Tachtig kinderen musiceren .vrijdag 24 mei in De Doelen nonopole Hofstads Jeugdorkest jaar BON VOOR LEUK CONCERT één gulden! UNIEKE REIS VOOR ONZE LEZERS AUTOCROSS W. A. Houtman gelukt veron: ELYSEE KUNSTGEBITTEN Israël-avond op 21 mei De Doelen Hemelvaartsdag BE HAVENLOODS 17e jaargang no. 29, donderdag 16 mei 1968 Weekblad voor Schiedam en Kethel Directie: W. van der Giessen Iiooldredactie: H. Verwey Uitgave Stichting ,,De Jeugdhaven". .Op do: Amstelveensewee te Amster dam is de 82-jarige heer W. A. Hout man bij het oversteken van de weg door een auto aangereden en zodanig gewond, dat hii later in een zieken huis overleed. De heer Houtman is gedurende ruim 60 jaar organist ge weest in de gereformeerde kerk van Schiedam. Hii was in de wereld van de kerkorganisten een bekende fi guur. Hij trad veel op als adviseur voor kerken bi.i aanschaffing van een orgel. Tot hef laatst toe heeft hij het or gel van de Julianakerk bespeeld. Als I5-iarige speelde hii soms al in de Plantagekerk in plaats van zijn groot vader. Daarna werd hii organist in de Oosterkerk. Sinds 1933 was hij vaste organist in de Julianakerk. De hegr Houtman logeerde bi.i ziin kleinzoon jn Amsterdam toen het on geluk gebeurde. LIJNBAAN 8» R'DAM-C - TEL. 12.84.10 - 13.83.41 SPROOKJES-KOOPJES L'ni-badstof. 90 br., 7.90 nu p.m. 3.95 Cotton imprimé. nieuwe dessins, 90 br, 5.90 nu 2.95 Gabardine imprimé, 90 br., 5.90 nu 2.95 Flanel carot, 140 br., 11.90 nu 4.95 Trevira 2000 imprimé 140 br., 19.75 nu 9.75 Bouclé imprimé 100% wol, 140 br., 21.50 nu 9.75 „Wat het Hofstads Jeugdorkest onderscheidt van andere amateurorkes- ten is de charme van de jeugd en het enthousiasme waarmee ze het werk dat ze spelen beleven", aldus mevrouw Tilly TalboomSmits, oprichtster van dit orkest en tot januari 1964 dirigen.te, zakelijk zowel als artistiek leidster. Rotterdam en omgeving en natuurlijk vooral de kinderen zullen van de prestaties kunnen genieten op vrijdag 24 mei in de grote zaal van De Doelen. Mevrouw Talboom woont in een ruim huis aan de Galvanistraat in Den Haag, dat vol staat met tastbare herinneringen aan haar leven met de muziek. Tilly Smits werd geboren in 1902 en studeerde piano aan het Haagse Koninklijk Conservaorium. „Zestien jaar was ik toen ik de bevoegdheid tot lesgeven had. Enige jaren daarna haalde ik het solis tendiploma en mocht ik overal optreden. Ik hield ervan om kwintetten te spelen en ik merkte dat mijn vriendjes daar niet om gaven. Toen ben ik met een aantal jongeren samen gaan spelen". 14 April 1923 was het eerste officiële concert in Diligentia in Den Haag en daarmee was de geboorte van Hofstads Jeugdorkest een feit. Trevira 2000 150 br., kostbare kwali teiten van 25.tot 40.per meter nu 15.95 en 18.95 per meter. SPROOKJES-KOOPJES LIJNBAAN 89 „Voor mij is het primair dat kin deren leren genieten van de muziek die ze zelf spelen. Je moet het niet vergelijken met een beroepsorkest, zoals zo veel critici doen. Die hebben veel duurdere instrumenten en het is logisch dat de klank die daaruit komt mooier is. Ik heb altijd een goeie neus gehad voor talent. Als ik er een viool hoor de spelen, wist ik meteen: dat is een violist of niet. Hofstads Jeugdorkest, is voor tientallen kinderen de spring plank geweest naar de. concertpodia in ons land. Welhaast elk beroepsor kest in Nederland heeft oud-leden van Hofstads Jeugdorkest en het Residen tie-Orkest in Den Haag bijvoorbeeld telt 22 oud-leden. T oevluchtsoord Behalve strijkers spelen in het jeugdorkest, fluiten, hobo's, klarinet ten, fagot, trompetten, trombone, hoorns en slagwerkers. In het begin was