De Argonauten zijn na 10 jaar thuisgezeild 29?5 halve prijs SARST met eenakters van Shepard in Piccolo V.D.L. maakt zich op voor nieuw visseizoen wm IrlHiTi i'ii in TWEE DAGEN DE HAVENLOODS DONDERDAG 16 MEI 1968 IN DE BERGSCHE ACHTERPLAS van de Ringdijk af nog goed zicht baar, ligt het domein van de zee- verkennersgroep „De Argonau ten". Om er te komen moet men roeien of zwemmen. Wie met goede bedoelingen komt hoeft niet te zwemmen; hij wordt keurig overgezet met de „Spes" de „veer pont" van de verkenners. Zo al leen bereikt men het troephuis of om in maritieme stijl te blijven „It Memmeskip" Fries voor „het Moederschip". Fries .zijn ook de namen van de, boten die 'zich op een door-de-weekse dag liggen te weerspiegelen in het water van het fraaie haventje. Het zijn vier lelievletten; van buiten zwart met rode biezen en van binnen wit ge schilderd; de „ünwaersfügel", het „sé-falkje", de „stoarmfügel" en de „tarremieuw". Het vlaggeschip van deze vloot is een topklasse genaamd „brüzer" en tenslotte is er nog een sleepboot, de „wrotter", die elders aan de plas een thuis haven heeft. De trots van de „Argonauten" is „it Memmeskip". Ook de namen van de diverse ruimten doen denken aan een schip. Via een bordes, halfdek geheten, komt men in de hall. Dan is er de bak met het kombuis, de verblijfplats der troep. Op de brug zetelen de schipper en zijn beide stuurlieden en in het kabelgat wor den de zeilen, de lijnen en de rie men opgeborgen. Het ruikt er naar teer en verf. Het ruikt vooral nieuw. Dat kan ook niet anders want het is nog maar kortgeleden, namelijk op 27 april, in gebruik genomen. Het is ontworpen en gebouwd door vaders van leden. Vooral de heer Chr. Ver schoor heeft zich hierbij zeer ver dienstelijk gemaakt als timmerman, metselaar, electricien, loodgieter enz. Uiteraard hebben ook de jon gens zelf hard meegewerkt aan de bouw van „it Memmeskip". Er zijn in totaal 2000 marï-uren aan besteed. Schipper A. C. van Broekhoven is ook vol lof over de gemeente Rotter dam, die het terrein heeft gedrai neerd en opgehoogd, de haven heeft aangelegd en voor beplanting en een grasmat zal zorgen. „De gemeente heeft zich van een heel goede kant laten zien", zegt hij. „Als je ziet wat ze allemaal voor ons hebben ge daan.... Ook voor wat betreft de sub sidie". De heer Van Broekhoven heeft „De Argonauten" ruim tien jaar geleden opgericht. Zeeverken- nersgroep zijn zij nog pas sinds 1966. Daarvoor vormden zij een „vrije vogel watergroep", uitgaande van de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale. „Toen ik uit militai re dienst kwam vroeg de V.C.J.C. mij of ik weer „vrije vogel werk" wilde doen", vertelt schipper Van Broekhoven. „Voor mijn diensttijd had ik dat namelijk ook gedaan. Ik zei toen achteloos, dat ik alleen maar jeugdwerk wilde doen als ik daarbij het water op kon. „Da's uitstekend," zeiden ze. „Ga je gang maar. Je hebt carte blanche". Toen zat ik er dus aan vast." Kreeg u geld om boten te kopen? „Niets. Er was niets. We begon nen met een handjevol leden en we nu... beduidend goedkoper zijn ze niet ideaal... die leuke,' sportieve ruitshirts in diverse frisse kleurstellingen, die zo practisch zijn voor vrije dagen, vaeantie, maar ook voor het werk. No Iron ruitshirts, in verschil lende kleuren, zó gewassen, zo droog en niet strijken (wat een gemak... op reis, straks) in prima model,' het moderne en com fortabele vrije-tijdsshirt voor nog géén zes gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze no-iron ruitshirts, fijn voor vakantie en werk, in diverse fraaie kleurstellingen, in alle courante Vrijdagavond tot 9 uur open. tel. of schrift, bi camping matrassen 55x180x3:; cm scharrelden een oude kano op. Daar hebben we meer aan moeten prut sen, dan dat we er mee konden va ren. Later kregen we een goede