vrijwel geen ruimte meer voor nog meer exposanten. 6 Reeds nu staat vast, dat ruim 200 vrouwenorganisaties uit het gehele land naar de 21ste Femina komen. Over het groepsbezoek is nog wat meer te zeggen. De groepen die tus sen 4 en 15 oktober de Femina be zoeken, maken voor een prijs van f 9,20 een rit met de metro, een be zoek aan de Femina, krijgen een ha- venrondvaart-met-koffietafel aangebo den en brengen tenslotte een bezoek aan het Zakkendragershuisje in Delfs- haven (inclusief tingietdemonstratie). Inmiddels is ook bekend, dat op Fe mina '68 de expositie „Wonen 1969" evenals op de vorige Femina een te- langrijke plaats zal innemen.

De Havenloods | 1968 | | pagina 15