dat niet zo. ..Vijfenveertig jaar geleden speelde geen kind een blaas instrument. Waar zouden ze het van moeten betalen? Nee. het was alle maal viool. Omstreeks '40 kwamen de blazers erbij. En toen die nare oorlogstijd. Kinderen moesten onder duiken. We mochten geen Mendels sohn en Kreisler spelen. Deden we toch en zetten we op het program ma achter alle werken Beethoven, en dan was het goed. Daar wisten die Duitsers toch niets van". Het orkest is altijd een toevluchts oord geweest. In de oorlog, maar ook nu nog in de tijd van de beat". Mevrouw Talboom heeft veertig jaar van haar leven aan haar orkest gegeven. „Ik deed alles alleen, arran geren, repeteren, muziek schrijven, administratie, dirigeren, les geven. Martin Kuyper, misschien wel 's we relds jongste bassist Het Hofstads Jeugdorkest geeft op vrijdag 24 mei 20.15 uur in de grote zaal van De Doelen in Rotterdam een jubileumconcert onder leiding van de 24-jarige dirigent Lex Veelo. Het Jeugdorkest be staat 45 jaar en in het kader van dit jubileum is het concert in De Doelen. Het programma is als volgt: Ouverture Candide van Leonard Bern stein, Ricercare van Hendrik Andriessen, Havanaise van Camillc Saint-Saëns (solist Peter Hoekstra, viool), Hoboconcert van Vin- cenzo Bellini (soliste Hansje Gerritsen), en tenslotte de Eerste symfonie van Georges Bizet. Lezers van ons blad kunnen met deze bon toegangsbewijzen voor dit concert verkrijgen voor slechts In '64 heb ik alles overgedragen. En ze zeggen nu nog: hoe kon je dat al lemaal alleen, want het is vréselijk veel werk. Gelukkig heeft mijn man me altijd terzijde gestaan. Vijftien jaar heb ik naar een opvol ger gezocht om het orkest te dirige ren. Als je voor de jeugd staat, moet je hun taal gebruiken. Je moet met ze weten om te gaan, en dat is moei lijk. Dat ze met enhousiasme met muziek bezig zijn, dat is de hoofd zaak. De kleine kindertjes die pas bij het orkest zijn, zijn net zo belangrijk als de gevorderde groten. Ze moeten niet weggedrukt worden". Die opvolging heeft mevrouw Tal boom gevonden in Lex Veelo, 24 jaar en violist bij het Residentieorkest. „Het belangrijkst voor een dirigent van dit ensemble is dat die afkomstig is uit het orkest zelf. Lex is na de h.b.s. verder gegaan voor viool en di- rectlelessen. Hij kon die lessen voor het orkest waarmaken. Lex Veelo wordt geassisteerd door YY'ii» Bre- denhorst eveneens oud-lid van het jeugdorkest. „YVim Bredenhorst is onze hof-componist zo noemen we hem tenminste. Hij is heel talentvol en krijgt ook al opdrachten". Ieder kind dat muziek wil maken en een instrument wil leren bespelen, kan terecht bij het Hofstads Jeugdorkest. „Zelfs als ze niet goed spelen blijven ze. Ze leren in het gareel te lopen en van muziek te houden. En u moet niet vergeten: ze worden het publiek en dat is ook belangrijk. Jongste bassist Mevrouw Talboom vertelt met graagte het verhaal van Martin Kuy per, 10 jaar en bassist van het or kest. „Ja, een jongetje van tien jaar dat bas speelt. Ik geloof niet dat dit ergens ter wereld voorkomt. Hij kwam met zijn broertje mee naar de repetities en hij viel mij meteen op. Hij zat zo ernstig te kijken, net Beet hoven. Ik ging naar hem toe en vroeg: Wil je ook bij het orkest ko men. Hij knikte en toen vroeg ik: welk instrument bespeel je. Gitaar, zei hij, klassiek, maar hij wist dat je daarmee niet in een symfonie orkest terecht kan. Wat wil je dan spelen, vroeg ik en hij antwoordde: bas. Ja en dan mag je niet lachen, dan moet je ernstig blijven. Maar goed. hij was er niet van af te bren gen. Hij wilde bas spelen en anders niet. We zijn er