ka no maar die werd gestolen. Eigenlijk zijn we pas een echte watergroep ge worden in juli '59. We waren toen met een aantal ouders bijeen om ons af te vragen hoe we aan geld kon den komen voor de aamkoop van bo ten. Iemand kwam op het idee van een oud-papieractie en dat bleek in derdaad de oplossing te zijn. Voor het geld dat we daarmee verdienden kochten we een lelievlet. Die kostte toentertijd 1250. Nu zijn ze stukken duurder." Was dat een nieuwe boot? „Ja, splinternieuw. Ze was nog speciaal voor ons ontworpen ook. We kozen een lelievlet, omdat we daar veel meer mee konden doen; roeien met zes man, wrikken en zeilen. Dat roeien was trouwens ook nog een ex periment, want alles wat ik er van wist had ik uit een boekje. Theore tisch was ik steengoed. Ik kende al le commando's.... Maar het is toch allemaal goed gegaan. Behelpen bleef het toen ook nog, want er waren meer jongens dan er in de boot konden. We moesten een rooster opstellen en de jongens in ploegen indelen. Als de ene bak aan de beurt was om te va ren ging de andere voetballen. Een jaar later, in '61, kwamen er een tweede vlet en een buitenboordmotor bij. Toen ging het al een stuk ge makkelijker. In 1963 kochten we de derde boot en dit jaar de vierde. We hebben ook een kleine sleepboot met dieselmotor gekocht. Waarom bent u overgegaan naar de zeeverkenners? „Omdat we de enige vrije vogel watergroep in de V.C.J.C. bleven. Ik had gehoopt, dat er meer groepen bij zouden komen, maar dat was niet het geval. Zodoende konden de jon gens nooit hun krachten meten met andere groepen. We konden alleen maar onderlinge wedstrijden houden. Dat is de dood in de pot. Er is wel breedvoerig gediscussieerd voordat we als Vrijzinnig Protestantse Jeugdgroep deel gingen uitmaken van het N.P.V." Dat was zeker wel een hele ver andering „Nou, dat viel wel mee. Men is natuurlijk een kijkje komen nemen bij ons, want ze wilden uiteraard weten wat voor vlees ze in de kuip hadden. Maar toen bleek, dat het bij Welpenhorde Hoeveel man telt de groep en hoe werkt zij? „We hebben vier bakken van elk zes man. Dat is het maximum. Elke bak heeft een bootsman en een kwar tiermeester en die vormen met de beide stuurlieden en de schipper het kader. Op 't ogenblik kunnen we weer een stuk of vijf jongens van 13 jaar gebruiken omdat er in sep tember een aantal 18 jaar wordt. Als de jongens 18 zijn moeten ze er uit. Daar houden we streng de hand aan. Ze proberen het wel te rekken, maar zo is nu eenmaal de regel. De ze zomer hebben we een kamp in Friesland. Daar doen we dan ook van alles; roeien, zeilen enz. Dan zijn er de zgn. baksweekenden, waar in een bootsman met zijn bak alleen uitvaart. Kortom er zijn enorm veel mogelijkheden. Ook het onderhoud van de vloot is belangrijk. In sep tember komt er een welpenhorda voor jongens van acht tot 13 jaar. Hoe ziet u uw eigen taak? „In de eerste plaats vind ik het fijn om met jongens van die leeftijd te werken. Erg belangrijk vind ik, dat je ze kritisch leert denken ten opzichte van zichzelf, dat je ze ge meenschapszin aankweekt. Maar je weet eigenlijk nooit in hoeverre je resultaat boekt. Ik wijs de jongens er voortdurend op, dat ze weliswaar op een eiland zitten, maar dat dat niet betekent, dat zij zich van de buitenwereld moeten afzonderen. In tegendeel, ze moeten met beide be nen middenin de wereld staan". TON HOUGEE Juniorenioernooi Excelsior De r.