toen mee naar een viool bouwer gegaan voor een kleine bas en die man zei: Och geef dat kind een cello. Martin was beledigd en wil de niets meer met die man te maken hebben. Enfin, hij kreeg zijn bas en zou les krijgen van Van Dijk, solist bij het Rotterdams Philharmonisch. Maar Van Dijk had het de eerste we ken erg druk en het duurde een poos je voor de eerste les gegeven kon worden. Toen hij bij Martin kwam, speelde hij al van alles, van het Wil helmus tot Jelle zal wel zien. Na drie maanden les kwam hij in het orkest. Hij zocht zijn plaatsje en op de les senaar lag de eerste symfonie van Beethoven. Ik ging naast hem zitten, want il: wilde wel eens zien hoe dat ging. Hij had die partituur nog nooit gezien, maar hij speelde hem zo weg. Is dat niet geweldig? U ziet, er is ta lent genoeg. Oh er zijn er zoveel in het orkest, die werkelijk talent heb ben. En het leuke is, dat alle orkes ten deze graag willen hebben". Hofstads Jeugdorkest bestaande uit 8» kinderen is tamelijk onbekend in Nederland. „We hebben nooit zoveel aan publiciteit gedaan. De hoofdzaak was het musiceren. Maar voor de kin deren heb ik af en toe concerten ge geven. Die vinden dat geweldig". Enthousiasme in het orkest is hoofdv,>ak. vindt mevrouw Talboom. ..Oh ik weet zeker dat niet ieder een het met me eens is. Die willen or kesten keurig hebben, maar dat is stomvervelend". ELS VAN DE MORTEL REPARATIES le klas werk vanaf ƒ5.per reparatie 20-karaats gouden kroon ƒ17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA Hoogstraat 40, R'dam. Tel. 010-12.60.10 Te bereiken met tram: 1, 3, 6, 8 en buslijn 32, 34, 38, 45, 49. 49a. Agendaburo verkoopt kaarten voor Rotterdamse theaters Het Angendaburo van de Maasslui- se Gemeenschap gaat de service voor de bevolking uitbreiden. Van 24 mei af zijn voor alle evenementen in de Rotterdamse Schouwburgen, Luxor Th&ater, De Doelen en het Piccolo Theater kaarten verkrijgbaar op het Agendaburo, Zuiddijk 16 (Museum). Om dit dienstbetoon feestelijk te star ten organiseert de M.G. op vrijdag avond 24 mei een schouwburgbezoek aan Rotterdam, waar in de Rotter damse Schouwburg het blijspel Mimi cry zal worden opgevoerd door het Nieuw Rotterdams Toneel. Medewer kenden zijn Lies Franken en Pim Dik kers. Regie: Jules Royaards. Kaarten voor deze avond zijn af 2, f 4, f 6, f 8 en f 9,50 verkrijgbaar op het Agendaburo. De voorstelling begint om 20.15 uur. Om half acht vertrekt een autobus van parkeerplaats „de Put" aan de Haven. Een ieder, die de voorstelling in Rotterdam op 24 mei gaat bezoe ken kan gratis gebruik maken van de ze bus. Na afloop van de voorstelling wordt men wederom naar Maassluis teruggebracht. De bonnen kunnen uitsluitend aan de kassa (van 1016 uur) van De Doelen ingeleY'erd worden. De burgemeester van Haifa, de heer Abe Koushy, is enthousiast over het initiatief van ons blad om in samen werking met het reis bureau Koudijs een bij zondere reis naar Israël te organiseren. Dit ver telde hij ons vorige week in zijn kamer in het Rot terdamse Hilton Hotel, waar hij logeerde tijdens zijn bezoek aan Rotter- j dam ter gelegenheid van de Israëlweek. De heer j Abe Koushy was vooral erg blij met het plan om I de reizigers van ons blad f enige dagen bij Israëli sche gezinnen in Haifa te S laten logeren. „De gezinnen zijn reeds uitgezocht", vertelde de burgemeester ons. „Daarbij hebben wil vooral ons best gedaan om gezinnen te vin den, waar men Nederlands 1 spreekt. Dit vooral om het contact tussen Uw reizigers f en de gastfamilies te bevor- I deren. Ik vind het namelijk zeer belangrijk, dat derge- lijke contacten tot