-k. voetbalvereniging Excel sior te Schiedam organiseert op eer ste pinksterdag een junioren-toer- noei, dat dan voor de vijfde maal wordt gehouden. Deelnemende verenigingen zijn D.E.S.K. uit Kaatsheuvel, De Baro nie uit Breda, H.V.C. uit Amersfoort, Lëones uit Ben. Leeuwe en Excelsior met een elftal in iedere poule. Er wordt gestreden om.de Thurle- de-wisselbeker en een aantal andere prijzen. Padvinders houden jaarmarkt Zaterdag 25 mei houden de Schie- damse Waterscouts, de S.W.S. op het terrein aan de Havenstraat de jaar lijkse markt. Het ligt in de bedoeling deze van groter opzet te doen zijn dan bij vorige gelegenheden. Het clubhuis het eilandje ir *an de Argonauten op de Bergse Achterpias nu... beduidend goedkoper In Uw zomerhuisje of in de cam ping, aan het strand of in dé boot ...waar U heengaat voor vrije tijd of om van de zon te genieten - een camping matras hoort erbij. Camping matrassen, door de veerkrachtige Inhoud van poly- aether ook ideaal om zó in dé tent of op een veldbed te leggen, nu als extra aanbieding voor nog géén zes en een halve gulden. Vrijdag, en zaterdag verkopen wij deze 4-delige opvouwbare camping matrassen, met hoogwaardige polyaether vul ling, een matrasje, dat U in Uw vrije uren beslist niet kunt missen, Vrijdagavond tot 9 uur open. Geen ttl. of schrift, bost. Met het nieuwe visseizoen weer in zicht is de hengelsportvereniging al vast begonnen met het „optuigen"! Zaterdag was er een ledenvergade ring en kwamen de plannen voor de komende maanden op tafel. Besloten werd ook dit jaar weer aandacht te besteden aan de jeugd, waarmee aan het eind van het vorige seizoen een proef is genomen. De jongeren die willen meedoen kunnen zich opgeven bij de secretaris de heer P. de Groot, Noordvliet 151a. Ook senioren die lid willen worden van deze vereniging kunnen zich op dit adres melden. Er wordt over een aantal weken telkens een onderlinge competitie gehouden, waarvan het re sultaat steeds bewaard blijft voor de' strijd om het clubkampioenschap. Ook wordt er gevist met andere vere nigingen en doet men mee aan con coursen. De Vlaardingse Hengelbond houdt' op vrijdag 24 mei om acht uur haar jaarvergadering in het Volksgebouw aan de Schiedamseweg. De contri butie voor het jaar 1968 is vastge steld op 12,50, inclusief Brielse Maasvergunning. Voor gepensioneer den en jeugdleden geldt een apart tarief. De kampioensconcoursen voor dit seizoen zijn bepaald op: zaterdag 8 juni, zondag 30 juni, zaterdag 10 augustus, zondag 15 september en za terdag 5 oktober. Het sluitingscon cours is op 15 maart 1969. Het eerste snoekconcours wordt in het Park Nieuwland gehouden op 21 september, het tweede op 22 september. Deze concoursen zijn uitsluitend voor leden van de VHB. Het Westen organiseert op zater dag 13 juni een nationaal viscon- cours. De Zwervende Visser bestaat op 8 september 45 jaar en organiseert voor alle bij de VHB aangesloten ver enigingen een concours, :,Mni nu... beduidend goedkoper Als U weet, wat het originele netondergoed voor heren kost... dan zult U beslist ge bruik willen maken van deze bijzondere aanbieding. Origineel net ondergoed, singlets en slips, met grove maas, het ideale ondergoed in de zomermaanden (wetenschappelijk beproefd)'iui per stuk voor nog géén een gulden tachtig. Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit prachtige 100% katoe nen heren netondergoed, met prima goedblijvende pasvorm, breed opzet elastiek in de slip, tuchtigen behaaglijk onder goed, In de maten S, M en L, singlets en slips, door elkaar, W '7Cf per stuk B e/ voor J «jfP Vrijdagavond tot 9 uur open. Ciin Ul. of schrift, best. Aanmelding nieuwe leden hengelsportvereniging Alle Schiedammers die lid wensen te worden van de hengelsportvereni ging „Schiedam en Omstreken" kun nen dit doen op de volgende dins dagavonden 21 mei, 28 mei en 4 juni van 1921 uur in het „Wijkcentrum Nieuwland" Dr. Wibautplein 129 te Schiedam. Zaterdag 1 juni wordt het vissei zoen geopend. Op deze dag wordt we derom een karperconcours georgani seerd voor alle leden. De eerste prijs is een fraaie wisselbeker en een waar debon. Men behoeft voor dit con cours niet in te schrijven, de gevan gen karper kan men op een drietal plaatsen in het Prinses Beatrixpark laten meten. Deze plaatsen zullen met vlaggen aangegeven zijn. Er wordt gevist van 's morgens 4 uur tot 's mid dags 16 uur. De prijsuitreiking vindt plaats bij het Theehuis „De Ketel" om plm. 16.30 uur. m°usse ny\°n nu... beduidend goedkoper Dit is een aanbieding voor al onze heren-klanten, zuiver wollen en mousse Nylon ankiets, uit de series van rond drie gulden - per paar voor nog géén één gulden' zeventig. Nu zuiver wollen ankiets voor hen, die wol boven alles stellen en niets liever dragen... en Mousse nylon ankiets, die altijd passen en geen waspro- blemen opleveren, voor een prijs, om er meerdere paren, tegelijk aan te schaffen. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze luxe heren-anklets, van zuiver wol met versterkte hiel en teen, en Mousse nylon ankiets, In alle courante maten en In vele dessins en kleuren, door elkaar, P rP a voor WO9 Schaakkampioenschap Schiedam In de kampioensklasse, minder sterk samengesteld dan in vorige ja ren, zijn de posities al ingenomen. Van Baarle en Reitsma voeren het veld aan met 2 uit 2 en een uitge stelde c.q. afgebroken partij. Het zal voor Van Baarle, kampioen van de Rotterdamse Schaakbond en kandi daat voor de nationale titel, wel een walk-over worden, waarmede hij zijn Schiedamse titel zal prolongeren. De nieuwelingen in dit gezelschap Peiger en Liefhebber komen aardig voor de dag. Lantaarndragers zijn de debutanten De Koningh en Hölz- ken. In de eerste klasse doet Bogers al le moeite om het verloren terrein van de kampioensklasse terug te win nen. Troost en van Grootveld zijn hier de zwakke broeders. De jeugdige W. den Uijl doet in de tweede klasse serieuze pogingen om te promoveren. Dit veel beloven de talent zal binnen afzienbare tijd het niveau bereiken van zijn broers C. en G. den Uijl, die helaas om studieredenen niet in de kampioens klasse konden uitkomen. Blok, ook al weer een jeugdspeler, volgt hem op de voet met 2 uit 3. De kop van de derde klasse wordt gevormd door Van Leusden met 2'It uit 3 van Van Dalen met 2 uit 2. Daar bij heeft zich Van Vorle gevoegd eveneens met 2 uit 2, ook alweer een jong talent. In de vierde klasse is de toestand onoverzichtelijk door ingrijpende wij zigingen in de samenstelling ervan. Bij een controle op de B. K. maakte de politie tegen 18 bromfiet sers procesverbaal od wegens te hard rijden. Er was een snelheid van 42 km genoteerd. Bij eenzelfde controle op de Hor- vathweg kregen eveneens 18 autobe stuurders een verbaal voor eenzelf de fiets, waarbij als hoogste snelheid 85 km. werd geconstateerd, Vandaag gaan in het Piccolo thea ter twee eenakters van Sam Shepard in première. .Luizenspul" en „De moeder van Icarus" worden opge voerd door de SARST (Stichting Al gemeen Rotterdams Studenten To neel). Ook vrijdag en zaterdag kan men deze voorstelling bijwonen. De voorstellingen beginnen 20.30 uur. De vertaling was in handen van Rene Solleveld en Cees Lutkie. Regie voert Lex Schorel. Sam Shepard is meer geïnteres seerd als hij het publiek iets „doet" dan wanneer hij het publiek iets „zegt". Hij vergelijkt het met de uit werking die een verandering van temperatuur heeft op de mensen die zich in een kamer bevinden. De naam Sam Shepard is misschien niet erg bekend. Het zou kunnen dat men zich zijn „Chicago" herinnert. La Mama Theatre uit New York heeft het hier gebracht tijdens een Europese toer- nee. De activiteiten van SARST gaan zich uitbreiden. In de eerste plaats zal men meer werk gaan maken van de workshop onder leiding van regis seur Leonard Frank. Er zullen spel- Oranje Garde met 24ste K.W.