stand ko men, omdat daardoor on- 1 derling een beter begrip zal ontstaan". Deze uitspraak van de heer Abe Koushy, die nu al 18 jaar lang burgemeester van Haifa is, onderstreept het unieke aspect van deze reis. Al eerder had hii tii- 1 dens een persconferentie meegedeeld, dat men al va ker een uitwisselingsreis i tussen Nederland en Israël had overwogen. Daarbij was men steeds gestuit op het probleem, dat de kosten te hoog zouden worden. Hij toonde zich thans bijzonder verheugd over het feit, dat dit bezwaar bij deze reis was ondervangen. De burgemeester wees er nogmaals op, dat hij de deelnemers met bijzonder veel plezier op het stadhuis van Haifa zal ontvangen. Het is duidelijk, dat dit met „normale" vakantiegangers zelden of nooit gebeurt. Hieruit blijkt echter ook, dat deze reis niet alleen is opgezet om Israël te ver kennen, maar ook om de deelnemers de gelegenheid te geven wat dieper in te dringen in de problemen van deze jonge staat, zodat zij later uit eigen waarne ming de situatie in het Mid- Poliiie grijpt vier jeugdige inbrekers In bad Groenoord werd ingebroken, waarbij zowel kantine, kantoor als plaatskaartenbureau werden door zocht. Omdat evenwel 's avonds noöit geld in het gebouw wordt achterga ten. bedroes de buit slechts f 1,50. £)e- zelfde nacht werd ingebroken in bouwketen die aan het Bachplein zijn opgesteld, waar slechts wat sigaren en sigaretten konden worden gesto len. en wat gereedschap. Na onder zoek arresteerde de politie vier jon gelui van 15. 17. 18 en 19 iaar oüd. cïïe bekenden de diefstallen te heb ben gepleegd. Telefoon redactie Schiedam De redactie Schiedam van „De Ha venloods" is thans weer telefonisch aangesloten onder nummer 353847. Hoogstraat 2 Schiedam .Tel. 268S08 donderdag 8. vrijdag 7, zaterdag 2-7-9,15, zondag dinsdag 8, woensdag 8 VON RYAN'S EXPRESTREIN den-Oosten beter kunnen be oordelen. Uiteraard zijn in deze U-daagse reis (van 19 t/m 29 oktober) veel meer pro grammapunten opgenomen, zoals wij in ons blad van vorige week reeds bericht ten. Van belang is ook, dat de heenreis zal worden ge maakt met een lijntoestei van de Israëlische Lucht vaart Maatschappij El-Al en de terugreis met een lijntoe stei van de KLM, zodat men direct reeds na het vertrek in Israëlische sfeer zal ver keren. Voor diegenen, die meer willen weten over de moge lijkheden van dit land heb ben wij op dinsdag, 21 mei, een speciale voorlichtings avond belegd in de kleine zaal van De Doelen te Rotterdam. Deze avond be gint om 8.00 uur. Dr. F. J. Krop, voorzitter van het Genootschap Neder land Israël, afdeling Rot terdam en tevens voorzitter van het Werkcomité Israël 1968 zal deze avond inlei den. Verder zullen belang stellenden voor Israël uit voerig worden geïnfor meerd over land en volk en zij, die interesse hebben voor de reis naar Haifa, kunnen tevens de nodige in formatie ontvangen over het reis- en verblijfprogramma. Toegangsbewijzen voor de ze avond, waarbij ook films en dia's over Israël zullen worden vertoond, zijn voor 60 cent verkrijgbaar bij de kantoren van de Haven loods, Westblaak 25, Rotter dam en te Vlaardingen. Van de Driftstraat 4a, alsmede bij Het Zuiden. Dordtse- laan 139, Rotterdam-Zuid en indien voorradig 's-avonds aan de zaal. TREVOR HOWARD Een krankzinnige naar de vrijheid, ondernomen door 600 Britten en Amerikanen met een trein, dwars door Italië. zondag 2-4.15, woensdag 2 13 VECHTENDE MANNEN Fox Film 14 jaar zaterdagnacht 24 uur DRACULA, PRINS DER DUISTERNIS die met Dracula >men, dragen de zijn afgrijselijke Zevenhuizen Z-H. Aanvang 14.30 uur.

De Havenloods | 1968 | | pagina 1