-mars op weg naar jubileum Zaterdag 18 mei gaat hit vendel Schiedam van de Oranje Garde op weg naar een jubileum van de jaar lijkse Koningin Wilhelmina Mars. De ze wordt nl dan voor de 24ste maal gehouden en staat ditmaal in het te ken van de glasindustrie. Hierover schrijft burgemeester Roelfsema in het programma o.a. „Het schrijven van een voorwoord lessen gegeven worden, onderricht in bewegingsritmiek, decorbouw en gri me. In de workshop kunnen ook zelf geschreven eenakters getest, uitge werkt en opgevoerd worden. Verder is er een leesgroep die tot taak heeft zich te oriënteren op het geen er in binnen- en buitenland op dramaturgisch gebied gebeurt. In nauwe samenwerking daarmee hou den werkgroepen zich bezig met het vertalen van stukken uit de Franss, Duitse en Engelse toneelperiodieken. Dit alles met de gedachte te komen tot een vorm van totaaltheater, waar in toneel, muziek en film geïnte greerd worden. Plannen In november aanstaande zal ter ge legenheid van het 11e lustrum van de Nederlandse Economische Hoge school in het dan net geopende ge bouw te Woudenstijn een nieuw Ne derlands stuk opgeveerd worden. Eveneens verleent zij |aar medewer king aan „PARIA" van Strindberg, een co-produktie met pet Rotterdams Studenten Gezelschap (RSG). Deza eenakter van Strindberg is een Ne derlandse première. In samenwerking met de Rotter, damse studentenverenigingen zal ge poogd worden een Rotterdams Stu denten Kabaret op te bouwen, dat o.a, in het kader van het Studium Gene rale van de N.E.H. voorstellingen zal geven. Het is de bedoeling de activiteiten van SARST in de toekomst in één ge bouw, het Rotterdams Universitaire Trefcentrum, te concentreren. Plan nen hiervoor zijn nog in een beginsta dium, de initiatieven gingen uit van de Rotterdamse facuieitsverenigin- gen. de 24e in de reeks is mij steeds opnieuw een bijzonder genoegen. Het Vendel Schiedam van de Oran je Garde slaagt er n.l. elk jaar weer in een grootse wandelmars te orga niseren en een treffend „motto" te vinden, waardoor het de aandacht op de stad Schiedam weet te vestigen. Het verheugt mij, dat deze keer door de welwillende medewerking van de directie van de n.v. Vereenigde Glasfabrieken wederom aan een toelangrijke tak van de Schiedamse in dustrie aandacht wordt geschonken. Behalve de vele Schiedammers, die vitaal makende en vriendschap kwe kende wandelsport beoefenen, zijn er talrijke wandelliefhebbers, die al of niet in groepsverband, jaar op jaar naar Schiedam komen en die steeds weer genieten van het boeiende beeld van de steeds meer uitbreidende stad en haar omgeving. De organisatoren' hebben, der ge woonte getrouw, oojc nu weer de rou tes zorgvuldig uitgekozen. U allen, gasten en stadgenoten, wens ik veel genoegen bij dit grote wandelfestijn." Het programma bevat een beschou wing over de N.V. Vereenigde Glas fabrieken. De start vindt plaats vanaf de Plan tage te Schiedam. Voor de 25, 20, 14 zowel als de 8 km tocht zijn aparte startbureaus ingericht. De 25 km wan delaars vinden opstelplaats in de Lan ge Nieuwstraat, de 20 km wande laars in de Plantage achter het po dium, de 14 km wandelaars op Plein Eendragt, en in Tuinlaan, de 8 km wandelaars in de Plantage voor het podium. Individueien voor het V.V.V.- gebouw. De start vindt plaats te 14.30 uur precies. Alle deelnemers dienen ech ter te 14.15 uur aanwezig te zijn. Startbureaus zijn vanaf 13.30 uur ge opend. Vroegtijdig starten is niet toe gestaan. De deelnemers dienen gelijk tijdig te starten. Starttijd 40 km 10.00 uur, vanuit Blauwe Hu'isschool. Voor de mars hebben tot dusver plm. 3000 personen zich laten inschrij ven voor deelname Er zijn zestien muziekgroepen die de wandelaars begeleiden. Trevira 55/45* jongenscostuums "Let op het wde etik«t."Verschil lende dessins, geruit en effen. Was- baar en kreukhersteilend. Maat 110 1 gulden (Grootste mqat 146). ♦KOOPAVOND! Onze zaken te ROTTERDAM, SCHIEDAM, VLAAR DINGEN, HOOGVLIET, ARNHEM 'en ZEIST zijn VRIJDAGAVOND geopend

De Havenloods | 1968 | | pagina 6